رفتن به مطلب

استفاده از SSD بجای کش هارد دیسک

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

چندین مورد در مورد استفاده از SSD برای کش هارد دیسک در لپتاب ها و همچین بعضی از هارد های هیبردی وسترن دیجیتال خوندم و ظاهرا سرعت هارد دیسک های معمولی رو نزدیک به سرعت SSD میکنه در عمل  دوستانی که این حرکت رو قبلا زدن امکانش هست لطفا توضیح بدید بیشتر در این مورد بدونیم.

ضمن این که شخصا دو تا هارد 2 ترابایت  5400 دور با کش 64 مگ دارم 

یکی هم 8 ترابایت سیگیت با 256 مگ 7200 دور که حقیقتا رو هر سه تاشون بازی های جدید حرفی برای گفتن ندارن

مثلا تو استارفیلد یا FH5 خود بازی ها هشدار میدن سرعت استریم کردن دیسک خیلی ضعیفه و ممکنه بازی درست اجرا نشه و با مشکلاتی همراه بشه که دقیقا همین طوری هست

خودم از طریق نرم افزار PrimoCache   هشت گیگ SSD جن 4 رو با سرعت 7.5 گیگ کش یکی از هارد های 2 ترابایتی وسترن دیجیتال کردم که سرعت 5400 و کش 64 بود

4 گیگ سرعت خواندن - 4 گیگ سرعت نوشتن

نتیجه میدونید چی بود؟

دیگه بازی ها هشدار دیر استریم کردن دیتای بازی ها رو نمیدن

میکرو استاتر ها نابود شدن تو تمام بازی های که رو اون هارد 5400 دور بود

بازی های که حجم زیادی رو برای استریم کردن دیتا دارن دیگه هیچ استاتر و لگی مشاهده نشد که فقط این مشکل رو SSD قابل حل بود 

ولی حقیقتا سرعت لود تو بازی ها زیاد تاثیری نداشت نمیدونم چرا و کجا رو اشتباه رفتم

مثلا اس اس دی که 5 سال پیش خریدم سرعت لود RE2 R درش 4 ثاینه هست با سرعت 3.5 گیگ

این هاردی که کش رو با SSD جدید تر ست کردم سرعت لودش زیاد نیست و شاید 10 درصد از سرعت عادی خودش بهتر بود

این عکس تست از اون هارد 2 ترابایتی 5400 دور وسترن دیجیتال ابی هست که سرعت نوشتن و خواندش به ترتیب 1734 و 126 هست که نمیدونم چرا سرعت نوشتنش اینقدر کم هست با وجود این که من هم برای نوشتن و هم خواندن هر دو سر جمع 8 گیگ در نظر گرفتم....

Untitled.thumb.png.720600d47b0cc943063e7b8d154cd9d0.png

ویرایش شده توسط Paradise Lost
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام
آموزش کار با برنامه رو هم بزارید
با سپاس

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

چقدر خوب

ایسوس هم یه نرم افزار داره یه نام ram cache که از رم به عنوان کش هارد استفاده میکنه، من یه بار 32 گیگ رم برای کش درایو گذاشتم و سرعت 17 گیگ رو برای خواندن و نوشتن بهم میداد، ولی از یه طرف رم کم داشتم و 32 گیگ باقیمانده رم برام کم بود.

لینک به دیدگاه

سلام چرتو پرته

فقط زمانی بدرد میخوره که پول ssd نداری و یه ssd 128 داری میخوای ازش نهایت استفاده رو ببری

البته به دلیل ایجاد تاخیر توصیه نمیشه

از طرفی سرعت read هارد پایینه فرقی نداره سر راهش چی بزاری به هرحال طول میکشه از هارد بخونه تا بیاد رو ssd

این مال زمان 2010 جذابیت داشت الان نه

لینک به دیدگاه

قبلا اینتل یه حافظه اوپتان ساخته بود با ظرفیت 32گیگ 

اونم همین کارو میکرد ولی با تاخیر بسیار پایین در حد رم

خودشم دید چیز بدرد بخوری نیست پروژه رو کنسل کرد و پشتیبانیش تموم شد

یه ssd تهیه کنید بهتره ولی اگر وضع مالی یا تعداد بازی ها اجازه نمیده بهتره شما از همون برنامه استفاده کنید منتهی حجم کش رو به اندازه رم + vram در نظر بگیرید و استفاده کنید

در همین ابعاد چیز خوبیه ولی خب بستگی به نرخ دیتایی هست که نیاز داره مثلا اگر دیتا زیاد بخواد به دلیل درگیر بودن جفت حافظه ها عملکرد پایین میاد و طول عمر ssd هم خیلی کم میشه

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
لینک به دیدگاه

25 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

ز رم به عنوان کش هارد استفاده میکنه،

اون که خیلی خنده داره!

اول اخر دیتای شما وارد رم میشه بعد به حافظه جانبیتون میره

با این کار شما 2بار دیتارو وارد رم کردید و عملا خودتونو گول زدید

فقط بدرد برنامه هایی میخوره که فایل کش میسازن و مستقیم میره رو پردازش i/o مثل برنامه های رندر و.. که حتی اگه سیستم خاموش هم بشه اتفاقی نیوفته که البته اینجا باید حجم رم شما 128 به بالا باشه 

فقط به درد همین میخوره 

به درد ذخیره کردن دیتا و کارهای روزمره نمیخوره علتش واضحه چون اولا حافظه فرار هست و برق یهو قطع بشه فاتحه

دوم اینکه دیتا داخل خود رم هست نیاز نیست 2بار ذخیره بشه

این ترفندها قدیمیه و چیز بدرد بخوری نیست برای عموم مردم

حتی شما میتونی vram هم کش کنی مثل کارت های گران قیمت که بالای 48گیگ vram دارن عالی برای کش رندر هست

ولی برای کار روزمره مثل مرورگر و بازی و این چیزا بدرد نمیخوره

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

سلام چرتو پرته

فقط زمانی بدرد میخوره که پول ssd نداری و یه ssd 128 داری میخوای ازش نهایت استفاده رو ببری

البته به دلیل ایجاد تاخیر توصیه نمیشه

از طرفی سرعت read هارد پایینه فرقی نداره سر راهش چی بزاری به هرحال طول میکشه از هارد بخونه تا بیاد رو ssd

این مال زمان 2010 جذابیت داشت الان نه

چطوری چرتو  وپرته؟ همین الان هارد های هایبردی هم داره تولید میشه و همین الان هم داره داخل تمام لپتاب ها اجرا میشه

متوجه نیستی شما ظاهرا سرعت نوشتن هارد دیسک از 160 مگ شده 1700 مگابایت سرعت نوشتن هم خیلی پایدار تر شده و از +120 پایین تر نمیاد

شما خودت تست کن همین الان با این بازی های که بهت میگم :

استارفیلد 

FH5

Horizon Forbidden West

البته این روش برای بازی های که به کل برای SSD بهینه شدن کاربردی نداره مثل الن ویک 2 که حجم استریمش به 3 گیگ هم میرسه

بیشتر بدرد کسایی میخوره که میخوان میکرو استاتر رو از بازی های 2020 به قبل از بین ببرن اون رو هارد دیسک معمولی....

بنظرم که ارزش رو داره

دقیقا من هم همین کار رو کردم یک هارد دیسک 128 گیگ رو با سرعت 3.5 گیگ کردم کش هارد 2 ترابایت

خیلی هم تاثیر داره برای ما

الان من چند وقت پیش یک جن 4 خریدم با سرعت 7.5 گیگ شده 6 میلیون داخل نیوجرسی امریکا زندگی نمیکنیم که قیمت یک ssd معمولی اونجا پول یک هزارم حقوقشونه همین الان هم 2 ترا اس اس دی ساتا 6 میلیون به بالا هست....

منم اگر وضع عادی بود اصلا وقتی صدای هارد دیسک رو میشنوم میخوام سرمو بکوبم به دیوار :D اینقدر بدم میاد از سرر و صداشون ولی خوب واقعا خیلی حرکت خوبیه

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، mInI_ClockEr گفته است:

با سلام
آموزش کار با برنامه رو هم بزارید
با سپاس

سلام کاری نداره برنامه رو دانلود کن

یک SSD خالی 128 گیگ با حدقل سرعت 3 گیگ رو از طریق نرم افزار فرمت میکنی میکنی یا یک پارتیشن از SSD ولی پیشنهادم اینه هیچ ویندوزی روش نباشه در کل اون SSD تا سرعتش پایین نیاد

از طریق نرم افزار سرعت خواندن و نوشتن رو ست میکنی و تمام 

لینک به دیدگاه

18 ساعت قبل، Paradise Lost گفته است:

خودم از طریق نرم افزار PrimoCache   هشت گیگ SSD جن 4 رو با سرعت 7.5 گیگ کش یکی از هارد های 2 ترابایتی وسترن دیجیتال کردم که سرعت 5400 و کش 64 بود

سرعت read , write هاردتون در اصل هیچ تغییری نمیکنه فقط ی تاخیر مضاعف تو سیستم ایجاد میشه برا انتقال فایل ها ب ssd و اگ شما تو بنچ Cristal disk info حجم فایل رو در این مورد مثلا بیشتر از 8 گیگ بزاری وقتی کش پر بشه سرعت برمیگرده ب حالت قبل

دوم اینکه ssd ها معمولا ی کش slc دارن ک اون عمرش بالاس اما حافضه اصلی ک معمولا از نوع tlc هس عمر خیلی پایین تری داره و با این کار زودتر خراب میشه

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، Paradise Lost گفته است:

چطوری چرتو  وپرته؟ همین الان هارد های هایبردی هم داره تولید میشه و همین الان هم داره داخل تمام لپتاب ها اجرا میشه

متوجه نیستی شما ظاهرا سرعت نوشتن هارد دیسک از 160 مگ شده 1700 مگابایت سرعت نوشتن هم خیلی پایدار تر شده و از +120 پایین تر نمیاد

اون سرعت هارد نیست

سرعت کشی هست که به هارد اختصاص دادین

برای همینه لود برنامه ها در هارد فرقی نمیکنه، بعد از لود در حافظه کش میشینه بازی هم ارور نمیده

هارد هیبریدی چه تو لپ تاپ چه تو پی سی منسوخ شده

با این هجم ها و سرعت ها خود هارد هم یواش یواش میره جزوه خاطرها

ولی اینکه کاره شما رو راه انداخته بد نیست

فقط این در نظر بگیرید ریدو رایت اس اس دی رو خیلی زیاد میکنه

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

اون سرعت هارد نیست

سرعت کشی هست که به هارد اختصاص دادین

برای همینه لود برنامه ها در هارد فرقی نمیکنه، بعد از لود در حافظه کش میشینه بازی هم ارور نمیده

هارد هیبریدی چه تو لپ تاپ چه تو پی سی منسوخ شده

با این هجم ها و سرعت ها خود هارد هم یواش یواش میره جزوه خاطرها

ولی اینکه کاره شما رو راه انداخته بد نیست

فقط این در نظر بگیرید ریدو رایت اس اس دی رو خیلی زیاد میکنه

پس چرا تو برنامه تست سرعت هارد رو اینقدر بالا میزنه؟ 

چطوریه میکرو استاتر ها رو از بین میبره؟

لینک به دیدگاه

35 دقیقه قبل، Paradise Lost گفته است:

پس چرا تو برنامه تست سرعت هارد رو اینقدر بالا میزنه؟ 

چطوریه میکرو استاتر ها رو از بین میبره؟

شما تو خوندن پستها دقت نکردین

این سرعتی که به شما میده همون سرعت کش هست که براش ساختن

لینک به دیدگاه

به عنوان کسی که کلی اس اس دی و هارد از همه رنگ دارم کش بازی عملا فایده ای نداره چه از رم برای اس اس دی چه از اس اس دی برای هارد

چون دائما بین اینا باید اطلاعات بیت اینا رد و بدل می شه و عملا چند بازی اجرا کنید بازی سوم چهارم کش پر شده هیچ تاثیری نداره و اینم بگم گاهی بدترم می شه چون باید کش بعدش منتقل بشه به حافظه اصلی که خودش زمان بره و البته در زمان بیکاری اغلب این کار رو انجام می ده

یک بدی دیگش اینکه اگر حین انتقال اطلاعات بین کش گرفتن یا انتقال کش به هارد برق بره سیستم هنگ بکنه یا ارور بده کل فایل ها خراب می شن

این سرعت های بالایی هم که توی تست ها می گیرید به خاطر حجم کم و تست بودن بنچمارک هست و الا در دنیای واقعی خیلی تاثیرش کمتره و برای فایل های سنگین یا کل بازی یا لود بازی این میزان کش ها هیچ تاثیری نداره

مگه کل یک اس اس دی 128 گیگ برای کش بذارید اما به عنوان کسی که تستش کرده بعد از یک مدت کراپ شدن و خراب شدن فایل هاتون روی شاخشه

اینم بگم بر فرض 4 ترابایت هارد دارید بازی که اجرا می شه لود بازی دیتا بازی هست که روی هارد و حجم زیادی داره برای اجرای بازی اگر بخواد تاثیر بذاره باید بازی به اس اس دی منتقل بشه بعد از روی اون اجرا بشه که برای فایل های سنگین این کار رو نمی کنه چون انتقال دیتا از هارد به اس اس دی خودش کلی زمان بره پس استاترهای بازی های خاص که مدام به حافظه مراجعه می کنن هم از بین نمی بره ضمنا سرعت دستری و تاخیر به هارد هم زیاد این کار بیشترشم می کنه اینم خودش باعث استاترهایی می شه

در کل اینکه فکر کنید می تونید از زیر بار خرید اس اس دی برای گیم در برید زهی خیال باطل باید پول چرب کنید😁

ویرایش شده توسط Slash_Slash
لینک به دیدگاه

17 دقیقه قبل، Slash_Slash گفته است:

به عنوان کسی که کلی اس اس دی و هارد از همه رنگ دارم کش بازی عملا فایده ای نداره چه از رم برای اس اس دی چه از اس اس دی برای هارد

چون دائما بین اینا باید اطلاعات بیت اینا رد و بدل می شه و عملا چند بازی اجرا کنید بازی سوم چهارم کش پر شده هیچ تاثیری نداره و اینم بگم گاهی بدترم می شه چون باید کش بعدش منتقل بشه به حافظه اصلی که خودش زمان بره و البته در زمان بیکاری اغلب این کار رو انجام می ده

یک بدی دیگش اینکه اگر حین انتقال اطلاعات بین کش گرفتن یا انتقال کش به هارد برق بره سیستم هنگ بکنه یا ارور بده کل فایل ها خراب می شن

این سرعت های بالایی هم که توی تست ها می گیرید به خاطر حجم کم و تست بودن بنچمارک هست و الا در دنیای واقعی خیلی تاثیرش کمتره و برای فایل های سنگین یا کل بازی یا لود بازی این میزان کش ها هیچ تاثیری نداره

مگه کل یک اس اس دی 128 گیگ برای کش بذارید اما به عنوان کسی که تستش کرده بعد از یک مدت کراپ شدن و خراب شدن فایل هاتون روی شاخشه

اینم بگم بر فرض 4 ترابایت هارد دارید بازی که اجرا می شه لود بازی دیتا بازی هست که روی هارد و حجم زیادی داره برای اجرای بازی اگر بخواد تاثیر بذاره باید بازی به اس اس دی منتقل بشه بعد از روی اون اجرا بشه که برای فایل های سنگین این کار رو نمی کنه چون انتقال دیتا از هارد به اس اس دی خودش کلی زمان بره پس استاترهای بازی های خاص که مدام به حافظه مراجعه می کنن هم از بین نمی بره ضمنا سرعت دستری و تاخیر به هارد هم زیاد این کار بیشترشم می کنه اینم خودش باعث استاترهایی می شه

در کل اینکه فکر کنید می تونید از زیر بار خرید اس اس دی برای گیم در برید زهی خیال باطل باید پول چرب کنید😁

درود بر شرف هر کی که SSD رو ساخت و لعنت بر هر چی HDD😂

من خودم اینقدر عاشق SSD هستم که نزدیک 1 . ماه نیم رو SSD ها تحقیق کردم و یک جن 4 سطح بالا با سرعت 7500 گیگ خریدم

فاصله  کلیک کردن یک بازی فوق العاده سنگین مثل FH5 تا رفتن داخل بازی ( منظورم گیم پلی هست و منو ها در نظر نگیریم ) 5 ثاینه هست🧐

در مور این حرکت  کش کردن SSD برای HDD م تاثیر بسیار بسیار زیادش رو میبینم و اصلا غیر قابل انکار هست ! تمام...حدقل خیلی بهتر از اون 64 مگ کش مزخرف هارد دیسک هست...حتی تا چند سال پیش هم کلی شرکت نرم افزار ساخت کش داشتن مثل همین اینتل و AMD ولی از وقتی SSD ها ارزون شدن منسوخ شده...

لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، Paradise Lost گفته است:

بله شما داری به من میگی متوجه نیستم

موفق باشی

لینک به دیدگاه

18 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

بله شما داری به من میگی متوجه نیستم

موفق باشی

این چیزیه که من از طریق نرم افزار تست فهمیدم از این جهت من خودم هم قربانی هستم😃

ولی هنوز روی حرفم هستم از اون جا کسایی که میگن این وضعیت چرت و پرته و هیچ تاثیری تو عملکرد پایداری استریم دیتا نداره.

موفق باشیم.

لینک به دیدگاه

11 ساعت قبل، Paradise Lost گفته است:

این چیزیه که من از طریق نرم افزار تست فهمیدم از این جهت من خودم هم قربانی هستم😃

ولی هنوز روی حرفم هستم از اون جا کسایی که میگن این وضعیت چرت و پرته و هیچ تاثیری تو عملکرد پایداری استریم دیتا نداره.

موفق باشیم.

نه خوب باز دقت نکردین تاثیر داره کس منکرش نشد، فقط سرعت هارد نیست و معایبی هم داره که دوستان توضیح دادن

کمی سادش کنم

پهنا باند ساتا 3،  شش گیگا بیت هست که روی کاغذ میشه 750 کیگاه بایت

که باز به دلیل یه سری پرتکل ها هیچ دیوایسی به سرعت بیشتر از 560 گیگا بایت نرسیده

پس حتی شما اس اس دی ساتا هم استفاده کنی باز به اون سرعت نمیرسه

پس عملا اون سرعت سرعت هارد نیست و سرعت کش ساخته شدس

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۲/۲ در 23:42، Paradise Lost گفته است:

ولی حقیقتا سرعت لود تو بازی ها زیاد تاثیری نداشت نمیدونم چرا و کجا رو اشتباه رفتم

سرعت رید کمتره هر چقدر هم کش بزنی . آخرش دیتا از هاردت باید بیاد روی اس اس دی (کش) همین طول میکشه.

ولی برعکسش که رایت باشه اول به کشت میخوره که ssd هست.

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

نه خوب باز دقت نکردین تاثیر داره کس منکرش نشد، فقط سرعت هارد نیست و معایبی هم داره که دوستان توضیح دادن

کمی سادش کنم

پهنا باند ساتا 3،  شش گیگا بیت هست که روی کاغذ میشه 750 کیگاه بایت

که باز به دلیل یه سری پرتکل ها هیچ دیوایسی به سرعت بیشتر از 560 گیگا بایت نرسیده

پس حتی شما اس اس دی ساتا هم استفاده کنی باز به اون سرعت نمیرسه

پس عملا اون سرعت سرعت هارد نیست و سرعت کش ساخته شدس

اقا سقف 2 متره نمیشه میله 3 متری بزنی زیرش

امرز همه میخان اینو بت بگن زیر بار نمیری

همه میخوان بهم بگن ولی زیر بار نمیرم؟😐  چه نحوه حرف زدنه؟ مگه من چی گفتم؟ طرف گفته چرت و پرته این چیز ها میگم نه نیست تو میگی من زیر بار نمیرم؟ 

همون اول کار من گفتم فرق بازی کردن با این حرکت برای بازی های برای  SSD بهینه شدن زیاد ارزش نداره

با مدرک گفتم وقتی وارد دو بازی مثل FH5 و استارفیلد میشید خطای مشکل کند بودن استریم دیتا میده عملا بخاطر باگ های گرافیکی غیر قابل بازی هست ولی با این حرکت دیگه اون خطا ها مشاهده نمیشه اقا من دارم با مدرک حرف میزنم خود شما هم تست کن😐

یکی از دوستان درست گفت شما هر چقدر کش رو بیشتر بزاری و تا "وقتی که کش پر نشه" اون سرعت که از کش رو  ساتا 3 داری که همون محدوده +550 مگ هست این همه الم شنگه ای که راه انداختید سر این بود من که من سرعت رو بعد از درست کردن کش از رو کریستال دیسک دیدم که البته اونم درسته ولی بخاطر محدودیت ساتا 3 بیشتر از 550 نمیره البته من اشتباه خودم رو میپذیرم ولی مثل بعضی ها هم منکر تاثیر فوق العاده این حرکت برای از بین بردن  میکرو استاتر ها نمیشم....

ویرایش شده توسط Paradise Lost
لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Paradise Lost گفته است:

همه میخوان بهم بگن ولی زیر بار نمیرم؟😐  چه نحوه حرف زدنه؟

من قصد بی احترامی نداشتم

اگر بهتون برخورده یا کمی کلامم تند بود عذز خواهی می کنم

پست رو ویرایش کردم

لینک به دیدگاه

الان دیگه استفاده از HDD به جز ذخیره سازی هیچ توجیهی نداره (اونهم فقط اکسترنال نه داخل کیس) به خصوص برای یه گیمر

ویرایش شده توسط WAR
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...