رفتن به مطلب

مشاوره انتخاب مادربرد و کولر

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام وقتتون بخیر.
من یک سیستمی دارم فعلا گرافیکشو نخریدم دارم بقیه قطعاتشو خریدم.
به شرح زیر:
- i5 13600k
- رم ddr5 5200mhz
- پاور 750w rog asus
- گرافیک بعدا تهیه میکنم.
این سیستم برای کارهای مثلا رندرینگ میخوام.
الان دنبال یک مادربرد خوب ddr5 تا مبلغ 15 میلیون هستم. در مورد فن خنک کننده بین ak620 و 360ex موندم. و یک کیس.
سوالاتم:
- بنظرتون خنک کننده بادی رو با یک کیس که تهویه خوبی داره بخرم کافیه برای این رندرینگ؟
- کیس خوب برای خنک کننده که عمق خوبی داشته باشه تا 4 میلیون برای حالت خنک کننده بادی یا کیسی که از 3 تا رادیاتور 120 خنک کنننده 360ex ساپورت کنه میشناسید؟
- شما خودتون چه مدل خنک کننده یا کیسی رو پیشنهاد میدید؟
- آیا مادربرد z790 خوبه برای این سیستم؟ مشکلی نداره با این کاربری؟ ممنونم.
بیشتر میخوام در مورد این 3 قطعه و اسمبلی که جمع کردم اگه مشکلی داره بهم توضیح بدید.

ویرایش شده توسط ahmad00231
لینک به دیدگاه

برای رندرینگ فقط واترکولر بگیرید 13600kسی‌پی یو داغی هست 

مادربرد هم هر برندی میگیرید چیپست z باشه، و از سری های گیمینگ مثلابرای برندهای msi سری meg یا اگه مشکل بودجه دارید حداقل سری Mag، گیگابایت هم سری Aours و ایسوس سری rog. در نظر داشته باشید که چیپست های B و H با پردازنده های th13-k اینتل مشکل دمای بالا و اور ولتاژ دارند .

کیس هم بستگی به سلیقه و بودجه خودتون داره اما بهتره کیس فول تاور بگیرید تا از نظر خنک کنندگی و ارتقا در آینده به مشکل برنخورید

• لایک 1
  • ممنونم 1
لینک به دیدگاه

55 دقیقه قبل، lvlEhRaN گفته است:

برای رندرینگ فقط واترکولر بگیرید 13600kسی‌پی یو داغی هست 

مادربرد هم هر برندی میگیرید چیپست z باشه، و از سری های گیمینگ مثلابرای برندهای msi سری meg یا اگه مشکل بودجه دارید حداقل سری Mag، گیگابایت هم سری Aours و ایسوس سری rog. در نظر داشته باشید که چیپست های B و H با پردازنده های th13-k اینتل مشکل دمای بالا و اور ولتاژ دارند .

کیس هم بستگی به سلیقه و بودجه خودتون داره اما بهتره کیس فول تاور بگیرید تا از نظر خنک کنندگی و ارتقا در آینده به مشکل برنخورید

عالی خیلی ممنونم از نکاتی که فرمودید.
با توجه به بودجه ای که دارم مجبورم یک مدل مادربرد پرایم z790 از ایسوس بگیرم.
بنظرتون این مادربردا توی دما و اور ولتاژ مشکلی ایجاد می کنند؟
-------
دو تا سوال دیگم داشتم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم.
- کدوم خنک کننده آبی یا واتر کولری هست که از 2 تا رادیاتور استفاده کنه ولی به اندازه 360ex دیپ کول یا یکم کمتر خنک کنندگیش خوب باشه؟ چون کیسهای 3 رادیاتوری خیلی گرونن یا من نتونستم یک مدل تا 4 میلیون براش پیدا کنم.
- آیا شما می تونید مدل کسی بگید که برای خنک کننده آبی 2 یا 3 رادیاتوری خوب باشه تا بودجه 4 میلیون؟ مثلا رادیاتورهاشو بالا کیس بزاریم یا اینکه نمیدونم جلوش هم میشه گذاشت یا زیرش.

لینک به دیدگاه

Z690 gaming x d5

با 16 تومنم میشه b760f gaming خرید

https://www.deepcool.com/products/Cases/fulltowercases/CK560-Mid-Tower-ATX-Case-Airflow/2021/14924.shtml#Specifications

https://www.deepcool.com/products/Cases/fulltowercases/Matrexx-50-ADD-RGB-4F-Mid-Tower-ATX-Case/2021/4659.shtml

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Cases/Mid-Tower-ATX-Cases/iCUE-220T-RGB-Airflow-Tempered-Glass-Mid-Tower-Smart-Case/p/CC-9011173-WW#tab-tech-specs

green z5 surena

واترکولر هم در همین رنج 2مورد هست یکی corsair h150i elite capellix هست و مورد دیگه هم که جوابگو هست corsair h115i elite capellix 

ویرایش شده توسط yasin1380
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
7 دقیقه قبل، yasin1380 گفته است:

CK560 باقلوا میباشد
فقط واتر 360 بخوان بندازن روی 13600k باید جلوی کیس نصب بشه
مگر اینکه بخوان 280 های NZXT بگیرن که فقط یه فروشگاه اینترنتی میتونن گیر بیارن تا جوابگوی کارشون باشه
واتر 240 زیاد توصیه نمیشه برای 13600k
مین هم z690 قیمتش مناسب تر هستش تا سری 700 که تازه اومده
می تونید مین های MSI که بسیار خوش قیمت هستن هنوز در بازار راحت گیر بیارید
ایسوس ها قیمتش خون باباشون شدن :S
گیگا هم توصیه نمیشه   🤮🤢   🤮🤢
داستان داره
بیشتر موارد بالا جهت صرفه جویی در زمی

لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، mInI_ClockEr گفته است:

CK560 باقلوا میباشد
فقط واتر 360 بخوان بندازن روی 13600k باید جلوی کیس نصب بشه
مگر اینکه بخوان 280 های NZXT بگیرن که فقط یه فروشگاه اینترنتی میتونن گیر بیارن تا جوابگوی کارشون باشه
واتر 240 زیاد توصیه نمیشه برای 13600k
مین هم z690 قیمتش مناسب تر هستش تا سری 700 که تازه اومده
می تونید مین های MSI که بسیار خوش قیمت هستن هنوز در بازار راحت گیر بیارید
ایسوس ها قیمتش خون باباشون شدن :S
گیگا هم توصیه نمیشه   🤮🤢   🤮🤢
داستان داره
بیشتر موارد بالا جهت صرفه جویی در زمی

تو سایت ها msi که ddr5 باشه ندیدم اگر بازار z690tomahawk ddr5 گیر بیاد خیلیم عالی چون چیزی که فعلا هست ddr4

همین مدل گیگاهم خیلی بهتر از پرایم ایسوس هست

ویرایش شده توسط yasin1380
لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، ahmad00231 گفته است:

بنظرتون این مادربردا توی دما و اور ولتاژ مشکلی ایجاد می کنند؟

خواهش می‌کنم 

خیر مشکلی از اون نظر نداره ، اما سری پرایم سری اداری و پایین رده است اگه با نداشتن نور پردازی روی مین برد و معمولی بودن کارت صدا مشکلی ندارید یا اینکه در آینده براش کارت صدا میخرید مشکلی نیست می‌تونید سری پرایم بخرید اما توصیه می‌کنم حداقل  Prime -z790-A  بخرید.

در خصوص خنک کننده واتر کولر ۳۶۰ بهتره بگیرید. واتر کولر ۲۴۰ اگه بخواید رندر گیری کنید در صورت طول کشیدن زمان رندر دمای پردازنده بالا می‌ره. اما اگه مشکل بودجه برای تهیه واتر کولر ۳۶۰ دارید پیشنهاد می‌کنم فعلا یه ایر کولر ارزان قیمت ۸۰۰ تومنی تهیه کنید و به صورت موقت از تنظیمات بایوس مادربرد، توربو بوست رو غیر فعال کنید تا وقتی بودجه کافی برای تهیه واتر کولر ۳۶۰ تأمین بشه.

با توجه به تجربه شخصی خودم که همین مدل پردازنده رو دارم هرگز به توصیه دیگر دوستان که مادربردهای چیپست B و H رو پیشنهاد میکنند عمل نکنید چون  مشکل اور ولتاژ و دمای بالا خواهید داشت . احتمال داره اینتل بعداً در آپدیت هایش این مشکل رو در مادربردهای چیپست B وH حل کنه اما تا اون موقع مطمئناً اذیت خواهید شد .

تا بودجه ۴ میلیون برای کیس که بتونه واتر کولر ۳۶۰ رو پشتیبانی کنه چند مدل هست که بهتون پیشنهاد می‌کنم.

Green z5 

Fater FG-790m

MATREXX 50 ADD-RGB 4F

که بین سه مدل بالا دیپ کول ماتریکس ۵۰ جنس بهتری داره 

ویرایش شده توسط lvlEhRaN
  • لایک 2
لینک به دیدگاه

13600k پردازنده داغیه مخصوصا مخصوصا تو رندرینگ که مصرفش تا 150 واتم میرسه . به فکر aircooler نباش . مادربردم به نظرم سری z690 بگیری بهتره چون نسل 13 ساپورت میکنه و ارزونتره . کیس رو میتونی lancool 3 بگیری اگه بودجه ات میکشه ؛ یکی از خنک ترین کیس های بازاره یه تحقیق کوچولو کنی میفهمی . سمت 360ex نرو ، از ls720 خود دیپکول قدیمی تر و ضعیف تره و قیمتشم بالاتره ، براکت 1700 هم نداره و جدا باید براش بخری .

دو ماه پیش خودم قصد بستن سیستم با 13600k رو داشتم . خنک کننده رو هم براش خریدم ولی بعد اینکه چند قطعه خریدم دلار رفت بالا و قیمتا فضایی شد ، کلا بیخیالش شدم . دارم یه سیستم 35 تومنی میبندم . خنک کننده رو اینجا زیر قیمت آگهی کردم ، از خود لیون خریداری شده . یه سر یوتیوب بزن کانال gamernexos همه خنک کننده های معروف رو مقایسه کرده ، این خنک کننده جزو چند تای اول بازاره

ویرایش شده توسط Ahmadreza1383
لینک به دیدگاه

.

ویرایش شده توسط Ahmadreza1383
لینک از فروشگاه های دیگر نگذارید!
لینک به دیدگاه

گفتنی هارو دوستان گفتن

کیس خودم عاشق کیس های ایسوزم

پاور هم اگر گرافیک بیشتر از 200 وات قراره بگیری وات بالاتر بگیر .

لینک به دیدگاه

سلام دوستان. بین دو تا قطعات زیر راهنمایی کنید ممنون میشم:
1- مادربرد: بین Z790-P-CSM و ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI  هردو مدل DDR5.
2- بین کولر AK620 و DeepCool Gamer Storm Castle 240RGB V2 CPU Liquid Cooler.
پردازندم: i5-13600k
---------
یک سوال هم داشتم اینکه یک کیس تا 4 میلیون برای این خنک کننده بگید. من خودم CK560 Black مدنظرمه.

ویرایش شده توسط ahmad00231
لینک به دیدگاه

طبیعتا سری TUF اما !

اما باید قبلش بدید فروشنده براتون بایوس  و ME یا intel management  engine رو آپدیت کنه . در غیر اینصورت سیستم بالا نمیاد (در صورت آپدیت نشدن بایوس) و سیستم ناپایدار می‌شه (در صورت عدم آپدیت موتور ME)

و اینکه چرا TUF و نه Prime ؟ چون TUF سری میانرده است و Prime سری اداری و اقتصادی!

و مورد دوم در کاربری غیر گیم ، مثل رندر گیری، مدل سازی سه بعدی، کار با برنامه های شبیه سازی و در کل کار با ب نامه هایی که بار زیادی از پردازنده می‌کشه  توصیه نمی‌کنم ایر کولر بگذارید و فقط واتر کولر اون هم سه فن .

این مدل DeepCool Gamer Storm Castle 240 رو اگه مد نظر دارید حداقل 360 اش رو بگیرید . 

image.png.cca75d2d3545c8f3fe14db2ff0a309e3.png

این مادربرد رو هم اگه قصد دارید پرایم بگیرید در نظر داشته باشید در بین سری پرایم از همه بهتره 

ویرایش شده توسط lvlEhRaN
  • لایک 2
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
12 ساعت قبل، ahmad00231 گفته است:

سلام دوستان. بین دو تا قطعات زیر راهنمایی کنید ممنون میشم:
1- مادربرد: بین Z790-P-CSM و ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI  هردو مدل DDR5.
2- بین کولر AK620 و DeepCool Gamer Storm Castle 240RGB V2 CPU Liquid Cooler.
پردازندم: i5-13600k
---------
یک سوال هم داشتم اینکه یک کیس تا 4 میلیون برای این خنک کننده بگید. من خودم CK560 Black مدنظرمه.

ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI تایید میشه
کیس دیپ کول مورد نظرتون رو من دارم و الان سیستم اصلیم روش نصبه
خداییش خیلی مناسبه
بررسی توی Tech powerUP هست
میتونید ببینید که خنک کنندگیش نسبت به کیس های گران بازار بسیار بسیار مناسب تر هست
کم و کسری نداره :x
دلمون LIAN LI LANCOOL3 میخواد ولی گیر نمیادش لامصب
کار کیس چیه ==== باید بتونه بهترین حالت خنک کنندگی رو داشته باشه بقیه اش مهم نیست زیاد در گیر رخ کیس نباشید وگرنه میره تو پاچتون :D

ویرایش شده توسط mInI_ClockEr
لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...