رفتن به مطلب

درخواست کمک فوری- مشکل تشخیص دما cpu توسط bios

Ali0110
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام

cpu ryzen 3600xt خریدم. روی سیستم ام نصب اش کردم.

مشکلی که الان من دارم اینکه دمایی که تو bios و نرم افزار ai suite که برای مادبرد asus هه نشون داده میشه با دمای واقعی که از cpu تو سربرگ سنسور برنامه gpuz نمایش داده میشه متفاوته.

تو حالت عادی , دما نرم افزار ai suite با gpuz یکیه ولی وقتی cpu تحت فشار میره دما ai suite که وظیفش تغییر دور فنه زیاد تکونی نمیخوره ولی دما gpuz خیلی بالاتر میره

الان من تو کنترل سرعت فن بخاطر درست نشون ندادن دما cpu مشکل دارم. برنامه ai suite رو حذف کردم و بصورت دستی دور فن رو تو bios تغییر دادم منتهی دور فن cpu تو حالت عادی و تحت فشار هیچ تغییری نمیکنه و این نشون میده bios مثل برنامه ai suite دما واقعی رو تشخیص نمیده .

از هیچ برنامه تغییر سرعت فن دیگه ای هم استفاده نمیکنم.

قبل این cpu من 3 تا cpu دیگه انداختم روی سیستم ام برای تست , این مشکل رو نداشتم و این یکی اینجوری شده . بایوس هم ورژن اخره

ویرایش شده توسط Ali0110
لینک به دیدگاه

دوستان من فقط فردا به سیستم ام دسترسی دارم. لطف کنید اگر کسی رو میشناسید که سر در میاره تو تاپیک نام کاربری شو بنویسید متوجه بشه

مشخصات کامل سیستم ام هم بزنید روی اسمم کامل نشون میده

ممنون

لینک به دیدگاه

35 دقیقه قبل، Ali0110 گفته است:

با سلام

cpu ryzen 3600xt خریدم. روی سیستم ام نصب اش کردم.

مشکلی که الان من دارم اینکه دمایی که تو bios و نرم افزار ai suite که برای مادبرد asus هه نشون داده میشه با دمای واقعی که از cpu تو سربرگ سنسور برنامه gpuz نمایش داده میشه متفاوته.

تو حالت عادی , دما نرم افزار ai suite با gpuz یکیه ولی وقتی cpu تحت فشار میره دما ai suite که وظیفش تغییر دور فنه زیاد تکونی نمیخوره ولی دما gpuz خیلی بالاتر میره

الان من تو کنترل سرعت فن بخاطر درست نشون ندادن دما cpu مشکل دارم. برنامه ai suite رو حذف کردم و بصورت دستی دور فن رو تو bios تغییر دادم منتهی دور فن cpu تو حالت عادی و تحت فشار هیچ تغییری نمیکنه و این نشون میده bios مثل برنامه ai suite دما واقعی رو تشخیص نمیده .

از هیچ برنامه تغییر سرعت فن دیگه ای هم استفاده نمیکنم.

درود رفیق

زمان رفرش کردن دماها در AI Suite خیلی طول میکشه و دیر انجام میشه ، در نتیجه تا AI Suite بخواد دما رو نمایش بده GpuZ دمای بروزتری رو نشون میده و AI Suite یک قدم عقب تره.

- آز آنجایی که مادربرد شما ایسوس هست حتما با نصب ویندوز ، نرم افزار Armoury Crate هم برای شما بصورت خودکار نصب میشه. یکی از امکانات این نرم افزار مانتیور کردن دماها و کنترل سرعت فن هاست ، به این صورت که میاد طبق نمودار فنی که برای فن هاتون در بایوس ایجاد کردید اطلاعات رو از بایوس میخونه و سرعت فن ها رو تغییر میده ؛ AI Suite هم امکان مانیتور کردن دماها رو در اختیارتون میگذاره اما شیوه کاری نرم افزار AI Suite با Armoury Crate در تغییر سرعت فن ها متفاوته ، Ai Suite خودش میاد هر یک از فن های متصل به مادربرد رو بررسی میکنه و باتوجه به حداقل و حداکثر سرعتشون یک نمودار اختصاصی تحویل شما میده.

- کمی از موضوع اصلی دور شدیم😅 الان کافیه فقط نرم افزار HWInfo و AI Suite دانلود و نصب کنید. بگذارید اول AI Suite فن هاتون رو اسکن بکنه و نمودار اختصاصی شون رو بسازه ، بعد چهارتا پروفایل پیش فرض در اختیارتون میگذاره : Silent , Standard , Turbo و Full Speed . پروفایل فن ها رو روی استاندارد بگذارید و بعد HWInfo رو باز کنید و از طریق اون دمای CPU Package رو بررسی کنید.

- اگر سوال دیگری هست در خدمتم

ویرایش شده توسط Amin Heydari
لینک به دیدگاه

36 دقیقه قبل، Amin Heydari گفته است:

زمان رفرش کردن دماها در AI Suite خیلی طول میکشه و دیر انجام میشه ، در نتیجه تا AI Suite بخواد دما رو نمایش بده GpuZ دمای بروزتری رو نشون میده و AI Suite یک قدم عقب تره.

سلام و احترام

ai تو حالت عادی وقتی cpu داره تست میشه چون 100 درصد زیر فشاره , اطلاعات رو دیرتر نشون میده منتهی سرعت فن رو سریع عوض میکنه و با کمی تاخیر دما واقعی رو نشون میده. منتهی تو این مورد حتی بعد گذشت چند دقیقه نه دما تغییر میکنه نه سرعت فن

مشکل من اینکه ai دما رو درست نشون نمیده و بتبع سرعت فن رو درست تنظیم نمیکنه. مشکل من تغییر سرعت فنه. این عکسی که براتون میفرستم cpu چندین دقیقه زیر تست بوده منتهی ai سرعت فن رو اصلا تغییر نداده با اینکه دما رو 78 بوده

نمودار تغییر سرعت فن بر اساس دما رو هم خودم تنظیم کردم و روی 4 حالت خود برنامه نمیزارم

یه تست دیگه هم کمتر منتهی اینبار 10 رشته از 12 رشته رو زیر بار تست گذاشتم تا ai بخاطر مشغول بودن cpu دچار مشکل نشه ولی بازم نتیجه فرقی نکرد

12.png

ویرایش شده توسط Ali0110
لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، Ali0110 گفته است:

و bios و نرم افزار ai suite که برای مادبرد asus هه نشون داده میشه با دمای واقعی که از cpu تو سربرگ سنسور برنامه gpuz نمایش داده میشه متفاوته.

درسته دماش

دمای CPU با دمای CPU PACKAGE متفاوته

دومی داغ ترین نقطه هست و اولی دمای میانگین

بایوس و برنامه ایسوس با دمای اولی کار میکنن ولی برنامه نام برده شما با قسمت دومی

42 دقیقه قبل، Ali0110 گفته است:

تو این تست 10 رشته رو زیر بار قرار دادم

شما همونی بودی که گفتی ترمال گریزلی خریدی؟ گویا دماتون بدتر شده :)

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، Ali0110 گفته است:

منتهی دور فن cpu تو حالت عادی و تحت فشار هیچ تغییری نمیکنه و این نشون میده bios مثل برنامه ai suite دما واقعی رو تشخیص نمیده .

شما باید از بایوس توی قسمت مانیتورینگ فن 

تغییر سرعت فن رو بر اساس cpu packge تنظیم کنی

درست میشه

۱ ساعت قبل، Amin Heydari گفته است:

اما شیوه کاری نرم افزار AI Suite با Armoury Crate در تغییر سرعت فن ها متفاوته

تفاوتی در برنامه ها نیست

البته خیلی وقته که AI suite اجازه تنظیم دور فن نمیده در سیستم های جدید

و همه چی رفته روی crate 

لینک به دیدگاه

SOLVED] - CPU temperature very unstable with liquid cooling | Tom's  Hardware Forum

از قسمت sourceمیتونی تنظیم کنی چارت دمایی بر اساس کدوم قطعه باشه

خیلی راحته بزارید روی cpu package

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Ali0110 گفته است:

سلام و احترام

ai تو حالت عادی وقتی cpu داره تست میشه چون 100 درصد زیر فشاره , اطلاعات رو دیرتر نشون میده منتهی سرعت فن رو سریع عوض میکنه و با کمی تاخیر دما واقعی رو نشون میده. منتهی تو این مورد حتی بعد گذشت چند دقیقه نه دما تغییر میکنه نه سرعت فن

مشکل من اینکه ai دما رو درست نشون نمیده و بتبع سرعت فن رو درست تنظیم نمیکنه. مشکل من تغییر سرعت فنه. این عکسی که براتون میفرستم cpu چندین دقیقه زیر تست بوده منتهی ai سرعت فن رو اصلا تغییر نداده با اینکه دما رو 78 بوده

نمودار تغییر سرعت فن بر اساس دما رو هم خودم تنظیم کردم و روی 4 حالت خود برنامه نمیزارم

یه تست دیگه هم کمتر منتهی اینبار 10 رشته از 12 رشته رو زیر بار تست گذاشتم تا ai بخاطر مشغول بودن cpu دچار مشکل نشه ولی بازم نتیجه فرقی نکرد

12.png

- ظاهرا نرم افزار AI ای که شما دارید قادر به خوندن و نمایش دمای Cpu Package نیست و تنها دمای Cpu رو نشون میده. اما نرم افزارهای دیگر مثل GpuZ و ... دمای Cpu Package براشون مهمه و اون رو نمایش میدن.

- اگر توانایی خوندن و مانیتور کردن Cpu Package به AI شما اضافه بشه تمام مشکلات شما حل خواهد شد. چون درحال حاضر AI فکر میکنه دما که خوبه پس چرا باید سرعت فن ها رو تغییر بدم؟ اما از اون طرف دمای واقعی که Cpu Package هست بسیار بالاست اما AI قادر به خوندنش نیست.

- بنده خودم درحال استفاده از AI Suite 3 هستم و علاوه بر دمای Cpu ، دمای Cpu Package هم نمایش میده و سرعت فن ها رو بر اساس مورد دومی تغییر میده ، اما AI شما فقط داره با دمای Cpu کار رو پیش می بره.

Screenshot 2023-12-02 233740.png

- توصیه میکنم وارد صفحه مادربردتون در وبسایت ایسوس بشید و از قسمت دانلود ها ، آخرین نسخه AI رو دانلود و نصب کنید. AI فعلی رو هم اصلا از طریق ویندوز پاک نکنید ، بلکه با آنیستالر (ابزار پاک کننده) مخصوص خودش به نام AI Suite Uninstall Tool پاک کنید تا بطور کامل از روی سیستم پاک بشه.

- همچنین برای تست سی پی یو هم از نرم افزار Cinebench استفاده کنید ، نیازی به آزاد گذاشتن رشته های سی پی یو نیست ، سی پی یو هر چقدر هم که تحت لود باشه نرم افزارهای مانیتورینگ باید کار خودشون رو به درستی انجام بدن و به ندرت پیش میاد زیر بار بودن سی پی یو باعث اختلال عملکرد نرم افزارهای مانیتورینگ بشه یا حداقل من که این مورد رو ندیدم.

لینک به دیدگاه

20 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

شما همونی بودی که گفتی ترمال گریزلی خریدی؟ گویا دماتون بدتر شده

تو همون تاپیک گفتم فرکانس رو بالاتر از 4.2 میبرم سیستم خاموش میشه. الان 4.5، دما 85 و فن 85 درصد کار میکنه و مشکلی نداره البته دماش مقداری زیاده که اونم مربوط بقدرت فنه... 

15 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

؟ 

Screenshot_۲۰۲۳۱۲۰۲_۲۳۵۳۳۹.jpg

لینک به دیدگاه

16 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

SOLVED] - CPU temperature very unstable with liquid cooling | Tom's  Hardware Forum

از قسمت sourceمیتونی تنظیم کنی چارت دمایی بر اساس کدوم قطعه باشه

عزیز مطمعنی که Cpu Package هم به عنوان Source به بایوس اضافه شده؟

شاید مادربردهای نسل جدید فقط مورد Cpu Package رو دارند و تا قبل از نسل 12 و رایزن های 7000 چنین چیزی من به شخصه داخل بایوس مادربرد ندیدم.

لینک به دیدگاه

11 دقیقه قبل، Amin Heydari گفته است:

AI Suite Uninstall Tool

لینک دارید؟ سرچ کردم چیزی نیومد...

لینک به دیدگاه

5 دقیقه قبل، Ali0110 گفته است:

تو همون تاپیک گفتم فرکانس رو بالاتر از 4.2 میبرم سیستم خاموش میشه. الان 4.5، دما 85 و فن 85 درصد کار میکنه و مشکلی نداره البته دماش مقداری زیاده که اونم مربوط بقدرت فنه... 

؟ 

- به نظرم تا زمانی که از داخل محیط ویندوز و توسط نرم افزارهای تغییر سرعت فن مثل AI Suite فن ها رو کنترل میکنی نیازی به دستکاری سرعت فن ها از طریق بایوس نداری ؛ چون هر نموداری هم که برای فن ها از طریق بایوس تنظیم بکنی ، زمانی که وارد محیط ویندوز بشی و AI Suite ران بشه فن ها فقط طبق نمودار و دستور AI کار خواهند کرد ، نه بایوس.

لینک به دیدگاه

2 دقیقه قبل، Amin Heydari گفته است:

زمانی که وارد محیط ویندوز بشی و AI Suite ران بشه فن ها فقط طبق نمودار و دستور AI کار خواهند کرد ، نه بایوس.

بالاتر نوشتم. حذفش کردم منتهی بازم سرعت فن بر اساس بایوس تغییر نکرد

لینک به دیدگاه

13 دقیقه قبل، Amin Heydari گفته است:

شاید مادربردهای نسل جدید فقط مورد Cpu Package رو دارند و تا قبل از نسل 12 و رایزن های 7000 چنین چیزی من به شخصه داخل بایوس مادربرد ندیدم.

چون شما ندیدی دلیل نمیشه وجود نداشته باشه :)

18 دقیقه قبل، Ali0110 گفته است:

؟ 

گزینه آخر رو تست کنید

سوالم اینه بایوستون آپدیته؟

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
لینک به دیدگاه

9 دقیقه قبل، Ali0110 گفته است:

لینک دارید؟ سرچ کردم چیزی نیومد...

- کمی عجیبه ، ایسوس پنج ساله که نسخه جدید از AI Suite برای مادربرد شما عرضه نکرده ، دلیل مشکلات شما و درست کار نکردن AI هم قدیمی بودنش هست.

به هرحال من لینک نسخه جدیدتر AI Suite به همراه ابزار پاکسازیش رو قرار میدم ، با قند شکن دانلود بشه.

AI Suite 3

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/14Utilities/SW_ASUS_AI3_PP_EZ_SY_LI_SZ_TSD_W11_64_V30110_20220110B.zip?model=ROG STRIX B550-F GAMING

AI Suite Cleaner

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/14Utilities/UninstallAI3Tool_1.00.04.zip?model=ROG STRIX B550-F GAMING

لینک به دیدگاه

7 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

سوالم اینه بایوستون آپدیته؟

بله. ورژن جدیدی که 2023/08/11 اومد روش نصبه. بتا هم نیست

3 دقیقه قبل، Amin Heydari گفته است:

به هرحال من لینک نسخه جدیدتر AI Suite به همراه ابزار پاکسازیش رو قرار میدم ، با قند شکن دانلود بشه.

تست میکنم ولی بعید میدونم ai اون مادبرد برای من کارساز باشه

لینک به دیدگاه

هم اکنون، Ali0110 گفته است:

قسمت multiple source رو تست کنید

خبر بدید

لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، Ali0110 گفته است:

تست میکنم ولی بعید میدونم ai اون مادبرد برای من کارساز باشه

امتحانش ضرر نداره ، بنده نسخه های مختلف AI رو با مادربرد غیر ROG نصب و اجرا کردم و مشکلی نبوده.

اگر نشد چاره ای نیست جز رفتن به سراغ بهترین و سبک ترین نرم افزار مدیریت فن به نام Fan Control. این نرم افزار رو خیلی از یوتیوبرها راجع بهش آموزش قرار دادند و امکانات زیادی در کنترل سرعت تمام فن های متصل به سیستم در اختیارتون میگذاره.

Armoury Crate هم می تونید امتحان کنید اما تفاوتی با بایوس نداره و سرعت فن ها رو بر اساس نمودارهای داخل بایوس تغییر میده. مادربردهای نسل جدید قابلیت تنظیم نمودار فن از طریق Armoury Crate رو دارند اما چون مادربرد شما قدیمیه ، این امکان وجود نداره.

لینک به دیدگاه

18 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

چون شما ندیدی دلیل نمیشه وجود نداشته باشه :)

عزیز دل

ایسوس رسما با عرضه نسل جدید مادربردهای خودش ، امکاناتی رو بهشون اضافه کرد که نسل های قبل ازش محروم هستند. من جمله ادغام شدن نرم افزار AI Suite با Armoury Crate ، اما نسل های قبل همچنان این دو برنامه رو باید جدا نصب داشته باشند.

مورد نبودن Cpu Package در بایوس به عنوان منبع حرارتی هم یکی از امکاناتی هست که نسل های قبل ندارند.

لینک به دیدگاه

10 دقیقه قبل، Amin Heydari گفته است:

نشد چاره ای نیست جز رفتن به سراغ بهترین و سبک ترین نرم افزار مدیریت فن به نام Fan Control. این نرم افزار رو خیلی از یوتیوبرها راجع بهش آموزش قرار دادند و امکانات زیادی در کنترل سرعت تمام فن های متصل به سیستم در اختیارتون میگذاره.

Armoury Crate هم می تونید امتحان کنید اما تفاوتی با بایوس نداره و سرعت فن ها رو بر اساس نمودارهای داخل بایوس تغییر میده. مادربردهای نسل جدید قابلیت تنظیم نمودار فن از طریق Armoury Crate رو دارند اما چون مادربرد شما قدیمیه ، این امکان وجود نداره.

برنامه حذف رو اجرا کردم ارور داد و کامل پاکش نکرد

بعد اون نسخه ای که شما فرستادید رو تست کردم موقع نصب چند تا ارور داد...فکر کنم مربوط به قسمت سیستم اینفورمیشن بود...با اونم تست کردم دما رو درست نشون نداد

نرم افزار های دیگه هم که میگید مثل ai چارت تنظیم فن بر اساس دما دارند؟

لینک به دیدگاه

داشتم ردیت میخوندم... یه کاربر با تجربه شون میگفت پاک کردن سیستم از ویروس اسون تر از پاک کردن ai ....

بارها خودم مجبور شدم سیستم رو ریستور کنم تا بتونم این برنامه رو درست اجرا کنم...فکر کنم راه حل نهایی من هم همینه...

عجیب هم هست من 1600x,2700x,5500 اخیرا تو همین سیستم تست کردم اصلا مشکلی نداشت...اینجا به باگ خورد

همین رو روی سیستم یه بنده خدای دیگه گذاشتم برای تست اونجا هم مشکل نداشت...به هر حال به باگ نرم افزاری خوردیم دیگه...

چک کردم کاربرهای دیگه ای هم همین مشکل رو روی انواع و اقسام مدل های مادبرد و cpu چه amd چه اینتل داشتن. یکی از راه حل هاش غیرفعال کردن SenseMI Skew بوده که مادبرد من اونو نداره...

https://forum.level1techs.com/t/ryzen-1700x-with-new-mainboard-bios-showing-20c-temps/117259/131?page=6

ویرایش شده توسط Ali0110
لینک به دیدگاه

7 دقیقه قبل، Ali0110 گفته است:

برنامه حذف رو اجرا کردم ارور داد و کامل پاکش نکرد

بعد اون نسخه ای که شما فرستادید رو تست کردم موقع نصب چند تا ارور داد...فکر کنم مربوط به قسمت سیستم اینفورمیشن بود...با اونم تست کردم دما رو درست نشون نداد

- ابتدا سیستم رو ریستارت کنید و بعد نسبت به اجرای ابزار پاکسازی اقدام کنید.

- بعد از اجرا کردن ، y رو تایپ کنید و Enter رو بزنید تا پاک کنه.

- تا زمانی که نسخه قبل بطور کامل پاک نشه ، نسخه های جدیدتر به درستی نصب نمیشن.

9 دقیقه قبل، Ali0110 گفته است:

نرم افزار های دیگه هم که میگید مثل ai چارت تنظیم فن بر اساس دما دارند؟

بله نرم افزار Fan Control این قابلیت رو داره اما قبل از کار باهاش باید آموزش های مربوط بهش رو ببینید ، چون در برخورد اول ممکنه کمی کار کردن با این برنامه براتون سخت باشه.

داخل Fan Control ، میتونید هر منبع حرارتی ممکن که وجود داره مثل کارت گرافیک و Cpu Package انتخاب کنید تا سرعت فن ها بر اساس دمای منبع مورد نظر تغییر کنند.

لینک به دیدگاه

11 دقیقه قبل، Ali0110 گفته است:

داشتم ردیت میخوندم... یه کاربر با تجربه شون میگفت پاک کردن سیستم از ویروس اسون تر از پاک کردن ai ....

بارها خودم مجبور شدم سیستم رو ریستور کنم تا بتونم این برنامه رو درست اجرا کنم...فکر کنم راه حل نهایی من هم همینه...

عجیب هم هست من 1600x,2700x,5500 اخیرا تو همین سیستم تست کردم اصلا مشکلی نداشت...اینجا به باگ خورد

همین رو روی سیستم یه بنده خدای دیگه گذاشتم برای تست اونجا هم مشکل نداشت...به هر حال به باگ نرم افزاری خوردیم دیگه...

چک کردم کاربرهای دیگه ای هم همین مشکل رو روی انواع و اقسام مدل های مادبرد و cpu چه amd چه اینتل داشتن. یکی از راه حل هاش غیرفعال کردن SenseMI Skew بوده که مادبرد من اونو نداره...

https://forum.level1techs.com/t/ryzen-1700x-with-new-mainboard-bios-showing-20c-temps/117259/131?page=6

Ai Suite نرم افزار بسیار کاربردی ای هست که کاربر رو از نصب نرم افزارهای مانیتورینگ و مدیریت فن بی نیاز میکنه اما متاسفانه چندساله که ایسوس بهش اهمیتی نمیده و کاری در جهت رفع باگ های اون انجام نداده.

برای کاربرانی که وقت کافی ندارند ممکنه نصب کردن و کار کردن باهاش دشوار باشه.

بنده هم ابتدا با این برنامه خیلی مشکل داشتم اما با خوندن نظرات و راهنمایی دوستان ، مشکلاتم برطرف شد

خوشبختانه اخیرا با عرضه مادربردهای جدید ایسوس ، AI Suite بخشی از نرم افزار اصلی مادربرد ها یعنی Armoury Crate شده و نیازی به نصب جداگانه نداره.

لینک به دیدگاه

خب دوستان , خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید و پاسخگو بودید خصوصا شما اقای حیدری . دمتون گرم

اینکه ادم بدون چشمداشت وقتشو برای کمک به بقیه صرف کنه خیلی حرفه...

بازم دمتون گرم💙💙💙

منم احتمالا cpu رو با یک مدل با دما کمتر عوض کنم. برای رسیدن به قدرت اصلیش فن ام جوابگو نیست...به باگ هم که خوردم....حال رستور کردن ویندوز رو هم ندارم

ویرایش شده توسط Ali0110
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...