رفتن به مطلب

مشکل در کارکرد فن های کیس(کمکککک(یک عالمه "ک" اضافه شود)) :|

sajad564
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام خدمت دوستان
بنده یک عدد کیس لیان لی لنکول 2 خرید کردم در همین فروم که کاملا سالم و سرحال میباشد
ولی مشکل اینجاست که بنده نوب هستم تا حدودی مخصوصا توی بحث فن کیس
حالا بریم سر اصل مطلب :
این کیس برای اینکه rgb های فنش روشن بشه یه کابل sata برق داره که مستقیم میخوره به پاور,خب ما این رو زدیم و فن های کیس روشن شدن
ولی مشکل اینه که نمیچرخن
کیس خودش یه کابل سه پین 5v برای rgb  داره که توی عکس اول هست و خب مادربرد برای فن های rgb یه 4 پین 12 ولت داره
خب الان اینا با هم سازگار نیستن ؟
از طرفی فن های کیس سوکت دارن که تو عکس دوم هست
باید اینها به صورت جداگانه در هدر های فن مادربرد نصب بشن ؟(عکس دوم)
case : lian li lancool 2 rgb mesh
mobo : asus prime b660m-k d4
خلاصه کمک کنید
photo_2023-10-26_06-59-39.thumb.jpg.1ba24e569ec740c0a8ba24e368425508.jpg
photo_2023-10-26_06-59-46.thumb.jpg.8a87d266c30f50c04bff74436f3f9f59.jpg

ویرایش شده توسط sajad564
لینک به دیدگاه

3 دقیقه قبل، sajad564 گفته است:

کیس خودش یه کابل سه پین 5v برای rgb  داره که توی عکس اول هست و خب مادربرد برای فن های rgb یه 4 پین 12 ولت داره
خب الان اینا با هم سازگار نیستن

نه سازگار نیستن.

3 دقیقه قبل، sajad564 گفته است:

باید اینها به صورت جداگانه در هدر های فن مادربرد نصب بشن ؟(عکس دوم)
خلاصه کمک کنید

بله

لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

نه سازگار نیستن.

بله

در مورد سازگار نبود یعنی اگر سازگار بود دیگه نیاز نبود که به صورت جدا فن ها در هدر های فن مادربرد نصب (نصب = فرو رفتن کابل فن در هدر فنِ مادربرد) بشه ؟
در مورد "بله" هم خب الان کیس مادربرد بنده که کلا 2 هدر فن داره که یکیشن فن سی پی یو نصب شده یعنی کلا فقط از یک فن کیس میتونم استفاده کنم ؟ :(

ویرایش شده توسط sajad564
لینک به دیدگاه

کمک بنمایید
یعنی اینایی که کیسشون هشت نه تا فن داره لزوما باید هاب خریداری کنن ؟

لینک به دیدگاه

44 دقیقه قبل، sajad564 گفته است:

کمک بنمایید

سلام.

گفتنی ها رو دوست عزیزمون عرض کردند. برق فن ها سه پین هست؛ بنابراین از کنترل خودکار توسط مادربورد بی بهره هستند. روی مادربورد شما یک عدد هدر فن چهارپین هست، میتونید یک فن رو بهش وصل کنید و فن دیگری رو توسط رابط به پاور متصل کنید که در عمل هیچ تفاوتی نداره. برای نورپردازی فن ها، باید از کنترلر استفاده کنید چون به مادربورد متصل نمیشوند. موفق باشید.

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، sajad564 گفته است:

در مورد سازگار نبود یعنی اگر سازگار بود دیگه نیاز نبود که به صورت جدا فن ها در هدر های فن مادربرد نصب (نصب = فرو رفتن کابل فن در هدر فنِ مادربرد) بشه ؟

والا نفهمیدم چه فرمودین.

سازگار نیست یعنی:

3 پین 5 ولت به 4 پین 12 ولت نمیخوره

یعنی به هم نمیخورن

یعنی 2 تا کانکتور متفاوت هستند

یعنی با هم جور در نمیان

یعنی اگر اینو به اون بزنی خراب میشن

یعنی نباید این دو تا رو به هم بزنی

یعنی هیچ ربطی به هم ندارن

اگر لازمه بازهم توضیح بدم.

1 ساعت قبل، sajad564 گفته است:

در مورد "بله" هم خب الان کیس مادربرد بنده که کلا 2 هدر فن داره که یکیشن فن سی پی یو نصب شده یعنی کلا فقط از یک فن کیس میتونم استفاده کنم ؟ :(

بله فقط از یک فن اضافی میشه با اتصال به مادربرد ازش بهره برد.

۱ ساعت قبل، sajad564 گفته است:

کمک بنمایید

خیر، مادربرد asus prime b660m-k d4 یک مادربرد سری اداری است، در کلاس اداری، شما یک هدر فن برای خنک کننده پردازنده لازم دارید و یک هدر فن برای فن پشت کیس. به همین خاطر اون مادربرد فقط 2 تا هدر فن داره. 

شرکت ایسوس برای کلاس خانگی حرفه ای یا به قول شما اونهایی که 9 تا فن دارن، مادربرد ساخته که 10 تا هدر فن داره.

شما برای اینکه بتونید 2 فن به مادربرد نصب کنید باید هاب فن تهیه کنید.

لینک به دیدگاه

14 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

والا نفهمیدم چه فرمودین.

سازگار نیست یعنی:

3 پین 5 ولت به 4 پین 12 ولت نمیخوره

یعنی به هم نمیخورن

یعنی 2 تا کانکتور متفاوت هستند

یعنی با هم جور در نمیان

یعنی اگر اینو به اون بزنی خراب میشن

یعنی نباید این دو تا رو به هم بزنی

یعنی هیچ ربطی به هم ندارن

اگر لازمه بازهم توضیح بدم.

بله فقط از یک فن اضافی میشه با اتصال به مادربرد ازش بهره برد.

آفرین :|
نه نیاز نیست بیشتر توضیح بدی البته بیشتر اسمش تمسخر بود تا توضیح دادن
شاید سمت شما توضیح دادن رو جور دیگه ای تعریف میکنن..
نه کلا به خودت زحمت نده مارم تو زحمت ننداز
==
پ.ن : حالا واقعا چون کسی چیزی رو نمیدونه یا سوالش مشکل داره باید انقد گستاخانه جواب بدیم ؟بعد هم رو یکی دیگه ریپلای بزنیم بهش ادبیات یاد بدیم ؟

لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، sajad564 گفته است:

آفرین :|
نه نیاز نیست بیشتر توضیح بدی البته بیشتر اسمش تمسخر بود تا توضیح دادن
شاید سمت شما توضیح دادن رو جور دیگه ای تعریف میکنن..
نه کلا به خودت زحمت نده مارم تو زحمت ننداز
==
پ.ن : حالا واقعا چون کسی چیزی رو نمیدونه یا سوالش مشکل داره باید انقد گستاخانه جواب بدیم ؟بعد هم رو یکی دیگه ریپلای بزنیم بهش ادبیات یاد بدیم ؟

وقت دوست عزیز، وقت طلاست. شما ابتدا سوال کردین، من هم به طور واضح خدمت شما جواب دادم.

مجدد همون سوال رو به شکل دیگری تکرار کردین، این یعنی چی؟

یعنی من مجبورم مجدد همون پاسخ قبلی خودم رو دوباره تکرار کنم. و برای اینکه دفعه سومی وجود نداشته باشه، من چند بار به طرق مختلف پاسخ دادم خدمت شما تا مجدد همون سوال پرسیده نشه.

629920210_Screenshot2023-10-26195912.thumb.png.59ebc93a2af3b32536d9646245f5a2ac.png

اینم مدل تاپیک زدن شماست که خودش مشکل داره.

لینک به دیدگاه

22 ساعت قبل، sajad564 گفته است:

بله صرفا با خرید هاب فن میتونی این همه فن رو مدیریت کنی

لینک به دیدگاه

من قصد خرید این کیس رو داشتم.ولی تو بررسی هاش دیدم که فن هاش سه پینه و قابلیت کنترل دور با مادربورد رو ندارن به همین دلیل منصرف شدم.سه پین با دور فن حداکثر کار می‌کنه همیشه در صورت اتصال به چهار پین مادربورد.مگر اینکه هاب تهیه کنید که این قابلیت رو داشته باشه.تو انتخاب هاب هم دقت کنید.هاب هایی هستن که حالت چند راهی دارن و چهار پین هستن.باید هابی تهیه کنید که سه پین باشه و مخصوص این فن ها.در این زمینه از دوستان با تجربه تر راهنمایی بیشتری بگیر.

ویرایش شده توسط Peyman.S
لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، Peyman.S گفته است:

من قصد خرید این کیس رو داشتم.ولی تو بررسی هاش دیدم که فن هاش سه پینه و قابلیت کنترل دور با مادربورد رو ندارن به همین دلیل منصرف شدم.سه پین با دور فن حداکثر کار می‌کنه همیشه در صورت اتصال به چهار پین مادربورد.مگر اینکه هاب تهیه کنید که این قابلیت رو داشته باشه.تو انتخاب هاب هم دقت کنید.هاب هایی هستن که حالت چند راهی دارن و چهار پین هستن.باید هابی تهیه کنید که سه پین باشه و مخصوص این فن ها.در این زمینه از دوستان با تجربه تر راهنمایی بیشتری بگیر.

پیمان جان، مادربرد ها به دو روش به کنترل دور فن می پردازن، یکی از طریق پالسهای PWM هست، که باید فنها 4 پین باشند، و یکی از طریق کنترل ولتاژ یا DC هست، که در این صورت فنها 3 پین باشن کافیه. در حال حاضر داخل سیستم من 4 فن قرار داره، 2 تاش PWM هست، و 2 تاش 3 پین که هر 4 تا توسط مادربرد قابل کنترل هست.

فقط فنهای 2 پین، یا فنهایی که مستقیم به پاور متصل می شوند امکان کنترل توسط مادربرد رو ندارند. بنابراین سرعت فنهای 3 پین و 4 پین هر دو توسط مادربرد امکان پذیره، مگر اینکه مادربرد خیلی قدیمی باشه و امکان کنترل DC نداشته باشه.

لینک به دیدگاه

که اینطور.من گمان میکردم فن های سه پین قابلیت کنترل دور فن با مادربورد رو ندارن.یه چیز جدید یاد گرفتیم.درمورد pwm میدونستم  ولی در مورد dc نه.ممنون آرمین جان.

ویرایش شده توسط Peyman.S
لینک به دیدگاه

15 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

پیمان جان، مادربرد ها به دو روش به کنترل دور فن می پردازن، یکی از طریق پالسهای PWM هست، که باید فنها 4 پین باشند، و یکی از طریق کنترل ولتاژ یا DC هست، که در این صورت فنها 3 پین باشن کافیه. در حال حاضر داخل سیستم من 4 فن قرار داره، 2 تاش PWM هست، و 2 تاش 3 پین که هر 4 تا توسط مادربرد قابل کنترل هست.

فقط فنهای 2 پین، یا فنهایی که مستقیم به پاور متصل می شوند امکان کنترل توسط مادربرد رو ندارند. بنابراین سرعت فنهای 3 پین و 4 پین هر دو توسط مادربرد امکان پذیره، مگر اینکه مادربرد خیلی قدیمی باشه و امکان کنترل DC نداشته باشه.

با اجازه از استارتر محترم

سلام جناب آرمین بزرگوار

کنترل DC در بایوس به چه صورت هست؟ باید روی چه میزان تنظیم بشه؟

لینک به دیدگاه

9 دقیقه قبل، Najm گفته است:

با اجازه از استارتر محترم

سلام جناب آرمین بزرگوار

کنترل DC در بایوس به چه صورت هست؟ باید روی چه میزان تنظیم بشه؟

والا تو بایوس من اتوماتیکه، خودش تشخیص میده 3 پین یا 4 پینه و توی نرم افزار ویندوز Tuning میکنه. همه چیزش اتوماتیکه

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

آقا یه سوال
امشب میخوام هاب رو بخرم در نتیجه دوستان اگر اطلاع دارن یه اطلاع بدن(رئ ی سی با فرمت جواد خیابانی) :
الان مادربرد من که 4 پین میخوره
کیس هم که نورپردازیش سه پین هستش
بعد داریم هابی که هم زمان از سه پین و چهار پین argb پشتیبانی کنه ؟ یعنی خود هاب به چهار پین argb مادربرد متصل بشه و فن ها هم که سه پین هستن به سه پین argb هاب ؟اگر نه راه حل چیست

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، sajad564 گفته است:

بعد داریم هابی که هم زمان از سه پین و چهار پین argb پشتیبانی کنه ؟

خیر

2 ساعت قبل، sajad564 گفته است:

اگر نه راه حل چیست

خرید کنترلری که 3پین بخوره و نورپردازی شمارو با کنترلر یا ریموت انجام بده

لینک به دیدگاه

19 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

خیر

خرید کنترلری که 3پین بخوره و نورپردازی شمارو با کنترلر یا ریموت انجام بده

از اون لحاظ که تبدیلش هست
دیپ کول داره
ولی تو ایران موجود نیست
در مورد ریموت هم خود کیس برای تغییر رنگ rgb دوتا دکمه داره

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...