رفتن به مطلب

رم تک کاناله یا دو کاناله و تفاوتشون. xmp چیه؟

Interia
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

من میخوام برای سیستمم رم تهیه کنم. به مساله ای برخوردم که کامل متوجهش نشدم بحث رم تک یا دو کاناله. البته متوجه شدم که بودن دو تا رم 8 گیگ بهتر از بودن یه 16 گیگه، تو اینترنت یه چیزایی خوندم اما کامل سر در نیاوردم ازش. 

لطفا تفاوت اینارو بهم بگین و اینکه من الان میخوام رم 32 گیگ DDR4 بخرم. تو سایتها که نگاه میکنم بعضی مدلان که داخل یه بسته بندی دو تا رم 16 گیگ گذاشتن که بهشون پک میگن بعضیام هستن که یدونه 16 گیگن تو بسته بندی

تو این قسمتش موندم که خب اینایی که دو تا 16گیگ تو پک هستن، معلومه که دو کاناله هستن. اینش واسم سوال شده که من بیام دو تا 16 گیگ تکی از یه محصول رو بخرم اینطوری بازم دو کاناله حساب میشن و اون کارایی رو دارن واسم؟

حتی رمهایی دیدم که داخل پک 4 تا رم گذاشتن الان مثلا خرید پک رم 4*8 که میشه 32 بهتره؟ یا خرید دو تا 16 گیگ؟

دیدم جاهایی راجب xmp هم نوشتن این دقیقا چیه و چه امکانی بهمون میده؟ همه رمهای ddr4 این رو دارن؟

ممنون میشم اینارو به زبان نسبتا ساده و با مثال واسم بگید که بتونم متوجه بشم

لینک به دیدگاه

فرقی بین رم پک دو تایی ( دو تا ۱۶ گیگ) و تنها ( یک عدد ۱۶ گیگ) وجود نداره. شما هر کدوم ارزون تر در میاد بخرید اگه دو تا تکی ارزون تر از پک هست همون را بخرید یا بلعکس.

خرید چهار تا ۸ گیگ اصلا توصیه نمیشه چون دیگه امکان ارتقا در آینده ندارید (تمام اسلات ها پر میشه). مادربرد شما quad channel ساپورت نمی کنه.

خرید یک عدد ۳۲ گیگ تنها هم اصلا توصیه نمیشه چون single channel میشه‌ و در نتیجه افت کارایی.

xmp پروفایل خودکار اورکلاک رم هست، شما برای اینکه رمی که خریدید به فرکانسی که تبلیغ شده برسه باید از داخل بایوس این گزینه را فعال کنید.

ویرایش شده توسط mrp7
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام و عرض ادب

برای مصارف عمومی کاربران(یعنی مادربرد و پردازنده دو کاناله باشه که اغلب هست ) 2 عدد داخل یک پک بهترین گزینه هست .

لینک به دیدگاه

رم دو کانال مزیتی که به تک کانال داره دوبرابر شدن پهنای باند هست .یعنی هر فشاری که روی رم تک کانال هست نصف میشه دیتا از دو مجرا روی دوتا رم لود میشه و بلعکس. درنتیجه سرعت بارگذاری دیتا و بازخوانی مجدد خیلی بالاتر از تک کانال میشه. 

xmp هم یک پروفایل اورکلاک ست شده روی رم هست که میتونید روی مادربرد های که این قابلیت رو دارن استفاده کنید. تمام رم های با سرعت بالاتر از 3000 که توی بازار میبینید بر اساس همین xmp روی این فرکانس کار میکنن.

4 تا 8 گیگی دیگه بدرد نمیخوره. 2 تا 16 اگر بگیرید خیلی بهتره.

برای 2 کانال شدن هم شما هر 2 عدد رم مشابه هم از نطر فرکانس و تاخیر  رو کنار هم بزارید دوکاناله فعال میشه شرکت ها هم به همین جهت چون 2کاناله پرطرفدار هست رم های کاملا مشابه رو با پک دوتایی  عرضه میکنن. ترجیحا سعی کنید پگ 2تایی بگیرید که کمترین مسئله درخصوص ناسازگاری پیش بیاد 

ویرایش شده توسط Lawrence
لینک به دیدگاه

23 دقیقه قبل، Lawrence گفته است:

رم دو کانال مزیتی که به تک کانال داره دوبرابر شدن پهنای باند هست .یعنی هر فشاری که روی رم تک اسلات هست نصف میشه دیتا از دو مجرا روی دوتا رم لود میشه و بلعکس. درنتیجه سرعت بارگذاری دیتا و بازخوانی مجدد خیلی بالاتر از تک کانال میشه. 

xmp هم یک پروفایل اورکلاک ست شده روی رم هست که میتونید روی مادربرد های که این قابلیت رو دارن استفاده کنید. تمام رم های با سرعت بالاتر از 3000 که توی بازار میبینید بر اساس همین xmp روی این فرکانس کار میکنن.

4 تا 8 گیگی دیگه بدرد نمیخوره. 2 تا 16 اگر بگیرید خیلی بهتره.

برای 2 کانال شدن هم شما هر 2 عدد رم مشابه هم از نطر فرکانس و تاخیر  رو کنار هم بزارید دوکاناله فعال میشه شرکت ها هم به همین جهت چون 2کاناله پرطرفدار هست رم های کاملا مشابه رو با پک دوتایی  عرضه میکنن. ترجیحا سعی کنید پگ 2تایی بگیرید که کمترین مسئله درخصوص ناسازگاری پیش بیاد 

ممنون. پس من دو تا 16 میخرم، اما یه سوالی واسم پیش اومد که صرفا جهت بالا بردن اطلاعاتم میپرسم ازت تو مطلبی هم که تو اینترنت خوندم دقیق سردر نیاوردم ازش. الان به فرض یکی بیاد 4 تا رم بگیره. با مشخصات یکسان. خب تکلیف دوتاش که مشخصه دوکاناله میشن. الان رم سوم و چهارم تکلیفشون چی میشه؟ اونها بعد دو تا رم دوکاناله به ترتیب به صورت تک کاناله کار میکنن یا اونا هم بعد از پر شدن ظرفیت دوتای اولی به صورت دو کاناله کار میکنن؟ یه جایی دیدم که نوشته بود تو نسلهای قدیمی cpu بعد دو تای اولی اونیکیا به ترتیب تک کاناله میشن اما تو نسلای جدید اونام دو کاناله میشن این درسته؟ لطفا اینو هم بهم توضیح بده مرسی

یکیم اینکه میگن چیپ میکرون و سامسونگ و هاینیکس از کجا بفهمم چیپ رمی که میخوام بخرمش چیه؟ کدومش بهتره؟ کدوم برنها ارزش خرید دارن؟ من ای دیتا و کینگ مکس و کینگ استون، کورسیر، جی اسکیل او سی سی پی و... دیدم. کدومش بهتره؟

این xmp خودش فعاله یا باید از بایوس فعالش کنم؟ بوردم z490 هستش و با i5 نسل 10.

لینک به دیدگاه

40 دقیقه قبل، Interia گفته است:

اونها بعد دو تا رم دوکاناله به ترتیب به صورت تک کاناله کار میکنن یا اونا هم بعد از پر شدن ظرفیت دوتای اولی به صورت دو کاناله کار میکنن؟

اینو حقیقتا  نمیدونم. .ولی بعید میدونم بعد پر شدن جفت رم دوکاناله اونا تک کاناله باشن.اینو دوستان جواب قطعی بدن بهتره.

با توجه به سیپیو شما نهایتا 2666 میتونید ست کنید روی مادربرد حتی اگه رمتون 4000 باشه .درمورد چیپ هم وسواس بیخود دارید نشون میدید. از برند ها هم کورس ایر و جی اسکیل رو ترجیح میدم خودم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
3 ساعت قبل، Interia گفته است:

ممنون. پس من دو تا 16 میخرم، اما یه سوالی واسم پیش اومد که صرفا جهت بالا بردن اطلاعاتم میپرسم ازت تو مطلبی هم که تو اینترنت خوندم دقیق سردر نیاوردم ازش. الان به فرض یکی بیاد 4 تا رم بگیره. با مشخصات یکسان. خب تکلیف دوتاش که مشخصه دوکاناله میشن. الان رم سوم و چهارم تکلیفشون چی میشه؟ اونها بعد دو تا رم دوکاناله به ترتیب به صورت تک کاناله کار میکنن یا اونا هم بعد از پر شدن ظرفیت دوتای اولی به صورت دو کاناله کار میکنن؟ یه جایی دیدم که نوشته بود تو نسلهای قدیمی cpu بعد دو تای اولی اونیکیا به ترتیب تک کاناله میشن اما تو نسلای جدید اونام دو کاناله میشن این درسته؟ لطفا اینو هم بهم توضیح بده مرسی

یکیم اینکه میگن چیپ میکرون و سامسونگ و هاینیکس از کجا بفهمم چیپ رمی که میخوام بخرمش چیه؟ کدومش بهتره؟ کدوم برنها ارزش خرید دارن؟ من ای دیتا و کینگ مکس و کینگ استون، کورسیر، جی اسکیل او سی سی پی و... دیدم. کدومش بهتره؟

این xmp خودش فعاله یا باید از بایوس فعالش کنم؟ بوردم z490 هستش و با i5 نسل 10.

سلام و عرض ادب

اون موردی که گفتین به صورت کواد چنل کار میکنه (پک چهارتایی) که دو مقابل دوال چنل یا همون پک دوتایی قدرت داره

یعنی همه باس ها پهنایه بند جمع میشه با هم

شما دقت کنین سریالاشون پشت سره هم هست...

و اینکه هر ظرفیتی اگه کواد چنل بگیرین بازدهی بهتری دریافت میکنین

به الفرض شما کواد چنل 8 گیگ بگیرین

یعنی 4 تا 8 گیگ تو یه پک مخصوص

خیلی بهتره از 2 تا 16 گیگ دوال چنل هست

و اینکه راجبه برند :

جی اسکیل فوقالعاده هستش خودمم استفاده میکنم راضیم.

راجب چیپ رم هم زیاد حساس نشید همشون اصلی هستن و تولید کمپانی هایه بزرگ دنیا

Xmp هم باید تو بایوس فعال کنین

که ورژن های مختلفی هم داره

اگه پیدا نکردین یه عکس بدین از بایوس بهتون بگم کودومه

ویرایش شده توسط behy
لینک به دیدگاه

تفاوت single و dual تو پهنای باندیه که با سی پی یو داره

مثلا تو DDR4 باس 3200 پهنای باند 25.6GB/s هست به ازای هر کانال و اگه دو کاناله بشه میشه 51GB/s

img.jpg.6600381312cfe43ce6ab39356cb697a5.jpg

بحث سه یا چهار کاناله یه چیز جداست و بستگی به مادربردتون داره و مادربردای کمی ازش پشتیبانی میکنن

مثلا X99 برای 4 کاناله یا X58 برای 3 کاناله

rog_performance_3_main.thumb.png.7d9977aff8a03ba2081068f31d2ab350.png  gigabyte_ga_x58_usb3_3.jpg.2ad3de2e1d0230697f7e92f811fbe81a.jpg

و شما اگه 4 تا اسلات رم هم بزارید مادربرد شما فقط Dual ساپورت میکنه

1060362167_Screenshot(125).thumb.png.110a745e17eb83980708852f1751e72c.png

ویرایش شده توسط Yosef Faraji
لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، Lawrence گفته است:

اینو حقیقتا  نمیدونم. .ولی بعید میدونم بعد پر شدن جفت رم دوکاناله اونا تک کاناله باشن.اینو دوستان جواب قطعی بدن بهتره.

با توجه به سیپیو شما نهایتا 2666 میتونید ست کنید روی مادربرد حتی اگه رمتون 4000 باشه .درمورد چیپ هم وسواس بیخود دارید نشون میدید. از برند ها هم کورس ایر و جی اسکیل رو ترجیح میدم خودم.

خیر اینطور که شما میگید نیست فرکانس رم به پشتیبانی مادربرد وابسته هست برای اورکلاک هم بستگی به کیفیت چیپ داره و توانایی مادربرد تاجایی که میدونم

مثلا الان سیستم بنده که به صورت آماتوری رم 2400 تا 3000 اور کردم

لینک به دیدگاه

2 دقیقه قبل، yasin1380 گفته است:

خیر اینطور که شما میگید نیست فرکانس رم به پشتیبانی مادربرد وابسته هست برای اورکلاک هم بستگی به کیفیت چیپ داره و توانایی مادربرد تاجایی که میدونم

مثلا الان سیستم بنده که به صورت آماتوری رم 2400 تا 3000 اور کردم

من برحسب سیپیو گفتم یاسین جان. رم خودم 3000 که تا 3466 بدون هیچ تنطیم خاصی بالا میرفت . مین رو عوض کردم الان بخاطر محدود سیپیو بیشتر 2666 دیگه تصویر نمیده 

مین قبلی b560 . مین جدید h470

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

استارتر عزیز

یه عکس از واتر کولینگی که دستی ساختی میتونی بفرستی ببینیم؟ 🤔🤔

لینک به دیدگاه

13 ساعت قبل، behy گفته است:

سلام و عرض ادب

اون موردی که گفتین به صورت کواد چنل کار میکنه (پک چهارتایی) که دو مقابل دوال چنل یا همون پک دوتایی قدرت داره

یعنی همه باس ها پهنایه بند جمع میشه با هم

شما دقت کنین سریالاشون پشت سره هم هست...

و اینکه هر ظرفیتی اگه کواد چنل بگیرین بازدهی بهتری دریافت میکنین

به الفرض شما کواد چنل 8 گیگ بگیرین

یعنی 4 تا 8 گیگ تو یه پک مخصوص

خیلی بهتره از 2 تا 16 گیگ دوال چنل هست

و اینکه راجبه برند :

جی اسکیل فوقالعاده هستش خودمم استفاده میکنم راضیم.

راجب چیپ رم هم زیاد حساس نشید همشون اصلی هستن و تولید کمپانی هایه بزرگ دنیا

Xmp هم باید تو بایوس فعال کنین

که ورژن های مختلفی هم داره

اگه پیدا نکردین یه عکس بدین از بایوس بهتون بگم کودومه

ممنونتم. خودمم یکم تحقیق کردم دیدم کورسیر و جی اسکایل خوبن. از همینا میگیرم که rgb هم داره 2 تا 16

12 ساعت قبل، Yosef Faraji گفته است:

تفاوت single و dual تو پهنای باندیه که با سی پی یو داره

مثلا تو DDR4 باس 3200 پهنای باند 25.6GB/s هست به ازای هر کانال و اگه دو کاناله بشه میشه 51GB/s

img.jpg.6600381312cfe43ce6ab39356cb697a5.jpg

بحث سه یا چهار کاناله یه چیز جداست و بستگی به مادربردتون داره و مادربردای کمی ازش پشتیبانی میکنن

مثلا X99 برای 4 کاناله یا X58 برای 3 کاناله

rog_performance_3_main.thumb.png.7d9977aff8a03ba2081068f31d2ab350.png  gigabyte_ga_x58_usb3_3.jpg.2ad3de2e1d0230697f7e92f811fbe81a.jpg

و شما اگه 4 تا اسلات رم هم بزارید مادربرد شما فقط Dual ساپورت میکنه

1060362167_Screenshot(125).thumb.png.110a745e17eb83980708852f1751e72c.png

خیلی ممنون از توضیح کاملت کامل متوجه شدم الان ممنون دوست عزیز

3 ساعت قبل، behy گفته است:

استارتر عزیز

یه عکس از واتر کولینگی که دستی ساختی میتونی بفرستی ببینیم؟ 🤔🤔

فکر کنم با تاپیک اورکلاک سی پی یو اشتباه گرفتی عزیز اونجا نوشته که واتر دستساز درس کرده

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...