رفتن به مطلب

کمک فوری!!! پرفومنس بسیار پایین کارت گرافیک asus rog strix rtx 3090

اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام دوستان

دیشب یک کارت گرافیک 3090 ایسوس راگ رسید دستم و گذاشتم رو سیستم خودم که تستاش رو انجام بدم

مشخصات سیستمم به نحو زیر هست

سی پی یو 12400 اف

رم 16 گیگ دو کاناله کلوو 3200

پاور 2000 گریت وال جهت تست

مادربورد H610 msi

اس اس دی 256 اداتا

مشکل اینه که من بعد از نصب درایور گرافیک انویدیا ورژن اخر و چنیدن بار پاک کردن درایور با برنامه ddu و دوباره نصب کردن چون گرافیک قبلی رو این سیستم 6800 ایکس تی سافایر بود و تست توی گیم متوجه ناپایداری شدید و پرفومنس بسیار کم شدم به صورتی که بازی a plague tale requiem

که تو گرافیک 6800 ایکس تی روی فورکی حدود 40-42 فریم میداد اینجا اومده حدود 20 فریم

توی تست فورمارک درصد استفاده از کارت گرافیک از 40 تا 85 متغیره و ثابت نیست و بازم فریم ریت کمی میده اونجا

توی تری دی مارک استرس تست انقدر پایداری کمه و فریم که اصلا تست رو پاس نمیکنه و میپره بیرون

چندین بار درایور گرافیک رو دوباره نصب کردم

گرافیک ظاهری بسیار تمیز و پیچ پلمپ هست و و به نظرم یه چیزی هست که نمیزاره گرافیک پرفومنس خودش رو نشون بده

نکته ی دیگه ای هم که وجود داره اینه که حتی توی محیط برنامه تری دی مارک هم کندی مشاهده میشه و با تغییر رزولوشن هم تفاوتی ایجاد نمیشه

تو نمودار دما هم متوجه ناپایداری میشید و هم میزان استفاده از گرافیک 

توی تری دی مارک استرتس

2024-05-13 00_29_09-TechPowerUp GPU-Z 2.58.0.png

2024-05-13 01_27_53-Geeks3D FurMark v1.33.0.0 - 86FPS, GPU1 temp_68°C, GPU1 usage_73%.png

2024-05-13 01_27_33-Geeks3D FurMark v1.33.0.0 - 66FPS, GPU1 temp_68°C, GPU1 usage_49%.png

ویرایش شده توسط ABDEMOHAMMAD
لینک به دیدگاه

سلام جناب عبدی عزیز. اول وارد device manager بشید و ببینید که روی اسم گرافیک علامت زردی هست یا خیر. دوم روی گرافیک کلیک راست کنید و properties وارد بشید و بعد گزینه event و view all event. ببینید ایا اروری دیده می شود و اینکه ایا گرافیک درایورهاش کاملا نصب شده در لیست event یا خیر. دوم برنامه occt رو نصب کنید و vram تست بگیرید در حالت 95 درصد از رم درگیر باشه برای 30 دقیقه ببینید ایا اروری دیده می شود یا خیر. همچنین اطمینان حاصل کنید گرافیک درست در اسلات قرار گرفته باشه یبار خارج کنید و دوباره با فشار کمی بیشتر وارد اسلات گرافیکش کنید. تست هم فقط سعی کنید در حالت 4k بگیرید چون رزولوشن های پایین تر گرافیک باتل نک میشه با 12400

لینک به دیدگاه

بهتره یا رو یه سیستم دیگه کارت رو تست کنید یا ویندوز جدیدبعد درایور کارت رو نصب کنید شاید بخاطر فایل های ناقص یا بهم ریخته درایور کارت گرافیک بصورت نرمال رو ویندوز مچ نشده وگرنه احتمال خیلی زیاد مشکل سخت افزاری هست .

لینک به دیدگاه

14 دقیقه قبل، pedi9004 گفته است:

سلام جناب عبدی عزیز. اول وارد device manager بشید و ببینید که روی اسم گرافیک علامت زردی هست یا خیر. دوم روی گرافیک کلیک راست کنید و properties وارد بشید و بعد گزینه event و view all event. ببینید ایا اروری دیده می شود و اینکه ایا گرافیک درایورهاش کاملا نصب شده در لیست event یا خیر. دوم برنامه occt رو نصب کنید و vram تست بگیرید در حالت 95 درصد از رم درگیر باشه برای 30 دقیقه ببینید ایا اروری دیده می شود یا خیر. همچنین اطمینان حاصل کنید گرافیک درست در اسلات قرار گرفته باشه یبار خارج کنید و دوباره با فشار کمی بیشتر وارد اسلات گرافیکش کنید. تست هم فقط سعی کنید در حالت 4k بگیرید چون رزولوشن های پایین تر گرافیک باتل نک میشه با 12400

گرافیک رو هم چک کزذم خوب جا خورده

دیدی وقتی درایور گرافیک نصب نیست وقتی پنجره ی مثلا نیوفولدر رو میکشی انگار کمی گیر داره و روون نیست !  اینم همینطوره حتی بعد نصب درایور کارت گرافیک یعنی انگار خوب نصب نشده

حتی برنامه تری دی مارک هم که باز میکنم با سرعت باز نمیشه انگار کند هست و گرافیک خوابه

2024-05-13 01_59_33-Computer Management.png

2024-05-13 02_02_36-Event Viewer.png

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، ABDEMOHAMMAD گفته است:

سلام

اینو یه تغییر بده...

لینک به دیدگاه

33 دقیقه قبل، ABDEMOHAMMAD گفته است:

گرافیک رو هم چک کزذم خوب جا خورده

دیدی وقتی درایور گرافیک نصب نیست وقتی پنجره ی مثلا نیوفولدر رو میکشی انگار کمی گیر داره و روون نیست !  اینم همینطوره حتی بعد نصب درایور کارت گرافیک یعنی انگار خوب نصب نشده

حتی برنامه تری دی مارک هم که باز میکنم با سرعت باز نمیشه انگار کند هست و گرافیک خوابه

2024-05-13 01_59_33-Computer Management.png

2024-05-13 02_02_36-Event Viewer.png

با occt تست کنید وی رمو ببینید اوضاع چطوره. هنگی و کندی دقیقا مشکل نرم افزاری یا سخت افزاریه و با توجه به اینکه قبلا مشکلی نداشتید مربوط به قطعه جدیده قاعدتا. اگر وی رم ها اوکی بودند ببرید روی سیستم دیگه هم تست کنید اگر باز مشکل داشت سریع مرجوع کنید. راستی با ddu اول درایور amd رو پاک کردید کامل و بعد درایور nvidia رو ریختید دیگه؟ و اینکه حتما باید دو تا کانکتور از دو ریل جدا از پاور به گرافیک متصل کنید و نه از یه شاخه.

ویرایش شده توسط pedi9004
لینک به دیدگاه

7 دقیقه قبل، pedi9004 گفته است:

با occt تست کنید وی رمو ببینید اوضاع چطوره. هنگی و کندی دقیقا مشکل نرم افزاری یا سخت افزاریه و با توجه به اینکه قبلا مشکلی نداشتید مربوط به قطعه جدیده قاعدتا. اگر وی رم ها اوکی بودند ببرید روی سیستم دیگه هم تست کنید اگر باز مشکل داشت سریع مرجوع کنید. راستی با ddu اول درایور amd رو پاک کردید کامل و بعد درایور nvidia رو ریختید دیگه؟ و اینکه حتما باید دو تا کانکتور از دو ریل جدا از پاور به گرافیک متصل کنید و نه از یه شاخه.

بله همینطور از دو ریل جدا تست کردم

تو این تست هم مصرف حدود 70 و خورده ای هست ولی اروری یچزی نداد

حالا فردا با یک سیستم و پاور دیگه هم تست میکنم ولی باز برام عجیبه چرا باید این جوری کند باشه حتی نوشتن متن هم سرعتش کمه مثل وقتی که درایور گرافیک نصب نیست همه چی کنده

2024-05-13 02_44_12-OCCT - Stability Testing since 2003.png

لینک به دیدگاه

2 دقیقه قبل، ABDEMOHAMMAD گفته است:

بله همینطور از دو ریل جدا تست کردم

تو این تست هم مصرف حدود 70 و خورده ای هست ولی اروری یچزی نداد

حالا فردا با یک سیستم و پاور دیگه هم تست میکنم ولی باز برام عجیبه چرا باید این جوری کند باشه حتی نوشتن متن هم سرعتش کمه مثل وقتی که درایور گرافیک نصب نیست همه چی کنده

2024-05-13 02_44_12-OCCT - Stability Testing since 2003.png

اون 70 طبیعیه. پس دیگه میمونه همون تست مجدد روی سیستم دیگه. امید به خدا سخت افزاری نیست اما اگر خدایی نکرده باشه میتونه به مدار تغذیه برگرده چون گرافیک ارتیفکت یا گلیچی نشون نداده. ولی بازم امید به خدا نرم افزاریه چون گرافیک های روگ خیلی با کیفیت و عمری هستند.

لینک به دیدگاه

17 دقیقه قبل، pedi9004 گفته است:

اون 70 طبیعیه. پس دیگه میمونه همون تست مجدد روی سیستم دیگه. امید به خدا سخت افزاری نیست اما اگر خدایی نکرده باشه میتونه به مدار تغذیه برگرده چون گرافیک ارتیفکت یا گلیچی نشون نداده. ولی بازم امید به خدا نرم افزاریه چون گرافیک های روگ خیلی با کیفیت و عمری هستند.

مطمئنید طبیعی هست 70؟ چون نوسان زیاد داره مثلا از 50 تا 100 میره

تست یک ساعته هم تموم شد و اروری نداد

2024-05-13 03_10_26-کمک فوری!!! پرفومنس بسیار پایین کارت گرافیک asus rog strix rtx 3090 - مشکلات و خ.png

19 دقیقه قبل، pedi9004 گفته است:

نکته ای که تازه فهمیدم اینه که مشکل کندی تو همه چی هست نه فقط بازی 

فیلم هم که نگاه میکنم باز خیلی کنده و این مشکل عجیبیه

لینک به دیدگاه

9 دقیقه قبل، ABDEMOHAMMAD گفته است:

مطمئنید طبیعی هست 70؟ چون نوسان زیاد داره مثلا از 50 تا 100 میره

تست یک ساعته هم تموم شد و اروری نداد

2024-05-13 03_10_26-کمک فوری!!! پرفومنس بسیار پایین کارت گرافیک asus rog strix rtx 3090 - مشکلات و خ.png

بله این تست وی رم گرافیکو بیشتر درگیر میکنه و خود گرافیک به میزان مشخصی زیر بار نمیره و متغیره با توجه به سیکلی که طی میکنه میزان بار متفاوت هستش. در قسمت تست پاور همین نرم افزار تمامی قطعات زیر بار کامل میرن و گرافیک باید مثلا بین 96 تا 100 درصد زیر بار رفته باشه اینو هم میتونید تست کنید.

لینک به دیدگاه

سلام احتمال داره از بدسکتور ssd باشه

سلامت ssd روی چنده ؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

مشکل گلوگاهی هست که از طرف سی پی یو ایجاد شده .... پاورمورد تست هم برای این کارت جالب نیست ... این کارت جهت بازدهی 90 درصد به بالا حداقل پردازنده 12700 به بالا میخواد

چک کنید ریل 12 ولت برای گرافیک چند آمپر هست...

لینک به دیدگاه

درود
اگر رزولوشن فول اچ دی دارید یا 2 کی
گلوگاه شدیدی دارید برای همین هم نوسان فریم دارید و یوزیج کارت از 40 تا 80 متغیره
اما اگر 4 کی دارید اعلام کنید چون تنها در این رزولوشن هست ک تقریبا سی پی یو شما میتونه این هیولا رو کنترل کنه تا بریم سراغ مسایل بعدی

4 ساعت قبل، ABDEMOHAMMAD گفته است:

مطمئنی شما درایور رو صحیح نصب کردی
انگار هنوز گیر کردی تو 2دی و به محیط 3 دی نرفتی
وگرنه نباید همه چی کند باشه 

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، ABDEMOHAMMAD گفته است:

درود

این پاور رو هیچ وقت کنار قطعات گرون قیمت استفاده نکنید

از اوجایی که هیچ پروتکش قدرتمند و استانداردی نداره احتمالا مدیریت جریان، اونم هم برای قطعات اینچنینی نداره

پاور خطرناکیه سعی کنید از پاور استاندارد استفاده کنید

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

به فرض ایراد از جاهای دیگه باشه اون پاور ماینی زرپرتی با اون کارت اصلا به هم نمیخورن

من روی سیستم هر دو درایور انویدیا و amd داشتم و مشکلی از بابت تست کارت نداشتم ولی خوب شما اول پاورتو عوض کن و نصب ویندوز تازه هم توصیه میشه

بعد ببین بازم مشکل داری اگه بازم مشکل بود احتمالا کارت ایراد داره

لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، ABDEMOHAMMAD گفته است:

یا حضرت تیر چراغ برق

داداش ترکیب سیستمت خیلی سمیه. کارت 3090 یه کارت ذاتن مشکل داره چون نیمی از چیپ های حافظه اش در پشت مدارچاپی نصب شده که اصولا فاقد Active Cooling، و این چیپ ها در ماین آسیب شدید می بینند. و چون خنک نمیشن به مرور Degrade میکنند. 

بنابراین اون کارت خودش فاجعه است. وصل شده به پاوری که اون پاور هم اگر نگیم فاجعه، واسه شکنجه سیستم مناسبه.

لینک به دیدگاه

پاور های گریت وال از تو سری های ماینینگ کیفیت بیشتری دارن خودم به شخصه داشتم عالی بود اما خوب قطعه به پاور های گیمینگ نمیرسه و اصولا برای ماین ساخته شده چون پاور های غیر ماین نوسان کمتر و استاندارد های حفاظتی بیشتری دارن . به نظر من به فکر یه پاور ۸۵۰ وات سری گلد غیر ماین باش . اگه یه گرافیک ضعیف تر بود حرفی نبود ولی این پاور رو توصیه نمیکنم با این گرافیک . همونطور هم که اقا آرمین گفتن این کارت ها خرابی زیاد دارن مخصوصا به خاطر وزن سنگینشون تاب دیدگی برد و قطعی در مدار برد زیاد دیده شده . شما یه ویندوز عوض کن ببین چی میشه . دمای مموری این کارتا هم معمولا بالاس ببین تا چند میره ؟ تو gpuz میزنه

ویرایش شده توسط میلاد بهرامن
لینک به دیدگاه

9 ساعت قبل، ABDEMOHAMMAD گفته است:

دقیقا همین بلا سرم منم اومده با 4070ti در اثر ضربه دست   مجبورا بازش کردم و با ترک خوردگی pcb مواجه شدم!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
12 ساعت قبل، ABDEMOHAMMAD گفته است:

با سلام دوستان

دیشب یک کارت گرافیک 3090 ایسوس راگ رسید دستم و گذاشتم رو سیستم خودم که تستاش رو انجام بدم

مشخصات سیستمم به نحو زیر هست

سی پی یو 12400 اف

رم 16 گیگ دو کاناله کلوو 3200

مادربورد H610 msi

اس اس دی 256 اداتا

مشکل اینه که من بعد از نصب درایور گرافیک انویدیا ورژن اخر و چنیدن بار پاک کردن درایور با برنامه ddu و دوباره نصب کردن چون گرافیک قبلی رو این سیستم 6800 ایکس تی سافایر بود و تست توی گیم متوجه ناپایداری شدید و پرفومنس بسیار کم شدم به صورتی که بازی a plague tale requiem

که تو گرافیک 6800 ایکس تی روی فورکی حدود 40-42 فریم میداد اینجا اومده حدود 20 فریم

توی تست فورمارک درصد استفاده از کارت گرافیک از 40 تا 85 متغیره و ثابت نیست و بازم فریم ریت کمی میده اونجا

توی تری دی مارک استرس تست انقدر پایداری کمه و فریم که اصلا تست رو پاس نمیکنه و میپره بیرون

چندین بار درایور گرافیک رو دوباره نصب کردم

گرافیک ظاهری بسیار تمیز و پیچ پلمپ هست و و به نظرم یه چیزی هست که نمیزاره گرافیک پرفومنس خودش رو نشون بده

نکته ی دیگه ای هم که وجود داره اینه که حتی توی محیط برنامه تری دی مارک هم کندی مشاهده میشه و با تغییر رزولوشن هم تفاوتی ایجاد نمیشه

تو نمودار دما هم متوجه ناپایداری میشید و هم میزان استفاده از گرافیک 

توی تری دی مارک استرتس

2024-05-13 00_29_09-TechPowerUp GPU-Z 2.58.0.png

2024-05-13 01_27_53-Geeks3D FurMark v1.33.0.0 - 86FPS, GPU1 temp_68°C, GPU1 usage_73%.png

2024-05-13 01_27_33-Geeks3D FurMark v1.33.0.0 - 66FPS, GPU1 temp_68°C, GPU1 usage_49%.png

درود 

کارت مشکل نداره به نظرم

پردازنده و مادربرد و گرافیک ۳۰۹۰ سازگار نیستن 

و مشکل اصلی شما گلوگاهه

حداقل پردازنده برا کارت ۳۰۹۰  i7 12700 یا i5 13600k که گلوگاه ایجاد نکنه و ۹۹ درصد کارت استفاده بشه 

اگه سیستم بالا دارید تست کنید و حتما  ویندوز عوض کن

لینک به دیدگاه

سلام خدمت شما و عرض ادب

با احترام به سایر عزیزان من فکر نکنم گلوگاه توی عملکرد عادی سیستم تاثیری داشته باشه

بنده دقیقا همین گرافیک رو دارم و اوایل با 9400f و بعدا با 9900K و الانم با 14700K راه اندازیش کردم توی گیم گلوگاه حس میشد ولی تو کاربری عادی کوچک ترین موردی ندیدم

لینک به دیدگاه

با سلام دوستان

روی یک سیستم دیگه با سی پی یو 3600 رایزن تست کردم و اوکی بود تو گیم و اینا فقط کمی گلگوگاته میشد که فکر کنم طبیعی هست ولی اون سیستم رو واقعا نفهمیدم چشه که خوب نمیشد فکر کنم باید ویندوز عوض کنم امیدوارم درست شه

2024-05-13 14_50_38-Window.png

356913449_2024-05-1315_29_36-Photos.png

لینک به دیدگاه

با آزمایش روی پردازنده دوم (رایزن) اینطور که مشخصه احتمالا مشکل هر چی هست نرم افزاریه و یا در احتمال دوم که ضعیفتره شاید پاور برق رسانی کافی نمیکنه به کارت گرافیک و کاراییش شدیدن افت میکنه در هر حال چه این باشه و چه نباشه استفاده از پاور ماینی ریسک بزرگیه 

لینک به دیدگاه

ربطی به سوال استارتر نداره ولی تعجب میکنم بعضی دوستان با این همه سابقه مشکل رو به گلوگاه ربط میدن
بنده خدا داره میگه با گرافیک ضعیف تر فریم بیشتری گرفتم در نتیجه گلوگاهی هم باشه(که صد در صد هست) باز هم باید "حداقل" به اندازه کارت قبلی فریم دریافت بشه
چطور همین سی پی یو و رم روی کارت قبلا میتونستن به فرض مثال 100 فریم تولید بکنن  حال با کارت جدید که قوی تر هستش یهو فریم به فرض مثال به 50 رسید ؟خواهشا قبل از گمراه کردن استارتر یک بار دیگه معنا و مفهوم و نحوه اتفاق افتادن گلوگاه رو با کمی تعمل بیشتر مرور کنید

لینک به دیدگاه

درود شما ک تو فورکی پلی میدی پس عملا کارت باید تا اخرین توانش ب شما پرفرمونس بده
چندتا چیز میمونه این وسط
یکی اینکه کارت نیاز ب سرویس داشته باشه اگر در سلامت کامله ک هیچ(این کارت ذاتن مشکل داره و اگر میتونستید مورد ti رو تهیه کنید خیلی بهتر بود)
مورد بعدی اینکه ممکنه تنظیمات بایوس و اللخصوص سی پی یو رو شما تغییر داده باشی
مورد بعدی درست نصب نشدن درایور هست بالاا هم گفتم کندی ک شما داری طبیعی نیست منم چون زیاد سوییچ میکنم بین انویدیا و ای ام دی این مورد زیاد پیش میاد
مورد بعدی خوده ویندوزه 
مورد دیگه ای ب ذهنم نمیرسه چون مچ اپ اینتل با انویدیا خیلی خوبه و معمولا خیلی عالی کنار هم کار میکنن

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...