رفتن به مطلب

تعويض هارد لپتاپ با SSD

ARMIN
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

اول پیشنهاد میشه قبل از نصب SSD، حتما اول آن را با کامپیوتر دسکتاپ فرمت کنین (NTFS Quick Format) تا در هنگام نصب ویندوز با دستور ایجاد پارتیشن برای قرار دادن بوت ویندوز مواجه نشین.

توضیح: همه دیدیم ویندوز 7، هنگام نصب بر روی یک هارد خام (Unallocated Drive) به صورت اتوماتیک یک پارتیشن مجزا برای قرار دادن فایل های بوت ویندوز درست میکنه، این پارتیشن به صورت دیفالت حدودا 100 مگ حجم داره. خوب تا زمانی که با هارد دیسک سر و کار داریم مفهوم ایجاد پارتیشن منطقی هستش. ولی روی SSD دیگر پارتیشن بندی معنایی نداره و حتی ممکنه با پارتیشن بندی از کارایی SSD کم کنیم. برای اینکه ویندوز امکان ایجاد پارتیشن روی SSD رو نداشته باشه، میایم اول SSD رو جداگانه با کامپیوتر دیگری فرمت میکنیم، بعدا در داخل لپتاپ قرار میدیم تا ویندوز 7 رو مجبور کنیم با همون یک درایو کارش رو انجام بده. اینطوری ویندوز 7 بدون ایجاد پارتیشن فایل های بوت رو روی همون درایو در داخل یک فولدر میریزه. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

شرمنده من متوجه نشدم

این پارتیشن 100 مگی اگه ایجاد نشه چه مزیتی داره و چه معایبی داره ؟

میشه بیشتر توضیح بدین --

فرق اینکه فایل بوت در پوشه خود ویندوز باشه یا داخل یک پارتیشن جدا  ؟

شرمنده اگه  سوالم  ابتدایی هست 

لینک به دیدگاه

• ارسال 72
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

شرمنده من متوجه نشدم

این پارتیشن 100 مگی اگه ایجاد نشه چه مزیتی داره و چه معایبی داره ؟

میشه بیشتر توضیح بدین --

فرق اینکه فایل بوت در پوشه خود ویندوز باشه یا داخل یک پارتیشن جدا  ؟

شرمنده اگه  سوالم  ابتدایی هست 

معایب که نداره. مزیتش هم اینه کارایی SSD تاثیر نمی پذیره.

اصولا" مقوله پارتیشن بندی مربوط به هارد دیسکه، SSD فاقد دیسک هستش و معنای مرز بندی های پارتیشن رو نمیفهمه، فقط یه چیز فرضی درست میکنه که شبیه پارتیشن به نظر بیاد.

SSD اگر پارتیشن بندی نشه بهتره. گاهی دیده شده از سرعت و پرفورمنسشون کم میشه.

در کل، یه درایو 120 گیگی پارتیشن لازم نداره. مورچه چیه که کله پاچش چی باشه. ;)

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

سلام.

من دیروز یدونه هارد KingMax 60gig خریدم و روی لپتاپم که Dell XPS L502x هست (ساتا 3 هم ساپورت میکنه) نصب کردم.

این هم امتیازش :

24887018926336346145.jpg

دوستان کسی میدونه چرا امتیاز هارد من انقد کمه ؟؟؟؟ :(

در ضمن تمام مواردی که در تاپیک " تنظيمات بهينه سازى SSD براى ويندوز 7 و 8 " گفته شده رو مو به مو انجام دادم...

ویرایش شده توسط S@eed
لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

همه ی درایور های SATA و چیپست رو نصب کردین؟ ویندوز 7 چقدر امتیاز بهتون داده؟

مدل دقیق SSD؟ لینک سازنده؟

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

همه ی درایور های SATA و چیپست رو نصب کردین؟ ویندوز 7 چقدر امتیاز بهتون داده؟

مدل دقیق SSD؟ لینک سازنده؟

تقریباً همه ی درایور هارو نصب کردم (آخه بعضی از درایورها .net framework 3.5 میخواستن که من نداشتم!)

فقط درایور گرافیک آنبردم رو بطور یقین نصب نکردم چون هربار نصب میکنم ویندوز 8 دیگه باز نمیشه.

ویندوز نمره 5.8 رو میده که اونم جای بسی تعجب داره. چون قبل از خرید لپتاپم توی خیلی از سایتها دیده بودم ویندوز 7 بهش نمره 7.5 یا بیشتر داده.

مدل دقیق هارد :

KINGMAX SMP35 Clinet 2.5" SATA3

لینک به دیدگاه

تقریباً همه ی درایور هارو نصب کردم (آخه بعضی از درایورها .net framework 3.5 میخواستن که من نداشتم!)

فقط درایور گرافیک آنبردم رو بطور یقین نصب نکردم چون هربار نصب میکنم ویندوز 8 دیگه باز نمیشه.

ویندوز نمره 5.8 رو میده که اونم جای بسی تعجب داره. چون قبل از خرید لپتاپم توی خیلی از سایتها دیده بودم ویندوز 7 بهش نمره 7.5 یا بیشتر داده.

مدل دقیق هارد :

KINGMAX SMP35 Clinet 2.5" SATA3

نه یه چیزی مشکل اساسی داره، این وضع امتیاز غلطه، سیستمت پنچره اصن نمیفهمه این SSD هستش.

ویندوز 7 بریز، همه ی درایور ها رو هم درست نصب کن با فریم وکز و اینها. ببین درست میشه یا نه.

لینک به دیدگاه

نه یه چیزی مشکل اساسی داره، این وضع امتیاز غلطه، سیستمت پنچره اصن نمیفهمه این SSD هستش.

ویندوز 7 بریز، همه ی درایور ها رو هم درست نصب کن با فریم وکز و اینها. ببین درست میشه یا نه.

والا فعلاً فکر نکنم تا مدتها بتونم ویندوز عوض کنم. از طرفی الان دیگه به 8 عادت کردم :(

ولی framework نصب کردم و هرچی درایور روی dvd درایورهای لپتاپم بودو نصب کردم

(بجز Intel ® HD Graphic Family که به نظر میرسه خودش نصب شده باشه !)

و نتیجه این شد که ویندوز بهم نمره 5.9 رو داد ! :wacko:

یعنی روی ویندوز 8 نمیتونم نمره خوبی بگیرم؟؟؟ چرا ؟؟؟

لینک به دیدگاه

اینم تصویر از نمره دهی ویندوز 8

e7rpmzqh9p1sdgy7eel5.jpg

یه سوال :

framework 3.5 رو از کجا میشه دانلود کرد؟

من الان 4 تا فایل به این نام دانلود کردم ولی موقع نصب میگه ورژن بالاترش روی ویندوز نصبه !

منم گذاشتم اتوماتیک خودش از اینترنت بگیره، نصبش کنه.

ولی برای دفعات دیگه که ویندوز عوض کردم، از کجا باید دانلودش کنم که خود ویندوز هی نخواد دانلود کنه.

ویرایش شده توسط S@eed
لینک به دیدگاه

اینم تصویر از نمره دهی ویندوز 8

e7rpmzqh9p1sdgy7eel5.jpg

یه سوال :

framework 3.5 رو از کجا میشه دانلود کرد؟

من الان 4 تا فایل به این نام دانلود کردم ولی موقع نصب میگه ورژن بالاترش روی ویندوز نصبه !

منم گذاشتم اتوماتیک خودش از اینترنت بگیره، نصبش کنه.

ولی برای دفعات دیگه که ویندوز عوض کردم، از کجا باید دانلودش کنم که خود ویندوز هی نخواد دانلود کنه.

از اینجا میتونی دانلود کنی: http://soft98.ir/software/drivers/14040-Microsoft-NET-Framework-Windows-8.html

لینک به دیدگاه

مرسی.

آقا واسه این رفع مشکل امتیاز دهی، کاری نمیشه کرد؟؟؟

یعنی 250 تومن پول بی زبونو ریختیم داخل جوق؟؟ :wacko:

واسه تعویضش هم دهنم سرویس شد !!

لیپتاپای xps خیلی مشکل باز کردنشون

ویرایش شده توسط S@eed
لینک به دیدگاه

حالا بعد از اين داستانهاى طولانى و شرح هاى مفيد و نتيجه گيرى قصد دارين هارد خود لب تاپ رو بفروشين؟!

لینک به دیدگاه

حالا بعد از اين داستانهاى طولانى و شرح هاى مفيد و نتيجه گيرى قصد دارين هارد خود لب تاپ رو بفروشين؟!

اگر روی سخنتون با بنده است، هنوز که به نتیجه ای نرسیدیم !

هارد لپتاپمم 750 گیگه ، دارم به عنوان اکسترنال استفاده میکنم.

لینک به دیدگاه

مرسی.

آقا واسه این رفع مشکل امتیاز دهی، کاری نمیشه کرد؟؟؟

یعنی 250 تومن پول بی زبونو ریختیم داخل جوق؟؟ :wacko:

واسه تعویضش هم دهنم سرویس شد !!

لیپتاپای xps خیلی مشکل باز کردنشون

آیا سایت DELL به این مدل لپ تاپ شمات به صورت رسمی درایورهای مخصوص ویندوز 8 رو داده که شما ویندوز 8 روش ریختید؟

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

سلام دوستان

سه تا لپ تاپ دارم که می خوام هارد ssd بندازم روشون، اولی سونی vgnsz 780n5 هست که خیلی قدیمیه (سال 86 خریدمش)

دومی Fujitsu s761 هست که تازه خریدمش

سومی که قراره برای دوستم بخرم Fujitsu UH552 یا LH532 هستش و اونم تمایل به تعویض هارد داره

1- از کجا باید بفهمیم که لپ تاپ از چه نوع ساتایی (1، 2 یا 3) پشتیبانی میکنه؟

2- در جواب سوال یک، خودم فکر میکنم راهکار نرم افزار pc wizard هست، ولی ازش سر در نیاوردم که اتصال مادر بورد به هاردم از چه نوعی هست، برای لپ تاپ سونی ام یه جا زده ساتا یک، اما مدل چیپست رو توی سایت اینتل زده که ساتا 2 هم پشتیبانی میشه، راهکار چیه؟

3- برای لپ تاپ دومی (یا سومی) فوجیتسو هم تو نرم افزار یجا زده ساتا 2 ولی برای مدل چیپست اش توی سایت اینتل زده که ساتا 3 هم پشتیبانی میشه، اینو از کجا مطمئن بشم؟

در کل چون برای ssd مدنظرم  اسمی زده بالای 500 مگ رید و رایت، اگر لپ تاپ ها از ساتا 3 پشتیبانی نکنن، عملا" نمی تونم بالای 300 مگ رید و رایت ازشون انتظار داشته باشم که خوب ضد حاله

4- آیا اتصال و کابل و ... ساتا یک و دو و سه با هم فرق داره یا فرق این سه تا با هم دیگه نرم افزاری هست؟

ممنون میشم کامل راهنمائی ام بکنید!

ویرایش شده توسط fishdilo
لینک به دیدگاه

سلام 

میخواستم بگم که read و write بالای 150 مگ هم برای لپ تاپ عالیه خیلی پرفورمنس افزایش میده من الان یک لامبورگینی ایسوس دارم که بهترین هارد لب تاپی روش نصبه تو بهترین حالت read و write در حدود 50 مگ بهم میده که با نصب یک ssd حتی ساتا 2 میشه پرفورمنس سه بربر کرد. در ضمن زیاد دلتون به اون اعداد روی ssd خوش نکنین (مثلا 550 مگ رید و 500 مگ رایت) چون اونها حالت تئوری و در بهترین شرایط ایده آل تست شدن در حالت معمولی این ارقام بین 20 تا 50 درصد کم میشن.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

سه تا لپ تاپ دارم که می خوام هارد ssd بندازم روشون، اولی سونی vgnsz 780n5 هست که خیلی قدیمیه (سال 86 خریدمش)

دومی Fujitsu s761 هست که تازه خریدمش

سومی که قراره برای دوستم بخرم Fujitsu UH552 یا LH532 هستش و اونم تمایل به تعویض هارد داره

1- از کجا باید بفهمیم که لپ تاپ از چه نوع ساتایی (1، 2 یا 3) پشتیبانی میکنه؟

2- در جواب سوال یک، خودم فکر میکنم راهکار نرم افزار pc wizard هست، ولی ازش سر در نیاوردم که اتصال مادر بورد به هاردم از چه نوعی هست، برای لپ تاپ سونی ام یه جا زده ساتا یک، اما مدل چیپست رو توی سایت اینتل زده که ساتا 2 هم پشتیبانی میشه، راهکار چیه؟

3- برای لپ تاپ دومی (یا سومی) فوجیتسو هم تو نرم افزار یجا زده ساتا 2 ولی برای مدل چیپست اش توی سایت اینتل زده که ساتا 3 هم پشتیبانی میشه، اینو از کجا مطمئن بشم؟

در کل چون برای ssd مدنظرم  اسمی زده بالای 500 مگ رید و رایت، اگر لپ تاپ ها از ساتا 3 پشتیبانی نکنن، عملا" نمی تونم بالای 300 مگ رید و رایت ازشون انتظار داشته باشم که خوب ضد حاله

4- آیا اتصال و کابل و ... ساتا یک و دو و سه با هم فرق داره یا فرق این سه تا با هم دیگه نرم افزاری هست؟

ممنون میشم کامل راهنمائی ام بکنید!

دوست عزيز

احتمالا" اين اطلاعات در سايت رسمي و يا دفترچه لپ تاپ ها بايد موجود باشد. برنامه ى SPECCY‌هم در مورد نوع ساتاى هاردتون ميتونه كمك كنه.

مهم اينه كه لپ تاپ شما ساتا 1 نباشه، همينكه ساتا 2 داشته باشيد كافيه تا بتونيد از سرعت SSD به خوبى استفاده كنيد. ساتا1 و 2 و 3 هم كابل هاشون يكيه. اما براى SSD استفاده از ساتا 1 بى معناست. بايد حتما" حداقل لپ تاپ ساتا 2 باشه.

لینک به دیدگاه

• 4 ماه بعد...

درود خدمت ارمین 

لپتاپ من فوجیتسو t901   هست 

مشخصات هارد ضمیمه شد -برای ssd با ظرفیت 240 تا 500 گیگ  چه مارکی پیشنهاد میکنید ؟ 

post-12700-0-32244300-1386578920_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

درود خدمت ارمین 

لپتاپ من فوجیتسو t901   هست 

مشخصات هارد ضمیمه شد -برای ssd با ظرفیت 240 تا 500 گیگ  چه مارکی پیشنهاد میکنید ؟ 

مدل لپتاپ اينه ديگه؟

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16834110486

والا همون Corsair Force GS 240 رو بگيرى كافى هستش. 

خريدن SSD‌ باحجم بيشتر اصلا" ارزش نداره. تازه اگر بتونى با 128 گيگش كاركنى و اندازه ات باشه چه بهتر. فوقش هاردش رو اكسترنال استفاده كن يا از اين هاردهاى اكسترنال وايرلس استفاده كن.

لینک به دیدگاه

مدل لپتاپ اينه ديگه؟

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16834110486

والا همون Corsair Force GS 240 رو بگيرى كافى هستش. 

خريدن SSD‌ باحجم بيشتر اصلا" ارزش نداره. تازه اگر بتونى با 128 گيگش كاركنى و اندازه ات باشه چه بهتر. فوقش هاردش رو اكسترنال استفاده كن يا از اين هاردهاى اكسترنال وايرلس استفاده كن.

بله مدلش همین هست 

پس برای من ساتا 2 هست ؟

برای خرید ssd  برای لپتاپم نکته خاصی نیست که مد نظر داشته باشم ؟

لینک به دیدگاه

بله مدلش همین هست 

پس برای من ساتا 2 هست ؟

برای خرید ssd  برای لپتاپم نکته خاصی نیست که مد نظر داشته باشم ؟

هاردت ساتا 2 هستش ولى احتمال زياد پورت مادربردت ساتا 3 هست. از اين لحاظ نگران نباش.

نكته ى خاصى نيست همين مدل كه گفتم عاليه. فقط 8 گيگ رم بگذار روى لپ تاپ. خيلى كمك ميكنه.

لینک به دیدگاه

هاردت ساتا 2 هستش ولى احتمال زياد پورت مادربردت ساتا 3 هست. از اين لحاظ نگران نباش.

نكته ى خاصى نيست همين مدل كه گفتم عاليه. فقط 8 گيگ رم بگذار روى لپ تاپ. خيلى كمك ميكنه.

درود 

سی پی یو هم core i7 2640  هست 

الان رمش 2*4 گیگ هست 

برای پورت مادربرد باید از کجا بفهم که ساتا 2 هست یا ساتا 3 ؟

مثلا اگه ساتا 2 باشه ssd  که sata3  روش بگذارم از سرعت ssd  کم نمیکنه ؟

ویرایش شده توسط alikocholo2013
لینک به دیدگاه

درود 

سی پی یو هم core i7 2640  هست 

الان رمش 2*4 گیگ هست 

برای پورت مادربرد باید از کجا بفهم که ساتا 2 هست یا ساتا 3 ؟

مثلا اگه ساتا 2 باشه ssd  که sata3  روش بگذارم از سرعت ssd  کم نمیکنه ؟

مهم چيپ مادربرد هست. الان اينجا رو نگاه كن، اينتل چيپ QM67 رو مجهز به 6 پورت ساتا 2 و مجموع 2 پورت ساتا 3 كرده. مادربرد لپ تاپ شما هم همين چيپ رو داره، انتظار دارم شركت فوجيتسو حداقل يكى از اين پورت هاى ساتا 3 رو براى هاردتون اختصاص داده باشه. براى همين منطقا" احتمالش زياده پورت مادربرد ساتا 3 باشه.

اگر هم ساتا 2 بود، بازهم مشكلى نيست سرعت SSD تقريبا" نصف ميشه اما همچنان قدرت لپتاپتون با SSD حدود 5 برابر سرعت سابق (با هارد ديسك) خواهد بود.

لینک به دیدگاه

درود

میشه توضیح بدین قضیه AHCI چیه ؟

شرمنده که سوال نامربوط می پرسم

لینک به دیدگاه

درود

میشه توضیح بدین قضیه AHCI چیه ؟

شرمنده که سوال نامربوط می پرسم

کنترلر درگاه ساتا رو میشه روی چندین حالت قرار داد،

تنها حالتی که در اون SSD مثل ماهی توی دریا شنا میکنه حالت AHCI هستش که قابلیت TRIM رو برای SSD پشتیبانی میکنه.

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

درود خدمت ارمین 

برای لپتاپ ما که توی 2 پست بالا خدمتتون گفتم  بین ssd های زیر  کدوم  پیشنهاد میکنید ؟

1-Samsung 840 Pro

2-Samsung 840 Evo

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...