رفتن به مطلب

مراحل کامل اسمبل کامپیوتر

ahmad00231
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان خوبم.
میخواستم تو این تاپیک بهم بگید مراحل کار اسمبل چیه. لابلای مراحل چندتا سوال پرسیدم اونا رو هم جواب بدید و مراحل جامونده رو هم بگید.
برای اینکه وقتتون گرفته نشه، من مراحلشو خودم می نویسم شما با شماره بگید کدوم مراحل جا افتاده.
اگه آموزش ویدیویی کاملی هم هست لینکشو پیوست بزارید.
---------------------------
1- قرار دادن CPU در سوکت مادربرد.
2- قرار دادن رم ها درون اسلات مادربرد.
3- اتصال مادربرد در کیس.
4- زدن خمیر روی پردازنده.
5- نصب خنک کننده یا واتر کولر در کیس در پنل بالا.
6- قرار دادن پاور در کیس.
7- قرار دادن سایر قطعات از جمله:
   7-1: کارت گرافیک در مادربرد.
   7-2: نصب SSDها روی مادربرد.
   7-3: نصب HDD روی مادربرد و کیس (برای HDD ما چند تا کابل داریم (مثلا یکیش که پاوره) و کابل های دیگرش کجای مادربرد وصل میشن؟)
8- کابل منیجمنت (این قسمت راهنمایی کنید) که شامل مراحل زیر میشه:
   8-1: اتصال کابل برق به مادربرد 24 پین (تعداد پین ها رو نمیدونم همینجوری میگم)
   8-2: اتصال کابل برق خنک کننده آبی
   8-3: اتصال کابل برق های گرافیک.
   8-4: اتصال کابل های دیگر (اینو نمیدونم شما بگید بقیه کابل های پاور کجاها باید وصل کرد ؟ چیزی جا افتاده؟)
   8-5: کابل منیجمنت در پشت کیس برای کابل های پاور. (نصیحتی در مورد کابل منیجمنت دارید بهم بگید بهترین روش کارش چیه و اینا)
9- اتصال سیم های جلو مادربرد مثل ریست و غیره. (این مورد هم بهم بگید کلا خیلی مشکله این بخشش یکم هم نامفهومه. اولا چند تا کابله؟ دوما کابل ها رو دقیقا باید قسمت انتهایی مادربرد بخوام بزنم از کجا بفهمم کدوم برای کدوم قسمته؟ سوما اگه کابل ها رو اشتباه بزنم آیا میسوزونه مادربردو؟ (لینک آموزش ویدیویی یا متنی این بخش هم بهم بدید)
10- نصب فن های خنک کننده در عقب و جلو. (سوالم این هست که کابل پاور این فن های خنک کننده رو کجا باید متصل کنم؟ چون به پاور که متصل نمیشن پس به چی متصل میشن؟)
11- بستن کامل کیس (اگه مرحله هایی جا افتاده بهم بگید)
12- بایوس. (این مرحله رو من نفهمیدم الان که ویندوز نصب نداریم و حافظه ها هم وصله و پارتیشن بندی نشده، چیکار باید کرد؟ باید با یک فلش ویندوز روش نصب کنم درسته؟ پارتیشن بندی HDD و SSD چطور انجام بدیم؟ این مرحله رو هم اگه لینک آموزشی دارید برام بفرستید)
13- آیا بعد نصب ویندوز و درایورها کار دیگه ای مونده؟
وسایل مورد نیاز:
1- یک پیچ گوشتی کوچک
2- یک دستکش (دستکش معمولی ازین 50 تومنی ها باشه کافیه؟)
3- خمیر پردازنده؟
4- بست کمربندی
5- سیم چین
6- یک فلش برای نصب ویندوز که بوتیبل شده باشه.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز. یه بازی هست به اسم Pc building simulator دانلود کن قشنگ هم یاد میده هم میتونی خودت تمرین کنی در عمل چه جوریه. دستکش هم نمی خواد. فرانت پنل هم از روی دفترچه یا عکس تو نت جلو میری اوکی میشه، تئوری فایده نداره توضیح دادنش.

لینک به دیدگاه

50 دقیقه قبل، Devileytion گفته است:

دوست عزیز. یه بازی هست به اسم Pc building simulator دانلود کن قشنگ هم یاد میده هم میتونی خودت تمرین کنی در عمل چه جوریه. دستکش هم نمی خواد. فرانت پنل هم از روی دفترچه یا عکس تو نت جلو میری اوکی میشه، تئوری فایده نداره توضیح دادنش.

به نظر من خیلی فرق هست بین این بازی و اسمبل واقعی

من  ویدیو آموزش Linus tech tips رو پیشنهاد میکنم

به نظرم کاملا جامع هست،خودمم با همین آموزش اسمبل عالی انجام دادم

لینک به دیدگاه

45 دقیقه قبل، Mhjch گفته است:

به نظر من خیلی فرق هست بین این بازی و اسمبل واقعی

من  ویدیو آموزش Linus tech tips رو پیشنهاد میکنم

به نظرم کاملا جامع هست،خودمم با همین آموزش اسمبل عالی انجام دادم

اگه بحث ویدئو باشه که ویدئو ریخته و LTT که شده سیرک خیمه شب بازی نمیشه پیشنهاد کرد. چنل های کوچیک تر خیلی دقیق تر و با حوصله بیشتر برای کاربرای مبتدی وقت میزارن تا چنل های بزرگ با اون تامبنیل های کلیک بیتشون و حواشی که میسازن.

درضمن تو بازی/شبیه ساز نتنها شما با تجربه کمی که داری با مشکلات روبه رو میشی (به جای ویدئویی که طرف صد ها سیستم اسمبل کرده و کارشو بلده) بلکه با بروز خطا به دنبال راه حلش میری و یه چیزی بیشتر یاد میگری.

لینک به دیدگاه

30 دقیقه قبل، Devileytion گفته است:

اگه بحث ویدئو باشه که ویدئو ریخته و LTT که شده سیرک خیمه شب بازی نمیشه پیشنهاد کرد. چنل های کوچیک تر خیلی دقیق تر و با حوصله بیشتر برای کاربرای مبتدی وقت میزارن تا چنل های بزرگ با اون تامبنیل های کلیک بیتشون و حواشی که میسازن.

درضمن تو بازی/شبیه ساز نتنها شما با تجربه کمی که داری با مشکلات روبه رو میشی (به جای ویدئویی که طرف صد ها سیستم اسمبل کرده و کارشو بلده) بلکه با بروز خطا به دنبال راه حلش میری و یه چیزی بیشتر یاد میگری.

لینوس ویدئو مسخره بازی زیاد داره،ولی ویدئو های اسمبلش جزو دقیق ترین ویدئو های آموزشی موجوده.

اینو میگم چون با سایر چنل ها مقایسه کردم.

نظر شما همچنان محترم هست،ولی بازم به دوستمون پیشنهاد میکنم برای اسمبل سیستمشون به این شبیه ساز اتکا نکنن،چون خیلی کلی اسمبل رو به نظرم نشون داده،یا حداقل برداشت من از این شبیه ساز نسبت به اسمبل واقعی خیلی تو جزییات فرق داشت

ویرایش شده توسط Mhjch
لینک به دیدگاه

دوست عزیز مواردی که نوشتی درسته

ولی هر کدوم از همون مراحل رو حتی فقط یک مرحله رو اشتباه انجام بدی ( مثلا cpu رو در جهت درستش جا نزنی ) ممکنه باعث خرابی قطعاتت بشه
پس قبلش چنتا ویدیو حسابی ببین تا بدونی داری چیکار میکنی

لینک به دیدگاه

ترتیب مراحل درسته جز اینکه اول کولر نصب بشه بعد داخل کیس بزارید. 

چیزی که بیشتر از همه مهمه تسلط و علم بر اسمبل صحیح هست وگرنه باعث خسارت میشه.. اگر تسلط ندارید بهتره کارو به کاردان بسپارید.

درمورد سوال هاتون  درمورد کابل های خود کیس همیشه به دفترچه مادربرد رجوع کن. شکل سوکت مادربرد های مختلف بعضا متفاوته. خودمم با اینک هر 6 ماه کل سیستمو یبار پیاده میکنم بازم هربار این یک قلم( نصب کابل های خود کیس)  رو با نت یا دفترچه  چک میکنم.

فن ها یا سوکت pwn دارن یا مولکس. اگر pwm هست  یا به مادربرد باید بزنید یا کنترلر و هاب فن.  اگر مولکس باشه مستقیم به پاور میخوره.

ازونجایی که سوالاتون واقعا ابتدایی حس میکنم واقعا تاحالا دست به پیچ گوشتی نشدی  حتما توسط دوست و اشنا یا کلیپ های اموزشی همه این اموزش هارو چشمی پیگیری کنی . با آموزش نوشتاری نمیشه.

ویرایش شده توسط Lawrence
لینک به دیدگاه

ممنونم.

27 دقیقه قبل، Lawrence گفته است:

ترتیب مراحل درسته جز اینکه اول کولر نصب بشه بعد داخل کیس بزارید. 

چیزی که بیشتر از همه مهمه تسلط و علم بر اسمبل صحیح هست وگرنه باعث خسارت میشه.. اگر تسلط ندارید بهتره کارو به کاردان بسپارید.

درمورد سوال هاتون  درمورد کابل های خود کیس همیشه به دفترچه مادربرد رجوع کن. شکل سوکت مادربرد های مختلف بعضا متفاوته. خودمم با اینک هر 6 ماه کل سیستمو یبار پیاده میکنم بازم هربار این یک قلم( نصب کابل های خود کیس)  رو با نت یا دفترچه  چک میکنم.

فن ها یا سوکت pwn دارن یا مولکس. اگر pwm هست  یا به مادربرد باید بزنید یا کنترلر و هاب فن.  اگر مولکس باشه مستقیم به پاور میخوره.

ازونجایی که سوالاتون واقعا ابتدایی حس میکنم واقعا تاحالا دست به پیچ گوشتی نشدی  حتما توسط دوست و اشنا یا کلیپ های اموزشی همه این اموزش هارو چشمی پیگیری کنی . با آموزش نوشتاری نمیشه.

ممنونم.
قبلا یک سیستم ساده اسمبل کردم پنج شش سال پیش برای خونه.
--------------
در مورد نصب ویندوز و پارتیشن بندی هم میتونید بگید. بعد اسمبل، سیستم خام هست، هاردها و ssd پارتیشن بندی نشدن. در این حالت باید چکار کرد؟ یعنی خود بایوس پارتیشن بندی انجام میده؟ بعد با یک فلش تو یک درایوش ویندوز نصب کنم.

لینک به دیدگاه

33 دقیقه قبل، ahmad00231 گفته است:

ممنونم.

ممنونم.
قبلا یک سیستم ساده اسمبل کردم پنج شش سال پیش برای خونه.
--------------
در مورد نصب ویندوز و پارتیشن بندی هم میتونید بگید. بعد اسمبل، سیستم خام هست، هاردها و ssd پارتیشن بندی نشدن. در این حالت باید چکار کرد؟ یعنی خود بایوس پارتیشن بندی انجام میده؟ بعد با یک فلش تو یک درایوش ویندوز نصب کنم.

اولین قدم یه فلش حاوی ویندوز میخوای که ویندوز نصب کنی. خود مراحل نصب ویندوز رو بری قبلش یه  پارتیشن بندی ساده میتونی انجام بدی خودش داره . .بلفرض یه پارتیشن 100 گیگ بزار برای ویندوز . مابقی رو دست نزن . ویندوز رو روی همون نصب کن. بقیه پارتیشن ها رو بعد نصب ویندوز انجام بده.

لینک به دیدگاه

برادر اگه هنوز نبستی بیخود و الکی دست نزن، الان با این قیمت قطعات اصلا عقلانی نیست خودتون بخواین اسمبل کنید، ببرید بیرون یه جای مطمئن براتون با 200-300 تومن اسمبل میکنن

لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، ahmad00231 گفته است:

سلام دوستان خوبم.
میخواستم تو این تاپیک بهم بگید مراحل کار اسمبل چیه. لابلای مراحل چندتا سوال پرسیدم اونا رو هم جواب بدید و مراحل جامونده رو هم بگید.
برای اینکه وقتتون گرفته نشه، من مراحلشو خودم می نویسم شما با شماره بگید کدوم مراحل جا افتاده.
اگه آموزش ویدیویی کاملی هم هست لینکشو پیوست بزارید.
1- قرار دادن CPU در سوکت مادربرد.
2- قرار دادن رم ها درون اسلات مادربرد.
3- اتصال مادربرد در کیس.
4- زدن خمیر روی پردازنده.
5- نصب خنک کننده یا واتر کولر در کیس در پنل بالا.
6- قرار دادن پاور در کیس.
7- قرار دادن سایر قطعات از جمله:
   7-1: کارت گرافیک در مادربرد.
   7-2: نصب SSDها روی مادربرد.
   7-3: نصب HDD روی مادربرد و کیس (برای HDD ما چند تا کابل داریم (مثلا یکیش که پاوره) و کابل های دیگرش کجای مادربرد وصل میشن؟)
8- کابل منیجمنت (این قسمت راهنمایی کنید) که شامل مراحل زیر میشه:
   8-1: اتصال کابل برق به مادربرد 24 پین (تعداد پین ها رو نمیدونم همینجوری میگم)
   8-2: اتصال کابل برق خنک کننده آبی
   8-3: اتصال کابل برق های گرافیک.
   8-4: اتصال کابل های دیگر (اینو نمیدونم شما بگید بقیه کابل های پاور کجاها باید وصل کرد ؟ چیزی جا افتاده؟)
   8-5: کابل منیجمنت در پشت کیس برای کابل های پاور. (نصیحتی در مورد کابل منیجمنت دارید بهم بگید بهترین روش کارش چیه و اینا)
9- اتصال سیم های جلو مادربرد مثل ریست و غیره. (این مورد هم بهم بگید کلا خیلی مشکله این بخشش یکم هم نامفهومه. اولا چند تا کابله؟ دوما کابل ها رو دقیقا باید قسمت انتهایی مادربرد بخوام بزنم از کجا بفهمم کدوم برای کدوم قسمته؟ سوما اگه کابل ها رو اشتباه بزنم آیا میسوزونه مادربردو؟ (لینک آموزش ویدیویی یا متنی این بخش هم بهم بدید)
10- نصب فن های خنک کننده در عقب و جلو. (سوالم این هست که کابل پاور این فن های خنک کننده رو کجا باید متصل کنم؟ چون به پاور که متصل نمیشن پس به چی متصل میشن؟)
11- بستن کامل کیس (اگه مرحله هایی جا افتاده بهم بگید)
12- بایوس. (این مرحله رو من نفهمیدم الان که ویندوز نصب نداریم و حافظه ها هم وصله و پارتیشن بندی نشده، چیکار باید کرد؟ باید با یک فلش ویندوز روش نصب کنم درسته؟ پارتیشن بندی HDD و SSD چطور انجام بدیم؟ این مرحله رو هم اگه لینک آموزشی دارید برام بفرستید)
13- آیا بعد نصب ویندوز و درایورها کار دیگه ای مونده؟
وسایل مورد نیاز:
1- یک پیچ گوشتی کوچک
2- یک دستکش (دستکش معمولی ازین 50 تومنی ها باشه کافیه؟)
3- خمیر پردازنده؟
4- بست کمربندی
5- سیم چین
6- یک فلش برای نصب ویندوز که بوتیبل شده باشه.

سلام علیکم طاعات عبادات قبول 

1_ ابتدا به نوع pga و lga بودن سی پی یو دقت میکنیم سی پی یو های pga خیلی حساس هستند و باید نهایت دقت را داشته باشید و lga راحت تره lga یعنی قسمت نر پایه در در سوکت مادربرد باشه و pga بر عکس در سی پی یو پایه ها نره خوب برای جا زدن سی پی یو باید قسمت فلش مثلثی و دو زائده دایره شکل را مشخص کنید برای هر سی پی یو متفاوته و تحقیق کنید تا اشتباه جا نندازین ولی باید متن حکاکی بر روی سی پی یو بر عکس نباشه 

2_این مرحله بسیار سادست کافیست خار های رم را باز کنید و با دقت رم در داخل اسلات بزارید و به هر دو طرف فشار متوسطی وارد کنید و دو خار قفل میشود و یه صدای تق میده که نشون میده درست جا خورده

3_ روی بدنه کیس چند تا سوراخه باید روی ان پیچ های برنجی بزارید و مادربرد بزارید رو پیچ های برنجی به طور دقیق بعد پیچ های دایره ای مخصوص را وارد پایه های برنجی کنید و بعد مادربرد نصب میشه

4_برای اعمال خمیر بر روی سی پی و میتونید از مدل نقطه ای و ضربدری استفاده کنید حتما خمیر با کیفیتی تهیه کنید تا به مشکل بر نخورید در آینده

5_ واتر کولر نمیدونم ما فن سگی استوک اینتل میبندیم 4 تا خار داره همین ضربدری فشار میده جا میزنیم در ضمن خار ها به سمت مرکز باشند این در مورد کولر بادی

6_اینم که ایزیه  پاور رو میزاری جای خودش و با چهار تا پیچ از پشت میبندیش ومحکمش میکنی 

7_ کارت گرافیک مثل رمه خار داره بعد باید به کیس پیچ کنی اس اس دی hdd که دیگه همه میتونن وصل کنن همین 

8_ بسته به سلیقه ات میتونی تمیز تر کار کنیاصنم سخت نیست کیس های حرفه ای خودشون برای همه چی جا دارن

9_خیر فقط مثلا اگه ریست بزنی به پاور و پاور بزنی به ریست کارشون عوض میشه ریست روشن میکنه پی سی رو پاور ریست میکنه اره چیزی نمیشه در مورد پاور ال دی و اچ دی دی ال دی هیچی نمیشه فقط کار نمیکنه نورش پس لطفا با این عقاید غیر حرفه ای که میسوزونه خودت نترسون اونطرف سیم ها به یه کیس خالی وصله نه برق 220 ولت که!

10_اینم کاری نداره پیچش میکنی و بعد سیمش وصل میکنی به پورت cha fan در مادربرد اگه خواستی  چند تا وصل کنی مادربرد ساپورت نکرد میتونی بزنی به مولکس

13_ آره سر و کله زدن با آنتی ویروس کنه ویندوز 10 XD 

پارتیشن بندی موقع نصب ویندوز انجام بده با فلش یا سی دی یا هر چی ستاپ ویندوز بالا بیار به موقعش پارتیشن بندی کن

امیدوارم به دردت خورده باشه دوست عزیز

لینک به دیدگاه

3 دقیقه قبل، Deutschland_LIVE گفته است:

5_ واتر کولر نمیدونم ما فن سگی استوک اینتل میبندیم

وای از دست این فن استوک اینتل😑 توصیف بسیار به جایی و درخوری بود😂

آخه اینتل تا کی قراره این بنجل هاشو به جماعت مصرف کننده غالب کنه؟!😕 وجدانن کی برای سی پی یو هشت یا ده هسته ای این اسباب بازی رو میبنده رو سیستم. هفت جد ما میومد جلو چشامون هر وقت میخواستم بازش کنم!!

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، MSF_SE7EN گفته است:

برادر اگه هنوز نبستی بیخود و الکی دست نزن، الان با این قیمت قطعات اصلا عقلانی نیست خودتون بخواین اسمبل کنید، ببرید بیرون یه جای مطمئن براتون با 200-300 تومن اسمبل میکنن

سلام. ممنون بابت نصیحتتون.
من تا حدودی بلدم. قاعدتا اون کسی که شما فکر می کنید، نمی تونه 13 تا مرحله و ابزارهاشو ردیف تو یک پست ذکر کنه.
من فقط برخی مراحل ابهام داشتم گفتم مطرح کنم تا دوستان پاسخ بدن شاید چیزی جا نیفته.
بازم ممنون بابت توضیحاتتون. درسته قطعات خیلی گرون شده به ضرب و زور این سیستم جور شد.

لینک به دیدگاه

نقل قول

ای از دست این فن استوک اینتل😑 توصیف بسیار به جایی و درخوری بود😂

آخه اینتل تا کی قراره این بنجل هاشو به جماعت مصرف کننده غالب کنه؟!😕 وجدانن کی برای سی پی یو هشت یا ده هسته ای این اسباب بازی رو میبنده رو سیستم. هفت جد ما میومد جلو چشامون هر وقت میخواستم بازش کنم!!

من یه بار فن اینتلم پایه هاش شکست موقع جاگذاری هیچی دیگه 10 روز بی پی سی موندیم یادش بخیر XD

ویرایش شده توسط Deutschland_LIVE
لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، Deutschland_LIVE گفته است:

من یه بار فن اینتلم پایه هاش شکست موقع جاگذاری هیچی دیگه 10 روز بی پی سی موندیم یادش بخیر XD

بست کمربندی جواب میداد

هر کاری با دیدن ویدیو ساده بنظر میرسه اما نداشتن تجربه ممکنه تلخترین تجربه رو به بار بیاره بدید بیرون جمع کنن با حظور خودتون

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...