رفتن به مطلب

تعويض هارد لپتاپ با SSD

ARMIN
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان،

حقيقتش ميخواستم هارد مكانيكى لپتاپ ASUS K52JK رو با OCZ AGALITY 3 120GB SSD SATAIIIعوض كنم.

مشخصات لپتاپ:i5-540M، Intel HM55 Chipset، 4Gig Ram DDR3 1024، Graphic 5145

هيچ ايده اى ندارم. فقط اين تو ذهنمه كه وقتى درب پشت لپتاپ رو باز ميكنم هارد رو بردارم و SSD جاش بذارم. قاعدتا يه كابل ساتا اون تو بايد باشه با يه كابل برق.

سيستم خودش رو AHCI هستش.

آيا چيز خاص ديگه اى هست؟

آيا با توجه به مشخصات سيستم كه ساتا 2 هست، انتظار تغيير سرعتى در سيستم ميره؟

ویرایش شده توسط Armin2012
لینک به دیدگاه

• ارسال 72
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

تغییر سرعت که خیلی واضح خواهد بود.

برای نصبش فقط درب محفظه هارد رو باز کن. بعد هارد رئ باید به سمت عقب بکشی که از مادگی تعبیع شده روی مینبورد لپ تاپ جدا شده. مثل pc نیست که کابل داشته باشه. احتمالا یک تعداد پیچ هم روی قسمت جانبی و بغل هارد لپ تاپ هست که از هارد مکانیکی جدا کن ببند به ssd. اینها رو می گذارند که هارد لق نزنه.

لینک به دیدگاه

هومن جان؛

آيا گارانتى باطل ميشه؟

ويستا داره - 3 ساله؟

لینک به دیدگاه

روی در محل هارد لیبل داره، اگر لیلب داشته باشه ، شما به ناچار باید لیبل رو ببری که از گارانتی در میاد. اگر هم که نداره میتونی عوض کنی ولی اگر خدای نکرده لپ تاپ مشکلی پیدا کرد، باید به حالت قبل برگردونی . شاید بهتر باشه با ویسا تماس بگیر و مطرح کنی/ احتمال داره خودشان برای شما انجام بدهند یعنی هارد رو ببری بگی عوض کنند.

لینک به دیدگاه

نه خوشبختانه ليبل نداره.

اگه را دست بود كه خودم عوض ميكنم - اگر هم نه كه راهى با توجه به گارانتى جز ويستا ندارم.

ممنون هومن جان بابت راهنمايى.

@};- @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود آرمین جان.

اگه از مراحل این کار عکس بگیری، خیلی خوب هست. برای سایر دوستان میتونه مفید باشه.

لینک به دیدگاه

اگه خودم عوض کردم حتما انجام میدم مجید جان. ;)

لینک به دیدگاه

با درود به همه دوستان،

برای تعویض هارد دیسک لپ تاپ با SSD، غیر از یکی دو نکته ظریف که تجربی یاد گرفتم خوشبختانه به مسئله خاص دیگه ای برنخوردم. لازم به ذکر هستش لپتاپ هنوز گارانتی ویستا داره، و در تماسی که با ویستا داشتم مسئول فنی ویستا بهم گفت که بدون دریافت هزینه خودشون هارد رو با SSD و یا کلا هر قطعه ی قابل تعویضی که با لپتاپ همخوانی داشته باشه رو عوض میکنند. فقط قطعه رو باید خودمون تهیه کرده باشیم. با توجه به این چند روز تعطیلی و اینکه در پشت لپتاپ هولوگرام نبود خودم اقدام به تعویض هارد کردم. 

اول پیشنهاد میشه قبل از نصب SSD، حتما اول آن را با کامپیوتر دسکتاپ فرمت کنین (NTFS Quick Format) تا در هنگام نصب ویندوز با دستور ایجاد پارتیشن برای قرار دادن بوت ویندوز مواجه نشین.

توضیح: همه دیدیم ویندوز 7، هنگام نصب بر روی یک هارد خام (Unallocated Drive) به صورت اتوماتیک یک پارتیشن مجزا برای قرار دادن فایل های بوت ویندوز درست میکنه، این پارتیشن به صورت دیفالت حدودا 100 مگ حجم داره. خوب تا زمانی که با هارد دیسک سر و کار داریم مفهوم ایجاد پارتیشن منطقی هستش. ولی روی SSD دیگر پارتیشن بندی معنایی نداره و حتی ممکنه با پارتیشن بندی از کارایی SSD کم کنیم. برای اینکه ویندوز امکان ایجاد پارتیشن روی SSD رو نداشته باشه، میایم اول SSD رو جداگانه با کامپیوتر دیگری فرمت میکنیم، بعدا در داخل لپتاپ قرار میدیم تا ویندوز 7 رو مجبور کنیم با همون یک درایو کارش رو انجام بده. اینطوری ویندوز 7 بدون ایجاد پارتیشن فایل های بوت رو روی همون درایو در داخل یک فولدر میریزه. 

بریم سروقت اصل داستان:

1) نمایی از پشت لپتاپ – پیچ ها فوقانی رو باز میکنیم. چون هر لپتاپ با لپتاپ دیگه فرق داره مهمه حدس بزنیم درپوش به چه صورتی باز میشه. تو این نوع لپتاپ قسمت پایین پیچ نداره که حدس زدم باید به صورت قاب لبه دار به بدنه متصل شده باشه - پس از آزاد سازی پیچ های فوقانی از بالا – درپوش رو بلند کردم و خوشبختانه از جایش درآمد.
s0ewr4okx5b7hohxsbz9_thumb.jpg

------------------------------------------------

2) 4 تا پیچ محفظه هارد رو باز میکنیم. (پیشنهاد میشه حالا که لپتاپ باز شده حتما با بلوور یه باد داخلش بگیریم. این لپتاپ که خیلی گرد و خاک داشت.)
c1cmpm93ozybgnoo4lsm.jpg

3) خوشبختانه Asus یه زبونه برای رها سازی هارد از اسلات مشترک "ساتا و برق" گذاشته بود که اون زبونه رو به بیرون کشیدم.
ykz670kdr6mk7ujn1yo8.jpg

4) با جدا شدن محفظه از بدنه نوبت به جدا کردن خود هارد از محفظه و باز کردن پیچهای مربوطه میرسه.
nx6qy4am7x57ymhfa0k.jpg

5) مراسم خداحافظی
mr8oxfljranpjil42m2.jpg

6) جاگذاری هارد جامد در محفظه هارد و بستن پیچ های دو طرف
abva80b5ign3n56kcb0h_thumb.jpg

7) نمایی از محفظه خالی و روی هارد جامد
9lup2jhtyjba9e9lrr.jpg

8) جازدن SSD درون اسلات و بستن پیچهای محفظه به بدنه
gqfn6dlelhbp7cxl8ozt.jpg

9) قراردادن هارد مکانیکی درون باکس هارد جهت انتقال فایلهای مهم از هارد سابق به لپتاپ - (البته پس از نصب سیستم عامل بر روی لپتاپ)
d06oh3ceqy7weffltlb_thumb.jpg

10) چسباندن برچسب SSD برای افه و اینکه اگر لپتاپ دست تعمیرکار ثالثی افتاد بدونه که به جای هارد سیستم مجهز به SSD هستش.
jh9suzns9vov40orzpi_thumb.jpg

بری حفظ کارایی SSD روی دسکتاپ پیشنهاد شده که مکان فایل های کش اکسپلورر رو به هارد مکانیکی انتقال بدیم. چون روی لپتاپ امکان اتصال فقط یک هارد وجود دارد و همه چیز روی SSD میباشد فکر کردم بد نیست به جای هارد از یک فلش مموری 4 یا 8 گیگ کوچک که دائما به لپتاپ متصل باشه جهت استفاده کش اکسپلورر قرار بدیم تا همچنان بتونیم با انتقال داده هایی که مکررا اضافه و کم میشن، عمر SSD رو هرچه بیشتر افزایش بدیم.

موفق و پیروز باشین

ویرایش شده توسط ARMIN2012
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

بسیار عالی بود، آرمین جان.

خیلی خوب توضیح دادی و حوصله بخرج دادی. @};-

فقط اگه تست هایی هم قبل و بعد میگرفتی بهتر میشد. حالا قبل مهم نیست. اما الان ، با توجه به نصب SSD ، چند تا تست بگیر ببینم اوضاع چطوره؟

-زمان بوت ویندوز و شات داون.

- بنچمارک read تو HD Tune.

, ...

خیلی ممنونم ازت. @};-

لینک به دیدگاه

درود

بسیار عالی بود، آرمین جان.

خیلی خوب توضیح دادی و حوصله بخرج دادی. @};-

فقط اگه تست هایی هم قبل و بعد میگرفتی بهتر میشد. حالا قبل مهم نیست. اما الان ، با توجه به نصب SSD ، چند تا تست بگیر ببینم اوضاع چطوره؟

-زمان بوت ویندوز و شات داون.

- بنچمارک read تو HD Tune.

, ...

خیلی ممنونم ازت. @};-

خواهش میکنم. خوشبختانه اطلاعات رو دارم.

قبل از نصب SSD:

- زمان فول لود ویندوز از زمان روشن کردن نزدیک یک و نیم دقیقه بود. گاهی 1:15 هم لود میشد اگر دیفراگ میکردی. در کل مثل همه ی هارد های لپتاپ بسیار ضعیف بود.

لازم به ذکره بایوس به صورت پیشفرض روی AHCI تنظیم شده و سیستم دارای اینترنت سکیوریتی سیمانتک بوده.

- زمان شات داوون هم بین 15 تا 20 ثانیه طول میکشید.

بعد از نصب SSD:

- زمان فول لود ویندوز از زمان روشن کردن 22 ثانیه طول میکشه.

لازم به ذکره بایوس همچنان به صورت پیشفرض روی AHCI تنظیم شده و سیستم دارای اینترنت سکیوریتی سیمانتک هست.

- زمان شات داوون هم 5 ثانیه طول میکشه.

تست AS SSD:

p6q2llv7njwpvy56opeo.png

البته با توجه به اینکه سیستم ساتا 2 هستش و SSD نمیتونه از همه ی توان خودش استفاده کنه، امتیاز 7.8 به نظرم بسیار خوبه و فراتر از انتظار من بوده.

در نهایت بسیار راضی هستم.

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

بهترین قسمتش اینه که حالا دیگه هرچقدر لپ تاپ رو جابجا کنی (وقتی که روشن هستش) دیگه دست و دلت نمی لرزه که آخ هاردم خراب نشه وای هاردم جیز نشه

اگه امکان داره در مورد عمر باتری هم تجربت رو بگو. البته تست دقیق و بنچمارک از باتری خیلی حوصله میخواد در نتیجه اینجوری مطرح میکنم: حس میکنی بیشتر باتری نگه میداره؟ یا اصلا مصرف باتری فرقی نکرده؟ کلا چه حسی داری؟ :)

لینک به دیدگاه

بهترین قسمتش اینه که حالا دیگه هرچقدر لپ تاپ رو جابجا کنی (وقتی که روشن هستش) دیگه دست و دلت نمی لرزه که آخ هاردم خراب نشه وای هاردم جیز نشه

اگه امکان داره در مورد عمر باتری هم تجربت رو بگو. البته تست دقیق و بنچمارک از باتری خیلی حوصله میخواد در نتیجه اینجوری مطرح میکنم: حس میکنی بیشتر باتری نگه میداره؟ یا اصلا مصرف باتری فرقی نکرده؟ کلا چه حسی داری؟ :)

آرش جان،

حین انجام عملیات که حس خیلی خوبی داشتم. :lol:

راستش لپ تاپ مال من نبود و دادمش به صاحبش ولی بعد ها بهم گفت لپ تاپش تقریبا نزدیک به 45 دقیقه بیشتر باطری رو نگه میداره (لپ تاپ 2 ساله داره کار میکنه). ولی بهترین قسمت برای صاحب لپتاپ کارکردن کاملا بی صدای لپ تاپ بوده. طوری که هیچ صدایی از لپتاپ شنیده نمیشه. و همینطور قبلا موس پد ( که نزدیک جای هارد هستش) بعد از یک ساعت یه کم داغ میشده و باعث میشده از کاراییش کم بشه ولی حالا کل لپتاپ خنک تر کار میکنه و دیگه نه فن لپتاپ دورش بالا میره و نه موس پد لپتاپ اصلا داغ نمیشه که از کاراییش کم بشه.

لینک به دیدگاه

اوه... عجب نکته ای گفتی :huh: منم هاردم نزدیک موس هست و گرم میشه البته خدا رو شکر رو کارایی موس تاثیری نداره اما نمیتونم زیاد دستم رو روی لپ تاپ بزارم (مخصوصا واسه تایپ)

همچنین واسه یه لپ تاپ 2 ساله فکر کنم 45دقیقه عدد مناسبی باشهد(البته دوستان بیشتر وارد هستن)

مرسی از جوابت

لینک به دیدگاه

• 5 ماه بعد...
سيستم خودش رو AHCI هستش.

من تا الان نتوانستم وارد تنظیمات بایوس لب تاپ بشوم و هر کلیدی را می زنم وارد بایوس نمی شود

آیا ان شاء الله تنظیمات بایوس روی AHCI  هست؟ لب تاپم برای حدود دو سال قبل است و جدید است (چون ظاهراً به غیر از این مورد کاری دیگری با تنظیمات بایوس نداریم؟)

در فروم شرکت سازنده لب تاپم خواندم که این مدل لب تاپ فقط در صورتی بایوس آن آپدیت می شود که هارد مکانیکی آن سرجایش باشد و کاربران هنگام آپدیت بایوس ، هارد اصلی مکانیکی را سرجایش مجدداً قرار داده و پس از ارتقاء بایوس مجدداً هارد SSD  را سرجایش بازمی گردانند.

ویرایش شده توسط bayan
لینک به دیدگاه

من تا الان نتوانستم وارد تنظیمات بایوس لب تاپ بشوم و هر کلیدی را می زنم وارد بایوس نمی شود

آیا ان شاء الله تنظیمات بایوس روی AHCI  هست؟ لب تاپم برای حدود دو سال قبل است و جدید است (چون ظاهراً به غیر از این مورد کاری دیگری با تنظیمات بایوس نداریم؟)

در فروم شرکت سازنده لب تاپم خواندم که این مدل لب تاپ فقط در صورتی بایوس آن آپدیت می شود که هارد مکانیکی آن سرجایش باشد و کاربران هنگام آپدیت بایوس ، هارد اصلی مکانیکی را سرجایش مجدداً قرار داده و پس از ارتقاء بایوس مجدداً هارد SSD  را سرجایش بازمی گردانند.

همه ى كليد هاى F رو امتحان كرديد؟ 

لینک به دیدگاه

همه ى كليد هاى F رو امتحان كرديد؟ 

با تشکر بله یکی از همان کلیدهای اف بود ولی این دکمه را در بایوس ندیدم

90e5b675_asus-p8z68-v-pro-bios-13.jpeg

این دکمه پس از خارج کردن هارد مکانیکی ظاهر می شود؟ چون الان در گزینه های بایوس چیزی به نام

AHCI

ندیدم مخصوصاً تمام گزینه های مربوط به هارد دیسک را چک کردم، برخی گزینه های هارد دیسک کاملاً غیرقابل تغییر بودند شاید بعد از خارج کردن هارد مکانیکی ، بایوس تغییر یابد

لینک به دیدگاه

دوست خوبم شما در همين عكسى كه براى من فرستادين كلمه AHCI Mode رو ميتوانيد مشاهده كنيد. قسمت Marvel Storage Controller.

خوب خوشبختانه اين كه روى AHCI هستش.

Back بزنيد ببيند آيا Storage Controller ديگرى هم اگر داريد همه را بر روى AHCI قرار بديد.

البته فكر كنم فقط همين يه دونه بايد باشه B) ، لپ تاپه، ولى خوب چك كنيد بد نيست.

لینک به دیدگاه

دوست خوبم شما در همين عكسى كه براى من فرستادين كلمه AHCI Mode رو ميتوانيد مشاهده كنيد. قسمت Marvel Storage Controller.

خوب خوشبختانه اين كه روى AHCI هستش.

Back بزنيد ببيند آيا Storage Controller ديگرى هم اگر داريد همه را بر روى AHCI قرار بديد.

البته فكر كنم فقط همين يه دونه بايد باشه B) ، لپ تاپه، ولى خوب چك كنيد بد نيست.

نه این عکسی هست که یکی از کاربران همین انجمن توی یکی از تاپیکهای مرتبط فرستاده و من از آن تاپیک کوت کردم

شکل بایوس من کلا فرق می کنه و شبیه برنامه قدیمی نورتن ان سی هست

و بایوس من ، در برخی گزینه ها اسم هارد دیسک من که هیتاچی هست در آن ظاهر می شود واصلاً اجازه به من نمی دهد که با دکمه های جهت یابی کی برد روی آن بروم و ببینم گزینه هیتاچی قابل تغییر است یا نه تا آن را تغییر دهم یعنی در صفحه اول مقدار تاریخ سیستم را می توانم تغییر دهم و بعد با کلید جهت نما مستقیما به پایین صفحه می پرد  تا زبان سیستم را تغییر دهم یعنی از روی کلمه هیتاچی که نام هارد دیسک از می پرد و اجازه نمی دهد مقادیر و گزینه هایش را ببینم چی هست تا بتوانم تغییر دهم

جاهای دیگر هم گزینه های که به نظر می رسید مرتبط با هارد دیسک باشند مقادیر قابل تغییر روبرویشان را چک کردم کلمه

AHCI

ندارند مقادیرشان مربوط به دیسیبل شدن بود

و کلمات

Storage Controller

AHCI

را هم ندارم

لینک به دیدگاه

اين برنامه رو دانلود و روى لپ تاپت اجرا كن، صفحه برنامه كه اجرا ميشود اون گوشه سمت چپ اگر كلمه ai را بنويسد بعنى سيستم روى AHCI‌ است. 

post-10228-0-28088500-1363117374_thumb.png

لینک به دیدگاه

اين برنامه رو دانلود و روى لپ تاپت اجرا كن، صفحه برنامه كه اجرا ميشود اون گوشه سمت چپ اگر كلمه ai را بنويسد بعنى سيستم روى AHCI‌ است. 

attachicon.gifas-ssd-bench WDC WD1600BEVT-6 3.12.2013 11-09-3.png

بسیار ممنون

بله

ia

نوشته است

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

سلام

یه سوالی (شاید غیر فنی باشه)

اگر که ویندوز اورجینال باشه (از اینایی که رو خوده لبتابه و سی دی نداره) باید چیکار کرد که ویندوزش نپره؟

لینک به دیدگاه

سلام

یه سوالی (شاید غیر فنی باشه)

اگر که ویندوز اورجینال باشه (از اینایی که رو خوده لبتابه و سی دی نداره) باید چیکار کرد که ویندوزش نپره؟

اگر درایو ریکاوری در هارد لپ تاپ باشه، یک مقدار سخت میشه. باید کل هارد لپ تاپ رو کلون Clone کرد روی SSD که ویندوزش نپره. بعضی از SSD ها هم نرم افزار این کار رو دارند و هم اتصال USB که به همراه SSD میفروشند.

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
اگر درایو ریکاوری در هارد لپ تاپ باشه، یک مقدار سخت میشه. باید کل هارد لپ تاپ رو کلون Clone کرد روی SSD که ویندوزش نپره. بعضی از SSD ها هم نرم افزار این کار رو دارند و هم اتصال USB که به همراه SSD میفروشند.

ارمین جان برای دوستتون که  هارد  را عوض کردین  ویندوزش هم پرید ؟

لینک به دیدگاه

ارمین جان برای دوستتون که  هارد  را عوض کردین  ویندوزش هم پرید ؟

البته این لپتاپ داخل پست اول اصن ویندوز اورجینال نداشت. ولی 2 مورد دیگه داشتم که با عوض کردن هارد ویندوز اورجینالش هم پرید. البته صاحبین لپ تاپ ها رو متقاعد کردم این قضیه مهم نیست. اونها هم متقاعد شدند و الان حال SSD رو میبرند.

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...