رفتن به مطلب

چرا برای سیستم های های اند جدید رم باس 8000 پیشنهاد می شه

Recommended Posts

خوب حتما یادتون هست که کمی بعد از عرضه DDR5 و بعد از بهینه سازی اولیه رم ها پیشنهاد اکثر سایت های معتبر رم با باس 6000 بود حتی AMD هم بعدا برای سری 7000 خودش پیشنهاد 6000 داد

در حقیقت SWEET SPOT نسل 7000 اومد 6000 اعلام کرد اما واقعا؟

این چیزی بود که خودمم تا چند وقت پیش نمی دونستم و نمی دونستم دقیقا علت این انتخاب چی بوده

در حقیقت قبلش باید با مفهوم UCLK اشنا بشید کلاک متحد کنترلر مموری که برخلاف اینتل دارای دو تا دنده یا لول هست حالت اول دقیقا برابر با سرعت مموری شما می شه حالت دوم نصف سرعت مموری شما می شه

در مادربردهای جدید و پردازنده های های اند ای ام دی این عدد نهایتا تا 3000 مگاهرتز می تونه بالا بیاد می دونید که سرعت واقعی رم ها هم نصف مقدار اعلامیشون هست پس شما توی دنده 1 اگر 6000 بخرید در حقیقت 3000 سرعتش و با UCLK دنده 1 جفتشون 3000 بالاترین حالت ممکن تنظیم می شن پس علت پیشنهاد AMD همین بوده البته بسته به شانستون ممکنه شاید به 3200 هم بتونید برسید اما خبر بد اینکه خیلی ها 3000 هم براشون پایدار نبوده و به ناچار به 2800 رفتن یا باید GEAR 2 انتخاب می کردن یعنی UCLK == MEMCLK or MEMCLK/2 خوب این تا اینجای کارمون توضیحات خیلی ساده بیان کردم نکته بعدی SOC VOLTAGE هست که دقیقا به فرکانس همین پارامتر بستگی داره چیزی که باعث سوختن خیلی از پردازنده های AMD هم شد

در حقیقت هر چی به 3000 نزدیک تر بشید باید این ولتاژ بیشتر بشه پس طبیعتا توی دنده 2 می تونید ولتاژ خیلی کمترش کنید و پایداری سیستم هم از دست ندید

اما یک پارامتر دیگه هم هست به اسم FCLK = Fabric Clock Frequency که بهش اینفینیتی فبریک هم گفته می شه این همون چیزی هست که سرعت استفاده از رم سیستم برای AMD محدود می کنه این هر چقدر بالاتر تنظیم بشه توی بنچمارک سرعت مکس رمتونم بیشتر می شه به شرطی که رم فرکانس بالا داشته باشید

بهترین حالت این فرکانس اینکه که مقدارش دقیقا با UCLK برابر باشه تا پنالتی تایم و خلاصه خارج از سینک نشه FCLK نرمالش روی 2000 هست و خیلی خوش بترکونه به 2200 برسه اما برای رسیدن به بالای 2100 باید SOC VOLTAGE کم و پایینی داشته باشید و الا سیستم پایدار نمی شه علتش خود سورس نویس هم نمی دونست من هم پیدا نکردم اما هر چقدر SOC VOLTAGE کمتر بشه FCLK بالاتری می شه دست پیدا کرد که برای SOC VOLTAGE پایین تر هم UCLK باید پایین تر باشه

حالا زمانی که شما رم باس 8000 می ذارید با دنده 2 با FCLK 2000 اینطوری کل سیستم برای تمامی زمان ها با هم سینک می شن چرا که 4000 2000 2000 می شن و این عالیه

به علاوه اگر نسل جدید بتونه روی دنده 1 پارامتر UCLK ش به 4000 برسه که افزایش پرفورمنس بی داد می کنه

اما برای اینتل شرایط فرق می کنه اینتل دیگه دو تا دنده نداره و خوب اینفینیتی فبریک هم نداره برای همین از سرعت رم تقریبا تاحداکثرش می تونه استفاده کنه اما خوب بسته به سرعت پردازنده تون و نوع اپلیکیشن یا بازی که دارید که چقدر به سرعت رم وابسته هست یا پردازنده تا چه حد می تونه ازش استفاده کنه افزایش سرعت رم در یک CL مشخص یعنی افزایش کارایی پردازنده بسته به اون اپ یا بازی

حال از اونجایی که رم ها تا باس 8000 بهینه سازی خیلی خوبی شدن یعنی از 6000CL36 به 8000CL38 رفتن یعنی به ازای 2000 مگاهرتز فقط 4 عدد سی ال بالا رفته پس بهترین گزینه برای اینتل هم همین 8000 هست متاسفانه رم های جدید معرفی شده که نیاز به مادربرد جدید اینتل هم دارن(AMD جدید باز هم مکسش 8000 هست) بسیار CL هاشون بالا رفتن حتی CL بالای 60 هم داشتیم احتمالا قیمت خیلی فضایی هم داشته باشن

این بهینه سازی رو ابتدای نسل هم داشتیم که از 4800CL34 به 6000CL36 رفت

به علاوه به دلایل نا مشخص از باس 7200 تا 8000 جامپ سنگینی در پرفورمنس داریم که برای AMD دلیلش مشخصه و برای اینتل هم احتمالا چیزی مشابه این باید باشه

image.thumb.png.a58d27c5effa66d56e81d5b8cde1dbe8.png

این هم تست سیستم خودم هست همه چیز دیفالت و بدون دستکاری هست فقط SOC VOLTAGE اتوماتیک 1.285 تنظیم می کرد که من 1.19 گذاشتم خیلی کمترش کردم به همون دلیلی که بالا گفتم یعنی نه تنها 8000 دارم استفاده می کنم بلکه فشار به سیستم و پردازنده هم کمتر کردم

image.thumb.png.863a52ae6a037038cee7acf328955a44.png

س

ظشسیسیسشی

ویرایش شده توسط Slash_Slash
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام
خوشبحال AMD داران
اینتل فکر نکنم اینجوری ها باشه
اصلا کنار اومدن اینتل با رم 8000 خودش یک مبحث کاملی هستش:/

فکر میکنم فعلا خیلی ها مثل خودم منتظر دسته گل جدید اینتل هستیم که ببینیم چی پیش میاد بعد ها این مورود بیشتر توی چشم میادش

لینک به دیدگاه

ممنونم از این مقاله خوب شما. من بخش AMD رو متوجه شدم، بله، میتونه راحت تا فرکانس 8000 هم کار کنه. اما در پلتفرم فعلی اینتل، فرکانس 7200 تایمینگ CL34 رو میشه Sweet Spot نامید. چون فقط مادربرد APEX میتونه فرکانس 8000 رو بالا بیاره.

ضمن اینکه کنترلر مموری اینتل، خسته میشه. یعنی فرض کنید شما فرکانس 7600 یا 7800 هم بتونید با یک مادربرد بالا بیارید، اما، به دلیل خستگی زودهنگام کنترلر مموری پردازنده، ممکنه نتونه تست ها رو در طولانی مدت پاس کنه.

مثال میزنم، فرض کنید در یک سیستم High End پردازنده میتونه 7200 CL34 رو تا 1 روز تست پایداری بزنه، اما همون سیستم رو فرکانس 7600 بعد از 4 ساعت تست پایداری رم Fail بشه، و اگر فرض کنیم رم 8000 استفاده کنیم، بعد از 20 دقیقه تست، رم Fail بشه.

بنابراین اگرچه با نظر شما در مورد AMD موافقم و درکش میکنم اما برای پلتفرم فعلی اینتل، بهترین فرکانس 7200 تایمینگ 34 برای کیت دوال 32 گیگابایتی است.

من البته میدونم که شرکت اینتل در نسل بعدی پردازنده ها و پلتفرمش، که پشت درهای بسته نشون سازندگان مادربرد داده، سیستم رو با رم 8400 تست کرده و نشون داده دیگه کنترلر مموری خسته نمیشه و این مشکل رو رفع کرده. که احتمالا امیدبخش استفاده از رمهای فرکانس 10000 در آینده است.

که اون هم فعلا در هاله ای از ابهام قرار داره چون رمهای 10000 تایمینگ بالایی دارند و عملا کاربر نمیتونه از مواهب اون قدرت استفاده کنه به همین جهت، رمهای CAMM2 احتمالا جاگزین رمهای فعلی بشن چون اونها به دلیل فاصله کمتر با پردازنده، میتونن تایمینگ پایینتری رو با فرکانس 10000 ثبت کنند.

تغییرات بزرگی در راه است.

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

ممنونم از این مقاله خوب شما. من بخش AMD رو متوجه شدم، بله، میتونه راحت تا فرکانس 8000 هم کار کنه. اما در پلتفرم فعلی اینتل، فرکانس 7200 تایمینگ CL34 رو میشه Sweet Spot نامید. چون فقط مادربرد APEX میتونه فرکانس 8000 رو بالا بیاره.

ضمن اینکه کنترلر مموری اینتل، خسته میشه. یعنی فرض کنید شما فرکانس 7600 یا 7800 هم بتونید با یک مادربرد بالا بیارید، اما، به دلیل خستگی زودهنگام کنترلر مموری پردازنده، ممکنه نتونه تست ها رو در طولانی مدت پاس کنه.

مثال میزنم، فرض کنید در یک سیستم High End پردازنده میتونه 7200 CL34 رو تا 1 روز تست پایداری بزنه، اما همون سیستم رو فرکانس 7600 بعد از 4 ساعت تست پایداری رم Fail بشه، و اگر فرض کنیم رم 8000 استفاده کنیم، بعد از 20 دقیقه تست، رم Fail بشه.

بنابراین اگرچه با نظر شما در مورد AMD موافقم و درکش میکنم اما برای پلتفرم فعلی اینتل، بهترین فرکانس 7200 تایمینگ 34 برای کیت دوال 32 گیگابایتی است.

من البته میدونم که شرکت اینتل در نسل بعدی پردازنده ها و پلتفرمش، که پشت درهای بسته نشون سازندگان مادربرد داده، سیستم رو با رم 8400 تست کرده و نشون داده دیگه کنترلر مموری خسته نمیشه و این مشکل رو رفع کرده. که احتمالا امیدبخش استفاده از رمهای فرکانس 10000 در آینده است.

که اون هم فعلا در هاله ای از ابهام قرار داره چون رمهای 10000 تایمینگ بالایی دارند و عملا کاربر نمیتونه از مواهب اون قدرت استفاده کنه به همین جهت، رمهای CAMM2 احتمالا جاگزین رمهای فعلی بشن چون اونها به دلیل فاصله کمتر با پردازنده، میتونن تایمینگ پایینتری رو با فرکانس 10000 ثبت کنند.

تغییرات بزرگی در راه است.

ممنون ارمین جان از نظرت

لزوما فقط APEX نبوده چون APEX شاه این کاراس اکثرا توی نقدشون ازش استفاده کردن که بتونن تا حداکثرشم اورکلاکش کنن تا 8600 هم رفتن برخی

اما به فرض اینجا با مادربرد EVGA تست کرده

https://www.hardwareasylum.com/reviews/memory/patriot_viper_xtreme5/page2.aspx

کلا فرکانس بالا به کیفیت چیپ کنترلر مموری با خود مادربرد هم بستگی داره ممکنه دو تا مادربرد یکسان با یک پارت نامبر نتایج متفاوتی داشته باشن

به فرض اینجا با MAXIMUS HERO تست 8000 گرفته

https://www.youtube.com/watch?v=RcdfXCYAnB4&ab_channel=Luumi

یا اینجا ASROCK

https://www.youtube.com/watch?v=uxnz92MQR5Y&ab_channel=FrameChasers

اما نکته ای که تقریبا توی همه ی نقدها وجود داره برای اینتل افزایش محسوس پرفرمونس بین 7200 تا 8000 هست یعنی تفاوت 7200 تا 8000 به مراتب بیشتر از 6000 تا 7200 هست

نسل جدید رم ها هم می گن ارتباط خیلی بهتری با پردازنده داره اما فعلا به شکل ازمایشی برای اینتل نسل بعد روی برخی مدل های خاص گویا قراره بیاد بدیش اینکه یک تکه هست دیگه قابلیت ارتقا نداره باید همیشه کلی عوض بشه تک سوکتم هست فعلا چیزهایی که توی نمایشگاه برای همین مدل هم رو کردن CL های خیلی بالایی داشت عملا بهینه سازی صورت نگرفته فقط فرکانس بالا بردن

باید منتظر بود و دید احتمالا در سال های اینده یک اتفاقات خوبی بیافته خیلی وقت ها هم یک حرف مفتی می زنن می رن هیچ خبریم بعدش نمی شه

در کل هم حرف شما درسته مادربرد های AMD خیلی راحت تر به 8000 می رسن تا اینتل ها اما اگر برسن نتیجه ش عالی می شه

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Rise Of Guru گفته است:

این هم تست بنده با FCLK 2200:

cachemem.png

ZenTimings_Screenshot.png

این تست من قبلا با 6000 خودم به سفارش زویی زدم 2200 خیلی ناپایداره یعنی بعد از یک مدت بی دلیل سیستم ری استارت می شه با اینکه همه ی تست ها به درستی پاس می کنه

حتی 2133 هم بعد از یک ماه توی بازی لست او اس ری استارت کرد سیستم در نهایت 2100 کردمش

در کل با 8000 به نسبت 6000 قبلی خیلی خیلی راضی ترم هم فریم هام بیشتر شدن اما بازی ها روان تر شدن

لینک به دیدگاه

39 دقیقه قبل، Slash_Slash گفته است:

ممنون ارمین جان از نظرت

لزوما فقط APEX نبوده چون APEX شاه این کاراس اکثرا توی نقدشون ازش استفاده کردن که بتونن تا حداکثرشم اورکلاکش کنن تا 8600 هم رفتن برخی

اما به فرض اینجا با مادربرد EVGA تست کرده

https://www.hardwareasylum.com/reviews/memory/patriot_viper_xtreme5/page2.aspx

این مدل EVGA هم مثل همون APEX فقط دو اسلات رم داره. اونم همون APEX حساب میشه توی EVGA ضمن اینکه ما اصلا EVGA تو ایران نداریم من صرفا در مورد بازار ایران گفتم. در حال حاضر فقط APEX میتونه 8000 رو بزنه.

کلا فرکانس بالا به کیفیت چیپ کنترلر مموری با خود مادربرد هم بستگی داره ممکنه دو تا مادربرد یکسان با یک پارت نامبر نتایج متفاوتی داشته باشن

به فرض اینجا با MAXIMUS HERO تست 8000 گرفته

https://www.youtube.com/watch?v=RcdfXCYAnB4&ab_channel=Luumi

نه HERO هم نمیتونه 8000 رو بالا بیاره، این لینکی که دادی بازهم مادربرد APEX نسخه اولیه ایسوسه.

اونم نتونسته، طرف اولین کامنت خودشو پین کرده که من اشتباه کردم توی ریویو، رم 8000 فقط پست شده و پایدار نبوده. تقریبا هیچ مادربرد 4 اسلاته ای نیست که بتونه فرکانس 8000 رو در نسل فعلی بالا بیاره. حداقل من ندیدم.

اما نکته ای که تقریبا توی همه ی نقدها وجود داره برای اینتل افزایش محسوس پرفرمونس بین 7200 تا 8000 هست یعنی تفاوت 7200 تا 8000 به مراتب بیشتر از 6000 تا 7200 هست

تو تست ها روی پلتفرم اینتل، واقعیت موضوع من چنین چیزی ندیدم، یعنی حداقل من رم 7600 رو با 7200 مقایسه کردم، تقریبا میتونم بگم 7600 با 7200 هیچ تفاوت معناداری نداشت.

لینک به دیدگاه

33 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

تو تست ها روی پلتفرم اینتل، واقعیت موضوع من چنین چیزی ندیدم، یعنی حداقل من رم 7600 رو با 7200 مقایسه کردم، تقریبا میتونم بگم 7600 با 7200 هیچ تفاوت معناداری نداشت.

https://www.youtube.com/watch?v=FpTjwwhvAMQ&t=3s&ab_channel=PhilipPark

این اما زده با MAXIMUS HERO بازم بگردم مطمئنم هست

من که هر چی نقد دیدم اختلاف خیلی زیاد بوده یکیش همونی که گذاشتم یکیش باز اینجا

https://www.youtube.com/watch?v=zsM8XoP0P-M&t=657s&ab_channel=TheSpyHood

خودم دیگه اینتل ندارم تست کنم اما برخی جاها واقعا اختلاف معنا داری دارن

البته اینم بگم هر چی پردازنده جدید تر می شه اختلافشونم بیشتر می شه لاینس یک تستی قبلا راجب همون موضوع گرفته بود که با پردازنده های جدید مجدد تست گرفت گفت الان اختلاف واقعا محسوسه

لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، Slash_Slash گفته است:

https://www.youtube.com/watch?v=FpTjwwhvAMQ&t=3s&ab_channel=PhilipPark

این اما زده با MAXIMUS HERO بازم بگردم مطمئنم هست

من که هر چی نقد دیدم اختلاف خیلی زیاد بوده یکیش همونی که گذاشتم یکیش باز اینجا

https://www.youtube.com/watch?v=zsM8XoP0P-M&t=657s&ab_channel=TheSpyHood

خودم دیگه اینتل ندارم تست کنم اما برخی جاها واقعا اختلاف معنا داری دارن

البته اینم بگم هر چی پردازنده جدید تر می شه اختلافشونم بیشتر می شه لاینس یک تستی قبلا راجب همون موضوع گرفته بود که با پردازنده های جدید مجدد تست گرفت گفت الان اختلاف واقعا محسوسه

خب دیگه، داستان همینه، من AMD ندارم، اما شما داری، وقتی شما میگی AMD اونطوریه من اعتماد میکنم دیگه بحثی برخلاف نظری که دادین نمیارم.

اما من اینتل دارم، 2 تا تو خونه، سه تا تو شرکت، و این به غیر از سیستمهاییه که اسمبل کردم، وقتی میگم نمیشه، شما قبول نمیکنی داری میگردی لینک پیدا کنی اثبات کنی من اشتباه میکنم.

من حتی روی فرکانس 7200 که میگم مثلا Sweet Spot هست، بازهم سیستم به خاطر خستگی IMC گاهی Fail میشه، اما خیلی کم پیش میاد، مثلا هر دو ماهی شاید یک بار. بعد شما میگی 8000 خوبه، درصورتی که اصلا این فرکانس به درد اینتل نمیخوره، مگه اینکه مادربرد APEX بخری.

لینک به دیدگاه

17 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

خب دیگه، داستان همینه، من AMD ندارم، اما شما داری، وقتی شما میگی AMD اونطوریه من اعتماد میکنم دیگه بحثی برخلاف نظری که دادین نمیارم.

اما من اینتل دارم، 2 تا تو خونه، سه تا تو شرکت، و این به غیر از سیستمهاییه که اسمبل کردم، وقتی میگم نمیشه، شما قبول نمیکنی داری میگردی لینک پیدا کنی اثبات کنی من اشتباه میکنم.

من حتی روی فرکانس 7200 که میگم مثلا Sweet Spot هست، بازهم سیستم به خاطر خستگی IMC گاهی Fail میشه، اما خیلی کم پیش میاد، مثلا هر دو ماهی شاید یک بار. بعد شما میگی 8000 خوبه، درصورتی که اصلا این فرکانس به درد اینتل نمیخوره، مگه اینکه مادربرد APEX بخری.

بحث اشتباه نیست ارمین جان من کلا اینتل بازم و این نسل به ناچار AMD خریدم چون اینتل واقعا گند زده

من یک سری عین یک سیستم فروختم عینش باز خریدم زمین تا اسمون توی پایداری جفتشون با هم فرق داشتن حتی نسل پیش روی مادربرد من بیشتر از 3600 پایدار نمی شد عینش دوستم داشت رفتم خونشون تا 4133 پایدار شد

کلا این چیزا شانسیم هست یا به فرض رم اولی که خریدم مشکل کویل واین داشت برای هیچ کسی نداشت یا برخی مادربردها کویل واین دارن پاورها همچنین که فقط مختص کارت گرافیک ها هم نیست همین کویل واین

یعنی می خوام بگم بستگی به کیفیت چیپ هم این چیزا داره حالا شانس چقدر باهاتون یار باشه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
6 ساعت قبل، Slash_Slash گفته است:

بحث اشتباه نیست ارمین جان من کلا اینتل بازم و این نسل به ناچار AMD خریدم چون اینتل واقعا گند زده

من یک سری عین یک سیستم فروختم عینش باز خریدم زمین تا اسمون توی پایداری جفتشون با هم فرق داشتن حتی نسل پیش روی مادربرد من بیشتر از 3600 پایدار نمی شد عینش دوستم داشت رفتم خونشون تا 4133 پایدار شد

کلا این چیزا شانسیم هست یا به فرض رم اولی که خریدم مشکل کویل واین داشت برای هیچ کسی نداشت یا برخی مادربردها کویل واین دارن پاورها همچنین که فقط مختص کارت گرافیک ها هم نیست همین کویل واین

یعنی می خوام بگم بستگی به کیفیت چیپ هم این چیزا داره حالا شانس چقدر باهاتون یار باشه

این مورد رو من هم تجربه دارم همین الان هم سیستم ها دم دستم هستن
سیستم دوستم با 13600K رم DDR3 4400 رو با مین Z690 msi براحتی کار میکنه و ساعتها گیم میزنه باهاش در صورتی که همون رم رو روی 2تا مادربرد خودم که TUF H670 و msi B660 هستن بهمراه i3 12100 جواب نمیدن
بر میگرده به همون CPU این وضعیت فکر میکنم
کلا چند وقتی هست همه شرکتها گیر و گوری تو کارشون هست و دارن لنگان لنگان ادامه می دن مسیر رو 😄

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
25 دقیقه قبل، mInI_ClockEr گفته است:

این مورد رو من هم تجربه دارم همین الان هم سیستم ها دم دستم هستن
سیستم دوستم با 13600K رم DDR3 4400 رو با مین Z690 msi براحتی کار میکنه و ساعتها گیم میزنه باهاش در صورتی که همون رم رو روی 2تا مادربرد خودم که TUF H670 و msi B660 هستن بهمراه i3 12100 جواب نمیدن
بر میگرده به همون CPU این وضعیت فکر میکنم
کلا چند وقتی هست همه شرکتها گیر و گوری تو کارشون هست و دارن لنگان لنگان ادامه می دن مسیر رو 😄

شما z690 یا z790 بخر 

مطمئن باش مشکل فرکانس حل میشه 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
23 دقیقه قبل، WINNER گفته است:

شما z690 یا z790 بخر 

مطمئن باش مشکل فرکانس حل میشه 

دیگه نسلش گذشته و کم کم بعنوان زباله الکترونیکی بحساب میان چند وقته دیگه پودر میشن
البته همیشه همین بوده یخورده بازار ایران مقاومتش برای فروش بیشتر وگرنه کارشون تمومه 12-13-14 بخصوص با مشکلاتی که داشتن و همه می دونیم
منتظر نسل بعد هستم و فکر میکنم اخرین نسلی باشه که برای ارتقا  میرم طرفش
بازنشستگی هم داستانی داره 😁

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، mInI_ClockEr گفته است:

خوب من سیستم ها دقیقا یکسان بودن اینکه چیزی نیست من و فرشید شهر سخت افزار دو تا کارت به فاصله یک هفته دو تا 3080 تاف اوسی سفارش امارات خریدیم کارت من تقریبا 10 درجه خنک تر بود طبیعتا چون 10 درجه کمتر داشت نویز فنشم خیلی کمتر بود بعدا جفتمون استریکس خریدیم استریکس من داغ تر تاف قبلیم بود بعدش 3090 تاف اوسی خریدم

از جفتشون خنک تر بود یعنی حتی کولینگ ها هم بینشون اینقدر فرقه قطعات که بماند اصلا مگه می شه 3090 با دور فن 1500 با 350 وات مصرف مداوم دماش از 63 بیشتر نشه؟

انگار 3060 تی ای خریده بودم که البته همین جا هم به یکی از عزیزان فروختمش

شما سرچ بزنی خیلی ها برای همین AMD نتونستن 6000 با EXPO بوت کنن یعنی با X670E STRIX طرف 6000 بلو بهش می داده

یا رم 3000CL14 که اینجا فروختم دوستمون برید ببینید چه فرکانس ها با چه CL هایی که باهاش نزده در حالی که خودم چون اهلش نیستم XMP استفاده می کردم

خلاصه که بساز بندازی کار همه شده الان ایسوس ROG ALLY از اول درگاه میکرو اس دیش می سوخت تا این لحظه هم درستش نکرده حتی اگر استفاده نکنید ازش هم می سوزه

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۴/۲ در 05:16، Slash_Slash گفته است:

image.thumb.png.863a52ae6a037038cee7acf328955a44.png

شسیشی

این تست من، بدون توئیک، از پروفایل 7200 تایمینگ 34 در پلتفرم اینتل، به وضوح پهنای باند و سرعت رم بیشتر، و تاخیرش کمتر از اون رم 8000 در پلتفرم AMD

64000.thumb.png.620b370d8224c091506ed9839d8fba19.png

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

این تست من، بدون توئیک، از پروفایل 7200 تایمینگ 34 در پلتفرم اینتل، به وضوح پهنای باند و سرعت رم بیشتر، و تاخیرش کمتر از اون رم 8000 در پلتفرم AMD

64000.thumb.png.620b370d8224c091506ed9839d8fba19.png

مرسی از پستت

خوب ارمین جان اینکه یک چیز بدیهی هست amd از قدیم توی استفاده از رم سیستم لنگ می زده برای x3d ها اوضاع بدترم هست اما خوب چون کش بالایی داره عملا سرعت رم تاثیرش خیلی کمتره

البته چیزی که برام عجیبه گاهی تست می گیرم رایتم 120 30 می شه با رم 6000 همیشه اعداد تست هام ثابت بود

در نهایتم من بیشتر بحثم روانی سیستم و بازی ها هست و نه پرفورمنس خالی همین که استاتر و به خصوص میکرو استاترها کمتر بشن بهترین برگ برندس

به نظرم amd خیلی خوب کار کرده که 1 نانو ثانیه فقط تاخیرها اختلاف دارن که اونم توی تست های مختلف همیشه یکی دو تا کم و زیاد می شه قبلنا اوضاع تاخیر amd خیلی فاجعه بود

امیدوارم این نسل amd شیر پهنا باز کنه تا 120 گیگ هم بره دیگه

البته گاهی تست می گیرم رایتش 120 30 می شه با رم 6000 همیشه ثابت بود علتشم نمی دونم چیه تمام مکانیزم های virtual هم بستم

اینتل در کل کارش درسته تره در حقیقت amd داره از حماقت اینتل و عقب ماندگیش سو استفاده می کنه اگه اینتل توی 10 نانو گیر نمی کرد الان اوضاع این نبود

عملا اینتل بخوادم نمی تونه x3d بزنه چون با اولین تست سیستم پودر می شه🤣

لینک به دیدگاه

ظاهرا با ی 6000 cl 30 از همه تاخیر پایین تری دارم😁

image.thumb.png.4636d58b99de7bcabab4994f0e8a198e.png

مهم ترین عامل گرفتن 1% low بهتر و درنتیجه استاتر کمتر ن سرعت رید و رایت بلکه اون latency رم هس (همونطور ک میدونید تاخیر کش خیلی پایین تر از رمه برا همین x3d ها الان پادشاه گیمینگ هستن)

برای رسیدن ب تاخیر پایین هم تایمینگ ها و ساب تایمینگ ها باید دستی تنظیم کنید، (پروفایل های xmp , expo بصورت پیشفرض ساب تایمینگای پرتی دارن) ک خب پروسه زمانبری هس

لینک به دیدگاه

36 دقیقه قبل، αяιαиχ97 گفته است:

ظاهرا با ی 6000 cl 30 از همه تاخیر پایین تری دارم😁

image.thumb.png.4636d58b99de7bcabab4994f0e8a198e.png

مهم ترین عامل گرفتن 1% low بهتر و درنتیجه استاتر کمتر ن سرعت رید و رایت بلکه اون latency رم هس (همونطور ک میدونید تاخیر کش خیلی پایین تر از رمه برا همین x3d ها الان پادشاه گیمینگ هستن)

برای رسیدن ب تاخیر پایین هم تایمینگ ها و ساب تایمینگ ها باید دستی تنظیم کنید، (پروفایل های xmp , expo بصورت پیشفرض ساب تایمینگای پرتی دارن) ک خب پروسه زمانبری هس

7700 با 7800 مقایسه نکنید و البته شما از لیگ اخراجی باید 55 اینا باشید

image.thumb.png.4655d6572dab225de38f6cddc4534ca2.png

اساسا مهم نیست چند نانو ثانیه اختلاف برای رم ها اونم تستی که هر بار می گیری چند نانو ثانیه عددش تغییر می کنه تاثیرش اصلا حس نمی شه مگه عددش خیلی پرت باشه

اما برای مقایسه ی تست های خودتون مفیده که ببینید تاثیرش چقدر بوده نسل قبل رمم حدود 34 بود عددش اینطوری باشه همه ی بازی ها باید استاتر توشون بی داد کنه

نه خیر علتش مقدار کش هست و بعد سرعتش و بعد زمان دسترسیش بسته به اهمیتی که داده ها دارن داخل کش قرار می گیرن و مازادش می ره داخل رم

خوب رم چه سرعت چه دسترسیش خیلی ضعیف تره 800 در مقابل 60 70 گیگ یا 50 نانو در مقابل 10 نانو کجا همین عامل باعث افزایش محسوس فریم می شه

تری دی کش ها l3 شون حدود 14 نانو هست 7700 حدود 10 اینجوری باشه فریم 7700 باید بیشتر باشه با استاتر کمتر اما بر عکسه چون گفتم این مقدار کم تاثیرش جزئیه اما میزان کش چرا خیلی براش تاثیر داره 32 مگ کجا 96 مگ کجا در حقیقت گلوگاه می شه

تازه سرعت کلی کش تری دی هم پایین تره

همون طوری که اگر vram گرافیک که خیلی سرعت بهتری داره مقدارش کم بیاره می ره سراغ رم سیستم و افت فریم و استاتر و کلی بدبختی دیگه سرازیر می شه اینجا هم همینه

طبیعتا هر چقدر سرعت رمتون بیشتر باشه و نزدیک تر به کش یا vram اوضاع بهتری دارید توی این شرایط

فاصله ی کمتر تا هسته پردازشی هم اهمیت داره تا دسترسی سریع تر بشه که طبیعتا فاصله رم خیلی بیشتره

لینک به دیدگاه

14 دقیقه قبل، Slash_Slash گفته است:

7700 با 7800 مقایسه نکنید و البته شما از لیگ اخراجی باید 55 اینا باشید

image.thumb.png.4655d6572dab225de38f6cddc4534ca2.png

اساسا مهم نیست چند نانو ثانیه اختلاف برای رم ها اونم تستی که هر بار می گیری چند نانو ثانیه عددش تغییر می کنه تاثیرش اصلا حس نمی شه مگه عددش خیلی پرت باشه

اما برای مقایسه ی تست های خودتون مفیده که ببینید تاثیرش چقدر بوده نسل قبل رمم حدود 34 بود عددش اینطوری باشه همه ی بازی ها باید استاتر توشون بی داد کنه

نه خیر علتش مقدار کش هست و بعد سرعتش و بعد زمان دسترسیش بسته به اهمیتی که داده ها دارن داخل کش قرار می گیرن و مازادش می ره داخل رم

خوب رم چه سرعت چه دسترسیش خیلی ضعیف تره 800 در مقابل 60 70 گیگ یا 50 نانو در مقابل 10 نانو کجا همین عامل باعث افزایش محسوس فریم می شه

تری دی کش ها l3 شون حدود 14 نانو هست 7700 حدود 10 اینجوری باشه فریم 7700 باید بیشتر باشه با استاتر کمتر اما بر عکسه چون گفتم این مقدار کم تاثیرش جزئیه اما میزان کش چرا خیلی براش تاثیر داره 32 مگ کجا 96 مگ کجا در حقیقت گلوگاه می شه

تازه سرعت کلی کش تری دی هم پایین تره

همون طوری که اگر vram گرافیک که خیلی سرعت بهتری داره مقدارش کم بیاره می ره سراغ رم سیستم و افت فریم و استاتر و کلی بدبختی دیگه سرازیر می شه اینجا هم همینه

طبیعتا هر چقدر سرعت رمتون بیشتر باشه و نزدیک تر به کش یا vram اوضاع بهتری دارید توی این شرایط

فاصله ی کمتر تا هسته پردازشی هم اهمیت داره تا دسترسی سریع تر بشه که طبیعتا فاصله رم خیلی بیشتره

این الان سیستم خودته؟ این ک پردازندش ۷۹۰۰ هس  مادربرد خیلی بالارده تری نسبت ب من داره  و خب مشخصه رمش تایمینگای پایین تری داره و یا خودش تیون کرده و دوم اینکه استیبل کردن سیستم خیلی سخت تر میشه وگرنه منم میتونم تا حدود ۵۰ نانو ثانیه بیارمش  ولی احتمالا بخاطر مادربردم، سیستم دیگ استیبل کار نمیکنه صرفا بدرد پز دادن و بنچمارک گرفتن میخوره

در مورد کش خیلی فرق نداره ۱۰ نانو ثانیه باشه یا ۱۴ بهرحال حجم کمی داره و زود پر میشه و تازه اینم  بخشیش برمیگرده ب سیلیکون لاتاری، مارجین ارور و...

و اخر اینکه اگ وقت کنم تستاشو  با ۵۰ نانو ثانیه میزارم اگ شک هم دارید سرچ کنید تستاش هس

لینک به دیدگاه

14 ساعت قبل، αяιαиχ97 گفته است:

ظاهرا با ی 6000 cl 30 از همه تاخیر پایین تری دارم

دود از کنده بلند می‌شه., برید کنار

IMG_20240624_201623.thumb.png.64cadb3f8c0efd9a5e616a96bf051916.png

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، ShQringQn گفته است:

دود از کنده بلند می‌شه., برید کنار

IMG_20240624_201623.thumb.png.64cadb3f8c0efd9a5e616a96bf051916.png

ddr5 هنوز اول راهه😁

اینم از تست بازی shadow of the tomb raider

هر دو فرکانس 6000 هس ولی این کجا و ان کجا

6000- تایمینگ پیشفرض

image.thumb.jpeg.42b04b5619bee0c0b609a34a7e6e293f.jpeg

6000 تایمینگ تیون شده

image.thumb.jpeg.bfa94561d7fd4e75114353dfe3f7acbf.jpeg

(شات ها ادیت شدن ولی مقادیر دستکاری نشده)

حدود 12 درصد افزایش Avg و 21 درصدی 95%  فقط با کم کردن تاخیر و از بین رفتن استاتر

ویرایش شده توسط αяιαиχ97
لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، αяιαиχ97 گفته است:

ddr5 هنوز اول راهه😁

اینم از تست بازی shadow of the tomb raider

هر دو فرکانس 6000 هس ولی این کجا و ان کجا

6000- تایمینگ پیشفرض

image.thumb.jpeg.42b04b5619bee0c0b609a34a7e6e293f.jpeg

6000 تایمینگ تیون شده

image.thumb.jpeg.bfa94561d7fd4e75114353dfe3f7acbf.jpeg

(شات ها ادیت شدن ولی مقادیر دستکاری نشده)

حدود 12 درصد افزایش Avg و 21 درصدی 95%  فقط با کم کردن تاخیر و از بین رفتن استاتر

عزیز CL30 کردی 50 انتظاری غیر از این داری؟ شما رسما سرعت 90 گیگ رید با کپی تبدیل به 58 کردین انتظاری غیر از اینم نمی ره

بالا هم توضیح دادم دیگه بهنیه سازی فرکانس با CL معنی پیدا می کنه CL های اصلی(که برخی ساب ها هم شاملش می شن) خیلی توی سرعت رم تاثیر دارن 

اما اون عدد تاخیر AIDA به تنهایی اهمیت چندانی نداره یعنی اگر جفتشون 90 گیگ بشه سرعتشون اما یکی تاخیرش بزنه 60 یکی 50 نهایت 1 فریم توی بازی ها شاید اونم تفاوتش بشه

اما تغییر CL مخصوص پارامتر اولیه که از همه مهم تره دقیقا روی سرعت رم تاثیر می ذاره بالا هم گفتم الان فرکانس 10000 هم معرفی شده اما با CL60 خوب اون رم اهمیت زیادی نداره زمانی که به ازای 2000 مگاهرتز 22 عدد روی CL اصلی رفته اما از 6000CL36 به 8000CL38 بهینه سازی خیلی خوبی بود 

6000CL30 هم توی همین لول بهینه سازی سر و کله ش پیدا شد

لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، Slash_Slash گفته است:

عزیز CL30 کردی 50 انتظاری غیر از این داری؟ شما رسما سرعت 90 گیگ رید با کپی تبدیل به 58 کردین انتظاری غیر از اینم نمی ره

بالا هم توضیح دادم دیگه بهنیه سازی فرکانس با CL معنی پیدا می کنه CL های اصلی(که برخی ساب ها هم شاملش می شن) خیلی توی سرعت رم تاثیر دارن 

اما اون عدد تاخیر AIDA به تنهایی اهمیت چندانی نداره یعنی اگر جفتشون 90 گیگ بشه سرعتشون اما یکی تاخیرش بزنه 60 یکی 50 نهایت 1 فریم توی بازی ها شاید اونم تفاوتش بشه

اما تغییر CL مخصوص پارامتر اولیه که از همه مهم تره دقیقا روی سرعت رم تاثیر می ذاره بالا هم گفتم الان فرکانس 10000 هم معرفی شده اما با CL60 خوب اون رم اهمیت زیادی نداره زمانی که به ازای 2000 مگاهرتز 22 عدد روی CL اصلی رفته اما از 6000CL36 به 8000CL38 بهینه سازی خیلی خوبی بود 

6000CL30 هم توی همین لول بهینه سازی سر و کله ش پیدا شد

Memory LATENCY SCALING BENCHMARKS 😱✔️😱✔️ (youtube.com)

دیگ حوصله توضیح ندارم اینم ویدیو کانال فریم چیسر ک یبار منبع خودت بود هر چند بنظرم همه حرفاش درست نیس ولی این ویدیوش حقه

لینک به دیدگاه

زمانی که با 30 سال تجربه پی سی بازی یک چیزی رو بهتون توصیه می کنم به همراه منابع معتبر حتما دلیلی داره

Alleged AMD Ryzen 9 9950X 16 Core “Zen 5” CPU Benchmarked In AIDA64 With DDR5-8000 Memory, Up To 45% Faster Than 7950X

55 درصد هم 13900k سریع تر عمل کرده

عدد بنچمارک حدود 75000 شده با رم 8000

image.thumb.png.cd0d2db944c33284c3f9fc30ec23c099.png

جالبه که تست نسل جدید دقیقا با همین 8000 پیشنهادی من انجام شده نه یکم کمتر نه یکم بیشتر که اثباتی بر صحبت هایی که کردم

اما بنچمارک دیگه ای که در همین منبع هم هست با رم 6400cl26 (بهترین حالت ممکن فرکانس پایین) که به وضوح امتیازش کمتر شده

تست های یوتیوب این نسل هم هست که برتری باز هم با 8000 هست اما زمانی که می گم 8000 اینده نگری خیلی خوبی هم داره یعنی همین اونم برای amd که هر 5 سال سوکت جدید می ده تازه احتمالا سوکت بعدیشم با ddr5 باشه

بعضی ها دقت نمی کنن که حتی اگر رمی که می خرن روی xmp قابل استفاده نباشه(سیستم نکشه) خیلی راحت می تونن فرکانس با cl کم کنن بسته به بررسی های که هست و زمانی که سیستم رو ارتقا دارن از ماکسیمم کارایی استفاده کنن رم ها عمر خیلی طولانی چه از لحاظ کاکرد چه تعویض نسل دارن به طوری که اولین نسل رم ddr سال 2000 عرضه شد اما از اون زمان حساب کنید چند نسل گرافیک یا cpu عوض شده

پس در نهایت

End of discussion

لینک به دیدگاه

13 ساعت قبل، αяιαиχ97 گفته است:

Memory LATENCY SCALING BENCHMARKS 😱✔️😱✔️ (youtube.com)

دیگ حوصله توضیح ندارم اینم ویدیو کانال فریم چیسر ک یبار منبع خودت بود هر چند بنظرم همه حرفاش درست نیس ولی این ویدیوش حقه

این یارو (فریم چیسر) رو جدی نگیر....حرف های بی پایه و اساس زیاد میزنه و بیشتر دنبال گیج کردن فالور هاش هست. هدفش هم اینه که قضیه رو سخت کنه وبعد ملت رو تیغ بزنه(300 تا 500 دلار میگره برای تیون و اورکلاک "حرفه ای" سیستم) 
تقریبا هیج اطلاعات مفیدی توی ویدوهاش نیست.

شما هم اون تست اول رو که گذاشتید با CL50 رو نباید بهش استناد کنید....هیچ کس 6000 رو با CL50 ران نمیکنه....حتی 8000 رو هم با 40 و یا کمتر ران میکنن

منظورم اینه که وقتی از واژه  "پیش فرض" برای 6000 استفاده کاربر دیگه ای تاپیک رو میخونه (مثل من) برداشتش اینه که پروفایل EXPO یا XMP رم  منظورتون هست و باعث گمراهی میشه

ویرایش شده توسط lucky luke
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...