رفتن به مطلب

وضعیت دمای کارت گرافیک ؟!

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان 
بنده یه مدت قبل یه کارت 6900xt خریدم که مشکل داشت و پسش دادم و مجددا از جای دیگری یه کارت دیگه از همین مدل خریدم ( xfx 6900 xt swft)
این کارت دمای خیلی بهتری از کارت قبلی داره و با دور فن 50 درصد دماش در فول لود زیر 60 درجه هستش
ولی مسئله اینه که دمای هات اسپاتش خیلی بالاتره(میدونم هات اسپات باید بالا تر باشه) و اختلاف این دو دما بعضا حتی به 30 درجه هم میرسه(مثلا gpu temp 60 باشه ممکنه هات اسپات به 90 برسه)
شکم این بود که این دما مربوط به دمای vram باشه(میدونم هات اسپات دمای ثبت شده توسط داغ ترین سنسور هستش,منظورم اینه که گمان بنده بر این بود که در حال حاضر داغ ترین سنسور ,سنسورِ vram هستش)
و خب نرم افزار هایی مثل gpu-z چیزی در خصوص vram نشون نمیدادن
از نرم افزار hwinfo استفاده کردم که اطلاعاتش به صورت عکس زیر هستش,وضعیت دمای کارت چطوره؟کدوم یکی از این دما ها مربوط به vram میشه ؟آیامیشه گفت دمایی که هات اسپات داره نشون میده همون دمای vram هستش ؟
photo_2023-11-06_06-59-13_c398.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تو تصویر مدل کارت مرک زده

دمای کارت عالیه ، هات اسپات هم نرماله البته اختلافشون زیاده ولی 84-90 نرماله برای این کارت

شما یک عدد رم دیگه تهیه کن که دوال بشه

لینک به دیدگاه

10 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است:

تو تصویر مدل کارت مرک زده

دمای کارت عالیه ، هات اسپات هم نرماله البته اختلافشون زیاده ولی 84-90 نرماله برای این کارت

شما یک عدد رم دیگه تهیه کن که دوال بشه

کدوم یک از دما های توی تصویر مربوط به vram میشه؟

لینک به دیدگاه

34 دقیقه قبل، sajad564 گفته است:

کدوم یک از دما های توی تصویر مربوط به vram میشه؟

دومین مورد»  Memory Junction Temperature

دمای هات اسپات مربوط به هسته GPU هست و داغ ترین سنسور سلیکون GPU رو گزارش میکنه

ویرایش:

نمیدونم چه تستی گرفتید و لود چی بوده ولی با این اسکرین شاتی که گذاشتید بنظر کارت داره 200 وات مصرف میکنه و نمیشه گفت فول لود بوده

کارت 6900 رفرنس حداکثر 255 وات مصرف میکنه 6900 xfx سری core هم همینطور....مدل های merc black هم 280 الی 290 وات حداکثر مصرفشون هست ولی کارت شما حداکثر مصرفش 209 وات بوده برای همین نمیشه در مورد دما دقیق نظر داد

به هر حال اختلاف 20-30 درجه بین هات اسپات و ادج طبیعی بنظر میاد

اگه براتون مقدوره تست تایم اسپای بگیرید

ویرایش شده توسط lucky luke
لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، sajad564 گفته است:

سلام دوستان 
بنده یه مدت قبل یه کارت 6900xt خریدم که مشکل داشت و پسش دادم و مجددا از جای دیگری یه کارت دیگه از همین مدل خریدم ( xfx 6900 xt swft)
این کارت دمای خیلی بهتری از کارت قبلی داره و با دور فن 50 درصد دماش در فول لود زیر 60 درجه هستش
ولی مسئله اینه که دمای هات اسپاتش خیلی بالاتره(میدونم هات اسپات باید بالا تر باشه) و اختلاف این دو دما بعضا حتی به 30 درجه هم میرسه(مثلا gpu temp 60 باشه ممکنه هات اسپات به 90 برسه)
شکم این بود که این دما مربوط به دمای vram باشه(میدونم هات اسپات دمای ثبت شده توسط داغ ترین سنسور هستش,منظورم اینه که گمان بنده بر این بود که در حال حاضر داغ ترین سنسور ,سنسورِ vram هستش)
و خب نرم افزار هایی مثل gpu-z چیزی در خصوص vram نشون نمیدادن
از نرم افزار hwinfo استفاده کردم که اطلاعاتش به صورت عکس زیر هستش,وضعیت دمای کارت چطوره؟کدوم یکی از این دما ها مربوط به vram میشه ؟آیامیشه گفت دمایی که هات اسپات داره نشون میده همون دمای vram هستش ؟
photo_2023-11-06_06-59-13_c398.jpg

سلام

دوست عزیز هم gpuz دمای مموری رو نشون میده هم میتونید تیکش رو در آفتر بنر بزنید تا اونم نشون بده. دمای هات اسپات بین ده تا نهایتا 20 درجه در بدترین حالت باید بالاتر باشه. اصولا دمای هات اسپات با دمای مموری در کارتهای ddr6 توی یک رنج هست. دمای کارت شما خوبه ولی دیفالت تنظیمات فن در بایوس هر کارتی تنظیم شده در بهترین شرایط اعم از خمیر خوب و کم کار یا نو بودن کارت و با گذشت زمان و کارکرد کارت خصوصا کارتهای ماین شده دیگه اون تنظیمات به درد اون کارت نخواهد خورد و باید فن رو کاستوم کنید تا شاهد افت دما و رسیدن به نقطه ایده آل باشید. 

ویرایش شده توسط blooder
لینک به دیدگاه

2 دقیقه قبل، blooder گفته است:

سلام

دوست عزیز هم gpuz دمای مموری رو نشون میده هم میتونید تیکش رو در آفتر بنر بزنید تا اونم نشون بده. دمای هات اسپات بین ده تا نهایتا 20 درجه باید بالاتر باشه. اصولا دمای هات اسپات با دمای مموری در کارتهای ddr6 توی یک رنج هست.

سلام
برای این کارت نشون نمیده(gpuz , afterburner)
فقط gpu temp و hotspot در این دو نرم افزار در دسترسه(برای این کارت,برای کارت های دیگه بحث فرق میکنه)
در hwinfo البته دماهای بیشتری نشون داده میشه که توی عکس هم هست
در مورد hotspot هم که بین سنسور ها داغ ترینشون به عنوان هات اسپات درنظر گرفته میشه فقط نمیدونم آیا شامل سنسور های vram هم میشه یا خیر
از هوش مصنوعی که پرسیدم گفتش که gpu memory junction temp دمای vram نیست ولی یه برآوردی ازدمای وی رم هستش و عموما از دمای وی رم بالاتره و هرچقدر gpu vram junction دماش بالاتر باشه دمای وی رم هم بالاتره

لینک به دیدگاه

The hotspot temperature is typically measured at the hottest point on the GPU die, which does not include the VRAM. However, some graphics cards may have additional temperature sensors that monitor the VRAM temperature separately. In this case, the VRAM temperature may be reported as a separate reading in HWiNFO or other monitoring software.
====
As an AI language model, I can tell you that GPU RAM junction temperature refers to the temperature of the junction between the GPU and the RAM on a graphics card. It is not directly related to the VRAM temperature, which refers to the temperature of the memory chips themselves. However, the VRAM temperature can indirectly affect the GPU RAM junction temperature, as higher VRAM temperatures can lead to higher overall temperatures on the graphics card. It is important to monitor both temperatures to ensure that the graphics card is operating within safe limits.
ولی خب مسئله اینه که نمیشه به حرف های ai اعتماد کرد,کافیه یه "are you sure" بفرستی واسش هرچی گفته رو انکار میکنه😂

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اختلاف بالای دمای کارت و هات اسپات ناشی از پایین اومدن کیفیت خمیر هست که فعلا اوکیه اگه 95-100 رد کرد باید به فکر تعویض خمیر باشید

سری 6000 ندیدم سنسور مموری بزارن و فقط برای مدلهای 3070ti به بالا در انویدیا هست 

حتی 7900xt هم داشتم اونم سنسور مموری نداشت متاسفانه amd در این قبیل موارد کم کاری کرده

لینک به دیدگاه

5 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است:

اختلاف بالای دمای کارت و هات اسپات ناشی از پایین اومدن کیفیت خمیر هست که فعلا اوکیه اگه 95-100 رد کرد باید به فکر تعویض خمیر باشید

سری 6000 ندیدم سنسور مموری بزارن و فقط برای مدلهای 3070ti به بالا در انویدیا هست 

حتی 7900xt هم داشتم اونم سنسور مموری نداشت متاسفانه amd در این قبیل موارد کم کاری کرده

والا فکر نکنم ربطی به کیفیت خمیر داشته باشه
اگر مربوط به خمیر باشه هم هات اسپات و هم دمای کارت میره بالا
اگر ربطی به مموری نداشته باشه تنها دلیلی که به ذهنم میرسه پخش نشدن مناسبِ خمیر و یا مشکل در قرار گیری هیت سینک(بعضی از پیچ ها خوب سفت نشده باشن یا کلا هیت سینک به خوبی نصب نشده باشه) که نتیجش این میشه یه قسمتی خاصی از کارت چون ارتباط خوبی با هیت سینک نداره دماش بالاتر از سایر قسمت ها خواهد بود,ولی اگر کیفیت خمیر باشه خب توی تمامی قسمت ها جنس خمیر ثابته در نتیجه کلا دمامیره بالا درصورتی که دمای کارت(میانگینِ سنسورها) بسیار بسیار پایین هستش
مثلا تو همین گاد آور وار بعد از نیم ساعت عموما 42-43 بود و دمای هات اسپات هم حدودا زیر 58 (البته باتل نک میشه و gpu usage در حد 80-85 درصد)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
23 دقیقه قبل، sajad564 گفته است:

والا فکر نکنم ربطی به کیفیت خمیر داشته باشه
اگر مربوط به خمیر باشه هم هات اسپات و هم دمای کارت میره بالا
اگر ربطی به مموری نداشته باشه تنها دلیلی که به ذهنم میرسه پخش نشدن مناسبِ خمیر و یا مشکل در قرار گیری هیت سینک(بعضی از پیچ ها خوب سفت نشده باشن یا کلا هیت سینک به خوبی نصب نشده باشه) که نتیجش این میشه یه قسمتی خاصی از کارت چون ارتباط خوبی با هیت سینک نداره دماش بالاتر از سایر قسمت ها خواهد بود,ولی اگر کیفیت خمیر باشه خب توی تمامی قسمت ها جنس خمیر ثابته در نتیجه کلا دمامیره بالا درصورتی که دمای کارت(میانگینِ سنسورها) بسیار بسیار پایین هستش
مثلا تو همین گاد آور وار بعد از نیم ساعت عموما 42-43 بود و دمای هات اسپات هم حدودا زیر 58 (البته باتل نک میشه و gpu usage در حد 80-85 درصد)

بنده 3 تا خمیر مرغوب برای 6800xt استفاده کردم خمیر های با ضریب انتقال پایینتر مثل کولر مستر پرو دمای کارت نرمال و هات اسپات بالا اختلافشون مثل دمای کارت شما (وقتی از چیزی حرف میزنیم عموما از روی تجربه نه حدس و گمان) 

مگه کارت پلمپ نیست چجوری پیچ ها سفت نیستن

میانگین سنسور هم از زمانی گرفته میشه که برنامه باز بشه 

کارت شما هم در حالت دفالت مصرف نزدیک 300 وات داره اونم فقط از تغذیه پاور ، مصرف pci به کنار

به قول دوستمون کامل زیر لود نرفته که نشان از مشکل سیستم شما هست

شما یک عدد رم تهیه کنید به خودتون و سیستم لطف بزرگی میکنید 

اگه سایبر پانک دارید رو اون هم تست بزنید

لینک به دیدگاه

10 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است:

بنده 3 تا خمیر مرغوب برای 6800xt استفاده کردم خمیر های با ضریب انتقال پایینتر مثل کولر مستر پرو دمای کارت نرمال و هات اسپات بالا اختلافشون مثل دمای کارت شما (وقتی از چیزی حرف میزنیم عموما از روی تجربه نه حدس و گمان) 

مگه کارت پلمپ نیست چجوری پیچ ها سفت نیستن

میانگین سنسور هم از زمانی گرفته میشه که برنامه باز بشه 

کارت شما هم در حالت دفالت مصرف نزدیک 300 وات داره اونم فقط از تغذیه پاور ، مصرف pci به کنار

به قول دوستمون کامل زیر لود نرفته که نشان از مشکل سیستم شما هست

شما یک عدد رم تهیه کنید به خودتون و سیستم لطف بزرگی میکنید 

اگه سایبر پانک دارید رو اون هم تست بزنید

در کل اوضاع کارتشون مشکل خاصی نداره واقعا زیادی حساس شدند. سایبرپانک رو واقعا نمیشه برای تست هم استفاده کرد خیلی باگ و مشکل داره با اینکه به صورت کیلویی اپدیت میدن براش پر از مشکلات گرافیکی و ارتیفکت و تکسچره من حتی نسخه 2.01 هم تست کردم با دو تا گرافیک مختلف باز هم مشکلات خاص و تکسچری داره...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
11 دقیقه قبل، pedi9004 گفته است:

در کل اوضاع کارتشون مشکل خاصی نداره واقعا زیادی حساس شدند. سایبرپانک رو واقعا نمیشه برای تست هم استفاده کرد خیلی باگ و مشکل داره با اینکه به صورت کیلویی اپدیت میدن براش پر از مشکلات گرافیکی و ارتیفکت و تکسچره من حتی نسخه 2.01 هم تست کردم با دو تا گرافیک مختلف باز هم مشکلات خاص و تکسچری داره...

دو بار تمومش کردم برا من مشکلی نبود الانم تنظیمات الترا حدود 100 فریم میگیرم

اویل 4 هم خوبه برای تست سیستم

راجب کارتشون هم گفتم اختلاف دما ها بالاست ولی زیر 90 اوکیه برای هات اسپات بالاتر بره باید سرویس بشه

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است:

دو بار تمومش کردم برا من مشکلی نبود الانم تنظیمات الترا حدود 100 فریم میگیرم

اویل 4 هم خوبه برای تست سیستم

راجب کارتشون هم گفتم اختلاف دما ها بالاست ولی زیر 90 اوکیه برای هات اسپات بالاتر بره باید سرویس بشه

به سلامتی ولی قضیه ارتیفکت های رنگی و تکسچر سیاه و سفیدش جهانیه و حل نشده ها😅 محیط زیبایی داره واقعا ولی خوب ساختش....

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
23 دقیقه قبل، pedi9004 گفته است:

به سلامتی ولی قضیه ارتیفکت های رنگی و تکسچر سیاه و سفیدش جهانیه و حل نشده ها😅 محیط زیبایی داره واقعا ولی خوب ساختش....

من از محیط آینده و خشک خوشم نمیاد دلم میگیره همه چی ماشینی و بی روح بعد آپدیت جدید گیم پلی بهتر شده

ولی اون قضیه ای که گفتید یکبار هم برام پیش نیومده

لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است:

من از محیط آینده و خشک خوشم نمیاد دلم میگیره همه چی ماشینی و بی روح بعد آپدیت جدید گیم پلی بهتر شده

ولی اون قضیه ای که گفتید یکبار هم برام پیش نیومده

اها شما گرافیکتون ای ام دی هستش بحث ارتیفکت برای شما خیلی مطرح نیست چون بیشتر قضیه بر میگرده به ری تریسینگ و نور و ... ولی خوب قضیه تکسچرها همچنان باقی هستش ولی برای اون هم در مکان های خاصی اتفاق می افته مثل اپارتمان و غیره که باز هم یه جورایی به بحث نور بازی و تداخلش با تکسچر در زوایای خاصی مربوط میشه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...