رفتن به مطلب

آیا هم اکنون زمان ارتقا به ddr5 فرا رسیده است؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

6 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

نه نیازی به تغییر اس اس دی نیست. من با حداقل بودجه این پیشنهادا رو دادم. میشه رم یا مادربرد بهتری گرفت، حالا باز هر جور خودت صلاح میدونی.

با این حساب مادربرد سمت rog برم بهتر نیست برام؟

در این حین مادربرد rog Z790a d4  رو دیدم  من در حال حاضر 64 گیگ رم 3200 دارم  اگه به دردسر تعویض رم تن ندم تو پرفورمنس نهایی در مقایسه با ddr5 چقدر اختلاف خواهد داشت؟  یا بهتره برم سمت همون ddr5 ؟

3 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

asus b650 rog e حدودا 13

7950x حدودا 30

ram 32 6400mhz cl32 حدودا 8

deep assassin or ak620 digital حدودا 5 

مایع هم lt720 or msi s360 حدودا 9 تا 13

مادربردی که گفتم به خوبی از پس 7950 در اورکلاک برمیاد و نیاز به x670 نیست

متشکرم 

واترکولر فعلا میتونم از  کولر فعلیم استفاده کنم و بعد ها برم سمت ایسوس؟

@ARMIN@_Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_  و اما بیس اصلی موضوع:

با توجه سیستم های پیشنهادیتون تقریبا عیار دستم اومد که اگه اینتل یا ای ام دی تهیه کنم چه قطعاتی بخرم

منتها الان مشکل اینجاست که سیستم بر پایه اینتل بخرم یا ای ام دی ؟

لینک به دیدگاه

• ارسال 117
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

27 دقیقه قبل، mehrdadM20 گفته است:

با این حساب مادربرد سمت rog برم بهتر نیست برام؟

در این حین مادربرد rog Z790a d4  رو دیدم  من در حال حاضر 64 گیگ رم 3200 دارم  اگه به دردسر تعویض رم تن ندم تو پرفورمنس نهایی در مقایسه با ddr5 چقدر اختلاف خواهد داشت؟  یا بهتره برم سمت همون ddr5 ؟

نه دیگه به نظرم از DDR4 بیا بیرون تموم شده داستانش، رمها رو هم بفروش بره، اگر امروز فروش DDR4 سخت باشه، فردا سخت تره.

اگر ROG Z790 A میگیری حتما DDR5 بگیر و ترجیحا مدل II رو بگیر که WI-FI نسخه 7 داره.

اینو خودت باید تصمیم بگیری، از نظر من AMD فقط دردسر و باگ و خرابیه. هر روز صبح باید پاشی با یک مشکل جدید مواجه بشی و کل اینترنت رو زیر رو کنی تا مشکل رو حل کنی.

اینتل مشکلاتش کمتره. خیلی کمتره، دردسرش هم کمتره. این نظر منه، تصمیم با خودت.

• لایک 1
لینک به دیدگاه

3 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

نه دیگه به نظرم از DDR4 بیا بیرون تموم شده داستانش، رمها رو هم بفروش بره، اگر امروز فروش DDR4 سخت باشه، فردا سخت تره.

اگر ROG Z790 A میگیری حتما DDR5 بگیر و ترجیحا مدل II رو بگیر که WI-FI نسخه 7 داره.

اینو خودت باید تصمیم بگیری، از نظر من AMD فقط دردسر و باگ و خرابیه. هر روز صبح باید پاشی با یک مشکل جدید مواجه بشی و کل اینترنت رو زیر رو کنی تا مشکل رو حل کنی.

اینتل مشکلاتش کمتره. خیلی کمتره، دردسرش هم کمتره. این نظر منه، تصمیم با خودت.

اوکی ممنونم  بخاطر ddr4 اون Z790A رو گفتم  وگرنه خب اگه برم سمت ddr5 ترجیحا برد سفید نمیخرم   در این بین سه تا مادربرد دیدم
Z790H   Z790F    Z790E  به نسبت قیمتی که براشون تو ایران تعیین شده کدوم یک ارزش خرید داره؟  Z790F گزینه خوبی به نظر میرسه ولی حدودا 4 ملیون با Z790H تفاوت داره   ولی از قدیم یادمه همواره سری F یا E راگ به سری H ترجیح داده میشد حتی به اختلاف قیمتی اون زمانشون 

راجب این مشکلات amd که میفرمایین  منظورتون مثلا از باگ و دردسر چیه؟  من تا حالا اصلا محصولی از این کمپانی نداشتم در نتیجه از این مشکلاتی که میگین بی اطلاع هستم

لینک به دیدگاه

سلام

از نظر من برای بازی خیر ولی برای رندر و کارهای دیگه که احتیاج به رم بالا دارند بله. به خاطر این که سنگین ترین بازیها در حداکثر رزولوشن و تنظیمات به زیر 16 گیگ رم نیاز دارند و رم ddr5 تک ماژول زیر 16 گیگ موجود نیست و باید حداقل دو خشاب که جمعا 32 گیگ هست به ناچار بخرید که قیمتش از ddr4 بین 20 تا 30 درصد گرونتره و کارایی محسوسی هم دریافت نخواهید کرد چون cl رم ddr5 بسیار بالا هست و هنوز اول راهه و جا داره تا مثل ddr4 به cl پایین تر و فرکانس بالاتر برسه تا ارزشمند بشه. تستهای بازیها رو دیدم در اکثر بازیها تفاوت خاصی مشاهده نشد فقط در چند بازی اونم در فرمهای 200 به بالا 10 الی 20 فرم فرقش با ddr4 بود. در ثانی باید مادربرد ddr5 بخرید که قیمت اونم بین 20 تا 30 درصد گرون تر از ddr4 هست و میشه هزینه اضافی. اگر آینده نگر هستید و هزینه هم براتون مشکلی نداره  خریدش پیشنهاد میشه. با 3500 مادربرد h610 d4 میشه گرفت با 16 گیگ رم 3200 به قیمت 1600.همین کانفیگ ddr5 مادربرد میشه حداقل 4500 و رم حداقل 5 تا 5.5 میلیون 32 گیگ. چیزی در حدود دو برابر هزینه فعلی اونم برای چند فرم بیشتر.

ویرایش شده توسط Hy1362
لینک به دیدگاه

21 دقیقه قبل، mehrdadM20 گفته است:

اوکی ممنونم  بخاطر ddr4 اون Z790A رو گفتم  وگرنه خب اگه برم سمت ddr5 ترجیحا برد سفید نمیخرم   در این بین سه تا مادربرد دیدم
Z790H   Z790F    Z790E  به نسبت قیمتی که براشون تو ایران تعیین شده کدوم یک ارزش خرید داره؟  Z790F گزینه خوبی به نظر میرسه ولی حدودا 4 ملیون با Z790H تفاوت داره   ولی از قدیم یادمه همواره سری F یا E راگ به سری H ترجیح داده میشد حتی به اختلاف قیمتی اون زمانشون

H که ضعیفه خیلی - نخر.

مدل F با A یکی هست، فقط F سیاهه، و A سفید.

مدل E یه دونه دیباگر داره نسبت به F، و A و H

همچنین E از SSD های Gen.5 پشتیبانی می کنه به بهای نصف شدن پهنای باند کارت گرافیک.

21 دقیقه قبل، mehrdadM20 گفته است:

راجب این مشکلات amd که میفرمایین  منظورتون مثلا از باگ و دردسر چیه؟  من تا حالا اصلا محصولی از این کمپانی نداشتم در نتیجه از این مشکلاتی که میگین بی اطلاع هستم

یه نمونه اش: https://sakhtafzarmag.com/?p=307914

6 ماه طول کشید تا این مشکلات رو برطرف کنه و الان این مشکلات رو نداره. اما خودتو برای روبه رو شدن با هر چیز غیر منتظره ای آماده کن. یه دفعه ویندوز یه آپدیت میده پلتفرم AMD به باد میره، تا بیان درستش کنن یه هفته درگیری.

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، mehrdadM20 گفته است:

واترکولر فعلا میتونم از  کولر فعلیم استفاده کنم و بعد ها برم سمت ایسوس؟

اگه سالمه اره حتما

۱ ساعت قبل، mehrdadM20 گفته است:

49 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

از نظر من AMD فقط دردسر و باگ و خرابیه. هر روز صبح باید پاشی با یک مشکل جدید مواجه بشی و کل اینترنت رو زیر رو کنی تا مشکل رو حل کنی.

اقا ارمین اطلاعاتش مال قبل هست یعنی قبل ازینکه بایوس های جدید بیان و مشکلات رم و... رفع بشن

الان ایشون خیلی وقته سیستم رایزن دستش نیست

الان سیستم زیر دست خودم رایزنه

سیستم چند نفر دیگه هم رایزن بسته شده

هیچ کدوممون مشکل نداریم

تو تایپک بنچمارک رم هم الان رم بنده از رم سیستم ایشون میلی ثانیه کمتری رو نشون میده که اینم نوعی سند هستش:

مشکل فقط پشتیبانی ضعیف ایسوس هست که همیشه تو نرم افزار هاش و ... رخ نمایی کرده و این واقعا در اینتل هم مشهوده و واقعا ربطی به رایزن بودنش نداره

مثلا تو رم به اندازه گیگابایت و MSI قدرت پشتیبانی از برند های متنوع رو نداره 

در کل موقع خرید حتما قید کنید بایوس رو اپدیت کنن که هزینشم 200 ایناست

رایزن یه خوبی ای داره اونم اینه هیچ هسته E نداره برای همین تو گیم و پردازشی که سرعت مهمه دچار مشکل نمیشی

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
  • لایک 1
لینک به دیدگاه

17 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

H که ضعیفه خیلی - نخر.

مدل F با A یکی هست، فقط F سیاهه، و A سفید.

مدل E یه دونه دیباگر داره نسبت به F، و A و H

همچنین E از SSD های Gen.5 پشتیبانی می کنه به بهای نصف شدن پهنای باند کارت گرافیک.

یه نمونه اش: https://sakhtafzarmag.com/?p=307914

6 ماه طول کشید تا این مشکلات رو برطرف کنه و الان این مشکلات رو نداره. اما خودتو برای روبه رو شدن با هر چیز غیر منتظره ای آماده کن. یه دفعه ویندوز یه آپدیت میده پلتفرم AMD به باد میره، تا بیان درستش کنن یه هفته درگیری.

یا حضرت بنی هاشم

این همه مشکل آخه؟   بیخیالش همون اینتل بی دردسر رو انتخاب میکنم

13 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

اگه سالمه اره حتما

اقا ارمین اطلاعاتش مال قبل هست یعنی قبل ازینکه بایوس های جدید بیان و مشکلات رم و... رفع بشن

الان ایشون خیلی وقته سیستم رایزن دستش نیست

الان سیستم زیر دست خودم رایزنه

سیستم چند نفر دیگه هم رایزن بسته شده

هیچ کدوممون مشکل نداریم

تو تایپک رم هم الان رم بنده از رم سیستم میلی ثانیه کمتری رو نشون میده که اینم نوعی سند هستش

مشکل فقط پشتیبانی ضعیف ایسوس هست که همیشه تو نرم افزار هاش و ... رخ نمایی کرده و این واقعا در اینتل هم مشهوده و واقعا ربطی به رایزن بودنش نداره

مثلا تو رم به اندازه گیگابایت و MSI قدرت پشتیبانی از برند های متنوع رو نداره 

در کل موقع خرید حتما قید کنید بایوس رو اپدیت کنن که هزینشم 200 ایناست

رایزن یه خوبی ای داره اونم اینه هیچ هسته E نداره برای همین تو گیم و پردازشی که سرعت مهمه دچار مشکل نمیشی

والا اون مقاله سخت افزار مگ رو خوندم تقریبا بیخیالش شدم

من واقعیت الان سه ساله اینتل دستمه 9900k که اون زمون به بخاری برقی اینتل مشهور بود تاحالا اصلا مشکلی برام درست نکرده 
فقط یدونه ssd870 داشتم نمیدونم چرا با مادربردم از لحظه ای که بردمو عوض کردم ناسازگاری پیدا کرد و برام بلواسکرین ایجاد کرد که بهانه خوبی شد تا از شر sata خلاص بشم

من الان سوالی که دارم اینکه تضمینی برام هست تا با خرید سیستم بر پایه amd تو آینده به اینجور مشکلات که تو سخت افزارمگ نوشتن برنخورم؟

لینک به دیدگاه

39 دقیقه قبل، Hy1362 گفته است:

چون cl رم ddr5 بسیار بالا هست

بازم صحبت های بی مدرک :

• ddr3 2133 cl11: 

22000/2133= 10.31ns

• ddr4 3600 cl17:

34000/3600 = 9.44ns

• ddr5 7200 cl34

68000/7200= 9.44ns

فرمول: فرکانس / (CL*2*1000) 

• لایک 1
لینک به دیدگاه

راجب تاخیر رم یادمه میگفتن فرکانس تقسیم بر تاخیر اگه 200 و بیشتر از 200 شد گزینه ایده عالی هست

لینک به دیدگاه

5 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

بازم صحبت های بی مدرک :

• ddr3 2133 cl11: 

20000/2133= 10.31ns

• ddr4 3600 cl17:

34000/3600 = 9.44ns

• ddr5 7200 cl34

68000/7200= 9.44ns

فرمول: فرکانس / (CL*2*1000) 

دوست عزیز میگردی هرجا کسی چیزی گفته پیدا کنی بگی من خیلی بلدم و اینم مدرک.  بنده رمهای رده پایین ddr5 موجود در بازار که عمدتا فرکانس 4800 تا 5200 دارند و روی سی پیو های نسل 12 و 13 غیر k این فرکانسها بیشتر ساپورت میشه رو عرض میکنم که عمدتا cl40 هستند. وگرنه رم 7200 تا 8600 اونم cl  پایین که های اند و گرون قیمت بازار هست و فقط روی بردهای گرون قیمت و رده بالا و سی پی یوهای آنلاک جواب میده  مسلما از ddr4 سر هست. اینو هر کسی که علمی از قطعات هم نداشته باشه متوجه میشه.

ویرایش شده توسط Hy1362
  • لایک 4
  • ممنونم 1
لینک به دیدگاه

10 دقیقه قبل، mehrdadM20 گفته است:

والا اون مقاله سخت افزار مگ رو خوندم تقریبا بیخیالش شدم

اختیار شماست ولی مطلب ایشون منسوخه 

سال انتشار اون صفحه برای 1401 هست الان 1سال گذشته تقریبا و کلی بایوس جدید اومده

میگم که من خودم بایوس کانفیگ میکنم تا اپدیت 1.0.0.7b مشکلات عجیب غریب بودن ولی بعد این اپدیت این مشکلات نا پدید شد

الان نه مشکل رم دارم نه هیچی 

تازه تایمینگ رم هم در بهترین حالت ممکن تنظیم کردم.

تنها مشکل موجود اون بحث ایسوس هست که بلا نسبت کالیبر توسعه دهندش به اندازه اسنپ فود ما گشاد هست و نمیاد 4تا رم بیشتر روش تست کنه و جدول تایمینگ ست کنه 

بجز این مشکلی وجود نداره

با توجه به اینکه تو بازار هم یا gskill هست یا corsair به مشکلی برنمیخورید.

مادربردی هم که بهتون پیشنهاد دادم 8 لایه هست و مشکلی تو اورکلاک هم ندارید

16 دقیقه قبل، mehrdadM20 گفته است:

با خرید سیستم بر پایه amd تو آینده به اینجور مشکلات که تو سخت افزارمگ نوشتن برنخورم؟

یه نکته بگم 

تا وقتی سیستمت مشکل ایجاد نکرده سمت آپدیت نرو

رو هر پلتفرمی جواب میده 

تضمین میخوای؟ گواهی خودم رو صادر میکنم و این نشانه حاکم بزرگ هست :)

نه ولی جدی تضمین بیشتر از این که مدت هاست مشکلی روی سیستم های رایزن گزارش نشده؟

و البته اینتل یه عدد بیشعوره میدونی چرا؟ چون شب خوابیدم صب پاشدم دیدیم کل اساس کار بایوس از ولتاژ دهی تغییر کرد رفت رو  actual و general و ...

یعنی یه هفته درگیر بودم بدونم این لامصبی که تغییر کرده دقیقا چیه و چیکار میکنه تازه هیچ داکیومنتی هم وجود نداره که بهت بگه اینا چین باید بری زباله دونی دنبال 2تا کارمند شرکتشون بگردی التماس کنی اینارو بهت توضیح بده 

همینقدر بیشعوره که حتی حاضر نشد اون برنامه افزایش فرکانس روی ترد ورک های سبک رو برای نسل 13 بیاره ولی PBO سالهاست روی نسل های مختلف رایزن وجود داره و شما روی سیپیو های رایزن در ترد ورک های سبک فرکانس بالاتری داری به نسبت ترد های سنگین تر

یعنی مثلا اگر 5.5 خورده سیپیو توی بازی فرکانس شما 5.7 هست و توی رندر یا هرچیز دیگه بسته به کولر و خنک کنندگیتون تا 5.5 میتونه بره 

کلا اینتل بیشعوره 

مارکتش گندست زورش میرسه زور بگه

amd مارکتش کوچیکه بخواد زور بگه همونم از دست میده 

برای ایرانی جماعت همون مارکت کوچیک خوبه چون پشتیبانی طولانی مدت داره + موقع فروش اذیت نمیشه

الان نسل 10 و11 و 9 و 8 رو کسی نمیخره چون یه 12100 ارزشش بیشتره :)

• لایک 1
لینک به دیدگاه

3 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

اختیار شماست ولی مطلب ایشون منسوخه 

سال انتشار اون صفحه برای 1401 هست الان 1سال گذشته تقریبا و کلی بایوس جدید اومده

میگم که من خودم بایوس کانفیگ میکنم تا اپدیت 1.0.0.7b مشکلات عجیب غریب بودن ولی بعد این اپدیت این مشکلات نا پدید شد

الان نه مشکل رم دارم نه هیچی 

تازه تایمینگ رم هم در بهترین حالت ممکن تنظیم کردم.

تنها مشکل موجود اون بحث ایسوس هست که بلا نسبت کالیبر توسعه دهندش به اندازه اسنپ فود ما گشاد هست و نمیاد 4تا رم بیشتر روش تست کنه و جدول تایمینگ ست کنه 

بجز این مشکلی وجود نداره

با توجه به اینکه تو بازار هم یا gskill هست یا corsair به مشکلی برنمیخورید.

مادربردی هم که بهتون پیشنهاد دادم 8 لایه هست و مشکلی تو اورکلاک هم ندارید

یه نکته بگم 

تا وقتی سیستمت مشکل ایجاد نکرده سمت آپدیت نرو

رو هر پلتفرمی جواب میده 

تضمین میخوای؟ گواهی خودم رو صادر میکنم و این نشانه حاکم بزرگ هست :)

نه ولی جدی تضمین بیشتر از این که مدت هاست مشکلی روی سیستم های رایزن گزارش نشده؟

و البته اینتل یه عدد بیشعوره میدونی چرا؟ چون شب خوابیدم صب پاشدم دیدیم کل اساس کار بایوس از ولتاژ دهی تغییر کرد رفت رو  actual و general و ...

یعنی یه هفته درگیر بودم بدونم این لامصبی که تغییر کرده دقیقا چیه و چیکار میکنه تازه هیچ داکیومنتی هم وجود نداره که بهت بگه اینا چین باید بری زباله دونی دنبال 2تا کارمند شرکتشون بگردی التماس کنی اینارو بهت توضیح بده 

همینقدر بیشعوره که حتی حاضر نشد اون برنامه افزایش فرکانس روی ترد ورک های سبک رو برای نسل 13 بیاره ولی PBO سالهاست روی نسل های مختلف رایزن وجود داره و شما روی سیپیو های رایزن در ترد ورک های سبک فرکانس بالاتری داری به نسبت ترد های سنگین تر

یعنی مثلا اگر 5.5 خورده سیپیو توی بازی فرکانس شما 5.7 هست و توی رندر یا هرچیز دیگه بسته به کولر و خنک کنندگیتون تا 5.5 میتونه بره 

کلا اینتل بیشعوره 

مارکتش گندست زورش میرسه زور بگه

amd مارکتش کوچیکه بخواد زور بگه همونم از دست میده 

برای ایرانی جماعت همون مارکت کوچیک خوبه چون پشتیبانی طولانی مدت داره + موقع فروش اذیت نمیشه

الان نسل 10 و11 و 9 و 8 رو کسی نمیخره چون یه 12100 ارزشش بیشتره :)

پس من اول رم هامو با اجازتون بخرم برا باندل یکمی فکر کنم ببینم کدومو انتخاب میکنم

رم جی اسکیل Z5 rgb 7000 CL34 حدودا هشت ملیون قیمت خورده تو یکی از سایتا دو پک از این رم تهیه کنم یا نمونه کورسیر؟

و یه چیز فان   تا همین الان سه نفر بهم پیام دادن که باندل فعلیتو خواستی بفروشی یه ندا بهمون بده😅

لینک به دیدگاه

راجب تاخیر رم یادمه میگفتن فرکانس تقسیم بر تاخیر اگه 200 و بیشتر از 200 شد گزینه ایده عالی هست

مدل زیاده برای بررسی ولی به طور کلی من CL رو خیلی قبول ندارم میدونی چرا:

image.png.c59744c5d2bbcc53d2317fc91c94ca6f.png

ببین رم خیلی شبیه ساختار بالاست

تو رم ما کلی دستور داریم که هر کدوم تایمینگ های خودشون رو داره و همه اینا مثل چرخ دنده باهم کار میکنند

اگه من بیام فقط cl رو ملاک قرار بدم بقیه رو بوق حساب کردم! حالا فرض کن این CL رو یه چرخ دنده باشه و من هی بزرگ و کوچیکش کنم نتیجش چیه؟ کل سیستم قهوه ای میشه تا وقتی که به تناسب تغییر CL من بقیه هم تغییر کنن

پس CL به تنهایی مهم نیست و ملاک درستی هم نیست

هیچ اورکلاکری هم فقط CL رو تغییر نمیده

ما کلی تایمینگ اولیه و ثانویه و... داریم که مهمن

من الان میتونم یه تایمینگ بیارم با اینکه cl مثلا یکسانی یا حتی بالاتر از سیستم شما داره ولی کاراییش از سیستم شما بهتره! در نتیجه رم رو به CL نگاه نکن

یه نکته دیگ اینتل مموری کنترلرش frq/2 کار میکنه یعنی از نظر بازدهی نسبت به رایزن پایین تره و به اصطلاح GEAR 2 هست

مدرکشم برو گوگل سرچ کن

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، mehrdadM20 گفته است:

من سال هاست از پلتفرم AMD هم برای سی پی یو و هم برای گرافیک استفاده می کنم و تابحال هیچ گونه باگ/مشکل/دردسری نداشتم. الان هم 7800x3d و 6900xt دارم حدود 6 ماه بدون کوچکترین مشکل دارن کار می کنن.

به نظر من این "دردسر و باگ و خرابی" که کاربر دیگر بالاتر گفتند بر میگرده به قضیه PEBKAC یا
 Problem Exists Between Keyboard and Chair 😊

بهتره روی برند تعصب نداشته باشیم و با توجه به کاربری، ویژگی ها و امکانات یک محصول را خریداری کنیم. نه صرفا با توجه به یک اسم برند که روی یک کالا چسبانده شده.

پ.ن: رم زیر 6000 مگاهرتز و با cl بالا نخرید.

ویرایش شده توسط mrp7
  • لایک 3
  • چرا؟! 2
لینک به دیدگاه

7 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

مدل زیاده برای بررسی ولی به طور کلی من CL رو خیلی قبول ندارم میدونی چرا:

image.png.c59744c5d2bbcc53d2317fc91c94ca6f.png

ببین رم خیلی شبیه ساختار بالاست

تو رم ما کلی دستور داریم که هر کدوم تایمینگ های خودشون رو داره و همه اینا مثل چرخ دنده باهم کار میکنند

اگه من بیام فقط cl رو ملاک قرار بدم بقیه رو بوق حساب کردم! حالا فرض کن این CL رو یه چرخ دنده باشه و من هی بزرگ و کوچیکش کنم نتیجش چیه؟ کل سیستم قهوه ای میشه تا وقتی که به تناسب تغییر CL من بقیه هم تغییر کنن

پس CL به تنهایی مهم نیست و ملاک درستی هم نیست

هیچ اورکلاکری هم فقط CL رو تغییر نمیده

ما کلی تایمینگ اولیه و ثانویه و... داریم که مهمن

من الان میتونم یه تایمینگ بیارم با اینکه cl مثلا یکسانی یا حتی بالاتر از سیستم شما داره ولی کاراییش از سیستم شما بهتره! در نتیجه رم رو به CL نگاه نکن

یه نکته دیگ اینتل مموری کنترلرش frq/2 کار میکنه یعنی از نظر بازدهی نسبت به رایزن پایین تره و به اصطلاح GEAR 2 هست

مدرکشم برو گوگل سرچ کن

نظرتون راجب این رم چیه؟

اگزو 7950قیمت گذاری کرده براش  نمونه کورسیر همون رم نزدیک 1500 گرون تره

لینک به دیدگاه

33 دقیقه قبل، Hy1362 گفته است:

نده رمهای رده پایین ddr5 موجود در بازار که عمدتا فرکانس 4800 تا 5200 دارند و روی سی پیو های نسل 12 و 13 غیر k این فرکانسها بیشتر ساپورت میشه رو عرض میکنم

"باید حداقل دو خشاب که جمعا 32 گیگ هست به ناچار بخرید که قیمتش از ddr4 بین 20 تا 30 درصد گرونتره و کارایی محسوسی هم دریافت نخواهید کرد چون cl رم ddr5 بسیار بالا هست و هنوز اول راهه و جا داره تا مثل ddr4 به cl پایین تر و فرکانس بالاتر برسه تا ارزشمند بشه"

این متن شماست! لطفا فرار نکنید از حرفتون

کجا شما نوشتی رم های 4800 و 5200 ؟ و اینکه به وضوح نوشتی "به فرکانس بالاتر برسه و ارزشمند بشه"! یعنی منظورتون این بوده که رم های  7000 هنوز در فرکانس کافی نیستن و دقیقا شما به رم های فرکانس بالا اشاره کردید پس در نرید از جملتون.

اگه قرار هست رم های رده پایین مقایسه بشن میرم یه پست دیگ میزارم از رم های ضعیف همون نسل مثل 2400 با cl19 و غیره اونوقت باز یکسان شد نتایج چی؟

مگه همه چیز CL هست؟ الان شما پهنای باند 2برابر رو منکر شدید میگید تفاوت محسوسی نمیده؟؟؟؟

شما میخوای تاپ رنک نسل قبل با فرکانس 4600 رو با ضعیفترین نسل فعلی یعنی 4800 و cl 42 اینا مقایسه کنی بعد بگی دیدی D4 خوبه! 

نکن برادر من علم آمریکارو با علم نوین کوچه بازار ایران تحلیل نکن.

البته یبارم راجب پاور و گواهی 80 پلاس شما اطلاعات 10سال پیش رو دادین که خب میتونم اینطور براورد کنم این اطلاعات شما هم دقیقا مثل همون هست

بله رم گرون هست علتشم هرچی که باشه باید دقت کرد پهنای باند 2برابری بهتون میده با ضریب ریکاوری داده در یک لول بالاتر.

منم قبول دارم گرونه ولی قطعا بهتر از نسل d4 هست 

الان دوتا گواهی صادر شده از طرف من و آرمین خان 😁 شما مشکل داری با گواهی ما؟ شما طرفداری یا چی😹 اقا داریم زحمت میکشیم شما نمیدونی چه بلایی سر ما اومده!

48 دقیقه قبل، Hy1362 گفته است:

ا کسی چیزی گفته پیدا کنی

خیلی چیزا هست که نمیدونم و دخالتم نمیکنم

ولی اونایی که میدونم رو میتونم نظر بدم

شما میتونی نقض کنی یا چیز بهتری بیاری؟ خب بیار

فرمول هم دادم بهت

برو یه نمونه رم بهتر بیار از نسل 4 که به نسبت هم رده خودش در نسل 5 بهتر باشه

شما تهش میخوای به این برسی پاور گیرین بخره رمشم فدک بگیره حتما آبشم بدیم اقای میثاقی بخوره

خب این که نشد راهنمایی 

من دارم علمی صحبت میکنم

29 دقیقه قبل، mehrdadM20 گفته است:

نمونه کورسیر

به نظرم کورسیر انتخاب بهتریه چون روی محصولش ترمال پد سراسری گذاشته

نظر شخصیم هست

بررسی این رم ها توسط آرمین انجام شده میتونید از سایت سخت افزار مگ نگاه کنید

لینک به دیدگاه

16 دقیقه قبل، mehrdadM20 گفته است:

نظرتون راجب این رم چیه؟

اگزو 7950قیمت گذاری کرده براش  نمونه کورسیر همون رم نزدیک 1500 گرون تره

رم خوبیه اگر غیر از XMP اورکلاکش نکنی

یعنی رو همین 7200 تا ابد بمونه

اگر اهل اورکلاک و افزایش فرکانس یا دستکاری تایمینگ هستی سمت gskill نرو

لینک به دیدگاه

هم اکنون، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

رم خوبیه اگر غیر از XMP اورکلاکش نکنی

یعنی رو همین 7200 تا ابد بمونه

اگر اهل اورکلاک و افزایش فرکانس یا دستکاری تایمینگ هستی سمت gskill نرو

نمونه 6000 هم 6900 قیمت خورده

والا من اصلا اورکلاک اینا نمیکنم  فقط xmp فعال میکنم

من واقعیت میخوام چهار ماژول رم بخرم  اگه جی اسکیل 7000 بخرم به نسبت کورسیر 3 ملیون میمونه تو جیبم

اگه 6000 بخرم به نسبت 7000 دو ملیون میمونه برام

کلا کورسیر قیمت منطقی برام نداره

لینک به دیدگاه

9 دقیقه قبل، mehrdadM20 گفته است:

چهار ماژول رم بخرم

خوب سمت فرکانس بالا نرو چون نمیتونی از اون فرکانس استفاده کنی 

6000 با cl پایین تر بخر

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

خوب سمت فرکانس بالا نرو چون نمیتونی از اون فرکانس استفاده کنی 

6000 با cl پایین تر بخر

همین 6000  cl30 رو بخرم؟

لینک به دیدگاه

5 دقیقه قبل، mehrdadM20 گفته است:

همین 6000  cl30 رو بخرم؟

اگر هست تو بازار آره 

ازین CL کمتر نداریم

اگر 2ماژول میخوای بخری میتونی هر فرکانسی دوست داری بخری ولی 4ماژول رو فقط 6000 بگیر

چون ساختار مادربرد از اون فرکانس ها پشتیبانی نمیکنه

• ممنونم 1
لینک به دیدگاه

اگر هست تو بازار آره 

ازین CL کمتر نداریم

اگر 2ماژول میخوای بخری میتونی هر فرکانسی دوست داری بخری ولی 4ماژول رو فقط 6000 بگیر

چون ساختار مادربرد از اون فرکانس ها پشتیبانی نمیکنه

اوکی پس اگزو موجود داره اون رمو با قیمت 6850  دو پک میخرم ازش

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، mehrdadM20 گفته است:

اوکی پس اگزو موجود داره اون رمو با قیمت 6850  دو پک میخرم ازش

مبارکه 

64 گیگ دیگ؟

• ممنونم 1
لینک به دیدگاه

مبارکه 

64 گیگ دیگ؟

هر پک 32 رو اون قیمت اعلام کرده  دو پک بله میشه 64 به قیمت 137000

واقعا رم ارزنده ای به نظر میرسه

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

متن شماست! لطفا فرار نکنید از حرفتون

دوست عزیز بنده قصد کش دادن بحث و خراب کردن تاپیک دیگران رو ندارم ولی شما جملات من رو کامل بخون بعد بگو بنده رم 7200 رو گفتم. به نظر شما کجای دنیا رم 7200 به بالا با ddr4 بین 20 تا سی درصد تفاوت قیمت داره. یا کجا 32 گیگ رم ddr5 7200 cl پایین رو میدن پنج میلیون. بنده نگفتم رم 4800 بله درسته ولی شما که این کاره ای باید از نشونی هاش متوجه میشدی. بازم میگم بنده نظرم عرف بازار بود یعنی رند بازار و برای یوزرهای متوسط به پایین نه حرفه ای و مایه دار. دوست عزیز ما از پشت کوه نیومدیم و حالیمونه که رم بالاتر هم هست منتها قیمتش برای یوزر عادی و متوسط به صرفه نیست. منظور  از به cl پایین و فرکانس بالا رسیدن همون قیمت معقولش هست وگرنه خیلی وقته که amd با نسل جدیدش داره رو فرکانسهای نجومی ddr5 مانور میده.

ویرایش شده توسط Hy1362
  • حالم خوب شد 2
لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...