رفتن به مطلب

راهنمایی درمورد اورکلاک کردن CPU Q9550

Recommended Posts

با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان
من یه مادربرد EP43 UD3L دارم (DDR2) همراه با 4 عدد رم 2 گیگابایتی و پردازنده Q9550
دوستان من نیاز دارم که این پردازنده ام رو تا حدعقل 4.00GHZ الی 3.50 GHZ اورکلاک کنم اگه میشه لطفا کمکم کنین
لطفا فقط به بنده کمک کنین که CPU رو اورکلاک کنم ... نگران این نیستم که دما بره بالا 
چون یه واتر کولینگ دست ساز برای این CPU  درست کردم که در حالت 100 درصدی این CPU دما بیشتر از 38نمیره
خیلی ممنونم.

لینک به دیدگاه

عزیز رم هات بهتره 1066 باشن تا درست استیبل بشه.ضریب این cpu هست 8.5 اگر اشتباه نکنم باید FSB رو از 333 ببری بالای 450 که اینم فرکانس 3.8 بت میده و رم 900 مگاهرتز با حداقل ضریب رم یعنی x2  تایم رم هم 6-6-6 یا 5-5-5 -18 بزار با CR T2 تا خیالت از رم راحت بشه.

ولتاژ cpu رو بزار روی 1.42 الی 1.45 

NB و FSB رو +0.2 ولت بده.

sped step رو هم خاموش کن و C1 C6 هم خاموش باشه.

اینا رو ست کن اگر پایدار بود پله پله از روی 450 زیاد کن تا برسی به 4 گیگاهرتز.

ویرایش شده توسط saeed0c
لینک به دیدگاه

5 دقیقه قبل، saeed0c گفته است:

عزیز رم هات بهتره 1066 باشن تا درست استیبل بشه.ضریب این cpu هست 8.5 اگر اشتباه نکنم باید FSB رو از 333 ببری بالای 450 که اینم فرکانس 3.8 بت میده و رم 900 مگاهرتز با حداقل ضریب رم یعنی x2  تایم رم هم 6-6-6 یا 5-5-5 -18 بزار با CR T2 تا خیالت از رم راحت بشه.

ولتاژ cpu رو بزار روی 1.42 الی 1.45 

NB و FSB رو +0.2 ولت بده.

sped step رو هم خاموش کن و C1 C6 هم خاموش باشه.

اینا رو ست کن اگر پایدار بود پله پله از روی 450 زیاد کن تا برسی به 4 گیگاهرتز.

سلام رفیق مرسی بابت راهنماییت خدا خیرت بده
میشه شما یه لطف کنید ایدی برنامه مجازی مثل تلگرام یا اینستاگرام یا... به بنده بدین که اونجا بتونم ازتون راهنمایی درخواست کنم؟ 
تشکر فراوان 
و اینکه منظورتون از رم 1066 میشه چی دقیقا؟ من فق میدونم رمم DDR 2 فرکانس 800 هستش

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، SaMaN2021 گفته است:

سلام رفیق مرسی بابت راهنماییت خدا خیرت بده
میشه شما یه لطف کنید ایدی برنامه مجازی مثل تلگرام یا اینستاگرام یا... به بنده بدین که اونجا بتونم ازتون راهنمایی درخواست کنم؟ 
تشکر فراوان 
و اینکه منظورتون از رم 1066 میشه چی دقیقا؟ من فق میدونم رمم DDR 2 فرکانس 800 هستش

برای تشکر پایین باید لایک رو بزنید. 

تلگرام و اینستا هم ندارم متاسفانه فقط همینجا هستم در خدمتتون.

برای fsb 500 مگاهرتز فرکانس رم میشه 1000 حداقل. دست شما نیست نمیتونید کمش کنید. در نتیجه رم بهتر باید بخرید چون اکثر رمهای معمولی 2 گیگ باس 800 نهایت بتونن استیبل 900 بیان بالا در حالت اورکلاک.

به این صورت :

500fsb x2=1000mhz ram ddr2

500fsb x8.5 = 4.25GHZ cpu

فرکانس پایه هست در همه چی ضرب میشه. FSB

لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، saeed0c گفته است:

برای تشکر پایین باید لایک رو بزنید. 

تلگرام و اینستا هم ندارم متاسفانه فقط همینجا هستم در خدمتتون.

برای fsb 500 مگاهرتز فرکانس رم میشه 1000 حداقل. دست شما نیست نمیتونید کمش کنید. در نتیجه رم بهتر باید بخرید چون اکثر رمهای معمولی 2 گیگ باس 800 نهایت بتونن استیبل 900 بیان بالا در حالت اورکلاک.

به این صورت :

500fsb x2=1000mhz ram ddr2

500fsb x8.5 = 4.25GHZ cpu

فرکانس پایه هست در همه چی ضرب میشه. FSB

سعید جان مرسی بابت راهنمایت 
فقط اینکه من حالا میخوام اورکلاک کنم و من مادربردم UEFI نیست و BIOS هستش 
خیلی ممنون میشم که ساده راهنماییم کنی که در بایوس اول وارد چه گزینه ای بشم?
من چند تا عکس از بایوسم میزارم اگه مقدور بود با ذکر اسمشون به من بگو که کدوم ها رو تغییر بدم 
ممنونت میشم اگه این عکس هارو ببینی :
%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B3%DB%B0%DB%B8%DB%

بازم مرسی ازتو

ویرایش شده توسط SaMaN2021
ارسال عکس
لینک به دیدگاه

40 دقیقه قبل، SaMaN2021 گفته است:

سعید جان مرسی بابت راهنمایت 
فقط اینکه من حالا میخوام اورکلاک کنم و من مادربردم UEFI نیست و BIOS هستش 
خیلی ممنون میشم که ساده راهنماییم کنی که در بایوس اول وارد چه گزینه ای بشم?
من چند تا عکس از بایوسم میزارم اگه مقدور بود با ذکر اسمشون به من بگو که کدوم ها رو تغییر بدم 
ممنونت میشم اگه این عکس هارو ببینی :

بازم مرسی ازتو

همون گزینه ی M.I.T برید داخلش

قسمت cpu host clock cotrol را اینیبل کنید

گزینه ی زیرش فعال میشه بزاریدش روی 400 برای شروع

بعد

پایینتر system memory multiplier از حالت اوتو خارج کنید و بزاریدش روی 2X

پایینتر عکس بعدی زده CPU Vcore

اونو باید بزارید روی 1.4 برای شروع

mch core +0.2v

cpu termination +0.15 or 0.2v

dram voltage +0.1

اینا رو ست کنید بعد F10 رو بزنید تا سیو بشه اگر آمد بالا و مشکلی نداشت برید ویندوز تست بگیرید استیبل باشه ادامه بدین . 400 رو بکنید 425 و تکرار. تا جایی که دیگه بالا نیاد سیستم بعد یک پله بیایید پایین همین.

لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، saeed0c گفته است:

همون گزینه ی M.I.T برید داخلش

قسمت cpu host clock cotrol را اینیبل کنید

گزینه ی زیرش فعال میشه بزاریدش روی 400 برای شروع

بعد

پایینتر system memory multiplier از حالت اوتو خارج کنید و بزاریدش روی 2X

پایینتر عکس بعدی زده CPU Vcore

اونو باید بزارید روی 1.4 برای شروع

mch core +0.2v

cpu termination +0.15 or 0.2v

dram voltage +0.1

اینا رو ست کنید بعد F10 رو بزنید تا سیو بشه اگر آمد بالا و مشکلی نداشت برید ویندوز تست بگیرید استیبل باشه ادامه بدین . 400 رو بکنید 425 و تکرار. تا جایی که دیگه بالا نیاد سیستم بعد یک پله بیایید پایین همین.

بازم سلام سعید عزیز 
تشکر بابت اینکه وقت میزاری و به من حقیر کمک میکنی واقعا ممنونم:)

من تا حدودی با ازمون و خطا تونستم با FSB 400  فرکانس رو روی 3.40GHZ  تنظیم کنم
تا الان که مشکلی نداشته سیستم و اینکه منظورت از استیبل رو متوجه نمیشم عذر میخوام اگه میگم که ساده توضیحش بدی
مورد بعدی اینه که:
میشه لطفا بگی که FSB اگه روی 471 باشه چه تنظیماتی رو باید انجام بدم؟
من واقعا سعی کردم که پله پله از 3.40GHZ بالا برم اما نشد که نشد (یا مادربرد پشت هم بوق میزد یا تنظیمات بایوس به دیفالتش برمیگشت یا..) خلاضه که با شکست مواجه شدم...
ممنون میشم که روی FSB 471   تنظیمات بایوس رو به من بگی (4GHZ)
(ببخشی که زیاد شد ... من واقعا تو اورکلاک کردن CPU اماتورم)
ممنونم ازت.

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز من خودم ۹۶۵۰ داشتم برو تو یوتیوب سرچ کن کلی آموزش اورکلاک میاد اینطوری نمیشه توضیح داد بعد اینکه باس رمه‌ات پایین تا ۴ نمیتونی ولی تا ۳.۸ میشه اورکلاک کرد اونم رمها خیلی داغ میکنه  باید رمها باسشون بالا و هتسینک داشته باشن و کولر خوبی داشته باشی چون دما قشنگ ۱۰۰میشه ولی خوب تاثیر زیادی تو نرم افزارها داره 

با توجه به مدل مادربرد اورکلاک انجام بده 

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، SaMaN2021 گفته است:

بازم سلام سعید عزیز 
تشکر بابت اینکه وقت میزاری و به من حقیر کمک میکنی واقعا ممنونم:)

من تا حدودی با ازمون و خطا تونستم با FSB 400  فرکانس رو روی 3.40GHZ  تنظیم کنم
تا الان که مشکلی نداشته سیستم و اینکه منظورت از استیبل رو متوجه نمیشم عذر میخوام اگه میگم که ساده توضیحش بدی
مورد بعدی اینه که:
میشه لطفا بگی که FSB اگه روی 471 باشه چه تنظیماتی رو باید انجام بدم؟
من واقعا سعی کردم که پله پله از 3.40GHZ بالا برم اما نشد که نشد (یا مادربرد پشت هم بوق میزد یا تنظیمات بایوس به دیفالتش برمیگشت یا..) خلاضه که با شکست مواجه شدم...
ممنون میشم که روی FSB 471   تنظیمات بایوس رو به من بگی (4GHZ)
(ببخشی که زیاد شد ... من واقعا تو اورکلاک کردن CPU اماتورم)
ممنونم ازت.

یعنی پایدار باشه و بشه ازش استفاده کرد در نرم افزار و سیستم عامل.

شاید به FSB وال خوردین. یه محدودیت که آن زمان اینتل برای cpu ها قرار میداد و بیشتر نمیشد زیادش کرد.

شما ولتاژهایی که گفتم تونستید زیاد کنید؟

عکس بزارید از کل تنظیمات بایوس وقتی روی 400ست کردی و مشکلی نداشتی. ببینم رم رو چه کردی و بقیه رو...

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، saeed3133 گفته است:

سلام دوست عزیز من خودم ۹۶۵۰ داشتم برو تو یوتیوب سرچ کن کلی آموزش اورکلاک میاد اینطوری نمیشه توضیح داد بعد اینکه باس رمه‌ات پایین تا ۴ نمیتونی ولی تا ۳.۸ میشه اورکلاک کرد اونم رمها خیلی داغ میکنه  باید رمها باسشون بالا و هتسینک داشته باشن و کولر خوبی داشته باشی چون دما قشنگ ۱۰۰میشه ولی خوب تاثیر زیادی تو نرم افزارها داره 

با توجه به مدل مادربرد اورکلاک انجام بده 

سلام داداش مرسی از اینکه توضیح دادی 
بین من رم هام باس 800 هستش (روی خود رم نوشته اینارو ولی تو CPU  Z نوشته 6400) که همون 800 میشه درسته؟
از اون ور هم 
رم های DDR2 با همین باس تولید شدن دیگه.. به قولی یعنی اخر مدلشون 800 عه (حالا شایدم باشه با فرکانس بالاتر ولی بعید میدونم)

هیتسینک که ندارن ولی اگه یه فن خوب روشون باشه و دماشون رو کنترل کنه حله دیگه نه؟
تو فکر اینم یه فن خوب بزارم پشت چهارتاشون (طوری که هوا بهشون بخوره)
یوتوب هم یا اون فرکانس مورد نظر رو نمیتونی تنظیم کنی یا گزنه ها اسماشون فرق دارن و من گیج میشم

لینک به دیدگاه

31 دقیقه قبل، saeed0c گفته است:

یعنی پایدار باشه و بشه ازش استفاده کرد در نرم افزار و سیستم عامل.

شاید به FSB وال خوردین. یه محدودیت که آن زمان اینتل برای cpu ها قرار میداد و بیشتر نمیشد زیادش کرد.

شما ولتاژهایی که گفتم تونستید زیاد کنید؟

عکس بزارید از کل تنظیمات بایوس وقتی روی 400ست کردی و مشکلی نداشتی. ببینم رم رو چه کردی و بقیه رو...

این پایداری که تا الان خوب بوده و مشکلی نداشته
اگه برنامه ای هست که میشه باهاش تست گرفت 
ممنون میشم بهم معرفی کنی

و اینکه نمیدونم به FSB وال خوردم یانه اما مادربرد عدد 1200 مکس FSB یش هست 

و اینکه بعید میدونم سعید جان چون من خیلی اماتوری تنظیم میکردم ولتاژ  و فرکانس  رم هارو 
از لحاظ ولتاژ که خیلی عدد واسه تنظیم ولتاژ CPU وجود داره که حتما من فردا صبح عکس میزارم از کل تنظیمات بایوس 
بازم تشکر فراون ازت که وقت میزاری برای من ...

لینک به دیدگاه

50 دقیقه قبل، SaMaN2021 گفته است:

این پایداری که تا الان خوب بوده و مشکلی نداشته
اگه برنامه ای هست که میشه باهاش تست گرفت 
ممنون میشم بهم معرفی کنی

و اینکه نمیدونم به FSB وال خوردم یانه اما مادربرد عدد 1200 مکس FSB یش هست 

و اینکه بعید میدونم سعید جان چون من خیلی اماتوری تنظیم میکردم ولتاژ  و فرکانس  رم هارو 
از لحاظ ولتاژ که خیلی عدد واسه تنظیم ولتاژ CPU وجود داره که حتما من فردا صبح عکس میزارم از کل تنظیمات بایوس 
بازم تشکر فراون ازت که وقت میزاری برای من ...

با نرم افزار cpuz تست کنی کافیه. قسمت Bench 

مادربودر P43 گیگا راحت 450 بیس کلاک میزنه اینو مطمعنم چون تمام مادربوردهای گیگا 775 زیر دست خودم اومده تست کردم. که بشه FSB 1800  بیس کلاک در عدد 4 ضرب میشه .

من شک بعدی به رم هات هست همون طوری که اول گفتم ضعیفن.

ولتاژ رو برات گفتم شما باید اعداد رو یا با آف ست جمع بزنی یا خود عدد ولتاژ رو در بایوس ست میکنی. یعنی چی؟

مثلا 

15 ساعت قبل، SaMaN2021 گفته است:

در این عکس CPU Vcore با سفید کنارش زده 1.12500v این ولتاژ پایه برای cpuشما هست. جلوش زده اوتو . اونو اینتر بزن. یا مثلا زده +0.3 (که جمع میشه با ولتاژ پایه)یا زده 1.4 ولت.

بقیه هم به همین ترتیب.

کلا 9550 سی پی یو خوبی نیست برای اورکلاک دمای بالای صفر درجه! چون به خاطر FSB بالا تر 400 پل شمالی ماردبورد هم باید حتما خنک بشه .

برای شروع شما بهتر بود Q8400 یا زعون برمیداشتی که ضریب بالاتری داشتن ولی FSB پایینتر که در نتیجه راحت به فرکانس 4 گیگاهرتز میرسیدی.

الان این سی پی یو ها حکم Electronic waste دارن .

لینک به دیدگاه

ssd که حتما" داری؟اگه نداری دارا شو.که برایه این سوکت واجبه!

لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، Elderado گفته است:

ssd که حتما" داری؟اگه نداری دارا شو.که برایه این سوکت واجبه!

سلام دارم SSD داداش

لینک به دیدگاه

9 ساعت قبل، saeed0c گفته است:

با نرم افزار cpuz تست کنی کافیه. قسمت Bench 

مادربودر P43 گیگا راحت 450 بیس کلاک میزنه اینو مطمعنم چون تمام مادربوردهای گیگا 775 زیر دست خودم اومده تست کردم. که بشه FSB 1800  بیس کلاک در عدد 4 ضرب میشه .

من شک بعدی به رم هات هست همون طوری که اول گفتم ضعیفن.

ولتاژ رو برات گفتم شما باید اعداد رو یا با آف ست جمع بزنی یا خود عدد ولتاژ رو در بایوس ست میکنی. یعنی چی؟

مثلا 

در این عکس CPU Vcore با سفید کنارش زده 1.12500v این ولتاژ پایه برای cpuشما هست. جلوش زده اوتو . اونو اینتر بزن. یا مثلا زده +0.3 (که جمع میشه با ولتاژ پایه)یا زده 1.4 ولت.

بقیه هم به همین ترتیب.

کلا 9550 سی پی یو خوبی نیست برای اورکلاک دمای بالای صفر درجه! چون به خاطر FSB بالا تر 400 پل شمالی ماردبورد هم باید حتما خنک بشه .

برای شروع شما بهتر بود Q8400 یا زعون برمیداشتی که ضریب بالاتری داشتن ولی FSB پایینتر که در نتیجه راحت به فرکانس 4 گیگاهرتز میرسیدی.

الان این سی پی یو ها حکم Electronic waste دارن .

سلام داداش وقت بخیر 
سعید جان من مادربردم EP43 هستش با P43 تفاوت های خودشو داره اگه اشتباه نکنم...
من تا به امروز خیلی راضی بودم از سیستمم الانم که راضی ام و کارمو راه میندازه...
برای کنترل دما و خنکی سیستم باید بگم که جای نگرانی ندارم 
منی که یه واتر کولینگ دست ساز اوکی کردم براش (پشت خنک کننده رادیاتورش موتور فن بخاری پژو 2000 هستش 😅)
واتر بلاک هم از جنس تماما مس انداختم روش جوری که کل CPU رو کاور داده و دما کنترله 
مادربردمم داخلش خنکه...
و اینکه سعید جان اون اعدادی که میگی 
مثلا
0.3+
من اعداد داخل تنظمات بایوسم اونطوری نیست و به این صورته:
(داخل تصور)
این CPU رو من خیلی وقته دارم و اینکه اگه میدونستم خب احتمالا یچی دیگه برمیداشتم...
خلاصه سرتو درد نیارم 
ببین این تنظیماتی که اعمال کردم درسته؟
اگه هم نباشه الان سیستم بدون مشکله...

واینکه ممنون میشم اگه فرمول FSB 471 که میشه 4GHZ رو به من بدی ... (یا اگه نشه تا حداکثر فرکانسی که میگیرم رو بهم بگی...💓)
تشکر از تو بازم 

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B3%DB%B0%DB%B8%DB%%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B3%DB%B0%DB%B8%DB%%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B3%DB%B0%DB%B8%DB%
لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، SaMaN2021 گفته است:

سلام داداش وقت بخیر 
سعید جان من مادربردم EP43 هستش با P43 تفاوت های خودشو داره اگه اشتباه نکنم...
من تا به امروز خیلی راضی بودم از سیستمم الانم که راضی ام و کارمو راه میندازه...
برای کنترل دما و خنکی سیستم باید بگم که جای نگرانی ندارم 
منی که یه واتر کولینگ دست ساز اوکی کردم براش (پشت خنک کننده رادیاتورش موتور فن بخاری پژو 2000 هستش 😅)
واتر بلاک هم از جنس تماما مس انداختم روش جوری که کل CPU رو کاور داده و دما کنترله 
مادربردمم داخلش خنکه...
و اینکه سعید جان اون اعدادی که میگی 
مثلا
0.3+
من اعداد داخل تنظمات بایوسم اونطوری نیست و به این صورته:
(داخل تصور)
این CPU رو من خیلی وقته دارم و اینکه اگه میدونستم خب احتمالا یچی دیگه برمیداشتم...
خلاصه سرتو درد نیارم 
ببین این تنظیماتی که اعمال کردم درسته؟
اگه هم نباشه الان سیستم بدون مشکله...

واینکه ممنون میشم اگه فرمول FSB 471 که میشه 4GHZ رو به من بدی ... (یا اگه نشه تا حداکثر فرکانسی که میگیرم رو بهم بگی...💓)
تشکر از تو بازم 

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B3%DB%B0%DB%B8%DB%%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B3%DB%B0%DB%B8%DB%%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B3%DB%B0%DB%B8%DB%

درود. نه عزیز p43 چیپست هست تفاوتی نداره. EP43 مدل گیگا هست.و بایوس هاشون هم همشون یکی هست فونیکسه.

مثلا اولین اشتباه همین مموری کنترولر هست که گزاشتی روی 2.4 که باید روی 2 باشه یا اگر متوجه نمیشی روی 2.00B یا 2.00D توی تصویر اول یا دوم مشخصه. هر دوی اینا رو باید تست کنی روی FSBهای مختلف ببینی کدوم ضریب 2 بهت جواب میده.

رم روی 960 هست با ضریب 2.4 یا 2.40B که اصلا در حد اندازه ی این رم نیست به زور آمده بالا همین 960 هم. باید کم بشه توضیح دادم بت.

mch رو بزار روی 1.3 یعنی +0.2 ولت بش بده دو بار اینو گفتم آخر ست کردی روی 1.2 ! میدونی که صفر های بعد ممیر خوانده نمیشه یعنی  1.2 با 1.200 یکی هست!!! بعید میدونم این باعث شده باشه متوجه من نشی! 

ولتاژ cpu هم خیلی کم ست کردی گزاری عملا روی ولتاژ دیفالتش! بزارش روی 1.4000 داخل لیست پیداش کن.

همینا رو ست کن قطعا میاد بالا تا 450 .

بقیه ولتاژ ها رو هم طبق چیزی که قبلا گفتم ست کن.

اینا کمیت های عددی هستن یک مقدار بالا پایین در حد هزارم اشکال نداره بالا پایین بزنی. ولی نه این که دهم رو کمتر بزاری! مثلا 1.3 رو بزنی 1.2 خیلی تقاوت میکنه سیستم نمیاد بالا.

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، saeed0c گفته است:

درود. نه عزیز p43 چیپست هست تفاوتی نداره. EP43 مدل گیگا هست.و بایوس هاشون هم همشون یکی هست فونیکسه.

مثلا اولین اشتباه همین مموری کنترولر هست که گزاشتی روی 2.4 که باید روی 2 باشه یا اگر متوجه نمیشی روی 2.00B یا 2.00D توی تصویر اول یا دوم مشخصه. هر دوی اینا رو باید تست کنی روی FSBهای مختلف ببینی کدوم ضریب 2 بهت جواب میده.

رم روی 960 هست با ضریب 2.4 یا 2.40B که اصلا در حد اندازه ی این رم نیست به زور آمده بالا همین 960 هم. باید کم بشه توضیح دادم بت.

mch رو بزار روی 1.3 یعنی +0.2 ولت بش بده دو بار اینو گفتم آخر ست کردی روی 1.2 ! میدونی که صفر های بعد ممیر خوانده نمیشه یعنی  1.2 با 1.200 یکی هست!!! بعید میدونم این باعث شده باشه متوجه من نشی! 

ولتاژ cpu هم خیلی کم ست کردی گزاری عملا روی ولتاژ دیفالتش! بزارش روی 1.4000 داخل لیست پیداش کن.

همینا رو ست کن قطعا میاد بالا تا 450 .

بقیه ولتاژ ها رو هم طبق چیزی که قبلا گفتم ست کن.

اینا کمیت های عددی هستن یک مقدار بالا پایین در حد هزارم اشکال نداره بالا پایین بزنی. ولی نه این که دهم رو کمتر بزاری! مثلا 1.3 رو بزنی 1.2 خیلی تقاوت میکنه سیستم نمیاد بالا.

سلام سعید عزیز 

تشکر فراوان بازم به خاطر زحماتت 

داداش من تنظیمات رو روی این حالتی که تصویرشنو  گذاشتم قرار دادم (طبق فرمایشای خودت ... واقعا من تا اونجایی که در حد توانمه سعی کردم درست انجام بدم اگه باز خطایی‌میبینی بزار پای ناشی بودن من و ازت عذر میخوام مَرد)

من تاfsb 415 موفق شدم که سیستم رو بالا بیارم اما هرکاری کردم نتونستم سیستم رو روی420 بالا بیارم ... دیگه چه برسه به450

مشکل کجاس سعید عزیز؟ 

من هر بار کهfsb رو تغییر بدم 

باید ولتاژ cpu و رم و cpu termination و... بایو تغییر کنه؟

و جدا از این اینا 

تایمینم روم روی manual گذاشتم و از حالت auto  خارج کردم 

راستی داداش منظورت از 

sped step وc1 c6 و cr t2 چیه ؟

ممنون میشم که اگه ساده بیان کنی اینارو چون من هیچ کدوم رو انجام ندادم ...

لینک به دیدگاه

ولت بده همین شکلی کم کم تست کن میاد بالا. مشکل دما زیاد ماردبرد دمای زیاد cpu یا fsb وال با ولتاژ کم میتونه باشه.

لینک به دیدگاه

11 ساعت قبل، saeed0c گفته است:

ولت بده همین شکلی کم کم تست کن میاد بالا. مشکل دما زیاد ماردبرد دمای زیاد cpu یا fsb وال با ولتاژ کم میتونه باشه.

Cpu که دماش خوبه رو حالت100 به 60 نمیرسه با این تنظیمات 

و اینکه یه مشکل جدید سعید !

من یهو سیستم بلو اسکرین داد ... یا همون مرگ ابی 

یهdll مال ویندوز بود که طبق گفته های گوگل مبگفت که به خاطر استفاده زیاد سیستم از رم و cpu هستش 

و اینکه یا بعضی اوقتات سیستم تو استارت اپ اولیه هنگ میکنه... 

من قبل از این اور کلاک ... یادمه قبلا زود طبق یه ویدیو تو یوتوب اور کلاک کردم اینطوری واسم پیش اومد... خلاصه فهمیدم به خاطر اور کلاکه... 

جریان چیه سعید جان؟ 

باید چیکار کنم 

شاید یه خاطر ولتاژه... یا...؟

لینک به دیدگاه

حالا یه عکسم از این کولر دست ساز می فرستادی ببینیم چه کردی

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، SaMaN2021 گفته است:

Cpu که دماش خوبه رو حالت100 به 60 نمیرسه با این تنظیمات 

و اینکه یه مشکل جدید سعید !

من یهو سیستم بلو اسکرین داد ... یا همون مرگ ابی 

یهdll مال ویندوز بود که طبق گفته های گوگل مبگفت که به خاطر استفاده زیاد سیستم از رم و cpu هستش 

و اینکه یا بعضی اوقتات سیستم تو استارت اپ اولیه هنگ میکنه... 

من قبل از این اور کلاک ... یادمه قبلا زود طبق یه ویدیو تو یوتوب اور کلاک کردم اینطوری واسم پیش اومد... خلاصه فهمیدم به خاطر اور کلاکه... 

جریان چیه سعید جان؟ 

باید چیکار کنم 

شاید یه خاطر ولتاژه... یا...؟

این همون استیبل بودن در سیستم عامله که گفتم بهت. استیبل نیست باید یه درجه کمترش کنی.

اگر 60 روی لود کامل میگیری تقریبا خوبه! البته با ولتاژ 1.4 که بالا زدی.

شما سعی کن چیزایی که بت گفتم امتحان کنی جواب میگیری چون عکسا رو میدیدم یکی رو انجام دادی یکیو ندادی. نمیشه این طوری.

ولتاژ را اضافه کنی پله پله درست میشه. حد اولش هم من بهتون گفتم از اون اعداد شروع کنید. چیز دیگه یی نیست.

شما میتونید با یک عدد رم تست کنی و 3 عدد رم ها رو در بیارید و ببینید فرکانس بالاتر میرسی. اگر رسیدی بدون باید رم بهتر بخری یا به همین قانع باشی.

لینک به دیدگاه

هم اکنون، saeed0c گفته است:

این همون استیبل بودن در سیستم عامله که گفتم بهت. استیبل نیست باید یه درجه کمترش کنی.

اگر 60 روی لود کامل میگیری تقریبا خوبه! البته با ولتاژ 1.4 که بالا زدی.

شما سعی کن چیزایی که بت گفتم امتحان کنی جواب میگیری چون عکسا رو میدیدم یکی رو انجام دادی یکیو ندادی. نمیشه این طوری.

ولتاژ را اضافه کنی پله پله درست میشه. حد اولش هم من بهتون گفتم از اون اعداد شروع کنید. چیز دیگه یی نیست.

شما میتونید با یک عدد رم تست کنی و 3 عدد رم ها رو در بیارید و ببینید فرکانس بالاتر میرسی. اگر رسیدی بدون باید رم بهتر بخری یا به همین قانع باشی.

سعید جان بازم ممنونم که تا به اینجای کار کمکم کردی 

من واقعا گیج هم مطالب خودن شدم هم شما 

من الان در حال حاظر فرکانس  3.40ghz میگیرم (امروز اینو ست کردم ببینم بلو اسکرین میگیرم‌یانه... خوشبختانه نگرفتم فعلا )

ولتاژ 1.4

راضیم تا حدودی 

[۱_ من با cpu z هم اون کاری که شما در مورد استیبل کردن گفتی رو انجام دادم مشکلی نداشت!(وقتی که فرکانس روی3.52ghz بود البته ... 

ولی تو یگم یهو گرفتم اینطور خطایی رو 

۱_البته اگه درست انجام داده باشم]

واینکه اگه خیلی دقیق توی یه صفحه به من بگی که چه کار هایی رو باید از اول انجام بدم واقعا ممنون میشم 

نمونش همون sped step وnb و... 

من اینارو متوجه نشدم اصلا  و هیچ کدوم رو انجام ندادم 

بی تاثیر نباید باشه درسته؟ 

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۲/۵/۳۱ در 03:42، SaMaN2021 گفته است:

رم های DDR2 با همین باس تولید شدن دیگه.. به قولی یعنی اخر مدلشون 800 عه (حالا شایدم باشه با فرکانس بالاتر ولی بعید میدونم)

سلام

رم های DDR2 با فرکانس های بالاتر از 800MHz هم تولید شدن. بیشترینشون CORSAIR با فرکانس 1250MHz هست.

الانم با همین فرمون که ایشون میگن برو جلو؛ در آخر اگه مشکل پایداری از رم ها بود، یه بخش برای تنظیم ضریب ها بین کلاک FSB و کلاک مموری ها هست تو بایوس AMI. تو این بایوس هم اگه باشه اونطور میتونی فرکانس FSB رو بیشتر ببری بالا در عین اینکه مموری ها هنوز به سقف نرسیدن، اون رو پیدا کن و طبق اون دوباره تنظیمات رو تغییر بده.

راستی یه عکس از واتر دست ساز هم بده یه نگاه بندازیم :دی

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۲/۵/۳۰ در 02:04، SaMaN2021 گفته است:

با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان

سلام،

وقت به خیر.

ضمن تشکر از راهنمایی‌های کاربر محترم "saeed0c"، در امتداد راهنمایی‌های ایشان به طور ساده موارد مورد نیاز را خدمت‌تان عرض می‌کنم:

1. FSB (Front-side bus): در گذشته با توجه به بزرگ بودن اندازه ترانزیستورها و محدودیت‌های ساخت قطعات الکترونیکی از جمله هزینه بالای تولید، در پردازنده‌های تولیدی بازه زمانی متعلق به پردازنده شما و پیشتر از آن، تعدادی ارتباطات داخلی درون پردازنده مرکزی وجود داشتند (ارتباط هسته‌ها با یکدیگر، ارتباط واحد پردازشی با کش و ...) که Back side bus نامیده می‌شدند. این رابط‌ها سرعت بسیار بالا و در عین حال مسیر اتصال بسیار کوتاهی داشتند و دارند (در پردازنده‌های مرکزی نوین امروزی)، با این حال برای برقراری ارتباط پردازنده مرکزی با دیگر قطعات رایانه (حافظه، جافظه جانبی، درگاه‌های USB و ...)، نیاز به ارتباطی با نقطه‌های اتصال گسترده و سرعت پایین‌تر بود. بدین منظور شرکت Intel دو پردازنده جداگانه در مادربوردهای خود قرار می‌داد: 1-پل‌شمالی: برای برقراری ارتباط با حافظه و درگاه‌های PCI-E اصلی (پرسرعت) و 2-پل‌جنوبی: برای برقراری ارتباط با دیگر قطعات و درگاه‌های جانبی و درگاه‌های PCI قدیمی، یا به عبارتی PCI-E Lanes پردازنده مرکزی با استفاده از این دو پردازنده بین دیگر قطعات تقسیم می‌شد. نام این رابط تبادل داده پردازنده مرکزی با پل‌شمالی FSB است و پل‌جنوبی نیز مسیرهای باقی‌مانده را از پل‌شمالی دریافت می‌کرد، که با توجه به فناوری ساخت، معمولا اندازه پردازنده پل‌جنوبی بزرگتر است و قطعه خنک‌کننده بر روی آن نصب نمی‌باشد.

- یادآور می‌گردد تمامی خطوط ارتباطی بین پردازنده مرکزی و دو پردازنده مستقر بر روی مادربورد، معمولا با استفاده از مولد سیگنال (Clock Generator) کنترل می‌شدند.

2. سرعت پردازنده مرکزی: حاصل‌ضرب ضریب پردازنده مرکزی در سرعت FSB برابر با سرعت پردازنده است. 333*8.5=2830.5 میلیون‌هرتز

3. سرعت حافظه: حاصل‌ضرب ضریب حافطه در سرعت FSB برابر سرعت حافظه است. 2.4*333=800 میلیون‌هرتز

- در صورتی که ضریب حافظه برابر مقدار مرجع پردازنده مرکزی نباشد، ارتباط نامتقارن رخ می‌دهد که وابسته به تنظیمات رایانه، می‌تواند منجر به کاهش کارایی رایانه گردد.

4.VCore پردازنده مرکزی: ولتاژ ورودی به مجموعه پردازنده مرکزی از طریق رابط‌های اتصال با مادربورد است.

5.VID پردازنده مرکزی: ولتاژ ورودی به بخش پردازشی مجموعه پردازنده مرکزی یا به عبارتی ولتاژ درخواستی بخش پردازشی از مجموعه پردازنده مرکزی است. (پردازنده مرکزی خود شامل چند بخش است که به وسیله Back side bus با هم در ارتباط هستند.)

6.VTT پردازنده مرکزی: ولتاژ خاتمه پردازنده مرکزی، ولتاژ در اختیار قرارداده‌شده برای FSB شامل کنترل‌کننده حافظه (درون پل‌شمالی) و دیگر درگاه‌های ارتباطی با حافظه‌های جانبی، درگاه‌های USB و ... (درون پل‌جنوبی) است. این ولتاژ (Termination) به صورت مستقیم با عملکرد رایانه به هنگام Overclock و پایداری و دمای پل‌شمالی در ارتباط است.

7.DRAM Voltage: ولتاژ ورودی به مجموعه حافظه از طریق مادربورد است.

8.MCH (Memory controller hub): همان پل‌شمالی است.

9. PCI-E frequency: فرکانس درگاه PCI-E می‌باشد که همواره تاکید می‌گردد در بیشتر کاربری‌ها همواره به مقدار مرجع 100 میلیون‌هرتز مقید گردد.

- اعمال هرگونه تغییر در آن منجر به تداخل کارایی قطعات نصب‌شده بر روی رایانه و حتی سوختن قطعه مانند پردازنده تصویر می‌گردد.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پیشنهاد بنده: با توجه به توضیحات یادشده در بالا و احتمال ضعیف بودن حافظه‌های رایانه شما، هر کاری در رابطه با Overclock می‌کنید، فرکانس حافظه را در محدوده 800MHz-866MHz نگه‌دارید.

لینک به دیدگاه

سلام رفقا دست اونایی که تلاش کردن برای حل مشکلم درد نکنه ... هرجا که هستین امیدوارم بهترین اتفاق های زندگیتون رو تجربه کنید (اینو. از ته دل میگم)

وایه اینکه همچین واتر کولری بسازین باید هم مکانیک باشین هم خلاق هم علاقه به کامپیوتر داشته باشین😂😅💓
%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B3%DB%B0%DB%B6%DB%%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B3%DB%B0%DB%B6%DB%
واتر بلاک تماما مس هستش که البته سطحش صاف نیست! رنگس کردم برای قشنگی😅
هسته مسی وسط واتر بلاکه (هیت سینک های قدیمی CPU AMD ازش داره) من از روی اون ورداشتم و رفتم یه ورق مس خریدم وسطشو سوراخ کردماندازه هسته مس 
دادم صافکار جوس کاربیت کرد واسم و اون شکلی در اومد
و اینکه همین
لذت ببرید 😅

در ۱۴۰۲/۶/۲ در 16:22، +Wise+ گفته است:

سلام،

وقت به خیر.

ضمن تشکر از راهنمایی‌های کاربر محترم "saeed0c"، در امتداد راهنمایی‌های ایشان به طور ساده موارد مورد نیاز را خدمت‌تان عرض می‌کنم:

1. FSB (Front-side bus): در گذشته با توجه به بزرگ بودن اندازه ترانزیستورها و محدودیت‌های ساخت قطعات الکترونیکی از جمله هزینه بالای تولید، در پردازنده‌های تولیدی بازه زمانی متعلق به پردازنده شما و پیشتر از آن، تعدادی ارتباطات داخلی درون پردازنده مرکزی وجود داشتند (ارتباط هسته‌ها با یکدیگر، ارتباط واحد پردازشی با کش و ...) که Back side bus نامیده می‌شدند. این رابط‌ها سرعت بسیار بالا و در عین حال مسیر اتصال بسیار کوتاهی داشتند و دارند (در پردازنده‌های مرکزی نوین امروزی)، با این حال برای برقراری ارتباط پردازنده مرکزی با دیگر قطعات رایانه (حافظه، جافظه جانبی، درگاه‌های USB و ...)، نیاز به ارتباطی با نقطه‌های اتصال گسترده و سرعت پایین‌تر بود. بدین منظور شرکت Intel دو پردازنده جداگانه در مادربوردهای خود قرار می‌داد: 1-پل‌شمالی: برای برقراری ارتباط با حافظه و درگاه‌های PCI-E اصلی (پرسرعت) و 2-پل‌جنوبی: برای برقراری ارتباط با دیگر قطعات و درگاه‌های جانبی و درگاه‌های PCI قدیمی، یا به عبارتی PCI-E Lanes پردازنده مرکزی با استفاده از این دو پردازنده بین دیگر قطعات تقسیم می‌شد. نام این رابط تبادل داده پردازنده مرکزی با پل‌شمالی FSB است و پل‌جنوبی نیز مسیرهای باقی‌مانده را از پل‌شمالی دریافت می‌کرد، که با توجه به فناوری ساخت، معمولا اندازه پردازنده پل‌جنوبی بزرگتر است و قطعه خنک‌کننده بر روی آن نصب نمی‌باشد.

- یادآور می‌گردد تمامی خطوط ارتباطی بین پردازنده مرکزی و دو پردازنده مستقر بر روی مادربورد، معمولا با استفاده از مولد سیگنال (Clock Generator) کنترل می‌شدند.

2. سرعت پردازنده مرکزی: حاصل‌ضرب ضریب پردازنده مرکزی در سرعت FSB برابر با سرعت پردازنده است. 333*8.5=2830.5 میلیون‌هرتز

3. سرعت حافظه: حاصل‌ضرب ضریب حافطه در سرعت FSB برابر سرعت حافظه است. 2.4*333=800 میلیون‌هرتز

- در صورتی که ضریب حافظه برابر مقدار مرجع پردازنده مرکزی نباشد، ارتباط نامتقارن رخ می‌دهد که وابسته به تنظیمات رایانه، می‌تواند منجر به کاهش کارایی رایانه گردد.

4.VCore پردازنده مرکزی: ولتاژ ورودی به مجموعه پردازنده مرکزی از طریق رابط‌های اتصال با مادربورد است.

5.VID پردازنده مرکزی: ولتاژ ورودی به بخش پردازشی مجموعه پردازنده مرکزی یا به عبارتی ولتاژ درخواستی بخش پردازشی از مجموعه پردازنده مرکزی است. (پردازنده مرکزی خود شامل چند بخش است که به وسیله Back side bus با هم در ارتباط هستند.)

6.VTT پردازنده مرکزی: ولتاژ خاتمه پردازنده مرکزی، ولتاژ در اختیار قرارداده‌شده برای FSB شامل کنترل‌کننده حافظه (درون پل‌شمالی) و دیگر درگاه‌های ارتباطی با حافظه‌های جانبی، درگاه‌های USB و ... (درون پل‌جنوبی) است. این ولتاژ (Termination) به صورت مستقیم با عملکرد رایانه به هنگام Overclock و پایداری و دمای پل‌شمالی در ارتباط است.

7.DRAM Voltage: ولتاژ ورودی به مجموعه حافظه از طریق مادربورد است.

8.MCH (Memory controller hub): همان پل‌شمالی است.

9. PCI-E frequency: فرکانس درگاه PCI-E می‌باشد که همواره تاکید می‌گردد در بیشتر کاربری‌ها همواره به مقدار مرجع 100 میلیون‌هرتز مقید گردد.

- اعمال هرگونه تغییر در آن منجر به تداخل کارایی قطعات نصب‌شده بر روی رایانه و حتی سوختن قطعه مانند پردازنده تصویر می‌گردد.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پیشنهاد بنده: با توجه به توضیحات یادشده در بالا و احتمال ضعیف بودن حافظه‌های رایانه شما، هر کاری در رابطه با Overclock می‌کنید، فرکانس حافظه را در محدوده 800MHz-866MHz نگه‌دارید.

سلام خیلی ممنونم که این همه زحکت کشیدین و تایپ کردن
فقط یه حرفی
تمام ولتاژ هارو من ثابت نگه دارم و فقط FSB رو افزایش بدم؟ تا حدی که فرکانس روی اون حالتی که شما فرمودین بمونه؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...