رفتن به مطلب

آیا چیپ های مختلف یک ram تو کارایی رم تاثیری داره؟

Recommended Posts

با سلام 

من الا یدونه تک کانال از رم Corsair VENGEANCE LPX 8GB 3200MHz CL16 DDR4 رو مادربرد دارم که از چیپ میکرون هست ولی شنیدم با چیپ های دیگن عرضه شده مثل سامسونگ یا hynix .الان میخوام بدونم یدونه هشت گیگ دیگه بخوام بخرم اگر با چیپ دیگه ای بود مشکلی ایجاد نمیکنه؟ من xmp  هم فعال کردم که رو فرکانس 3200 کار کنه چون در حالت عادی رو فرکانس 2133 کار میکرد الان یه جورایی اورکلاک شده به نظرتون اینکار عمر رم رو کاهش میده یا اینکه مشکلی ایجاد نمیکنه؟

لیون هم الان این رم رو موجود نداره کسی هست اینجا از فروشگاه اینترنتی پژواک رایانه خرید کرده باشه؟

1628503738-3VVwDo6AN2UYKbnV.jpg

Screenshot 2023-02-21 191911.png

لینک به دیدگاه

درود

برادر سری ddr 4 ddr 5 هم اونقدر تو کارایی افزایش نداره ...! البته منظورم گیمه نه در محیط ویندوز و ... چ برسه ب کارای چیپ ها تو رم های مختلف 
اگرم فرق کنه اونقدر کم هست ک اصلا دیده نمیشه
ب نظر من ک حساسیت زیادی ب خرج نده

لینک به دیدگاه

سلام، من یه تجربه ای ناخوشایندی داشتم. سال 98 بودجم نرسید رم 16 گیگ بگیرم. مجبور شدم 2 تا 4 گیگ بگیرم اپیسر. چیپ هر دوشون هم سامسونگ بود. هارد دیسک هم داشتم اون موقع. ssd نداشتم بخرم. سرعت بوت ویندوز خیلی بالا بود. ولی یک ماه بعدش رم اپیسر خریدم 8 گیگ ولی چیپش رو هاینیکس زده بود و اینکه فرکامس 2133 بود و در حالت xmp روی 2400 بود. خلاصه همینکه گذاشتمش احساس کردم بوت ویندوز نسبت به قبل کندتر شده.

یه مشکل عیجبی هم داشتم که اگر کیس رو از برق در نمی اوردم و بعدا روشن میکردم، فن پردازنده با دور تند شروع به کار میکرد و بعدش آروم میشد. ولی اگر از برق در می اوردم این مشکل دور تند فن خودشو نشون نمیداد. خلاصه همون رم 8 گیگ رو درآوردم، دیدم آره ظاهرا مشکل از ناسازگاریه ایناست. 

ولی اینو بگم، نه به خاطر این ناسازگاری بلواسکرین گرفتم نه مشکل خاصی دیده شد. ساعتها پشت سرهم در حد 10 ساعت گیم میزدم ولی هیچ مشکلی اتفاق نیفتاد.

مادربردم هم گیگا b360

پردازنده i5-8400

2 عدد رم 4 گیگ 2400

1عدد رم 8 گیگ 2400(در حالت xmp)

ویرایش شده توسط mohammad7966
اشتباه تایپی
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

هیچ فرقی ندارن، از نظر من میکرون و هاینیکس هم توی چیپ رم از سامسونگ سر ترن، البته تابحت رم سامسونگ با فرکانس بالا دستم نیومده تست کنم، ولی همین رم های دیگه رو با فرکانس 2133 تست کردم، باز هم از سامسونگ سر تر بودن.

46 دقیقه قبل، mohammad7966 گفته است:

فن پردازنده با دور تند شروع به کار میکرد و بعدش آروم میشد

کاملا طبیعیه، فن پردازنده روی همه ی سیستم ها اولش با دور تند شروع به حرکت میکنه تا صفحه پست رد بشه و بایوس بیاد بالا و بابت دور فن تصمیم بگیره.

46 دقیقه قبل، mohammad7966 گفته است:

ولی یک ماه بعدش رم اپیسر خریدم 8 گیگ ولی چیپش رو هاینیکس زده بود و اینکه فرکامس 2133 بود و در حالت xmp روی 2400 بود. خلاصه همینکه گذاشتمش احساس کردم بوت ویندوز نسبت به قبل کندتر شده.

این ربطی به چیپ نداره، شما 3 ماژول رم داشتید استفاده میکردید که اصلا اصولی نیست. حتی اگه حجم و فرکانس رم ها یکسان باشه، چه برسه به اینکه حجم و فرکانس هم متفاوت بوده! و همین که سیستم بوت میشده، باید خداروشکر میکردید!

ویرایش شده توسط MAhmoOD Nazari
لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، sina-sarhadi گفته است:

ا سلام 

من الا یدونه تک کانال از رم Corsair VENGEANCE LPX 8GB 3200MHz CL16 DDR4 رو مادربرد دارم که از چیپ میکرون هست ولی شنیدم با چیپ های دیگن عرضه شده مثل سامسونگ یا hynix .الان میخوام بدونم یدونه هشت گیگ دیگه بخوام بخرم اگر با چیپ دیگه ای بود مشکلی ایجاد نمیکنه؟ من xmp  هم فعال کردم که رو فرکانس 3200 کار کنه چون در حالت عادی رو فرکانس 2133 کار میکرد الان یه جورایی اورکلاک شده به نظرتون اینکار عمر رم رو کاهش میده یا اینکه مشکلی ایجاد نمیکنه؟

لیون هم الان این رم رو موجود نداره کسی هست اینجا از فروشگاه اینترنتی پژواک رایانه خرید کرده باشه؟

رم ها همه روی سرعتی که باهاش فروخته می شن با اون تایمینگ ها Validate شدن. چیپش حالا Hynix باشه یا Micron یا Samsung. اینکه می گن رم با مموری سامسونگ بهتره توی بحث اورکلاک به بیش از اون حد Validate شدست. مثلا رمی که شما می خری روی 3600 Cl18 تونسته Validate بشه اما مثلا ممکنه چون چیپ مموریش Samsung B die بتونین اورکلاکش کنین دستی به 3800Mhz CL18. ولی بگم اورکلاک کردن رم کار وقت گیریه و توی AMD تاثیر گذاریش بیشتره تا Intel. ضمن اینکه XMP اورکلاک حساب نمی شه ( XMP از نظر تولید کننده های سی پی یو اورکلاک حساب می شد برای اینکه یه جورایی از گارانتی شونه خالی کنن که این قضیه خیلی وقته به فراموشی سپرده شده چون سرعت فرکانس رم از نسل DDR3 خیلی بالا رفت و اگه XMP رو فعال نمی کردید کلی پهنای باند مموری برای CPU پایین می موند). از نظر اینکه مشکلی با هم ایجاد می کنن اینطور نیست. چیپ رم از هر مارکی باشه اگه با اون سرعت و تایمینگ Validate شده باشه کار می کنه با رم دیگه. شاید از دو برند مختلف باشن کار نکنه درست ولی از یه برند و یه مدل رم احتمال کار نکردنش چیز خیلی نادریه.

نکته ی آخر هم اینکه به قیمت های قشنگ قشنگ این فروشنده های نو پا مثل پی ابزار و پژواک نگاه نکن. اولا 90% جنسایی که قیمتش رو آپدیت می زنن توی سایت هایی مثل ترب یا ایمالز اصلا موجود ندارن فقط آپدیت الکی می زنن برای افزایش بازدید سایتشون تا زنگشون می زنی موجود هم داشته باشن بهونه میارن می گن قیمت سایت به روز نیست 200-300 میزارن روش می گن قیمت اینه (با اینکه مثلا ترب یا ایمالز نوشته قیمت آپدیت 1 ساعت پیش). اگرم ازشون خرید بکنی بامبول در میارن. من از پژواک اومدم خرید کنم تا چند روز یه مادربرد رو می گفتن موجود نداریم ولی تند تند قیمتش رو روزی 2 بار آپدیت می کردن هر روز. از پی سی ابزار هم با اشتباه و اعصاب خوردی یه خرید کردم که اشتباه بود واقعا. خلاصه اگه لیون نداره برو سراغ یه فروشگاه اسم و رسم دار دیجی کالا، تاپ رایان یا فافا. 100-200 بیشتر پول بدی بهتر از اینکه پولو برای طرف بریزی با 2 روز تاخیر ارسال کنه بعدم آخرش حاظر نشه نه جواب تلفن بده نه کد رهگیری رو بفرسته.

لینک به دیدگاه

13 دقیقه قبل، HK888 گفته است:

خلاصه اگه لیون نداره برو سراغ یه فروشگاه اسم و رسم دار دیجی کالا، تاپ رایان یا فافا. 

ممنون از توضیحاتت

تو دیجی کالا هم فروشنده همین پژواک رایانست حالا نمیدونم این همونه یا یکی دیگست با این اسم. 1290 تومن

از این سه فروشگاه زیر هم تا حال خرید نداشتم

تاپ رایان 1350 

فافا ناموجود

اگزو هم 1450 تومن

به لیون هم زنگ زدم گفتن شاید هفته دیگه موجود بشه. نمیدونم صبر کنم یا نه

لینک به دیدگاه

9 دقیقه قبل، sina-sarhadi گفته است:

ممنون از توضیحاتت

تو دیجی کالا هم فروشنده همین پژواک رایانست حالا نمیدونم این همونه یا یکی دیگست با این اسم. 1290 تومن

از این سه فروشگاه زیر هم تا حال خرید نداشتم

تاپ رایان 1350 

فافا ناموجود

اگزو هم 1450 تومن

به لیون هم زنگ زدم گفتن شاید هفته دیگه موجود بشه. نمیدونم صبر کنم یا نه

خب شما از همون دیجی بگیر چون پول میره به دیجی اول بعد میره به اون فروشنده. در واقع طرف حساب شما دیجی کالا می شه نه اون فروشنده.

ویرایش شده توسط HK888
لینک به دیدگاه

من 2 تا رم 8 گیگ GSkill Ripjaws V دارم با فرکانس 2666 و چیپ SK Hynix

2 تا هم 16 گیگ GSkill Trident Z RGB با فرکانس 3000 و چیپ Samsung

جمعا 48 گیگ میشه و الان بیشتر از یه ساله که دارن کنار هم کار میکنن مشکلی ندارن

ولی خب فرکانس روی 2666 هست و طبیعیه چون کمترین فرکانس تعیین کننده ی سرعت کلیه

XMP هم فعال میکنم بصورت اسمی تو ویندوز مینویسه 3000 ولی خب پایدار نیست و بلواسکرین میده چون رم ضعیفتر نمیتونه با اون فرکانس کار کنه

ویرایش شده توسط Yosef Faraji
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام
دنبال سامسونگ نباشید تقریبا فقط روی سرعت های بالا یا رم های خیلی گرون مثل ترایدنت زد رویال شاید گیر بیان
همونطور که دوستان گفتن روی فرکانس های پایه با هم تفاوتی ندارن اگر هم داشته باشن بسیار ناچیز هستن
البته دوستان با تجربه تر شاید بیان راهنمایی کنند بهتر باشه
اگر رم با چیپ ساموسنگ گیر اوردین با خیال راحت بزنید تو گوشش :D

ویرایش شده توسط mInI_ClockEr
لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، HK888 گفته است:

خب شما از همون دیجی بگیر چون پول میره به دیجی اول بعد میره به اون فروشنده. در واقع طرف حساب شما دیجی کالا می شه نه اون فروشنده.

13 دقیقه قبل، mInI_ClockEr گفته است:

اگر رم با چیپ ساموسنگ گیر اوردین با خیال راحت بزنید تو گوشش :D

فعلا یدونه از دیجی سفارش دادم برسه دستم ببینم از کدوم چیپ هست

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

شما بخاطر اینکه مشکل پیش نیاد رم خودت رو میفروختی یه پک دوال میخریدی 

بعد چیپ رم چی باشه هیچ فرقی تو کارایی نداره 

این مورد فقط بدرد اورکلاکرها میخوره 

لینک به دیدگاه

29 دقیقه قبل، WINNER گفته است:

شما بخاطر اینکه مشکل پیش نیاد رم خودت رو میفروختی یه پک دوال میخریدی 

بعد چیپ رم چی باشه هیچ فرقی تو کارایی نداره 

این مورد فقط بدرد اورکلاکرها میخوره 

راستش به این موضوع هم فکر کردم نمیخواستم بدون سیستم بشم چون رم دیگه ای نداشتم. بودجه هم محدود بود. حالا انشالله مشکلی پیش نمیاد. امیدوارم دیجی اذیت نکنه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
4 دقیقه قبل، sina-sarhadi گفته است:

راستش به این موضوع هم فکر کردم نمیخواستم بدون سیستم بشم چون رم دیگه ای نداشتم. بودجه هم محدود بود. حالا انشالله مشکلی پیش نمیاد. امیدوارم دیجی اذیت نکنه.

مشکل خاصی که پیش نمیاد مخصوصا اگر برند یکی باشه 

من دوتا برند مختلف با فرکانسهای و زمان تاخیرهای مختلف استفاده کردم هیچ مشکلی پیش نیومده

لینک به دیدگاه

سلام مجدد به نظرتون قبل اینکه دومین رم رو جا بزنم xmp رو باید غیر فعال کرد بعد جا زدن دوباره فعال کرد؟ یا مشکلی نداره همینطوری بندازم رو مین بدون اینکه غیر فعال کنم؟ تایمینگ ها که یکیه. البته هنوز دستم نرسیده ولی سوال شد برام.

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۱/۱۲/۳ در 22:30، sina-sarhadi گفته است:

سلام مجدد به نظرتون قبل اینکه دومین رم رو جا بزنم xmp رو باید غیر فعال کرد بعد جا زدن دوباره فعال کرد؟ یا مشکلی نداره همینطوری بندازم رو مین بدون اینکه غیر فعال کنم؟ تایمینگ ها که یکیه. البته هنوز دستم نرسیده ولی سوال شد برام.

سلام،

وقت به خیر.

همواره بهترین روش پیشنهادی، آموزش (Train) مادربورد با حالت استاندارد (JEDEC) حافظه است و پس از آن اقدام به افزایش فرکانس(Overclock یا فعال کردن XMP).

- زمانی نوع تراشه‌های مصرفی در حافظه برای‌تان مهم باشد که بخواهید به فرکانس‌های بیشتر از مقدار تعیین‌شده دست یابید یا به صورت دستی Overclock کنید.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

خب مموری رو از دیجی دریافت کردم صحیح و سالم شانسی که داشتم اینم چیپش میکرون بود.(دوتا رم با چیپ یکسان شدن)

ولی XMP  رو DISABLE  کرده بودم قبل نصب رم. سوال اینجاست واقعا این سرعت 3200 تاثیری توی بازی و فریم گیری داره نسبت به فرکانس 2133؟ اگر نداره بیخودی فعالش نکنیم که به نظرم الکی هم از نظر ولتاژی و فرکانسی به رم ها فشار نیاد و داغ نکنن .

خودم که با بنچمارک داخلی بازی اساسینز کرید تست کردم  فرق خاص ندیدم حتی تو حالت سینگل کانال و دوال کانال با اینکه میگن تو حالت سینگل کانال پهنای باند نصف هست (نزدیک چهل گیگ بر ثانیه). حالا شاید کارت گرافیکم چون ضعیفه حس نمیکنم این موضوع رو؟

ویرایش شده توسط sina-sarhadi
لینک به دیدگاه

10 دقیقه قبل، sina-sarhadi گفته است:

سلام دوستان

خب مموری رو از دیجی دریافت کردم صحیح و سالم شانسی که داشتم اینم چیپش میکرون بود.(دوتا رم با چیپ یکسان شدن)

ولی XMP  رو DISABLE  کرده بودم قبل نصب رم. سوال اینجاست واقعا این سرعت 3200 تاثیری توی بازی و فریم گیری داره نسبت به فرکانس 2133؟ اگر نداره بیخودی فعالش نکنیم که به نظرم الکی هم از نظر ولتاژی و فرکانسی به رم ها فشار نیاد و داغ نکنن .

خودم که با بنچمارک داخلی بازی اساسینز کرید تست کردم  فرق خاص ندیدم حتی تو حالت سینگل کانال و دوال کانال با اینکه میگن تو حالت سینگل کانال پهنای باند نصف هست (نزیدک چهل گیگ بر ثانیه). حالا شاید کارت گرافیکم چون ظعیفه حس نمیکنم این موضوع رو؟

جناب رم DDR4 ولتاژ 1.45v که از DDR3 که روی 1.65v بود هم کمتره. رم DDR4 روی سرعت های بالاتر هم احتیاجی به هیت سینک نداره، بماند که رم شما 3200 و هیت سینک هم داره. DDR4 دیگه آخرای عمرشه و تا یکی دو سال دیگه کلا توقف تولید می شه. در نتیجه گارانتی رمتون بی معنیه موقع فروشش هم چه شما پدرشو در آورده باشی (مگه اینکه باش فریزبی بازی کنی یا آب بریزی توی کیس پدرش در بیاد) چه گذاشتی باشیش تو باکسش آکبند، باید زیر قیمت ردش کنی بره. اگر حالا 1 درصد هم کارایی شما رو بهتر کنه روی 3200 نسبت به 2133 بهتره روی 3200 استفاده کنین چون آخر پول دادید بالاش نکته بعدی هم اینکه هم روی 2133 هم 3200 ولتاژی که به رم داده می شه 1.45v هستش پس فرقی نداره.

لینک به دیدگاه

25 دقیقه قبل، sina-sarhadi گفته است:

سلام دوستان

خودم که با بنچمارک داخلی بازی اساسینز کرید تست کردم  فرق خاص ندیدم حتی تو حالت سینگل کانال و دوال کانال با اینکه میگن تو حالت سینگل کانال پهنای باند نصف هست (نزیدک چهل گیگ بر ثانیه). حالا شاید کارت گرافیکم چون ظعیفه حس نمیکنم این موضوع رو؟

قطعا بین باس 2166 و 3200 اختلاف وجود داره هم در زمینه خواندن و هم نوشتن  

در کل  کارکرد سیستم تاثیر می گذاره 

بنده چهار ماژول رم 8 گیگ فرکانس 3200دارم که روی باس 4000 بصورت کاملا استیبل اور کردم و  دو ماژول چیپ سامسونگ  و دوتای دیگه میگرون  ولی با یک پروفایل اور که براشون تنظیم کردن کاملا بصورت پایداره با هم کار بصورت دوال می کنند و کارایی به این صورت تغییر کرده 

تغییرات سیستم از فرکانس 3200 به 4000 به اینصورت بوده سرعت خواندن از 48000 به 56000 و سرعت نوشتن از 46000 به 54000 مگابایت برثانیه افزایش پیدا کرده تقریبا 15 درصد سریعتر شده

ویرایش شده توسط rajah
لینک به دیدگاه

5 دقیقه قبل، HK888 گفته است:

جناب رم DDR4 ولتاژ 1.45v که از DDR3 که روی 1.65v بود هم کمتره. رم DDR4 روی سرعت های بالاتر هم احتیاجی به هیت سینک نداره، بماند که رم شما 3200 و هیت سینک هم داره. DDR4 دیگه آخرای عمرشه و تا یکی دو سال دیگه کلا توقف تولید می شه. در نتیجه گارانتی رمتون بی معنیه موقع فروشش هم چه شما پدرشو در آورده باشی (مگه اینکه باش فریزبی بازی کنی یا آب بریزی توی کیس پدرش در بیاد) چه گذاشتی باشیش تو باکسش آکبند، باید زیر قیمت ردش کنی بره. اگر حالا 1 درصد هم کارایی شما رو بهتر کنه روی 3200 نسبت به 2133 بهتره روی 3200 استفاده کنین چون آخر پول دادید بالاش نکته بعدی هم اینکه هم روی 2133 هم 3200 ولتاژی که به رم داده می شه 1.45v هستش پس فرقی نداره.

خب این رم هایی که خریدم ولتاژشون 1.2 هست روی حالت xmp  ولتاژشون میشه 1.35 ولت از این بابت گفتم. نکته دوم اینه که تو خرید تک تک قطعات این سیستم جیبمو خالی کردم خب برای من مهمه این قطعات حداقل یک سال مهمون اتاق من باشن بدون مشکلی حداقل خودم باعثش نبوده باشم. در مورد استفاده کردنشم حق با شماست باید از این قطعات کمال استفاده رو برد ولی برای من خیلی گارانتی اهمیتی به اونچان نداره و طول عمر قطعه اس که اهمیت داره.

1 دقیقه قبل، rajah گفته است:

قطعا بین باس 2166 و 3200 اختلاف وجود داره هم در زمینه خواندن و هم نوشتن  

در کل  کارکرد سیستم تاثیر می گذاره 

بنده چهار ماژول رم 8 گیگ فرکانس 3200دارم که روی باس 4000 بصورت کاملا استیبل اور کردم و  دو ماژول چیپ سامسونگ  و دوتای دیگه میگرون  ولی با یک پروفایل اور که براشون تنظیم کردن کاملا بصورت پایداره با هم کار بصورت دوال می کنند و کارایی به این صورت تغییر کرده 

سرعت خواندن از 48000 به 56000 و سرعت نوشتن از 46000 به 54000 مگابایت برثانیه افزایش پیدا کرده تقریبا 15 درصد سریعتر شده

ممنونم از راهنماییتون. دوباره دارم متقاعد میشم xmp  رو فعال کنم.

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۱/۱۲/۷ در 15:28، sina-sarhadi گفته است:

"ولی XMP  رو DISABLE  کرده بودم قبل نصب رم. سوال اینجاست واقعا این سرعت 3200 تاثیری توی بازی و فریم گیری داره نسبت به فرکانس 2133؟"

در ۱۴۰۱/۱۲/۷ در 15:49، HK888 گفته است:

"جناب رم DDR4 ولتاژ 1.45v که از DDR3 که روی 1.65v بود هم کمتره. رم DDR4 روی سرعت های بالاتر هم احتیاجی به هیت سینک نداره،"

"نکته بعدی هم اینکه هم روی 2133 هم 3200 ولتاژی که به رم داده می شه 1.45v هستش پس فرقی نداره."

سلام،

وقت به خیر.

برای افرادی که شناخت کافی با overclock حافظه دارند، پیشنهاد می‌کنم نه با فعال کردن XMP بلکه به صورت دستی overclock کنند.

فناوری ساخت حافظه با هدف کاهش مصرف و حرارت همراه هست، با این حال در آخرین فناوری عمومی حافظه که استاندارد DDR5 می‌باشد، به دلیل قرار دادن تراشه کنترل‌کننده حافظه در مدار چاپی حافظه، معمولا حرارت حافظه‌های DDR5 از DDR4 بیشتر است، هرچند که ولتاژ ورودی پایین‌تری دارند.

تاثیر فرکانس بالا در بیشتر کاربری‌ها معمولا نسبت به کاهش زمان‌های پاسخدهی (تاخیرات - Latencies) کمتر است. همانند تفاوت اندک کارایی حافظه‌های DDR5 با فرکانس بالا نسبت به حافظه‌های DDR4 با فرکانس کمتر و زمان‌های پاسخدهی کمتر. بنابراین پیشنهاد می‌کنم در گام نخست بیشترین فرکانسی را که حافظه شما بدون افزایش ولتاژ (1.20 ولت) قادر به دستیابی است و پایداری رایانه دچار مشکل نمی‌شود را به دست آورید و در گام دوم در همان فرکانس با افزایش ولتاژ در گام‌های 0.01 ولت (بسته به قابلیت مادربوردتان) کمترین زمان‌های تاخیر حافظه را به دست آورده و در گام نهایی با افزایش ولتاژ به میزان 0.02 ولت از پایداری رایانه‌تان اطمینان حاصل نمایید.

با توجه به این که فرکانس کاری حافظه متناسب با ولتاژ ورودی آن است، در تمامی مراحل پیشنهاد می‌کنم ولتاژ حافظه به بیش از 1.3 ولت تجاوز ننماید. اگر مادربوردتان قابلیت اعمال دو مرحله ولتاژ به حافظه‌ها را دارد، می‌توانید از آن قابلیت استفاده نمایید. برای نمونه بنده برای دستیابی به کمترین زمان‌های تاخیر در حافظه‌های رایانه شخصی‌ام، ولتاژ 1.35 ولت را به هنگام Boot به آنها اعمال می‌کنم و پس از آن ولتاژ توسط مادربورد به 1.3 ولت کاهش می‌یابند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...