رفتن به مطلب

راهنمایی برای اسمبل گیمینگ

Recommended Posts

سلام به دوستان.

سی پی یو i3 12100f 

رم 2 تا 8 گیگ کورسیر DDR4 باس 3200

پاور 700 وات ged green

Ssd یک ترا

برای این سی پی یو گرافیک rx5700 xt بگیرم؟ اگه بخوام 6700 xt بگیرم گلوگاه ایجاد نمیکنه برای گیم؟ مصرفم فقط گیمه

سوال بعدی اینکه از بین هزاران مدل مادربرد چی بگیرم که مناسب این سیستم باشه و خیلی هزینه نشه براش؟ 

لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، reza59628389 گفته است:

سلام به دوستان.

سی پی یو i3 12100f 

پاور 700 وات ged green

Ssd یک ترا

برای این سی پی یو گرافیک rx5700 xt بگیرم؟ اگه بخوام 6700 xt بگیرم گلوگاه ایجاد نمیکنه برای گیم؟ مصرفم فقط گیمه

سوال بعدی اینکه از بین هزاران مدل مادربرد چی بگیرم که مناسب این سیستم باشه و خیلی هزینه نشه براش؟ 

من هر دو مدل گرافیک رو روی این cpu داشتم.توی تست ها ظاهرا با ۶۷۰۰ مقداری باتلنک داره ولی تو عمل و در اجرای بازی برای من چیزی احساس نشد. با توجه به اخلاف قیمت کمی که دارن بنظرم ۶۷۰۰ انتخاب بسیار بهتریه.پاور هم جوابه.ضمن اینکه تو بازی های جدید مثل alan wake2 با 5700 نمیتونی تو پایینترین تنظیمات اصلا بازیش کنی ولی با 6700 روی تنظیمات مدیوم بازی براحتی اجرا میشه

برای مادربرد هم روی این کانفیکت h 610 مناسبه .مدلش هم برمیگرده به نیاز شما که چه تعداد و چه نوع در گاهی داشته باشن

اگر یکم اینده نگرانه بخای انجام بدی یا قصد ارتقا داشته باشی این مدل بنظرم انتخاب خوبیه

ASRock B660M Pro RS DDR4

ویرایش شده توسط Grayli
لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، Grayli گفته است:

من هر دو مدل گرافیک رو روی این cpu داشتم.توی تست ها ظاهرا با ۶۷۰۰ مقداری باتلنک داره ولی تو عمل و در اجرای بازی برای من چیزی احساس نشد. با توجه به اخلاف قیمت کمی که دارن بنظرم ۶۷۰۰ انتخاب بسیار بهتریه.پاور هم جوابه.ضمن اینکه تو بازی های جدید مثل alan wake2 با 5700 نمیتونی تو پایینترین تنظیمات اصلا بازیش کنی ولی با 6700 روی تنظیمات مدیوم بازی براحتی اجرا میشه

برای مادربرد هم روی این کانفیکت h 610 مناسبه .مدلش هم برمیگرده به نیاز شما که چه تعداد و چه نوع در گاهی داشته باشن

اگر یکم اینده نگرانه بخای انجام بدی یا قصد ارتقا داشته باشی این مدل بنظرم انتخاب خوبیه

ASRock B660M Pro RS DDR4

پس همون 6700 میگیرم. اینطور که فهمیدم مادربرد روی فریم هیچ تاثیری نداره و تفاوت هاشون بیشتر تعداد درگاه و اسلات ها هست

لینک به دیدگاه

من 5700X داشتم کارت فوق العاده قدرمندی هست ولی بدبختی اینه 1-پاور بشدت قوی میخواد بالای 750 وات از 6700X پر مصرف تره، 2-بشدت داغ هست دماش تا 105  درجه هم میرفت با دور فن 60 یعنی فاجعه، دمای جانکش تا 110 درجه هم میرفت که یک درجه بالاتر بره گرین اسگرین میده و خود AMD هم این موضوع رو داخل فرومش تایید کرده اصلا ارزش خرید نداره 5700X  تمام 

ضمن این که خودم هم تو الن ویک 2 تستش کردم 20 فریم بیشتر نمیده

پردازنده ات هم برای این کارت 6700X گلوگاه هست مخصوصا بازی های سونی حالا خودت گاد و لست پارت یک و رچت  جدیده رو نصب کنی میفهمی بقیه بازی ها اکی هست و مشکلی نداره...

ویرایش شده توسط Paradise Lost
لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، Paradise Lost گفته است:

من 5700X داشتم کارت فوق العاده قدرمندی هست ولی بدبختی اینه 1-پاور بشدت قوی میخواد بالای 750 وات از 6700X پر مصرف تره، 2-بشدت داغ هست دماش تا 105  درجه هم میرفت با دور فن 60 یعنی فاجعه، دمای جانکش تا 110 درجه هم میرفت که یک درجه بالاتر بره گرین اسگرین میده و خود AMD هم این موضوع رو داخل فرومش تایید کرده اصلا ارزش خرید نداره 5700X  تمام 

ضمن این که خودم هم تو الن ویک 2 تستش کردم 20 فریم بیشتر نمیده

پردازنده ات هم برای این کارت 6700X گلوگاه هست مخصوصا بازی های سونی حالا خودت گاد و لست پارت یک و رچت  جدیده رو نصب کنی میفهمی بقیه بازی ها اکی هست و مشکلی نداره...

6600xt چطور؟ فک کنم این مناسب ترین باشه

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، reza59628389 گفته است:

6600xt چطور؟ فک کنم این مناسب ترین ب

نسبت به 6700xt ضعیف تره، ویرم کمتری هم داره همون 6700xt  رو بخر ، اگه مانیتور 2k نداری سوپر روزلشون رو از طریق نرم افزار AMD بزار رو 2k

لینک به دیدگاه

21 ساعت قبل، reza59628389 گفته است:

سی پی یو i3 12100f 

سیپیوتون گلوگاه میکنه

بهتره دنبال سیپیو بهتر مثل 12400 باشید

تو بازی هایی که ترد محور باشن قطعا ازارمیده 

لینک به دیدگاه

سلام

12100 با 6700xt مشکلی نخواهید داشت. فقط در  بازی لاست آف آس‌ گلوگاه خواهد شد البته باید دید  مانیتورتون چند هرتز و با چه رزولوشنی هست . در ضمن حتما 6700xt بگیرید و 5700xt اصلا توصیه نمیشه. بنده روی cpu همرده 12100 از amd کارت 6800xt داشتم و اصلا گلوگاه نبود در تمام بازیها و فقط همون بازی که بالا گفتم اونم بعضی جاها نه همه جاهای بازی. 12100 سی پی یوی قدرتمندی هست با خیال راحت استفاده کنید اگر مانیتورتون زیر صد هرتز هست. اگر قصدتون رفرش ریت بالا و fhd هست قطعا گلوگاه میشه.

ویرایش شده توسط Hy1362
لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۲/۱۱/۸ در 21:00، Hy1362 گفته است:

سلام

12100 با 6700xt مشکلی نخواهید داشت. فقط در  بازی لاست آف آس‌ گلوگاه خواهد شد البته باید دید  مانیتورتون چند هرتز و با چه رزولوشنی هست . در ضمن حتما 6700xt بگیرید و 5700xt اصلا توصیه نمیشه. بنده روی cpu همرده 12100 از amd کارت 6800xt داشتم و اصلا گلوگاه نبود در تمام بازیها و فقط همون بازی که بالا گفتم اونم بعضی جاها نه همه جاهای بازی. 12100 سی پی یوی قدرتمندی هست با خیال راحت استفاده کنید اگر مانیتورتون زیر صد هرتز هست. اگر قصدتون رفرش ریت بالا و fhd هست قطعا گلوگاه میشه.

مانیتورم در حال حاضر 60 هرتز و فول اچ دی هست

ولی در آینده شاید مانیتور 165 هرتز (2کا یا فول اچ دی) بگیرم

لینک به دیدگاه

26 دقیقه قبل، reza59628389 گفته است:

مانیتورم در حال حاضر 60 هرتز و فول اچ دی هست

ولی در آینده شاید مانیتور 165 هرتز (2کا یا فول اچ دی) بگیرم

بهتره هزینه مانیتور رو برای سیپیو و گرافیک بکنید

12100 برای کار اداری هست تا گیمینگ 

اگر محدودیت بودجه دارید 6700 بردارید با 12400

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
3 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

بهتره هزینه مانیتور رو برای سیپیو و گرافیک بکنید

اگر محدودیت بودجه دارید 6700 بردارید با 12400

بلد نیستی مشاوره نده 

مجبورت کردن 

لینک به دیدگاه

14 ساعت قبل، WINNER گفته است:

بلد نیستی مشاوره نده 

مجبورت کردن 

شما که مجبوری با بی احترامی جواب بدی حداقل مشاوره هم میدادی دیگ

الان سال 2024 هستیم پردازنده 4 هسته ای جایگاهی نداره و حداقل ها شده 6 هسته ای

بحث فریم دهی نیست بحث لگ های لحظه ای و استفاده سیپیو بالای 80 درصده! 

این مورد سال های پیش با اومدن اولین پردازنده های 6 هسته ای بهش پی برده شد الان که جای خود داره

با این بهینه سازی های داغون بازی ها 12100 واقعا بدرد گیم نمیخوره

حالا شما میتونی منکرش بشی ولی این صرفا حرف من نیست

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
17 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

شما که مجبوری با بی احترامی جواب بدی حداقل مشاوره هم میدادی دیگ

این مورد سال های پیش با اومدن اولین پردازنده های 6 هسته ای بهش پی برده شد الان که جای خود داره

با این بهینه سازی های داغون بازی ها 12100 واقعا بدرد گیم نمیخوره

حالا شما میتونی منکرش بشی ولی این صرفا حرف من نیست

مشاوره ندادن بهتر از مشاوره بد دادن هست 

لینک به دیدگاه

نقل قول

درسته 12400 شه خیلی بهتره ولی این که شما میگی دیگه خیلی سخت گیرانس

چرا جایگاهی نداره؟!شما یه نگاهی به سیستم پیشنیاز خیلی از بازی ها بندازید

99 درصدشون قطعا بیشتر از این سی پی یو نمیخان

بتل نک هم این همه دارک نیست

حال چند تا فریم هم کمتر بگیرن، تو اغلب بازی ها حتی هیچ لگی هم نخواهند دید

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۲/۱۱/۷ در 23:42، reza59628389 گفته است:

سلام به دوستان.

سی پی یو i3 12100f 

پاور 700 وات ged green

Ssd یک ترا

مانیتورتون چیه؟ و بازی با چه رزلوشنی مد نظرتونه؟

بازی افلاین یا بازی انلاین؟

اگر میتونید به گفته دوستان 12400f بگیرید،ولی اگر محدودیت دارید همون 12100f هم کارتون رو راه میندازه

بین 5700 و6700 هم قطعا 6700 اولویت داره

گلوگاه هم برای این سی پی یو و این گرافیک تاثیر زیادی در بازی نمیزاره(برای اغلب بازی ها)

نهایت مقداری فریم کمتر می گیرید

برای مادر برد چقدر در نظر گرفتین؟

اگر اس اس دی gen4 دارید مادر بردی بگیرید که هد سینک دار باشه و البت gen4 ساپورت باشه

بعض از مادر بردها  PCIe16 نسخه gen4 رو پشتیبانی میکنن ولی درگاه m2 همون نسخه gen3هست

من فک کنم بهتره کل بودجتون رو اعلام کنید تا دوستان بتونن بهتر راهنماییتون کنن

لینک به دیدگاه

20 دقیقه قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

درسته 12400 شه خیلی بهتره ولی این که شما میگی دیگه خیلی سخت گیرانس

چرا جایگاهی نداره؟!شما یه نگاهی به سیستم پیشنیاز خیلی از بازی ها بندازید

99 درصدشون قطعا بیشتر از این سی پی یو نمیخان

بتل نک هم این همه دارک نیست

حال چند تا فریم هم کمتر بگیرن، تو اغلب بازی ها حتی هیچ لگی هم نخواهند دید

گلوگاه منظور من نیست

اونکه سرجاشه گلوگاه

منظور من افت فریم لحظه ای هست

اینو @ARMIN بهتر میتونه تایید کنه

لینک به دیدگاه

25 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

گلوگاه منظور من نیست

اونکه سرجاشه گلوگاه

ارمینم عین خودت سخت گیره

ارمین الان میاد میگه از بیخو بن بکوب و از نو سیستم ببند، مخصوصا برا گرافیک😁

کلا ما با شما مرفهین بی درد و لاکشری مشکل داریم😅

افت فریم لحظه ای تو بازی انلاین ازار دهندس و در بازی افلاین خیلی ازار دهنده نیست

و تو خیلی از بازیها حتی یوزر متوجه هم نمیشه

لینک به دیدگاه

به نظرم اکثر بازیهای جدید در سطحی نیستند که بتونند سی پی یوی 12100 رو کامل زیر بار ببرند و 12100 یه جورایی اقتصادی ترین و بهترین سی پی یویی هست که میشه خرید. فقط بازیهای پورت شده سونی و بیشتر لاست هست که شما i7 نسل 12 هم داشته باشی کمه. در اکثرا بازیها  تفاوت فرم دهی با سی پی یوهای دیگه در حد 5 الی نهایتا 10 درصد خواهد بود. این رو بنده با رایزن 1600 که همرده 12100 هست با 6800xt تقریبا با تمام بازیها چک کردم.

ویرایش شده توسط Hy1362
لینک به دیدگاه

7 دقیقه قبل، Hy1362 گفته است:

به نظرم اکثر بازیهای جدید در سطحی نیستند که بتونند سی پی یوی 12100 رو کامل زیر بار ببرند و 12100 یه حورایی اقتصادی ترین و بهترین سی پی یویی هست که میشه خرید. فقط بازیهای پورت شده سونی و بیشتر لاست هست که شما i7 نسل 12 هم داشته باشی کمه. در اکثرا بازیها  تفاوت فرم دهی با سی پی یوهای دیگه در حد 5 الی نهایتا 10 درصد خواهد بود. این رو بنده با رایزن 1600 که همرده 12100 هست با 6800xt تقریبا با تمام بازیها چک کردم.

زیر بار رفتن 12100 به وسیله بازیها بستگی به خود بازی(بعضی از بازیها بار بیشتری بر روی سی پی یو دارن)،  و تنظیمات و رزلوشن داره

در کل بحث محدودیت هزینه هست و قطعا خرید یک 12400 خالی از لطف نیست

لینک به دیدگاه

40 دقیقه قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

زیر بار رفتن 12100 به وسیله بازیها بستگی به خود بازی(بعضی از بازیها بار بیشتری بر روی سی پی یو دارن)،  و تنظیمات و رزلوشن داره

در کل بحث محدودیت هزینه هست و قطعا خرید یک 12400 خالی از لطف نیست

بله قطعا درست میفرمایید. خرید 12400 آینده نگرانه تر و معقول تر هست.

لینک به دیدگاه

به نظرم اینقدری که نیاز به پردازش گرافیکی و طبعا کارت گرافیک قوی تر توی بازیهای جدید بالارفته نیاز به cpu قوی تر و بهینه تر بالا نرفته به طوری که خود شرکتهای معظم ساخت  gpu اقدام به ساخت نرم افزارهایی مثل fsr و dlss و xess جهت کاهش بار گرافیکی بازیها روی کارتهای گرافیک کردند. از اون طرف رشد قدرت پردازشی سی پی یوهای جدید نسبت به نسلهای قبل بسیار بیشتر شده به طوری که یک i3 نسل جدید به اندازه یک i7 دو نسل قبل یا i5 نسل قبل و یک i5 نسل جدید به اندازه یک i7 نسل قبل حالا اندکی بالا یا پایین تر قدرت پردازشی در اختیارتون میزاره که در نسلهای قبل اصلا این طور نبود و تفاوتها بسیار کم بود و در بعضی نسلها اصلا تفاوتی نبود. مثلا در نسلهای قبل i3 9100 تقریبا پنج نسل طول کشید تا اندازه یک i7 4770 قدرت داشته باشه ولی الان دو نسل طول کشیده. البته معلوم نیست بعدا چی بشه ولی احتمالا همین رویه جلو برن.  به نظرم بیشترین دلیلش ایجاد رقابت بین دو کمپانی ساخت پردازنده هست.

ویرایش شده توسط Hy1362
لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Hy1362 گفته است:

به نظرم اینقدری که نیاز به پردازش گرافیکی و طبعا کارت گرافیک قوی تر توی بازیهای جدید بالارفته نیاز به cpu قوی تر و بهینه تر بالا نرفته به طوری که خود شرکتهای معظم ساخت  gpu اقدام به ساخت نرم افزارهایی مثل fsr و dlss و xess جهت کاهش بار گرافیکی بازها روی کارتهای گرافیک کردند. از اون طرف رشد قدرت پردازشی سی پی یوهای جدید نسبت به نسلهای قبل بسیار بیشتر شده به طوری که یک i3 نسل جدید به اندازه یک i7 دو نسل قبل یا i5 نسل قبل و یک i5 نسل جدید به اندازه یک i7 نسل قبل حالا اندکی بالا یا پایین تر قدرت پردازشی در اختیارتون میزاره که در نسلهای قبل اصلا این طور نبود و تفاوتها بسیار کم بود و در بعضی نسلها اصلا تفاوتی نبود. 

بحث قدرت پردازش نیست

بحث تعداد نخ یا ترد هست

باید دید بازی ها برای چه تعداد ترد بهینه سازی شدن

بازی های امروزی از روی کنسول پورت شدن و کنسول ها 16 ترد هستن

بازی های انحصاری هم معمولا برای 12 ترد بهینه سازی شدن

شما هرچقد هم سیپیو 4 هسته ای قوی ای داشته باشید به اصطلاح چگالی ترد ها برای 60 ثانیه پردازش اون سیپیو سنگین خواهد بود به همین خاطر utilization بیشتری خواهید داشت.

این باعث میشه در اثر وقفه یعنی چرخش موس و ... سیستم به اغما بره و افت فریم لحظه ای بگیرید

برای مثال تو نسل 6 و 7 ، پردازند های 4 هسته 4 ترد خیلی با همتای 4 هسته 8 ترد خودشون فرق دارن با اینکه تفاوت سرعتی خاصی نداشتن و معماری یکسان بود 

الان شما با اون 4 هسته ای و 4 تردی عمرا بتونی کالاف بازی کنی ولی با 7700 که 8 ترد هست میتونی تا 80 فریم رو به زور مکافات بگیری.

بحث سیپیو خیلی گستردست به این راحتی نیست که بگیم 1 هسته 5گیگاهرتزی کار 2 هسته 2.5 گیگاهرتزی رو انجام میده و برابری دارن

هرچی گستره هسته ها بیشتر باشه سیستم مدیریت ترد بهتری داره 

الان روی رایزن 1600 شما نرمی بهتری داشتید یا 12100؟

قطعا 1600 نرم خواهد بود حتی اگر 5 فریم کمتر از 12100 بده

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
لینک به دیدگاه

گلوگاه منظور من نیست

اونکه سرجاشه گلوگاه

بسته به بودجه اش داره، اگر میتونه پردازنده بهتری بخره، بره سراغ 13400 از همه چیز بهتره. اما وقتی بودجه نیست، 12100 هم سلطانه.

3 ساعت قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

ارمین الان میاد میگه از بیخو بن بکوب و از نو سیستم ببند، مخصوصا برا گرافیک😁

اگر امکانش بود که خوب میشد. همه چیز بستگی به بودجه داره.

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، Hy1362 گفته است:

به نظرم اکثر بازیهای جدید در سطحی نیستند که بتونند سی پی یوی 12100 رو کامل زیر بار ببرند و 12100 یه جورایی اقتصادی ترین و بهترین سی پی یویی هست که میشه خرید.

برادر بازی های جدید که پدر پردازنده رو در میارن. اگر بخوایم Optimal ترین پردازنده ممکن رو برای گیمینگ از اینتل در نظر بگیریم، کمتر از 13600K/12700K پیشنهاد نمیشه. اونچه که مارو مجبور میکنه سراغ i3 بریم یا مثلا 13400، اجبار بودجه است. وگرنه 12100 ضعیفه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...