رفتن به مطلب

14700K یا 7800X3D

Recommended Posts

درود دوستان

میخوام باندل جدید بخرم اما شدیدا بین دو گزینه موندم

14700K با Z690F یا B760f بین مادربرد موندم هنوز

و از طرفی 78003d با B650a

کاربریم کارای روزانه مثل وب گردی  گیم  ادیت و رندر  کار با افتر افکتس  فیلم دیدن و ...  خلاصه همه جور کاری با سیستم میکنم

کدوم مورد رو پیشنهاد میدین؟

• حالم خوب شد 6
لینک به دیدگاه

• ارسال 92
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

اول از همه بودجه تعیین کننده هست ،دوم هرکدوم رو دوست داشتید تهیه کنید ،چون خارج از بحث های همیشگی ؛ بنچ مارک ها و ریوو های فراوانی از هردو موجوده ، پس اول خودتون به یه نتیجه برسید بعد میشه درمورد کانفیگ بحث کرد.

• لایک 1
لینک به دیدگاه

48 دقیقه قبل، Iman evo گفته است:

درود دوستان

کاربریم کارای روزانه مثل وب گردی  گیم  ادیت و رندر  کار با افتر افکتس  فیلم دیدن و ...  خلاصه همه جور کاری با سیستم میکنم

بدون شک 14700K با Z690F بهترین گزینه است.

• لایک 3
لینک به دیدگاه

والا من نمیدونم کجای تایپک نیاز به خنده داره🤣

49 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

بدون شک 14700K با Z690F بهترین گزینه است.

متشکرم

لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، Iman evo گفته است:

شما توجه نکن، بچه ها اینجا هپی فیس هستن همه - اما از درون داغون.

• لایک 3
  • قلبم گرفت 1
لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، Iman evo گفته است:

درود دوستان

قیمت  14700K  با 78003d تقریبا نزدیک به هم هست

و اینکه به لحاظ قدرتی هم تقریبا نزدیک به هم هستن

پس اینتل رو انتخواب کنی بهتره

هم در اینده دردسر نداری هم گیرو گور کمتری به نسبت amd داره

6 دقیقه قبل، Iman evo گفته است:

متشکرم

خودت به زودی متوجه میشی
😂

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
  • لایک 1
لینک به دیدگاه

8 دقیقه قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

مهرزاد تروخدا دقت کنین تو نوشتن، کجا از لحاظ قدرتی شبیه هم هستن؟

dvPBv7ur3b4fMrj6KzooDD-1200-80.jpg.thumb.webp.55a046819b006548576ab29cbd6ee8c6.webp

تو مولتی تسکینیگ و رندرینگ و طراحی و هزار تا کوفت و زهرمار دیگه پردازنده 14700K تا 2 برابر قوی تر از 7800X3D هستش. در کاربردهای ایشون مثل ادیت و رندر و افتر افکتس پردازنده 7800X3D یک آشغال به تمام معناست. اما .....

اگر منظورت گیمینگه، که 7800X3D تا 20 درصد توی FHD از 14700K قوی تره، توی 2K تا حدود 15 درصد و در 4K تا حدود 10 درصد از 14700K قوی تره.

حالا این کاربر باید تصمیم بگیره، چه چیزی براش مهمه.

• لایک 5
لینک به دیدگاه

این تاپیک قراره خیلی پر سر و صدا بشه... 

از الان گفتم در جریان باشید 😁

از اون تاپیک های پر حاشیس XD

• لایک 1
  • حالم خوب شد 1
لینک به دیدگاه

11 دقیقه قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

قیمت  14700K  با 78003d تقریبا نزدیک به هم هست

پس اینتل رو انتخواب کنی بهتره

هم در اینده دردسر نداری هم گیرو گور کمتری به نسبت amd داره

خودت به زودی متوجه میشی
😂

اینتل تصویب شد

والا من گیراییم ضعیفه خیلی وقت بود آنلاین نشده بودم  جریان جدیدی چیزی هست تو فروم؟

3 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

dvPBv7ur3b4fMrj6KzooDD-1200-80.jpg.thumb.webp.55a046819b006548576ab29cbd6ee8c6.webp

تو مولتی تسکینیگ و رندرینگ و طراحی و هزار تا کوفت و زهرمار دیگه پردازنده 14700K تا 2 برابر قوی تر از 7800X3D هستش. در کاربردهای ایشون مثل ادیت و رندر و افتر افکتس پردازنده 7800X3D یک آشغال به تمام معناست. اما .....

اگر منظورت گیمینگه، که 7800X3D تا 20 درصد توی FHD از 14700K قوی تره، توی 2K تا حدود 15 درصد و در 4K تا حدود 10 درصد از 14700K قوی تره.

آقا ممنون 14700K قطعی شد

فقط یه سوال Z690 برا پردازنده های نسل 12 بود  برا نسل 14 مورد استفاده قرار بگیره مشکلی ایجاد نمیکنه؟

لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

ارمین جان چون میدونم این تاپیک مستعد کل کل هست

گفتم تقریبا

منم بنچ مار ک ها، قیمت، فرکانس کاری، هسته و ترید رو چک کردم، ولی نخاستم خیلی مستقیم بگم

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
  • لایک 1
لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، Iman evo گفته است:

اینتل تصویب شد

والا من گیراییم ضعیفه خیلی وقت بود آنلاین نشده بودم  جریان جدیدی چیزی هست تو فروم؟

آقا ممنون 14700K قطعی شد

فقط یه سوال Z690 برا پردازنده های نسل 12 بود  برا نسل 14 مورد استفاده قرار بگیره مشکلی ایجاد نمیکنه؟

مشکلی نداره فقط باید قبل از استفاده از پردازنده 14700K مادربردت بایوسش آپدیت بشه. تا جایی که میدونم مادربرد Z690F امکان آپدیت بایوس به صورت خاموش رو داره.

فکر یه واترکولر در حد LT720 هم برای 14700K باش.

• لایک 1
لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

مشکلی نداره فقط باید قبل از استفاده از پردازنده 14700K مادربردت بایوسش آپدیت بشه. تا جایی که میدونم مادربرد Z690F امکان آپدیت بایوس به صورت خاموش رو داره.

فکر یه واترکولر در حد LT720 هم برای 14700K باش.

اوکیه
برا خنک کننده من نسل اول lc240 دارم  کفایت میکنه؟

لینک به دیدگاه

16 دقیقه قبل، Mr.jalilpour گفته است:

این تاپیک قراره خیلی پر سر و صدا بشه... 

از الان گفتم در جریان باشید 😁

از اون تاپیک های پر حاشیس XD

آقا جریان چیه؟
یکی منم روشن کنه

لینک به دیدگاه

16 دقیقه قبل، Iman evo گفته است:

آقا جریان چیه؟
یکی منم روشن کنه

بحث Intel و AMD همیشه تو فروم داغ بوده و هست. سوال شما هم خب تو همین مورد بود دیگه. سر همین دوستان میگن.

اما خب تو این مقایسه برنده معلومه، قطعا 14700K گزینه‌ی بهتریه.

ویرایش شده توسط Paxton
لینک به دیدگاه

خب انگشت دوستان سلامت باشه که با کوبیدن لایک خنده   خنده ای بر لب ما و تایپک آوردن🤣

21 دقیقه قبل، Paxton گفته است:

بحث Intel و AMD همیشه تو فروم داغ بوده و هست. سوال شما هم خب تو همین مورد بود دیگه. سر همین دوستان میگن.

اما خب تو این مقایسه برنده معلومه، قطعا 14700K گزینه‌ی بهتریه.

حله

والا برای همه بودجه تعیین کنندس که تو این رنج قیمتی فقط به این دو گزینه محدود شدم و اینتل شد انتخاب

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، Iman evo گفته است:

درود دوستان

بستگی داره شما درچه موردی بیشتر کار کنی

اگر نظر منو میخوای یه 7900 بردار چون از نظر بالانس توی گیم و ورک استیشن بالانس بهتری داره تا نسخه x3d

اما یه نکته کلا دقت نکردی و بقیه هم اشاره نکردن کولینگ شماست! شما 14700 بخری باید حداقل 12 پیاده شی برای کولینگ شما اون 12 رو میزاری رو پول سیپیوت و 7950x3d برمیداری و لذت اخرت میبری.

از فن بازی و ... هم دوری کن

منطقی جوابتو دادم و به نظر من اینتل به کارت نمیاد

3 ساعت قبل، Iman evo گفته است:

ببخشید ولی 2باررررررررررررررررررررررر 

بندازش بیرون کولر 10 تومنی هم جوابش نیست 

فقط کولر های نسل جدید با واتر پمپ معتبر و مدرن که قیمتشون از 12 شروع میشه 

البته lt720 هم خوبه ولی بازم لب مرز...

• لایک 1
لینک به دیدگاه

درود دوستان

درود

- عزیز ابتدا بودجه ای که برای تهیه باندل و سایر قطعات کنار گذاشتید رو اعلام بفرمائید ، چون در صورت انتخاب هریک از پلتفرم ها باید هزینه ای جداگانه برای خنک کننده پرداخت کنید.

- همه دوستان به خوبی اطلاع دارند که اینتل و انویدیا از نظر سازگاری و عملکرد بهتر با نرم افزارهای رندرینگ چند قدم جلوتر از ای ام دی هستند اما در پشتیبانی طولانی مدت از محصولات خود یک قدم عقب تر، به طوری که اینتل با عرضه نسل جدید و اجبار یوزر به استفاده از سوکت جدید شورش رو درآورده! موضوع دیگری که مطرحه دشواری مهار کردن حرارت تولیدشده پردازنده های اینتل هست، شما اگر مبلغ زیادی رو صرف خرید یک پردازنده میان رده یا بالارده اینتل می کنید باید این رو بدونید که قراره به قیمت یک سی پی یو دیگه خرج خنک کننده مایع براش بکنید که همین هزینه نهایی رو به شکل چشمگیری بالا میبره ؛ علاوه براین ، این کار نیازمند مهارت شما در کنترل دمای پردازنده اینتل و شیوه استفاده درست از اون کولر هست.

- مشکل بعدی مادربرد موردنیاز پردازنده های اینتل هست ، کافیه به مدار رگولاتور ولتاژ مادربردهای تولیدشده بر اساس پلتفرم اینتل دقت کنید! شما نه تنها ناچار هستید که برای پردازنده K خودتون فقط به سمت مادربردهای Z با قیمت بالا برید ، بلکه مصرف بالا اون پردازنده رو هم باید تحمل کنید. با مصرف برق و حرارت تولیدشده در نهایت همینکه پردازنده تون بتونه در رنج دمایی مطلوب کار کنه باید کافی باشه تا حتی به اورکلاک فکر هم نکنید! چون اور کردن پردازنده های اینتل مدت هاست که آرزو شده مگر به لطف خنک کننده های Open Loop که هرکسی از پس هزینش برنمیاد.

- از نظر پشتیبانی هم همانطور که گفتم قرار نیست مدت ها برای سوکت شما پردازنده عرضه بشه و سال بعد سوکت قبلی به راحت کنار گذاشته میشه.

- تا اینجا این وضعیت پلتفرم اینتل و پردازنده هاش بود ، اما اون طرف قضیه AMD هست. در زمینه سازگاری با نرم افزارهای رندرینگ قطعا به اینتل نخواهد رسید اما این دلیل نمیشه صفرکیلومتر هم باشه (بعد از اینتل قرار میگیره).

- برای تهیه خنک کننده حتی برای پردازنده های بالارده AM5 نیاز نخواهید داشت که خرج سنگین برای کولر انجام بدید و در وب کافیه جستجو کنید که غول های AMD چطور با کولرهای بادی قدرتمند خنک و حتی اور شدند ، امری که برای اینتل غیرممکنه.

- در زمینه پشتیبانی همه به خوبی میدونیم AMD هرکاری که تونسته انجام داده ، یک زمانی AMD بدهی زیادی بالا آورده بود و تا مرز تعطیل شدن رفت در نتیجه ناچار بود پلتفرم AM4 خودش رو به خوبی ساپورت بکنه ، خیلی ها پیش بینی کردند با بهبود یافتن شرایط مالی شرکت ، پلتفرم بعدی خودش رو به خوبی پشتیبانی نخواهد کرد و راه اینتل رو خواهد رفت. اما الان که شرکت در شرایط خوبی داره ای ام دی به قولش وفا کرده و برای AM5 هم رویکرد مثل همیشه رو داره. کاری به سیاست های پشت پرده ندارم اما هرچه که هست به نفع من و شما مصرف کنندس.

- در مورد مادربرد هم اینو بدونید که لازم نیست برای پردازنده های بالارده AMD یک مادربرد گران قیمت تهیه کنید. مادربردهای B ای ام دی نه تنها قیمت و امکانات خوبی دارند بلکه اجازه اورکلاک رو به کاربر میدن که یوزرهای اینتل از این امکانات محروم هستند.

- این نظر کسی هست که خودش رو کوچیک همه میدونه و تعصبی نسبت به برندی نداره بلکه تنها بر اساس مدارک و مستندات تصمیم میگیره ، سیستم خودم هم اینتلی هست.

- همه عزیزان اینجا حق استادی به گردن بنده دارند و نظراتشون محترمه ، اما گر نظر بنده رو میخواهید رفتن به سمت اینتل یک اشتباه به تمام معناست و از هر جهت باخت. شاید الان سیستم اینتلی قدرت زیادی در پردازش داشته باشه اما به یک سال نرسیده اینتل مثل یک زباله فراموشش میکنه و میگه بیا مادربرد جدید بخر.

شما میتونید سیستم با مادربرد چیپ B و پردازنده R7 7700X تهیه کنید ، طبیعتا به قدرت مندی 14700K نیست اما مشکل ذکرشده رو ندارید و با یک کولر بادی خنک میشه. اگر هم بودجه شو دارید مستقیما به سمت R9 7900X برید. نسخه های X3D انتخاب نکنید که در رندرینگ کم میارن. تا چندسال از نظر ارتقا و پشتیبانی خیالتون راحته.

از اینکه توضیحات طولانی شد عذرمیخوام🌸

ویرایش شده توسط Amin Heydari
  • لایک 7
لینک به دیدگاه

35 دقیقه قبل، Amin Heydari گفته است:

درود

- عزیز ابتدا بودجه ای که برای تهیه باندل و سایر قطعات کنار گذاشتید رو اعلام بفرمائید ، چون در صورت انتخاب هریک از پلتفرم ها باید هزینه ای جداگانه برای خنک کننده پرداخت کنید.

- همه دوستان به خوبی اطلاع دارند که اینتل و انویدیا از نظر سازگاری و عملکرد بهتر با نرم افزارهای رندرینگ چند قدم جلوتر از ای ام دی هستند اما در پشتیبانی طولانی مدت از محصولات خود یک قدم عقب تر، به طوری که اینتل با عرضه نسل جدید و اجبار یوزر به استفاده از سوکت جدید شورش رو درآورده! موضوع دیگری که مطرحه دشواری مهار کردن حرارت تولیدشده پردازنده های اینتل هست، شما اگر مبلغ زیادی رو صرف خرید یک پردازنده میان رده یا بالارده اینتل می کنید باید این رو بدونید که قراره به قیمت یک سی پی یو دیگه خرج خنک کننده مایع براش بکنید که همین هزینه نهایی رو به شکل چشمگیری بالا میبره ؛ علاوه براین ، این کار نیازمند مهارت شما در کنترل دمای پردازنده اینتل و شیوه استفاده درست از اون کولر هست.

- مشکل بعدی مادربرد موردنیاز پردازنده های اینتل هست ، کافیه به مدار رگولاتور ولتاژ مادربردهای تولیدشده بر اساس پلتفرم اینتل دقت کنید! شما نه تنها ناچار هستید که برای پردازنده K خودتون فقط به سمت مادربردهای Z با قیمت بالا برید ، بلکه مصرف بالا اون پردازنده رو هم باید تحمل کنید. با مصرف برق و حرارت تولیدشده در نهایت همینکه پردازنده تون بتونه در رنج دمایی مطلوب کار کنه باید کافی باشه تا حتی به اورکلاک فکر هم نکنید! چون اور کردن پردازنده های اینتل مدت هاست که آرزو شده مگر به لطف خنک کننده های Open Loop که هرکسی از پس هزینش برنمیاد.

- از نظر پشتیبانی هم همانطور که گفتم قرار نیست مدت ها برای سوکت شما پردازنده عرضه بشه و سال بعد سوکت قبلی به راحت کنار گذاشته میشه.

- تا اینجا این وضعیت پلتفرم اینتل و پردازنده هاش بود ، اما اون طرف قضیه AMD هست. در زمینه سازگاری با نرم افزارهای رندرینگ قطعا به اینتل نخواهد رسید اما این دلیل نمیشه صفرکیلومتر هم باشه (بعد از اینتل قرار میگیره).

- برای تهیه خنک کننده حتی برای پردازنده های بالارده AM5 نیاز نخواهید داشت که خرج سنگین برای کولر انجام بدید و در وب کافیه جستجو کنید که غول های AMD چطور با کولرهای بادی قدرتمند خنک و حتی اور شدند ، امری که برای اینتل غیرممکنه.

- در زمینه پشتیبانی همه به خوبی میدونیم AMD هرکاری که تونسته انجام داده ، یک زمانی AMD بدهی زیادی بالا آورده بود و تا مرز تعطیل شدن رفت در نتیجه ناچار بود پلتفرم AM4 خودش رو به خوبی ساپورت بکنه ، خیلی ها پیش بینی کردند با بهبود یافتن شرایط مالی شرکت ، پلتفرم بعدی خودش رو به خوبی پشتیبانی نخواهد کرد و راه اینتل رو خواهد رفت. اما الان که شرکت در شرایط خوبی داره ای ام دی به قولش وفا کرده و برای AM5 هم رویکرد مثل همیشه رو داره. کاری به سیاست های پشت پرده ندارم اما هرچه که هست به نفع من و شما مصرف کنندس.

- در مورد مادربرد هم اینو بدونید که لازم نیست برای پردازنده های بالارده AMD یک مادربرد گران قیمت تهیه کنید. مادربردهای B ای ام دی نه تنها قیمت و امکانات خوبی دارند بلکه اجازه اورکلاک رو به کاربر میدن که یوزرهای اینتل از این امکانات محروم هستند.

- این نظر کسی هست که خودش رو کوچیک همه میدونه و تعصبی نسبت به برندی نداره بلکه تنها بر اساس مدارک و مستندات تصمیم میگیره ، سیستم خودم هم اینتلی هست.

- همه عزیزان اینجا حق استادی به گردن بنده دارند و نظراتشون محترمه ، اما گر نظر بنده رو میخواهید رفتن به سمت اینتل یک اشتباه به تمام معناست و از هر جهت باخت. شاید الان سیستم اینتلی قدرت زیادی در پردازش داشته باشه اما به یک سال نرسیده اینتل مثل یک زباله فراموشش میکنه و میگه بیا مادربرد جدید بخر.

شما میتونید سیستم با مادربرد چیپ B و پردازنده R7 7700X تهیه کنید ، طبیعتا به قدرت مندی 14700K نیست اما مشکل ذکرشده رو ندارید و با یک کولر بادی خنک میشه. اگر هم بودجه شو دارید مستقیما به سمت R9 7900X برید. نسخه های X3D انتخاب نکنید که در رندرینگ کم میارن. تا چندسال از نظر ارتقا و پشتیبانی خیالتون راحته.

از اینکه توضیحات طولانی شد عذرمیخوام🌸

اواخر با فروش مادربرد و پردازنده خودم و یک مقدار از جیب خودم رنج ۳۵ ملیون دارم حالا یه خورده بیشتر یا کمتر  ولی زیر ۴۰ ملیون

49 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

بستگی داره شما درچه موردی بیشتر کار کنی

اگر نظر منو میخوای یه 7900 بردار چون از نظر بالانس توی گیم و ورک استیشن بالانس بهتری داره تا نسخه x3d

اما یه نکته کلا دقت نکردی و بقیه هم اشاره نکردن کولینگ شماست! شما 14700 بخری باید حداقل 12 پیاده شی برای کولینگ شما اون 12 رو میزاری رو پول سیپیوت و 7950x3d برمیداری و لذت اخرت میبری.

از فن بازی و ... هم دوری کن

منطقی جوابتو دادم و به نظر من اینتل به کارت نمیاد

ببخشید ولی 2باررررررررررررررررررررررر 

بندازش بیرون کولر 10 تومنی هم جوابش نیست 

فقط کولر های نسل جدید با واتر پمپ معتبر و مدرن که قیمتشون از 12 شروع میشه 

البته lt720 هم خوبه ولی بازم لب مرز...

با تهیه پلتفرم amd همچنان باید کولرمو عوض کنم؟

فن باز نیستم  ولی گرافیک همیشه بخاطر ضعف ای ام دی انویدیا برداشتم  

لینک به دیدگاه

21 دقیقه قبل، Iman evo گفته است:

اواخر با فروش مادربرد و پردازنده خودم و یک مقدار از جیب خودم رنج ۳۵ ملیون دارم حالا یه خورده بیشتر یا کمتر  ولی زیر ۴۰ ملیون

با تهیه پلتفرم amd همچنان باید کولرمو عوض کنم؟

فن باز نیستم  ولی گرافیک همیشه بخاطر ضعف ای ام دی انویدیا برداشتم  

درود

همونطور که دوستان گفتن اگر میری سمت 14700 پس تاوان کولر بالای 10 رو هم باید بدی و البته باید خودت رو برای کلنجار رفتن برای کنترل دما حتی با کولر خوب هم باید آماده کنی... یه نکته بسیار مهم کولر آبی عمر مفید داره و از کاراییش کم میشه...پس خوب فکراتو بکن که پشیمون نشی و نسل 14 آخرین نسل lga1700...و اگر z690 گرفتی آبدیت بایوس رو جدی بگیر سر همین بایوس فلش بک مادربرد که به فنا رفته کم نبوده...اگر خودت نمیتونی به کسی که بلده بسپار...

مقایسه 7700 رو با 13600k میدیدم اکثرا کامنتا محتواش این بود که دما برای ما مهمتره و اینکه طرف تونسته بود با کولر استوک ای ام دی 7700 رو روی 75 با 2 درصد کاهش عملکرد نگه داره واقعا جالب بود...

• لایک 1
لینک به دیدگاه

سلام و عرض ادب

کولرتون نمیدونم شما گفتین نسل یکش ولی من سرچ کردم نسل بندی نداشت 

توی سایت افسوس نسل نزده بود فقط مدل کولرتون رو سرچ کردم دیدم ساپورت AM5 رو داره البته باید ببینین براکتشو دارین یا میتونین پیدا کنین اینا..

در کل برای 7900x طبق تجربه کمی که من دارم فکر کنم کافی باشه.

@_Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ نظر شما چیه؟

شما میتونین یه x670 asus prime و یک 7900x با ۳۶-۳۷ خریداری کنین و براحتی استفاده کنید.

x670e asus tuf که یه های اند محسوب میشه یه جورایی حدودا 13 

یه 7900x هم میتونین تهیه کنین با حدودا 21 

اگه براکت AM5 رو دارین که هیچی واگرنه اونم با یه هزینه کم میتونین تهیه کنین.

یه پولی هم براتون میمونه.

• لایک 1
لینک به دیدگاه

کولری که با AM4 سازگار باشه با AM5 هم سازگاره نیازی به براکت اضافی یا کولر جدید ندارید...

ویرایش شده توسط mrp7
لینک به دیدگاه

من چشم بسته ای ام دی رو انتخاب میکنم. کاری به پرفورمانسش هم ندارم. اینتل جدیدا خیلی خراب کرده. از یه طرف خبر دستکاری بنچمارک ها و از طرف دیگه تحریم هاش رو تشدید کرده.

لینک به دیدگاه

اوکیه

خیر، عرض کردم LT720 باید تهیه کنید.

21 دقیقه قبل، mrp7 گفته است:

کولری که با AM4 سازگار باشه با AM5 هم سازگاره نیازی به براکت اضافی یا کولر جدید ندارید...

لزوما نه، فقط کولرهایی که براکت پشتی نداشته باشن با AM5 سازگارن.

• لایک 2
لینک به دیدگاه

به نظرم برو اینتل. به خاطر سازگاری رم. البته مزیت AMD اینه که ( تا آنجایی که میدانم ) جعبه باکس آکبند همیشه داریم ولی اینتل به صورت تری Tray فراوان است. ترجیجا جعبه باکس بگیر.هر چند قیمت بالاتر است.

اینم بنچ مارک TPU برای 14900K در توان مختلف :

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-14900k-raptor-lake-tested-at-power-limits-down-to-35-w/2.html

با کاهش توان به سطح 125 وات از 253 وات ، کارایی متوسط در غیر بازی تا 9.5 درصد کاهش پیدا میکند.

همینطور دمای هر کدام از توان :

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-14900k-raptor-lake-tested-at-power-limits-down-to-35-w/9.html

حالا دما در لود سنگین از 93.8 درجه به 58.6 درجه کاهش پیدا میکند.

این تست با کولر بادی Noctua NH-U14S و خمیر سلیکون Arctic MX-5 انجام شده.

همینطور تست سی پی یو 14700K  با کولر آبی Arctic Liquid Freezer II به همراه خمیر سلیکون Arctic MX-5 ، دما برای حالت پیشفرض 98.3 درجه است

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i7-14700k/24.html

حالا با این کولری که داری باید توان سی پی یو بیاری تو 125 وات و بی خیال نهایتا 10 درصد کاهش کارایی بشی تادمای خوبی داشته باشی.

به نظرم ارزش ندارد سی پی یو رو تو ماکزیمم پرفورمانس بزاری. چون به معنای دمای زیاد و مصرف بالا است.

• لایک 3
لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...