رفتن به مطلب

صدایی شبیه انفجار داخل کیس

omrani1055
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام به دوستان عزیز

داشتم با کامپیوتر کار میکردم که خیلی ناگهانی یه صدایی شبیه انفجار -مثل وقتی که چیزی اتصال کوتاه میکنه و میپوکه- از داخل کیس (به نظر از قسمت جلوش) اومد و ریست شد. وقتی هم که بالا اومد انگار نه انگار که اصلا اتفاقی افتاده باشه. کلا خاموشش کردم کلی مادربورد و پاور رو اینا رو بررسی کردم.  ولی هیچ اثری از چیزی پیدا نکردم حتی بوی سوختگی !! از دیروز تا الان جرات نکردم دوباره روشنش کنم.

به نظر از چی میتونه باشه ؟؟

لینک به دیدگاه

سلام شاید از داخل پاور بوده که چیزی معلوم نیست .مادربرد رو به خوبی بررسی کردید

لینک به دیدگاه

شاید ورق فلزی کیس موج داشته یا همون قری که برگشته سر جاش ولی چرا ریست شده ؟ شاید هم چیزی به یکی از فنها گیر کرده و لحظه برخوردش این صدا بوجود آمده قاب جلوی کیس را باز کن و ببین همه چیز سر جاش هست یا خیر و یا قاب پشت کیس سینی که مادربرد بهش متصل شده

لینک به دیدگاه

3 دقیقه قبل، HEGMATANE گفته است:

سلام شاید از داخل پاور بوده که چیزی معلوم نیست .مادربرد رو به خوبی بررسی کردید

داخل پاور رو چجوری میتونم چک کنم؟ یعنی بازش کنم؟

اگه خازنی ترکیده باشه به نظر شما منطقیه که سیستم بالا بیاد؟ بعد آخه هیچ بویی هم به مشام نرسید!

بله مادربورد رو خیلی با دقت بررسی کردم... واقعا واسم عجیبه این اتفاق.

لینک به دیدگاه

هم اکنون، Royal گفته است:

شاید ورق فلزی کیس موج داشته یا همون قری که برگشته سر جاش ولی چرا ریست شده ؟ شاید هم چیزی به یکی از فنها گیر کرده و لحظه برخوردش این صدا بوجود آمده قاب جلوی کیس را باز کن و ببین همه چیز سر جاش هست یا خیر و یا قاب پشت کیس سینی که مادربرد بهش متصل شده

نه صداش شبیه برگشتن  ورق یا گیر کردن فن نبوده (حداقل به گوش من اینجوری نیومد). دقیقا صدای حاصل از یه اتصال کوتاه بوده به نظرم. 

راست میگید باید قاب پشت کیس رو هم باز میکردم. رفتم خونه حتما اینکارو میکنم. ولی قاب جلوی کیس رو نمیدونم چجوری باز میکنن. مدلش گرین x3+ viper هستش.

لینک به دیدگاه

تا دقیق نفهمیدی صدا از چی بوده و علتش چی بود ، سیستم روشن نکن ، ممکنه قطعاتت آسیب ببینه چند میلیون ضرر کنی

لینک به دیدگاه

معمولا صدای انفجار مربوط به ترکیدگی خازن هست، اگر کیس شما خودش مدار خاصی داره، اونو بررسی کنید، در غیر این صورت سخت بشه پیداش کرد، بخصوص اگر از پاور باشه.

لینک به دیدگاه

هم اکنون، ARMIN گفته است:

معمولا صدای انفجار مربوط به ترکیدگی خازن هست، اگر کیس شما خودش مدار خاصی داره، اونو بررسی کنید، در غیر این صورت سخت بشه پیداش کرد، بخصوص اگر از پاور باشه.

منظورتون از مدار خاص کیس چیه؟ دقیقا متوجه نشدم.

خازن اگه بترکه سیستم عادی میاد بالا و کار میکنه؟

11 دقیقه قبل، Hamed.Madadi گفته است:

تا دقیق نفهمیدی صدا از چی بوده و علتش چی بود ، سیستم روشن نکن ، ممکنه قطعاتت آسیب ببینه چند میلیون ضرر کنی

منم جرات نمیکنم واقعا روشن کنم

ولی چجوری میتونم بفهمم مشکل دقیقا چیه آخه؟

لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، omrani1055 گفته است:

منظورتون از مدار خاص کیس چیه؟ دقیقا متوجه نشدم.

خازن اگه بترکه سیستم عادی میاد بالا و کار میکنه؟

ببین بعضی کیس ها کیت الکترونیک نورپردازی مستقل دارند، یا مثلا کیت کنترلر سرعت فن دارند. بعضی هاشون مدار های اختصاصی هات سواپ برای هارد و اس اس دی دارند. کلا هر نوع کیت الکترونیکی ثانویه که روی کیس باشه معمولا خازن داره. اینا اگر خازن روش بترکه فقط خود اون مدار دچار مشکل میشه و با سیستم کاری نداره.

لینک به دیدگاه

از پاور نبوده چون بعد از این صدا مجددا سیستم ریست شده و کار کرده

حالت بد میتونه سیستم برق رسانی روی مادربرد باشه مخصوصا ترانزیستورهای فنها

ولی اگر خوشبینانه نگاه کنیم صدای شکستن اجزای پلاستیکی کیس و یا همون موج روی ورقهای کیس بوده

قاب جلوی کیس را هم راحت میتونی در بیاری ولی فعلا ترانزیستورهای فنها را چک کن که در کنار سوکتهای فن قرار دارن چون اونها اگر بسوزند همون حالت ترک خوردن با صدا براشون پیش میاد و سیستم ریست میشه ولی از کار نمیفته 

لینک به دیدگاه

14 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

ببین بعضی کیس ها کیت الکترونیک نورپردازی مستقل دارند، یا مثلا کیت کنترلر سرعت فن دارند. بعضی هاشون مدار های اختصاصی هات سواپ برای هارد و اس اس دی دارند. کلا هر نوع کیت الکترونیکی ثانویه که روی کیس باشه معمولا خازن داره. اینا اگر خازن روش بترکه فقط خود اون مدار دچار مشکل میشه و با سیستم کاری نداره.

فکر نکنم کیسم ازین جور چیزا داشته باشه... 

ولی این کیت رو چطوری میتونم تشخصیش بدم؟ نشونه خاصی داره؟ و اینکه این مورد برا سلامت کل سیستمم مشکلی ایجاد میکنه؟

لینک به دیدگاه

هم اکنون، Royal گفته است:

از پاور نبوده چون بعد از این صدا مجددا سیستم ریست شده و کار کرده

حالت بد میتونه سیستم برق رسانی روی مادربرد باشه مخصوصا ترانزیستورهای فنها

ولی اگر خوشبینانه نگاه کنیم صدای شکستن اجزای پلاستیکی کیس و یا همون موج روی ورقهای کیس بوده

قاب جلوی کیس را هم راحت میتونی در بیاری ولی فعلا ترانزیستورهای فنها را چک کن که در کنار سوکتهای فن قرار دارن چون اونها اگر بسوزند همون حالت ترک خوردن با صدا براشون پیش میاد و سیستم ریست میشه ولی از کار نمیفته 

حتما این مورد رو هم چک میکنم. ولی هنوز نمیدونم جلوی کیس رو چجوری میشه باز کرد... قبلا هم چند باری سعی کردم اینکارو کنم برای نظافت اینا.

ولی اگه ترازیستورهای فنها بسوزن، خود فن به طور عادی کار میکنه؟

کار امنیه که الان کامپیتر رو روشن کنم؟

ویرایش شده توسط omrani1055
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
3 دقیقه قبل، omrani1055 گفته است:

حتما این مورد رو هم چک میکنم. ولی هنوز نمیدونم جلوی کیس رو چجوری میشه باز کرد... قبلا هم چند باری سعی کردم اینکارو کنم برای نظافت اینا.

ولی اگه ترازیستورهای فنها بسوزن، خود فن به طور عادی کار میکنه؟

اگه احتمال میدید کیس مشکلی داره سیستم رو باز کنید و روی میز چوبی تست کنید

دفترچه کیس هم نگاه کنید باز کردن پنل جلو باید راهنمایی باشه اونجا

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، omrani1055 گفته است:

سلام به دوستان عزیز

داشتم با کامپیوتر کار میکردم که خیلی ناگهانی یه صدایی شبیه انفجار -مثل وقتی که چیزی اتصال کوتاه میکنه و میپوکه- از داخل کیس (به نظر از قسمت جلوش) اومد و ریست شد. وقتی هم که بالا اومد انگار نه انگار که اصلا اتفاقی افتاده باشه. کلا خاموشش کردم کلی مادربورد و پاور رو اینا رو بررسی کردم.  ولی هیچ اثری از چیزی پیدا نکردم حتی بوی سوختگی !! از دیروز تا الان جرات نکردم دوباره روشنش کنم.

به نظر از چی میتونه باشه ؟؟

درود بر شما دوست عزیز

- در ابتدا لطف کنید مشخصات کامل سیستم رو بگید تا بهتر بشه نظر داد.

- تجربه شما بنده رو یاد اتفاقی که چند هفته گذشته برام افتاد انداخت : داشتم سیستم رو ری-اسمبل میکردم اما متاسفانه بدلیل خستگی زیاد و بی دقتی کابل برق مولکس رو به هاب فن ها اشتباه وصل کردم ، زمانی که سیستم رو روشن کردم بعد از پنج دقیقه صدای ترکیدن از داخل کیس به گوشم خورد ، رفتم نزدیک تا ببینم چیه ، متوجه شدم داره از سقف سیستم دود ملایمی خارج میشه😅 بلافاصله ال ای دی فن هایی که روی سقف کیس نصب شده بودند شروع کردن به قطع و وصل شدن و در نهایت سوختن ... . ممکنه این صدا از داخل کیس شما هم بدلیل سوختگی ال ای دی یکی از کامپوننت هایی باشه که RGB هستند.

- اگر پاور شما از برند گرین یا سایر برندها هست علاوه بر روشن نکردن سیستم ، سریعا پاور رو خارج کنید و ببرید بدین گرین یا شرکت گارانتی کننده براتون تست فنی و سلامت بگیره تا خیالتون از بابتش راحت بشه ؛ اگر خودتون بخواهید برای بررسی پاور اقدام بکنید ممکنه متوجه خرابی نشید و یا گارانتیش باطل بشه.

- احتمال دیگری که میشه در نظر گرفت آسیب دیدگی یکی از اجزای مادربرد باشه اما آسیب دیدگی در حدی نبوده که اوضاع وخیم بشه . به دقت به رنگ همه جای مادربرد نگاه کنید و ببینید میتونید اثری از سیاهی یا سوختگی پیدا کنید.

- آخرین موردی که به فکرم میرسه از جا در رفتن یا جا افتادن یکی از خارهای فرانت پنل کیس باشه که در این صورت مشکلی نیست.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

هم اکنون، M-Amin گفته است:

درود بر شما دوست عزیز

- در ابتدا لطف کنید مشخصات کامل سیستم رو بگید تا بهتر بشه نظر داد.

- تجربه شما بنده رو یاد اتفاقی که چند هفته گذشته برام افتاد انداخت : داشتم سیستم رو ری-اسمبل میکردم اما متاسفانه بدلیل خستگی زیاد و بی دقتی کابل برق مولکس رو به هاب فن ها اشتباه وصل کردم ، زمانی که سیستم رو روشن کردم بعد از پنج دقیقه صدای ترکیدن از داخل کیس به گوشم خورد ، رفتم نزدیک تا ببینم چیه ، متوجه شدم داره از سقف سیستم دود ملایمی خارج میشه😅 بلافاصله ال ای دی فن هایی که روی سقف کیس نصب شده بودند شروع کردن به قطع و وصل شدن و در نهایت سوختن ... . ممکنه این صدا از داخل کیس شما هم بدلیل سوختگی ال ای دی یکی از کامپوننت هایی باشه که RGB هستند.

- اگر پاور شما از برند گرین یا سایر برندها هست علاوه بر روشن نکردن سیستم ، سریعا پاور رو خارج کنید و ببرید بدین گرین یا شرکت گارانتی کننده براتون تست فنی و سلامت بگیره تا خیالتون از بابتش راحت بشه ؛ اگر خودتون بخواهید برای بررسی پاور اقدام بکنید ممکنه متوجه خرابی نشید و یا گارانتیش باطل بشه.

- احتمال دیگری که میشه در نظر گرفت آسیب دیدگی یکی از اجزای مادربرد باشه اما آسیب دیدگی در حدی نبوده که اوضاع وخیم بشه . به دقت به رنگ همه جای مادربرد نگاه کنید و ببینید میتونید اثری از سیاهی یا سوختگی پیدا کنید.

- آخرین موردی که به فکرم میرسه از جا در رفتن یا جا افتادن یکی از خارهای فرانت پنل کیس باشه که در این صورت مشکلی نیست.

موفق باشید.

عجب تجربه ترسناکی 😐

راجع به پاور درست میگید بهتره ببرمش گرین. ولی تقریبا مطمئنم صدا از جلوی کیس بود نه از پشتش که پاور اونجاست! بدجوری گیج شدم.

سوالم شاید خنده دار باشه... ولی میتونه از پشه باشه؟ کنار کیسم یه گلدونه که اخیرا ازین پشه سیاها توش افتاده... میتونه یدونه رفته باشه تو کیسم و باعث یه اتصال کوتاه شده باشه؟

مشخصات سیستمم اینه:

asus prime b450 plus

ryzen 3600

thermalright true spirit 120M BW

g.skill 2*8 

aorus 2060 super 

green 700W gold

کیسم x3+ viper

لینک به دیدگاه

برای من یک بار اتصالات فلش جلوی خود کیس مشکل پیدا کرد که بعدش سیستم خاموش شد و راحت روشن شد.بعدها از روی کار نکردن پورت فلش های جلوی کیس فهمیدم از اونجا مشکل داشته.

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، omrani1055 گفته است:

عجب تجربه ترسناکی 😐

راجع به پاور درست میگید بهتره ببرمش گرین. ولی تقریبا مطمئنم صدا از جلوی کیس بود نه از پشتش که پاور اونجاست! بدجوری گیج شدم.

سوالم شاید خنده دار باشه... ولی میتونه از پشه باشه؟ کنار کیسم یه گلدونه که اخیرا ازین پشه سیاها توش افتاده... میتونه یدونه رفته باشه تو کیسم و باعث یه اتصال کوتاه شده باشه؟

مشخصات سیستمم اینه:

asus prime b450 plus

ryzen 3600

thermalright true spirit 120M BW

g.skill 2*8 

aorus 2060 super 

green 700W gold

کیسم x3+ viper

درود مجدد

عزیز زیاد حساس نشو ، بد به دلت هم راه نده (البته در این اوضاع اقتصادی آدم به مرور وسواسی و حساس میشه!) ؛ اما به هر حال جلوی کیس شما تنها قطعاتی که حضور دارند فن ها به همراه هاب ، اتصالات فرانت پنل و هارد دیسک و اس اس دی ها هستند ، در نتیجه باید به یکی از این ها شک بکنید و عملکردشون رو چک کنید ببینید سالم هستند یا خیر. اما مجددا بنده توصیه میکنم ابتدا برای اینکه حداقل با خیال راحت سیستم رو روشن بکنید پاور رو بدید براتون شرکت گارانتی کننده تست بکنه ، ضرری نداره. اگر هیچ یک از مواردی که عرض کردم مشکلی نداشتند ، از سیستم استفاده کنید به امید اینکه اتفاقی نیوفته.🌹

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، vahidsamaili63@gmail.com گفته است:

برای من یک بار اتصالات فلش جلوی خود کیس مشکل پیدا کرد که بعدش سیستم خاموش شد و راحت روشن شد.بعدها از روی کار نکردن پورت فلش های جلوی کیس فهمیدم از اونجا مشکل داشته.

اتفاقاً یکی از پورت های جلویی من مدتهاست که کار نمیکنه... منم کاری به کاریش نداشتم! چطور میشه این موضوع رو چک کرد ؟ من عر کاری میکنم نمیتونم پتل جلویی کیس رو باز کنم! دفترچه راهنماش هم خیلی ناقص گفته.

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، M-Amin گفته است:

درود مجدد

عزیز زیاد حساس نشو ، بد به دلت هم راه نده (البته در این اوضاع اقتصادی آدم به مرور وسواسی و حساس میشه!) ؛ اما به هر حال جلوی کیس شما تنها قطعاتی که حضور دارند فن ها به همراه هاب ، اتصالات فرانت پنل و هارد دیسک و اس اس دی ها هستند ، در نتیجه باید به یکی از این ها شک بکنید و عملکردشون رو چک کنید ببینید سالم هستند یا خیر. اما مجددا بنده توصیه میکنم ابتدا برای اینکه حداقل با خیال راحت سیستم رو روشن بکنید پاور رو بدید براتون شرکت گارانتی کننده تست بکنه ، ضرری نداره. اگر هیچ یک از مواردی که عرض کردم مشکلی نداشتند ، از سیستم استفاده کنید به امید اینکه اتفاقی نیوفته.🌹

ممنونم بابت دلگرمیتون ❤️

پاور رو درآوردم فردا می‌برم ببینم بچه های گرین چی میگن.

لینک به دیدگاه

15 ساعت قبل، omrani1055 گفته است:

اتفاقاً یکی از پورت های جلویی من مدتهاست که کار نمیکنه... منم کاری به کاریش نداشتم! چطور میشه این موضوع رو چک کرد ؟ من عر کاری میکنم نمیتونم پتل جلویی کیس رو باز کنم! دفترچه راهنماش هم خیلی ناقص گفته.

image.jpeg.700a7a098d3f2f74f1b699cccd93b548.jpegدستتون رو بذارید اینجا و محکم بکشید به سمت خودتون.

لینک به دیدگاه

هم اکنون، vahidsamaili63@gmail.com گفته است:

image.jpeg.700a7a098d3f2f74f1b699cccd93b548.jpegدستتون رو بذارید اینجا و محکم بکشید به سمت خودتون.

دستتون درد نکنه 😊

اتفاقا دیروز مطابق با دفترچه راهنماش اون قسمت رو یکم کشیدم دیدم خیییییلی سفته و یجور خار داره پشتش که اصلا باز نمیشه. ولی محکم نکشیدم واقعا... حالا رفتم خونه دوباره امتحانش میکنم.

پاورم رو امروز بردم نمایندگی گرین و یه نیم ساعتی تستش کردن و گفتن کاملا سالمه.

متصدی همینطوری که داشت راجع به جرقه های داخل کیس صحبت میکرد گفت چند وقت پیش یکی از مادربوردامون سوخت و دلیلش این بود که یه کرم خیلی کوچیک رفته بود تو کیسمون !! 

یاد جریان حشرات تو گلدونم افتادم که دقیقا کنار کیسمه....

واقعا میتونه دلیلش این بوده باشه؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
17 دقیقه قبل، omrani1055 گفته است:

دستتون درد نکنه 😊

اتفاقا دیروز مطابق با دفترچه راهنماش اون قسمت رو یکم کشیدم دیدم خیییییلی سفته و یجور خار داره پشتش که اصلا باز نمیشه. ولی محکم نکشیدم واقعا... حالا رفتم خونه دوباره امتحانش میکنم.

پاورم رو امروز بردم نمایندگی گرین و یه نیم ساعتی تستش کردن و گفتن کاملا سالمه.

متصدی همینطوری که داشت راجع به جرقه های داخل کیس صحبت میکرد گفت چند وقت پیش یکی از مادربوردامون سوخت و دلیلش این بود که یه کرم خیلی کوچیک رفته بود تو کیسمون !! 

یاد جریان حشرات تو گلدونم افتادم که دقیقا کنار کیسمه....

واقعا میتونه دلیلش این بوده باشه؟

احیانا که سیستم دوباره اسمبل نکردید  قبل انفجار ؟

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، Hassan.SK گفته است:

احیانا که سیستم دوباره اسمبل نکردید  قبل انفجار ؟

نه دوست من

سیستم رو خیلی وقت پیشا اسمبل کردم. 3 سال قبل فکر کنم بوده.

ویرایش شده توسط omrani1055
لینک به دیدگاه

سلام
برد کنترلر فن که قسمت جلویی کیس قرار داره رو بررسی کردید ؟

لینک به دیدگاه

معمولا صدای ترکیدن مربوط میشه به خازن ها و بعد ترکیدن یه بوی سیم سوخته ایجاد میکنن حالا اینکه شما بویی حس نکردید یا احتمالا خازنی چیزی نترکیده یا ترکیده و بدلایلی مثل تهویه بوش رو حس نکردید.

اگه چیزی ترکیده باشه احتمال قوی مربوط به پاور میتونه باشه که بهترین کار همینه که بفرستیدش نمایندگی اگه گارانتی داره

اگه قطعه ای بسوزه اطرافش اصولا سیاه میشه و واضحه خصوصا اگه خازن باشه براحتی میشه فهمید یه نگاهی به همه قسمت ها بندازید اگه چیزی اطرافش سیاه شده ممکنه از اون باشه ولی بازم بنظرم از پاور هست چون اتفاق مشابهش برای یکی از دوستام افتاد که پاور ترکید یکی از خازن هاش

آداپتور مانیتور رو هم یه چک بکنید محض احتیاط بنظرم

بعد اینکه سیستم همینجوری یهو ری استارت شد یا بلواسکرینی چیزی داد؟

و در نهایت صدای انفجار چقدر بلند بود؟ از روی شدت صدا گاها میشه تاحدودی فهمید از کدوم قسمت میتونه باشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...