رفتن به مطلب
  • 0

علت گران شدن بیش از حد قیمت گوشی به نسبت دلار

سید دیوانه
 اشتراک گذاری

سوال

سلام دوستان حدود دو ماهی میشه که وقتی دلار رفت تا 60 هزار و دوباره برگشت 50 هزار قیمت گوشی تقریبا دو برابر شده در حالی که دلار از 45 شده 50 و عملا 5 هزار تومن گرون شده. اگه هم افزایش قیمتا به خاطر عدم ثبات بود . الان دیگه قیمت دلار یک ماهی میشه حدود 50 تومنه پس چرا قیمت گوشی متناسب با دلار نمیشه؟
من الان حساب می کنم گوشی که میخاستم بخرم با دلار 45 تومن 10 میلیون بود الان که دلار فقط 5 هزار گذاشته روش گوشی شده 15 تومن. حتی دلار 60 تومن هم می بود نباید این قیمت می شد.
چرا به نسبت لوازم دیجیتال دیگه مثل  قطعات کامپیوتر قیمت گوشی خیلی بالاتر رفته. انگاری با دلار 70 80 تومن حساب می کنن. ایا حبابه میاد پایین یا بخریم؟
لطفا نگید اینجا ایرانه. چون قیمت قطعات کامپیوتر منطقی تر از گوشیه.

ویرایش شده توسط Gazer
لینک به دیدگاه

25 answers to this question

Recommended Posts

• 1
  • کاربر ویژه

سلام

حبابی درکار نیست

قیمت دلار  قیمت واقعیش نیست !

لینک به دیدگاه

• 1
  • کاربر ویژه

هر چیزی که مشتری داشته باشه به طبع قیمتش بالاتر میره تو همه دنیا همینه

نمونش کارت گرافیک که با بالارفتن تب و تاب ماین قیمتهاش فضایی شدن حتی بعضا میدیدم قیمت امازون از قیمت داخل کشور بالاتره

به هر حال در کل کشور ما کافیه یک درصد چیزی گرون بشه همه اجناس میارن روش اما وقتی 20% ارزون میشه اتفاقی نمی افته در نهایت باید اون جنس مشتری نداشته باشه که رو دست فروشنده باد کنه مجبور بشه قیمت مناسب بفروشه

گوشی هم همه مردم از بچه 4 سال بگیر تا پیرمرد لب گور استفاده میکنن واسه همین قیمت گذاریش افتضاحه

لینک به دیدگاه

• 1

چرا دلار گران شد؟

(تورم ناشی از چاپ پول بدون پشتوانه و جبران کسری بودجه دولت که به واسطه تحریم ها و مشکلات سی یا c قادر به تامین نیازهای خودش نیست)

حالا آیا این مشکلات رفع شده؟

خیر! نه تحریم رفع شده، نه چاپ بدون پشتوانه پول متوقف شده و نه تورم کاهش یافته. هیچ کدوم رفع نشده.

پس قیمت دلار همون 60 هزار تومنه، اینکه اومده پایین مصنوعیه و بازار اینو میفهمه.

حالا این وسط بعضی قطعات کامپیوتر سریع تر از بقیه نسبت به بالا و پایین رفتن دلار واکنش نشون میدن، مثل پردازنده که انگار خود دلاره، بعضی قطعات دیرتر، مثل کیس. چنین بازاری که قطعات مختلفی داره که برای بعضی هاش تقاضا بیشتر و بعضی هاش تقاضا کمتره رو نمیشه با بازار موبایل که یک دستگاه کامل رو ارائه می کنه مقایسه کرد. تو بحث موبایل چون تقاضا همیشه بالاست، قیمت ها چسبندگی بیشتری دارند.

لینک به دیدگاه

• 1
در ۱۴۰۲/۱/۲۳ در 21:50، IDK گفته است:

اون وارد کننده علاوه بر اینکه دلار ارزونتر میگیره و از طرف دیگه اونور شاید براش جنس رو ارزونتر حساب کنن رو تعداد،،، شما میگی 2 برابر حساب کن که ورشکست نشی؟ چطوری کسی که یه جنسی با قیمت خیلی کمتر وارد کرده و همیشه هم به قیمت دلار روز میفروشه و اگر هم دلار پایین بیاد قیمتش ثابت میمونه ورشکست میشه؟ اگر دوباره همون کالارو بعدا با قیمت دلار بالاتر وارد کنه مگه نمیتونه رو همون سود بکشه؟ اینطور که شما تعریف میکنید همیشه خریدار باید چند برابر برای یه کالا هزینه کنه. این وسط اون دلال یا وارد کننده عزیز پولدار تر میشه بقیه مردم هم فقیر تر.

دوست عزیز خدتو خسته نکن!!

همین جناب ارمین که ادمین اینجاس و منتسب به فروشگاه لیون معلوم الحاله هر کی در این مورد تاپیکی میزنه همیشه سریع در نقش وکیل مدافع فروشنده ها و دلالها و گرون فروشان دزدان ظاهر میشه و برا هر چیزی یه جواب غیر منطقی خنده دار به نفعشون داره! هر کامنتی که باب میلش باشه به نفع فروشنده ها و دلالهایی که با دلار 40 جنس میارن با دلار 90تومنی میفروشن باشه کاریش نداره حتی توش توهین باشه!

تاپیکی که چن وقت پیش زدم دلالها و فروشنده های اینجا ریختن توش انواع توهینارو به بنده کردن نه تذکری بشون داد نه کامنتشونو پاک کرد اما من که جوابشونو دادم اومد هم تاپیکو پاک کرد هم 20روز بنده رو از فروم بن کرد!دوباره تاپیک زدم و مجدد اومد قفلش کرد. الانم بازم احتمالا میاد کامنت منو پاک میکنه و بنمون میکنه!:D

یارو نزدیک 7-8میلیون رو قیمت گوشی کشیده روش بعد میگه گوشی هزینه رجیستری داره یه هزینه ای اومده روش گرونتر شده!!:D لابد لپ تاپ هم سیمکارت میخوره رجیستر میشه که لپتاپ 15 میلیونی الان شده 32 میلیون!

کلا هر شخصی از گرون فروشی و دزدی حمایت کنه چه دلال باشه چه ادمین چه فروشنده چه حکومت، خودشم لابد اینکارس و حتما سودی براش داره!

ویرایش شده توسط Vikings
لینک به دیدگاه

• 0

چون اینجا ایرانه و دلال های حر** **ده این بلا را سر بازار میارن

لینک به دیدگاه

• 0
6 دقیقه قبل، mrp7 گفته است:

چون اینجا ایرانه و دلال های حر** **ده این بلا را سر بازار میارن

پس چرا فقط گوشیا اینطور شدن؟ چرا لوازم دیجیتال دیگه به اندازه موبایل بالا نرفتن؟

لینک به دیدگاه

• 0

در هفته اخیر دلار از حدود 55 یه حدود 49 رسید، جالب این جاست علی رغم کاهش حدود 12 درصدی دلار در همین مدت گوشی های موبایل بین 7 تا 12 درصد گرونتر شدن، احتمال داره بخاطر کمبود موجودی باشه

لینک به دیدگاه

• 0
۱ ساعت قبل، ARMIN گفته است:

سلام. همه سخنان شما درست ولی این قسمت جمله رو نمیتونم هضم کنم. بازار اینو میفهمه؟ اون موقع که با دلار 4200 جنس وارد میکردن با دلار آزاد میفروختن به مردم چی؟
الان نمیدونم دفاع کردین ازشون یا نه؟
یعنی مثلا چون 2 ماه 6 ماه 1 سال دیگه میشه 60 تومن یا اصلا 100 تومن از الان با قیمت بالاتر بفروشیم؟
البته همه جا همینطوریه تو بازار ماشین هم همینه. همه با هم میخورن.

لینک به دیدگاه

• 0

34 دقیقه قبل، IDK گفته است:

سلام. همه سخنان شما درست ولی این قسمت جمله رو نمیتونم هضم کنم. بازار اینو میفهمه؟ اون موقع که با دلار 4200 جنس وارد میکردن با دلار آزاد میفروختن به مردم چی؟
الان نمیدونم دفاع کردین ازشون یا نه؟

ببین درستش همینه. یعنی شما با هر دلاری جنس بخری، فرض کن با دلار 2 تومن کالا وارد کردی، تو بازار آزاد باید ببینی دلار چنده، مثلا بازار آزاد دلار 3 تومنه. 1 تومنم سود خودت. میشه 4 تومن، بعد یه پیشبینی از واردات مجدد باید داشته باشی مثلا پیش بینی کنی دلار تا سری بعد - شش ماه یا یکسال - که بخوای همون کالا رو وارد کنی چقدر میشه، با تورم 50 درصدی که ما داریم میشه 6 تومن. حالا امروز باید اون کلا رو به قیمت 6 تومن عرضه کنی. در حالی که دلار آزاد 3 تومنه. از نظر علم اقتصاد باید این کارو انجام بدی اگر ندی، ورشکست میشی.

34 دقیقه قبل، IDK گفته است:

یعنی مثلا چون 2 ماه 6 ماه 1 سال دیگه میشه 60 تومن یا اصلا 100 تومن از الان با قیمت بالاتر بفروشیم؟

دقیقا. بهش میگن تورم انتظاری، انتظارت از بازار در "آینده" چطوریه، بر اساس اون باید "امروز" قیمتگذاری کنی تا در "آینده" با مخ به ته دره ورشکستگی نری.

برای همین اگر چشم انداز مثبت بشه قیمت ها کاهشی میشه، چون انتظار بازار از آینده مثبت میشه، وقتی با عربستان توافق کردن چشم اندازه یهو مثبت شد بعدش که مجدد بد و بیراه به آمریکا گفتن دوباره دلار کشید بالا.

این چشم انداز در اقتصاد - همه چیز نیست اما در بحث قیمت کالاهای وارداتی خیلی مهمه.

لینک به دیدگاه

• 0

قیمت دلار 60 تومن نیست

160 تومنه

شما سبزیجات میخری دقت کنید سبزیجات و نه میوه !!

مثلا گوجه  پیاز  سیب زمینی  

امکان نداره زیر 300 تومن بشه

البته به من باشه نون خشک میخورم یه سال ولی عوضش تغییرات میبینم بالاخره

اصلا شما بگو دلار بشه 500 تومن

{ خدای رحم کنه به بیماران خاص  یه بنده خدایی ماهیی 6 تا امپول تزریق میکرده دونه ای 1 تومن  الان میگه دونه ای 10 15 تومنم گیر نمیاد :) }

لینک به دیدگاه

• 0
2 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

چرا دلار گران شد؟

(تورم ناشی از چاپ پول بدون پشتوانه و جبران کسری بودجه دولت که به واسطه تحریم ها و مشکلات سی یا c قادر به تامین نیازهای خودش نیست)

حالا آیا این مشکلات رفع شده؟

خیر! نه تحریم رفع شده، نه چاپ بدون پشتوانه پول متوقف شده و نه تورم کاهش یافته. هیچ کدوم رفع نشده.

حالا این وسط بعضی قطعات کامپیوتر سریع تر از بقیه نسبت به بالا و پایین رفتن دلار واکنش نشون میدن، مثل پردازنده که انگار خود دلاره، بعضی قطعات دیرتر، مثل کیس. چنین بازاری که قطعات مختلفی داره که برای بعضی هاش تقاضا بیشتر و بعضی هاش تقاضا کمتره رو نمیشه با بازار موبایل که یک دستگاه کامل رو ارائه می کنه مقایسه کرد. تو بحث موبایل چون تقاضا همیشه بالاست، قیمت ها چسبندگی بیشتری دارند.

سلام دوست عزیز. تقریبا فکر کنم همه بدونیم که علت گرونی دلار چیه. اما مشکل اینجاست که حتی اگه به قول شما دلار رو 60 تومن هم حساب کنیم نباید اینقدر باشه قیمت گوشی. الان حساب کنید با دلار 80 هزار تومن میدن گوشی ها رو. مشکل جای دیگریست.

لینک به دیدگاه

• 0

سلام

ممکنه کسی یک مثال بزنه؟

مثلا الآن کدوم گوشی بیشترین تفاوت قیمت رو در بازار اینجا و خارج کشور داره؟

لینک به دیدگاه

• 0
4 ساعت قبل، Gazer گفته است:

سلام دوست عزیز. تقریبا فکر کنم همه بدونیم که علت گرونی دلار چیه. اما مشکل اینجاست که حتی اگه به قول شما دلار رو 60 تومن هم حساب کنیم نباید اینقدر باشه قیمت گوشی. الان حساب کنید با دلار 80 هزار تومن میدن گوشی ها رو. مشکل جای دیگریست.

داستان گوشی یه مشکلی به اسم رجیستری داره و انحصار. در کامپیوتر رجیستری نداریم و به غیر از محصولات AMD که انحصاریه، روی مابقی انحصار خاصی وجود نداره.

لینک به دیدگاه

• 0
1 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

داستان گوشی یه مشکلی به اسم رجیستری داره و انحصار. در کامپیوتر رجیستری نداریم و به غیر از محصولات AMD که انحصاریه، روی مابقی انحصار خاصی وجود نداره.

خب الان متوجه نشدم .شما میگید به خاطر رجیستری اینقدر گرون کردن؟ تعرفه گمرگ یا هزینه رجیستری افزایش پیدا کرده؟

لینک به دیدگاه

• 0
7 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

حالا امروز باید اون کلا رو به قیمت 6 تومن عرضه کنی. در حالی که دلار آزاد 3 تومنه. از نظر علم اقتصاد باید این کارو انجام بدی اگر ندی، ورشکست میشی.

اون وارد کننده علاوه بر اینکه دلار ارزونتر میگیره و از طرف دیگه اونور شاید براش جنس رو ارزونتر حساب کنن رو تعداد،،، شما میگی 2 برابر حساب کن که ورشکست نشی؟ چطوری کسی که یه جنسی با قیمت خیلی کمتر وارد کرده و همیشه هم به قیمت دلار روز میفروشه و اگر هم دلار پایین بیاد قیمتش ثابت میمونه ورشکست میشه؟ اگر دوباره همون کالارو بعدا با قیمت دلار بالاتر وارد کنه مگه نمیتونه رو همون سود بکشه؟ اینطور که شما تعریف میکنید همیشه خریدار باید چند برابر برای یه کالا هزینه کنه. این وسط اون دلال یا وارد کننده عزیز پولدار تر میشه بقیه مردم هم فقیر تر.

لینک به دیدگاه

• 0

فکر کنم توی خبر ها می خوندم

علتش این بود که که دیگه ارز نیمایی 28500 تومنی به گوشی ها تعلق نمی گیره

ویرایش شده توسط mahddi
لینک به دیدگاه

• 0
2 ساعت قبل، Gazer گفته است:

خب الان متوجه نشدم .شما میگید به خاطر رجیستری اینقدر گرون کردن؟ تعرفه گمرگ یا هزینه رجیستری افزایش پیدا کرده؟

خیر منظورم این بود نسبت به قیمت جهانی گوشی ها در ایران یک هزینه رجیستری هم داریم که سربار میشه.

لینک به دیدگاه

• 0
57 دقیقه قبل، IDK گفته است:

دقیقا این مشکلی که فرمودین اتفاق میفته، ببنید، سیستم اقتصادی وقتی خراب بشه این چیزا داخلش طبیعیه که رخ میده.

شما - شمای نوعی رو عرض می کنم وگرنه همه ما در همین کشور هستیم. شما فرض کنید یک اقتصاد با تورم معقول 1 الی 2 درصد داشته باشید، با دنیا هم سرجنگ نداشته باشید، انحصار هم نداشته باشید. در چنین شرایطی همون آدمی که در وضعیت امروز چند برابر میکنه قیمت ها رو، در اون کشور به قیمت مناسب و معقول کالای خودش رو وارد میکنه و میفروشه. پس، وارد کننده مشکل نیست این وسط. وضعیتی که در اون هستیم این شرایط رو رقم زده و من و شما به عنوان خریدار و مصرف کننده متضرر میشیم. حالا اگر من و شما هم قرار به واردات باشه مجبوریم برای حفظ سرمایه خودمون همین رفتار اون آدمها رو انجام بدیم. پس ایراد از اونها نیست.

شرایط رو باید اصلاح کرد، خود به خود اتوماتیک قیمت وارد کننده به بهترین نحو اصلاح میشه. من مثال میزنم، اکثر وارد کنندگان اصلی قطعات کامپیوتر شرکت های بزرگی هستند که از قبل از تحریم ها هم فعال بودند. قیمت اجناس و کالاهایی که وارد میکردند کاملا معقول و مطابق با قیمت جهانی بود. پس، همین آدمها، در شرایط "عادی" طوری رفتار می کنند که در نهایت به نفع من و شمای مصرف کننده است. حالا، شرایط عادی نیست، شب میخوابی صبح بیدار میشی یه بلایی سر اقتصاد میاد، اونها مجبورند برای اینکه سقوط نکنند، قیمت ها رو بر اساس انتظارشون از آینده وحشتناکی که در انتظار ماست، تنظیم کنند.

آدمها و وارد کنندگان همون آدمها هستند، شرایط مجبورشون میکنه اینطوری قیمتگذاری کنند. با اصلاح شرایط همین آدمها قیمت ها رو طوری پایین میارن که من و شما هم راضی باشیم.

لینک به دیدگاه

• 0
23 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

خیر منظورم این بود نسبت به قیمت جهانی گوشی ها در ایران یک هزینه رجیستری هم داریم که سربار میشه.

خب این هزینه که از سال 96 هست. رجیستری که 2 ماهه اخیر نیتس

47 دقیقه قبل، mahddi گفته است:

فکر کنم توی خبر ها می خوندم

علتش این بود که که دیگه ارز نیمایی 28500 تومنی به گوشی ها تعلق نمی گیره

اگه با دلار 28500 ک حساب کنین باید قبلا خیلی ارزون میشد که. در حالی که قبلا قیمتش طبق دلار آزاد بود الان دو برابر دلار آزاد حساب میشه. ربطی به ارز نیمایی نداره که

لینک به دیدگاه

• 0
3 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

حالا اگر من و شما هم قرار به واردات باشه مجبوریم برای حفظ سرمایه خودمون همین رفتار اون آدمها رو انجام بدیم. پس ایراد از اونها نیست.

من نوعی این قسمت رو نمیتونم درک کنم. وارد کننده داره وارد میکنه و سرمایش در گردشه و سود خوبی هم میبره. نمیاد مثل من نوعی پولشو تو بانک قرار بده هر روز ارزشش بیاد پایین تر. دلار میکنه جنس وارد میکنه. تازه نه دلار با قیمت آزاد. این رفتار برای باقی موندن و جلوگیری از ورشکسته شدن نیست. این فقط بخاطر بی سر و سامونی و بی قانونی کشوره که هرکسی برای خودش میتونه قیمت تعیین کنه.
البته همون قانون و شورای رقابت و فلان و ... هم دیدیم توی قیمتای ماشین چیکار کردن.

لینک به دیدگاه

• 0
9 ساعت قبل، IDK گفته است:

من نوعی این قسمت رو نمیتونم درک کنم. وارد کننده داره وارد میکنه و سرمایش در گردشه و سود خوبی هم میبره. نمیاد مثل من نوعی پولشو تو بانک قرار بده هر روز ارزشش بیاد پایین تر. دلار میکنه جنس وارد میکنه. تازه نه دلار با قیمت آزاد. این رفتار برای باقی موندن و جلوگیری از ورشکسته شدن نیست. این فقط بخاطر بی سر و سامونی و بی قانونی کشوره که هرکسی برای خودش میتونه قیمت تعیین کنه.
البته همون قانون و شورای رقابت و فلان و ... هم دیدیم توی قیمتای ماشین چیکار کردن.

برادر دلار 4200 که نداریم. غیر از همون 6 ماه اولی که جهانگیری دلار 4200 رو اختراع کرد، در مابقی زمانها برای واردات از دلار با قیمت بالاتر استفاده شد. در مورد قطعات کامپیوتر در همین امروز دلار مورد استفاده دولتی نیست و کاملا آزاده. این از این. حالا در مورد چیزهایی که با دلار دولتی وارد میشن مثل دارو، قیمتگذاری دولتی انجام میشه. اگر گرونه یا ارزونه دولت مسئولشه.

در مورد ماشین هم دولت تصمیم گیرنده است که چه کسی وارد کنه (انحصار داشته باشه)، چه کسی بفروشه و کجا بفروشه و به چه صورتی بفروشه. برای واردات هم عوارض 300 درصدی تعیین کرده. بنابراین کل این داستان گردن دولته.

در هر حالتی هیچ ربطی به وارد کننده نداره، من تلاش کردم شما تصویر کامل رو ببینید چون اون چیزی که مسئول همه ی این نابسامانی هاست دوست داره شما فکر کنید وارد کننده گرون فروشه، فروشنده گرون فروشه...

لینک به دیدگاه

• 0

آیفون 13 128 گیگ توی دیجیکالا زده 44 میلیون و 400

https://www.digikala.com/product/dkp-8366616/گوشی-موبایل-اپل-مدل-iphone-13-ch-دو-سیم-کارت-ظرفیت-128-گیگابایت-و-رم-4-گیگابایت/

آیفون 13 128 گیگ توی دبی (امارات) زده 2999 درهم یعنی حدود 43 میلیون.

تازه اینطرف که میاد هزینه رجیستری هم داره. گوشی توی ایران انگار ارزون تر درمیاد.

جریان چیه؟

20230324_234341.jpg

لینک به دیدگاه

• 0
22 دقیقه قبل، Ali_14 گفته است:

آیفون 13 128 گیگ توی دیجیکالا زده 44 میلیون و 400

https://www.digikala.com/product/dkp-8366616/گوشی-موبایل-اپل-مدل-iphone-13-ch-دو-سیم-کارت-ظرفیت-128-گیگابایت-و-رم-4-گیگابایت/

آیفون 13 128 گیگ توی دبی (امارات) زده 2999 درهم یعنی حدود 43 میلیون.

تازه اینطرف که میاد هزینه رجیستری هم داره. گوشی توی ایران انگار ارزون تر درمیاد.

جریان چیه؟

قیمت کالاهای روز رو مقایسه کنید.

لینک به دیدگاه

• 0
در ۱۴۰۲/۱/۲۴ در 15:26، ARMIN گفته است:

قیمت کالاهای روز رو مقایسه کنید.

S23 Ultra توی ایران از همه جای دنیا ارزون تره تازه با پول رجیستری

لینک به دیدگاه

• 0
در ۱۴۰۲/۱/۲۴ در 03:02، IDK گفته است:

این فقط بخاطر بی سر و سامونی و بی قانونی کشوره که هرکسی برای خودش میتونه قیمت تعیین کنه.

دقیقا

ویرایش شده توسط Vikings
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
Answer this question...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...