رفتن به مطلب

Recommended Posts

کیس استادی یا مطالعۀ موردی، به بازخوانی یک اتفاق یا جریان گفته می شود که در پی آن یک موضوع یا چالش بیان شده و نسبت به پیدا کردن راه حل، و یا در ارتباط با راه های پیشگیری از آن، یک گفتگوی جمعی صورت می گیرد.

بارها پیش اومده که در انجمن برای بستن سیستم به کاربران از دو پلتفرم اینتل و AMD پیشنهاد دادم. بارها و بارها هم به خودم ثابت شده، پلتفرم اینتل کم خطا تر و کم دردسر تره. اما هر بار این موضوع را مطرح می کنم، بعضی از دوستان توجهی نمی کنند.  

هر وقت در هر جایی پافشاری کردم که ایها الناس، اگر دنبال دردسر نیستین، برین اینتل بخرید. نه اینکه اینتل مشکل نداشته باشه، خیر اینتل هم مشکلات خاص خود را دارد، اما مشکلات آن کمتر از پلتفرم AMD

همین چند وقت پیش بود در این تاپیک به کاربر متقاضی مشاوره، سیستم اینتل پیشنهاد دادم که دوستان طرفدار AMD وارد داستان شدند و سعی کردند پلتفرم AMD رو پیشنهاد کنند. خوشبختانه از صفحه 4 به بعد استارتر تاپیک متوجه موضوع شد و چراغ خاموش پس از 4 روز از آغاز مشاوره رفت و پلتفرم اینتل تهیه کرد و خدا رو شکر به مشکل خاصی برنخورد. (بگذریم که دوستان طرفدار AMD چه با ما کردند.)

دو هفته بعد از تاپیک بالا، در این تاپیک به یک کاربر متقاضی مشاوره دیگر، ابتدا پیشنهاد پلتفرم اینتل دادم که توجهی بهش نشد، و استارتر به سمت AMD متمایلتر بود، من هم دیگر پافشاری نکردم (بیخودی خودمو درگیر مباحث AMD و Intel نکردم) و به قول گفتنی زمین مشاوره رو واگذار کردم به دوستانی که طرفدار AMD هستند - بیان و مشاوره بدن. اون دوستمون رفت و پلتفرم AMD تهیه کرد. برای اون مشاوره، 12 روز و 11 صفحه گذشته، 262 تا پست داده شده، هنوز مشاوره ادامه داره چون پلتفرم پیشنهادی دچار مشکل شده و الان استارتر باید مادربرد به دست به گارانتی مراجعه کنه.

سوالی که دارم اینه، الان اون دوستانی که در تاپیک اول پلتفرم AMD پیشنهاد دادن، وقتی بهشون گفتم AMD ایرادات عجیب و غریب داره، و توجه نکردند، و اومدن در تاپیک دوم پلتفرم AMD پیشنهاد کردند و من زمین رو بهشون واگذار کردم و حالا به مشکل خوردن، آیا سری بعد که باز یک نفر جدید سیستم بخواد، اگر اومدم گفتم فلانی سیستم اینتل بخر، میان دوباره اصرار کنن بیا AMD بخر؟

این پست رو اینجا می گذارم، و ادامه خواهم داد، تا در مورد کیس های مختلفی که باهاش روبه رو شدم اینجا بنویسم. تجربیات خودم، یا دیگران، چه در ایران، و چه در خارج از ایران، در مورد هر دو پلتفرم، ایراداتی که باهاش مواجه میشن، تا نسبت به پلتفرمها آگاهی بیشتری پیدا بشه، و هنگام مشاوره، کم دردسر ترین ها، به کاربران پیشنهاد بشه.

• لایک 12
  • حالم خوب شد 1
  • چرا؟! 1
لینک به دیدگاه

سلام روز بخیر آقا آرمین گل.

ویرایش شده توسط AmirPuniSher
حوصله درگیری با دوستان فن هیچ شرکتی ندارم.(لطفا این پست حذف شود)😍
لینک به دیدگاه

32 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

کیس استادی یا مطالعۀ موردی، به بازخوانی یک اتفاق یا جریان گفته می شود که در پی آن یک موضوع یا چالش بیان شده و نسبت به پیدا کردن راه حل، و یا در ارتباط با راه های پیشگیری از آن، یک گفتگوی جمعی صورت می گیرد.

بارها پیش اومده که در انجمن برای بستن سیستم به کاربران از دو پلتفرم اینتل و AMD پیشنهاد دادم. بارها و بارها هم به خودم ثابت شده، پلتفرم اینتل کم خطا تر و کم دردسر تره. اما هر بار این موضوع را مطرح می کنم، بعضی از دوستان توجهی نمی کنند.  

هر وقت در هر جایی پافشاری کردم که ایها الناس، اگر دنبال دردسر نیستین، برین اینتل بخرید. نه اینکه اینتل مشکل نداشته باشه، خیر اینتل هم مشکلات خاص خود را دارد، اما مشکلات آن کمتر از پلتفرم AMD

همین چند وقت پیش بود در این تاپیک به کاربر متقاضی مشاوره، سیستم اینتل پیشنهاد دادم که دوستان طرفدار AMD وارد داستان شدند و سعی کردند پلتفرم AMD رو پیشنهاد کنند. خوشبختانه از صفحه 4 به بعد استارتر تاپیک متوجه موضوع شد و چراغ خاموش پس از 4 روز از آغاز مشاوره رفت و پلتفرم اینتل تهیه کرد و خدا رو شکر به مشکل خاصی برنخورد. (بگذریم که دوستان طرفدار AMD چه با ما کردند.)

دو هفته بعد از تاپیک بالا، در این تاپیک به یک کاربر متقاضی مشاوره دیگر، ابتدا پیشنهاد پلتفرم اینتل دادم که توجهی بهش نشد، و استارتر به سمت AMD متمایلتر بود، من هم دیگر پافشاری نکردم (بیخودی خودمو درگیر مباحث AMD و Intel نکردم) و به قول گفتنی زمین مشاوره رو واگذار کردم به دوستانی که طرفدار AMD هستند - بیان و مشاوره بدن. اون دوستمون رفت و پلتفرم AMD تهیه کرد. برای اون مشاوره، 12 روز و 11 صفحه گذشته، 262 تا پست داده شده، هنوز مشاوره ادامه داره چون پلتفرم پیشنهادی دچار مشکل شده و الان استارتر باید مادربرد به دست به گارانتی مراجعه کنه.

سوالی که دارم اینه، الان اون دوستانی که در تاپیک اول پلتفرم AMD پیشنهاد دادن، وقتی بهشون گفتم AMD ایرادات عجیب و غریب داره، و توجه نکردند، و اومدن در تاپیک دوم پلتفرم AMD پیشنهاد کردند و من زمین رو بهشون واگذار کردم و حالا به مشکل خوردن، آیا سری بعد که باز یک نفر جدید سیستم بخواد، اگر اومدم گفتم فلانی سیستم اینتل بخر، میان دوباره اصرار کنن بیا AMD بخر؟

این پست رو اینجا می گذارم، و ادامه خواهم داد، تا در مورد کیس های مختلفی که باهاش روبه رو شدم اینجا بنویسم. تجربیات خودم، یا دیگران، چه در ایران، و چه در خارج از ایران، در مورد هر دو پلتفرم، ایراداتی که باهاش مواجه میشن، تا نسبت به پلتفرمها آگاهی بیشتری پیدا بشه، و هنگام مشاوره، کم دردسر ترین ها، به کاربران پیشنهاد بشه.

سلام 

چه تاپیک خوبی(امید وارم جنگ راه نیوفته😁)

من خودم قبل از این سیستمم هرچی سیستم داشتم اینتل بوده 

و واقعا مشکلی از اینتل ندیدم 

حالا که رایزن 7000 دارم هم مشکل خاصی ندارم باهاش 

با سیستم هم وب گردی 

بازی 

برنامه نویسی

مقداری پریمیر (دارم یاد میگیرم فعلا😁)

این کارا رو انجام میدم و مشکل خاصی ندارم 

این حداقل تجربه من  amdبود 

و خیلی سال پیش یه hd5450 داشتم اونم واقعا خیلی خوب بود 

یه مدت هم hd5770 داشتم اونم خوب بود 

و امرین جان یه سوالی دارم ازت 

سری 7000 رو تا به حال تست کردی؟

5000 چی؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

من با اینکه طرفدار amd هستم، اما تا بحال سوکت am5 رو هم از نزدیک ندیدم، دقیقا بخاطر همین دردسر ها و ...، حتی تابحال کانفیگی با am5 پیشنهاد ندادم. کلا نسل 12.13.14 اینتل کار میکنم فعلا تا ببینیم بعدا خدا چی بخواد، زمان am4 و نسل 9-11 اینتل، am4 واقعا سر تر و ارزون تر تموم میشد و در کنار دردسر هاش میشد باهاش کنار اومد، ولی am5 زیاد جالب نیست هنوز.

لینک به دیدگاه

من تا حالا وارد این بحث های Intel vs AMD نشدم...همیشه اینتل داشتم...لپتاپ فعلی رو هم که زیاد استفاده میکنم اینتل هست
برای دستکاپ رفتم سراغ AM5 اونم بیشتر برای کنجکاوی خودم بود و کمی هم احتمال ارتقا بهتر...فن AMD هم نیستم.... میدونم یه دونه CPU خریدم و سهامدار محسوب نمیشم😁

اما حقیقا این صحبت های شما عجیب و بی انصافیه

به دوتا تاپیک رفرنس دادید که اولی کلا اینتل خرید و هیچ درگیری با AMD نداشته  و دومی هم مشکلش با RGB برد گیگا هست و ربطی به AMD نداره

بعد از اینا نتیجه گرفتید پلتفرم AMD مشکلات عجیب و غریب داره.

درک میکنم که تجربه شخصی شما با AM5 بد بوده ولی وقتی با تجربه دیگران متفاوته نمیشه یه نتیجه کلی گرفت که کل پلتفرم بده.

تجربه شخصی من: الان حدودا یه سال میشه از AM5 به عنوان سیستم اصلی استفاده میکنم...از همون روز اول با بایوس 805 ایسوس با پروفایل EXPO بالا اومد(6000cl30) و مشکلی هم پیش نیومد
توی این مدت بار کرش کرد اونم بخاطر درایور گرافیک بود . به CPU ربطی نداشت.

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

دوستمون رفت و پلتفرم AMD تهیه کرد. برای اون مشاوره، 12 روز و 11 صفحه گذشته، 262 تا پست داده شده، هنوز مشاوره ادامه داره چون پلتفرم پیشنهادی دچار مشکل شده و الان استارتر باید مادربرد به دست به گارانتی مراجعه کنه.

ایشون سیستمش هیچ مشکلی نداره، متاسفانه دچار وسواس شدید هست و سعی داره از همه چیز ایراد پیدا کنه. اگر کسی حوصله کنه و تاپیکو مطالعه کنه این وسواس الکیو به وضوح میشه دید.

اول اومده پست میده که مادربرد خرابه چون رم ها توی اسلات ۱/۳ تصویر نمیدن، در صورتی که دفترچه راهنمای مادربرد گفته دو تا رم را بذارید اسلات ۲/۴. الان هم درگیر Rgb واترکولر هست که هیچ ارتباطی به مادربرد نداره.

در کل متوجه نمیشم هدف شما از زدن این تاپیک چیه.

اگر که case study شما با جامعه آماری دو نفره که یکیشون وسواس بی مورد داره قابل قبوله، منم تا بحال برای بیشتر از ۱۰ نفر سیستم AM5 پیشنهاد دادم و اونا هم خریدند و کاملا بدون مشکل استفاده می کنند. خودم هم کوچکترین مشکلی روی این پلتفرم نداشتم.

در ضمن نفر دوم «case study» شما اصلا AMD نخریده، نمیدونم دقیقا نقشش توی این مطالعه چیه 🤣

ویرایش شده توسط mrp7
لینک به دیدگاه

با درود، اگه تاپیک به سمت بحثهای تخصصی و ابهام زدایی بره تاپیک خوبیه.

در زمینه اینتل و AMD، والا من خودم الان دو  تا سیستم آخریم از اینتل بوده و مشکل خاصی ندیدم ازش(مشکل که ممکنه پیش بیاد اما راهکار داره در نهایت). در زمینه AMD خودم قبل این دو سیستم آخرم AMD داشتم و مشکل خاصی با اون هم نداشتم، با سری 7000 هم  دو ماهی ت و سیستم دیگه کار کردم و مشکلی ندیدم. تصمیم دارم ارتقای آینده سیستم رو به سمت AMD برم.(البته باید دید که سال آینده پلتفرمها چی ارائه میدن.)

چیزی که به نظرم بیشتر مرتبطه با ایرادات AMD اکثرا درست انتخاب نکردن قطعات و بهینه نبودنشون با این پلتفورم هستش. مخصوصا در زمینه رم، اگه به موارد توصیه شده در سایت سازنده دقت بشه و همچنین مابقی موارد، احتمال بروز مشکل خیلی کمه. از دید من انتخاب تخصصی و درست قطعات خیلی مهمه.

در تاپیکهای مشاوره هم یه مشکلی که هست اینه که، یکی سوالی مطرح میکنه و عزیزانی که مطلع هستند بهش جواب تخصصی میدن که مثلا برو فلان رم رو با فلان مادربورد بخر، اما اکثرا طرف مشاوره گیرنده به توصیه ها بی تفاوته و گزینه ای که خودش در نظر داره رو تهیه میکنه که احتمال بروز مشکل هم در اون صورت بالا میره، از عزیزانی که درخواست مشاوره میدن و عزیزان هم راهنمایی تخصصی انجام میدن خواهشمندم که به توصیه کاربرهای با تجربه و مطلع توجه کنند، در غیر این صورت خب تاپیک زدنشون کاملا بی معنیه!

در مورد تاپیک دوم هم انگار مشکل ایشون با RGB خود بورد هستش یا شاید اطلاعات ناکافی ایشون در مورد اسمبل کردن. لطفا عزیزانی هم که دانش کافی در مورد اسمبل صحیح ندارند این کار رو به یک فرد متخصص بسپارند چون امکان خطا و آسیب به قطعات وجود داره.

ویرایش شده توسط Fido
لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، Fido گفته است:

اما اکثرا طرف مشاوره گیرنده به توصیه ها بی تفاوته و گزینه ای که خودش در نظر داره رو تهیه میکنه که احتمال بروز مشکل هم در اون صورت بالا میره

دقیقا انگار از قبل تصمیمشون را گرفتن که چی بخرن فقط تاپیک مشاوره میزنن برای اتلاف وقت.‌ در نهایت هم کار خودشونو انجام میدن..

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

سلام

مورد دوم کمی مشکل داره:

1-چند نفری بهم گفتن به این آقا مشاوره ندید چون بیچارتون میکنه و سابقه خوبی نداره و آخرشم ساز خودشو میزنه که خب اثبات هم شد و منم بیخیال مشاوره شدم ولی به هرحال ایشون حتی پنتیوم هم میخرید این مشکلات رو برخورد میکرد چون چیزی نمیدونست. کاربر ممکنه طی سوکت زنی حین نصب و ... سوتی بده پس مشکلاتش گردن خودشه نه مشاور! بقیه که گفتن برو بده اسمبل کنن ولی گوش نداد! بایوس رو باید آپدیت میکرد که دنبال نکردم کرد یا نکرد.

2- روشن نشدن چراغ مادربرد هیچ ربطی به AMD و اینتل نداره کافیه کمی کاربر مومن بازی دراره تا فاتحه هر سیستمی رو بخونه (4تا سوکت استاندارد در همه پلتفرم ها استاندارد هستن غیر اینه؟ آیا AMD استاندارد خودشو داره؟)

3- case study شما منسوخه شما هنوز پایگاه اطلاعاتتون مال بایوس 1سال پیشه. اگر دلیل و مدرکی دارید باید دلیل قابل بررسی باشه نه اینکه بگید 215 تا پست رد و بدل شده و طرف میخواد بره گارانتی این بیشتر شبیه فن بازیه تا بررسی یک موضوع. 200تا پستش فقط این بود این مادربرد رو بخرم؟ اونو پس دادم! اینو بخرم؟ اینو بخرم یا اون؟ سلیقه شما چیمیگه این بهتره؟ اون سفید باشه خوبه!

باور نداری؟ برو تک تک پستارو بخون.

4- الان من نمونه حاضر شخصی که AMD داره و چندتا دوستان دیگ، چرا بقیه مشکل نخوردن؟ تنها مشکل من با رم و فرکانس 7800 بود که با اپدیت بایوس اخیر مشکل رفع شد. تستاشم که گذاشتم هنوزم که هنوزه اون تایمینگ برای 14900 هم آرزوعه

منم الان میتونم پیام های افرادی رو بیارم که 10ملیون پول کولر دادن و سیپیو اینتلشون تراتل میکنه و به دمای 90 میرسه و راضی نیستن پس منم بیام تایپک بزنم؟ 

5- اسلات های A1 و B1 تا ابد کار نمیکنن چون مادربرد ها daisy chain هستن از شما بعیده که سر دبیر یک سایت سخت افزاری هستید این مورد رو ندونید! داخل تایپک هم توضیح دادم هیچوقت کار نمیکنن.

6- من تنها ایرادی که از AMD میبینم اینه چرا درایور 24.1.1 داره 15 فریم بیشتر میده ولی انویدیا هنوز در تلاش برای محدود کردن سری 3000 هست و البته درایور چیپست مادربرد هم که عرضه میکنه با چندتا ویژگی جدید همراهه که به نوعی 5درصد افزایش پرفورمنس بهتون میده، تنها مشکل همینه که هی سوپرایز میشیم. اینتل بنده خدا که هرچی درایور چیپست میده هیچ فرقی با درایور سال 2006 ماکروسافت نداره تازه بعضی وقتا اثر معکوس هم داره.

یه ایراد دیگش اینه درایور ماد داره راحت میشه پدر درایور رو دراورد میزان افت کیفت رنگ و فشرده سازی و ... رو همرو توییک کرد اینا برای انویدیا آرزوعه.

7- نکته آخر: هیچ 2 پلتفرمی بد نیست فقط موضوع اینه اونی که انحصار داره همیشه جیبتو خالی میکنه برای 5تا قابلیت بدرد نخور بیشتر. هسته E ، قابلیت ترمال توروبو بوست ، APO (که همون PBO سال 2016 رایزن هست!) و...

8- پایان این موضوع: شما الان میدونی ایشون در استرس و حال ناخوش هست (چه منطقی چه غیر منطقی) و با این تایپک داری سواستفاده میکنی که طرف الان تو ذهنش بیوفته عجب غلطی کردم مثلا فلان چیز رو خریدم! این تایپک شما باید بعدا زده میشد حداقل برای روشن شدن موضوع!

خب به نظر منم مشکلات نسل جدید اینتل ایناست:

1- پشتیبانی نکردن از Gear 1 یا همون UCLOCK = MEMCLOCK در نتیجه کل پهنای باند رم 100 گیگ برثانیه کشک و دروغین هست و هرچی دیدید تقسیم بر 2 کنید

2- پشیبانی بسیار داغون از PCI 5 و رم های سرعت بالا

3- هسته های بدرد نخور E که از نظر ISA با همتای P خودشون متفاوته

4- مصرف انرژی برابر با هیتر برقی مادربزرگ هامون

5- دمای زیاد 

6- بایوس های الکی پیچیده و محدودیت شدید سری های B و H چیپست ها

7- تغییر تند تند سوکت پتلفرم ها

8- ارزش پایین بازار دست دوم

9- آپدیت نرم افزاری فاجعه و پایان دادن بخش نرم افزاری بعد از تغییر سوکت

10-مشکلات امنیتی که هنوز مورد قبلیش خشک نشده : https://parstadvin.com/اخبار/intel-downfall-کشف-حفره-امنیتی-خطرناک-در-cpu-اینتل/ 

و البته جدیدترش: https://sakhtafzarmag.com/کشف-آسیب-پذیری-reptar-در-پردازنده-های-اینتل/

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
لینک به دیدگاه

دوستان ببینید، من واقعیتش اصلا هدفم این نبود تاپیک مناقشه و کل کل راه بندازم. هرچند پایه اونم هستم. من هدفم این بود، نمونه های واقعی رو اینجا به اشتراک بگذاریم و بحث کنیم.

میخوام اینجا کیس ها (موارد واقعی) از مشکلاتی که بر روی هر پلتفرم تجربه شده مطرح بشه.

به هر صورت این تاپیک باز میمونه تا هر کدوم از دوستان مواردی که دیدن و تجربه کردن رو مطرح کنند.

لینک به دیدگاه

درود بر همه دوستان

مشکل فقط سر پلتفرم intel و amd نیست

خشبختانه ایرانی هستیم، مغرور، لجباز با احساس برتری، که اگر کسی هم نقدمون کنه تهش به توهین، تحقیر و عصبانیت ختم میشه

لینک به دیدگاه

درود به همه دوستان

اگه بحث سر فن بازی دراوردن باشه که بنده هم مثل بچه مدرسه ای میتونم ول کن ماجرا  نباشم اما خب دوستمون بالا اشاره کردن وقت تلف کردنی بیش نیست

صاحب تاپیک هم که نظرشون رو اعلام کردن ینی مستند کردن تجربیات و مشکلات حقیقی خود دوستان( نه شنیده ها و حکایات و ضرب المثل ها ) مثلا پستی همراه با عکس و مطرح کردن مشکل  و همچنین راه حل مشکل

که اینموقع وجود این تاپیک خیلی هم کار امد هست شاید فلان مشکلی رو بنده دارم یا در اینده بهش بربخورم و با مراجعه به اینجا مشکلم رفع بشه تا اینکه بیام تاپیک بزنم و با کلی وقت و هدر رفتن انرژی خودم و دوستان تازه بخوام به نتیجه برسم

لینک به دیدگاه

درود خدمت دوستان خوب یه سری مشکلات بین من و آقا آرمین افتاد کار ندارم بگذریم ... (برای همین تا الان چک نکردم این پست تا فهمیدم موضوع بنده ام )

خوب یه جواب به اونایی که میگن وسواسی

من اینتل انتخاب کردم تنها آقا آرمین پیشنهاد داد بعد ناراحت نشید گله ای ریختید گفتید amd گفتید یارو فلانه میخواد اینتل بفروشه amd بخره شما دارید میرید دنبال اینتل 

بنده اونقدر بلد هستم چیزای مبتدی بدونه ولی وقتی یهو میگید amd تا آخر باید کمک کنید 

اینتل معلومه سری z بالاترین رده مادربرد هاشه که اورکلاک دستت کامل بازه ولی amd بنده نداشتم اومدید گفتید b مثل x یکی از شما واضح توضیح ندادید حتی 

والا تا جایی که میدونم اینتل هر اسلاتش رم بندازی تصویر میده am4 هم حتی فکر کنم همینطور باشه 

حالا همه اینا به کنار ما رفتیم قطعاتی که خودتون پیشنهاد دادید گرفتیم 80 درصدشو بعد الان ناراحتید میگید وسواس ؟ 

شما فکر کنم ننه بابا پولدارید راحت خرج میکنید من نه هر هزاری کلی فشار بهم میاد میخواستم خودم جمع کنم نمیگفتم کمک کنید (جالبیش اینه میگید ساز خودشو زده تمام قطعات شما گفتید داخل تایپک گرفتم)

سیستم نصب شد بالا اومد اوکی بود ولی led خود مادربرد و دو عدد پین argb کار نمیکنه هم برای واتر زدم هم برای فن های خود کیس 

گفتید نرم افزار و بایوس تست کن کردم درست نشد خوب اینا تست کردم یعنی من وسواس دارم مادربرد خراب نیست ؟

تو این مورد اعتراف میکنم کاش اینتل میگرفتم حداقل یه نفر که آقا آرمین باشه میدونم تا کوچیکترین مشکل راهنمایی میکرد 

به طرف گفتم آیدی تلگرام بده که هم تایپک شلوغ نکنم و حداقل خودش اکثر پیشنهاد قطعات داده میدونه چی به چیه گفت همینجا بیشتر چک میکنم

در کل نه میتونیم بگیم amd بده نه اینتل

با این وضعی هم که شده ترجیح میدم دیگه کمک نخوام از بچه ها 

ما یه رفاقت طوری اومدیم بریم جلو حالا شاید یه کلمه ای بگیم طلبکارانه شما فکر کنید باشه ولی رفاقتیه شما که میدونید اینجوریه بر میخوره بهتون یا حوصله ندارید اصلا جواب ندید

(والا کار یکی به من گیر میکنه با اینکه وظیفه ندارم تا آخرش میرم حتی بعدش هم ازش میپرسم اوکیه یا نه خیلی موقع ها هم حرف پشتم در اومده ولی بازم انجام دادم)

بگذریم ...

باز بنده از همه دوستان معذرت خواهی میکنم آقا آرمین و هر کی داخل اون تایپک مشارکت کرده بوده و ناراحته

دیگه چی بگم

ویرایش شده توسط amirafshar
لینک به دیدگاه

پلتفرم: Intel

شخص1:

image.thumb.png.f4f44038a66496b2395588a21158148d.png

شخص2:

image.thumb.png.029224c6d139b1fe6f86dd879cbbb067.png

شخص 3:

image.thumb.png.6c73bc5f9a3725c4c201841688c4617b.png

شخص 4:

image.thumb.png.a2028189f2fcbeff76864d18427c8e9f.png

image.thumb.png.b016bb952da1fca580db998dd96eb1f5.png

شخص5:

image.thumb.png.571bf6df3a0940898024f9cfa27e0c04.png

و کلی افراد دیگ که یا چتاشونو ندارم یا داخل گروه مشکلشونو گفتن و عکسی ندارم به هرحال بیشتر مشکلاتی که افراد داشتن و بهم مراجعه میکردن همه اینتل بوده . چندتایی هم مشکل شناسایی RGB که خب ربطش به مادربرد هست و فاکتور گرفتم

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

خب به نظر منم مشکلات نسل جدید اینتل ایناست:

6- بایوس های الکی پیچیده و محدودیت شدید سری های B و H چیپست ها

8- ارزش پایین بازار دست دوم

من با بقیه موارد کاری ندارم چون مواجه نشدم

ولی بایوس پیچیده و مهم تر از اون ارزش پایین بازار دست دوم اینتل جکی بیش نیست

من تا حالا هرچی اینتل داشتم به چند روز نکشیده فروختم

ولی 2 تا سیستم AMD داشتم که منو موقع فروش به گریه انداختن

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، Santa Cruise گفته است:

ولی بایوس پیچیده و مهم تر از اون ارزش پایین بازار دست دوم اینتل جکی بیش نیست

بایوس رو نمیدونم در چه حدی کار کردید ولی بنده شب خوابیدم صب پاشدم دیدم با اپدیت جدید 3تا گزینه ولتاژ فقط اضافه شده که کلا هیچ کاربری نمیدونست چیه.

یه ولتاژ دادن اینقدر ادا اصول نداره که بیای برای ترمال بوست و قبل و بعد و اکشوال و جنرال... ولتاژ درست کنی 

جالبیش اینه همه برای اور ولتاژ پروتکشن میزارن ولی اینتل برای آندرولت پروتکشن گذاشته! این دیگ خیلی سمه البته میشه آف کردش 

راجب فروش هم من خیلیارو دیدم که باندل نسل 10 و 11 دارن و رو دستشون مونده قیمت خوب فروش نمیره چون الان یه 12400 یا 13400 راحت 11700 رو میزاره جیبش

نسل های قبل رو کاری ندارم

لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

پایان این موضوع: شما الان میدونی ایشون در استرس و حال ناخوش هست (چه منطقی چه غیر منطقی) و با این تایپک داری سواستفاده میکنی که طرف الان تو ذهنش بیوفته عجب غلطی کردم مثلا فلان چیز رو خریدم! این تایپک شما باید بعدا زده میشد حداقل برای روشن شدن موضوع!

سلام به نظرم خوب گفتی

ویرایش شده توسط ali m
لینک به دیدگاه

14 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

بایوس رو نمیدونم در چه حدی کار کردید ولی بنده شب خوابیدم صب پاشدم دیدم با اپدیت جدید 3تا گزینه ولتاژ فقط اضافه شده که کلا هیچ کاربری نمیدونست چیه.

یه ولتاژ دادن اینقدر ادا اصول نداره که بیای برای ترمال بوست و قبل و بعد و اکشوال و جنرال... ولتاژ درست کنی 

جالبیش اینه همه برای اور ولتاژ پروتکشن میزارن ولی اینتل برای آندرولت پروتکشن گذاشته! این دیگ خیلی سمه البته میشه آف کردش

اینا اگه توی amd بود میشد آپشن :22_stuck_out_tongue_winking_eye:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود به همه

این تاپیک نمیتونه منبع برای رفع مشکلات بشه

هر مشکلی خودش یهو میبینی به چندین صفحه و پست میرسه حالا شما حساب کن انواع مشکلات وجود داره. شخص نیازمند چجوری بین این همه پست و صفحه مشکلش رو پیدا کنه. باید همه پست ها رو مطالعه کنه

بهترین راهکار برای رفع مشکل اگه تاپیکش از قبل نبود زدن تاپیک هست

این تاپیک بپردازه به همون فن بازی بهتره. والا برای خودم اصلا این موارد مهم نیست. اصلا هم نمیشه گفت کدوم بهتره. بسته به بودجه .کارایی. فیدبکهایی که از قطعه میشه پیدا کرد میشه اقدام به تهیه کرد. دیگه مابقی ماجرا بسته به شانسه.

در خصوص شانس: اگه amd بد بود باید یهو همه باهاش مشکل پیدا میکردن نه چند نفر انگشت شمار ( یا برعکس اینتل)

ارمین اگه منظورتون از به اشتراک گذاری تجربه های بد هست که باز هم تاپیک خیلی شلوغ میشه و به حاشیه میره. یه نمونه گفته میشه ده ها پست جنگ و دعوا میاد. سر انجامی نداره اینجور مباحث. نمیشه یهو همه رو قانع کرد سمت کدوم پلتفرم برن.شما فقط حساب نکن نیت مون این هست بچه های فروم رو میخواهیم قانع کنیم. همین الان هزاران کاربر هست که از این فروم بیخبر هستن, با اونها چه کنیم. اگه واقعا امار قطعی و منبع رسمی معتبر جهانی وجود داشت که قطعا یه شبه درصد فروش یکی از شرکت ها با کله سقوط میکرد. دنیای سرچ هست همه زود مطلع میشن از گند کاری ها

ویرایش شده توسط MEHDI-GTX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

amd  سیپیو 7500f داده که 13400 13500 رو له کنه. دو روز دیگه اینتل سی پیویی  به اسم (13 ای ام دی دهنتو اسفالت میکنم)  میده بیرون.😄(فن بازی درنیارید لپ مطلب رو دقت کنید)
همش شده رقابت پله ایی . اگه یهو یه جهش وحشتناک داشتن که اون یکی به گرد پاش نرسه والا ادم باید احمق باشه فن بازی دربیاره و نره سمت بهتره. وقتی رقابت نزدیک هست و هر کدوم هم مشکلات دارن پس اصرار بی معنی هست 

ببینید دوستان اینجوری میشه رفتن سمت یکی از پلتفرم ها رو منطقی دونست:

زمان سی پی یو های fx رو یادتون هست. بشدت سوختنشون زیاد بود خودم دوتا زیر دستم بی دلیل سوخت  fx4100 و fx6350

لامصب لمسشون هم میکردی میسوختن😄 سی پی پیو های اینتل مشهور بودن به اینکه اصلا سوخت ندارن. این شد تو اون دوران اصلا سمت amd نرفتم. amd تو نسل روز این مشکل رو نداره. پس میشه انتخابش کرد. البته ملاک فقط این مورد نیست باید ده ها فاکتور دیگه رو هم در نظر داشت از هر دو شرکت

یا مثلا زمانی محصولات تیم قرمز به بخاری مشهور بودن الان سی پی یو های اینتل داغ تر هستن. نمیشه قطعی گفت کدوم بهتر هستن برای انتخاب

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، silvermanHHH گفته است:

اینا اگه توی amd بود میشد آپشن :22_stuck_out_tongue_winking_eye:

ببینید آپشن زمانی حساب میاد که راه حل ساده تر هم داشته باشه

روی AMD شما PBO داری که ساده ترین راه حله

بقیه اش میشه آپشن اضافی به خاطر همین هم کاربران عادی هم حرفه ای با AMD حال میکنن اوناییم که حال نمیکنن خب یا قطعات درست انتخاب نکردن یا از شانس بدشون خرابی به چشمشون خورده و از دیدگاه مشت نمونه خرواره استفاده میکنن

رو اینتل شما چیزی شبیه این نداری. مگه اینکه خود شرکت مادربرد برات پروفایل بندی کرده باشه 

حالا بحث بایوس یه چیزه بحث لاک کردن ولتاژ و محدودیت های چیپست B رو اصلا تو هیچ جام نمیره 

کلی کاربر 12600k داشتن روی B نمیتونستن هندلش کنن 

ولتاژ قفل بود و چسبیده بود به سقف

دما بالا

تنها راه این بود با Load line calibration و کمی تغییر مقاومت IA AC/DC بتونی کار رو دراری که تازه افت کارایی رو به همراه داره ولی چاره ای نیست و به تمیزی آندرولت نیست

مشکل اینه انحصار گرایی باعث این کار میشه 

اگر AMD هم سهامش اندازه اینتل بود دقیقا اوضاع همین بود مشکل فقط اون مارکت و حجم بازاره

قطعا شرکت های کوچیک تر نمیتونن این ادا اصول هارو درارن

این موضوع در همه حوزه های فناوری صادق هست 

اون زمان که شیاومی تازه وارد بازار فلگ شیپ ها شده بود سامسونگ بخاطر انحصار همه رده اقتصادی هاشو از سیپیو هلیو داغون با حافظه های EMMC 5.1 استفاده میکرد و همه ناراضی بودن از سری های A 

بعد از 3-4 سری عرضه از A و از دست دادن بازار میان رده از سال پیش تصمیم گرفت اگزینوس و دایمنسیتی رو وارد بازار کنه

انحصار همیشه همینه 

همون موقع هم که اینتل پردازنده 32 بیتی میزد اولین ISA 64bit رو که کم هزینه و کارا بود رو AMD داد بیرون وگرنه احتمالا الان شما 14900k داشتی که 32 بیتی بود و 4هسته و 8 ترد داشت با فرکانس 1گیگاهرتز. :) 

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، MEHDI-GTX گفته است:

سرچ هست همه زود مطلع میشن از گند کاری ها

بله دقیقا

مشکل اینه ما آمریکا رو مثل کارگاه شهریار و اندیشه حساب میکنیم و قوانین هم ایرانی میدونیم

فکر میکنیم کارگر مظلوم گیر آوردن دارن سیپیو میسازن بعد خیلی راحتم همشون از دم خرابن! البته ریخته گری ها در تایوانه ولی صرفا کلی میگم

اونجا کلی گرگ پیر هست که منتظرن با منع قانونی جریمه ملیون دلاری به خیک این شرکت ها ببندن قطعا این موضوع چیزی نیست راحت بشه ازش گذشت

همین باگ های امنیتی اینتل رو گروهی از افراد رفتن شکایت کردن ازش که شواهد نشون میده شما ازین باگ خبر داشتی و درستش نکردی!

همون سوختن AMD بخاطر ولتاژ سوکت هم همه قطعات RMA شدن یعنی مادربرد و CPU وگرنه شرکتش باید کلی غرامت و جریمه میداد

این مشکلات تو ایران بود قطعا 5تا تز آسمانی بهش میچسبوندن و نه کسی خسارت میداد نه کسی جریمه میشد و تازه مردم میرفتن زندان که چرا از تولید ملی شکایت کردن و ...

الان هیچ کدوم از سیپیو های اینتل گارانتی داخل نداره چه باکس چه تری

ولی جالبیش اینه شما باکس بخری ضرر کردی چون مشکل بخوره هیچ کس گردن نمیگیره ولی تری بخری برد کردی چون 7روز مهلت تست داره میتونی با دعوا و شکایت یه جوری سیپیو رو عوض کنی

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

عرضم این هست چرا بخاطر رقابتی که بسیار نزدیک هست باید فن بازی دراورد. برتری زمانی هست که فاصله بسیار باشه. عرض کردم اگه دلیلی بسیار موجه باشه و مو لای درزش نره اونوقته که باید قید اون قطعه رو زد اما نه کل پلتفرم رو.باز هم مباحث قیمت به کارایی و عملکرد و گارانتی و ...  به میان میاد. والا خجالت اوره انقدر سفت و سخت چسبیدن به یه شرکت

(amd  سیپیو 7500f داده که 13400 13500 رو له کنه. دو روز دیگه اینتل سی پیویی  به اسم (13 ای ام دی دهنتو اسفالت میکنم)  میده بیرون.😄)  این جمله خیلی واضحه که چجور دارن یوزر  رو بازی میدن. میاد با یکم بهتر کردن فلان سی پی یوش به اسم سی پیو جدید میده بیرون تا بازار حریف رو بگیره.

اگه هر کدوم انقدر قدرت تو چنته دارن یهو یه جهشی بزنن, یه چیزی رو کنن که حریف نتونه بهش برسه اونوقت ببین منی که فرض مثال فن هر کدوم بودم دیگه سمت فن بازیم میرم یا نه؟ قطعا قطعه بهتر انتخاب میکنم. اصلا هم مشکلات ریز , پیش پا افتاده رو به کل شرکت نمیچسبونم. یه قطعه برای یکی میبینی بدون مشکل کار میکنه ولی برای یکی رو باندل دیگه  از همون شرکت بیچاره ش میکنه چون با قطعات دیگه ست شده.

شخصی فلان سی پی یو - مادربورد رو داره با انواع کرش فریز مواجه میشه ولی شخصی همون سی پی یو رو داره با یه مین دیگه ( یا بالعکس ) بدون مشکل داره استفاده میکنه

نظرم اینه ست شدن قطعات تاثیر گذار هست در به مشکل نخوردن. که بازم بر میگرده به شانس چه قطعاتی خریداری شده. اکثر مواقع هم میبینی با تعویض فقط 1 قطعه کل مشکلات برطرف میشه . این صادق در هردو شرکت هست

این هم مثال خوبیه برای روشن شدن موضوع:

مگه 3090 زمانی که سوکت 16پین داد مشکلات سوختن و اب شدن نداشت. حالا اینجور استدلال کنیم: فکر کنید به این زودی براش راه کار پیدا نمیکرد ایا فن های انویدیا برای رسیدن به قدرت بیشتر مجبور نمیشدن برن 6900xt بخرن؟ این وسط پس فن بازی چی میشد؟ 

تو هر نسل یه قصوری از هر تولید کننده ایی پیش میاد نمیشه کل مجموعه رو زیر سوال برد

https://www.zoomg.ir/hardware-news/338044-evga-bad-soldering-killed-rtx-3090/

evga ایی که جزو خوب هاست اینجا چه افتضاحی به بار اورده. اینجوری میشه ذهنیت عموم خراب میشه نسبت به برندی

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۲/۱۱/۶ در 12:07، MEHDI-GTX گفته است:

زمان سی پی یو های fx رو یادتون هست. بشدت سوختنشون زیاد بود خودم دوتا زیر دستم بی دلیل سوخت  fx4100 و fx6350

سلام و درود.

اون موقع ها amd  معروف بود به بخاری برقی.تو اون برهه بشخصه برای هرکی سیستم میبستم میرفتم سراغ اینتل هم از لحاظ قدرت بهتر بودن و هم مصرف.مثلا شما fx9590 مقایسه کن با 4790 نمیدونم فاز amd از بیرون دادن این پردازنده چی بود با اون مصرف 220 واتیش .البته خودم از قبل سیستم am3 داشتم با پردازنده فنوم که به 6100 ارتقا دادمش که  با هر جفتش مشکل خاصی نداشتم و درنهایت تو همین فروم فروختمشون.

سیستم فعلیم هم رایزن 3600 هستش با مادربورد tuf b550  و مشکلی هم که باهاش داشتم سر ست کردن رم روی پروفایل خودش بود که فکر میکردم از رم باشه ولی بعد یک مدت رم عوض با کردم با رم بهینه شده برای amd که بازم رم روی پروفایل خودش ست نمیشد ، آخر فرکانس و تایمینگ دستی ست کردم و مشکلی دیگه ای هم نداشتم باهاش

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، M A H D I گفته است:

فعلیم هم رایزن 3600

سلام خوبی

رایزن رو فقط از نسل 5 به بالا میتونی روی مشکل نداشتن رم حساب باز کنی البته اینم بگم شرکت مادربرد خیلیییییییییییییییییییی اثر داره

ایسوس یکی از تنبل ترین هاست تو زمینه پشتیبانی رم

در کل حتما یه 5700 بخر عالیه و ارتقا عالی حساب میشه برات

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...