رفتن به مطلب

مشاوره SSD NVMe 2TB کارکرده و کاملا سالم + مبدل M2 SSD NVMe به PCI-E 3.0 X4

Recommended Posts

سلام و احترام خدمت عزیزان LionComputerی 🙂

طاعات و عبادات شما مقبول درگاه حق تعالی باشه إن شاء الله 💐

پیشاپیش عید نوروزتون مبارک! 🙂 روزگارتون پر از برکت 🙂

خریدار یک دانه SSD NVMe 2TB کارکرده هستم + کارت تبدیل M2 SSD NVMe به PCI-E 3.0 X4 ، برای استفاده روی بورد MSI Z68G55_B3 🙂

یه چی مثل XPG GAMMIX S70 BLADE (و یا حتی بهتر!) 🙂

بابت دانش ناچیز سخت‌افزاریم، بنده رو به بزرگواری خودتون ببخشید 💐

سیستم:

i7-3770

RX 6600XT

2x8GB DDR3 1600MHz

سرعت خواندن و نوشتنش، کم کم کم دیگه 5GB/s باشه! 🙂

(امکان داره چنین چیزی اصلا؟ نمیدونم حداکثر سرعت PCIe Gen 3 رو. نسل چهارش روی اون مبدله نصب میشه؟ روی بورده قابل استفاده‌اس؟ 🤔)

گارانتی هم نداشت خیلی مهم نیست، فقط کاملا سالم باشه.

اگر 4 ترابایتی هم داشتید که نصف عمر نوشتاریش استفاده شده، اما 100% سالمه، و حاضرید که در حد 5~4 میلیون تومان بفروشیدش، بفرمایید.

(البته ببخشید، قصد جسارت ندارم. یه وقت سوء تفاهم نشه)

موردی اگر برای فروش سراغ دارید، می‌تونید در همین تاپیک و یا از طریق پیام خصوصی محبت بفرمایید. در صورت تایید، خدمتتون اطلاع میدم. 🙂

ویرایش شده توسط Rasoul.A
لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، Rasoul.A گفته است:

کارت تبدیل M2 SSD NVMe به PCI-E 3.0 X4 ، برای استفاده روی بورد MSI Z68G55_B3

سلام و ادب و احترام رسول جاان.خوبی خوشی میزونی برقراری؟

آقا اگه با تبدیل میخوای استفاده کنی برای درایو ویندوز(C) نمیتونی استفاده کنی.بوت نمیکنه!

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، Elderado گفته است:

سلام و ادب و احترام رسول جاان.خوبی خوشی میزونی برقراری؟

آقا اگه با تبدیل میخوای استفاده کنی برای درایو ویندوز(C) نمیتونی استفاده کنی.بوت نمیکنه!

علیکم السلام جناب Elderadoی عزیز 🤗

قربان شما، سلامت باشید 💐

نه، برای ویندوز نمیخوام، اما برنامه‌های سنگین و سبک رو انتقال خواهم داد روی این. اگر سالیانی بعد، دوباره قصد ارتقاء سیستم داشته باشم، موقعی که DDR8 رایج شده باشه، اون موقع من اینو روی DDR4 نصب کنم و استفاده برای سیستم عامل! 😄

خیلی خیلی خیلی ممنون از راهنمایی‌تون. 🙂

لینک به دیدگاه

بنده دو عدد مبدل موجود دارم ....یکی برند icybox که نسل چهار هست همراه با پد حرارتی و هیتسینگ و نورپردازی argb بسیار زیبا ک از انگلیس اومده 

یکی نسل سه هست برند ایسوس بدون هیتسینگ ...خواستید در خدمتم

LD0005711783_1.jpg

51i0pOAC5DL._AC_UF350,350_QL80_.jpg

images.jpeg

1710924056861.jpg

ویرایش شده توسط ice face
لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۱/۱ در 09:38، ice face گفته است:

بنده دو عدد مبدل موجود دارم ....یکی برند icybox که نسل چهار هست همراه با پد حرارتی و هیتسینگ و نورپردازی argb بسیار زیبا ک از انگلیس اومده 

یکی نسل سه هست برند ایسوس بدون هیتسینگ ...خواستید در خدمتم

سلام و ادب 🙂

عیدتون مبارک 💐

خیلی ممنون. اصل کاری، SSD هستش که هنوز خریداری نشده.

اون مبدل نسل چهار، روی بورد MSI Z68G55_B3 قابل استفاده‌اس؟ میشه روی این مبدل، SSD نسل 3 نصب کرد؟ 🤔

بی‌زحمت قیمت هر دو مورد رو هم محبت بفرمایید. 🙂

لینک به دیدگاه

ممنونم همینطور شما

هم نسل سه رو ساپورت میکنه هم نسل چهار ،،،برایه شما مادربردتون نسل سه هست و این مبدل برایه شما هزینش بالا میشه و کاربرد نسل سه رو داره 

و شما باید نسل سه خریداری کنید ...مبدل نسل سه ۵۰۰

نسل چهار ۱۵۰۰

ویرایش شده توسط ice face
لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۱/۲ در 20:26، ice face گفته است:

ممنونم همینطور شما

هم نسل سه رو ساپورت میکنه هم نسل چهار ،،،برایه شما مادربردتون نسل سه هست و این مبدل برایه شما هزینش بالا میشه و کاربرد نسل سه رو داره 

نسل چهار ۱۵۰۰

سلامت باشید 💐

دم شما مذاب 😄🤗

روی مبدل نسل 3، میشه SSD نسل 4 نصب کرد؟ 🤔

لینک به دیدگاه

23 ساعت قبل، ice face گفته است:

بله ولی سرعتش همون به میزان pcie3 هست

به گمانم اگر SSD نسل چهار بخرم، آینده‌نگرانه‌تر باشه!

سخت‌افزار اصلی فعلا خریداری بشه اول، تا بعدش برم سراغ مبدلش. 🙂

خیلی ممنون از راهنمایی‌تون 💐

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Rasoul.A گفته است:

@ARMIN 🙂

برادر شما مادربردت اصلا SSDهای NVMe رو پشتیبانی نمیکنه. فقط میتونی SSD ساتا استفاده کنی با مادربرد MSI Z68G55_B3

هر زمان مادربردی گرفتی که از اس اس دی های NVMe پشتیبانی کنه، بعدا میتونی بری سراغ خرید اس اس دی های Gen.3 یا Gen.4 و بعضا مبدلش.

در ۱۴۰۳/۱/۲ در 22:56، ice face گفته است:

ممنونم همینطور شما

نسل چهار ۱۵۰۰

شما بی زحمت با رسم شکل و نمودار توضیح بده چطوری مادربرد MSI Z68G55_B3 از حافظه های SSD NVMe نسل 3 پشتیبانی میکنه؟

لینک به دیدگاه

11 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

برادر شما مادربردت اصلا SSDهای NVMe رو پشتیبانی نمیکنه. فقط میتونی SSD ساتا استفاده کنی با مادربرد MSI Z68G55_B3

هر زمان مادربردی گرفتی که از اس اس دی های NVMe پشتیبانی کنه، بعدا میتونی بری سراغ خرید اس اس دی های Gen.3 یا Gen.4 و بعضا مبدلش.

شما بی زحمت با رسم شکل و نمودار توضیح بده چطوری مادربرد MSI Z68G55_B3 از حافظه های SSD NVMe نسل 3 پشتیبانی میکنه؟

ویرایش شده توسط ice face
لینک به دیدگاه

18 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

سلام آقا آرمین بزرگوار 🙂

ببخشید، قصد مزاحمت نداشتم. شما رو تگ کردم که اگر موردی برای فروش داشتید احیانا، و این تاپیک رو تا به حال نخونده بودید، بدونید که خریداریم 🙂

قبلا SSD NVMe 1TB رو با مبدل روی همین بورد استفاده می‌کردم که به علت نیاز مالی، فروختمش. به نظرتون بودجه رو اختصاص بدم به تعویض و ارتقاء سیستم، بهتره نه؟ (مثلا Ryzen 7 1800x)

اگر اشتباه نکنم، فکر کنم منظور ایشون، نسل سوم PCI-E بودش که بورد بنده داره. (برای کارت تبدیل NVMe به PCI-E) 💐

ویرایش شده توسط Rasoul.A
لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Rasoul.A گفته است:

سلام آقا آرمین بزرگوار 🙂

ببخشید، قصد مزاحمت نداشتم. شما رو تگ کردم که اگر موردی برای فروش داشتید احیانا، و این تاپیک رو تا به حال نخونده بودید، بدونید که خریداریم 🙂

قبلا SSD NVMe 1TB رو با مبدل روی همین بورد استفاده می‌کردم که به علت نیاز مالی، فروختمش. به نظرتون بودجه رو اختصاص بدم به تعویض و ارتقاء سیستم، بهتره نه؟ (مثلا Ryzen 7 1800x)

اگر اشتباه نکنم، فکر کنم منظور ایشون، نسل سوم PCI-E بودش که بورد بنده داره. (برای کارت تبدیل NVMe به PCI-E) 💐

رسول جان، اون زمانی که مادربرد شما ساخته شد، اصلا NVMe وجود نداشت. پروتکل NVMe از مادربردهای Z100 وارد کلاس کاربری شد. یعنی Z68 که هیچی، Z77 هم نداشت، Z87 هم نداشت، Z97 از طریق آپدیت بایوس بعضی مدلهاش امکان پشتیبانی از NVMe بدست آورد و سر آخر در Z100 این پشتیبانی به صورت پیش فرض اضافه شد. بنابراین مادربرد شما چیزی رو که هنوز اختراع نشده چطوری روی مادربرد شما کار می کرده؟

تنها حالتی که ممکنه یک حافظه NVMe رو مادربردهای قدیمی کار کنه اینکه به صورت دستی بایوس ماد شده با پشتیبانی از پروتکل NVMe به این مادربرد ها تزریق بشه. شما چنین کاری کردی؟

ما چیزی به اسم کارت تبدیل NVMe به PCIe نداریم.

NVMe یک پروتکل هست، زبانی است که حافظه SSD با اون زبان با چیپست یا پردازنده حرف میزنه. پروتکل تبدیل پذیر نیست. اما رابط اتصالی است که حافظه مجهز به پروتکل NVMe از اون طریق به سیستم متصل میشه. PCI Express هست. حالا یه درگاهی داریم به اسم M.2 که به رابط PCI-E وصل میشه.

بنابراین چیزی که دنبالش هستین یک نوع Add In Card یا کارت توسعه است که یک درگاه M.2 رو به اسلات PCI-E متصل کنه. من این کارت توسعه رو دارم، فروش قاب SSD سابرنت SABRENT PCIe X4 Card  اما به مادربرد شما نمیخوره، مگه اینکه دستی پشتیبانی از پروتکل NVMe به بایوس اضافه شده باشه.

در مورد خرید سیستم جدید، صد در صد توصیه ام به همین مورده که سیستم رو ارتقا بدین. و ترجیحا اینتل باشه.

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

رسول جان، اون زمانی که مادربرد شما ساخته شد، اصلا NVMe وجود نداشت. پروتکل NVMe از مادربردهای Z100 وارد کلاس کاربری شد. یعنی Z68 که هیچی، Z77 هم نداشت، Z87 هم نداشت، Z97 از طریق آپدیت بایوس بعضی مدلهاش امکان پشتیبانی از NVMe بدست آورد و سر آخر در Z100 این پشتیبانی به صورت پیش فرض اضافه شد. بنابراین مادربرد شما چیزی رو که هنوز اختراع نشده چطوری روی مادربرد شما کار می کرده؟

تنها حالتی که ممکنه یک حافظه NVMe رو مادربردهای قدیمی کار کنه اینکه به صورت دستی بایوس ماد شده با پشتیبانی از پروتکل NVMe به این مادربرد ها تزریق بشه. شما چنین کاری کردی؟

ما چیزی به اسم کارت تبدیل NVMe به PCIe نداریم.

NVMe یک پروتکل هست، زبانی است که حافظه SSD با اون زبان با چیپست یا پردازنده حرف میزنه. پروتکل تبدیل پذیر نیست. اما رابط اتصالی است که حافظه مجهز به پروتکل NVMe از اون طریق به سیستم متصل میشه. PCI Express هست. حالا یه درگاهی داریم به اسم M.2 که به رابط PCI-E وصل میشه.

بنابراین چیزی که دنبالش هستین یک نوع Add In Card یا کارت توسعه است که یک درگاه M.2 رو به اسلات PCI-E متصل کنه. من این کارت توسعه رو دارم، فروش قاب SSD سابرنت SABRENT PCIe X4 Card  اما به مادربرد شما نمیخوره، مگه اینکه دستی پشتیبانی از پروتکل NVMe به بایوس اضافه شده باشه.

در مورد خرید سیستم جدید، صد در صد توصیه ام به همین مورده که سیستم رو ارتقا بدین. و ترجیحا اینتل باشه.

نه به اطلاعات بسی وافر شما، نه به نادانی وافرتر من 🥲💐

نه، من همچین کاری نکردم. بایوس هم به جز ترتیب بوت، مابقی روی حالت پیش‌فرض هستش. (اگر درست یادم بیاد)

پس اشتباه می‌گفته‌ام 🥲 باید می‌گفتم M.2، درسته؟

بله، همون «کارت توسعه» بود فکر کنم.

ببخشید، شرمنده.

XPG GAMMIX S70 BLADE رو با کارت توسعه، روی این بورد میشه نصب و استفاده کنم دیگه، درسته؟

اینتل خیلی گرونه نسبت به AMD. بودجه‌ی بنده هم بسی محدود. 🙂

شما باندلی سراغ دارید (حالا چه اینتل چه AMD. برند مهم نیست) که با سیستم خودم عوضش کنم و 5~4 میلیون تومان بپردازم؟

لینک به دیدگاه

من تاپیک شما رو به بخش مشاوره انتقال دادم چون حق دوستانی که در بازارچه تاپیک دارند داشت ضایع میشد به دلیل آپ خوردن های بی جهت این تاپیک. هر زمان انشاالله تصمیم گرفتید دقیقا چه چیزی میخواهید بخرید، تاپیک دیگری در بخش بازارچه بزنید.

54 دقیقه قبل، Rasoul.A گفته است:

نه، من همچین کاری نکردم. بایوس هم به جز ترتیب بوت، مابقی روی حالت پیش‌فرض هستش. (اگر درست یادم بیاد)

پس اشتباه می‌گفته‌ام 🥲 باید می‌گفتم M.2، درسته؟

بله، همون «کارت توسعه» بود فکر کنم.

ببخشید، شرمنده.

یه زمانی حافظه های M.2 داشتیم که از پروتکل AHCI پشتیبانی می کردند، قیافه اشون شبیه همین اس اس دی های NVMe بود، درگاه مشابه M.2 داشتند اما پروتکل AHCI رو پشتیبانی میکردند، اون نوع حافظه ها - که الان منسوخ شدند - به مادربرد شما میخورد و میتوانستین با کارت توسعه به مادربرد وصلش کنید.

من نمیدونم حالا اون حافظه ی M.2 که داشتید AHCI بوده یا نه، اما این تنها چیزیه که به ذهنم میرسه و طبق اطلاعات روی سایت MSI به این مادربرد بایوس رسمی با پشتیبانی NVMe ارائه نشده پس NVMe ساپورت نمیکنه.

XPG GAMMIX S70 BLADE رو با کارت توسعه، روی این بورد میشه نصب و استفاده کنم دیگه، درسته؟

داداش من تو بیس داستان باهات مشکل دارم، مادربرد شما از اس اس دی های NVMe پشتیبانی نمیکنه، بعد شما پیشنهاد SSD NVMe Gen .4 میدی؟

بعد اصلا بیا تصور کنیم در دنیای موازی، این حافظه ای که نام بردی رو بشه به صورت معجزه آسایی به مادربرد شما وصل کرد، اصلا Input/Output سیستم شما نمیتونه پهنای باند اون اس اس دی رو پشتیبانی کنه. شما در بهترین و رویایی ترین حالت ممکن روی اون مادربرد بتونید به سرعت 560MB/s برای حافظه ذخیره سازی برسید، بعد میخواید S70 BLADE رو که 7000MB/s سرعت داره، با یک هفتم توانش، روی مادربردتون مثل یک SSD ساتا با سرعت 560MB/s استفاده کنید که چه اتفاقی بیفته؟؟

شما بدنه مرسدس بنز رو میخواین روی دوچرخه بگذارین باهاش رکاب بزنید که چی بشه؟ وقتی نمیتونید از سرعت و توانایی SSD Gen.4 استفاده کنید، چه فایده ای داره؟ با دوچرخه که نمیشه به سرعت و شتاب مرسدس بنز رسید، حتی اگر بدنه مرسدس بنز روی دوچرخه باشه.

حرفهاتون اصلا منطقی نیست. مادربرد شما فقط SSD ساتا پشتیبانی میکنه و براش اس اس دی ساتا تهیه کنید، چه اشکالی داره؟ چه مشکلی داره اس اس دی ساتا؟

اینتل خیلی گرونه نسبت به AMD. بودجه‌ی بنده هم بسی محدود. 🙂

شما باندلی سراغ دارید (حالا چه اینتل چه AMD. برند مهم نیست) که با سیستم خودم عوضش کنم و 5~4 میلیون تومان بپردازم؟

خیر سراغ ندارم.

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

من تاپیک شما رو به بخش مشاوره انتقال دادم چون حق دوستانی که در بازارچه تاپیک دارند داشت ضایع میشد به دلیل آپ خوردن های بی جهت این تاپیک. هر زمان انشاالله تصمیم گرفتید دقیقا چه چیزی میخواهید بخرید، تاپیک دیگری در بخش بازارچه بزنید.

💐💐💐

5 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

یه زمانی حافظه های M.2 داشتیم که از پروتکل AHCI پشتیبانی می کردند، قیافه اشون شبیه همین اس اس دی های NVMe بود، درگاه مشابه M.2 داشتند اما پروتکل AHCI رو پشتیبانی میکردند، اون نوع حافظه ها - که الان منسوخ شدند - به مادربرد شما میخورد و میتوانستین با کارت توسعه به مادربرد وصلش کنید.

من نمیدونم حالا اون حافظه ی M.2 که داشتید AHCI بوده یا نه، اما این تنها چیزیه که به ذهنم میرسه و طبق اطلاعات روی سایت MSI به این مادربرد بایوس رسمی با پشتیبانی NVMe ارائه نشده پس NVMe ساپورت نمیکنه.

داداش من تو بیس داستان باهات مشکل دارم، مادربرد شما از اس اس دی های NVMe پشتیبانی نمیکنه، بعد شما پیشنهاد SSD NVMe Gen .4 میدی؟

بعد اصلا بیا تصور کنیم در دنیای موازی، این حافظه ای که نام بردی رو بشه به صورت معجزه آسایی به مادربرد شما وصل کرد، اصلا Input/Output سیستم شما نمیتونه پهنای باند اون اس اس دی رو پشتیبانی کنه. شما در بهترین و رویایی ترین حالت ممکن روی اون مادربرد بتونید به سرعت 560MB/s برای حافظه ذخیره سازی برسید، بعد میخواید S70 BLADE رو که 7000MB/s سرعت داره، با یک هفتم توانش، روی مادربردتون مثل یک SSD ساتا با سرعت 560MB/s استفاده کنید که چه اتفاقی بیفته؟؟

شما بدنه مرسدس بنز رو میخواین روی دوچرخه بگذارین باهاش رکاب بزنید که چی بشه؟ وقتی نمیتونید از سرعت و توانایی SSD Gen.4 استفاده کنید، چه فایده ای داره؟ با دوچرخه که نمیشه به سرعت و شتاب مرسدس بنز رسید، حتی اگر بدنه مرسدس بنز روی دوچرخه باشه.

حرفهاتون اصلا منطقی نیست. مادربرد شما فقط SSD ساتا پشتیبانی میکنه و براش اس اس دی ساتا تهیه کنید، چه اشکالی داره؟ چه مشکلی داره اس اس دی ساتا؟

دانش بنده از سخت‌افزار، ناچیز هم نیست 🥲

این دو تا رو داشته‌ام و استفاده می‌کرده‌ام 🙂

منظورتون از بدنه‌ی مرسدس بنز، SSD NVMe Gen.4 هستش؟ 🤔

قصد خرید SSD نسل 4 (مثل XPG GAMMIX S70 BLADE)، واسه این بود که بعدا روی سیستم DDR4 و نسل 4 و اینا ازش استفاده کنم. (حالا اصطلاحات کامپیوتری رو احتمالا دارم هم‌چنان اشتباه می‌نویسم. شما ببخشید.) قبلا SSD M.2 رو داشته‌ام مثل این که، و ظاهرا با مبدل (کارت توسعه) استفاده کرده‌ام روی همین بورد. همچین چیزی/تفکری/پیش‌ذهنیتی در کله‌ی پر ز هیچ بنده‌اس. 🥲

روی بورد رو که بارها دیده‌ام و اصلا جای نصب واسه NVMe و این چیزا نداشت. فقط دو تا سوکت (پورت؟) ساتا 3 داره که اونم نمیدونم چرا یه دونه یه دونه باید هاردهای متصلش رو شناسایی نمود بهش!

از SSD ساتا نمی‌خوام استفاده کنم، چون هم گرون در میاد، هم سرعتش کمتره، و همچین دید به افق آینده‌اش وسیع نیست آیا! 😄

با توجه به این دانشی که شما دارید از دنیای رایانه، مواردی این‌گونه شاید واسه شما بدیهی باشه، واسه من مثل سیم هدفون! 😄 💐

خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید. 🙂

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...