رفتن به مطلب

راهکارهای افزایش طول عمر گرافیک

Interia
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام خدمت دوستان عزیز
بنده یه کارت Sapphire 6900XT Nitro Plus رو چند ماه پیش، به صورت کارکرده خریداری کردم. زمان خرید کارت تست شده و الان هیچ مشکلی نداره.
دما تو 6 دقیقه تست فورمارک با قدرت 8X حدودا 75 درجه و دمای هات اسپات کارت هم حدودا 87 درجه. با دور فن اتومات
دماش تو گیمها با تنظیمات اولترا  با دور فن 40 درصدحدود 70 و نهایتا 75 درجه میشه.
اختلاف دمای کارت با دمای هات اسپاتش هم در فشارهای بالا حدودا 12 درجست.
با توجه به سابقه کارت و به احتمال خیلی بالا ماین شدن کارت در استفاده قبلی، میخواستم به صورت تخصصی راهکارهای موجود رو برای کاهش نسبی فشار کارت و افزایش طول عمرش رو ازتون یاد بگیریم.
اینرو هم اضافه کنم که بنده از کارت بیشتر برای نرم افزارهای گرافیکی استفاده میکنم و باهاش تقریبا گیم بازی نمیکنم و کاهش مثلا 50 فریم برام توی بازیها اصلا مهم نیست و مهم اینه که کارت نسبتا خنکتر کار کنه و فشار کمتری روش باشه.
روشهایی که شنیدم اینا هستن: آندرولت کردن که من فقط با نرم افزار AMD Adernalin بلدم و یکبار که آندولت کردم باهاش بار بعد که سیستم رو ریستارت کردم آندرولت نشده بود! نمیدونم از بایوس سیستم هم میشه اینکار رو انجام داد یا نه؟ بهترین راه برای آندرولتش چیه؟
روش دومی که شنیدم اقدامات از طریق بایوس و تغییر اون هستش، حتی شنیدم که میشه بایوس برندهای دیگه رو هم روی کارت زد اما روش دقیقش رو نمیدونم. اینم بگم که کارت خودم دو تا بایوس داره که از طریق یه سویچ کوچک میشه به سه حالت تغییرش داد.
روش دیگه همکه دیدم افزایش سرعت فن هستش که به نظرم در بلند مدت به فنهاش میتونه آسیب بزنه...
بیشتر دنبال اینم که فرکانس کاری کارت رو کمی کاهش بدم که به واسطه فرکانس پایینتر فشار کاری و دمای کارت کمی پایینتر باشه.

لطفا به صورت نسبتا ساده تر راهنماییم کنید، چون دانش خیلی بالای نرم افزاری و سخت افزاری ندارم.

@مهرزاد قائم مقامی @میلاد بهرامن 

لینک به دیدگاه

سخت گیری بیخود هستش. خیلی حساس هستین پاور لیمیت رو -15 درصد ست کنید. به هیچ عنوان هم اندرولت نکنید چون امکان کرش در یک سری برنامه ها و یا بازی ها هستش.

لینک به دیدگاه

8 دقیقه قبل، aminak گفته است:

سخت گیری بیخود هستش. خیلی حساس هستین پاور لیمیت رو -15 درصد ست کنید. به هیچ عنوان هم اندرولت نکنید چون امکان کرش در یک سری برنامه ها و یا بازی ها هستش.

ممنون، ممکنه نحوه انجام صحیح اینکار رو بهم توضیح بدید؟ از چه طریقی انجامش بدم خوبه؟

لطفا راجب اون سویچ بایوس هم کمی راهنماییم کنید. تو سایت سافایر یه نرم افزار هم دیدم، با اون چه کارایی میتونم انجام بدم؟

لینک به دیدگاه

21 دقیقه قبل، Interia گفته است:

ممنون، ممکنه نحوه انجام صحیح اینکار رو بهم توضیح بدید؟ از چه طریقی انجامش بدم خوبه؟

لطفا راجب اون سویچ بایوس هم کمی راهنماییم کنید. تو سایت سافایر یه نرم افزار هم دیدم، با اون چه کارایی میتونم انجام بدم؟

درود . برنامه msi after burner  رو نصب کنید میتونید اینکارو انجام بدید.

لینک به دیدگاه

شما برای گرماش میتونید از خنک کننده گرافیک استفاده کنید من هم خنک کننده مایع رو دیدم دوستان داشتن هم بدون مایع یعنی حالت کولر. 

لینک به دیدگاه

ببین بهترین راه کاهش پاور لیمیت هست. مخصوصا اگر cpuشما طوری هست که عقب میوفته یا رفرش ریت ماینتور شما کم هست.

0000324200ddf.thumb.png.cfbc82f4edc59baca81a03c426fa0743.png

این گرافیک خودمه.

روی 50 درصد پاور لیمیت قرارش دادم. عملا در بازی هایی که من انجام میدم تاثیری نداره.

لینک به دیدگاه

سلام دمای hot spot دمای هسته مرکزی چیپه و معمولا بین ۱۰ تا ۳۰ درجه بالا تره تا ۱۰۰ اوکیه بالا تر از ۱۰۰ اتوماتیک کور کلاک کمی ناپایدار میشه تا دما کنترل بشه

لینک به دیدگاه

11 دقیقه قبل، saeed0c گفته است:

ببین بهترین راه کاهش پاور لیمیت هست. مخصوصا اگر cpuشما طوری هست که عقب میوفته یا رفرش ریت ماینتور شما کم هست.

0000324200ddf.thumb.png.cfbc82f4edc59baca81a03c426fa0743.png

این گرافیک خودمه.

روی 50 درصد پاور لیمیت قرارش دادم. عملا در بازی هایی که من انجام میدم تاثیری نداره.

ممنون، من چک که میکردم، با CPU که الان دارم حدودا 35 درصد هم گلوگاه داشت تو رزولیشن 1080. این یعنی من 35درصد کمتر از ظرفیت کارتم استفاده میکنم؟

اینکار رو با نرم افزار آدرنالین هم میشه انجام داد؟ یا فقط با Afterburner میشه انجامش داد؟

تو نمودارد پاور لیمیت، هرچقدر مقدارش رو بالا ببرم یعنی اونقدر قدرت کارت کم میشه؟ میشه دقیقتر برام توضیحش بدید که چطوری عمل میکنه این؟

2 دقیقه قبل، میلاد بهرامن گفته است:

سلام دمای hot spot دمای هسته مرکزی چیپه و معمولا بین ۱۰ تا ۳۰ درجه بالا تره تا ۱۰۰ اوکیه بالا تر از ۱۰۰ اتوماتیک کور کلاک کمی ناپایدار میشه تا دما کنترل بشه

مرسی. کارت من حدودا 12 درجه با دمای کارت فاصله داره و نهایتا تو تست سنگین و فورمارک میشه 85. این دماها که نوشتم برای سری کارت من نرماله؟ کلا دمای نرمال کارت من باید چطوری باشه؟

برای کاهش دما و فشار کارت هم اگه راه مناسبی در نظر داری لطف میکنی بهم بگی؟

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Interia گفته است:

ممنون، من چک که میکردم، با CPU که الان دارم حدودا 35 درصد هم گلوگاه داشت تو رزولیشن 1080. این یعنی من 35درصد کمتر از ظرفیت کارتم استفاده میکنم؟

اینکار رو با نرم افزار آدرنالین هم میشه انجام داد؟ یا فقط با Afterburner میشه انجامش داد؟

تو نمودارد پاور لیمیت، هرچقدر مقدارش رو بالا ببرم یعنی اونقدر قدرت کارت کم میشه؟ میشه دقیقتر برام توضیحش بدید که چطوری عمل میکنه این؟

مرسی. کارت من حدودا 12 درجه با دمای کارت فاصله داره و نهایتا تو تست سنگین و فورمارک میشه 85. این دماها که نوشتم برای سری کارت من نرماله؟ کلا دمای نرمال کارت من باید چطوری باشه؟

دما نرماله و نیاز به دستکاری نیس

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، Interia گفته است:

کاملا حدودی هست چون کلی گیم داریم و کلی ست آپ. ولی یه تقریب خوبی میده دستت.

دقیق میخای بفهمی فریم یک بنچ مارک یا گیمو با فریمی که خودت میگیری مقایسه کن درصدش دستت میاد.

برای من 43 درصد گلوگاه بود زدم روی 50 درصد و -250 کور رو کم کردم. در دوتا2 هیچ تاثیر کاهش فریمی نداشت!

کار نکردم با آدرنالین ولی نرم افزار خود amd هم میشه قطعا فقط یادتون باشه  در افتر برنر گزینه ی استارت آپ رو بزنید تا اتوماتیک لود بشه.

فکر کنم در نمودار یا هر جای دیگه باید پاور لیمیت رو کم کنید.

یا عددی هست مثل افتر برنر. 100درصد یعنی نرمال هر چی بیشتر کنید به این درصد اضافه میشه

یا با عدد منفی ، صفر و مثبت نشون میده که باز هم کم کردنش با عث کاهش پاور لیمیت میشه.

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، Interia گفته است:

راهکارهای افزایش طول عمر گرافیک

فقط پاور خوب. برای گرافیک پاور خوب تهیه کنید. همین.

لینک به دیدگاه

6800xt خریدم🥰

پاور 650 شد 850

کیس عوض شد

کمی هم اندرولت کردم از اونور یکم فرکانس بردم بالا  تا جایی میبری که کرش کنه(پایین آوردن ولتاژ) کرش کرد 10 تا ببر بالا

Screenshot 2023-09-07 171543.png

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، saeed0c گفته است:

کاملا حدودی هست چون کلی گیم داریم و کلی ست آپ. ولی یه تقریب خوبی میده دستت.

دقیق میخای بفهمی فریم یک بنچ مارک یا گیمو با فریمی که خودت میگیری مقایسه کن درصدش دستت میاد.

برای من 43 درصد گلوگاه بود زدم روی 50 درصد و -250 کور رو کم کردم. در دوتا2 هیچ تاثیر کاهش فریمی نداشت!

کار نکردم با آدرنالین ولی نرم افزار خود amd هم میشه قطعا فقط یادتون باشه  در افتر برنر گزینه ی استارت آپ رو بزنید تا اتوماتیک لود بشه.

فکر کنم در نمودار یا هر جای دیگه باید پاور لیمیت رو کم کنید.

یا عددی هست مثل افتر برنر. 100درصد یعنی نرمال هر چی بیشتر کنید به این درصد اضافه میشه

یا با عدد منفی ، صفر و مثبت نشون میده که باز هم کم کردنش با عث کاهش پاور لیمیت میشه.

مرسی ازت، سعی میکنم امشب تستش کنم و ببینم چطوری میشه . نتیجه رو اعلام میکنم. فقط یه سوال. این روشی که شما گفتی با آندرولت کردن دقیقا چه تفاوتی داره؟

میشه کلا کاری که آندرولت و این روشی که گفتی رو بهم کمی توضیح بدی که متوجهش بشم؟

4 ساعت قبل، میلاد بهرامن گفته است:

دما نرماله و نیاز به دستکاری نیس

ممنون ازتون.

3 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

فقط پاور خوب. برای گرافیک پاور خوب تهیه کنید. همین.

ممنون از شما، پاور 1000 وات ایسوس راگ استریکس دارم، به نظرتون مناسبه برای این کارت؟

ویرایش شده توسط Interia
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
۱ ساعت قبل، Sabertooth گفته است:

6800xt خریدم🥰

پاور 650 شد 850

کیس عوض شد

کمی هم اندرولت کردم از اونور یکم فرکانس بردم بالا  تا جایی میبری که کرش کنه(پایین آوردن ولتاژ) کرش کرد 10 تا ببر بالا

Screenshot 2023-09-07 171543.png

پروفایل فنت داغونه ها بیشتر از 45% بالا نمیره دما بشه 100 درجه رو همون 45 میچرخه البته پروفایل اتومات هم بیشتر از 75% نمیشه

لینک به دیدگاه

همونطور که ادمین انجمن گفتن احتمالا موثرترین و خلاصه ترین جواب پاور قابل اعتماد هست که خود این پاور جدا از برندش به مرور زمان چک کردنش کارا ونقدر آسونی نیست و تشخیص سلامتش بدون تجهیزات احتملا غیرممکنه بعلاوه اینکه غیر از قطعات مکانیکی گرافیک مثل فن ها که خواه ناخواه عمرشون رو میکنن و دچار مشکل میشن بقیه قطعات الکترونیکی داخل باید به شکل نمیه تئوری دوام خیلی زیادی داشته باشن و خراب نشن

اما معمولا برای گرافیک ها، چیپ های خروجی پورت های تصویری که معمولا بخاطر اسپایک ولتاژ از طرق کابل و ارت نشدن و مشکل دار بودن نمایشگر خراب میشن پس یکی از راه های خوبش چک کردن اتصال به نمایشگره که ایا شوک وارد میشه به کانکتور اتصال یا نه ( این مسئله توی کانتکتور های لن اترنت خیلی زیاد هست میبینید بعضی برند های مودم و مادربرد محافظ ولتاژ دارن برای کانتکور اترنت) 

دلیل دیگه عمده خرابی گرافیک ها هم مشکل دار شدن VRAM ها هست که معمولا وی رم های مشکل دار توی برند هایی که از VRAM های مشکل دار استفاده میکنن به وجود میاد که باز هم احتملا اون دلیل عمدش حرارت چیپ GPU باشه

بقیش هم میشه خرابی خازن ها و سلف ها که قابل تعمیره و احتملا باز هم مشکل اصلی براشون حرارت هست

خود چیپ اصلی GPU هم که نادره خراب بشه اگه بشه هم احتملا حرارت زیاد ناشی از اورکلاک میتونه باعث بشه

احتملا ترکیب یک استبلایزر ولتاژ برای دستگاهای مرتبط با کامیپوتر و ارت مناسب به همراه پاور چک اپ شده و تمییز کاری حداکثر کاری هست که میشه کرد

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Hassan.SK گفته است:

پروفایل فنت داغونه ها بیشتر از 45% بالا نمیره دما بشه 100 درجه رو همون 45 میچرخه البته پروفایل اتومات هم بیشتر از 75% نمیشه

کیسم خوب خنک میکنه نیازی به بالا بردن ندیدم🥰

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، Hassan.SK گفته است:

اوکیه پروفایل اگه تهویه مناسبی داشته باشه کیس

منم فنم رو طوری تنظیم کردم که بالاتر ۵۰ نره

تا حالا ندیدم دمای جانکشن بیش از ۸۰ بشه در بدترین حالت

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، Interia گفته است:

با سلام خدمت دوستان عزیز
بنده یه کارت Sapphire 6900XT Nitro Plus رو چند ماه پیش، به صورت کارکرده خریداری کردم. زمان خرید کارت تست شده و الان هیچ مشکلی نداره.
دما تو 6 دقیقه تست فورمارک با قدرت 8X حدودا 75 درجه و دمای هات اسپات کارت هم حدودا 87 درجه. با دور فن اتومات
دماش تو گیمها با تنظیمات اولترا  با دور فن 40 درصدحدود 70 و نهایتا 75 درجه میشه.
اختلاف دمای کارت با دمای هات اسپاتش هم در فشارهای بالا حدودا 12 درجست.
با توجه به سابقه کارت و به احتمال خیلی بالا ماین شدن کارت در استفاده قبلی، میخواستم به صورت تخصصی راهکارهای موجود رو برای کاهش نسبی فشار کارت و افزایش طول عمرش رو ازتون یاد بگیریم.
اینرو هم اضافه کنم که بنده از کارت بیشتر برای نرم افزارهای گرافیکی استفاده میکنم و باهاش تقریبا گیم بازی نمیکنم و کاهش مثلا 50 فریم برام توی بازیها اصلا مهم نیست و مهم اینه که کارت نسبتا خنکتر کار کنه و فشار کمتری روش باشه.
روشهایی که شنیدم اینا هستن: آندرولت کردن که من فقط با نرم افزار AMD Adernalin بلدم و یکبار که آندولت کردم باهاش بار بعد که سیستم رو ریستارت کردم آندرولت نشده بود! نمیدونم از بایوس سیستم هم میشه اینکار رو انجام داد یا نه؟ بهترین راه برای آندرولتش چیه؟
روش دومی که شنیدم اقدامات از طریق بایوس و تغییر اون هستش، حتی شنیدم که میشه بایوس برندهای دیگه رو هم روی کارت زد اما روش دقیقش رو نمیدونم. اینم بگم که کارت خودم دو تا بایوس داره که از طریق یه سویچ کوچک میشه به سه حالت تغییرش داد.
روش دیگه همکه دیدم افزایش سرعت فن هستش که به نظرم در بلند مدت به فنهاش میتونه آسیب بزنه...
بیشتر دنبال اینم که فرکانس کاری کارت رو کمی کاهش بدم که به واسطه فرکانس پایینتر فشار کاری و دمای کارت کمی پایینتر باشه.

لطفا به صورت نسبتا ساده تر راهنماییم کنید، چون دانش خیلی بالای نرم افزاری و سخت افزاری ندارم.

@مهرزاد قائم مقامی @میلاد بهرامن 

از طریق نرم افزار ادرنالین اگه بخواین اندرولت کنین باید یه گزینه Fast startup  در قسمت power setting  رو disable کنین که بعد هر بار بالا اومدن ویندوز تنظیمات اندرولت ریست نشه

کلا تنظیماتتون رو هم سیو کنین که اگه مشکلی پیش اومد نیاز نباشه دوباره تنظیم کنین

و یه اندرولت خوب واقعا دمای کارت رو به اندازه قابل ملاحظه ای پایین میاره

لینک به دیدگاه

عزیزان انقدر نسخه انگولک نپیچید

یک کاربری تجربه نداره میزنه کارت رو به فنا میده و باقیات و صالحاتش میمونه برای شما

شما یک کیس با تهویه مناسب داشته باش و یگ پاور مناسب از برند معتبر با استاندارد های معتبر و وات مناسب داشته باش 

این بهترین راهکار هست برای محافظت از قطعات داخل کیس

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، Sabertooth گفته است:

6800xt خریدم🥰

از تو بعید بود مهدی بری ای ام دی بخری 😂

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، Death Reaper گفته است:

گربه نره و روباهه مکار گولم زدن😂

لینک به دیدگاه

11 ساعت قبل، Interia گفته است:

مرسی ازت، سعی میکنم امشب تستش کنم و ببینم چطوری میشه . نتیجه رو اعلام میکنم. فقط یه سوال. این روشی که شما گفتی با آندرولت کردن دقیقا چه تفاوتی داره؟

میشه کلا کاری که آندرولت و این روشی که گفتی رو بهم کمی توضیح بدی که متوجهش بشم؟

تست کردم کرش میکرد. البته برای من انویدیاست ممکنه جواب بده روی amd

کلا پاور کمیت توان هست. میشه p=vI میشه یعنی عملا دوتا کمیت رو کنترول میکنه( هم جریان هم ولتاژ). شما میخایید یکیشو تغییر بدین...

9 ساعت قبل، Death Reaper گفته است:

اتفاقا خیلی وقته به فکر 6900 هستم. کارت آینده داری هست.:)

لینک به دیدگاه

12 ساعت قبل، saeed0c گفته است:

اتفاقا خیلی وقته به فکر 6900 هستم. کارت آینده داری هست.:)

کارت بسیار عالی ای هست انشالله ک ب خوشی 
وگرنه ای ام دی کارت های نسل 6 واقعا عالین
منو مهدی شوخی داریم با هم داداش و این موضوع جریان داره :)

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۲/۶/۱۶ در 20:20، Mhjch گفته است:

از طریق نرم افزار ادرنالین اگه بخواین اندرولت کنین باید یه گزینه Fast startup  در قسمت power setting  رو disable کنین که بعد هر بار بالا اومدن ویندوز تنظیمات اندرولت ریست نشه

کلا تنظیماتتون رو هم سیو کنین که اگه مشکلی پیش اومد نیاز نباشه دوباره تنظیم کنین

و یه اندرولت خوب واقعا دمای کارت رو به اندازه قابل ملاحظه ای پایین میاره

ممنون ازتون، این Fast startup رو من هیچجا نتونستم پیداش کنم، میتونید دقیقتر راهنماییم کنید؟

لطفا راجب سیو کردنشم کمی توضیح بدید بهم مرسی

لینک به دیدگاه

به نظر من برای محافظت از کارت گرافیکت هیچ کار خاصی نیاز نیست بکنی نه آندرولت و و نه پاور لیمیت هیچکدوم نیاز نیست دمای کارت شما مناسبه و وقتی گرافیک توی دمای مناسب کار کنه هیچچی ش نمی شه . به قول آرمین جان فقط پاور سالم با قدرت متناسب و استاندارد و اگر هم خیلی مثل من حساس هستید یک استابلایزر در کنارش قرار بدید چون دشمن قطعات کامپیوتر اول دمای بالا و سپس ولتاژ بد ( پاور غیر استاندارد یا نامتناسب برای سیستم) هستش . همچنین سعی کنید هر چند ماه یکبار در صورتی که محیط دارای غبار هست قطعات سیستم از جمله کارت گرافیک رو گردگیری کنید چون گرد و غبار علاوه بر اینکه جلوی خنک سازی قطعات رو میگیره رسانای الکتریکی هست و عمر قطعات از جمله کارت گرافیک رو کاهش میده 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...