رفتن به مطلب

بهترین برنامه های تست قطعات کامپیوتر (طبق تجربه کاربران)

mhi63
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

دوستان و همکاران عزیز .. سلام

اکثر ما با خرید و فروش قطعات کامپیوتر که بعضا قیمت های زیادی هم دارن سروکار داریم

و خیلی از ما بخاطر تفاوت قابل توجهی که قیمت قطعات نو با کارکرده دارن ، به سمت خرید قطعات دست دوم و کارکرده میریم

و همیشه به دنبال برنامه هایی برای تست دقیق و مطمئن قطعات هستیم که خیالمون از خرید این قطعات راحت بشه

داخل فروم که میچرخیدم متوجه شدم تاپیک جداگانه ای برای معرفی این نرم افزارها وجود نداره 

و با سرچ داخل تاپیک های مختلف متوجه شدم کاربران مختلف از برنامه های مختلفی برای تست قطعات استفاده میکنن 

و مثلا کاربرانی هستن که پیشنهادشون برای تست گرافیک برنامه furmark هست و بعضی کاربران استفاده از این برنامه رو مخرب و غیر اصولی میدونن

اگه دوستان قابل بدونن در این تاپیک به منظور هم افزایی دانش و آگاهی خودمون ؛ در مورد برنامه های مختلفی که برای تست قطعات کامپیوتر استفاده کردیم صحبت کنیم 

و این برنامه ها رو به دوستان و همکاران معرفی کنیم.

یا علی ..

ویرایش شده توسط mhi63
تکمیل
لینک به دیدگاه

من شخصا برای تست کارت گرافیک از برنامه furmark استفاده میکنم ولی تست اصلی رو با گیم انجام میدم 

برای تست هارد از Hd tune استفاده میکنم 

تا حالا رم و سی پی یو رو بجز با نصب ویندوز !! با نرم افزاری تست نکردم !

نمیدونم برای تست پاور و مادربرد نرم افزاری وجود داره یا نه .. اگه دوستان اطلاعی دارن در میون بذارن

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، mhi63 گفته است:

دوستان و همکاران عزیز .. سلام

اکثر ما با خرید و فروش قطعات کامپیوتر که بعضا قیمت های زیادی هم دارن سروکار داریم

و خیلی از ما بخاطر تفاوت قابل توجهی که قیمت قطعات نو با کارکرده دارن ، به سمت خرید قطعات دست دوم و کارکرده میریم

و همیشه به دنبال برنامه هایی برای تست دقیق و مطمئن قطعات هستیم که خیالمون از خرید این قطعات راحت بشه

داخل فروم که میچرخیدم متوجه شدم تاپیک جداگانه ای برای معرفی این نرم افزارها وجود نداره 

و با سرچ داخل تاپیک های مختلف متوجه شدم کاربران مختلف از برنامه های مختلفی برای تست قطعات استفاده میکنن 

و مثلا کاربرانی هستن که پیشنهادشون برای تست گرافیک برنامه furmark هست و بعضی کاربران استفاده از این برنامه رو مخرب و غیر اصولی میدونن

اگه دوستان قابل بدونن در این تاپیک به منظور هم افزایی دانش و آگاهی خودمون ؛ در مورد برنامه های مختلفی که برای تست قطعات کامپیوتر استفاده کردیم صحبت کنیم 

و این برنامه ها رو به دوستان و همکاران معرفی کنیم.

یا علی ..

سلام تست furmark تست خوبی برای گرافیک نیست بهترین نرم افزار تست 3dmark و گیم . گرافیک داشتم که تو furmark ایراد نداشت ولی تو 3dmark مشکل داشت. ولی در کل هیچ نرم افزاری نمیتونه تست دقیق بده. رم بوده بلو اسکرین میداد ولی تو memtest ارور نداشته.

لینک به دیدگاه

سلام وقت بخیر مادربردz690 d خریداری کردم cpu i7 7700یا8700برای این مادربردمناسب هست یاخیر 

لینک به دیدگاه

13 ساعت قبل، cpuaa گفته است:

سلام وقت بخیر مادربردz690 d خریداری کردم cpu i7 7700یا8700برای این مادربردمناسب هست یاخیر 

سلام سوال اینجا نباید می‌پرسیدی عزیز ولی جواب شما را میدم خیر دوست عزیز مادربرد شما نسل 12 به بعد را پشتیبانی می‌کنه نه نسل 7 و 8 را درضمن شما میتونید i3 12100 را تهیه کنید که از اون دو سی پی یو ذکر شده قویتر هستن.

لینک به دیدگاه

برای تست رم :

Memtest86+ V7.0 این لینک

TestMem5 V0.12 برنامه ای که در میان کاربران حرفه ای به شدت محبوبیت پیدا کرده است،  بسیار کاربردی برای تست اورکلاک رم ، این لینک

Y-cruncher تست Vector Transform برای سی پی یو رایزن جهت بررسی پایداری کلاک رم در IF

THAIPHOON BURNER Super Blaster برای دیدن مشخصات فنی رم

برای تست هارد ، اس اس دی ، Nvme :

HD Tune Pro

HardDisk Sentinel

CrystalDiskInfo

برای تست کارت گرافیک :

OCCT برای تست رم گرافیک

GPU Caps Viewer میتواند جایگزین furmark باشد و حتی برای تست دما از آن برنامه استفاده میکنم تست های متنوعی تحت Vulkan , DirectX, OpenGL دارد.

3DMark برای پایداری خطای رم ولی راستش بخواهید این 100 درصد نیست تنها راهکار استفاده از HWINFO64 است که یک بخشی به اسم GPU Memory Error و WHEA که باید موقع بازی کردن تو قسمت Overlay فعال کنید.

برای تست سی پی یو :

Y-cruncher

CoreTemp64 جهت چک وضعیت سی پی یو ( دمای کل ، مصرف توان کل بر حسب وات  ، درصد مصرف سی پی یو ، فرکانس سی پی یو )

image.png.dbb239e2406dfcdbafac0dd0463c6288.png

HWInfo64 این دیگه معروف است و نیازی به معرفی نیست

تعدادی برنامه ها هستن ولی دیگر به روز نمی شوند.

اینم یک سایتی که تمامی نرم افزار رایگان برای تست گذاشته است :

https://geeks3d.com/dlz/

ویرایش شده توسط BehrouzSedigh
لینک به دیدگاه

سلام

به نظرم بهترین نرم افزار تست پایداری و دما برای cpu قطعا cinebench هست. خود کمپانیهای معظم سازنده سی پی یو اعلام کردند که بهترین نرم افزار تست همین بزرگوار هست. هم باهاش میشه پایداری سی پی یو توی آورکلاک و دیفالت را چک کرد و هم میشه ساپورت کولر از پردازنده رو بررسی کرد. یعنی میشه فهمید این کولر از پس خنک کردن این پردازنده برمیاد یا خیر. فکر میکنم حتی رم هم مشکل داشته باشه یا در آورکلاک پایدار نباشه با سینه بنچ مشخص خواهد شد چون وقتی سی پیو زیر لود سنگین باشه طبیعتا رم هم درگیر هست و با کوچکترین مشکل ریست خواهد شد‌. جهت تست پایداری و سلامت گرافیک و رم و حتی cpu به نظرم بهترین گزینه بازیهای سنگین هست خصوصا بازی معظم لاست آف آس  پارت 1 که نهایتا فشار رو روی قطعات میزاره. تنظیمات گرافیک رو بزارید روی وری های یا اولترا شک نکنید اگر هر کدوم از قطعات مشکل دار باشه سیستم اندکی بعد از لود بازی کرش یا ریست خواهد کرد.البته 3d مارک هم نرم افزار خوبی هست و میشه سیستم رو زیر بار و فشار برد. فورمارک رو پیشنهاد نمیدم چون به نظرم کارت سالمم بدی دستش برات نابودش میکنه. فورمارک فقط چند دقیقه اونم جهت تست دما و چیپ کارت و مدار تغذیه مناسبه و اصلا به مموری کارت کاری نداره که بیشتر مشکل کارتهای دست دوم و ماینی مموری هست . بیشتر از چند دقیقه بزنید که بعضا دوستان می زنند در دراز مدت به کارت آسیب خواهد رسوند.جهت تست هارد اعم از سلامت و کارکرد و سرعت  hd tune نرم افزار بسیار خوبی هست ولی بیشتر اطلاعات هاردهای معمولی رو نشون میده. چک کردم دیدم اطلاعات m2 و یا اس اس دی رو نشون نداد و فقط تست میکنه.برای دما و ولتاژهای قطعات هم hwinfo. آیدا 64 هم که چرندی بیش نیست بازم به پاسمارک لااقل  اعتبار بهش بیشتر هست تا آیدا. آیدا فقط به درد اینفو از قطعات میخوره. ریز اطلاعات قطعه رو بهت میده. یه نرم افزار هم بود قدیم ترها به نام sisofsandra که هنوز هم هست منتها حقیقتا من نفهمیدم چیکار میکنه😂 بخشهای زیادی داره برای تست قطعات که با تستهای عجیب و غریب الگوریتمی  قطعات رو تست میکنه.

ویرایش شده توسط Hy1362
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...