رفتن به مطلب

تفاوت عملکرد خنک‌کننده‌ی استوک پردازنده اینتل با سایر خنک‌کننده‌های بازار

Recommended Posts

سلام، تصور کنیم یه پردازنده مثلا i5-12400 داریم. میخوام بدونم خنک کننده ای که استوک روی باکس خود اینتل هست در مقایسه خنک کننده های بادی Air Cooler ها و خنک کننده های مایع Liquid Cooler ها توی دما و عملکرد چقدر تفاوت داره؟

برای مثال اگه یه سیستم که فن استوک اینتل که حدودا 400 تومن قیمتشه روش نصبه توی بازی به فرض بگیریم دما 80 درجه باشه

و یه سیستم باشه یه خنک کننده بادی با کیفیت مثل DeepCool AK620 ZERO DARK CPU Cooler که حدودا 3 تومن قیمتشه دما توی این شرایط چند درجه خواهد بود؟ مثلا با این خنک کننده دما قابل ملاحظه کاهش پیدا میکنه؟ مثلا توی بازی به 50 درجه کاهش میده دما رو؟

و موضوع دیگه اینکه اگر دما قابل ملاحظه کاهش پیدا کنه چه تاثیراتی توی عملکرد پردازنده داره؟ اصلا چرا دما رو پایین میاریم؟ (فقط برای حفظ عمر پردازنده؟)

و در آخر اینکه خنک کننده ی مایع ها چظور؟ چقدر دما رو کاهش میدن؟

لینک به دیدگاه

53 دقیقه قبل، Masrour گفته است:

سلام، تصور کنیم یه پردازنده مثلا i5-12400 داریم. میخوام بدونم خنک کننده ای که استوک روی باکس خود اینتل هست در مقایسه خنک کننده های بادی Air Cooler ها و خنک کننده های مایع Liquid Cooler ها توی دما و عملکرد چقدر تفاوت داره؟

برای مثال اگه یه سیستم که فن استوک اینتل که حدودا 400 تومن قیمتشه روش نصبه توی بازی به فرض بگیریم دما 80 درجه باشه

و یه سیستم باشه یه خنک کننده بادی با کیفیت مثل DeepCool AK620 ZERO DARK CPU Cooler که حدودا 3 تومن قیمتشه دما توی این شرایط چند درجه خواهد بود؟ مثلا با این خنک کننده دما قابل ملاحظه کاهش پیدا میکنه؟ مثلا توی بازی به 50 درجه کاهش میده دما رو؟

و موضوع دیگه اینکه اگر دما قابل ملاحظه کاهش پیدا کنه چه تاثیراتی توی عملکرد پردازنده داره؟ اصلا چرا دما رو پایین میاریم؟ (فقط برای حفظ عمر پردازنده؟)

بحث پولش یه طرف اما این حسی که داری با سیستم کاری میکنی یهو ریست شه انگار ....

کسی که دنبال دردسر نیست باید هزینه کنه 

من با 11400f تا 60 درجه هم داشتم با ایر کولر 6 لول اما با واتر 120 کولر مستر مجبور شدم cpu محدود کنم بدم میاد وسط بازی ریست شه سیستم (کیس عوض شد ایر کولر جا نشد🥲)

تو خرید ایر کولر اصلا شک نکنید دهه ها میمونه برات

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Sabertooth گفته است:

بحث پولش یه طرف اما این حسی که داری با سیستم کاری میکنی یهو ریست شه انگار ....

کسی که دنبال دردسر نیست باید هزینه کنه 

من با 11400f تا 60 درجه هم داشتم با ایر کولر 6 لول اما با واتر 120 کولر مستر مجبور شدم cpu محدود کنم بدم میاد وسط بازی ریست شه سیستم (کیس عوض شد ایر کولر جا نشد🥲)

تو خرید ایر کولر اصلا شک نکنید دهه ها میمونه برات

خب منم همینو میگم. منم میخوام یبار هزینه کنم راحت شم خیالم بابت دما و پردازنده.

برای پردازنده 12700 پیشنهادت اینه ایر کولر بگیرم یا واتر کولر؟

ویرایش شده توسط Masrour
لینک به دیدگاه

13 ساعت قبل، Masrour گفته است:

تفاوت خنک کننده ls 720 و AK620 ZERO DARK نهایت 7-8 درجه بیشتر نیست و از اونجایی که پردازنده 12700 پردازنده چندان گرمی نیست پس این ایر کولر براحتی پاسخگو خواهد بود اما نکته ای که باید حتما مدنظر داشته باشید بحث تهویه کیس خواهد بود  اگه می خواید از ایر کولر استفاده کنید کیستون رو  از کیس های با پنل جلوی مش انتخاب کنید و در سقف کیس هم جهت کمک به خروج هوای گرم حداقل یک فن در محل انتهای سقف نصب کنید

ویرایش شده توسط rajah
لینک به دیدگاه

11 ساعت قبل، Masrour گفته است:

خب منم همینو میگم. منم میخوام یبار هزینه کنم راحت شم خیالم بابت دما و پردازنده.

برای پردازنده 12700 پیشنهادت اینه ایر کولر بگیرم یا واتر کولر؟

سلام من الان همین پردازنده رو با ایر کولر نوتوس 400 گریین دارم استفاده میکنم هیچ مشکلی نداشتم از بابت گرما و اینا اما این که شما معرفی کردید عالیه AK620 ZERO DARK ...یکی دیگه از دوستان ناکتوا d15  معرفی کردن که البته گرونه...

لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، mohsensoleymani220 گفته است:

سلام من الان همین پردازنده رو با ایر کولر نوتوس 400 گریین دارم استفاده میکنم هیچ مشکلی نداشتم از بابت گرما و اینا اما این که شما معرفی کردید عالیه AK620 ZERO DARK ...یکی دیگه از دوستان ناکتوا d15  معرفی کردن که البته گرونه...

AK620 ZERO DARK بلحاظ عملکرد و قیمت نسبت به نوکتوا ارزش بسیار بالاتری داره

لینک به دیدگاه

12 ساعت قبل، Masrour گفته است:

برای پردازنده 12700 پیشنهادت

حواست باشه که گفتی نسخه غیر k

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، rajah گفته است:

AK620 ZERO DARK بلحاظ عملکرد و قیمت نسبت به نوکتوا ارزش بسیار بالاتری داره

دقیقا درسته...

لینک به دیدگاه

17 ساعت قبل، Masrour گفته است:

من با اینکه 12400 باکس خریدم ولی از فن استوک استفاده نکردم به جاش یه فن ارزون قیمت deepcool gammaxx 300b داشتم اونو انداختم دمای cpu توی لود کامل از 61 درجه رد نمیشه ولی با کولر استوکش فکر کنم دمای بین 80 - 90 هست(تو یوتوب دیدم) چون ابتدا در مورد 12400 پرسیدید عرض کردم

Screenshot 2023-02-12 023023.png

لینک به دیدگاه

این 12400 نسبت به 8400 خیلی داغ میکنه؟ من 3 سال پیش خریدمش. کیس هم گرین جگوار هست با 3 تا فن. ولی فن استوک خود اینتل هست. توی این مدت فقط برای بازی کرکی رزدینت اویل 5 بود که کرکش خراب بود و به پردازنده فشار می اورد. جوری که صدای فن شنیده میشد. گفتم الانه که بسوزه.

الان کیس رو تازه روشن کردم و اتاق هم سرده، بخاری ندارم توی اتاق. ولی دمای 8400 اینه

دمای 2.png

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، mohammad7966 گفته است:

این 12400 نسبت به 8400 خیلی داغ میکنه؟ من 3 سال پیش خریدمش. کیس هم گرین جگوار هست با 3 تا فن. ولی فن استوک خود اینتل هست. توی این مدت فقط برای بازی کرکی رزدینت اویل 5 بود که کرکش خراب بود و به پردازنده فشار می اورد. جوری که صدای فن شنیده میشد. گفتم الانه که بسوزه.

الان کیس رو تازه روشن کردم و اتاق هم سرده، بخاری ندارم توی اتاق. ولی دمای 8400 اینه

من فکر نکنم این دو پردازنده از نظر دمایی زیاد فرقی داشته باشن مشکل ضعیف بودن کولر استوک اینتل در امر خنک کاری هست

لینک به دیدگاه

12 ساعت قبل، rajah گفته است:

تفاوت خنک کننده ls 720 و AK620 ZERO DARK نهایت 7-8 درجه بیشتر نیست و از اونجایی که پردازنده 12700 پردازنده چندان گرمی نیست پس این ایر کولر براحتی پاسخگو خواهد بود اما نکته ای که باید حتما مدنظر داشته باشید بحث تهویه کیس خواهد بود  اگه می خواید از ایر کولر استفاده کنید کیستون رو  از کیس های با پنل جلوی مش انتخاب کنید و در سقف کیس هم جهت کمک به خروج هوای گرم حداقل یک فن در محل انتهای سقف نصب کنید

سوالم میدونی کجاست اینکه وقتی با یه خنک کننده 500 هزار تومنی دما نهایت بشه 60 درجه چه کاریه ادم 3 تومن، حتی بیشتر بده برای  AK620 ZERO DARK که بخواد 7 درجه کمتر کنه دما رو !؟

من توی سخت افزار وقتی به یه جنسی پول 2 برابری (100% بیشتر) پرداخت میکنم که عملکرد و کارایی و سرعت کار رو 100% افزایش بده. نه که برای 10 درصد سرعت بیشتر بیایم 2 برابر پول بدیم!

در کل تا یه حدی قطعات خوب رو که انتخاب میکنی قیمتشون مناسبه یکم بالاتر میری قیمتا نجومی میشه اما کارایی 10 درصد 20 درصد 30 درصد فرق میکنه!

مثلا یارو اومده یه قطعه زده مدل 1000 با مدل 2000 دو برابر قیمت داره ولی فقط و فقط 30 درصد نهایت 40 درصد پرفورمنس بهتری داره! خب منم میگم چه کاریه برای یه Air Cooler آدم 3 تومن یا 4 تومن پول بده!

فکر میکنم برای پردازنده های 12400 و 12700 و حتی 13400 نیازی نیست آدم بره هزینه خنک کننده کنه. با یه AirCooler ارزون هم میشه کارو تموم کرد درسته؟ البته اینم در نظر بگیریم که توی کیس هم باید گردش هوا (ورودی و خروجی هوا) استاندارد باشه.

11 ساعت قبل، Elderado گفته است:

حواست باشه که گفتی نسخه غیر k

بله من فقط پردازنده های غیر K رو گفتم 12400 و 12700 و البته نظرم روی 13400 هم هست. که فکر میکنم نیازی به داشتن خنک کننده خیلی خفنی ندارن

8 ساعت قبل، sina-sarhadi گفته است:

من با اینکه 12400 باکس خریدم ولی از فن استوک استفاده نکردم به جاش یه فن ارزون قیمت deepcool gammaxx 300b داشتم اونو انداختم دمای cpu توی لود کامل از 61 درجه رد نمیشه ولی با کولر استوکش فکر کنم دمای بین 80 - 90 هست(تو یوتوب دیدم) چون ابتدا در مورد 12400 پرسیدید عرض کردم

این که خیلی خوبه با یه کولر 600 تومنی دما 60 خیلی خوبه.

منم سرچ کردم دیدم با فن استوک اینتل دما 80 درجه رو ثبت کرده.

من میگم آدم چرا به خاطر 5 درجه یا 7 درجه کاهش دما بخواد 5 تومن هزینه اضافه کنه! با همینی که شما داری الان کارت رو راه انداختی دیکه

ویرایش شده توسط Masrour
لینک به دیدگاه

7 دقیقه قبل، Masrour گفته است:

سوالم میدونی کجاست اینکه وقتی با یه خنک کننده 500 هزار تومنی دما نهایت بشه 60 درجه چه کاریه ادم 3 تومن، حتی بیشتر بده برای  AK620 ZERO DARK که بخواد 7 درجه کمتر کنه دما رو !؟

من توی سخت افزار وقتی به یه جنسی پول 2 برابری (100% بیشتر) که عملکرد و کارایی و سرعت کار رو 100% افزایش بده. مثلا یارو اومده یه قطعه زده مدل 1000 با مدل 2000 دو برابر قیمت داره ولی فقط و فقط 30 درصد نهایت 40 درصد پرفورمنس بهتری داره! خب منم میگم چه کاریه برای یه Air Cooler آدم 3 تومن یا 4 تومن پول بده!

فکر میکنم برای پردازنده های 12400 و 12700 و حتی 13400 نیازی نیست آدم بره هزینه خنک کننده کنه. با یه AirCooler ارزون هم میشه کارو تموم کرد درسته؟ البته اینم در نظر بگیریم که توی کیس هم باید گردش هوا (ورودی و خروجی هوا) استاندارد باشه.

بله من فقط پردازنده های غیر K رو گفتم 12400 و 12700 و البته نظرم روی 13400 هم هست. که فکر میکنم نیازی به داشتن خنک کننده خیلی خفنی ندارن

من میگم آدم چرا به خاطر 5 درجه یا 7 درجه کاهش دما بخواد 5 تومن هزینه اضافه کنه! با همینی که شما داری الان کارت رو راه انداختی دیکه

بله ولی این کولری که من در حال حاضر استفاده میکنم فکر نکنم برای بالاتر از 12400 جوابگو باشه هسته ی بیشتر مساوی هست با گرمای بیشتر برای 12400 هم من پرسیدم گفتن برای گیم جوابگو هست نه برای کار های دیگه. خلاصه ایناشم باید در نظر بگیری برای 12700 کولر قوی تر نیاز هست 300b مناسب نیست

لینک به دیدگاه

34 دقیقه قبل، Masrour گفته است:

من توی سخت افزار وقتی به یه جنسی پول 2 برابری (100% بیشتر) که عملکرد و کارایی و سرعت کار رو 100% افزایش بده. مثلا یارو اومده یه قطعه زده مدل 1000 با مدل 2000 دو برابر قیمت داره ولی فقط و فقط 30 درصد نهایت 40 درصد پرفورمنس بهتری داره! خب منم میگم چه کاریه برای یه Air Cooler آدم 3 تومن یا 4 تومن پول بده!

بله ولی این کولری که من در حال حاضر استفاده میکنم فکر نکنم برای بالاتر از 12400 جوابگو باشه هسته ی بیشتر مساوی هست با گرمای بیشتر برای 12400 هم من پرسیدم گفتن برای گیم جوابگو هست نه برای کار های دیگه. خلاصه ایناشم باید در نظر بگیری برای 12700 کولر قوی تر نیاز هست 300b مناسب نیست

ویرایش شده توسط sina-sarhadi
پاک شود این ارسال دوتا شد
لینک به دیدگاه

اگه بخواهید بازهم گزینه بهتری با قیمت مناسب تر بهتونم معرفی کنم میرم سراغ gammax gt argb 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...