رفتن به مطلب

همفکری برای رسیدن به بهینه ترین کارایی با حداقل دما در استفاده از پردازنده 13600k

Recommended Posts

سلام

مشخصات سیستم

h670 mag tomhowk wifi ddr4

intel core i5 13600k

ls720

asus rog 850w

zotac 3080ti 12g

32gig corsair 3200 

green g7

با محدود کردن مصرف پردازنده بر روی 185 وات و 0.05 کاهش ولتاژ  هسته به نتایج زیر رسید در شرایط فول لود مصرف به حدود 160 وات میرسه

cinbench r23=22000

r20=8400

دما حداکثر 85 درجه

اما در شرایط مطلوب تست r23 باید حدود 24000 و r20 حدود 9000 باشه

اگه تنظیمات بایوس رو در حالت دیفالت قار بدم به راحتی به نتایج ملوب میرسه ولی دما 100 درجه رو میزنه

اگه دوستانی که این پردازنده رو دارند نتایج خودشون رو قرار بدن ممنون میشم تا به تنظیمات بهینه برسیم

از آقا آرمین و بقیه دوستان خواهش می کنم همکاری کنند 

سپاس

Untitled.png

ویرایش شده توسط rajah
لینک به دیدگاه

از خمیر ex750  دیپ کول استفاده شده

لینک به دیدگاه

من یه سوال دارم اگر اینتل اینطوری هست وضعیتش و شما ناچاری اندرولت کنی و از اون طرف به صورت نسبی افت کارایی خواهی داشت پس این برتری نسبی که اینتل فن ها میزنن تو سر amd چه کمکی بهشون میکنه ،خب چه کاری هست همون رایزن بخر ،درسته رایزن تا95 میره ولی حداقل فیکس میشه ؛حالا zen5 هم خواهد اومد این مشکل مسخره ضخامت ihs هم رفع انشاالله خواهد شد ولی اینتل انصافا میشه بهش امید داشت نسل بعدی مثل این سری جوش نیاره؟ درد الان رایزن هم حالا یه رم بدون دردسر هست ،حالا نهایت یه جا به شرط تست تهیه میکنی کل باندل رو که این دغدغه رو هم نداشته باشی.سری x3d هم که چند وقت دیگه میاد پوزه همشون رو میخوابونه .

@ARMIN

لینک به دیدگاه

برادر این مطلب رو مطالعه کردی؟

https://sakhtafzarmag.com/?p=308061

کدوم نسخه از مایکرو کد رو استفاده میکنی روی سیستم؟

19 دقیقه قبل، yasin1380 گفته است:

من یه سوال دارم اگر اینتل اینطوری هست وضعیتش و شما ناچاری اندرولت کنی.

اگر ترکیب درستی از پردازنده و مادربرد استفاده کنی این مشکل بوجود نمیاد مهندس.

لینک به دیدگاه

58 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

برادر این مطلب رو مطالعه کردی؟

https://sakhtafzarmag.com/?p=308061

کدوم نسخه از مایکرو کد رو استفاده میکنی روی سیستم؟

اگر ترکیب درستی از پردازنده و مادربرد استفاده کنی این مشکل بوجود نمیاد مهندس.

سلام آرمین جان

متاسفانه تنظیماتی برای تغییر مایکرو کد و آندرولت در تنظیمات بایوس مادربرد بنده وجود نداره

خیلی از تنظیمات رو چک کردن ولی نتیجه بهتری نگرفتم

نتایج مطلوب با دمای بالای 95 درجه بدست میاد و درصورت تغییر پارامتر های امتیاز به شدت افت می کنه تا اینجا بهینه ترین حالت همون تنظیماتی هست که در ابتدای پست عرض کردم

لینک به دیدگاه

مطلبی که آقا رامین در سخت افزار مگ گذاشتن رو مطالعه کنید بنده با آندرولت منفی 0.13 تست سینه بنچ r20  رو امتیاز بین۸۹۰۰ تا ۹۰۲۰ می‌گیرم با بیشینه دمای ۸۰ درجه در دمای اتاق ۳۰ درجه .

خمیر استفاده شده ترمال گریزلی کرای‌نوت. 

مشخصات سیستم هم در پروفایلم هست

4 ساعت قبل، yasin1380 گفته است:

یه سوال دارم اگر اینتل اینطوری هست وضعیتش و شما ناچاری اندرولت کنی و از اون طرف به صورت نسبی افت کارایی خواهی داشت پس این برتری نسبی که اینتل فن ها میزنن تو سر amd چه کمکی بهشون میکنه

این مشکل فقط در مادربردهای چیپست B و H وجود داره در صورتی که در مادربرد چیپست Z نیازی به آندرولت نیست و کاملاً استیبل هستش آقا یاسین

ویرایش شده توسط lvlEhRaN
لینک به دیدگاه

هم اکنون، lvlEhRaN گفته است:

مطلبی که آقا رامین در سخت افزار مگ گذاشتن رو مطالعه کنید بنده با آندرولت منفی 0.13 تست سینه بنچ r20  رو امتیاز بین۸۹۰۰ تا ۹۰۲۰ می‌گیرم با بیشینه دمای ۸۰ درجه در دمای اتاق ۳۰ درجه .

خمیر استفاده شده ترمال گریزلی کرای‌نوت. 

مشخصات سیستم هم در پروفایلم هست

این مشکل فقط در مادربردهای چیپست B و H وجود داره در صورتی که در مادربرد چیپست Z نیازی به آندرولت نیست و کاملاً استیبل هستش آقا یاسین

متاسفانه آندرولت در مادربرد بنده به منفی 0.05 محدود شده در مادربرد b660 ایسوس این مشکل وجود نداره ولی در برد h670 msi که جز بهترین بردهای میانرده محسوب میشه عملا این محدودیت رو ایجاد کردن و متاسفانه گزینه برای فعال و یا غیرفعال کردنش هم وجود نداره

توضیحاتی که آقا آرمین دادن برای بردهای ایسوس کاربرد داره چون اکثر گزینه ها حتی مایکرو کد هم در تنظیمات بایوس بنده وجود نداره

با ور رفتن به تنظیمات دما رو به 81 تقلیل دادم اما امتیازات کماکان r20 برابر 8500 و r23 برابر 22300 هست

شاید در آپدیت بایوس بعدی این مشکلات برطرف بشه

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، yasin1380 گفته است:

درسته رایزن تا95 میره ولی حداقل فیکس میشه ؛

@ARMIN

چی فیکس میشه؟ فرکانس؟

------------------

دوست عزیز شاید سیلیکنی خوبی بهت نیفتاده. اگر میتونستی روی مادربرد دیگه تست بگیری میشد مطمئن تر گفت.

بنظر من بیخیال این اعداد و ارقام شو، اصل سیستمو بزن بر بدن حالشو ببر. کارت رندره؟

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، rajah گفته است:

شاید در آپدیت بایوس بعدی این مشکلات برطرف بشه

باید صبر کرد تا مشکلات با آپدیت های بعدی برطرف بشه، حداقل تا 2 سال دیگه باید این پلتفرم چکش کاری بشه تا درست بشه.

لینک به دیدگاه

39 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

باید صبر کرد تا مشکلات با آپدیت های بعدی برطرف بشه، حداقل تا 2 سال دیگه باید این پلتفرم چکش کاری بشه تا درست بشه.

آرمین جان

کانفیگ سیستم خودت چیه

امکان داره یه شات از تست r23 بذاری

دوستانی که 13600 دارن لطف کنن در صورت امکان کانفیگ و یه شات از تست r23 قرار بدید

ممنون

اگه براتون مقدوره یه شات از تنظیمات مانیتورینگ بایوس بخش سرعت و دور فن ها بذارید 

لینک به دیدگاه

33 دقیقه قبل، rajah گفته است:

آرمین جان

کانفیگ سیستم خودت چیه

دوستانی که 13600 دارن لطف کنن در صورت امکان کانفیگ و یه شات از تست r23 قرار بدید

ممنون

اگه براتون مقدوره یه شات از تنظیمات مانیتورینگ بایوس بخش سرعت و دور فن ها بذارید 

سلام. شما تنظیمات cpu lite load را در مادربرد msi انجام دادی؟ اگر ندادی اون رو روی 9 یا 5 یا 1 به ترتیب قرار بده و تست دما و پایداری بگیر فکر میکنم مشکلت حل میشه.

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، pedi9004 گفته است:

سلام. شما تنظیمات cpu lite load را در مادربرد msi انجام دادی؟ اگر ندادی اون رو روی 9 یا 5 یا 1 به ترتیب قرار بده و تست دما و پایداری بگیر فکر میکنم مشکلت حل میشه.

بله عزیزجان

در حالت 1 به شدت کارایی میاد پایین تا 80 درصد

در حالت 5 تا حدود 35 درصد 

متأسفانه این تنظیمات بر روی برد z690 به خوبی جواب میده ولی برای برد h670 پاسخگو نیست

در حال حاضر دما پردازنده بعد از یک ساعت بازی ،god of war با بالاترین حالت تنظیمات فول اچ دی 85 درجه میشه که مناسب هست و مشکلی نداره

مشکل افت حدود 10 درصدی کارایی پردازنده هست 

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، rajah گفته است:

بله عزیزجان

در حالت 1 به شدت کارایی میاد پایین تا 80 درصد

در حالت 5 تا حدود 35 درصد 

متأسفانه این تنظیمات بر روی برد z690 به خوبی جواب میده ولی برای برد h670 پاسخگو نیست

در حال حاضر دما پردازنده بعد از یک ساعت بازی ،god of war با بالاترین حالت تنظیمات فول اچ دی 85 درجه میشه که مناسب هست و مشکلی نداره

مشکل افت حدود 10 درصدی کارایی پردازنده هست 

اگر آندرولت نکنی فقط با LLC بخواهی کاهش بدی بازهم افت کارایی پیدا میکنی؟

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، rajah گفته است:

آرمین جان

کانفیگ سیستم خودت چیه

ممنون

من تا همین چند روز پیش B660 داشتم با 13600KF، منتها دیگه کلی از قطعاتم رو فروختم و مادربرد رو عوض کردم به Z790.

هرچند مشکل من با مادربرد B660 ایسوس تقریبا رفع شده بود یعنی با همون مقاله ای که نوشتم و از سیستم خودم در نوشتنش استفاده کردم با کاهش 1 درصدی پرفورمنس دما رو کنترل کردم.

الان آقا مهران @lvlEhRaN هم خودش همون سیستم منو داره و تونسته کنترل کنه. اتفاقا بهتر از منم کنترل کرده.

ولی نکته مهم اینجاست که ایسوس اجازه بازگشت به مایکروکد قبلی رو از توی بایوس داده که ماها تونستیم با اندک کاهش پرفورمنس دما رو کنترل کنیم. اگر نتونی شما به مایکروکد قبلی برگردی، هر کاری بکنی هم نمیتونی از افت شدید پرفورمنس پیشگیری بکنی.

لینک به دیدگاه

هم اکنون، ARMIN گفته است:

اگر آندرولت نکنی فقط با LLC بخواهی کاهش بدی بازهم افت کارایی پیدا میکنی؟

سلام آرمین جان

بله متأسفانه 

لینک به دیدگاه

من تا همین چند روز پیش B660 داشتم با 13600KF، منتها دیگه کلی از قطعاتم رو فروختم و مادربرد رو عوض کردم به Z790.

هرچند مشکل من با مادربرد B660 تقریبا رفع شده بود یعنی با همون مقاله ای که نوشتم و از سیستم خودم در نوشتنش استفاده کردم با کاهش 1 درصدی پرفورمنس دما رو کنترل کردم.

الان آقا مهران هم خودش همون سیستم منو داره و تونسته کنترل کنه.

ولی نکته مهم اینجاست که ایسوس اجازه بازگشت به مایکروکد قبلی رو از توی بایوس داده که ماها تونستیم با اندک کاهش پرفورمنس دما رو کنترل کنیم. اگر نتونی شما به مایکروکد قبلی برگردی، هر کاری بکنی هم نمیتونی از افت شدید پرفورمنس پیشگیری بکنی.

دقیقا

اگه بخوام کارایی رو داشته باشم دما به 100 درجه میرسه

اگه بخوام دمای فول لود رو زیر 85 درجه کنترل کنم افت 10 درصدی کارایی رو دارم

حالت های زیادی رو تست کردم

ولی متاسفانه به نتیجه ای مطلوب تر نرسیدم هنوز

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، rajah گفته است:

سلام آرمین جان

بله متأسفانه 

مادربرد رو عوض کن چون نمیشه کنترلش کنی.

لینک به دیدگاه

مادربرد رو عوض کن چون نمیشه کنترلش کنی.

مادربرد هنوز یک ماه کارکرده متأسفانه چون قبلش با b660 ایسوس راحت آندرولت می کردم نمی دونستم تو مادربرد MSI برای سری kاینقدر تو بایوس دستت بسته هست این مادربرد بلحاظ مداررگلاتور و تغذیه همچنین سیستم کولینگ مدار و امکانات جانبی خیلی عالیه و فقط همین ضعف رو داره

تا ببینم چی میشه اگه به نتیجه نرسیدم احتمالا همین کارو کنم

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، rajah گفته است:

مادربرد هنوز یک ماه کارکرده متأسفانه چون قبلش با b660 ایسوس راحت آندرولت می کردم نمی دونستم تو مادربرد MSI برای سری kاینقدر تو بایوس دستت بسته هست این مادربرد بلحاظ مداررگلاتور و تغذیه همچنین سیستم کولینگ مدار و امکانات جانبی خیلی عالیه و فقط همین ضعف رو داره

تا ببینم چی میشه اگه به نتیجه نرسیدم احتمالا همین کارو کنم

آخه برادر چرا این کارو کردی؟

هیشکی از ایسوس نمیره روی MSI مگه اینکه چیپست رو ارتقا میدادی و حداقل مادربرد Z برمیداشتی.

حیف، مشاوره بگیرین دوستان قبل از ارتقا. اصلا هیچ تاثیری هم روی نظرتون نداشته باشه حداقل مطمئن تر ارتقا میدین.

لینک به دیدگاه

سلام

آرمین جان

تجربه استفاده از نرم افزار Intel® Extreme Tuning Utility برای اندرولت رو داری؟

حالا که از بایوس نمیشه کاری کرد ولی نرم افزار اینتل تا حدودی دست آدم رو باز گذاشته

لینک به دیدگاه

43 دقیقه قبل، rajah گفته است:

سلام

آرمین جان

حالا که از بایوس نمیشه کاری کرد ولی نرم افزار اینتل تا حدودی دست آدم رو باز گذاشته

تا جایی که میدونم اونم نمیشه - ولی اگر کار میکنه انجام بده. مهم نتیجه است.

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، rajah گفته است:

سلام

آرمین جان

تغییرات روی این تست کنید کرش نکرد زیر تست استرس   روی بایوس اعمال کنید

اما مادربردتون ممکنه دستتون باز نزاره 

لینک به دیدگاه

15 ساعت قبل، Sabertooth گفته است:

تغییرات روی این تست کنید کرش نکرد زیر تست استرس   روی بایوس اعمال کنید

اما مادربردتون ممکنه دستتون باز نزاره 

سلام

متاسفانه تو این نرم افزار هم نمیشد کاری کرد

با تنظیماتی که انجام دادم بهترین نتایج افت حدود 9 درصدی از بهترین عملکرد رو داره r20 امتیاز کنونی 85000 بهترین امتیاز 92000

دما فول لود بعد از یک ساعت تست از 85-86 بالاتر نمیره

لینک به دیدگاه

ویندوز بعد از تعویض پردازنده از 12400 به 13600 و همچنین تعویض کارت گرافیک تعویض نشده فقط درایورها بروزرسانی شدند چون ضرورتی ندیدم 

آیا این موضوع می تونه تاثیر گذار باشه؟؟

لینک به دیدگاه

بایوس رو به آخرین نسخه قدیمی که با پردازنده های نسل 13 سازگار هست برگردوندم 

منتها هیچ تفاوتی نکرد گفتم شاید میکروکد به نسخه قبل برگرده

یه نکته عجیب بود 

دمای حالت ide تو نسخه قدیمی به مراتب پایین تر (حدود 10 درجه ) بود ولی در فول لود دما برابری می کنه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...