رفتن به مطلب

آیا میتونم رممو اور کلاک کنم؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام و احترام

مادربردم PRIME B660-PLUS D4 (LGA1700) هست و رم هام 3400
ولی دیفالت مادربرد 2133 هستش ک خب خیلی کمه
از کجا باید بدونم ک اور کلاک تا چه انداره اسیبی نمیرسونه؟
رو 3200 پیسیم ری استارت میشه حتی رو 3000 ( البته اینطوری نبود با ویندوز 10 قدیمی !! با ویندوز 10 اپدیت جدید ب مشکل ریست در اورکلاک خوردم )
بنظر شما حرفه ای ها اور کلاک کنم یا بزارم رو دیفالت بمونه؟

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، curly2927 گفته است:

با سلام و احترام

مادربردم PRIME B660-PLUS D4 (LGA1700) هست و رم هام 3400
ولی دیفالت مادربرد 2133 هستش ک خب خیلی کمه
از کجا باید بدونم ک اور کلاک تا چه انداره اسیبی نمیرسونه؟
رو 3200 پیسیم ری استارت میشه حتی رو 3000 ( البته اینطوری نبود با ویندوز 10 قدیمی !! با ویندوز 10 اپدیت جدید ب مشکل ریست در اورکلاک خوردم )
بنظر شما حرفه ای ها اور کلاک کنم یا بزارم رو دیفالت بمونه؟

درود خوبی؟

مین بردت پشتیبانی می‌کنه 

اما مدل رمت چیه؟

اورکلاک بلدی بکنی اصلا؟

Xmpرو از بایوس فعال کردی اصلا؟

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، parsa seyedi گفته است:

درود خوبی؟

مین بردت پشتیبانی می‌کنه 

اما مدل رمت چیه؟

اورکلاک بلدی بکنی اصلا؟

Xmpرو از بایوس فعال کردی اصلا؟

رمم ripjaw 3400 هست
همینطوری از بایوس قبلا میبردم بالا فرکانسو
میخوام اصولی باشه ولی

لینک به دیدگاه

سلام

دوست عزیز برد شما تا 3200 رو دیفالت باید ساپورت کنه منتها باید دید رمها و cpu شما چیه. اگر سی پی یو سری k باشه فرکانسهای بالاتر از 3200 هم میزنه ولی اگه ضریب بسته باشه خیر. بهتره طبق صحبت دوستمون که در بالا گفتند پروفایل xmp رو فعال کنید چون این طور که میفرمایید رمهای شما xmp داره که دیفالتش 2133 هست. در حالت xmp ولتاژ هم تغییر میکنه و از 1.2 به بالای 1.35 میره ولی شما دستی بالا ببرید باید ولتاژ هم بالا ببرید و همین طور اگر تایمینگ مناسب نباشه اونم باید تغییر بدید. بهتره xmp رو فعال کنید که اکثرا دو حالت دارند یک و دو. بزارید روی دو میره 3200 و یک 2933 یا کمتر. اگر دو پایدار نبود بزارید رو یک. تفاوت زیادی بینشون نیست

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، blooder گفته است:

سلام

دوست عزیز برد شما تا 3200 رو دیفالت باید ساپورت کنه منتها باید دید رمها و cpu شما چیه. اگر سی پی یو سری k باشه فرکانسهای بالاتر از 3200 هم میزنه ولی اگه ضریب بسته باشه خیر. بهتره طبق صحبت دوستمون که در بالا گفتند پروفایل xmp رو فعال کنید چون این طور که میفرمایید رمهای شما xmp داره که دیفالتش 2133 هست. در حالت xmp ولتاژ هم تغییر میکنه و از 1.2 به بالای 1.35 میره ولی شما دستی بالا ببرید باید ولتاژ هم بالا ببرید و همین طور اگر تایمینگ مناسب نباشه اونم باید تغییر بدید. بهتره xmp رو فعال کنید که اکثرا دو حالت دارند یک و دو. بزارید روی دو میره 3200 و یک 2933 یا کمتر. اگر دو پایدار نبود بزارید رو یک. تفاوت زیادی بینشون نیست

ممنون این xmp رو از تو بایوس باید فعالش کنم؟ همین یه کلیک ساده؟ کار خاصی نیاز نیست دیگ؟
i7 12700 سی پیومح..

لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، curly2927 گفته است:

رمم ripjaw 3400 هست
همینطوری از بایوس قبلا میبردم بالا فرکانسو
میخوام اصولی باشه ولی

پس مشکل رم هست. رم شما xmp 3400 داره و بردتون و سی پی یوتون نه این که نتونه ولی طبق دیفالت سازنده که اینتل باشه نمیخاد بیشتر از 3200 بره. شما بزار روی xmp  تا بیاد روی 3400 بعد دستی بکش رو 3200 فرکانس رو حل میشه. فقط اول بزار رو xmp تا تایمینگ و ولتاژ رو ست کنه بعد بزار روی 3200

لینک به دیدگاه

5 دقیقه قبل، curly2927 گفته است:

ممنون این xmp رو از تو بایوس باید فعالش کنم؟ همین یه کلیک ساده؟ کار خاصی نیاز نیست دیگ؟
i7 12700 سی پیومح..

12700 چون نسخه ضریب بسته هست نمیتونه بیشتر بزنه.بله نسلهای جدید خودش دو حالت داره به احتمال زیاد. حالا یا مثل عکس زیر توی بایوس پیشرفته بخش آورکلاک هست یا اگه بایوس اول کار باشید به صورت کلیک هست. 

17145674980054826187615675896905.jpg

ویرایش شده توسط blooder
لینک به دیدگاه

در ضمن حتما دقت کنید و بهتره رمها توی اسلت a2 و b2 باشه . به ترتیب دومی و چهارمی بعد از سی پی یو. شاید علت عدم کار کردن توی فرکانس xmp اینه که توی اسلت اول و سوم گذاشتید چون اون اسلتها نمیتونن بیش از 2400 و بعضا 2666 رو آپ کنن.

لینک به دیدگاه

10 دقیقه قبل، blooder گفته است:

در ضمن حتما دقت کنید و بهتره رمها توی اسلت a2 و b2 باشه . به ترتیب دومی و چهارمی بعد از سی پی یو. شاید علت عدم کار کردن توی فرکانس xmp اینه که توی اسلت اول و سوم گذاشتید چون اون اسلتها نمیتونن بیش از 2400 و بعضا 2666 رو آپ کنن.

اسلات 1 و 2 گذاشتم بخاطر کولر نمیتونم جا ب جا کنم
الان پیشنهاد شما اینه برم xmp اگر داشت فعال کنم!
اگر نداشت بزارم رو 2133 بمونه؟

لینک به دیدگاه

16 دقیقه قبل، blooder گفته است:

الان چک کردم دقیق از بایوس
رم ها در اسلات a2 b2 هستن
و xmp یک و دو هردو یکی هستن ( 3603 ) 1.35 
بزارم رو یک بعدش ک اعمال شد بزارم دستی 3200؟

لینک به دیدگاه

19 دقیقه قبل، curly2927 گفته است:

الان چک کردم دقیق از بایوس
رم ها در اسلات a2 b2 هستن
و xmp یک و دو هردو یکی هستن ( 3603 ) 1.35 
بزارم رو یک بعدش ک اعمال شد بزارم دستی 3200؟

بله

لینک به دیدگاه

14 دقیقه قبل، blooder گفته است:

بله

درستش کردم تا ببینم چی میشه 
ممنون

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، blooder گفته است:

بله

بعد 8 ساعت بلو اسکرین داد irql_not_less_or_equal
برگردوندم حالت اوتو 2133!!!!!!!!!!!

لینک به دیدگاه

دوست عزیز اگر میخواین اصولی باشه با رم دیگه در فرکانس 3200 تست کنید. ترجیحا رم ساده یعنی بدون xmp بردارید که هم ارزون تره هم میتونید مثلا اگر 2666 هست راحت بزارید روی 3200 و استفاده کنید. اگر اوکی بود رمهاتون رو بفروشید و اون مدل رم رو تهیه کنید. برا این میگم چون ممکنه ایراد از کنتلر برد هم باشه. اگر رم در دسترس ندارید به یک فروشنده مراجعه کنید و بهشون اعلام کنید که با این شرایط خریدارم اگر مشکل نداشت وگرنه عودت میدم. اگرم کمی حوصله داشتید رمهاتون رو با فرکانسهای مختلف و در ولتاژهای مختلف تست کنید.منظورم فرکانسهای بالاتر از پایه هست و با هر فرکانس و ولتاژی که پایدار بود استفاده کنید. این مورد رو بهتون یادآور بشم که اگر چه تفاوت رم 3200 با 3600 و بالاتر زیاد نیست برعکس تفاوت رم 2133 یا 2400 با 3200 به بالا زیاده. 2400 پهنای باند 36000 مگ داره و 3200 پهنای باند 48000 مگ . در آخر سعی کنید بایوس بردتون رو هم آپدیت کنید. احتمال این که مشکل حل بشه هست

ویرایش شده توسط blooder
لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، blooder گفته است:

دوست عزیز اگر میخواین اصولی باشه با رم دیگه در فرکانس 3200 تست کنید. ترجیحا رم ساده یعنی بدون xmp بردارید که هم ارزون تره هم میتونید مثلا اگر 2666 هست راحت بزارید روی 3200 و استفاده کنید. اگر اوکی بود رمهاتون رو بفروشید و اون مدل رم رو تهیه کنید. برا این میگم چون ممکنه ایراد از کنتلر برد هم باشه. اگر رم در دسترس ندارید به یک فروشنده مراجعه کنید و بهشون اعلام کنید که با این شرایط خریدارم اگر مشکل نداشت وگرنه عودت میدم. اگرم کمی حوصله داشتید رمهاتون رو با فرکانسهای مختلف و در ولتاژهای مختلف تست کنید.منظورم فرکانسهای بالاتر از پایه هست و با هر فرکانس و ولتاژی که پایدار بود استفاده کنید. این مورد رو بهتون یادآور بشم که اگر چه تفاوت رم 3200 با 3600 و بالاتر زیاد نیست برعکس تفاوت رم 2133 یا 2400 با 3200 به بالا زیاده. 2400 پهنای باند 36000 مگ داره و 3200 پهنای باند 48000 مگ . در آخر سعی کنید بایوس بردتون رو هم آپدیت کنید. احتمال این که مشکل حل بشه هست

بسیار ممنون
فقط اینکه بدون xmp بیارم بالا؟؟
مثلا 2133 هست بکنم 2400 تست بگیرم درسته؟
 واسه هر تست هم باید 7 8 ساعت صبر کنم ببینم ریست میشه پی سی یا خیر
بایوس چطوری اپدیت میشه؟

لینک به دیدگاه

بله. برای آپدیت بایوس به سایت سازنده و قسمت ساپورت مراجعه کنید

لینک به دیدگاه

2 دقیقه قبل، blooder گفته است:

بله. برای آپدیت بایوس به سایت سازنده و قسمت ساپورت مراجعه کنید

بعد از irql_not_less_or_equal این ارور ک برگردوندم حالت اول الان بعد از 8 ساعت بلو اسکرین داد kernel security check failure
بایوس رس دادم ولی اوکی نمیشه بعیید بدونم
نمیخوام ویندوز بزنم هر 6 ساعت پی سی رس بدم تا این اتفاق نیوفته اوکیه؟ اگه قرار باشه رس بدم میتونم فرکانس ببرم بالا قبل ارور دادن ( هر 7 ساعت ) رس بدم!
بعدش اینکه بایوس اپدیت کنم مشکلی پیش نمیاد؟ اپدیت کنم یا بیخیال شم؟

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، blooder گفته است:

نه مشکلی پیش نمیاد. بایوس رو به آخرین نسخه آپدیت کنید. 

اوکی. فلش اضافه ندارم باید تهیه کنم زمان بره..
ولی خب این بلو اسکرین اگه باز اومد ویندوز بزنم یا نیازی نیست؟ 

لینک به دیدگاه

نه مشکلی پیش نمیاد. بایوس رو به آخرین نسخه آپدیت کنید. 

بلاخره بایوس اپدیت شد 
خب الان دیفالت رم 2133 هستش
xmp بزارم بعدش کم کنمش؟ یا بدون xmp زیادش کنم از 2133 به 2600؟
میترسم بیشتر کنم باز سیستم خاموش بشع
سوال نهایی !! میتونم بزارم 3400 ولی هر 5 ساعت خودم سیستمو ریست بدم ( قبل اینکه خودش هر 7 ساعت ریست بشه مثل قبل.. ) ایا فشار میاد ب سیستم یا رم؟

لینک به دیدگاه

نیازی به ویندوز نیست. اول بزارید روی xmp . اگر ریست نشد که خوبه ولی اگر شد بایوس رو دیفالت کنید و فرکانس و ولتاژ  رو دستی بالا  ببرید

لینک به دیدگاه

نیازی به ویندوز نیست. اول بزارید روی xmp . اگر ریست نشد که خوبه ولی اگر شد بایوس رو دیفالت کنید و فرکانس و ولتاژ  رو دستی بالا  ببرید

پیشاپیش ممنونم کمک میکنید وقت میزارید فروم میاید پیام میدید سپاس فراوان...
قبلا 3600 تصویر نمیداد ولی تست میکنم... اسیب ک نمیبینه چیزی؟!
 میخواین xmp کنم بیارم پایین یا نیازی نیست؟؟ رو 3600 تست بگیرم اسیب نمیزنه؟
 اگر نشد دستی فرکانس میارم بالا ولی ولتاژ رو بلد نیستم باید چند بزارم؟ سادس؟

لینک به دیدگاه

سلام

خواهش میکنم. روی 3600 مشکلی ایجاد نمیکنه و نهایتا بوت نخواهد شد. حالا یا با چند بار تلاش و عدم بوت شدن توسط برد به صورت خودکار به حالت دیفالت بوت میشه و میتونید دوباره تغییر اعمال کنید و یا با برداشتن باطری و کلیر سیموس بایوس رو ریست میکنید. اگر تصویر داد و پایدار بود روی 3600 که هیچی ولی اگه نداد فرکانس رو کمتر کنید ترجیحا همون 3200 و اگر باز مشکل بلو اسکرین پایدار بود همون کاری که بالاتر گفتم یعنی دیفالت کردن بایوس و تغییر فرکانس رم و ولتاژ تا پیدا کردن ولتاژ و فرکانس پایدار و اگر بازم با همه این کارها پایدار نبود تعویض رم. تغییر فرکانس رم و ولتاژ یعنی مثلا کم کم فرکانس رم رو بالا ببرید از 2400 و 2666 و 2800 و 2933 و 3200 با ولتاژ 1.2 تست کنید تا ولتاژهای 1.250 یا 1.3 و بالاتر. رم خود من xmp3200 هست  روی 3200 با ولتاژ 1.35 بلو اسکرین میده ولی با ولتاژ 1.2 مشکلی نداره.

ویرایش شده توسط blooder
لینک به دیدگاه

تنظیمات بایوس رو دیفالت کن و با occt حداقل 1 ساعت تست پایداری بگیر اگ ارور داد ممکنه مشکل از جای دیگ باشه

بعد xmp رو روشن کن و دوباره  تست بگیر، اگ پایدار نبود هر بار 200mhz فرکانس رو کم کن و دوباره تست بگیر تا جایی ک پایدار بشه

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، blooder گفته است:

سلام

خواهش میکنم. روی 3600 مشکلی ایجاد نمیکنه و نهایتا بوت نخواهد شد. حالا یا با چند بار تلاش و عدم بوت شدن توسط برد به صورت خودکار به حالت دیفالت بوت میشه و میتونید دوباره تغییر اعمال کنید و یا با برداشتن باطری و کلیر سیموس بایوس رو ریست میکنید. اگر تصویر داد و پایدار بود روی 3600 که هیچی ولی اگه نداد فرکانس رو کمتر کنید ترجیحا همون 3200 و اگر باز مشکل بلو اسکرین پایدار بود همون کاری که بالاتر گفتم یعنی دیفالت کردن بایوس و تغییر فرکانس رم و ولتاژ تا پیدا کردن ولتاژ و فرکانس پایدار و اگر بازم با همه این کارها پایدار نبود تعویض رم. تغییر فرکانس رم و ولتاژ یعنی مثلا کم کم فرکانس رم رو بالا ببرید از 2400 و 2666 و 2800 و 2933 و 3200 با ولتاژ 1.2 تست کنید تا ولتاژهای 1.250 یا 1.3 و بالاتر. رم خود من xmp3200 هست  روی 3200 با ولتاژ 1.35 بلو اسکرین میده ولی با ولتاژ 1.2 مشکلی نداره.

بعد 7ونیم ساعت بلو اسکرین داد KMODE EXCEPTION NOT HANDLED
من fast start up رو خاموش کردم گفتن شاید درست بشه
ببینیم درست میشه یا نه
نمیشه فرکانس ببرم 3600 ولی هر 5 ساعت خودم پی سیو رس بدم نزارم کار ب بلو اسکرین برسه؟؟؟؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...