رفتن به مطلب

سوال راجب سوکت برق پردازنده مادربردهای نسل دوازدهم اینتل

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام بنده پاورم متاسفانه دوتا 4 پین برق برای مادبرد جهت تغذیه برق مادربرد داره مدل پاورم 650 گرینسری گلد است الان اکثر مادبردها دوتا 8 پین یا یک 8 پین و یک 4 پین جهت تغذیه برق سی پی یو نیاز دارن 

باتوجه شرایط امکانش است که مثلا یکی مادربردی که یک 8 پین و یک 4 پین برق برای سی پی یو نیاز داره رو فقط با یک 8 پین راه اندازی کرد یا حتما باید اون 4 پین هم مورد استفاده قرار بگیره ؟

لینک به دیدگاه

درود عزیز

والا بستگی ب سی پی یوت داره
بعضی بردا راه میفته با ی 8 پین بعضیا نه باید همش وصل شه 
اما اصولا یک 8 پین کافیه اون 8 پین یا 6 پین اضافی برای اورکلاک سنگین هستش 
بهترین راهنما رجوع ب مانوول مادربرد مورده نظره

ویرایش شده توسط nightwolf
لینک به دیدگاه

49 دقیقه قبل، hossinkaspersky گفته است:

سلام بنده پاورم متاسفانه دوتا 4 پین برق برای مادبرد جهت تغذیه برق مادربرد داره مدل پاورم 650 گرینسری گلد است الان اکثر مادبردها دوتا 8 پین یا یک 8 پین و یک 4 پین جهت تغذیه برق سی پی یو نیاز دارن 

باتوجه شرایط امکانش است که مثلا یکی مادربردی که یک 8 پین و یک 4 پین برق برای سی پی یو نیاز داره رو فقط با یک 8 پین راه اندازی کرد یا حتما باید اون 4 پین هم مورد استفاده قرار بگیره ؟

برای چه پردازنده ای؟

لینک به دیدگاه

درود بر شما و بر همه دوستان

من اینم به گفته جناب nightwolf و  ARMIN اضافه کنم

کانگتور های اضاف مرتبط با فاز های کمکی سی پی یو ، اور کلاک ، مصرف پردازنده ، واتر کولر ها  و فن های اضاف هست و در صورت وصل نشدن کانکتور های اضاف برد روشن میشه

و من یه بار با "ار ان دی" گرین صحبت کردم گفتن اگر واتر 3 فن ندارید و اور کلاک نمی کنید 4 پین تغذیه نباشه مشکلی نداره (مادر برود1  هشت پین و یک 4 پین داشت)

بازم یه تماسی با شرکت گرین بگیرید

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

برای چه پردازنده ای؟

مثلا سری core i5

لینک به دیدگاه

37 دقیقه قبل، hossinkaspersky گفته است:

مثلا سری core i5

نه نمیشه اینطوری، کدومش؟

اگر منظور i5 12600K باشه، باید جفت کابل ها رو بزنی، اما اگر ضریب بسته باشه، 12500/12400، یه کابل 8 پین کافیه براش.

لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

نه نمیشه اینطوری، کدومش؟

اگر منظور i5 12600K باشه، باید جفت کابل ها رو بزنی، اما اگر ضریب بسته باشه، 12500/12400، یه کابل 8 پین کافیه براش.

نظری که میفرمایید جایی توسط شرکت سازنده بیان شده یا فقط بر اساس توان پردازنده به این نتیجه رسیدید

لینک به دیدگاه

2 دقیقه قبل، hossinkaspersky گفته است:

نظری که میفرمایید جایی توسط شرکت سازنده بیان شده یا فقط بر اساس توان پردازنده به این نتیجه رسیدید

نظر شرکت سازنده که توی محصولش مشخصه، وقتی شرکت سازنده روی مادربردش 2 تا سوکت 8 پین گذاشته، یا 8+4 پین گذاشته نظرش این بوده که شما 2 تا کابل استفاده کنید.

اگر نظر دیگه ای داشت که محصولش رو طور دیگری طراحی میکرد.

هر سوکت 8 پین 150 وات میتونه به صورت استاندارد منتقل کنه (بیشتر هم میتونه ولی ما همین 150 وات رو ملاک میگیریم)، پردازنده ضریب بسته تهش 125 وات میخواد مصرف کنه که کمتر از این مقداره.

من به تمام دوستانی که پاور تک کابله دارند میگم، اگر پردازنده اتون ضریب بسته است، اوکی، موقتا از همون پاور با یک کابل 8 پین استفاده کنید و پول جمع کنید برای خرید پاور بهتر. اما اگر پردازنده ضریب باز دارند، توصیه میکنم حتما پاورشون رو هم ارتقا بدن.

بنابراین نظری که دادم که گفتم برای پردازنده ضریب بسته فقط یک 8 پین کافیه مبتنی بر "خریدن وقت" برای شماست که "پاوری منطبق بر نظر شرکت سازنده تهیه کنید". اگر پردازنده ضریب باز باشه، که اصلا توصیه به خرید پاور دارم و عدم استفاده از پاور تک کابله.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

بستگی به نوع استفاده و پردازنده ای که میخواید استفاده کنید داره.

مثلا برای سوکت am4 اکثر برد های x370 یک سوکت 8 پین دارند. برد Crosshair viii extreme هم دو تا 8 پین داره. زمان معرفی برد crosshair viii سیپیو پرچمدار اون نسل 3950x بوده، اما تمام برد های x370 هم این سیپیو رو ساپورت میکردن و بدون مشکل روی اونها کار میکرد. صرفا روی Crosshair viii extreme کاربر برای اورکلاک و بالاتر بردن کارایی پردازنده، دستش باز تره. وگرنه تفاوتی توی حالت دیفالت برای استفاده نداره.

طبق استاندارد atx هم سوکت اصلی برق سیپیو 4 پین هست و حتی اگر 8 پین بشه یا باز هم سوکت 4 پین یا 8 پین اضافه داشته باشه، اونها اپشنال هستن.

میتونید حتی سیپیو i9 هم با وضعیت کامل متصل نبودن کابل های برق اضافه، بندازید. ولی ممکنه یه پاور لیمیت هایی خود برد بذاره و نتونه سیپیو رو به بوست نهایی برسونه.

طبق این مقاله: https://www.overclock.net/threads/gpu-and-cpu-power-connections.1773088/

image.thumb.png.be739f5add9984011ffe43896d3513cd.png

بدون سوکت برق سیپیو، 75 وات برق به سوکت میرسه و با 4 پین سیپیو 155 وات و 8 پین 235 وات میرسه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
14 ساعت قبل، hossinkaspersky گفته است:

در حال حاضر برد بنده هم یه 4 و یه 8 داره، اما پاورم فقط 8 پین رو داره و 4 پین برد خالیه، پردازنده ام هم ضریب باز هست و تا 5ghz هم اوکلاک کردم، مشکلی پیش نیومده.

البته رایزن ها خیلی کم مصرف هستن. پردارنده من 65 وات مصرف داره و با اورکلاک نهایتا پکیج به 110 وات میرسه. ولی پردازنده 95 واتی اینتل رو دیدم بدون هیچ عمل اضافه ای و با تنظیمات دیفالت، پکیج به 180 وات هم میرسیده.

ویرایش شده توسط MAhmoOD Nazari
لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

طبق این مقاله: https://www.overclock.net/threads/gpu-and-cpu-power-connections.1773088/

image.thumb.png.be739f5add9984011ffe43896d3513cd.png

بدون سوکت برق سیپیو، 75 وات برق به سوکت میرسه و با 4 پین سیپیو 155 وات و 8 پین 235 وات میرسه.

این موضوع یه مقدار tricky هست و به نظرم این مقاله قدیمی نمیتونه رفرنس مناسبی باشه، حداقل این موارد رو توضیح نداده:

1. اگر بدون هیچ کابل برقی پردازنده میتونست 75 وات از خود مادربرد بکشه، که خوب اصلا با پردازنده های i3 یا اصلا اونو ولش کن، پردازنده های سلرون و یا مدلها T هیچ نیازی به کابل برق نبود، اما هست و هیچ وقت چنین اتفاقی نمیفته که پردازنده بدون کابل برق راه اندازی بشه و حتی برای سلرون هم حداقل یه 4 پین میگذارند. پس اینکه گفته بشه مادربرد بدون کابل برق 75 وات میده، (شاید بده) اما به درد عمه اش می خوره و همچنان پردازنده به تنهایی (یا به دلیل نیازمندی های طراحی VRM) فارق از واتیج نامی خودش، به کابل برق پاور نیازمنده!

2. در مورد 4 پین که نوشته 155 وات میده، اوکی فرض کنیم همینی که میگه ولی، یه کابل 8 پین PCI Express گرافیک، نرمال 150 وات میده، با توجه به اینکه کابل 8 پین پردازنده هم برگرفته از شاخه های 8 پین کارت گرافیکه، چطور 8 پین گرافیک برای 150 وات Rate شده اما 4 پین پردازنده که هر 4 شاخه اش نیمی از 4 شاخه تشکیل دهنده 8 پین PCIE هست، به تنهایی 155 وات میده؟ طور دیگه ای میگم: نمیشه که 8 پین گرافیک 150 وات بده، 4 تا پین پردازنده که از همون شاخه های 8 پین PCIE میاد به تنهایی 155 وات بده.

3. نوشته 8 پین پردازنده 235 وات میده، که باز به همون مشکل برخورد می کنیم که چطوری 235 وات میده در حالیکه همون 8 پین برای گرافیک میره و فقط 150 وات Rate شده؟

چند تا نکته مهم که گفته نمیشه:

1. وقتی 8 پین PCIE برای 150 وات Rate میشه، و همون 8 پین به پردازنده وصل میشه (فقط کابل هاش جابه جا هستند) پس، اتوماتیک باید توان 8 پین EPS پردازنده رو هم مساوی با 8 پین PCIE برابر 150 وات در نظر گرفت.

2. بحث نیازمندی پردازنده با نیازمندی VRM پردازنده دو تاست. یعنی وقتی طراح فنی VRM نیازمندی مدار رو در نظر میگیره تا توان به طور مساوی Share بشه، اون در اون لحظه تصورش این نیست که شما یه کانکتور کمتر بگذاری، یعنی توی ذهنش موقع طراحی اینه که کابل های برق همه اش به مادربرد متصل خواهد بود و طراحی میکنه. اگر کابل برق کمتری بگذاری (فارق از نیازمندی پردازنده) بلایی که سر مدار میاد اینه که نوشته توی مطلب:

This current starvation will not only cause read errors and blue screens, but can also cause the rectifiers and CPU to overheat and burn up.

3. سیستم ایرانی "ما کردیم و شد" اینجا هم مصداق داره، خودمو میگم، مثلا اینکه میگم با پردازنده کم مصرف تر و ضریب بسته i5 استفاده از یک 8 پین کافیه، حاصل تجربه سیستم ایرانی بازی خودمونه که کردیم و شد، یا زدیم و خورد. هواپیما رو با لاستیک مستعمل پروندیم و نشست، قطار رو بدون بازرسی فنی ترمز ها راه انداختیم و به مقصد رسید، 20 تا ستون از طراحی متروپل کم کردیم و 4 تا طبقه هم روش اضافه ساختیم و برج رفت بالا، کلی آدم از فقر و بی پولی و گرسنگی و بی دارویی مردن اما در برابر تحریم ها مقاومت کردیم! ولی همه اینها درست نیست. منی که اینجا هستم از یک 8 پین پردازنده 260 وات هم کشیدم و مشکلی پیش نیومده، ولی تجربه من تغییری در عدم رعایت ایمنی فنی ایجاد نمیکنه و این کار درست نیست - حتی اگر، بکنیم و بشه. :D

لینک به دیدگاه

با توجه به فرمایشات دوستان مادربرد ۸ پینی که به پاورم بخوره و مادربرد کاملی باشه فقط برند گیگا مدل b660 x gaming رو پیدا کردم که البته ddr4 و PCI express ورژن ۴ داره بقیه مادربرد ها زیاد تعریفی نداشتن البته تو ۸ پین ها  اگر کسی نسل ۱۳ یا ۱۲ اینتل ۸ پین خوب مدلی سراغ داره بگه استفاده کنیم 

پردازنده به احتمال زیاد core i512400 بخرم چون کیسم x3 gaming است کولر با ارتفاع بیشتر از ۱۳ سانت جا نمیشه به خاطر همین نمیتونم پردازنده قویتری انتخاب کنم البته کولر آبی هم گرونه به صرفم نیست کاربری خودمم فقط گیم است 

لینک به دیدگاه

8 دقیقه قبل، hossinkaspersky گفته است:

با توجه به فرمایشات دوستان مادربرد ۸ پینی که به پاورم بخوره و مادربرد کاملی باشه فقط برند گیگا مدل b660 x gaming رو پیدا کردم که البته ddr4 و PCI express ورژن ۴ داره بقیه مادربرد ها زیاد تعریفی نداشتن البته تو ۸ پین ها  اگر کسی نسل ۱۳ یا ۱۲ اینتل ۸ پین خوب مدلی سراغ داره بگه استفاده کنیم 

پردازنده به احتمال زیاد core i512400 بخرم چون کیسم x3 gaming است کولر با ارتفاع بیشتر از ۱۳ سانت جا نمیشه به خاطر همین نمیتونم پردازنده قویتری انتخاب کنم البته کولر آبی هم گرونه به صرفم نیست کاربری خودمم فقط گیم است

برادر چرا خودتو اذیت میکنی، نه تنها 12400، بلکه با همون مادربردی که گفتی میتونی 12600، 12700 و حتی 12900 ضریب بسته هم بخری. بنابراین تصور نکن مادربردت ضعیف میشه.

کیس x3 gaming به واقع یکی از بدترین کیس ها از نظر فنی بود، سعی کن عوضش کنی و با یه ایرکولر خوب یکی از پردازنده های بالا رو تهیه کن.

البته اگر بودجه اش فراهم باشه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من دوتا نکته رو به مطالب خوب دوستان اضافه کنم.

نکته اول 8 پین گرافیک 3 تا 12 ولت داره و 5 تا زمین (یا منفی بعضیا میگن) ولی سوکت 8 پین پردازنده 4 تا 12 ولت داره و 4 تا زمین. که اکثرا میدونیم فقط گفتم یادآوری بشه. پس "اگه" 8 پین پردازنده بتونه برق بیشتری بکشه یا تحمل کنه، من تعجب نمیکنم.

نکته دوم مراجعه به دفترچه راهنما هست. اگر سازنده مادربرد گفته هیچ برقی متصل نکنید، شما هم نمیکنید؛ اگر گفته حتما هر دو کانکتور رو متصل کنید، شده پاور رو عوض کنید و چند روز سیستمتون بخوابه پاور رو عوض میکنید؛ اگر گفته کانکتور اول اصلی و دومی انتخابی هست، اولی رو متصل و دوم رو به سلیقه خودتون عمل میکنید. دیگه نمیدونم مقاوت و ارجاع به لینک و اینا چیه.

لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

برادر چرا خودتو اذیت میکنی، نه تنها 12400، بلکه با همون مادربردی که گفتی میتونی 12600، 12700 و حتی 12900 ضریب بسته هم بخری. بنابراین تصور نکن مادربردت ضعیف میشه.

کیس x3 gaming به واقع یکی از بدترین کیس ها از نظر فنی بود، سعی کن عوضش کنی و با یه ایرکولر خوب یکی از پردازنده های بالا رو تهیه کن.

البته اگر بودجه اش فراهم باشه.

تو این سال یک چیزو خوب فهمیدم که حتما یک مادربرد با خنک کنندگی خوب تو هتسینگ و مدار vram با فاز بالا و ..... بخرم 

به نظر خیلی ها مادربرد فقط هماهنگ کننده است و نه چیز دیگه ای در صورتی که به نظرم مهم ترین قطعه تو کامپیوتر است چون واقعا فشار قطعات مخصوصا سی پی یو روی مدار تغذیه مادربرد و همین طور چیپ های مادربرد است 

لینک به دیدگاه

25 دقیقه قبل، hossinkaspersky گفته است:

تو این سال یک چیزو خوب فهمیدم که حتما یک مادربرد با خنک کنندگی خوب تو هتسینگ و مدار vram با فاز بالا و ..... بخرم 

به نظر خیلی ها مادربرد فقط هماهنگ کننده است و نه چیز دیگه ای در صورتی که به نظرم مهم ترین قطعه تو کامپیوتر است چون واقعا فشار قطعات مخصوصا سی پی یو روی مدار تغذیه مادربرد و همین طور چیپ های مادربرد است 

موافقم، مادربرد Asus ROG STRIX B660-A GAMING WIFI هم مدل خوبیه در نظر بگیر، بخصوص اینکه اگر کولری که میگیری براکت LGA1700 نداشته باشه، به این مادربرد میخوره.

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، ARMIN گفته است:

موافقم، مادربرد Asus ROG STRIX B660-A GAMING WIFI هم مدل خوبیه در نظر بگیر، بخصوص اینکه اگر کولری که میگیری براکت LGA1700 نداشته باشه، به این مادربرد میخوره.

چطوری میخوره الان خودم کولر دارم البته گرین است مدل نوتوس ۱۰۰ است به نظرت به مادربردی که شما معرفی کردید میخوره

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
1 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

این موضوع یه مقدار tricky هست و به نظرم این مقاله قدیمی نمیتونه رفرنس مناسبی باشه، حداقل این موارد رو توضیح نداده:

1. اگر بدون هیچ کابل برقی پردازنده میتونست 75 وات از خود مادربرد بکشه، که خوب اصلا با پردازنده های i3 یا اصلا اونو ولش کن، پردازنده های سلرون و یا مدلها T هیچ نیازی به کابل برق نبود، اما هست و هیچ وقت چنین اتفاقی نمیفته که پردازنده بدون کابل برق راه اندازی بشه و حتی برای سلرون هم حداقل یه 4 پین میگذارند. پس اینکه گفته بشه مادربرد بدون کابل برق 75 وات میده، (شاید بده) اما به درد عمه اش می خوره و همچنان پردازنده به تنهایی (یا به دلیل نیازمندی های طراحی VRM) فارق از واتیج نامی خودش، به کابل برق پاور نیازمنده!

2. در مورد 4 پین که نوشته 155 وات میده، اوکی فرض کنیم همینی که میگه ولی، یه کابل 8 پین PCI Express گرافیک، نرمال 150 وات میده، با توجه به اینکه کابل 8 پین پردازنده هم برگرفته از شاخه های 8 پین کارت گرافیکه، چطور 8 پین گرافیک برای 150 وات Rate شده اما 4 پین پردازنده که هر 4 شاخه اش نیمی از 4 شاخه تشکیل دهنده 8 پین PCIE هست، به تنهایی 155 وات میده؟ طور دیگه ای میگم: نمیشه که 8 پین گرافیک 150 وات بده، 4 تا پین پردازنده که از همون شاخه های 8 پین PCIE میاد به تنهایی 155 وات بده.

3. نوشته 8 پین پردازنده 235 وات میده، که باز به همون مشکل برخورد می کنیم که چطوری 235 وات میده در حالیکه همون 8 پین برای گرافیک میره و فقط 150 وات Rate شده؟

1. وقتی 8 پین PCIE برای 150 وات Rate میشه، و همون 8 پین به پردازنده وصل میشه (فقط کابل هاش جابه جا هستند) پس، اتوماتیک باید توان 8 پین EPS پردازنده رو هم مساوی با 8 پین PCIE برابر 150 وات در نظر گرفت.

2. بحث نیازمندی پردازنده با نیازمندی VRM پردازنده دو تاست. یعنی وقتی طراح فنی VRM نیازمندی مدار رو در نظر میگیره تا توان به طور مساوی Share بشه، اون در اون لحظه تصورش این نیست که شما یه کانکتور کمتر بگذاری، یعنی توی ذهنش موقع طراحی اینه که کابل های برق همه اش به مادربرد متصل خواهد بود و طراحی میکنه. اگر کابل برق کمتری بگذاری (فارق از نیازمندی پردازنده) بلایی که سر مدار میاد اینه که نوشته توی مطلب:

This current starvation will not only cause read errors and blue screens, but can also cause the rectifiers and CPU to overheat and burn up.

3. سیستم ایرانی "ما کردیم و شد" اینجا هم مصداق داره، خودمو میگم، مثلا اینکه میگم با پردازنده کم مصرف تر و ضریب بسته i5 استفاده از یک 8 پین کافیه، حاصل تجربه سیستم ایرانی بازی خودمونه که کردیم و شد، یا زدیم و خورد. هواپیما رو با لاستیک مستعمل پروندیم و نشست، قطار رو بدون بازرسی فنی ترمز ها راه انداختیم و به مقصد رسید، 20 تا ستون از طراحی متروپل کم کردیم و 4 تا طبقه هم روش اضافه ساختیم و برج رفت بالا، کلی آدم از فقر و بی پولی و گرسنگی و بی دارویی مردن اما در برابر تحریم ها مقاومت کردیم! ولی همه اینها درست نیست. منی که اینجا هستم از یک 8 پین پردازنده 260 وات هم کشیدم و مشکلی پیش نیومده، ولی تجربه من تغییری در عدم رعایت ایمنی فنی ایجاد نمیکنه و این کار درست نیست - حتی اگر، بکنیم و بشه.

درود

1.خب مادربرد که تولید میشه، مختص پردازنده خاصی نیست که! نمیگن این برد برای i3 طراحی شده، بلکه تمام سیپیو های یک نسل رو میشه روی اون برد گذاشت. پس به نظرم باید جوری باشه که بتونه با همه سیپیو های یک نسل روشن بشه. برخی مادربرد ها هستن که سیپیو روی خودشون دارن، اونها اکثرا با همون 24 پین یا 20 پین کارشون راه میفته. حتی اونهایی که سیپیو i7 دارن(البته اکثرا سییپیو های موبایل و لپتاپی که کم مصرف هستن روی این برد ها میاد)

2. برای خودمم عجیب بود که 4 پین بتونه به تنهایی 155 وات خروجی بده، اما یکم دقت کردم، 155 وات در مجموع به علاوه برقی هست که از 24 پین هم به سوکت میرسه. اصولا هر سیم 12 ولت 40 وات برق میرسونه، پس 4 پین که 2 تا 12 ولت، یعنی 80 وات خروجی داره، با 75 واتی که مادربرد و 24 پین به پردازنده میرسونه، میتونن مجموعا 155 وات به سیپیو تغذیه کنن.

3.بازم بالایی: 150 وات 8 پین، 75 وات از 24 پین

1.بله مساویه، با برق مادربرد به اون عدد میرسه. مثلا 1080 رفرنس 180 وات مصرف داره که 150 واتش از یک 8 پین تغذیه میشه. اون 30 وات باقیمونده از اسلات pci e گرفته میشه.

2.من دانش کافی توی این مسئله ندارم. ولی فکر میکنم VRM حسب مصرف پردازنده جریان کشی میکنه. مثلا یه پمپ آب داریم(VRM) یه لوله ورودی(ورودی برق سیپیو) و یه استخر(پردازنده) پمپ آب ما توان این رو داره که 300 گالن آب رو در دقیقه جابجا کنه(معادل 300 وات در نظر بگیریم) استخر ما با حداکثر 150 گالن آب/دقیقه هم کارش راه میفته. خب پمپ ما هم به اندازه 150 گالن/دقیقه آب رو جابجا میکنه و به استخر میرسونه. چیزی که اینجا پیش میاد، ورودی لوله آب ما هست که باید حتما 150 گالن/دقیقه بهمون آب برسونه که بتونه استخرمون صحیح تغذیه بشه. فکر میکنم ساز و کار VRM هم چنین چیزی باشه. ولی بازم میگم تخصص کافی توی این زمینه ندارم و احتمالا این مثال اصلا ربطی به این موضوع پیدا نکنه.

3.اون که بعله. توی دفترچه مادربرد ها ذکر شده که حتما باید از دستکش نارسانا و دستبند تخلیه برق استفاده کنیم. ولی کی استفاده میکنه؟ چون تا بحال اتفاقی برای کسی نیفتاده.(نمیگم اتفاق نمیفته، چون برای خودم پیش اومده و سعی میکنم با روش های مناسب الکتریسیته بدنم رو تخلیه کنم)

ولی نکته ای که هست، روی برد 99 درصد مواقع تعدادی اسلات خالی میمونه که اون اسلات ها هم میتونن یه مصرف کننده داشته باشن. طراحی مادربرد قطعا طوری هست که اون اسلات هارو هم پرشده در نظر میگیره و با توجه به اونها ورودی تغذیه برای مادربرد میذاره. میشه با قطعیت زیادی گفت برای کسی که فقط یک گرافیک روی سیستم داره، بالاترین سیپیو اون نسل رو هم بندازیم، با فقدان اون ورودی تغذیه اضافی هم برای برد و سیپیو مشکلی پیش نمیاد. مثالش برد z690-i هست که قطعا برد مناسبی حتی برای 12900k که ضریب بازه هست. در صورتی که فقط یک ورودی 8 پین داره، در عوض فقط یک اسلات pci e 16x داره و اسلات اضافه ای دیگه نیست که نیاز به تغذیه بیشتری داشته باشه.

2 دقیقه قبل، hossinkaspersky گفته است:

چطوری میخوره الان خودم کولر دارم البته گرین است مدل نوتوس ۱۰۰ است به نظرت به مادربردی که شما معرفی کردید میخوره

ایسوس حفره هایی علاوه بر حفره های استاندارد سوکت 1700 تعبیه کرده که براکت های 1200/1155 میتونن روی اونها سوار بشن.

لینک به دیدگاه

11 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

درود

1.خب مادربرد که تولید میشه، مختص پردازنده خاصی نیست که! نمیگن این برد برای i3 طراحی شده، بلکه تمام سیپیو های یک نسل رو میشه روی اون برد گذاشت. پس به نظرم باید جوری باشه که بتونه با همه سیپیو های یک نسل روشن بشه. برخی مادربرد ها هستن که سیپیو روی خودشون دارن، اونها اکثرا با همون 24 پین یا 20 پین کارشون راه میفته. حتی اونهایی که سیپیو i7 دارن(البته اکثرا سییپیو های موبایل و لپتاپی که کم مصرف هستن روی این برد ها میاد)

2. برای خودمم عجیب بود که 4 پین بتونه به تنهایی 155 وات خروجی بده، اما یکم دقت کردم، 155 وات در مجموع به علاوه برقی هست که از 24 پین هم به سوکت میرسه. اصولا هر سیم 12 ولت 40 وات برق میرسونه، پس 4 پین که 2 تا 12 ولت، یعنی 80 وات خروجی داره، با 75 واتی که مادربرد و 24 پین به پردازنده میرسونه، میتونن مجموعا 155 وات به سیپیو تغذیه کنن.

3.بازم بالایی: 150 وات 8 پین، 75 وات از 24 پین

1.بله مساویه، با برق مادربرد به اون عدد میرسه. مثلا 1080 رفرنس 180 وات مصرف داره که 150 واتش از یک 8 پین تغذیه میشه. اون 30 وات باقیمونده از اسلات pci e گرفته میشه.

2.من دانش کافی توی این مسئله ندارم. ولی فکر میکنم VRM حسب مصرف پردازنده جریان کشی میکنه. مثلا یه پمپ آب داریم(VRM) یه لوله ورودی(ورودی برق سیپیو) و یه استخر(پردازنده) پمپ آب ما توان این رو داره که 300 گالن آب رو در دقیقه جابجا کنه(معادل 300 وات در نظر بگیریم) استخر ما با حداکثر 150 گالن آب/دقیقه هم کارش راه میفته. خب پمپ ما هم به اندازه 150 گالن/دقیقه آب رو جابجا میکنه و به استخر میرسونه. چیزی که اینجا پیش میاد، ورودی لوله آب ما هست که باید حتما 150 گالن/دقیقه بهمون آب برسونه که بتونه استخرمون صحیح تغذیه بشه. فکر میکنم ساز و کار VRM هم چنین چیزی باشه. ولی بازم میگم تخصص کافی توی این زمینه ندارم و احتمالا این مثال اصلا ربطی به این موضوع پیدا نکنه.

3.اون که بعله. توی دفترچه مادربرد ها ذکر شده که حتما باید از دستکش نارسانا و دستبند تخلیه برق استفاده کنیم. ولی کی استفاده میکنه؟ چون تا بحال اتفاقی برای کسی نیفتاده.(نمیگم اتفاق نمیفته، چون برای خودم پیش اومده و سعی میکنم با روش های مناسب الکتریسیته بدنم رو تخلیه کنم)

ولی نکته ای که هست، روی برد 99 درصد مواقع تعدادی اسلات خالی میمونه که اون اسلات ها هم میتونن یه مصرف کننده داشته باشن. طراحی مادربرد قطعا طوری هست که اون اسلات هارو هم پرشده در نظر میگیره و با توجه به اونها ورودی تغذیه برای مادربرد میذاره. میشه با قطعیت زیادی گفت برای کسی که فقط یک گرافیک روی سیستم داره، بالاترین سیپیو اون نسل رو هم بندازیم، با فقدان اون ورودی تغذیه اضافی هم برای برد و سیپیو مشکلی پیش نمیاد. مثالش برد z690-i هست که قطعا برد مناسبی حتی برای 12900k که ضریب بازه هست. در صورتی که فقط یک ورودی 8 پین داره، در عوض فقط یک اسلات pci e 16x داره و اسلات اضافه ای دیگه نیست که نیاز به تغذیه بیشتری داشته باشه.

ایسوس حفره هایی علاوه بر حفره های استاندارد سوکت 1700 تعبیه کرده که براکت های 1200/1155 میتونن روی اونها سوار بشن.

تو همه مدل مادربردهای ایسوس این حفره ها است؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
14 دقیقه قبل، hossinkaspersky گفته است:

معمولا اولین رده از سوکت نسل جدید ایسوس اینجوریه. توی am4 هم اولین نسل am4 مادربردهای ایسوس همینطوری بودن و حفره های متناسب با am3 داشتن

لینک به دیدگاه

24 دقیقه قبل، hossinkaspersky گفته است:

خیر فقط مدلهای ROG و برخی مدلهای TUF

40 دقیقه قبل، hossinkaspersky گفته است:

با نوتوس 100 نمیشه 12400 رو خنک کرد. زورش نمیرسه. ولی روی مادربرد ROG ایسوس قابل نصبه. اما برای مادربرد برند های دیگه باید حتما براکت LGA1700 رو از گرین دریافت کنید. وگرنه نصب نمیشه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
۱ ساعت قبل، ARMIN گفته است:

خیر فقط مدلهای ROG و برخی مدلهای TUF

با نوتوس 100 نمیشه 12400 رو خنک کرد. زورش نمیرسه. ولی روی مادربرد ROG ایسوس قابل نصبه. اما برای مادربرد برند های دیگه باید حتما براکت LGA1700 رو از گرین دریافت کنید. وگرنه نصب نمیشه.

با سلام
بنظرم خرید مادربرد Asus ROG STRIX B660-A GAMING WIFI با چیپ میان رده با این قیمت اصلا توجیحی نداره اقا ارمین :$

ویرایش شده توسط mInI_ClockEr
لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، mInI_ClockEr گفته است:

با سلام
بنظرم خرید مادربرد Asus ROG STRIX B660-A GAMING WIFI با چیپ میان رده با این قیمت اصلا توجیحی نداره اقا ارمین :$

عه، چطور مگه با 7 تومن چه گزینه ای هست؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
4 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

با نوتوس 100 نمیشه 12400 رو خنک کرد.

4 ساعت قبل، hossinkaspersky گفته است:

کولر نوتوس 100 تقریبا همتای t222 کولر مستر هست.

پردازنده 12400 رو با  t220 بستم، دمای سیپیو زیر تست استرس کامل سیستم، به 70 هم نمیرسید.

ولی بخاطر اینکه سیپیو های 1700 کمی بزرگ تر هستن و سطح کولر ها، کامل اون رو نمیپوشونه، ممکنه در مدت طولانی مشکلاتی مثل خم شدن پردازنده رو داشته باشه.

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

کولر نوتوس 100 تقریبا همتای t222 کولر مستر هست.

پردازنده 12400 رو با  t220 بستم، دمای سیپیو زیر تست استرس کامل سیستم، به 70 هم نمیرسید.

ولی بخاطر اینکه سیپیو های 1700 کمی بزرگ تر هستن و سطح کولر ها، کامل اون رو نمیپوشونه، ممکنه در مدت طولانی مشکلاتی مثل خم شدن پردازنده رو داشته باشه.

پس به نظرتون نسل سیزدهم بخرم 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...