رفتن به مطلب

فریز شدن ویندز ۱۱ سیستم حین کار

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

سیستم رو یک ماهه گرفتم و حدود یک ماه کار بدون مشکل کار می‌کرد 

Cpu: i5 13600kf

Gpu: 1660 ti

Ram: 32 Corsair - 6000 - CL36

Mb: msi pro z690 wifi

۲ روزی میشه که یه مشکل عجیب دارم.

سیستم یهو فریز شد و بعد از ریست کردن تمام فن ها با سرعت بالا شروع به کار کردن،

اجبارا سیستمو با دکمه پاور خاموش کردم و دوباره روشن کردم، عادی روشن میشه و دوباره بعد از حدود نیم ساعت فریز میشه و مجبورم ریست کنم و تکرار همین داستان.

یک ماه قبل موقع راه اندازی و بعد نصب ویندوز ۱۱ (ویندوز رو از سایت مایکروسافت دانلود کردم و با kms اکتیو کردم) xmp رم رو فعال کردم و سیستم بدون هیچ مشکلی داشت کار می‌کرد تا دو روز قبل که یهو هنگ کرد و چند بار زمانی که سیستم روشن بود بلو اسکرین داد با ارور : CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT که عکسشو گذاشتم

سیستمو ریستارت میکردم و دوباره فن ها با سرعت زیاد کار میکردن. 

بعدش تنظیمات بایوس رو گذاشتم تو حالت پیشفرض و xmp رو هم غیر فعال کردم و امروز صبح که روشن کردم کیسو این دفعه بلو اسکرین موقع روشن شدن اومد. کیس و باز کردم و رم هارو دونه دونه تست کردم (رو یکی از رم ها دوباره بعد از روشن شدن فریز شد ولی بعد از خاموش روشن کردن دوباره سیستم اومد بالا) 

دوباره رم هارو جا زدم و سیستم روشن شد و دیگه تا شب که روشن بود بلو اسکرین نیومد ولی بازم حدودا هر یک ساعت یه بار فریز میشه.

همه‌ی درایورها رو هم آپدیت کردم بجز کارت گرافیک که اونم آپدیت یه ماه پیش رو داره.

یه چیز دیگه اینکه مادربرد سیستم وای فای داره و امروز ۲ دفعه حدودا ۲۰ ثانیه قبل از فریز شدن وای فای هم قطع شد. 

نمیدونم مشکل از کجاست کلافه شدم...

IMG_20240404_151149.jpg

ویرایش شده توسط alireza_
اصلاح نوشتاری
لینک به دیدگاه

گرین ۸۰۰ وات مدل: GP800A-GED

80plus برنزی

ویرایش شده توسط alireza_
اصلاح نوشتاری
لینک به دیدگاه

هم اکنون، alireza_ گفته است:

گرین ۸۰۰ وات مدل: GP800A-GED

80plus برنزی

تمام قطعات از اول دست خودتون بودن ؟

لینک به دیدگاه

ارور کلاک واچ داگ دارید یعنی فرکانستون با ولتاژتون نمیخونه

یا ولتاژ پایینه یا فرکانس زیادی بالاست

از بایوس درستش کنید

به اینتل خوش آمدید

لینک به دیدگاه

hwinfo رو باز کن و ولتاژ و دمای قطعات رو زیر لود و در حالت idle چک کن  و ی شات از همون صفحه بزار 

پ.ن: ایشالا دفعه بعد amd بگیری

لینک به دیدگاه

متوجه نمیشوم چرا باید فاز اینتل ای ام دی بگیرند ؟؟ هیچ مشکلی با سیستم ایشان وجود ندارد.تنها با بهینه کردن تنظیمات بایوس ، سیستم همیشه پایدار می ماند. سیستم خودم ایسوس X370 Prime Pro و سی پی یو 5900X است ولی بعد موقع تعویض سی پی یو مشکلی پیش آمد که با ور رفتن تنظیم بایوس سیستم خودم پایدار کردم. الان 2 هفته است که روشنه بدون کرش. همینطور کامپیوتر برادرم که اینتل 12400f است تقریبا 6 ماه هست بدون کرش و همچنان روشن ، اونم با تنظیم پیش فرض بایوس.

شما از کسانیکه در زمینه بایوس سیستم اینتل تخصص دارند کمک بگیر که بتونی سیستم پایدار نگه داری.

لینک به دیدگاه

20 ساعت قبل، alireza_ گفته است:

IMG_20240404_151149.jpg

البته شما اولیش نیستی و اخریشم نیستی

این مورد روی پرچمدار ها شایع هست ولی این 13600 اینطوری شده دیگ جای تعجبه

https://www.hardwaretimes.com/intels-core-i9-13900k-14900k-cpus-are-getting-damaged-due-to-excessive-power-limits/

https://www.hardwaretimes.com/intel-core-i9-14900k-13900k-bsods/

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
لینک به دیدگاه

23 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

ارور کلاک واچ داگ دارید یعنی فرکانستون با ولتاژتون نمیخونه

یا ولتاژ پایینه یا فرکانس زیادی بالاست

از بایوس درستش کنید

به اینتل خوش آمدید

اول بزارید ایراد مشخص شه بعد اگر از ناحیه سی پی یو بود و حل نشدنی، اونوقت کل کل رو راه بندازید

حداقل یه سرچ درست می زدین clock watchdog timeout رو به چیز دیگه ربطش ندین

شما که نمیتونید بگید تمام بلوپیج ها مربوط به یک ایراده!!

15 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

البته شما اولیش نیستی و اخریشم نیستی

این مورد روی پرچمدار ها شایع هست ولی این 13600 اینطوری شده دیگ جای تعجبه

https://www.hardwaretimes.com/intels-core-i9-13900k-14900k-cpus-are-getting-damaged-due-to-excessive-power-limits/

https://www.hardwaretimes.com/intel-core-i9-14900k-13900k-bsods/

تو این دو تا لینک که گزاشتین کدوم خط مربوط به clock watchdog timeout هست؟!

حداقل بدونیم کنار کل کل قصد کمک هم داشتین

چند گزارش بلو پیچ تو پرچمدارها رو خوندید فک کردین اینتل هم به درد Amd مبتلا شده؟!

اینتل amd نیست که ایراداتش رفع نشه، برا همون پرچم دارها هم راحل داده شده

کما اینکه برای  بعضی از ایرادت amd هنوز راحلی وجود نداره

در ۱۴۰۳/۱/۱۷ در 02:47، alireza_ گفته است:

سلام دوستان

سیستم رو یک ماهه گرفتم و حدود یک ماه کار بدون مشکل کار می‌کرد 

Cpu: i5 13600kf

Gpu: 1660 ti

Ram: 32 Corsair - 6000 - CL36

Mb: msi pro z690 wifi

۲ روزی میشه که یه مشکل عجیب دارم.

اجبارا سیستمو با دکمه پاور خاموش کردم و دوباره روشن کردم، عادی روشن میشه و دوباره بعد از حدود نیم ساعت فریز میشه و مجبورم ریست کنم و تکرار همین داستان.

یک ماه قبل موقع راه اندازی و بعد نصب ویندوز ۱۱ (ویندوز رو از سایت مایکروسافت دانلود کردم و با kms اکتیو کردم) xmp رم رو فعال کردم و سیستم بدون هیچ مشکلی داشت کار می‌کرد تا دو روز قبل که یهو هنگ کرد و چند بار زمانی که سیستم روشن بود بلو اسکرین داد با ارور : CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT که عکسشو گذاشتم

سیستمو ریستارت میکردم و دوباره فن ها با سرعت زیاد کار میکردن. 

بعدش تنظیمات بایوس رو گذاشتم تو حالت پیشفرض و xmp رو هم غیر فعال کردم و امروز صبح که روشن کردم کیسو این دفعه بلو اسکرین موقع روشن شدن اومد. کیس و باز کردم و رم هارو دونه دونه تست کردم (رو یکی از رم ها دوباره بعد از روشن شدن فریز شد ولی بعد از خاموش روشن کردن دوباره سیستم اومد بالا) 

دوباره رم هارو جا زدم و سیستم روشن شد و دیگه تا شب که روشن بود بلو اسکرین نیومد ولی بازم حدودا هر یک ساعت یه بار فریز میشه.

همه‌ی درایورها رو هم آپدیت کردم بجز کارت گرافیک که اونم آپدیت یه ماه پیش رو داره.

یه چیز دیگه اینکه مادربرد سیستم وای فای داره و امروز ۲ دفعه حدودا ۲۰ ثانیه قبل از فریز شدن وای فای هم قطع شد. 

دوست خوبم یه سری کارها هست که میتونید خودتون انجام بدید

اول کار با مم تست رم ها رو تست کنید(نسخه اخر باشه )

اگر دو ماژول رو دارید چک کنید رمها طبق منوال مادر برد در اسلت a2 و b2 نصب شده باشه

اگر رم ایرادی نداشت بایسوس رو بروز رسانی کنید، بعد بایوس رو تا مشخص شدن ایراد دیفالت کنید

اگر امکانات و ابزارش هست سیستم رو سرویس کنید

بروز رسانی های ویندوز و داریور رو انجام بدید و در نهایت اگر باز هم جواب نداد  ویندوز جدید بزنید

نکته مهم: تمام درایورها رو حتما از سایت سازنده بگیرید و نصب کنید بعد بروز کنید(از نرم افزارهای کمکی نصب درایور هم استفاده نکنید)

اگر بازم جواب نداد و ایراد هم مشخص نشد نیازه بعض از قطعات با قطعه مطمئن جایگزین شن تا ایراد مشخص شه

که اگر امکاناتش رو ندارید  بهتره ببرید یه خدماتی معتبر

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

9 ساعت قبل، αяιαиχ97 گفته است:

پ.ن: ایشالا دفعه بعد amd بگیری

شما هر وقت تونستی راحلی برای خاموشی های نگهانی و ایرادات ثبات و پایداری سیستم های amd بچهای همین فروم پیدا کنی اون وقت پیشنهاد amd به دیگران هم بده

سوختن و خرابی سی پی یو های amd هم بماند

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، BehrouzSedigh گفته است:

. سیستم خودم ایسوس X370 Prime Pro و سی پی یو 5900X است ولی بعد موقع تعویض سی پی یو مشکلی پیش آمد که با ور رفتن تنظیم بایوس سیستم خودم پایدار کردم. الان 2 هفته است که روشنه بدون کرش.

چه مشکلی؟

لینک به دیدگاه

استارتر عزیز بهتره مشکلتون رو تو یک انجمن دیگه مطرح کنید. سریعتر نتیجه میگیرید..

اینجا چند ماهه که کلا هرکی هر مشکلی مطرح میکنه تا 2 3 هفته علما بحث اینتل و amd بودن به راه میندازن.

لینک به دیدگاه

15 ساعت قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

حداقل یه سرچ درست می زدین clock watchdog timeout رو به چیز دیگه ربطش ندین

بزارید اول راه رو دوباره به ایشون بگم بعد جواب شمارو میدم:

=============================

راه حل : 

بلواسکرین ایشون به رم مربوط نیست ازونجا که با 4800 هم لانچ کردنش کاملا مشکل رم احتمالش پایینه مگر اینکه page fault نمایش داده باشه بهشون و به ما نگفته باشن ولی چیزی که در تایپک مشخص هست فقط کلاک واچ داگ هست.

الانم باید برن بایوس و هم LLC رو تنظیم کنن رو لول 6~7 که بیشترین ولتاژ دراپ رو بخوره (در asus  برعکس هست) و هم فرکانس و ولتاژ رو کمی دستکاری کنن و کاهش بدن اگر جواب گرفتن که عالی اگرم نگرفتن رفت برای تست های تخصصی زیر دست اینو اون.

بخاطر تخصصی بودن این موضوع من پیشنهاد عدد های manual رو نمیدم و فقط میگم اون عدد short duration/long duration رو به عدد  رسمی خود اینتل (فکر کنم181 وات باشه) تغییر بدن. اگر جواب نگرفتن باید بره برای تست های دیگه که رم و مادربرد و سیپیو تست بشه 

برای تنظیم بایوس هم از تب OC قابل دسترس هست طبق عکس زیر

DigitalAll Power and CPU Lite Load Tuning | MSI Global English Forum

Quick, Easy & Efficient i5 13600K Overclocking on MSI Motherboard : r/intel

==============================

جواب شما:

جدی میفرمایید؟ گرانقدر ما این تست هارو چندسال پیش پاس کردیم مارو به چالش دعوت نکنید.

اگر حرفی زدیم با مدرک و شواهد هست 

این روی دیفالت اینطوری شده و مادربرد هم تا هرجا که جا داشته اومده لیمیت هارو غیرفعال کرده و باعث شده سیپیو پایداریشو از دست بده

اگر 2 لینک رو دقیق و با هایلایت مطالعه میکردید متوجه میشدید اوضاع خیته کلا علتشم بارها گفتم این قابلیت بوست یه چیز خیاری هست که توسط مادربرد فعال میشه و هرچی لیمیت و محدودیت هست دور میزنه تا به نهایت کارایی برسه فرقیم نداره اینتل باشه یا amd جفتشون همینن ولی اوضاع AMD باز بهتره چون حداقل PBO رو به صورت دیفالت فعال نمیکنه و حداقل از نظر توانی در شرایط استاندارد هست ولی برای اینتل اوضاع فرق میکنه و PL ها همشون روی بینهایت یا 4096 ست شدن! علاوه بر اون قابلیت های بوست به صورت اتوماتیک فعال هستن و باعث میشه سیپیو شما هیجانی کار کنه و بعد مدتی هم اسیب میبینه.

در تایپک مشابه هم گفتم هروقت باندل نسل جدید میخرید به واژه "دیفالت" اکتفا نکنید چون تبلیغات اجازه نمیده روی دیفالت اجرا بشه و همش توسط بایوس دستکاری میشه هر وندوری هم یجوری دستکاریش میکنه و استاندارد پذیر نیست. حالا مادربرد شما خفن تر و گرون تر باشه بایوسش حرفه ای تره و گزینه های جدیدش معمولا اتومات روی on در نظر گرفته میشن!

پ.ن: سال 2017 متوجه شدم که مادربرد های اینتلی برخلاف شیتی که اینتل ارائه میده اقدام به تنظیم بایوس میکنن و همیشه لیمیت ها رو دور میزنن و گزینه هایی به صورت دیفالت فعال میشن که اصلا شیت اینتل اجازه اونو نداده و همیشه برام سوال بود چرا هیچکس بهش نمیپردازه اون سال ها تکنولوژی های بوست به این اندازه پیشرفته نبود و مشکلات اصلا شایع نبودن و خب کسی هم نمیپرداخت بهش چون مشکلی رخ نمیداد به اون صورت ولی در این نسل های جدید که ترمال بوست و PBO و ... اومده کوچیک ترین تغییر باعث بهم خوردن الگوریتم ها میشه و مشکلات خودشونو نشون میدن و همین باعث میشه on بودن یه ویژگی کل چرخه منظم کاری یک قطعه رو بهم بزنه و کرش رخ بده و در بدترین حالت هم باعث خرابی میشه مثل اتفاقی که برای x3d ها افتاد. الانم همینه منتهی چون اینتل قابلیت های خیلی بیشتری برای بوست داره این مشکلات خیلی بیشتر دیده میشه برای همین دمای سیپیو ها همیشه بالاست ، ولتاژ ها روی اعداد فضاییه و توان مصرفی اندازه هیتر 400واتیه

اینم مدرک:

image.thumb.png.359f79273f2da19c215bee0206aeae04.png

image.thumb.png.a2f67e23c346d3724374b3abc695025d.png

Is your Intel Core i9-13900K crashing in games? Your motherboard BIOS settings may be to blame — other high-end Intel CPUs also affected (Updated) | Tom's Hardware (tomshardware.com)

image.thumb.png.197c953229b741d991a4bb014f502ea4.png

image.png

image.thumb.png.1a9642651c4d023b48134bb4b13bada7.png

image.thumb.png.903e05f12b5ba82dae0dfde7944b7d14.png

image.thumb.png.54a905a616f0f6baa4a6724152fabbc2.png

این رسانه ای که عکسشو گذاشتم یک رسانه متوسط تخصصی هست و برخلاف رسانه های دیگ مطالب هیجانی نمیزاره

هنوزم که هنوزه این پست آپدیت نشده و هنوز مشخص نیست چه آسیبی به کدوم بخش باعث ایجاد این مشکل میشه با اینکه مشکل مشخصه ولی پاپ لاین این مشکل مشخص نیست

چیزی هم که گذاشتم یعنی کاهش ولتاژ/فرکانس دقیقا پاسخ کیلیدی مشکل ایشون هست و جواب اخر راه حل نرم افزاریه اگر این روش جواب نده باید بره زیر تست سخت افزاری و تعویض رم و سیپیو و مادربرد و...

اونجا هم اشاره شده به مشکلات PCI و ram ولی عمده مشکلی که روش تاکید داشته مشکلات دیفالت های مادربرد و اسیب های جدی این بوست ها به سیپیو هست! یعنی آسیب خود سیپیو باعث مشکلات PCI و کنترلر مموری سیپیو میشه و از کاربران خواسته یا ولتاژ رو کنترل کنن یا فرکانس کاهش بدن یا اگر حرفه ای هستن خودشون کاستوم کنن بایوس رو و اگر جواب نگرفتن RMA!

درضمن معمولا مشکلات رم با page fault بلواسکرین میده و یا فیریز میکنه کلا هیچ بلواسکرینی نمیده

این گزارشم باحاله بخونش:

https://www.radgametools.com/oodleintel.htm

15 ساعت قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

تو این دو تا لینک که گزاشتین کدوم خط مربوط به clock watchdog timeout هست؟!

تصویر پست اول رو نمیبینید؟ لینک منبعشو باز میکردید و تصاویر و کامنتاشو میخوندید حداقل!

این گزارش هنوز به انتها نرسیده و درحال اپدیت هست.

image.png.529d9b5fd7d9bd762b60f1fb3b3e53c4.png

Image

هوش مصنوعی هم چیز باحالیه برای این موضوع و میتونه کمک کننده باشه برای پیدا کردن خبر های این چنینی:

image.thumb.png.6c99433ca7c24a5733a915c2802167c1.png

اگر خیلی اصرار دارید مشکلی وجود نداره که دیگ ولش کن و همون راهو ادامه بده

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۱/۱۷ در 02:47، alireza_ گفته است:

درود 

کاش اینجا اجبارا خاموش نمیکردید و debug led مادربردتون رو چک میکردید که ببینید روی کدوم رنگ گیر کرده و دوباره هم که تکرار شده باز چک نکردید روی کدوم رنگ گیر کرده .... چرخیدن فن ها با سرعت تمام مشکلی نداره و با بالا اومدن سیستم تنظیمات بایوس اعمال میشه و به حالت عادی برمیگرده وقتی مدت زیادی طول میکشه یعنی مادربرد روی یه قسمتی گیر کرده و از روی debug led روی مادربردتون میشد فهمید که اینجا بهش اشاره نکردید

به طور کلی با توجه به کل ماجرا شک بیشتر من در مورد رم هاست اگر امکانش رو دارید که بتونید رم دیگه ای روی سیستم تست بکنید میشه لااقل یه گزینرو حذف کرد

یه دوست دیگمون هم مشکل فریز رو داشت و اون اول اصلا اشاره نکرده بود که کارت گرافیک مستقیم به اسلات وصل نیست و براکت عمودی داره شما که ازین موارد نداریدکه نگفته باشید؟

پاورتونم زیاد قابل اعتماد نیست ولی احتمالش که مشکل ازون باشه کمه

خنک کننده سی پی یو تون چی هست؟

و اینکه این فریز ها بدون اعمال بار سنگین روی سیستم ایجاد میشه یا وقتی سیستم زیر بار هست این مشکل پیش میاد?

ویرایش شده توسط phoenixia
لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، phoenixia گفته است:

درود 

کاش اینجا اجبارا خاموش نمیکردید و debug led مادربردتون رو چک میکردید که ببینید روی کدوم رنگ گیر کرده و دوباره هم که تکرار شده باز چک نکردید روی کدوم رنگ گیر کرده .... چرخیدن فن ها با سرعت تمام مشکلی نداره و با بالا اومدن سیستم تنظیمات بایوس اعمال میشه و به حالت عادی برمیگرده وقتی مدت زیادی طول میکشه یعنی مادربرد روی یه قسمتی گیر کرده و از روی debug led روی مادربردتون میشد فهمید که اینجا بهش اشاره نکردید

به طور کلی با توجه به کل ماجرا شک بیشتر من در مورد رم هاست اگر امکانش رو دارید که بتونید رم دیگه ای روی سیستم تست بکنید میشه لااقل یه گزینرو حذف کرد

یه دوست دیگمون هم مشکل فریز رو داشت و اون اول اصلا اشاره نکرده بود که کارت گرافیک مستقیم به اسلات وصل نیست و براکت عمودی داره شما که ازین موارد نداریدکه نگفته باشید؟

پاورتونم زیاد قابل اعتماد نیست ولی احتمالش که مشکل ازون باشه کمه

خنک کننده سی پی یو تون چی هست؟

و اینکه این فریز ها بدون اعمال بار سنگین روی سیستم ایجاد میشه یا وقتی سیستم زیر بار هست این مشکل پیش میاد?

سلام

تا اونجایی که من میدونم دیباگ led مال زمان بوت سیستم هست برادر و در هنگام بلو اسکرین سیستم به سرعت ریست میشه البته در بیشتر مواقع. چرخیدن فنها با سرعت  زیاد یا ماکسیموم  نیز یک مشکل بسیار اساسی هست و با تکرارش عاقبت سیستم دیگر بوت نخواهد شد خصوصا در کارت گرافیک نشونه لحیم سردی چیپ و یا ایراد در دیگر قطعات است و کارت به اصطلاح داره اشهد خودش رو میخونه.البته شاید من اشتباه بگم و از دوستان میخام اصلاح کنند. در مورد دیفالت بایوس که کاربر گیم آور اشاره کردند کاملا درسته چون هم در سایتهای مختلف قید شده و هم خود من این مشکلات رو دیدم و داشتم. مادربرد x570 حدودا 1.45 ولت در حالت دیفالت میداد به 5600x و واتر کولر پسش برنمیومد و گاها با لود 100 یا 95 درصد در بازیهای سنگین  دما بین 85 تا 90 درجه بالا میرفت. چون تعریف شده براش تو بایوسهای جدیدتر با کدهای agesa بروزتر که تا جایی که جا داره ولتاژ بده تا فول لود و ماکسیمم بوست و فرکانس کار کنه اون قطعه تا فرم و کارایی بیشتری نسبت به رقیب پیدا کنه. شرکتها خصوصا ای ام دی با لانچ اون قطعه کارایی رو در حد متوسط رو به بالا میگیرن و با گذشت زمان درایورها و کدهایی ارائه میدن تا کارایی رو بالاتر ببره و اگر به مشکل برخورد کردن که بازگشت به کد قبلی و اگر نکردن تو بایوس یا درایور جدیدتر دومرتبه یک پله بالا میبرن تا بتون تو کارایی از رقیب جلوتر باشه.  در درایورهای کارتهای گرافیک هم کاملا مشهوده چون کارت داره در حالت دیفالت فرکانسی رو میزنه که حتی توی بایوس و gpuz اون فرکانس تعریف نشده. دلیلش هم کاملا مشخصه و چند بار خود بنده در تاپیکهای مختلف گفتم که نسلهای جدید هردو کمپانی به غیر از نسل 12 و زن 5 در اصل رفرش نسلهای قبل هستند که با افزایش ولتاژ به فرکانسهای بالاتر رسیدن. پس طبیعتا داغ تر و پر مصرف تر شدن. وات مصرفی rx480 تو بایوس در حرفه ای ترین نسخه ها 110 وات هست ولی 580 نزدیک به 180 وات. تفاوت کلاک در این دو بزرگوار چقدره؟ چیزی در حد 100 یا نهایتا 150 مگاهرتز ولی ولتاژ و tdp کارت  بسیار افزایش داشته و نتیجش شده چند درصد قدرت بیشتر  در کنار گرما و مصرف بسیار بیشتر. در بعضی مدل ها اعم از کارت گرافیک و cpu با کم کردن 100 یا 200 مگاهرتز به ولتاژی خواهید رسید که باور نمیکنید قطعه بتونه رو اون ولتاژ فول لود کار بکنه اعم از 850 تا 900 میلی ولت و بسیار خنک خواهد شد اون قطعه. برعکس اون هم صادقه یعنی برای 100 یا 200 یا  کمی بیشتر فرکانس باید ولتاژی به قطعه بدید که واتر که چه عرض کنم نیاز به نیتروژن مایع پیدا میکنه و میشه هیتر برقی.  این مثالی بود تا به عمق ماجرا پی ببرید. مثل gpu سی پی یو هم دونه به دونش با هم فرق داره و نمیتونه رو ولتاژ و فرکانسی که همون چیپ دست کاربر دیگه میزنه برسه. این دلیل بلو اسکرین و کرشهاست. اومدن یه چیزی که 80 یا 90 درصد چیپها زدن روی ولتاژ بالا و فرکانس بالا همون رو معیار قرار دادن تو بایوس و دیفالت و شاید سی پی یو های تری یا اون ده بیست درصد نتونن این رو پاس کنن در نرم افزار ها و کارایی های مختلف و کرش میکنن. اگه نگید که فن بازی هست به آمار و ارقام سایتها که نشان از کاهش فروش و درآمد اینتل و برعکس افزایش فروش و درآمد ای ام دی با ورود نسلهای جدیدش نگاه بفرمایید.

ویرایش شده توسط blooder
لینک به دیدگاه

22 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

بزارید اول راه رو دوباره به ایشون بگم بعد جواب شمارو میدم:

=============================

راه حل : 

بلواسکرین ایشون به رم مربوط نیست ازونجا که با 4800 هم لانچ کردنش کاملا مشکل رم احتمالش پایینه مگر اینکه page fault نمایش داده باشه بهشون و به ما نگفته باشن ولی چیزی که در تایپک مشخص هست فقط کلاک واچ داگ هست.

الانم باید برن بایوس و هم LLC رو تنظیم کنن رو لول 6~7 که بیشترین ولتاژ دراپ رو بخوره (در asus  برعکس هست) و هم فرکانس و ولتاژ رو کمی دستکاری کنن و کاهش بدن اگر جواب گرفتن که عالی اگرم نگرفتن رفت برای تست های تخصصی زیر دست اینو اون.

بخاطر تخصصی بودن این موضوع من پیشنهاد عدد های manual رو نمیدم و فقط میگم اون عدد short duration/long duration رو به عدد  رسمی خود اینتل (فکر کنم181 وات باشه) تغییر بدن. اگر جواب نگرفتن باید بره برای تست های دیگه که رم و مادربرد و سیپیو تست بشه 

برای تنظیم بایوس هم از تب OC قابل دسترس هست طبق عکس زیر

==============================

اول پیشنهاد شما رو نقد میکنم بعد میرم سوراغ جواب بحث پیش امده

من نمیدونم شما با چند تا سیستم سرو کار داشتین و تا چه حد از این تنظیمات نتیجه گرفتین!

ولی از توصیه ها و پیشنهاداتون معلومه خیلی درگیر عیب یابی و رفع مشکل نبودین چون اغلب پیشنها ها و عیب یابی های شما متوصل به تاپیک ها، پستها و امار و ارغام اینترنتی هست

این پستها و این کدهای مربوط به بلوپیج کمکی زیادی در عیب یابی نمیکنن و اگر کمک زیادی میکردن عیب یابی ها خیلی راحت میشد

و مهم تر از همه در عیب یابی، اول باید در حالتی که ایراد وجود داره منشاء ایراد مشخص شه نه اینکه با یک سری تنظیمات قطعه ایراد دار به پایداری برسه و صورت مسئله پاک شه

قطعات بدون ایراد باید در حالت دیفالت کاملا پایدار باشن وگرنه یه جای کار میلنگه

تهش اگر ایراد مشخی شد و این امکان رو داشت با تنظیمات به پایداری برسه و تعویضش مقرون به صرفه نبود اون موقه باید به تنظیمات بهینه متوصل شد

دلیل اغلب بلو پیجها گرافیک، رم، ssd ، مادر بورد، ویندوز و درایوره، سی پی یو انتهای این داستانه

و شروع عیب یابی همیشه با ساده ترین کارها انجام میشه

اینکه رم دفالت بشه و سیستم به پایداری موقت برسه دلیل بر سلامت رم نیست پس بهتره اول رم تست شه

بعد میتونه ضعف در دستکاری های عغیر اصولی بایوس و یا نیاز به بایوس اصلاحیه از طرف سازنده باشه که باز بهتره بایوس بروز رسانی و دیفالت شه

شاید بهینه سازی ها مصرف سی پی یو توسط سازنده در بایوس اصلاحیه اعمال شده باشه و اصلا نیاز به دستکاری کار بر نباشه

ایرادات درایوری, ویندوز، و نرم افزاره هم این وسط نباید نادیده گرفته شه، و باز اینا باید برسی شه

در نهایت باید رفت سمت ازمون خطای سخت افزری که این وسط مشخه باید چیکار کرد

اگر هم بخایم به صورت تئوری و با استفاده از پیجهای اینترنتی و ارور کدها عیب یابی کنیم

ارور داره میگه وقفه در ارتباط سی پی یو با سیستم هست

و باز نحوه عیب یابی و رسیدن به مشکل همونه که گفته شد

نه اینکه همون اول کار مستقیم بریم پروفایلها رو دستکاری کنیم

نقل قول

جواب شما:

جدی میفرمایید؟ گرانقدر ما این تست هارو چندسال پیش پاس کردیم مارو به چالش دعوت نکنید.

اگر حرفی زدیم با مدرک و شواهد هست 

این روی دیفالت اینطوری شده و مادربرد هم تا هرجا که جا داشته اومده لیمیت هارو غیرفعال کرده و باعث شده سیپیو پایداریشو از دست بده

اگر 2 لینک رو دقیق و با هایلایت مطالعه میکردید متوجه میشدید اوضاع خیته کلا علتشم بارها گفتم این قابلیت بوست یه چیز خیاری هست که توسط مادربرد فعال میشه و هرچی لیمیت و محدودیت هست دور میزنه تا به نهایت کارایی برسه فرقیم نداره اینتل باشه یا amd جفتشون همینن ولی اوضاع AMD باز بهتره چون حداقل PBO رو به صورت دیفالت فعال نمیکنه و حداقل از نظر توانی در شرایط استاندارد هست ولی برای اینتل اوضاع فرق میکنه و PL ها همشون روی بینهایت یا 4096 ست شدن! علاوه بر اون قابلیت های بوست به صورت اتوماتیک فعال هستن و باعث میشه سیپیو شما هیجانی کار کنه و بعد مدتی هم اسیب میبینه.

در تایپک مشابه هم گفتم هروقت باندل نسل جدید میخرید به واژه "دیفالت" اکتفا نکنید چون تبلیغات اجازه نمیده روی دیفالت اجرا بشه و همش توسط بایوس دستکاری میشه هر وندوری هم یجوری دستکاریش میکنه و استاندارد پذیر نیست. حالا مادربرد شما خفن تر و گرون تر باشه بایوسش حرفه ای تره و گزینه های جدیدش معمولا اتومات روی on در نظر گرفته میشن!

پ.ن: سال 2017 متوجه شدم که مادربرد های اینتلی برخلاف شیتی که اینتل ارائه میده اقدام به تنظیم بایوس میکنن و همیشه لیمیت ها رو دور میزنن و گزینه هایی به صورت دیفالت فعال میشن که اصلا شیت اینتل اجازه اونو نداده و همیشه برام سوال بود چرا هیچکس بهش نمیپردازه اون سال ها تکنولوژی های بوست به این اندازه پیشرفته نبود و مشکلات اصلا شایع نبودن و خب کسی هم نمیپرداخت بهش چون مشکلی رخ نمیداد به اون صورت ولی در این نسل های جدید که ترمال بوست و PBO و ... اومده کوچیک ترین تغییر باعث بهم خوردن الگوریتم ها میشه و مشکلات خودشونو نشون میدن و همین باعث میشه on بودن یه ویژگی کل چرخه منظم کاری یک قطعه رو بهم بزنه و کرش رخ بده و در بدترین حالت هم باعث خرابی میشه مثل اتفاقی که برای x3d ها افتاد. الانم همینه منتهی چون اینتل قابلیت های خیلی بیشتری برای بوست داره این مشکلات خیلی بیشتر دیده میشه برای همین دمای سیپیو ها همیشه بالاست ، ولتاژ ها روی اعداد فضاییه و توان مصرفی اندازه هیتر 400واتیه

اینم مدرک:

Is your Intel Core i9-13900K crashing in games? Your motherboard BIOS settings may be to blame — other high-end Intel CPUs also affected (Updated) | Tom's Hardware (tomshardware.com)

این رسانه ای که عکسشو گذاشتم یک رسانه متوسط تخصصی هست و برخلاف رسانه های دیگ مطالب هیجانی نمیزاره

هنوزم که هنوزه این پست آپدیت نشده و هنوز مشخص نیست چه آسیبی به کدوم بخش باعث ایجاد این مشکل میشه با اینکه مشکل مشخصه ولی پاپ لاین این مشکل مشخص نیست

چیزی هم که گذاشتم یعنی کاهش ولتاژ/فرکانس دقیقا پاسخ کیلیدی مشکل ایشون هست و جواب اخر راه حل نرم افزاریه اگر این روش جواب نده باید بره زیر تست سخت افزاری و تعویض رم و سیپیو و مادربرد و...

اونجا هم اشاره شده به مشکلات PCI و ram ولی عمده مشکلی که روش تاکید داشته مشکلات دیفالت های مادربرد و اسیب های جدی این بوست ها به سیپیو هست! یعنی آسیب خود سیپیو باعث مشکلات PCI و کنترلر مموری سیپیو میشه و از کاربران خواسته یا ولتاژ رو کنترل کنن یا فرکانس کاهش بدن یا اگر حرفه ای هستن خودشون کاستوم کنن بایوس رو و اگر جواب نگرفتن RMA!

درضمن معمولا مشکلات رم با page fault بلواسکرین میده و یا فیریز میکنه کلا هیچ بلواسکرینی نمیده

این گزارشم باحاله بخونش:

https://www.radgametools.com/oodleintel.htm

تصویر پست اول رو نمیبینید؟ لینک منبعشو باز میکردید و تصاویر و کامنتاشو میخوندید حداقل!

این گزارش هنوز به انتها نرسیده و درحال اپدیت هست.

هوش مصنوعی هم چیز باحالیه برای این موضوع و میتونه کمک کننده باشه برای پیدا کردن خبر های این چنینی:

)و نهایت

و اما بحث منو شما

شما امار رو ارغام و سایتهای اینترنتی رو میبینید

من سیستمهای که بسته شدن و در حالت دیفالت برنامه خوردن و تست گرفته شدن

و حتی محدود سیستمهایی که با همین مشکل مراجعه کردن و عیب یابی شدن

اینطوری که شما مشکل رو حاد نشون میدید و امار سایتها رو میزارید حتی یک سیتم هم  نباید تو دیفالت پایداری داشته باشه!!

دوست من خیلی پیچیدش نکنید و خیلی دنبال پیج های اینترنتنی و هوش مصنوعی نباشین

هر چقدر هم اون سایت ها معتبر و معروف باشن(حتی اینتل یا AMD یا مایکروسافت) بعضی از پستهاشونو کاربران مثل من و شما و یا نهایت مدیران گزاشن که مشخی نیست چقدر توصیه هاشون اصولی و اکادمیک باشه

باز قسمتی از برداشتهای و داده های هوش مصنوعی هم متکی بر همین سایتها و پستهای اینترنتی هست، پس به هوش مصنوعی هم در این زمینه اعتمادی نیست

تازه رقابت های تبلیغاتی و پست های غیر واقعی هم که بماند

پس فکر نکنید اونا برترن و هرچی میگن وحی منزل هست

هر وقت خودتون انجام دادین و شد یک رویه که همیشه ازش نتیجه گرفتین اون موقع روش پافشاری کنید

نقل قول

مشکل وجود داره

شاید هم نهایت همونی باشه که شما میگید

ولی روال اون چیزی نیست که شما ذر پست اولتون در این تاپیک گفتین

پس کینه و نفرت از اینتل رو کنار بزارید و صبر کنید اول ایراد مشخص شه که بدونیم داستان چیه

و اگر ایراد سی پی یو بود بعد توصیه ها بهینه سازی رو انجام بدید

لینک به دیدگاه

سلام. من هم با آقای قائم مقامی هم نظر هستم. در صورتی که اسمبل قطعات و امور مربوط به نصب سیستم عامل و درایورها به طور صحیح انجام شود، هرگونه ناپایداری در عملکرد سیستم در این شرایط قابل پذیرش نیست. متاسفانه بسیاری از کاربران در نصب درایورها درست عمل نمی کنند. قطعا اگر ناپایداری ای وجود داشته باشد، شرکت های سازنده قطعات و به خصوص مادربورد با در نظر گرفتن فیدبک ها، درایورهای خود را آپدیت و انتشار می دهند. توصیه من به شما کاربر گرامی این هست که نخست از موارد گفته شده اطمینان پیدا کنید و سپس ببینید که آیا واقعا مشکلی ایجاد می شود که در رابطه با حل آن صحبت کرد. موفق باشید.

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۱/۱۸ در 01:59، masooyan گفته است:

چه مشکلی؟

بعضی وقتها خطای  Cache Hierarchy Error  تو event View میگیرم.ولی این مورد خیلی نادره مثلا ماهی یک بار یا دو بار.حدس میزنم به خاطر HWinfo باشه. چون همیشه از این نرم افزار استفاده میکنم. . فعلا این برنامه بستم تا یک ماهی کار کنم ببینم چی میشه. تا الان 3 هفته کار کرده بدون خطا.

https://www.hwinfo.com/forum/threads/is-hwinfo-causing-the-dreaded-whea-logger-event-id-xx-cache-hierarchy-errors-and-sudden-reboots-on-amd-ryzen-systems.7041/

لینک به دیدگاه

20 ساعت قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

ولی از توصیه ها و پیشنهاداتون معلومه خیلی درگیر عیب یابی و رفع مشکل نبودین چون اغلب پیشنها ها و عیب یابی های شما متوصل به تاپیک ها، پستها و امار و ارغام اینترنتی هست

شما یک کتاب مرجع معرفی کن من از رو اون بخونم

معلومه که بر اساس شواهد و ارقام و تجربه هست

اصلا رفع مشکل خودش به جامعه آماری متکی هست بعد به بررسی جزئی و اصولی

اگر قرار بود برای هر مشکلی چه ساده چه پیچیده دل و روده چیزی رو بیرون میریختیم که سنگ رو سنگ بند نمیشد. با تفکر الکترونیکی نمیشه رو همه چیز فکر کرد

اصلا پس چرا FAQ ها و فروم ها به وجود اومدن؟ با روش شما پیش برم سال دیگ تازه اروری که هفته پیش برطرف کردم رو میتونستم رفع کنم...

یه ارور هندلینگ ساده دارن این کد ها و اینکه چی باعث این ارور میشه دیگ میشه تجربه و گزارش های این چنینی و دیباگ کردن و بررسی لاگ و دل و روده بیرون کشیدن در لول اخر.

الان کلی ابزار هست که بهتون اجازه میده دامپ های ویندوز و بلو اسکرین و رویداد هارو رو بخونید ولی همون ابزار ها نهاایت یک دسته از برنامه فعال اسنپ شات گرفته شده + مجموعه ای از احتمالات و پاسخ های این مدل ارور هارو بهتون میده و خودت باید بری ببینی داستان چیه و اگر مشکلی باشه که نمونش موجود نباشه باید فاتحه بخونی چون ماه ها شاید درگیرش باشی که داستان چیه. 

عیب یابی های نرم افزاری خیلی متفاوت از عیب های سخت افزاری هستن.

با توجه به نرخ اماری مشکلات بایوسی مرموز پردازنده های نسل جدید عقل اول حکم میکنه راه حلی که در دسترس تر هست و ساده تر هست و گزارش شده و جامعه آماری داره رو تست و بررسی کنه بعد بره سراغ تست دسته کیلید هزارتایی و کارای وقت گیر.

این مورد هم گزارش شده هم جامعه آماری داره هم راه حلش در دسترسه و نیاز نیست دل و روده چیزیو بریزی بیرون.

مهم تر از همه در عیب یابی، اول باید در حالتی که ایراد وجود داره منشاء ایراد مشخص شه

منشا ایراد چراغ قوه دستش نگرفته که شما ببینیش خودت باید کشفش کنی یعنی یبار فلان کارو کنی ببینی حل میشه یبار فلان کار دیگرو کنی یبار فلان کار دیگرو کنی یبار...

لا به لای این فلان کار کردن ها جامعه آماری کمکت میکنه که هر فلان کاری رو نکنی یهو بزنی از ریشه نابود کنی سیستم رو.

این حرفا تو تئوری قشنگه مثل چیزایی که دانشگاه میگن ولی وقتی یه دستگاه سال 2023 میزارن جلوت میفهمی که نه اوضاع اینقدم قابل پیش بینی و قشنگ نیست.

دلیل اغلب بلو پیجها گرافیک، رم، ssd ، مادر بورد، ویندوز و درایوره، سی پی یو انتهای این داستانه

شما که کل اجزای سیستم رو گفتی چطور یهو سیپیو شد آخر؟ مدرکی دارید که سیپیو آخر باشه؟ اگر بر اساس شواهد و آمار میگی که پس خودت زدی زیر حرف خودت.

شما موضوع رو در طول 20 سال بلواسکرین نگاه میکنی ولی من دارم موضوع رو برای نسل 12 به بعد اینتل با این ارور میگم! قطعا اینجا دسته بندی متفاوته چون جامعه اماریش متفاوته.

اگر یک سیپیو نسل 7 یا 9 بود با این ارور قطعا این حرفو نمیزدم چون جامعه آماری این ارور روی اون نسل خیلی کمتره

پس به هوش مصنوعی هم در این زمینه اعتمادی نیست

برای سرچ کردن خیلی هم مناسبه

پس فکر نکنید اونا برترن و هرچی میگن وحی منزل هست

من اثر هاله ای ندارم اتفاقا از رسانه ای گذاشتم که تقریبا بی طرف هست.

ولی روال اون چیزی نیست که شما ذر پست اولتون در این تاپیک گفتین

من هوش مصنوعی نیستم که رویه ای چیزی رو توضیح بدم

انسان هستم و قطعا همیشه جوابم سلسه مراتبی و دسته بندی شده نیست

من ماشین نیستم.

سعی میکنم جوابم کمک کننده باشه ولی قانع کننده رو نمیتونم قول بدم

لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

شما یک کتاب مرجع معرفی کن من از رو اون بخونم

معلومه که بر اساس شواهد و ارقام و تجربه هست

اصلا رفع مشکل خودش به جامعه آماری متکی هست بعد به بررسی جزئی و اصولی

اگر قرار بود برای هر مشکلی چه ساده چه پیچیده دل و روده چیزی رو بیرون میریختیم که سنگ رو سنگ بند نمیشد. با تفکر الکترونیکی نمیشه رو همه چیز فکر کرد

اصلا پس چرا FAQ ها و فروم ها به وجود اومدن؟ با روش شما پیش برم سال دیگ تازه اروری که هفته پیش برطرف کردم رو میتونستم رفع کنم...

یه ارور هندلینگ ساده دارن این کد ها و اینکه چی باعث این ارور میشه دیگ میشه تجربه و گزارش های این چنینی و دیباگ کردن و بررسی لاگ و دل و روده بیرون کشیدن در لول اخر.

الان کلی ابزار هست که بهتون اجازه میده دامپ های ویندوز و بلو اسکرین و رویداد هارو رو بخونید ولی همون ابزار ها نهاایت یک دسته از برنامه فعال اسنپ شات گرفته شده + مجموعه ای از احتمالات و پاسخ های این مدل ارور هارو بهتون میده و خودت باید بری ببینی داستان چیه و اگر مشکلی باشه که نمونش موجود نباشه باید فاتحه بخونی چون ماه ها شاید درگیرش باشی که داستان چیه. 

عیب یابی های نرم افزاری خیلی متفاوت از عیب های سخت افزاری هستن.

با توجه به نرخ اماری مشکلات بایوسی مرموز پردازنده های نسل جدید عقل اول حکم میکنه راه حلی که در دسترس تر هست و ساده تر هست و گزارش شده و جامعه آماری داره رو تست و بررسی کنه بعد بره سراغ تست دسته کیلید هزارتایی و کارای وقت گیر.

این مورد هم گزارش شده هم جامعه آماری داره هم راه حلش در دسترسه و نیاز نیست دل و روده چیزیو بریزی بیرون.

منشا ایراد چراغ قوه دستش نگرفته که شما ببینیش خودت باید کشفش کنی یعنی یبار فلان کارو کنی ببینی حل میشه یبار فلان کار دیگرو کنی یبار فلان کار دیگرو کنی یبار...

لا به لای این فلان کار کردن ها جامعه آماری کمکت میکنه که هر فلان کاری رو نکنی یهو بزنی از ریشه نابود کنی سیستم رو.

این حرفا تو تئوری قشنگه مثل چیزایی که دانشگاه میگن ولی وقتی یه دستگاه سال 2023 میزارن جلوت میفهمی که نه اوضاع اینقدم قابل پیش بینی و قشنگ نیست.

شما که کل اجزای سیستم رو گفتی چطور یهو سیپیو شد آخر؟ مدرکی دارید که سیپیو آخر باشه؟ اگر بر اساس شواهد و آمار میگی که پس خودت زدی زیر حرف خودت.

شما موضوع رو در طول 20 سال بلواسکرین نگاه میکنی ولی من دارم موضوع رو برای نسل 12 به بعد اینتل با این ارور میگم! قطعا اینجا دسته بندی متفاوته چون جامعه اماریش متفاوته.

اگر یک سیپیو نسل 7 یا 9 بود با این ارور قطعا این حرفو نمیزدم چون جامعه آماری این ارور روی اون نسل خیلی کمتره

برای سرچ کردن خیلی هم مناسبه

من اثر هاله ای ندارم اتفاقا از رسانه ای گذاشتم که تقریبا بی طرف هست.

من هوش مصنوعی نیستم که رویه ای چیزی رو توضیح بدم

انسان هستم و قطعا همیشه جوابم سلسه مراتبی و دسته بندی شده نیست

من ماشین نیستم.

سعی میکنم جوابم کمک کننده باشه ولی قانع کننده رو نمیتونم قول بدم

دوست عزیز انگار سهام دار ای ام دی هستید با تمام قوا اینتل رو میکوبونید که به درد نخور هست و باگ داره من خودم نسل نهم اینتل داشتم بعد یک مدت تو استفاده سبک فریز میشد چون مشکل دما پیدا کرده و رفع شد 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...