رفتن به مطلب

سرعت پایین بوت DDR5 + 12900K

vahid67
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

من سال گذشته سیستم رو آپدیت کردم:

12900K

GSkill DDR5 2*16GB 

ROG Maximus z690  Hero

Gigabyte 3080

و یک SSD هم که از قبل داشتم

مشکلی که الان دارم از زمانی که کلید پاور رو میزنم تا زمانی که  لوگو اولیه ASUS بیاد بالا حدود 22 ثانیه طول میکشه و از زمانی که لوگو رو نشون میده تا ویندوز بیاد بالا حدود 20 ثانیه دیگه طول میکشه...
انواع آپدیت ها رو هم توی این یک سال اخیر انجام دادم اما مشکل حل نشد... ایده ای دارید مشکل از کجا ممکنه باشه؟ 

مشکل اصلی من اون زمان اولیه هستش که کدهای مادربرد تغییر میکنه و خیلی طول میکشه تا چراغ سبز بشه و لوگو مادربرد رو نشون بده

داخل خود ویندوز مشکل کلی سرعت یا افت سرعت لحظه ای اصلا ندارم و خیلی خوب هستش...

لینک به دیدگاه

12 دقیقه قبل، vahid67 گفته است:

سلام دوستان

من سال گذشته سیستم رو آپدیت کردم:

12900K

GSkill DDR5 2*16GB 

ROG Maximus z690  Hero

Gigabyte 3080

و یک SSD هم که از قبل داشتم

مشکلی که الان دارم از زمانی که کلید پاور رو میزنم تا زمانی که  لوگو اولیه ASUS بیاد بالا حدود 22 ثانیه طول میکشه و از زمانی که لوگو رو نشون میده تا ویندوز بیاد بالا حدود 20 ثانیه دیگه طول میکشه...
انواع آپدیت ها رو هم توی این یک سال اخیر انجام دادم اما مشکل حل نشد... ایده ای دارید مشکل از کجا ممکنه باشه؟ 

مشکل اصلی من اون زمان اولیه هستش که کدهای مادربرد تغییر میکنه و خیلی طول میکشه تا چراغ سبز بشه و لوگو مادربرد رو نشون بده

داخل خود ویندوز مشکل کلی سرعت یا افت سرعت لحظه ای اصلا ندارم و خیلی خوب هستش...

درود بر شما

اس اس دی چه؟

با برنامه اچ دی سنتینل از اس اس دی و اگر هارد هم دارید از هارد تست سلامت بگیرید و اعلام کنید

گاها اختلال هارد و بد سکتور تو بوت اولیه تاثیر داره

لینک به دیدگاه

توی منو بوت ،حالت بوت رو بزارید رو fast boot

برای تسریع در سرعت بوت نیاز به ssd-m.2 هست.

لینک به دیدگاه

42 دقیقه قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

درود بر شما

اس اس دی چه؟

با برنامه اچ دی سنتینل از اس اس دی و اگر هارد هم دارید از هارد تست سلامت بگیرید و اعلام کنید

گاها اختلال هارد و بد سکتور تو بوت اولیه تاثیر داره

مرسی از پاسخ شما...
اس اس دی سامسونگ هستش روی اون یکی سیستم که اتفاقا قدیمی تر هستش هم به خوبی کار میکنه همین هارد و مشکلی نداره...

باقی هارد ها رو هم قطع کردم برای تست فرقی نکردن...

24 دقیقه قبل، yasin1380 گفته است:

توی منو بوت ،حالت بوت رو بزارید رو fast boot

برای تسریع در سرعت بوت نیاز به ssd-m.2 هست.

همیشه Fast Boot فعال بود اما الان برای تست غیر فعالش کردم فکر میکنم حدود سه یا چهار ثانیه تونستم سرعت بوت رو بهتر کنم! اون Delay داخلی خودش رو هم غیرفعال کردم

روی همین ssd روی سیستم قبلی خودم که گیگابایت بود بوت کلی یعنی خود مادربرد و ویندوز زیر 15 ثانیه بود

لینک به دیدگاه

بیشترین زمان بوت روی این دوتا کد 5F و 69 طول میکشه
الان با آخرین آپدیت BIOS که برای دو سه هفته پیش بود غیرفعال کردن Fast Boot تونستم بوت رو بیارم روی 37 ثانیه

ویرایش شده توسط vahid67
لینک به دیدگاه

2 دقیقه قبل، vahid67 گفته است:

مرسی از پاسخ شما...
اس اس دی سامسونگ هستش روی اون یکی سیستم که اتفاقا قدیمی تر هستش هم به خوبی کار میکنه همین هارد و مشکلی نداره...

باقی هارد ها رو هم قطع کردم برای تست فرقی نکردن...

سامسونگ 2.5 اینچ یا m2

بازم تست سلامت باید بگیرید و اعلام کنید

کاری که یاسن جان هم گفتن انجام بدید و اعلام کنید

البت اختلال بایوسی هم میتوونه باشه که ترجیحا اگر واردید یک بروز رسانی بایس بد نیست

1 دقیقه قبل، vahid67 گفته است:

برای کدها باید به دفترچه راهنما مراجعه کنید

لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، vahid67 گفته است:

الان با آخرین آپدیت BIOS که برای دو سه هفته پیش بود غیرفعال کردن Fast Boot تونستم بوت رو بیارم روی 37 ثانیه

یه نگته

انشا لله درایورها رو که با نرم افزارهای واسط (درایو پک،اسنپی،درایو بوستر،........) بروز رسانی نمیکنید

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

3 دقیقه قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

یه نگته

انشا لله درایورها رو که با نرم افزارهای واسط (درایو پک،اسنپی،درایو بوستر،........) بروز رسانی نمیکنید

نه من کلا بجز برنامه هایی که مربوط به کارم هستش چیزی روی سیستم نمیریزم حتی برنامه های کرک شده هم روی سیستم ندارم اون برنامه ای هم که برای تست هارد بود رو برای همین نصب نکردم فعلا یه برنامه اوپن سورس به اسم CrystalDisk پیدا کردم دارم با اون هارد رو تست میکنم...

اما نکته ای که برام جالب بود غیرفعال کردن FastBoot سرعت رو بهتر کرد 😂

لینک به دیدگاه

14 دقیقه قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

سامسونگ 2.5 اینچ یا m2

بازم تست سلامت باید بگیرید و اعلام کنید

کاری که یاسن جان هم گفتن انجام بدید و اعلام کنید

البت اختلال بایوسی هم میتوونه باشه که ترجیحا اگر واردید یک بروز رسانی بایس بد نیست

برای کدها باید به دفترچه راهنما مراجعه کنید

هارد رو تست گرفتم مشکلی نداشت اما در مورد اون کد ها توضیحات خاصی تو دفترچه نبود ولی سرچ کردم به اینا رسیدم

The 5F state on the Asus Z690 ROG Maximus Hero motherboard is an "S3" state, which is also known as a "Suspend to RAM" state. This state allows the system to enter a low-power state while still keeping the system memory and data intact.

The state of the 69 pin on the ASUS Z690 ROG MAXIMUS HERO motherboard is for System Agent DXE SMM initialization is started.

لینک به دیدگاه

49 دقیقه قبل، vahid67 گفته است:

همیشه Fast Boot فعال بود اما الان برای تست غیر فعالش کردم فکر میکنم حدود سه یا چهار ثانیه تونستم سرعت بوت رو بهتر کنم! اون Delay داخلی خودش رو هم غیرفعال کردم

روی همین ssd روی سیستم قبلی خودم که گیگابایت بود بوت کلی یعنی خود مادربرد و ویندوز زیر 15 ثانیه بود

منم مثل شما زیاد اطلاعاتم بالا نیست دراین مواردم نیاز هست چندین چیز بررسی شه.

اما سیستم قدیم با این سیستم فرق میکنه اولویت بوت اینجا با m.2 اولی هست که باداشتنش سرعت بوت سیستم سریع تر خواهد بود.(کابل ساتارو -روی ساتا1 بزاریدو بقیه موارد به ترتیب)

لینک به دیدگاه

نکته جالب دیگه که الان تست کردم زمان کامل بوت اگه از داخل ویندوز ریستارت کنم رسیده به 28 ثانیه که دیگه توی اون کد 5F دیگه اصلا توقفی نداره

لینک به دیدگاه

44 دقیقه قبل، vahid67 گفته است:

هارد رو تست گرفتم مشکلی نداشت اما در مورد اون کد ها توضیحات خاصی تو دفترچه نبود ولی سرچ کردم به اینا رسیدم

The 5F state on the Asus Z690 ROG Maximus Hero motherboard is an "S3" state, which is also known as a "Suspend to RAM" state. This state allows the system to enter a low-power state while still keeping the system memory and data intact.

The state of the 69 pin on the ASUS Z690 ROG MAXIMUS HERO motherboard is for System Agent DXE SMM initialization is started.

C1, C3, 68, 69, or C5 errors are usually related to memory or memory controller errors. Try manually clearing the CMOS on the boards

Being Qcode 69 (System Agent DXE initialization is started) can mean a number of things, and one of them is a corrupted Bios. Reflash your Bios to the latest version and see how you go

چند جایی که دیدم بنظر میاد بایوستون به مشکل شاید خورده،یبار با f5 تنظیمات رو دیفالت کنید ،بعدم تونستید یه clear cmos انجام بدید. (کسایی که تو حوضه الکترونیک حالا کار میکنند میگن به طور کلی اپدیت بایوس یه اشتباه هست و ممکنه به مادربرد و سیستم شما صدمه بزنه چون به طور کلی rom برای یکبار نوشتن ساخته شده)

گرچه ربطی نداره ولی این لینکم یه بررسی داشته باشید

ویرایش شده توسط yasin1380
لینک به دیدگاه

آقا من هاردم سلامتش 0 درصد هست موقع بوت ویندوز گیر میده و فقط میتونم f1 بزنم و برم تو بایوس از اونجا قسمت بوت ssd رو انتخاب کنم تا وارد ویندوز بشم

و تو ویندوز همون هاردی که سلامتش 0 درصد هست رو میاره و به تمام اطلطاعاتش دسترسی دارم

میخوام این ارور رو بردارم باید چیکار کنم؟

فک کنم باید هارد رو عوض کنم غیر از این راهی نیست نه؟!

لینک به دیدگاه

RAM برادر، RAM شما بدرد نمیخوره. اونه که اینقدر لفتش میده.

با یه رم دیگه تست کن

لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

RAM برادر، RAM شما بدرد نمیخوره. اونه که اینقدر لفتش میده.

با یه رم دیگه تست کن

GSKILL بده؟

شاید مشکل فنی داره و منظورتون اینه درسته؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خودتونو خسته نکنید.

مادربرد های رده بالا مخصوصا ROG همینه. باگ هم نیست که رفع بشه، سنسور منسور زیاد دارن و وقت بوت رو میگیرن.

شما همین قطعاتو باز کن ببند توی H610 ایسوس بهت قول میدم زیر 5 ثانیه بوت میشه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
7 دقیقه قبل، Devileytion گفته است:

خودتونو خسته نکنید.

مادربرد های رده بالا مخصوصا ROG همینه. باگ هم نیست که رفع بشه، سنسور منسور زیاد دارن و وقت بوت رو میگیرن.

دقیقا 

لینک به دیدگاه

10 دقیقه قبل، Devileytion گفته است:

خودتونو خسته نکنید.

نمیتونم این حرفتون رو بپذیرم، چون خودم 690 تاف پلاس وایفای دارم و خیلی خیلی زود بوت میشه

لینک به دیدگاه

27 دقیقه قبل، SeCret گفته است:

GSKILL بده؟

رمهای DDR5 در ابتدای راه هستند، و هزاران مشکلات اینطوری دارند. حداقل تجربه منم مثل دوست خوبمون همینه.

گیر و گرفت های عجیب و غریب زیاد داشتم با DDR5

در زمینه رم های DDR5، بدترین نوع رمها، رمهای مجهز به چیپ سامسونگ هستند، حداقل بدترین هاش تا اینجا واسه سامسونگ بوده و جی اسکیل هم در ابتدا تصور میکرد سامسونگ که در DDR4 پیشتاز بود اینجا هم پیشتازه و اولین رمهای DDR5 جی اسکیل اغلب با چیپ سامسونگ بودند. این دوستمون هم جزو کاربران early adapters بودند و تا نسل جدید اومده خرید کردند و ناچار به پذیرش برخی مسائل هستند.

من تنها توصیه ام اینه، رمها رو در اسلات های مختلف تست کنند، حتی تک به تک، ببینند کدوم حالت سریعتر بوت صورت میگیره شاید فقط یکی از اسلاتها، یا یکی از ماژولها این تاخیر عجیب و غریب رو داره.

و در آخر تف تو روح سازندگان مادربرد که مادربرد های رده بالا رو فقط با DDR5 زدند. و تف تو روح سامسونگ که واقعا اون Reputation خودش رو نتونست نه در زمینه SSD و نه در زمینه RAM حفظ کنه.

لینک به دیدگاه

اخر نگفتین سامسونگ 2.5 اینچ یا m2

تست سلامت هم با سنتینل لازمه (بقیه رو نمیدونم ولی من عادت کردم باش😅)

37 ثانیه تو بوت تقریبا توجیحی نداره مگر 2.5 اینچ باشه،که البت اونم با سامسونگ نباید این باشه

احتمالا ایرادی تو بایوس یا کانفینگ و یا نصب نرم افزار و یا ویندوز وجود داشته باشه(حتی گاهی کجی یا درست جا نبودن کابل ساتا تاثیر داره)

این نسل با اس اس دی NVME بخاد خیلی لفتش بده در حدود 15 ثانیه بوتش طول بکشه

که البت با یک NVME خوب رو مد VMD (اگر تو بایوس داشته باشه) بین 7 تا 10 ثانیه

لینک به دیدگاه

2 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

رمهای DDR5 در ابتدای راه هستند، و هزاران مشکلات اینطوری دارند. حداقل تجربه منم مثل دوست خوبمون همینه.

گیر و گرفت های عجیب و غریب زیاد داشتم با DDR5

در زمینه رم های DDR5، بدترین نوع رمها، رمهای مجهز به چیپ سامسونگ هستند، حداقل بدترین هاش تا اینجا واسه سامسونگ بوده و جی اسکیل هم در ابتدا تصور میکرد سامسونگ که در DDR4 پیشتاز بود اینجا هم پیشتازه و اولین رمهای DDR5 جی اسکیل اغلب با چیپ سامسونگ بودند. این دوستمون هم جزو کاربران early adapters بودند و تا نسل جدید اومده خرید کردند و ناچار به پذیرش برخی مسائل هستند.

من تنها توصیه ام اینه، رمها رو در اسلات های مختلف تست کنند، حتی تک به تک، ببینند کدوم حالت سریعتر بوت صورت میگیره شاید فقط یکی از اسلاتها، یا یکی از ماژولها این تاخیر عجیب و غریب رو داره.

و در آخر تف تو روح سازندگان مادربرد که مادربرد های رده بالا رو فقط با DDR5 زدند. و تف تو روح سامسونگ که واقعا اون Reputation خودش رو نتونست نه در زمینه SSD و نه در زمینه RAM حفظ کنه.

خوب من با این مورد تا حالا برخورد نداشتم که رم d5 تاثر منفی داشته باشن تو بوت (البت تا به الان که خوب عمرشون هم زیاد نیست)

ولی با احتصاب این که مادر برد رو یه کدی گیر میکنه احتمال دخیل بودن رم هم هست

و این که ارمین جان هم گفتن امتحان کنید و اعلام کنید(MEMTEST86 هم ابزار خوبیه برا تست رم)

کانفیگ رم ها هم تو مادر بورد  ASUS فک کنم از B1 یا B2 شروع بشه(حتما به دفترچه راهنما مراجع کنید)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
35 دقیقه قبل، SeCret گفته است:

نمیتونم این حرفتون رو بپذیرم، چون خودم 690 تاف پلاس وایفای دارم و خیلی خیلی زود بوت میشه

تاف رده بالا نیست دوست عزیز.

لینک به دیدگاه

57 دقیقه قبل، SeCret گفته است:

GSKILL بده؟

برندش نه، ولی ماژولهای مجهز به چیپ سامسونگش خوب نیست. بخصوص اون اولی هایی که تولید کرد اکثرا سامسونگ بودن. البته استارتر تاپیک خیلی راحت میتونه یه CPUz باز کنه و نوع چیپ رمش رو داخل اون ببینه سازنده اش کیه.

لینک به دیدگاه

اخه این چه مشکلیه :)))

خیلی سخت میگیری

از سیستمت لذت ببر به جا این صحبتا

من حاظرم یه ماشین امریکایی داشته باشم صبح 2 ساعت استارت بزنم  نیم ساعتم صبر کنم گرم بشه موتورش

ماشین الانمم بندازم تو سگدونی  با یه دونه استارت هم روشن میشه حتی تو یخبندون -15 همین چند هفته پیش

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من این مشکلو ردیت هم مطرح کردم و مثل سایر دوستان اینجا، اون بندگان خدا هم دنبال جواب منطقی بودن.

https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/qy5c5v/cursed_slow_boot_time_with_every_highend_system/

سیستم Z590 که DDR5 نیست با 11900K و رم 4266mhz یک دقیقه طول میکشید بوت بشه. مادربرد چی بود؟ ROG Extreme هزارو پونصد دلاری. حالا مشتری پول داشت رفته بود SSD آپتین اینتل خریده بود (فکر کنم 900 دلار بود) که خدای IOPS هست و گلایه ای از سرعت بوت نداشت ولی با 980 پرو سامسونگ هم مشکل پابرجا بود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...