رفتن به مطلب

ایراد برق دار بودن قطعات

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان بنده اخیرا متوجه شدم کلیه قطعات سیستمم دچار اتصال کوتاه هستند
نمیدونم مشکل از برق کشی ساختمان و نبود سیم اتصال به زمین هست یا عیب دیگه ایی در جریانه
کلیه قطعات فلزی روی pcb مادربرد وقتی سیستم بطور کامل خاموشه،برق دارن و دست ادم کاملا دچار برق گرفتگی میشه
برای مثال سی پی یو کولر،پایه هاش،قسمت های فلزی io ،کارت گرافیک،حتی هیپ پایپ های کارت گرافیک
بدنه فلزی هارد،در مورد هارد کانکتور برق رو کندم بازم بدنه ش برق داشت
کانکتور برق رو وصل کردم و کابل ساتا رو کندم بازم بدنه ش برق داشت
مانیتور بدنه ش برق داره
و وقتی کابل hdmi رو از محل اتصال کارت گرافیک جدا میکنم و میزنم به فازمتر اونم برق داره!
بدنه پاور برق داره
خلاصه هرچیز فلزی ک فکرش رو بکنید
امروز ک کامپیوتر رو خاموش کردم برای تمیز کردن
اتفاقی دستم خورد به  کارت گرافیک و برق نسبتا شدیدی گرفت،دستم تا کتف سر شد
photo_2024-02-17_20-08-42.thumb.jpg.e0dfee54be606bb7e201b0cddd4fde5c.jpgphoto_2024-02-17_20-08-35.thumb.jpg.491c3e8415be7baa802798633d68322a.jpg

لینک به دیدگاه

لینک به دیدگاه

فکر کنم پاور مشکل داره اگر گارانتی داره حتما ببرید مشکل داشته باشه اوکیش میکنن...

چند وقت پیش یکی از دوستانم همین مشگل رو داشت بعد کلی تست مشخص شد از پاوره بر عکس مارک گرین هم بود و درستش کردن...

لینک به دیدگاه

بنده قبلا همین مشکل رو داشتم، پاور هم گرین بود  تا اینکه یک سیم وصل کردم به پیچ درب کیس و اون سرش رو زدم به لوله اب... خلاصه ارت براش درست کردم...

حل شد XD.... چندین سال هم بدون مشکل کار کرد

لینک به دیدگاه

دوست عزیز در حالت عادی نباید اینطور باشه و هیچ قطعه ای نباید برق داشته باشه

ولی گاهی در ساختمان شما یا حتی کوچه شما یکی یک عملیات برقی غیر مجاز انجام داده و فاز روی نول میوفته

کلیه وسائل برقی شما اگر دست به قسمت فلزیش بزنید برق داره

خب چاره کار کجاست ، چاره داشتن پریز برق های ارت دار هست که اون هم نیازمند داشتن چاه ارت هست 

البته که نری کابل وسیله برقی شما هم باید دو سر فلز بالا و پایین رو داشته باشه که به ارت منتقل بکنه

مثل کابل پاور و یک سری مانیتورها و یخچال و باقی وسائل برقی استاندارد

که جدیدا چاه هم مورد تائید نیست و باید دکل باشه که این برق رو منتقل بکنه به چاه

که ما در ایران سازنده هامون علاقه ای به انجام این کار ندارن و اصولا از زیرش در میرن به دلیل هزینه ایجاد چاه و سیم کشی اضافه

یعنی شما در پریزهای ارت دار باید سه رشته سیم ببینی که اون زرد رنگ ارت هست

حالا چاره کار برای افرادی که ارت ندارند چیست

ساده ترین راه وصل کردن یک سیم به شوفاژ یا لبه پنجره هست

ولی به فکر برد تلویزیون و کمپرسور یخچال و فریزر هم باشید چون مقاومت لوازم برقی حساس تا یک حدی توان دارند

بهترین کار آوردن یک برق کار برای چک کردن سیم کشی و رفع پایه ای مشکل هست

در این مورد داشتن محافظ هم هیچ کمکی به شما نخواهد کرد

لینک به دیدگاه

18 ساعت قبل، game over گفته است:

سلام دوستان بنده اخیرا متوجه شدم کلیه قطعات سیستمم دچار اتصال کوتاه هستند

اتصال کوتاه بشه که میره هوا

سیستم برق کشی خونتون فاجعه هست 

باید سیم ارث داشته باشید

لوله آب و این چیزا دم دست ترین راه ممکنه و جواب هم میده

راه دیگ اینه سیم کشی خونه رو کلا یه فکری براش بکنید و برق کار بیارید.

مشکل از پاور نیست 

لینک به دیدگاه

سلام

منم دقیقا همین مشکلو داشتم

یه فازمتر شکسته داشتم اونو کردم تو زمین تقریباً ۱۰ سانت زدم رفت تو زمین بعد یه تیکه سیم ورداشتم لخت کردم یه مقداری شو پیچوندم دور اون سوراخ های رو پاور بعدشم یه سر دیگه رو وصل کردم به سر اون فاز متره که کرده بودم تو زمین مشکل حل شد

اون دوشاخه پاور رو هم یه بار بچرخونید بزنید برق شاید به همین سادگی مشکل حل شد

ماله من زمانی که دو شاخ رو میچرخوندم می‌زدم مقدار برق گرفتی کمتر میشد

منظور از چرخوندن اینه که دوشاخه رو ۱۸۰ درجه برگردونید تا جای اون دندونه ها با هم عوض بشه 

لینک به دیدگاه

دوستان گرامی این راه حل های که میدید عالیه و مار ایشون رو راه میندازه اما میشه پاک کردن صورت مسئله باید پیدا کرد چرا برق دزدی به وجود اومده که بدنه فاز دار شده...در صورت سالم بودن قطعات حتی بدون ارت هم نباید بدنه اینطور برق دار باشه که لامپ فازمتر رو به اون پر نوری روشن کرده...

لینک به دیدگاه

با فاز متر بقیه دستگاه های خونه رو چک کردم،مثه لباسشویی یخچال و غیره
همشون بدنه شون برق داره
با مولتی متر روی حالت ac مقدار ولتاژ قطعات کامپیوتر مثلا هیت پایپ کارت گرافیک بین 3تا 9 ولت هست
بالا و پایین هم میشه البته
دوستان خونه ما پکیج نیست،دسترسی به لوله اب در اتاق ندارم
لوله گاز هم ک منطقی نیست :)
درمورد محل اتصال ارت،البته اسمش روشه ارت و باید به زمین وصل بشه
ولی بنظرتون به ی میخ به دیوار مشکل حل نمیشه ؟

لینک به دیدگاه

41 دقیقه قبل، mohsensoleymani220 گفته است:

دوستان گرامی این راه حل های که میدید عالیه و مار ایشون رو راه میندازه اما میشه پاک کردن صورت مسئله باید پیدا کرد چرا برق دزدی به وجود اومده که بدنه فاز دار شده...در صورت سالم بودن قطعات حتی بدون ارت هم نباید بدنه اینطور برق دار باشه که لامپ فازمتر رو به اون پر نوری روشن کرده...

درود بر شما

کیس ایشون مشکلی نداره و طبق استاندارهای بین المللی هست

غیر از این بود سیستم ایشو روشن نمیشد

مشکل ایشون تاثیر یک سری از تداخلات در سیستم برق کشی غیر استاندارد( اغلب در ایران رعایت نمیشه) منزل هست،

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

29 دقیقه قبل، game over گفته است:

با فاز متر بقیه دستگاه های خونه رو چک کردم،مثه لباسشویی یخچال و غیره
همشون بدنه شون برق داره
با مولتی متر روی حالت ac مقدار ولتاژ قطعات کامپیوتر مثلا هیت پایپ کارت گرافیک بین 3تا 9 ولت هست
بالا و پایین هم میشه البته
دوستان خونه ما پکیج نیست،دسترسی به لوله اب در اتاق ندارم
لوله گاز هم ک منطقی نیست :)
درمورد محل اتصال ارت،البته اسمش روشه ارت و باید به زمین وصل بشه
ولی بنظرتون به ی میخ به دیوار مشکل حل نمیشه ؟

روال بقیه قطعات خونه هم طبق استاندارده

اگر کلیپی که دوستمون براتون گذاشتن میدیدید و اگر پستهای دوستان رو بدقت میخوندید متوجه میشدید که ایراد در سیستم و وسایل برقی خونه نیست

کوبیدن میخ هم به دیوار و زمین کمکی نمی کنه(زمین و دیوار هادی خوبی نیستن)

حتی شوفاژ و دربو پنجره هم استاندارد نیست، ولی بهتر از هیچه و سطح ارتباتشون با زمین بیشتره

چاه ارت و ورد سیم ارت به سیم کشی منزل داستان خودشو داره، بهتره از یک برق کار خبره کمک بگیرید

البت اینم بگم برق بدنه اینطوری اسیبی  به خودت و  به قطعات نمی زنه(این با اتصال کوتا و یا اتصال مستقیم فاز با بنده فرق میکنه)

و نهایت هنگام لمس و یا اتصال یک دیوایس بدنه فلزی(مثل فلش فلزی) به کیس باعث اذیت میشه

یا باعث ایجاد نویز در بعض از دیوایش ها میشه

اثر این برق گرفتگی هم زمانی زیاد و غیر قابل تحمل میشه که با پای برهنه رو کاشی یا سرامیک ایستاده باشه و کیس رو لمس کنی

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

تجربه بنده میگه یه جای داخل خونه سیم کشی به علت قدیمی بودن  یا یه وسیله برقی مثل یخچال یا ماشین لباسشویی فاز به دیوار یا بدنه یه اتصال ریز کرده و باعث میشه فازمتر روشن بشه زمانیکه به بدنه دستگاه ها میزنید... به نظر من اول پریز  های آشپز خونه رو موقتا فیوزش رو بدید پایین تست کنید مرحله به مرحله بیاین جلو تا اتصالی پیدا بشه از کدوم منطقه خونست بعدش هم ایراد رو بر طرف کنید...چون ارت ندارید ممکنه خطرناک باشه و بعداً مشگل ساز بشه...

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

روال بقیه قطعات خونه هم طبق استاندارده

اگر کلیپی که دوستمون براتون گذاشتن میدیدید و اگر پستهای دوستان رو بدقت میخوندید متوجه میشدید که ایراد در سیستم و وسایل برقی خونه نیست

کوبیدن میخ هم به دیوار و زمین کمکی نمی کنه(زمین و دیوار هادی خوبی نیستن)

حتی شوفاژ و دربو پنجره هم استاندارد نیست، ولی بهتر از هیچه و سطح ارتباتشون با زمین بیشتره

چاه ارت و ورد سیم ارت به سیم کشی منزل داستان خودشو داره، بهتره از یک برق کار خبره کمک بگیرید

البت اینم بگم برق بدنه اینطوری اسیبی  به خودت و  به قطعات نمی زنه(این با اتصال کوتا و یا اتصال مستقیم فاز با بنده فرق میکنه)

و نهایت هنگام لمس و یا اتصال یک دیوایس بدنه فلزی(مثل فلش فلزی) به کیس باعث اذیت میشه

یا باعث ایجاد نویز در بعض از دیوایش ها میشه

اثر این برق گرفتگی هم زمانی زیاد و غیر قابل تحمل میشه که با پای برهنه رو کاشی یا سرامیک ایستاده باشه و کیس رو لمس کنی

درود بر شما عزیز
بنده با دقت مطالعه کردم،مباحث زیادی هم در سطح گوگل و فروم های برق مطالعه کردم،یوتیوب هم ویدیو های زیادی دیدم
در پست اول و دوم بنده ،هم اشاره کردم که شک بنده سیم کشی ساختمان و نبود اتصال به زمین هست، در پست دوم هم برای دوستانی که فرمودن پاور خرابه، توضیح دادم وسایل اشپزخونه هم بدنه شون برق داره
در همین پست هم باید اعلام کنم ک کلیه وسایل برقی خونه ما عید گذشته صفر شدن،یعنی همه صفرن
همین کامپیوتر هم 3ماهه خریدم در حد صفره
کلیه وسایل نو هستن
تنها چیزی که قدیمی هست خونه و سیم کشی برقشه که ماله 25 سال پیشه،منم ک شمالم،نصف پریز ها هم ک استفاده میکنی صدای تک تک میدن و ازشون استفاده نمیکنیم
و ایکاش تو یوتیوب یک عدد هندی کاردرست پیدا میکردم تا با 4تا لوازم بدرد نخور ،یک ویدیو کاربردی ساخت ارت با کمترین زمان رو نشون میداد
این چیزی هست که الان نیاز دارم
چیزی که فعلا تو فکر من هست
بیخیال برق ساختمون بشم
ی پریز روکار ارت دار استاندارد بخرم
با 3سیم به مقدار کافی
2تاش رو مستقیم از کنتور بگیرم
اما اون 1سیم رو نمیدونم به چه نحو به زمین وصل کنم که کارایی داشته باشه
یعنی برق سیستم رو از خونه جدا کنم
وگرنه هزینه زیادی رو دستم میزاره

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، game over گفته است:

درود بر شما عزیز
بنده با دقت مطالعه کردم،مباحث زیادی هم در سطح گوگل و فروم های برق مطالعه کردم،یوتیوب هم ویدیو های زیادی دیدم
در پست اول و دوم بنده ،هم اشاره کردم که شک بنده سیم کشی ساختمان و نبود اتصال به زمین هست، در پست دوم هم برای دوستانی که فرمودن پاور خرابه، توضیح دادم وسایل اشپزخونه هم بدنه شون برق داره
در همین پست هم باید اعلام کنم ک کلیه وسایل برقی خونه ما عید گذشته صفر شدن،یعنی همه صفرن
همین کامپیوتر هم 3ماهه خریدم در حد صفره
کلیه وسایل نو هستن
تنها چیزی که قدیمی هست خونه و سیم کشی برقشه که ماله 25 سال پیشه،منم ک شمالم،نصف پریز ها هم ک استفاده میکنی صدای تک تک میدن و ازشون استفاده نمیکنیم
و ایکاش تو یوتیوب یک عدد هندی کاردرست پیدا میکردم تا با 4تا لوازم بدرد نخور ،یک ویدیو کاربردی ساخت ارت با کمترین زمان رو نشون میداد
این چیزی هست که الان نیاز دارم
چیزی که فعلا تو فکر من هست
بیخیال برق ساختمون بشم
ی پریز روکار ارت دار استاندارد بخرم
با 3سیم به مقدار کافی
2تاش رو مستقیم از کنتور بگیرم
اما اون 1سیم رو نمیدونم به چه نحو به زمین وصل کنم که کارایی داشته باشه
یعنی برق سیستم رو از خونه جدا کنم
وگرنه هزینه زیادی رو دستم میزاره

به نظر من هزینه اضافه نکن

یه سری ماشین لباسشویی خریده بودیم برای خونه همون بار اول که دست می‌زدم بهش برق می گرفتم زنگ زدم گارانتی یه کارشناس فرستادن

کارشناس اومد گفت بخاطر اینکه سیم کشی ارت نداره خونتون عوضش یه موکت بندازین زیرش

ما هم همین کار رو کردیم الان تقریباً ۵ سال میشه

یه سری هم خونه تکونی می‌کردیم یخچال برقی شده بود ولی وقتی بعدش فرش انداختیم مشکل اونم حل شد

یه چیز دیگه هم هست اگر برقی که تو وسایل خونتون جریان داره و شما رو نمیگیره بخاطره اینکه از یه طریق دیگه داره تخلیه میشه ولی زمانی که به کیس دست میزنید از بدن شما استفاده میشه برای تخلیه بخاطر همین برق گرفتگی صورت میگیره

میخ هم میشه فقط باید میخ بلند بگیرید بکوبید بره تو فقط یه ذره سرش بیرون باشه

تو دیوار امتحان نکردم ولی باید بشه 

لینک به دیدگاه

درود 
برای حل مشکل ارتی نیاز نیست خیلی حساس باشید چند متر سیم افشان نمره یک بگیرید از یه سمت به یکی از پیچ های بدنه کیس وصلش کنید ( اگر بادی فلزی نیست به یه پیچ از پاور و ... وصلش کنید ) و از سمت دیگه سیم رو لخت کنید دور یه لوله مسی بتابید یا به یه صفحه مسی قلعش کنید و داخل زمین فرو کنید 
اگر منزل چند طبقه هست ( فاصله تا زمین زیاده ) کابل های جنگی مخابراتی گذینه های مناسبیه داخلش یه لایه مفتول داره و روکشش به شدت سگ جون راحت میتونید از بیرون ساختمون روی نما و گوشی ایی چیزی با پیچ و میخ دو پل مهارش کنید و ببرید پایین 

برای وسایل دیگه ساختمونم میتونید یه سیم به هر بخشی از بدنه وسیله ( بخش فلزی که ارتی داره ) وصل کنید و سیم رو به همین سیم ارتتون بزنید قشنگ کار رو جمع میکنه ( هر چقدر هم ابعاد صفحه مسی بزرگتر باشه و بیشتر داخل خاک بره بهتره - انقدر بکنید که زمین نم دار باشه و دور صفحه یا لوله مسیتون رو ماسه بادی بریزید خیلی عالیه ) 

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

سلام و درود خدمت دوستان عزیز
والا بدلیل مسائلی با همون وضعیت برق دار بودن قطعات سر کردم تا چند شب پیش
ک ی هدفون ک بدنه فلزی داره ب کامپیوتر وصل بود
و گویا گوشم عرق کرده بوده و یهو دچار شوک برقی شدیدی تو گوشم شدم،ک واقعا هنوزم درد میکنه
ک همون شد که شروع کردم به درست کردن ارت،که خواستم به اشتراک بزارم شاید بدرد کسی خورد
بنده برای سیم ارت از یک سیم برق معمولی روکش دار استفاده کردم و حدود 30 سانت ش رو لخت کردم
یک سیخ کباب متری که مقاومتش حدودا نیم برابر(با مولتی متر تست شد) بیشتر از سیم مسی بود استفاده کردم تا بتونم به عمق بیشتری برسم،طول سیخ هم 50 سانت بود
حدودا 50 سانت زمین رو کندم و چون شمال هستم،رسیدم به خاک خیس و مرطوب سیم رو به دور سیخ پیچیدم و برای تست در یک نقطه از حیات فرو کردم
از یک سیم سیار برق و پریز روکار ارت دار برای تست استفاده کردم که ببینم اصلا کار میکنه یا نه
Capture.thumb.jpg.9eb7d58d7f91c19d07ae4113f1bc712e.jpg

که در کمال تعجب کار کرد و بدنه دستگاه ها بدون برق شدن !
و فازمتر و مولتی متر هیچ برقی رو نشون نمیدادن
تا اینجای کار مشکل خود کامپیوتر و قطعات برق دارش مثل هیت پایپ کارت گرافیک و غیره ک برق دار بود یا سوکت aux و غیره مشکلشون حل شده بود
بعد که مانیتور رو تست کردم دیدم مشکل پا بر جاس
و همچنان بدنه مانیتور و اتصالاتش برق دارن
IMG_20240428_085835.thumb.jpg.5caee190a507fa97242833ff40f77251.jpg
ولی یهو به ذهنم رسید 2شاخه ش رو از تبدیل جدا کنم
highresrollsafe.thumb.jpg.996d25c26114a196e4a72d915dc17e39.jpg
ببینم قضیه ش چیه  :))
که دیدم قضیه از این قراره
با تشکر از جی پلاس و همکاران

IMG_20240426_155015.thumb.jpg.0e67817568b814f2315fa9ac6cdaa241.jpg

و یک سیم  از قسمت فلزی دستگاه برای تست
وصل کردم به قسمت ارت تبدیل 2 شاخه بصورت کاملا ایمن و استاندارد به این شکل :)) :
IMG_20240428_090155.thumb.jpg.92ff4aaf3b0ef7af444c8f3bb7b5dc71.jpg

بعد که تست کردم دیدم مشکل مانیتور هم حل شده
البته بعدا نقطه اتصال و نوع سیم و نحوه اتصال به ارتش رو عوض و ایمن تر کردم این عکس ها در زمان تست گرفته شدن، شما یوقت اینکارو نکنین به این شکل!

IMG_20240426_160155.thumb.jpg.ae43a61d1f154dc2427c7da5471070cf.jpg

از سیم روکش دار ضخیم هم برای داخل زمین استفاده کردم

از تمام دوستانی که ایده دادن،پیشنهاد دادن، کمک کردن، صمیمانه تشکر میکنم،ایشالله که ی روز برسه صنعت برق تو ایران به استانداردی که باید برسه ،واقعا برسه
بدرود💙🌹

لینک به دیدگاه

شما یک وسیله برقی دیگه بیارید از همان پریز که استفاده می کنید وصل کنید ببینید دوباره فاز متر روشن می شود. 

برق رو مستقیم از پریز بگیرید نه از سه راهی. اگر هم چنان مشکل داشتید یک شخص برق کار بیارید ایراد رو پیدا کند. که اصولی باشد برطرف شود. 

از اهم متر استفاده کنید ببنید چقدر برق دارید اگر نزدیک 100 ولت برق داشتید  مشکل نول دارید

چه مدت است این مشکل پیش آمده

لینک به دیدگاه

حتما این مشکل رو اساسی حل کنید. 

چند سال پیش چنین مشکلی من داشتم وقتی حمام می رفتم زیر دوش دستم رو بالا می گرفتم برق می گرفت دست پایین بود این طور نبود. بعد از جستجو متوجه شدم فاز لخت شده بود بروی لوله آب افتاده بود 

مشکل رو اساسی حل کن زمان رعد برق به مشکل نخورید

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...