رفتن به مطلب

بررسی مانیتور Cooler Master GA271

Recommended Posts

این مانیتور به قیمت اقتصادی 10 میلیون تومان با گارانتی 3 ساله الماس ایرانیان خریدم. دنبال مانیتوری میگشتم که 1440p باشد که بتوانم با آن کار کورل درا و اتوکد انجام بدهم.

مشخصات فنی مانیتور :

https://www.displayspecifications.com/en/model/a30333fb

تست انجام شده توسط سایت های خارجی :

https://www.displayninja.com/cooler-master-ga271-review

https://www.igorslab.de/en/the-cooler-master-ga271-the-first-va-panel-in-the-test-is-it-a-1440p-gaming-budget-model-or-just-a-second-monitor-for-the-home-office

https://www.hkepc.com/21505/窮人_2K_100Hz_電競丐_Mon_Cooler_Master_GA271_27_電競顯示器實測

مشخصات فنی پنل :

CSOT - SG2701G01-3

https://panelook.com/sizmodlist.php?st=&pl=&so_attr=&sizes[]=2700&brand_family=29&resolution_pixels=45950&display_mode_lc_family=2

البته دو گزینه دیگر هم وجود دارد از جمله :

مانیتور 27 اینچ QHD مسترتک مدل PA274iQ

مانیتور 27 اینچ QHD اسکپتر مدل W271QHIR

هردو بالا پنل IPS و قیمتی کمتر از 10 تومن دارند

و یک مانیتور دیگر :

مانیتور 27 اینچ 4K اسکپتر مدل U279HQ که مشخصات فنی طبق ادعای سازنده : https://panelook.com/MV270QUM-N50_BOE_27_LCM_overview_51444.html

ولی قیمتش 14 تومن بود که از عهده خرید بنده خارج بود بنابراین با توجه به اینکه ریوهایی درباره برند ایرانی وجود نداشت تصمیم به خرید کولرمستر گرفتم.

نظرات بنده :

پنل VA اصلا برای بازی ساخته نشده و نخواهد توانست با IPS رقابت کند. مشکل Black smearing حاد است.این مشکل در کولر مستر دیدم اونم فقط تو بازی Diablo Immortal که نوشته سفید با پس زمینه مشکی ( همان یک جدول مستطیل به صورت دیالوگ بالا سر کاراکتر تو بازی است ).در بازی destiny 2 , WoW Warcraft مشکلی ندیدم و قابل قبول بود.

ولی نکته ای من متوجه شدم واقعا نمایش فیلم در مانیتور بسیار خیره کننده بود.مخصوصا فیلم Damsel و John Wick Chapter 4 که فضای تاریک به خوبی نشان میدادند. یک کلیپ تبلیغاتی 4K متعلق به سونی هم داشتم که از قضا خودش Wide Gamut داشت یعنی کلیپ حاوی Color Space : ITU-R BT.2020 داشت که اگر با VLC به صورت Full screen پخش کنید خود برنامه سعی میکند با حالت Wide Gamut برود که به نظرم رنگهاش بسیار خیره کننده و زنده بود. میتوانید کلیپ که بتواند رنگ 10 بیت در مانیتور نشان دهد را اینجا دانلود کنید :

https://kodi.wiki/view/Samples

برای HDR اصلا بی خیال شوید که مانیتور قادر نیست به صورت واقعی نشان دهد.البته طبیعی است که مانیتور با HDR واقعی قیمت سرسام آوری دارند.

سایز 27 برای بنده آزار دهنده بود به دلیل روشنایی زیاد و روشنایی تا حد زیادی کاهش دادم .بیشترین استفاده از سایز 27 فقط در محیط طراحی گرافیک است تا حد زیادی متوجه می شوید که تا چه حد تاثیر گذار است ولی برای طراحی وب سایت اصلا مناسب نیست.اما برای چک وب سایت با Web inspect بسیار خوب است و برای طراحی وب سایت بنده از مانیتور 19 اینچ قدیمی AOC 931WX ( با رزولوشن 1680 در 1050 ) استفاده می کنم که تاریخ تولید به سال 1389 بر میگردد.

مانیتور توانایی استفاده از رنگ 10 بیتی در بازی  اونم فقط در رزولوشن 2560 در 1440 را دارد ، چون کارت گرافیک بنده Rx480 توانایی ندارد لذا به فول اچ دی تغییر میدهم اگر تنظیم Color Depth در درایور ای ام دی روی 10 بیت باشد ، صفحه مانیتور سیاه می شود.

نکته ای که من تعجب کردم که میتوانید مقدار Color Depth در درایور AMD Adrenalin را به 12 بیت تغییر بدهید آنهم فقط با کابل HDMI.

تلاش کردم قابلیت Freesync در بازی فعال کنم که به دلایلی موفق نشدم وجود این قابلیت احساس کنم.

یک مشکل دیگر اینکه پایه ها ثابت هستن و نمیتوان افقی یا عمودی تغییر داد.بنابراین دو عدد چوب با ضخامت هر کدام 3 سانتی آماده کردم که بتوانم مانیتور بالا ببرم.

لینک به دیدگاه

درود 

مانیتور backlight bleed هم داشت؟

Black smearing در چه حد بود میشه با اور درایو مقدارش رو کم کرد?

مانیتور داخل مشخصات 8+frc یا همون 10 بیتی ...هیچ شکستگی رنگی توی یه طیف رو مشاهده کردید یا کارشو خوب انجام میده؟

لینک به دیدگاه

نمیدانم که مقدار مجاز backlight bleed چقدر است چون هر پنل VA و IPS اینا همیشه backlight bleed دارند ولی اینکه چگونه باید باشد معیارش نمیدانم فقط اینجا عکس گرفتم از موبایل نوکیا 3.1 پلاس .البته کیفیت عکس خیلی پایین است.

عکس اولی ا تنظیم مانیتور Bright و Contrast و Black stabilization مقادیر همگی صفر

عکس وسط با تنظیم کارخانه مانیتور حالت (Standard) مقادیر  Bright و Contrast و Black stabilization به ترتیب : 80 , 50 , 5

عکس پایینی با تنظیم خودم ، مقادیر  Bright و Contrast و Black stabilization به ترتیب : 35 , 35 , 5

برای Black smearing متاسفانه تنظیمات اوردرایو اصلا کمکی به کاهش اون نکرد یعنی من احساس نکردم که کاهش قابل ملموس ببینم.

برای پخش کلیپ 10 بیتی من شکستگی رنگ ندیدم البته چون با مانیتور رده بالا کار نکردم نمیدانم چطوری میشه با مانیتور رده بالا مقایسه کرد.اگر لینکی دارید میتوانید اینجا بگذارید تا من مقایسه کنم.

Zero.jpg

Default_Value.jpg

My_Value.jpg

ویرایش شده توسط BehrouzSedigh
لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، BehrouzSedigh گفته است:

نمیدانم که مقدار مجاز backlight bleed چقدر است چون هر پنل VA و IPS اینا همیشه backlight bleed دارند ولی اینکه چگونه باید باشد معیارش نمیدانم فقط اینجا عکس گرفتم از موبایل نوکیا 3.1 پلاس .البته کیفیت عکس خیلی پایین است.

عکس اولی ا تنظیم مانیتور Bright و Contrast و Black stabilization مقادیر همگی صفر

عکس وسط با تنظیم کارخانه مانیتور حالت (Standard) مقادیر  Bright و Contrast و Black stabilization به ترتیب : 80 , 50 , 5

عکس پایینی با تنظیم خودم ، مقادیر  Bright و Contrast و Black stabilization به ترتیب : 35 , 35 , 5

برای Black smearing متاسفانه تنظیمات اوردرایو اصلا کمکی به کاهش اون نکرد یعنی من احساس نکردم که کاهش قابل ملموس ببینم.

برای پخش کلیپ 10 بیتی من شکستگی رنگ ندیدم البته چون با مانیتور رده بالا کار نکردم نمیدانم چطوری میشه با مانیتور رده بالا مقایسه کرد.اگر لینکی دارید میتوانید اینجا بگذارید تا من مقایسه کنم.

Zero.jpg

Default_Value.jpg

My_Value.jpg

معمولن پنل va بکلایت بلییدی خیلی کمتری نسبت به ips داره و تصاویری که شما گذاشتید بک لایت بلیید نداره بیشتر glow هست که طبیعیه و آزار دهنده نیست...و دوربین گوشی هم از اون چیزی که هست بیشتر نشون میده فکر کنم اون چیزی که شما به چشم میبینید کمتر هست...

وقتی مانیتور رو روی 100 هرتز میزارید اور درایو رو نرمال قرار بدید و در حالت 75 و 60 اوردرایو رو ادونسد بزارید تاثیرش بیشتر هست...

یه عکس از غروب آفتاب پس زمینه دسکتابتون بزارید طیف رنگها بیشتر مشخص اگر شکستگی بین مرز رنگها ندید یعنی کارشو درست انجام میده...

این مانیتور روشنایی و کنتراست واقعن خوبی داره و رزولوشن 2k البته تاخیرش یکم بالاست ولی با توجه به قیمتش قابل چشم پوشیه...بهترین مانیتورای va هم black smearing رو دارن ولی خوب حداقل میشه تحملش کرد ولی بک لایت بلیید و کنتراست افتضاح ips اصلا قابل تحمل نیست...

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، phoenixia گفته است:

معمولن پنل va بکلایت بلییدی خیلی کمتری نسبت به ips داره و تصاویری که شما گذاشتید بک لایت بلیید نداره بیشتر glow هست که طبیعیه و آزار دهنده نیست...و دوربین گوشی هم از اون چیزی که هست بیشتر نشون میده فکر کنم اون چیزی که شما به چشم میبینید کمتر هست...

وقتی مانیتور رو روی 100 هرتز میزارید اور درایو رو نرمال قرار بدید و در حالت 75 و 60 اوردرایو رو ادونسد بزارید تاثیرش بیشتر هست...

یه عکس از غروب آفتاب پس زمینه دسکتابتون بزارید طیف رنگها بیشتر مشخص اگر شکستگی بین مرز رنگها ندید یعنی کارشو درست انجام میده...

این مانیتور روشنایی و کنتراست واقعن خوبی داره و رزولوشن 2k البته تاخیرش یکم بالاست ولی با توجه به قیمتش قابل چشم پوشیه...بهترین مانیتورای va هم black smearing رو دارن ولی خوب حداقل میشه تحملش کرد ولی بک لایت بلیید و کنتراست افتضاح ips اصلا قابل تحمل نیست...

بنده مانیتور gm27 cqs از همین کولر مستر رو دارم black smearing کمه اینقدر کمه که ازار دهنده نیست اصلا

از ایسر ips گیمینگ به این مهاجرت کردم از این کولر مستر بیشتر راضیم

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، phoenixia گفته است:

در رابطه backlight bleed دیشب من تمام صفحات میتوانستم نور آبی بسیار کم رنگ یا Gray متمایل به آبی یا بنفش ببینم اما اینکه یک قسمتی از صفحات مانیتور نشتی نور زیادی نشون بده من ندیدم ولی مورد Glow تو صفحات یکنواخت بود.چیز عجیب بود که از بالا پایین چپ راست نگاه کردم تمام نور سفید به طور یکنواخت پخش شده بودند.  من تست زیر انجام دادم :

https://lightbleedtest.com/#

https://lcdtech.info/en/tests/dead.pixel.htm

یک مورد من فهمیدم که 100 هرتز فقط تو  HDMI ( چه 8 بیتی یا 10 بیتی ) کار میکند ، از آنجاییکه Freesync فقط توی حالت DP کار میکنه و ورژن DP از نوع 1.2 هست ، من نتونستم 100 هرتز با عمق رنگ 8 بیتی بزنم فقط تو 6 بیتی کار کرد.حتی 75 هرتز با 10 بیتی کار نمیکند.تنها زمانی موفق شدم 75 هرتز بگیرم که مقدار Color Depth در درایور ای ام دی رو به YCbCr 4:2:2 تغییر بدهم.این نکته ای بود که من تفاوت بین ورژن 1.2 و 1.4 متوجه شدم احتمالا ورژن 1.4 مقدار 100 هرتز با 10بیت با فول RGB کار کند.

برای حالت black smearing  هم تو 100 هرتز گذاشتم عملکرد در بازی diablo immortal بسیار بهتر از از 60 هرتز شد یعنی مقدار اوردرایو را روی Advanced گذاشتم. ولی یک مشکل است فن کارت گرافیک رفت تو دور کامل! (RX 480 ) برای همین من برگشتم 60 هرتز. اگر به فول اچ دی بروم کیفیت بازی بسیار بد می شود یعنی حالت Blur بسیار تشدید می شوند.

یک مشکل هم دیدم نمیدانم کسی این مورد دیده یا نه اونم موقع مشاهده کلیپ 10 بیتی من در سمت چپ به فاصله 3 میلی متر از لبه مانیتور یک چیزی مثل روح یعنی Ghosting دیدم.یک نوار کامل ( از بالا تا پایین ) به ضخامت 3 میلیمتر. این مشکل در سمت راست وجود نداره.

در رابطه با شکستگی رنگ در عکس نمیدانم چطوری است اگر عکسی دارید اینجا بگذارید تا من تحقیق کنم.

ویرایش شده توسط BehrouzSedigh
لینک به دیدگاه

17 ساعت قبل، WAR گفته است:

بنده مانیتور gm27 cqs از همین کولر مستر رو دارم black smearing کمه اینقدر کمه که ازار دهنده نیست اصلا

از ایسر ips گیمینگ به این مهاجرت کردم از این کولر مستر بیشتر راضیم

پنل شما کیفیت بالاتری داره و زمان تاخیر کمتر به خاطر همین black smearing کمتری دارید....ولی در کل قابل چشم پوشیه در عوض کنتراست عالی دریافت میکنید....کنتراست افتضاح ips قابل تحمل نیست

15 ساعت قبل، BehrouzSedigh گفته است:

در رابطه backlight bleed دیشب من تمام صفحات میتوانستم نور آبی بسیار کم رنگ یا Gray متمایل به آبی یا بنفش ببینم اما اینکه یک قسمتی از صفحات مانیتور نشتی نور زیادی نشون بده من ندیدم ولی مورد Glow تو صفحات یکنواخت بود.چیز عجیب بود که از بالا پایین چپ راست نگاه کردم تمام نور سفید به طور یکنواخت پخش شده بودند.  من تست زیر انجام دادم :

https://lightbleedtest.com/#

https://lcdtech.info/en/tests/dead.pixel.htm

یک مورد من فهمیدم که 100 هرتز فقط تو  HDMI ( چه 8 بیتی یا 10 بیتی ) کار میکند ، از آنجاییکه Freesync فقط توی حالت DP کار میکنه و ورژن DP از نوع 1.2 هست ، من نتونستم 100 هرتز با عمق رنگ 8 بیتی بزنم فقط تو 6 بیتی کار کرد.حتی 75 هرتز با 10 بیتی کار نمیکند.تنها زمانی موفق شدم 75 هرتز بگیرم که مقدار Color Depth در درایور ای ام دی رو به YCbCr 4:2:2 تغییر بدهم.این نکته ای بود که من تفاوت بین ورژن 1.2 و 1.4 متوجه شدم احتمالا ورژن 1.4 مقدار 100 هرتز با 10بیت با فول RGB کار کند.

برای حالت black smearing  هم تو 100 هرتز گذاشتم عملکرد در بازی diablo immortal بسیار بهتر از از 60 هرتز شد یعنی مقدار اوردرایو را روی Advanced گذاشتم. ولی یک مشکل است فن کارت گرافیک رفت تو دور کامل! (RX 480 ) برای همین من برگشتم 60 هرتز. اگر به فول اچ دی بروم کیفیت بازی بسیار بد می شود یعنی حالت Blur بسیار تشدید می شوند.

یک مشکل هم دیدم نمیدانم کسی این مورد دیده یا نه اونم موقع مشاهده کلیپ 10 بیتی من در سمت چپ به فاصله 3 میلی متر از لبه مانیتور یک چیزی مثل روح یعنی Ghosting دیدم.یک نوار کامل ( از بالا تا پایین ) به ضخامت 3 میلیمتر. این مشکل در سمت راست وجود نداره.

در رابطه با شکستگی رنگ در عکس نمیدانم چطوری است اگر عکسی دارید اینجا بگذارید تا من تحقیق کنم.

از vrr هم استفاده بکنید افت فریم هارو خیلی روون میکنه براتون

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...