رفتن به مطلب

دمای حافظه‌ی گرافیکی GDDR6X

اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام خدمت دوستان و اساتید عزیز

قصد خرید کارت گرافیک سری RTX 3080/3090 رو داشتم و چندتا پیشنهاد از طرف دوستان بهم شد.

تو تست و بنچمارک‌ها، دمای مموری بعضیاشون بین ۸۴ تا ۸۸ درجه بود ولی بعضی مدلای خاص از این کارتا دمای مموری بین ۹۵ تا ۹۸ هم رفته بود، میخواستم بپرسم این دما برای مموری این سری از کارتا عادیه یا اینکه در استفاده بلندمدت ممکنه مشکل ساز بشه؟ 

کلا کارت‌های 3080Ti و 3090 دمای مموریشون در چه حدودی باشه خوبه و نرمال حساب میشه؟

باتشکر🙋‍♂️🌹

لینک به دیدگاه

22 دقیقه قبل، Ranger-1 گفته است:

کلا کارت‌های 3080Ti و 3090 دمای مموریشون در چه حدودی باشه خوبه و نرمال حساب میشه؟

دمای 100 دیدی فرار کن

مموری خیلی حساس تر از سیلیکون هست

سیلیکون با دما 110 هم هیچیش نمیشه ولی مموری ....

کلا این باگ gddr6x هست

لینک به دیدگاه

2 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

دمای 100 دیدی فرار کن

مموری خیلی حساس تر از سیلیکون هست

سیلیکون با دما 110 هم هیچیش نمیشه ولی مموری ....

کلا این باگ gddr6x هست

تا ۹۸ درجه دیدم و با اینکه تو نت نوشته این دما امنه و سیف، ولی به نظر خودم یکم زیاد اومد و گفتم شاید تو استفاده طولانی مدت مشکل ایجاد کنه، برا همین گفتم قبلش از دوستایی که تجربه دارن مشورت بگیرم

لینک به دیدگاه

نه عزیز هیچ مشکلی ایجاد نمیشه بنده کارت 3080ti با دمای مموری 102 درجه الان یکسال هست دارم کار میکنم ولی دمای هسته 74 درجست و هیچ مشکلی هم پیش نمیاد. 

بعضی مدلهای خاص مثل سری msi دمای مموری کلا بالاست. از آکبندی بعضی مدلا دمای مموری شون روی 95و6. 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود 

دمای حدود 100 درجه برای این کارت ها طبیعی هست و مشکلی بوجود نمیاره. حداقل 2 سال هست دارم با انواع و اقسام این کارت ها کار میکنم و مشکلی از بابت دمای مموری نیست.

کارت های 3090 دمای مموریشون معمولا بیشتر هست چون هر 2 طرف PCB ماژول مموری دارند و طبیعتا کولینک پشت کارت به اندازه جلو کارت ، کارامد نیست.

دلیلی هم نداره دمای 100 درجه دیدید فرار کنید. صرفا نظر افرادی رو جویا بشید که با این کارت ها کار کردن و به صورت تجربی نظر میدن.

لینک به دیدگاه

سلام

طبق صحبت دوستان و تاکید سازندگان کارتهای گرافیک دما تا 110 درجه جا داره و زیر صد یه جورایی میدرنج و زیر 90 نرمال و عالی هست.  این دماها برای کارتهای عادی و مشابه آک و یا کم کار هست نه کارتهای ماینی.

لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، Sir MehDi گفته است:

دلیلی هم نداره دمای 100 درجه دیدید فرار کنید. صرفا نظر افرادی رو جویا بشید که با این کارت ها کار کردن و به صورت تجربی نظر میدن.

دوست گرامی سلام

1- این کارت ها اکثرا ماینی هستن و بعیده شما کارتی بدون ماین پیدا کنی پس من معیار سنجشم بر اساس کارت ماینی هست

2- ماین اتریوم قبل از مرج به اجماع POS با پردازش ETHASH تحت الگوریتم HASHIMATO انجام میشه که ضد اسیک هست و بخاطر این ضد اسیک بودنش باید مموری رو مصرف کنه در نتیجه تمام کارت های مانینیگ که اصولا هم اتریوم ماین میکردن مموریشون زیر لود میرفته نه هسته های پردازشیون پس تمام استهلاک کارت های ماینی (چون اکثرا اتریوم سود ده بوده) روی مموری هست نه هسته پردازشی

در نتیجه شدت نقل و انتقالات روی VRAM در کارت های زیر ماین به نسبت گیمینگ به مراتب بیشتره و به خاطر اورکلاکی که انجام میدادن کاملا دمای 115 رو همشون از دم لمس کردن مگر نسخه های خاص که بحثش جداست. دقت کنید این پردازش 24/7 هست و استراحتی در کار نیست!

3-مموری از خازن و ترانزیستور باهم تشکیل شده و عمده اون خازن هست در نتیجه باید توان تحمل حرارتی خازن هارو جویا شد نه ترانزیستور سیلیکونی! از طرفی استهلاک خازن به نسبت سیلیکون خیلی خیلی بیشتر هست.

4- GDDR6X بخاطر پر مصرف بودنش کلا دماش بالاست ولی دلیل نمیشه تحمل دمایی اونم بالا باشه طبق دیتا شیت های موجود از چند حافظه ساز مطرح ماکسیمم دمایی مموری این نسل  حدود 125درجه هست و بعدشم مرخص میشه و بلافاصله میسوزه

5- دمای کاری این مموری ها روی 95 درجه ایمن هست طبق دیتا شیت ها.

6- برای بنده تجربیات مهم هست ولی از دیتا شیت مهم تر نیست

ممون که خوندید

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
لینک به دیدگاه

بنده هم مدتی تجربه استفاده از کارت ۳۰۸۰ رو داشتم. دمای مموری معمولا حدودای صددرجه بود. حالا پنج درجه کمتر یا بیشتر. مشکلی نداشتم. من دست دوم ماینی خریده بودم و پنج شش ماه استفاده کردم بعدش هم فروختم. استفاده ام برای گیمینگ بود داده بودم پسرم استفاده می کرد. کسی هم که فروختم می شناسم و می دونم همین الانش هم داره استفاده می کنه ازش. 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...