رفتن به مطلب

تک دور شدن فن cpu

Recommended Posts

سلام دوستان یه مادربرد H310 دارم که فن cpuش فقط دور تند یکسره کار میکنه، یعنی از زمانی که سیستم روشن میکنم فقط روی دور تند هست و اصلا متغیر نیست تنظیمات بایوس هم ریست کردم ولی خبری نشد، دلیلش چی میتونه باشه؟

لینک به دیدگاه

سلام

توی بایوس تنظیمات چرخش فن هست اون رو بزارید رو سایلنت ببینید درست میشه. اگر نشد یه مشکلی هست. اول دما رو چک کنید مشکل نداشته باشه اگر مشکلی نبود  احتمالا یا فن مشکل داره یا عدم همخوانی با مادربرد هست. البته بایوس مادربرد رو هم آپدیت کنید.

لینک به دیدگاه

24 دقیقه قبل، blooder گفته است:

سلام

توی بایوس تنظیمات چرخش فن هست اون رو بزارید رو سایلنت ببینید درست میشه. اگر نشد یه مشکلی هست. اول دما رو چک کنید مشکل نداشته باشه اگر مشکلی نبود  احتمالا یا فن مشکل داره یا عدم همخوانی با مادربرد هست. البته بایوس مادربرد رو هم آپدیت کنید.

همین کار رو کردم گذاشتم رو سایلنت تغییری نکرد، دما هم چک کردم اوکیه، بایوس هم دیشب آپدیت کردم.... کلا هیچ تغییری نمیکنه صداش یکمی رو مخه

لینک به دیدگاه

سلام چک کن اشتباهی تو سوکت system fan نرفته باشه . مگه ۴ سیم نیس ؟

ویرایش شده توسط میلاد بهرامن
لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، میلاد بهرامن گفته است:

سلام چک کن اشتباهی تو سوکت system fan نرفته باشه . مگه ۴ سیم نیس ؟

آره چهار سیمه چک کردم درسته تو سوکت CPU_FAN هست

لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، Gh-Moradi گفته است:

آره چهار سیمه چک کردم درسته تو سوکت CPU_FAN هست

توی بایوس ببین رو Dc تنظیم نیست؟؟؟

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، Gh-Moradi گفته است:

سلام دوستان یه مادربرد H310 دارم که فن cpuش فقط دور تند یکسره کار میکنه، یعنی از زمانی که سیستم روشن میکنم فقط روی دور تند هست و اصلا متغیر نیست تنظیمات بایوس هم ریست کردم ولی خبری نشد، دلیلش چی میتونه باشه؟

درود بر شما

مدل فن و سی پی یو چیه؟

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، kiarash917 گفته است:

توی بایوس ببین رو Dc تنظیم نیست؟؟؟

ببخشید درست متوجه نشدم، چی باید روی dc باشه؟

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

درود بر شما

مدل فن و سی پی یو چیه؟

ارادت، پردازنده 8100 و دما هم حدود 38-40 هست و 3تا فن هم تابحال تست کردم همشون درجا دور تند میرن

لینک به دیدگاه

14 ساعت قبل، Gh-Moradi گفته است:

درود

- عزیز اگر فنی که استفاده می کنید ، فن استوک خود اینتل هست پس 4 پین PWM هست در نتیجه سرعتش قابل تغییر هست ؛ دقت کنید که هر 4 پین سوکت فن به طور کامل وارد هدر فن مادربرد شده باشند.

- وارد محیط بایوس بشید ، در صفحه اول بایوس قسمتی برای تنطیم فن های متصل به مادربرد قابل مشاهده هست به نام QFan Control . , روش کلیک کنید و واردش بشید

- در سمت چپ پنجره باز شده روی CPU FAN انتخاب کنید ، وقتی نمودار فن براتون نمایش داده شد ، در بالا سمت راست پنجره روی گزینه PWM کلیک کنید و در پایان APPLY رو بزنید و تنظیمات بایوس رو ذخیره کنید تا سیستم ریستارت بشه ؛ حالا سرعت فن هم از داخل بایوس (QFan Control) و هم ویندوز از طریق نرم افزارهای های کنترل سرعت قابل تنظیم هست.

bios_01-copy.jpg

10gVjsm.png

- عکس های بالا مربوط به بایوس مادربردهای ایسوس هست ، البته شما به برند مادربرد خود اشاره ای نکردید در نتیجه مراحل بالا میتونه کمی متفاوت باشه.

موفق باشید

ویرایش شده توسط Amin Heydari
لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، Gh-Moradi گفته است:

ارادت، پردازنده 8100 و دما هم حدود 38-40 هست و 3تا فن هم تابحال تست کردم همشون درجا دور تند میرن

دما خوبه، پس از دما و خمیر نیست

ایراد از فن هم نیست چون میفرمایید با 3 فن دیگر هم همینطوره

اگر هم به سوکت cpu-fan نزده باشین قطعا خود مادر بورد اختطار میده

الان دیگه فقط مادربرد مونده

اول بایوس رو بروز رسانی کنید، پشنهاد دوستان رو هم انجام بدید و نتیجه رو اعلام کنید

اگر با بروز رسانی هم جواب نگرفتید ایراد از مادر بورده

لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، Gh-Moradi گفته است:

ببخشید درست متوجه نشدم، چی باید روی dc باشه؟

image.thumb.png.4077ff506883f6b962f36afb4e574306.png

این نمودار مولفه Pwm باید باشه   چک کنید اگه رو dc بود به pwm تغییر بدین

لینک به دیدگاه

12 ساعت قبل، Amin Heydari گفته است:

درود

- عزیز اگر فنی که استفاده می کنید ، فن استوک خود اینتل هست پس 4 پین PWM هست در نتیجه سرعتش قابل تغییر هست ؛ دقت کنید که هر 4 پین سوکت فن به طور کامل وارد هدر فن مادربرد شده باشند.

- وارد محیط بایوس بشید ، در صفحه اول بایوس قسمتی برای تنطیم فن های متصل به مادربرد قابل مشاهده هست به نام QFan Control . , روش کلیک کنید و واردش بشید

- در سمت چپ پنجره باز شده روی CPU FAN انتخاب کنید ، وقتی نمودار فن براتون نمایش داده شد ، در بالا سمت راست پنجره روی گزینه PWM کلیک کنید و در پایان APPLY رو بزنید و تنظیمات بایوس رو ذخیره کنید تا سیستم ریستارت بشه ؛ حالا سرعت فن هم از داخل بایوس (QFan Control) و هم ویندوز از طریق نرم افزارهای های کنترل سرعت قابل تنظیم هست.

bios_01-copy.jpg

10gVjsm.png

- عکس های بالا مربوط به بایوس مادربردهای ایسوس هست ، البته شما به برند مادربرد خود اشاره ای نکردید در نتیجه مراحل بالا میتونه کمی متفاوت باشه.

موفق باشید

سلام ممنونم از بابت توضیحات و وقتی که گذاشتید، مادربرد ایسوس هست اما همچین گزینه ای بنام PWM در قسمت Qfan وجود نداره، دقیقا مثل عکس آخری که فرستادید ولی دوتا گزینه DC و PWM رو نداره

10 ساعت قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

دما خوبه، پس از دما و خمیر نیست

ایراد از فن هم نیست چون میفرمایید با 3 فن دیگر هم همینطوره

اگر هم به سوکت cpu-fan نزده باشین قطعا خود مادر بورد اختطار میده

الان دیگه فقط مادربرد مونده

اول بایوس رو بروز رسانی کنید، پشنهاد دوستان رو هم انجام بدید و نتیجه رو اعلام کنید

اگر با بروز رسانی هم جواب نگرفتید ایراد از مادر بورده

تمام کارها رو کردم بروز رسانی هم کردم اما همچنان تاثیری نداشت

9 ساعت قبل، kiarash917 گفته است:

image.thumb.png.4077ff506883f6b962f36afb4e574306.png

این نمودار مولفه Pwm باید باشه   چک کنید اگه رو dc بود به pwm تغییر بدین

این دوتا گزینه DC و PWM رو در قسمت Qfan نداره

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
47 دقیقه قبل، Gh-Moradi گفته است:

سلام ممنونم از بابت توضیحات و وقتی که گذاشتید، مادربرد ایسوس هست اما همچین گزینه ای بنام PWM در قسمت Qfan وجود نداره، دقیقا مثل عکس آخری که فرستادید ولی دوتا گزینه DC و PWM رو نداره

اگه نداره دستی براش پروفایل فن بساز

ویرایش شده توسط Hassan.SK
لینک به دیدگاه

55 دقیقه قبل، Gh-Moradi گفته است:

دور فن چقدر بالاست ؟ ایا نویز ازار دهنده داره ؟

شاید دور طبیعی فن همین باشه و چون دما خوبه ثابت میمونه

در هر صورت اگر ایراد محرض باشه و لود فن بیش از حد باشه

و اگر بدرستی تستها و پیشنهادات رو انجام داده باشید

از اینجا به بعد کار کمی سخت میشه

و نیاز به ازمون خطا و تعویض قطعه هست که مطئن شید ایراد به صورت قطعی از مادر بورد هست یا نه

باز منتظر پیشنهاد دوستان بمونید

اگر نتیجه نگرفتید باید به یه مرکز تعمرات معتبر مراجعه کنید تا براتون ایراد رو پیدا کنن

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، Hassan.SK گفته است:

اگه نداره دستی براش پروفایل فن بساز

چطوری بسازم؟ یه کوچولو راهنمایی کنید

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

دور فن چقدر بالاست ؟ ایا نویز ازار دهنده داره ؟

شاید دور طبیعی فن همین باشه و چون دما خوبه ثابت میمونه

در هر صورت اگر ایراد محرض باشه و لود فن بیش از حد باشه

و اگر بدرستی تستها و پیشنهادات رو انجام داده باشید

از اینجا به بعد کار کمی سخت میشه

و نیاز به ازمون خطا و تعویض قطعه هست که مطئن شید ایراد به صورت قطعی از مادر بورد هست یا نه

باز منتظر پیشنهاد دوستان بمونید

اگر نتیجه نگرفتید باید به یه مرکز تعمرات معتبر مراجعه کنید تا براتون ایراد رو پیدا کنن

دور فن روی 3000 به بالاست صداش رو مخه، فکر میکنید چه قطعاتی رو باید تعویض کنم؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
3 ساعت قبل، Gh-Moradi گفته است:

همون قسمت تو بایوس کاستوم فن میزنید و براش پروفایل میسازید

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، Gh-Moradi گفته است:

- عجب !! گزینه های PWM و DC وجود ندارند؟! مطمعن هستید که به درستی فن رو به هدر CPU FAN روی مادربرد متصل کردید؟

- طبق عکسی که آقا کیارش ارسال کرده بودند ، مجددا وارد بایوس و قسمت QFan بشید ، پس از انتخاب CPU FAN ، در پایین پنچره پنج حالت وجود داره : سایلنت ، نرمال ، توربو ، فول اسپید و در نهایت مانوآل (دستی) . کلیک کنید روی مانوآل و یک نمودار فن امتحانی ایجاد کنید و APPLY رو بزنید. ببینید سرعت فن تغییر میکنه یا نه .

- یک راه دیگه هم هست ، نرم افزار AI Suite 3 رو از صفحه مادربرد خودتون در سایت ایسوس دانلود کنید ، از طریق اون نرم افزار سرعت فن رو مدیریت کنید.

- اگر راه های بالا جواب نداد ، ایراد از فن یا اتصالش هست. در صورتی که یک فن چهار پین PWM دیگری در دسترس داری ، اون رو بزن به هدر CPU FAN روی مادربرد ، اگر کار نکرد پس قطعا هدر فن مادربرد مشکل داره.

image.png.db4d1f90b0ee91a5e03b2f61a2462946.png

لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، Hassan.SK گفته است:

همون قسمت تو بایوس کاستوم فن میزنید و براش پروفایل میسازید

آها متوجه شدم تنظیمات سفارشی انجام دادم ولی تاثیری نداشت متاسفانه

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، Amin Heydari گفته است:

- عجب !! گزینه های PWM و DC وجود ندارند؟! مطمعن هستید که به درستی فن رو به هدر CPU FAN روی مادربرد متصل کردید؟

- طبق عکسی که آقا کیارش ارسال کرده بودند ، مجددا وارد بایوس و قسمت QFan بشید ، پس از انتخاب CPU FAN ، در پایین پنچره پنج حالت وجود داره : سایلنت ، نرمال ، توربو ، فول اسپید و در نهایت مانوآل (دستی) . کلیک کنید روی مانوآل و یک نمودار فن امتحانی ایجاد کنید و APPLY رو بزنید. ببینید سرعت فن تغییر میکنه یا نه .

- یک راه دیگه هم هست ، نرم افزار AI Suite 3 رو از صفحه مادربرد خودتون در سایت ایسوس دانلود کنید ، از طریق اون نرم افزار سرعت فن رو مدیریت کنید.

- اگر راه های بالا جواب نداد ، ایراد از فن یا اتصالش هست. در صورتی که یک فن چهار پین PWM دیگری در دسترس داری ، اون رو بزن به هدر CPU FAN روی مادربرد ، اگر کار نکرد پس قطعا هدر فن مادربرد مشکل داره.

image.png.db4d1f90b0ee91a5e03b2f61a2462946.png

باور کنید راست میگم نداره تو محیط بایوس نمیتونم اسکرین شات بگیرم وگرنه عکسشو واستون میفرستادم اگه تونستم با گوشی عکس میگیرم میفرستم

آره رفتم توی QFan روی حالات مختلف هم تست کردم اصلا تاثیری نداره فقط همون دور تند هستش، چنتا فن دیگه هم تست کردم همشون دور تند بودن، حالا اون نرم افزار رو دانلود میکنم ببینم چطور میشه، ممنون

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
42 دقیقه قبل، Gh-Moradi گفته است:

آها متوجه شدم تنظیمات سفارشی انجام دادم ولی تاثیری نداشت متاسفانه

آرموری نصبه از اون هم میتونید عوض کنید

لینک به دیدگاه

47 دقیقه قبل، Gh-Moradi گفته است:

باور کنید راست میگم نداره تو محیط بایوس نمیتونم اسکرین شات بگیرم وگرنه عکسشو واستون میفرستادم اگه تونستم با گوشی عکس میگیرم میفرستم

آره رفتم توی QFan روی حالات مختلف هم تست کردم اصلا تاثیری نداره فقط همون دور تند هستش، چنتا فن دیگه هم تست کردم همشون دور تند بودن، حالا اون نرم افزار رو دانلود میکنم ببینم چطور میشه، ممنون

سلام

دوست عزیز مشکل از مادربرد هست. بنده هم همین مشکل رو قبلا با h310 mk2 و 9100 داشتم. مادربرد پایین رده همینه برادر خصوصا اگر مونتاژ برادران چینی باشه. حدسم اینه که قطعه ای به نام کنترلر فن روی مادربردها هست که به دلیل ارزون تر بودن و پایین رده بودن برد قرار ندادن و فن شما روی dc یا 12 ولت داره زوزه میکشه. نمیتونستن روی   5 ولت بزارن چون امکان داره روی برد سی پی یوی قویتر نصب بشه و مشکل ایجاد کنه برا همین یه چیز گذاشتن که هردو رو جواب بده😂

ویرایش شده توسط blooder
لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، Gh-Moradi گفته است:

- چون بایوس راحت تره ، بذار اول از بایوس بریم

- بایوس رو حتما به آخرین نسخه بروزرسانی بکن ؛ درصورتی که اینکار رو قبلا انجام دادی ، به یک یا دو نسخه قدیمی تر دانگرید کن. احساس میکنم شما در سمت چپ قسمت QFan ، سی پی یو فن (CPU FAN) رو انتخاب نمیکنی و به اشتباه داری با شاسی فن ها اینکار رو انجام میدی.

- مجددا تاکید میکنم حتما ببین فنی که داری چهار پین باشه و هر چهار پینش داخل هدر CPU FAN مادربرد قرار گرفته باشه.

- مادبردتون ایسوسه ، پس بعد از نصب ویندوز بطور خودکار نرم افزار Armoury Crate براتون دانلود میشه ، اجراش کنید . در صفحه اول این نرم افزار همون حالت های مختلف فن قرار داره ، دقیقا همونایی که در بایوس وجود دارند . این نرم افزار سرعت فن ها رو دقیقا طبق نمودارهای داخل بایوس میخونه و تغییر میده ، روی حالت مختلف کلیک کنید و ببینید سرعت تغییر میکنه یا نه.

- اگر تغییری نکرد برید سراغ AI Suite 3 ، بعد از نصب نرم افزار در صفحه اولش ، در منوی سمت چپ Fan Xpert 4 رو انتخاب کنید .

- در وسط یک گزینه به نام Fan Tuning  وجود داره ، روش بزنید تا این نرم افزار بیاد بر اساس قدرت فن ها نمودار سرعتی منحصر به فرد هر کدومشون رو ایجاد کنه.

- در آخر چهار حالت سایلنت ، نرمال ، توربو و فول اسپید در اختیارتون میگذاره که در شرایط مختلف میتونید استفاده بکنید .

- باز اگر نشد ، یک نرم افزار سبک و پرکاربرد دیگر برای تغییر و مدیریت سرعت فن ها وجود داره به نام Fan Control . از گیت هاب یا وبسایت رسمی خودش میتونید دانلود کنید.

- آموزش های مربوط به این نرم افزار توسط یوتیوبر های معروف ساخته شده ، امتحانش کنید.

- تمام راه های بالا را هم برای فن فعلی و هم فن دیگری که حتما چهار PWM باشه روی هدر CPU FAN امتحان بکنید.

- در صورتی که سرعت تغییر نکرد ، متاسفانه هدر مادربرد خرابه.

Screenshot 2023-11-01 200410.png

Screenshot 2023-11-01 200515.png

Screenshot 2023-11-01 200907.png

لینک به دیدگاه

15 ساعت قبل، Gh-Moradi گفته است:

دور فن روی 3000 به بالاست صداش رو مخه، فکر میکنید چه قطعاتی رو باید تعویض کنم؟

اگر پیشنهادات و راهنمایی های دوستان رو بدرستی انجام داده باشید ایراد از مادر بورده

باز تاکید میکنم پیشنهادات رو یک بار دیگر با دقت مرور کنید، چرا چون کم پیش میاد مدار pwm سی پی یو فن مادر برد دچار اسیب شه

و گاهی ایرادات عجیب غریبی هست که باعث گمراهی میشه

الان نیازه ایراد کامل مشخص شه، در این مواقع من خودم با یک ماردبرد دیگه تست میکنم

سریع و ساده به این نتیجه میرسم ایراد قطعی مادر برد هست یا باید دنبال چیز عجیب غریب بگردم

مادر برد بود کاری از دست شما بر نمیاد و باید پسپرید به یه مرکز تعمیرات مطمئن

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...