رفتن به مطلب

مشاوره در خرید rtx 4080 شدیدا نیازمندم

اشتراک گذاری

Recommended Posts

13 ساعت قبل، reza21a گفته است:

دوستان میگن ذوب میشه از این حرفها پس داستان چیه 

بیشتر مدل های 4090 بودن. در حقیقت مشکل رابط 12 پین جدیده که الان اصلاحش کردن مشکل از سازنده ها نبوده.

این خبرو ببینید :

https://www.shahrsakhtafzar.com/fa/news/power-supply/46238-12vhpwr-connector-replaced-12v-2x6-connector

لینک به دیدگاه

13 ساعت قبل، reza21a گفته است:

فقط 4090، بقیه کارتها مشکلی ندارن.

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

فقط 4090، بقیه کارتها مشکلی ندارن.

علت اینکه بیشتر برای 4090 بوده اینکه 4090 مصرفش تا 600 وات هم می ره حرارت بیشتری تولید می کنه به دلیل مصرف بیشترش امکانش بیشتره

17 ساعت قبل، reza21a گفته است:

کابل 16 پین بعد از تق کردن بازم جا داره تا فرو بره باید تا اخر بره و اینکه بیش از حد هم نباید خمش کنید کلا 3 یا 4 درصد کارت ها هم بیشتر هم اون اوایل این شکل شدن امارش زیاد نیست

NVIDIA-POWER-CABLE-GUIDE.jpg

ویرایش شده توسط slash_slash
لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۲/۶/۱۸ در 02:40، Death Reaper گفته است:

سلام
مگه واس چ کاری میخای این کارت رو صرفا گیم؟رو چ رزولوشنی بازی میکنی اگر فقط گیمه؟4 کی یا کمتر
چون ب هیچ عنوان توصیه نمیشه برای فول اچ دی و 2 کا اور کیل هستن برای این رزو ها
نظرم اینکه با توجه ب گارانتی دره پیتی این مملکت از خرید گراف های سری 4 انویدیا حدامکان خودداری کنی استرس سوکت 12 پین گرافیک هست همیشه ک کی ذوب میشه و ... البته ک این مدل خیلی کم پیش میاد اب کنه چون جریانی ک میکشه مثه 4090 وحشتناک نیست
کویل واین تو گراف های رده بالا ی چیز طبیعی هست و باید باهاش کنار بیای مگر اینکه خیلی خیلی زیاد باشه ک بشه تعویضش کرد 
در صورتی میتونی از حداکثر پتانسیل این کارت استفاده کنی ک با باقی قطعاتت هم pair باشه
اما اگر بتونی با این استرس کنار بیای واقعا کارت بی نظیری هست
و اینکه میتونی کارت های سری 6 7 ای ام دی تهیه کنی و سری 3 انویدیا و باقی پولو خرج باقی قطعات بکنی

evga گرافیک نمیزنه برای انویدیا نزدیک 1 سالی

احسنت. به نظرم نظر ایشون بسیار صحیحه. شما با دوازده الی سیزده میلیون نهایتا میتونی بهترین مدل 6900xt رو بگیری تقریبا 10 درصد از 4080 ضعیف تر هست اونم تو 4k در رزولوشن‌های پایین تر اختلاف کمتر هم میشه. البته طبق آخرین رده بندی 2023 سایت tomshardware.

چه کاریه 60 الی 75 ملیون هزینه کنی همین کارایی رو بگیری. افت کارت بعد از استفاده از پول یه xt6900 بیشتره. بقیه پول رو هزینه قطعات دیگه بکنید. ولی خوب اگر از نظر مالی مشکلی ندارید و دوست دارید تجربه بکنید دیگه میل خودتونه.

https://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، blooder گفته است:

احسنت. به نظرم نظر ایشون بسیار صحیحه. شما با دوازده الی سیزده میلیون نهایتا میتونی بهترین مدل 6900xt رو بگیری تقریبا 10 درصد از 4080 ضعیف تر هست اونم تو 4k در رزولوشن‌های پایین تر اختلاف کمتر هم میشه. البته طبق آخرین رده بندی 2023 سایت tomshardware.

چه کاریه 60 الی 75 ملیون هزینه کنی همین کارایی رو بگیری. افت کارت بعد از استفاده از پول یه xt6900 بیشتره. بقیه پول رو هزینه قطعات دیگه بکنید. ولی خوب اگر از نظر مالی مشکلی ندارید و دوست دارید تجربه بکنید دیگه میل خودتونه.

https://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html

به من که amd مجانی هم بدن سمتش نمی رم به دلایل خیلی زیادی که از حوصله بحث خارجه

اما کارت سری 4000 کارت خوبش 4090 هست که خوب طبیعتا خیلی گرونه اما لاقل به نسبت پولی که می دین اش می خورید

من خودم همه جور کارتی داشتم 4k 120 هم بازی می کنم 4090 برهی جاها دو برابر 3090 فریم دهی داره که خوب خیلی خوبه

به علاوه مشکل دمای بالای وی رم 3090 هم دیگه نداره

اینکه بگیم هدر دادن پوله که اصلا قبول ندارم چون واقعا بازی هایی هستن که سر 4090 هم خم می کنن چه برسه به بقیه

من الان کلی بازی دارم که توی 4k از تمام توان 4090 دارن استفاده می کنن

اما اگر بحث اقتصادی بودن یا به صرفه بودن باشه بله 4090 کارت های اند هست نه اقتصادی یکی می گه 4090 بخرم تا 3 4 سال اینده راحت باشم بهترین کارایی رو بگریم یکی هم نه دنبال اقتصادی بودنشه

به هر حال تنها کارتی از سری 4000 که بیشتر از حد انویدیا فروخت همین 4090 بود الباقی فروش خوبی رو تجربه نکردن به نسبت انتظارشون

الانم چندین بازی هست که وی رم بالای 16 با کلی بازی هست که وی رم بالای 12 گیگ مصرف می کنن از سری 3000 که فقط 3090 که الان هر چی بخرید قطعا ماین شده هست که اکثرشونم دمای مموری بالای 103 104 درجه توی فشارهای سنگین دارن پس خرید عقلانی نیست مگه موردهای خاص که یکیش به پستم خودم خورد که خریدم همینجا هم فروختمش دماش عالی بود 3080 تی ای گزینه ی خیلی خوبی هست اما برای 2k نه 4k الباقی کارت ها هم برای تنظیمات مکس بازی ها مناسب نیستن

به نظرم کسی که تا 4080 میاد بالا خیلی بهتره که بره برای 4090 چون برخی بازی ها اختلاف نزدیک 50 درصدی دارن که خیلیه و خوب 8 گیگ وی رم بیشتر با پهنای باند 30 درصدی بهترش ارزش هزینه ی بیشتری رو داره

صد البته یک cpu خیلی خوب مشابه 13600 یا 7800x3d هم با 4090 یا 4080 توصیه می شه تا گلوگاه به حداقل برسه 

لینک به دیدگاه

45 دقیقه قبل، slash_slash گفته است:

به من که amd مجانی هم بدن سمتش نمی رم به دلایل خیلی زیادی که از حوصله بحث خارجه

اما کارت سری 4000 کارت خوبش 4090 هست که خوب طبیعتا خیلی گرونه اما لاقل به نسبت پولی که می دین اش می خورید

من خودم همه جور کارتی داشتم 4k 120 هم بازی می کنم 4090 برهی جاها دو برابر 3090 فریم دهی داره که خوب خیلی خوبه

به علاوه مشکل دمای بالای وی رم 3090 هم دیگه نداره

اینکه بگیم هدر دادن پوله که اصلا قبول ندارم چون واقعا بازی هایی هستن که سر 4090 هم خم می کنن چه برسه به بقیه

من الان کلی بازی دارم که توی 4k از تمام توان 4090 دارن استفاده می کنن

اما اگر بحث اقتصادی بودن یا به صرفه بودن باشه بله 4090 کارت های اند هست نه اقتصادی یکی می گه 4090 بخرم تا 3 4 سال اینده راحت باشم بهترین کارایی رو بگریم یکی هم نه دنبال اقتصادی بودنشه

به هر حال تنها کارتی از سری 4000 که بیشتر از حد انویدیا فروخت همین 4090 بود الباقی فروش خوبی رو تجربه نکردن به نسبت انتظارشون

الانم چندین بازی هست که وی رم بالای 16 با کلی بازی هست که وی رم بالای 12 گیگ مصرف می کنن از سری 3000 که فقط 3090 که الان هر چی بخرید قطعا ماین شده هست که اکثرشونم دمای مموری بالای 103 104 درجه توی فشارهای سنگین دارن پس خرید عقلانی نیست مگه موردهای خاص که یکیش به پستم خودم خورد که خریدم همینجا هم فروختمش دماش عالی بود 3080 تی ای گزینه ی خیلی خوبی هست اما برای 2k نه 4k الباقی کارت ها هم برای تنظیمات مکس بازی ها مناسب نیستن

به نظرم کسی که تا 4080 میاد بالا خیلی بهتره که بره برای 4090 چون برخی بازی ها اختلاف نزدیک 50 درصدی دارن که خیلیه و خوب 8 گیگ وی رم بیشتر با پهنای باند 30 درصدی بهترش ارزش هزینه ی بیشتری رو داره

صد البته یک cpu خیلی خوب مشابه 13600 یا 7800x3d هم با 4090 یا 4080 توصیه می شه تا گلوگاه به حداقل برسه 

ارزش خرید نداره 4090

لینک به دیدگاه

سلام من به تازگی کارت msi 4080 trio z خریدم دماش بالا ۶۰‌تمیره نه‌کویل واین داره نه مشکلی. واقعا عالیه

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، Death Reaper گفته است:

ارزش خرید نداره 4090

NVIDIA GeForce RTX 4090 sales hit 130,000 while RTX 4080 sits on shelves

Read more: https://www.tweaktown.com/news/89600/nvidia-geforce-rtx-4090-sales-hit-130-000-while-4080-sits-on-shelves/index.html

NVIDIA has reportedly shipped 160,000+ of its flagship GeForce RTX 4090 graphics cards, while the GeForce RTX 4080 is gathering dust on shelves.

Read more: https://www.tweaktown.com/news/89600/nvidia-geforce-rtx-4090-sales-hit-130-000-while-4080-sits-on-shelves/index.html

من این همه حرف زدم جالب بود نقل قولتون واقعا

با اینکه قیمت این کارت 1600 دلار هست همون ابتدای کار یعنی قبل از شروع سال 2023 تونسته بوده 160 هزار نسخه ازش شیپ بکنه که برای یک کارت های اند که جایگاه تایتان گرفته خیلیه این در حالی هست که توی متن خبرها هم نوشتن که بر عکس 4080 تا توی قفسه مغازه ها دارن خاک می خورن توی همین ایران هم سری به پاساژ ایران یا رضا بزنید اینقدری که 4090 دارن 4080 ندارن در صورتی که قبلا سری 70 80 یکی از خوش فروش ترین ها بود

https://www.tomshardware.com/news/nvidia-rtx-4090-appears-on-latest-steam-hardware-survey

اینم امار استیم هست که رتبه 63 بین تمامی کارت گرافیک ها حتی لپ تاپی ها انبردها که برای همچین کارتی واقعا عالی هست کارتی که از رتبه 6800xt بالاتره در حالی که اون ماله نسله قبله تازه کلی هم دست دوم مفت ازش به گیمرها فروخته شده به طوری که همین الان با 10 تومن می شه خریدش با این حال 4090 رتبه ش 63 هست اون 72

4090 هم رتبه 91 م داره

اصلا همچین اماری برای همچین قیمت کارتی بی نظیره طبیعه برای کارتی که 2 برابر 3090 هست هیچ نسلی همچین جهشی رو نداشتیم فقط هم 100 دلار قیمت پایه ش از 3090 بیشتر شد در حالی که سری 80 با 50 درصد افزایش پرفورمنس به نسبت 3080 قیمتش 500 دلار افزایش داشت یعنی 70 درصد افزایش قیمت به نسبت نسل قبل اما این عدد برای سری 90 فقط  7.5 درصده

https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، slash_slash گفته است:

علت اینکه بیشتر برای 4090 بوده اینکه 4090 مصرفش تا 600 وات هم می ره حرارت بیشتری تولید می کنه به دلیل مصرف بیشترش امکانش بیشتره

بیشتر برای 4090 نبوده برادر - فقط برای 4090 بوده. دلیلش هم مشکل کانکتورش بوده، و چند تا دلیل برای این اتفاق ذکر کردند، حرارت زیاد، مشکل اتصالات خود کانکتور، در رفتن کانکتور در طول استفاده، ضعف ضخامت سیم، و جایگاه بد کانکتور بر روی برخی کارتها.

فعلا به هیچ وجه خرید 4090 پیشنهاد نمیشه.

لینک به دیدگاه

17 ساعت قبل، slash_slash گفته است:

شما تو مملکتی زندگی میکنی ک این چیزای ک شما بیان کردی اصلا مهم نیست
زندگی الان مثله قدیم نیست ک هر ساله ادم بتونه پلتفرم و گرافیکو این چیزا تغییر بده
لذا اولین چیز جیبه مبارکه در عوض پرفرمونسی ک میگیری هست
دومین مساله کلا این کارت گرافیک اصلا توجیه خرید تو ایران رو نداره
قیمت بسیار بالا در کنار ذوب شدن سوکت و .... چیزای ک ارمین بیان کرد من باشم هیچوقت گرافیک 130 تومنی نمیخرم ک گارانتیش پاسخگو نباشه و ... برم تو فیلم
همین قیمت شما میتونی کلا ی سیستم جدید بگیری با کارت گرافیک 7900xtx غیر مدل رفرنس ک مشکل نداشته باشه و کل پلتفرم نسل 13 اینتل و نسل 7 ای ام دی ببندی
در صورتی ک 7900xtx از 4090 در 1080 و 2کا پرفرمونسش بیشتر هست و تو 4 کی هم نزدیک ب 10 15 درصد 4090 بیشتره 
بعید میدونم کسی با توجه ب بخشی از مشکلات بیان شده سراغ این کارت بره
حتی خرید 4080 هم پیشنهاد نمیشه تا زمانی ک 7900xtx تو بازار هست لذا کارت ای ام دی قدرت بیشتری داره قیمتش کمتره و...
اما ب خودیه خود بین 4080 و 4090 اگر کسی عشق انویدیا باشه بی شک انتخابی بهتر از 4080 نخواهد بود

لینک به دیدگاه

22 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

بیشتر برای 4090 نبوده برادر - فقط برای 4090 بوده. دلیلش هم مشکل کانکتورش بوده، و چند تا دلیل برای این اتفاق ذکر کردند، حرارت زیاد، مشکل اتصالات خود کانکتور، در رفتن کانکتور در طول استفاده، ضعف ضخامت سیم، و جایگاه بد کانکتور بر روی برخی کارتها.

فعلا به هیچ وجه خرید 4090 پیشنهاد نمیشه.

طراحی این کابل با سوکت برای اینتل هست اصلا ربطی به انویدیا نداره. بین 16 پین 4080 با 4090 هیچ فرقی نیست

فرقش فقط توی میزان جریان مصرفیش هست که چون 4090 برق بیشتری می کشه دمای بیشتری تولید می کنه برای همین اگر درست جا نره ذوب می شه

مگه کشه که در بره؟؟؟؟ مگه تحت فشار شدید باشه

اصلا این سوکت حرارت زیادی تولید نمی کنه مگه اتصالاتش درست برقرار نشه که باعث بشه پین های دیگه در جبرانش خیلی جریان بکشن و باعث حرارت زیاد و ذوب شدن پلاستیک دورش بشه توی شرایط عادی دماش کمه

بعدشم این ذوب شدن به کارت اسیب نمی زنه(مگه مدت طولانی) که با تعویض سوکت کارت مشکل حل می شه

ضمنا من از گارانتی الماس چند روز پیش سوال کردم گفتن حتی یک مورد هم نداشتن برای ذوب شدن ولی اگرم بشه تحت پوشش گارانتی هست

تازه درصد این اتفاق خیلی کمه The cable melting rate is very small (0.05-0.1%)

این یعنی یک درصدم نیست فقط توی یوتیوب اون ابتدا خیلی شلوغش کردن مطمئنم هستم همون درصد هم اورکلاکر بودن که لیمیت پاور می بردنش روی 600 وات به جای 450 تای دیفالت خودش به هر حال برای کانال های یوتیوبی این جنجال ها خیلی پول سازه

حتی درصد خرابی کلی 4090 هم بالا نیست و از کارت هایی مشابه 2080 تی ای به مراتب کمتره

توی یک کانال معروف یوتیوبی هم که کارت گرافیک تعمیر می کنه تا الان مورد ذوب شدنی نبود بیشتر مربوط که ترک خوردن برد به خاطر جا نزدن درست یا استفاده نکردن از پایه ش بوده چون کولینگ خیلی سنگینی داره البته استفاده از بردهای بی کیفیت توی محصولاتی مشابه گیگابایت هم علتش بوده که خیلی راحت ترک می خورن

بعد از اون جریان من حتی یک کلیپ ذوب شدن دیگه ندیدم یک مدت خیلی داغش کردن اما الان هیچ خبری دیگه نیست اما برای مشکلات شایع دیگه کارت ها هر ماه کلی کلیپ میاد پس پیشنهاد ندادن شما کاملا غیر علمی و غیر کارشناسی هست به دوستان

توی نرم افزار جدید ایسوس هم گزینه پاور دیتکت داره که غیر نرمال بشه بهتون هشدار می ده. برای کارت سری matrix هم خیلی حرفه ای تره این کار به طوری هست که همه ی پین ها به صورت مجرا چک می شن یعنی حتی می تونه بگه که کدوم پین دقیقا درست متصل نشده

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، Death Reaper گفته است:

شما تو مملکتی زندگی میکنی ک این چیزای ک شما بیان کردی اصلا مهم نیست
زندگی الان مثله قدیم نیست ک هر ساله ادم بتونه پلتفرم و گرافیکو این چیزا تغییر بده
لذا اولین چیز جیبه مبارکه در عوض پرفرمونسی ک میگیری هست
دومین مساله کلا این کارت گرافیک اصلا توجیه خرید تو ایران رو نداره
قیمت بسیار بالا در کنار ذوب شدن سوکت و .... چیزای ک ارمین بیان کرد من باشم هیچوقت گرافیک 130 تومنی نمیخرم ک گارانتیش پاسخگو نباشه و ... برم تو فیلم
همین قیمت شما میتونی کلا ی سیستم جدید بگیری با کارت گرافیک 7900xtx غیر مدل رفرنس ک مشکل نداشته باشه و کل پلتفرم نسل 13 اینتل و نسل 7 ای ام دی ببندی
در صورتی ک 7900xtx از 4090 در 1080 و 2کا پرفرمونسش بیشتر هست و تو 4 کی هم نزدیک ب 10 15 درصد 4090 بیشتره 
بعید میدونم کسی با توجه ب بخشی از مشکلات بیان شده سراغ این کارت بره
حتی خرید 4080 هم پیشنهاد نمیشه تا زمانی ک 7900xtx تو بازار هست لذا کارت ای ام دی قدرت بیشتری داره قیمتش کمتره و...
اما ب خودیه خود بین 4080 و 4090 اگر کسی عشق انویدیا باشه بی شک انتخابی بهتر از 4080 نخواهد بود

کارت یا سیستم های اند اسمش باهاشه عین خرید پورشه می مونه با تویوتا یا نیسان(رده اقتصادیشون البته)

شما می خری که نهایت لذت ببری کسی که پولش رو داره اینقدر هستن کسایی ساعت دستشون فقط بالای یک میلیارد پولشه خرید این کارت براشون شوخیه

اما اکثرا گیمرها بدبختن(از جمله خودم) چون اگر همچین پول هایی داشته باشید خیلی تفریحات دیگه هم هست که انجام می دیدید هر چند به شخصه من گیم همیشه ترجیح می دم

اینکه کی می خره؟ خیلی ها توی ایران خریدن که توی سایت های دیگه عکساشونم گذاشتن من 4090 خودمم همین جا فروختم

7900 اگر حرف شما درست بود اینقدر زیر 4090 توی امار فروش جهانی نبود یا استفاده از استیم می گم من همیشه با منبع و مدرک و سند حرف می زنم کیلویی حرف نمی زنم

انویدیا همون dlss 2 که داره. پرفورمنس خیلی بهتری که توی ری تریسینگ داره. اختلاف رو به اندازه ی کافی با رقیبش بالا برده که فروشش خیلی بیشتره و چارت استیم که نگاه کنید 80 درصدش انویدیا هست

اینکه انویدیا بهتره که هیچ شکی توش نیست

اینکه 4090 اقتصادیه؟؟؟؟ من همچین حرفی نزدم اما برای کسی که پولش داره واقعا لذتش می بره چون کارت بسیار خوبی هست

عین نسل قبل نیست که 3090 فقط 10 یا 15 درصد قوی تر بود و اختلاف 800 دلاری هم داشته باشه با 3080 الان به ازای 400 دلار تقریبا 40 درصد اختلاف با 8 گیگ وی رم و پهنای رم بیشترش هست که منطقیه اختلافشون. اگر 4080 همون 700 یا 800 دلار بود قطعا من 4080 پیشنهاد می دادم اما برچسب 1200 دلاریش باعث شد فروشش افتضاح بشه همین که این کارت 4090 توی استفاده استیم نزدیک کارت 4070 تی ای 600 دلاری هست یا حتی از 4070 بالاتره خیلیه حتی این کارت ماه های اول عرضه ش ناموجود شده بود همین الانم توی برخی کشورها از جمله ژاپن نایاب شده که بازم می گم برای یک کارت گرافیک خونگی 1600 دلاریه خیلی حرفه. نسل قبل ماینرها همه ی 3090 ها رو خریده بودن اما الان دیگه ماینری هم نیست

گفتم مشکل ذوب شدن هم بالا گفتم حتی امارش به یک درصد هم نرسیده و کابل جدید که به خیلی از پاورها هم می خوره همون ریسک هم از بین می بره همه ی حرفه ای ها هم که بررسی کردن گفتن اگر درست جا بزنید مشکلی نخواهید داشت حتی توی کارت های جدید یک هشدار توی جعبه گذاشتن با عکس که می گه درست جا بزنید

الان خیلی ها با حقوق کارمندی یا اوضاع معمولی سالی یک سفر خارجی برن همین دوبی یا ترکیه فقط یک هفته تقریبا 30 40 میلیون هر سفری می افتن که برای 2 هفته طی 2 سال تقریبا 80 میلیون خرجشون می شه اما الان 4090 با گارانتی اصلی می شه همین 80 تا 90 میلیون خرید 3 سال استفاده کرد هر روز اونم بعدشم تازه یک قیمتی فروختش یعنی بازم بخشی از پولتون بر می گرده کدومش اقتصادیه؟ لذت 3 ساله یا دو هفته ای؟؟؟؟

من دیدم اینا رو که می گم من نمی گم کدوم درسته چون نظر هر شخصی محترمه اما قطعا خرید کارت گرافیکی که خیلی خیلی بیشتر از این حرفا شما رو سرگرم می کنه خیلی خیلی اقتصادی تره تازه مورد داشتیم طرف کارت گرافیک خریده به دوره ماینینگ خورده کارتش فروخته سودم کرده

در مورد گارانتی هم من نظری نمی دم اما قبلا 2080 اتی ای استریکس که داشتم 3 هفته ای پولش بهم پس دادن چند مدت پیشم رم ddr5 trident z که داشتم بی دلیل سوخت که 4 روزه یک اکبنده مدل بالاترش بهم دادن یعنی کل پروسه دادن تا تشخیص خرابی و تعویضش 4 روز شد

اینم برای اینکه بدونید چرا اکثرا 4090 به 7900 ترجیح می دن چون توی ار تی که الان توی همه ی بازی های خوب حتی کنسول ها هست همین قدر فاجعه هست

image.thumb.png.07a2e7a97c9bda824fc1e7d32ee1be6f.png

لینک به دیدگاه

هم اکنون، slash_slash گفته است:

مگه کشه که در بره؟؟؟؟ مگه تحت فشار شدید باشه

آره در میرفت، یکی از عواملی که متوجه شدن باعث ذوب شدن این سوکت میشه، این بود که روز اول اتصال کاربر تا تهش سوکت رو میداد داخل، اما حین کار، به مرور حرارت زیاد سوکت، باعث میشد اتصالات داخلی بخش male کابل به سمت بیرون از بخش female حرکت کنه. این باعث کاهش سطح تماس و تولید حرارت بیشتر و در نتیجه ذوب شدن سوکت میشد. به همین خاطر میزان فشار قفل سوکت رو در استاندارد ATX 3.1 تغییر دادند تا کابل از توی سوکتش در نره. حتی در حرارت بالا

برای مابقی مواردی که فرمودین اینجا توی این مقاله توضیح دادم:

https://sakhtafzarmag.com/?p=323642

لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

آره در میرفت، یکی از عواملی که متوجه شدن باعث ذوب شدن این سوکت میشه، این بود که روز اول اتصال کاربر تا تهش سوکت رو میداد داخل، اما حین کار، به مرور حرارت زیاد سوکت، باعث میشد اتصالات داخلی بخش male کابل به سمت بیرون از بخش female حرکت کنه. این باعث کاهش سطح تماس و تولید حرارت بیشتر و در نتیجه ذوب شدن سوکت میشد. به همین خاطر میزان فشار قفل سوکت رو در استاندارد ATX 3.1 تغییر دادند تا کابل از توی سوکتش در نره. حتی در حرارت بالا

برای مابقی مواردی که فرمودین اینجا توی این مقاله توضیح دادم:

https://sakhtafzarmag.com/?p=323642

بازم امارش با این احوال کمه و حتی توی تست 900 واتی ازمایشگاه معروفی که اسمش یادم رفته الان مشکلی پیش نیومده بود

این کارت به نظرم باید عمودی نصبش کرد تا سوکت به سمت بالا باشه و کابل از بالا بهش فشار بیاره نه دیگه خم می شه نه دیگه مشکل جا نرفتن داره چون وزن کابل هم می افته روش

این موردی که شما گفتین رو من توی هیچ بررسی حرفه ای ندیدم اما شاید کسایی که اینطوری شدن برای اینکه گارانتی رو قانع کنن همچین چیزی رو گفته باشن که ما جا زدیم درست اما خودش پریده بیرون البته می گم در حالی که کابل بیش از حد خم بشه از بغل احتمالش هست چون کابل تحت فشار شدید هست و ممکنه به مرور زمان از جاش کمی در بیاد

اینم بگم که مشکل اصلی این کابل اینکه بعد از قفل شدن صدای کیلکش بازم جا داره که بره فرو بره برای همین می گن که بعد از اون صدا هم فشارش بدید مطمئنم بشید که خط کابل با سوکت کاملا مچ شده

می گم شما رفیق گارانتی الماس هستید خودتون ازشون بپرسید اونا هم مورد خرابی ذوب شدن نداشتن اما به فرض گفتن مشکل حرارتی برای کارت 4090 استریکس داشتن که تا 90 درجه می رفته

لینک به دیدگاه

بازم امارش با این احوال کمه و حتی توی تست 900 واتی ازمایشگاه معروفی که اسمش یادم رفته الان مشکلی پیش نیومده بود

این کارت به نظرم باید عمودی نصبش کرد تا سوکت به سمت بالا باشه و کابل از بالا بهش فشار بیاره نه دیگه خم می شه نه دیگه مشکل جا نرفتن داره چون وزن کابل هم می افته روش

این موردی که شما گفتین رو من توی هیچ بررسی حرفه ای ندیدم اما شاید کسایی که اینطوری شدن برای اینکه گارانتی رو قانع کنن همچین چیزی رو گفته باشن که ما جا زدیم درست اما خودش پریده بیرون البته می گم در حالی که کابل بیش از حد خم بشه از بغل احتمالش هست چون کابل تحت فشار شدید هست و ممکنه به مرور زمان از جاش کمی در بیاد

اینم بگم که مشکل اصلی این کابل اینکه بعد از قفل شدن صدای کیلکش بازم جا داره که بره فرو بره برای همین می گن که بعد از اون صدا هم فشارش بدید مطمئنم بشید که خط کابل با سوکت کاملا مچ شده

می گم شما رفیق گارانتی الماس هستید خودتون ازشون بپرسید اونا هم مورد خرابی ذوب شدن نداشتن اما به فرض گفتن مشکل حرارتی برای کارت 4090 استریکس داشتن که تا 90 درجه می رفته

برادر من نمیفهمم چرا اینقدر مقاومت میکنی، نه شما چیپ 4090 رو درست کردی، نه اساسا این وسط نفعی داری. 

ما هم که ادعا نکردیم همه ی 4090 ها به این مشکل دچار میشن، بحث احتمالاته، ممکنه از هر 1000 تا 1 دونه اش چنین مشکلی برخورد کنه. هیچ آماری در هیچ کجا منتشر نشده. اما، وقتی اینتل Revision میده، یعنی یه مشکل اساسی وجود داشته و داره رفع میکنه. اگر این مشکلاتی که ما گفتیم، به قول شما، "کم بود"، اصلا اینتل به خودش زحمت نمیداد هول هولکی ATX 3.1 رو بسازه بده بیرون، و انودیا بی سرو صدا یواشکی کانکتور های جدید روی کارتهاش بزاره.

شما خبر داری وقتی انویدیا با موج ذوب شدن سوکت 4090 مواجه شد، کاربران به صورت رسمی علیهش دعوای حقوقی مطرح کردند؟ بعد خبر داری این دعوای حقوقی رو انویدیا متعاقبا علیه PCI-SIG مطرح کرد؟ بعد خبر داری PCI-SIG اخطار عمومی به تولید کنندگان داد، بعدش خبر داری تولید کنندگان متعاقبا مشکلات این سوکت رو علیرغم پیروی از طراحی استاندارد به PCI-SIG گزارش کردند؟ شما خبر داری بعدش مجدد PCI-SIG نشست برگزار کرد، بعدش استاندارد ATX 3.1 ساخته شد؟

و الان که داریم با هم صحبت می کنیم کلیه کارت گرافیک های جدیدی که از July 2023 به بعد تولید شده از سوکت جدید 16 پین استفاده میکنند؟

چرا اینقدر مقاومت میکنی که اصرار کنی نه، هیچ مشکلی نبوده، برو از فلان شرکت بپرس، تو هیچ بررسی نبوده. خوب اصلا نبوده ما همه اینجا داریم چرت و پرت میگیم

به جای این همه اصرار، اگر فقط توجه میکردی که به قول شما اگر مشکل فراگیری نبوده، پس چرا ATX 3.1 ایجاد شده؟ خود این مسئله تمامی ابهامات رو پاسخ میداد.

صاحب تاپیک دنبال 4090 نیست، میخواد 4080 بخره. ما همه یکصدا گفتیم 4080 مشکلی از بابت کابل نداره و برو بخر.

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

برادر من نمیفهمم چرا اینقدر مقاومت میکنی، نه شما چیپ 4090 رو درست کردی، نه اساسا این وسط نفعی داری. 

ما هم که ادعا نکردیم همه ی 4090 ها به این مشکل دچار میشن، بحث احتمالاته، ممکنه از هر 1000 تا 1 دونه اش چنین مشکلی برخورد کنه. هیچ آماری در هیچ کجا منتشر نشده. اما، وقتی اینتل Revision میده، یعنی یه مشکل اساسی وجود داشته و داره رفع میکنه. اگر این مشکلاتی که ما گفتیم، به قول شما، "کم بود"، اصلا اینتل به خودش زحمت نمیداد هول هولکی ATX 3.1 رو بسازه بده بیرون، و انودیا بی سرو صدا یواشکی کانکتور های جدید روی کارتهاش بزاره.

شما خبر داری وقتی انویدیا با موج ذوب شدن سوکت 4090 مواجه شد، کاربران به صورت رسمی علیهش دعوای حقوقی مطرح کردند؟ بعد خبر داری این دعوای حقوقی رو انویدیا متعاقبا علیه PCI-SIG مطرح کرد؟ بعد خبر داری PCI-SIG اخطار عمومی به تولید کنندگان داد، بعدش خبر داری تولید کنندگان متعاقبا مشکلات این سوکت رو علیرغم پیروی از طراحی استاندارد به PCI-SIG گزارش کردند؟ شما خبر داری بعدش مجدد PCI-SIG نشست برگزار کرد، بعدش استاندارد ATX 3.1 ساخته شد؟

و الان که داریم با هم صحبت می کنیم کلیه کارت گرافیک های جدیدی که از July 2023 به بعد تولید شده از سوکت جدید 16 پین استفاده میکنند؟

چرا اینقدر مقاومت میکنی که اصرار کنی نه، هیچ مشکلی نبوده، برو از فلان شرکت بپرس، تو هیچ بررسی نبوده. خوب اصلا نبوده ما همه اینجا داریم چرت و پرت میگیم

به جای این همه اصرار، اگر فقط توجه میکردی که به قول شما اگر مشکل فراگیری نبوده، پس چرا ATX 3.1 ایجاد شده؟ خود این مسئله تمامی ابهامات رو پاسخ میداد.

صاحب تاپیک دنبال 4090 نیست، میخواد 4080 بخره. ما همه یکصدا گفتیم 4080 مشکلی از بابت کابل نداره و برو بخر.

خوب شما هنوز حتی نمی دونی که حتی سوکت 4080 دقیقا همونی هست که برای 4090 خست بعد می گید اون مشکلی نداره؟

من همه چیز رو با مدارک گذاشتم می شه شما هم منابع حرف هایی زدید رو بذارید ما هم استفاده کنیم؟

شما اتفاقا اصرار داری اطلاعات غلط خودتون به عنوان فکت مطرح کنید بدون اینکه یک دونه منبع معتبر بذارید

بازم که سرچ کنید به همچین چزی می رسید

Estimation of failures is 0.05% to 0.1%. Basically it's mostly user error with connectors that aren't fully seated (design oversight on the adapters that should have a clear audible click).

اصلا امار تخمینی که زده شده 0.1 درصده یعنی هیچی چطوری دعوای حقوقی مطرح شده؟

نخیر عزیزم حتی اگر خیلی هم امار کم باشه اونجا ایران نیست برای رفع همون مشکل هم و برای جلوگیری از ضرر خودشون و البته نشان دادن حسن نیتشون میان رفعش می کنن تا کابرهای کژوالی که هیچی بلد نیستن هم الکی الکی به کارت اسیب نزنن

الان سونی توی ps5 ش فکر کنم از هر 2 تا یکی از دسته هاش زیر یک سال نشده برگشت می خوره به خاطر مشکل دریفت اما هنوز بعد از 2 سال رفعش نکرده این موارد ربطی به شرکت ها با سیاست هاشون داره خود دستگاه ایکس باکس 360 هم سال ها طول کشید تا مشکل 3 چراغش رو حل کنه هیچ ربطی این مسائل به تعداد نداره و به سیاست شرکت ها بر می گرده

بازم می گم عین یک فرد حرفه ای بیاد و امار دقیق لطفا با منابع معتبر بدید اینکه همین طوری بیاد بگید خیلی زیاد نه حالت علمی داره نه حالت معتبری داره مطمئن باشید اگر چیز زیادی بود قطعا توی یوتیوب که سرچ می زندید کلی افراد معمولی از ذوب شدن کانکترهاشونم فیلم می ذاشتن یا زیر نقدهای امازون نیو اگ کلی از این عکس ها پر بود و قطعا امارش هم می رسید

بازم می گم این مورد نه برای 4090 نه کارت دیگه ابدا چیز نگران کننده ای نیست و هیچ منبع معتبری هم از تعداد بالاش حرف نزده و همه جا گفتن مشکل اصلی درست جا نزدن کابل داخل سوکت هست

حتی این مورد چیز جدیدی نیست و قبلا هم بوده

Search "PCIe melting" .. there's nothing new about this and it'll never go away because people simply make foolish mistakes.

حتی برای 24 پین مادربرد هم بوده و فقط برای این مورد خلاصه نمی شه

کلا کاهش تماس باعث افزایش مقاومت و افزایش حرارت می شه که در نهایت موجب ذوب شدن پلاستیک اطرافش می شه بازم می گم با اتصال درست خیالتون راحت باشه اگر پین ها اسیب ندیده باشن و داخل نرفته باشن یا تا انتها داخل رفته باشه جای برای نگرانی نیست و صد البته امار اینقدری تعدادش کمه که نخواید نگران بشید اینم از خودم نمی گم و گیمر نکسس که غول اینجور تست هاس اخر کلیپ قدیمیش می گه که درست جا بزنید و این اتفاق نادر (rare) هست و تعدادش زیر 0.1 درصد هست و گفته فقط حواستون باشه که تا انتها کابل داخل بره و ما بینش فاصله ای نبینید

بازم می گم هیچ هیچ منبع متعبری حرفی از تعداد بالا یا نگران کننده ذوب نزده و من منتظر این تعداد بالایی که می گید هستم

اون دعوای حقوقی هم که می گید اصلا جایی مطرح نشده چون اصلا انویدیا زیر بار اشتباهی نرفت و بعد از 2 ماه گفت مشکل از یوزرها بوده

Nvidia confirms it was user error all along

حتی بعدشم گفت اون هایی هم که فکر می کردن تا اخر جا زدن اشتباه می کردن و بخشیش بیرون مونده بوده اما چون عوض کردن طراحی پین ها با کابل ها چیز خاصی نبود برای اینکه نوب ها اسیب نزنن و ترسش هم از بین بره توی طراحی جدید فقط اومده پین ها رو عقب تر برده همین هیچ هزینه ی خاصی براشون نداشته اینم باعث می شه که اگه درست جا نزنیش کلا برق قطع بشه

بازم پیشنهاد من به عنوان یک مهندس اینکه کارت گرافیک رو عمودی نصب کنید اینطوری دیگه خیالتون راحته سوکت با کابل تحت فشار نیست البته زیاد جا زدن کابل هم ممکنه به سوکتش اسیب بزنه حتما هر سری چکش کنید که سوکت ها با پین ها هم سالم باشن اینم اضافه کنم که این ذوب شدن از سمت خود پاورها هم گزارش شده یعنی سمت پاور ذوب شده که نشون می ده ربطی ابدا به انویدیا نداره

البته که این اتفاق به شکل خیلی کمترش برای 4080 هم افتاده و یادمه چند جا بهش اشاره کرده بودن اما نکته ای که هست اینکه سوکت جدید با پین های کوتاه ترم مشکل ذوب رو حل نمی کنه بلکه کابل های جدید که شکل سر پینشون به کلی فرق دارن مشکل رو به کلی حل می کنه حتی اگر درست جا نره چون طوری طراحی شده که مقاومتش خیلی کمتر می کنه و توی تست های اخیری که داشتن حتی با درست نصب نکردنش هم دما و همه چیز عالی بوده پس با تعویض مبدل یا اصلا خرید یک کابل مستقیم 2 تا یا 4 تا 8 از پاور سمت خود پاور به گرافیک به کلی مشکل رو می تونید حل کنید

لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، slash_slash گفته است:

خوب شما هنوز حتی نمی دونی که حتی سوکت 4080 دقیقا همونی هست که برای 4090 خست بعد می گید اون مشکلی نداره؟

برادر 
شما مصرف 4090 رو با 4080 یکی میکنی؟
2023-10-03_123416.thumb.png.fa927f60b61bcd20810c100b6cfee4ad.png
در اینجا شما اسپایک  640 واتی میبینی علت ذوب شدن ورژن اول هم همین بوده گرمای تولیدی و ب مرور زمان شل شدن سوکت و ....
4080 کلا 320 وات مصرف داره معمولا پاوریم ک براش میگیرن 50 وات بیشتر میگیرن ب خاطر اسپایک هاش
اینارو گفتم ک بیشتر متوجه باشی چرا 4080 ذوب نمیشه اما 4090 ذوب میشه
اینم ک انویدیا زیر بار نمیره کلا شرکتش همینطوریه چیزه جدیدی نیست 

لینک به دیدگاه

خودم عاشق این بودم کوچ کنم به نسل ۴ 

با این حرفها حس میکنم هر صبح دارم روزنامه حوادث میخونم اینجا 

و باز دارم کوچ میکنم به نسل ۳ 

همون ۳۰۹۰ 

لینک به دیدگاه

شما اتفاقا اصرار داری اطلاعات غلط خودتون به عنوان فکت مطرح کنید بدون اینکه یک دونه منبع معتبر بذارید

من خودم منبع معتبرم، بحث تمام. 😉

de48ad4d-c8a5-4126-a8a9-a19c286e7a4c.thumb.jpeg.3dbe437470215a05eea696cd95814956.jpeg

لینک به دیدگاه

33 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

من خودم منبع معتبرم، بحث تمام. 😉

de48ad4d-c8a5-4126-a8a9-a19c286e7a4c.thumb.jpeg.3dbe437470215a05eea696cd95814956.jpeg

ارمین دهنت سرویس😂

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، Death Reaper گفته است:

برادر 
شما مصرف 4090 رو با 4080 یکی میکنی؟

در اینجا شما اسپایک  640 واتی میبینی علت ذوب شدن ورژن اول هم همین بوده گرمای تولیدی و ب مرور زمان شل شدن سوکت و ....
4080 کلا 320 وات مصرف داره معمولا پاوریم ک براش میگیرن 50 وات بیشتر میگیرن ب خاطر اسپایک هاش
اینارو گفتم ک بیشتر متوجه باشی چرا 4080 ذوب نمیشه اما 4090 ذوب میشه
اینم ک انویدیا زیر بار نمیره کلا شرکتش همینطوریه چیزه جدیدی نیست 

اینم من بگم و ختم کلام

image.thumb.png.0f2cb91ef4b17f8953b0116f0770e7c8.png

3090 تی ای هم از همین پورت استفاده می کرده یک سال پیش و بدون اسپایک هاش تا بیش از 500 وات هم با اورکلاک می تونسته مصرف کنه و دیفالتش هم عین 4090 همین 450 بوده

ذوب نشده چرا؟ چون انویدیا توی 4090 اومده تا 600 حتی برای مدل فاندرز باز گذاشتش و همین احتمالا نسخه ش رو پیچونده به احتمال خیلی زیاد کسایی که ذوبش کردن اورکلاش کردن تا مکس همین 600 وات که دقیقا حداکثر این کابل هم هست اگر برای 3090 تی ای 450 واتی مشکلی پیش نیومده پس برای 4090 هم اگر به پاور لیمیتش دست نزنید نباید همچین مشکلی پیش بیاد

در نهایت هم اسپایک کارت مشکل این داستان نیست چون اسپایک لحظه ای هست و دمای لحظه ای باعث ذوب نمی شه همون طوری که دست شما با یک لحظه تماس با جسم داغ نمی سوزه یعنی این حرارت سوکت باید دائمی باشه و نه رفت و برگشتی

اینم البته با حالت اسپایکش هست که 4090 معمولی از 3090 تی ای باز مصرفش کمتره(اخریه مدل ماتریکس 3200 دلاری هست)

image.thumb.png.7874f81ab93bbefb8018d99411078d18.png

تازه بازم باید دید این تعداد کمی که ذوبش کردن پاورشون چی بوده ایا ضعیف نبوده برای این کارت چطوری استفاده ش کردن یا خیلی مسائل دیگه

در نهایت ختم کلام دیگه بحث نکنیم گفتنی ها رو گفتم تصمیم دیگه با خریدار محترم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
4 ساعت قبل، reza21a گفته است:

خودم عاشق این بودم کوچ کنم به نسل ۴ 

با این حرفها حس میکنم هر صبح دارم روزنامه حوادث میخونم اینجا 

و باز دارم کوچ میکنم به نسل ۳ 

همون ۳۰۹۰ 

7900xt بگیر و خلاص

10 تومن بیشتر xtx 

مشکل سوکت اینجور چیزا نداری

مطمئن باش بعد مدتی هم فریم دهیش هم بهتر میشن

اینو کسی میگه که از amd زخم خورده بعد رو سیستم 6800 ماینی گذاشته 7900 هم دستم اومده عالیه این کارت

لینک به دیدگاه

11 دقیقه قبل، reza21a گفته است:

7900xt اومده دستت 

یا 7900xtx 

xt 

لینک به دیدگاه

هنوز گه انویدیا نخریدم برای خودم 

5700xt داشتم بعد رفتم 6700xt الان فروختم 

همون 7900xt بگیرم بهتره اما امکان پایین اومدن قیمت وجود داره

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...