رفتن به مطلب

راهنمایی برای خرید لپ تاپ

StarAngle
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام. از دوستان عزیز میخواستم در رابطه با خرید یه لپ تاپ خوب و با کیفیت با مشخصات زیر بنده رو راهنمایی کن. با تشکر

1. قیمت لپ تاپ نهایتا تا 35 میلیون تومان

2. ترجیحا از برند ایسوس یا ایسر باشه.

3. عمدتا برای کارهای دانشجویی که بتونه نرم افزارها رو روان اجرا کنه

ویرایش شده توسط StarAngle
لینک به دیدگاه

لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، StarAngle گفته است:

با سلام. از دوستان عزیز میخواستم در رابطه با خرید یه لپ تاپ خوب و با کیفیت با مشخصات زیر بنده رو راهنمایی کن. با تشکر

بازی هم می کنید یا خیر؟

لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، StarAngle گفته است:

سلام بهترین کار اینه که ۳۷ تومن هزینه کنید و لپتاپ HP victus تهیه کنید با مشخصات 

R5 7535hs

8gb ddr5 

512 ssd m.2

Rtx2050

15.6 fhd

قیمت ۳۶۸۰۰

سمت ایسوس اصلا نرید مخصوصا vivobook 

سمت ایسر هم نرید چون لوازمش سخت گیر میاد.

ویرایش شده توسط zen
لینک به دیدگاه

ایسوس خرابیش نسبت ب لنوو کمتره من چند مورد لنوو گیمینگ و ... دیدم ک چند ماه پس از خرید خود ب خود دچار مشکل شدن 

تو همه برند ها خرابی هست اما ایسوس بهتره بعدش ایسر و در نهایت لنوو 

ب نظرم ب اولین نکته ای ک تو لپ تاپ باید توجه کنید صفحه نمایشش هست که روشنایی nit بالا داشته باشه با SRGB بالا داشته باشه اکثر لپ تاپ های بازار ۲۵۰ نیت و SRGB 45 هستن ک فاجعه هستن 

و بعدش ب پردازنده و گرافیک و رم 

چون گفتید نرم افزار هارو راحت اجرا کنه سمت زیر ۱۶ گیگ رم نرید 

پردازنده و گرافیک هم میتونه ارتباط مستقیم ب نیاز شما داشته باشه اگه کتر خیلی سنگین نمیخواید باهاش انجام بدید پردازنده های سرس U هم میتونه کافی باشه 

ویرایش شده توسط soheyl1
لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، soheyl1 گفته است:

ایسوس خرابیش نسبت ب لنوو کمتره من چند مورد لنوو گیمینگ و ... دیدم ک چند ماه پس از خرید خود ب خود دچار مشکل شدن 

ب نظرم ب اولین نکته ای ک تو لپ تاپ باید توجه کنید صفحه نمایشش هست که روشنایی nit بالا داشته باشه با SRGB بالا داشته باشه اکثر لپ تاپ های بازار ۲۵۰ نیت و SRGB 45 هستن ک فاجعه هستن 

پردازنده و گرافیک هم میتونه ارتباط مستقیم ب نیاز شما داشته باشه اگه کتر خیلی سنگین نمیخواید باهاش انجام بدید پردازنده های سرس U هم میتونه کافی باشه 

اتفاقا ایسوس تو بخش لپتاپ که خیلی فاجعه هست مخصوصا سری  vivobook

بهترین برند لپتاپ هم HP  و dell هست برند های دیگه را با این دو برند مقاسیه نکنید. دقت هم کرده باشید ۹۰ درصد لپتاپ های استوک از همین دو برند هست چون لپتاپ ایسوس بعد از ۳ تا ۴ نابود میشن و به استوک نمیرسن تا برسه به کشور های جهان سوم.

به طراحی شخمی ایسوس دقت کنید فقط فاصله هیت سینک را با فن داشته باشید . 

بهترین انتخاب ایشون همون لپتاپ victus هست که معرفی کردم.

IMG_20240219_202142.jpg

ویرایش شده توسط zen
لینک به دیدگاه

12 ساعت قبل، zen گفته است:

بهترین برند لپتاپ هم HP  و dell هست برند های دیگه را با این دو برند مقاسیه نکنید. دقت هم کرده باشید ۹۰ درصد لپتاپ های استوک از همین دو برند هست چون لپتاپ ایسوس بعد از ۳ تا ۴ نابود میشن و به استوک نمیرسن تا برسه به کشور های جهان سوم.

IMG_20240219_202142.jpg

HP = Hinge Problems

لینک به دیدگاه

16 ساعت قبل، soheyl1 گفته است:

بیخود ترین برند لپ تاپ اول ایسوسه بعد لنوو. خرابی که این تو برند دارن بی سابقس. چه دستگاه های جدید چه قدیم.
بهترین برندی که تا الان برا لپ تاپ هست اچ پی و دل عه. دل هم که واردات نداره و فقط اچ پی میمونه. تا الان یه مورد برگشتی اچ پی ندیدم ولی ایسوس و لنوو افتضاااح(کیفیت بدنه قشنگ پلاستیک بازیافتی، کولینگ بدردنخور، ادا و اصول چرتو پرت و........)

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۵/۳۰ در 22:53، zen گفته است:

IMG_20240219_202142.jpg

من بر اساس تجربه استفاده خودم گفتم یک لپ تاپ ایسوس از سال ۹۲ دارم ک بکوب دارم ازش استفاده میکنم هنوزم همه چیش اوکی هست ، یکی هم ۴ سال قبل خریدم اونم عالی و اوکی و بی نقص هست 

لنوو یکبار نو خریدم خود ب خود خاموش میشد 

اچ پی هم یکی از آشناها گرفت ک گرافیک GTX ش با استفاده خیلی کم کلا از کار افتاد 

DELL هم یکی گرفت ک مادربردش سوخت بعد یک مدت 

ولی تو تمام برند ها خرابی هست تجربه ای ک حداقل من از ایسوس داشتم خوب بود اما قطعا مدل بدرد نخور و بد هم زده 

در ۱۴۰۳/۵/۳۱ در 14:33، Hamid.29 گفته است:

بیخود ترین برند لپ تاپ اول ایسوسه بعد لنوو. خرابی که این تو برند دارن بی سابقس. چه دستگاه های جدید چه قدیم.
بهترین برندی که تا الان برا لپ تاپ هست اچ پی و دل عه. دل هم که واردات نداره و فقط اچ پی میمونه. تا الان یه مورد برگشتی اچ پی ندیدم ولی ایسوس و لنوو افتضاااح(کیفیت بدنه قشنگ پلاستیک بازیافتی، کولینگ بدردنخور، ادا و اصول چرتو پرت و........)

یکبار یک دل استوک گرفتیم باورت میشه گرافیک انبوردش خراب شده بود!!

خیلی از این استوک ها خودشون مشکل دارن 

ولی جدا از حرف من کلا تو بازار ایران طوری هستش ک فروش ایسوس چ نو و کارکرده خیلی از بقیه بیشتره 

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، soheyl1 گفته است:

من بر اساس تجربه استفاده خودم گفتم یک لپ تاپ ایسوس از سال ۹۲ دارم ک بکوب دارم ازش استفاده میکنم هنوزم همه چیش اوکی هست ، یکی هم ۴ سال قبل خریدم اونم عالی و اوکی و بی نقص هست 

ولی تو تمام برند ها خرابی هست تجربه ای ک حداقل من از ایسوس داشتم خوب بود اما قطعا مدل بدرد نخور و بد هم زده 

ولی جدا از حرف من کلا تو بازار ایران طوری هستش ک فروش ایسوس چ نو و کارکرده خیلی از بقیه بیشتره 

ولی طبق تجربه ما تعمیر کار ها dell و HP تو لپتاپ ها از همه بهتره و خرابی کمی داره . ولی چرا تو ایران مردم ایسوس میخرن چون مردم ایران ذاتا اشغال خر شدن یعنی هر چیز اشغالی را به مردم بدی میخرن . همه دنبال جنس ارزون اشغال هستن . 

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۵/۳۰ در 09:12، StarAngle گفته است:

هرچی میخری پردازندش اگه اینتله از سری H باشه قید U رو بزن اگه amd میخری HS

گرافیک فکر نکنم rtx 3050 رو اون رنج بودجه باشه چند ماه قبل یه ایسوس tuf دیدم ۳۷ ملیون بود الانو نمیدونم ولی حقیقتا زیر rtx 3050 دیگه توصیه نمیشه

اما راجب برند هر برندی خرابی داره اینکه صرفا بیایم یه برند رو بکوبیم یکمی منطقی نیست برند لنوو مدل ip5 الان فکر کنم ۳ سالی میشه دارمش با پردازنده i5 نسل ۱۱ و گرافیک mx 450 که برا جابه جایی نقشه مدار های چاپی دستگاه ها و فایل plc ازش کار میکشم مشکلی نداشتم

لینک به دیدگاه

من یه ایسوز تاف دارم ryzen 7 4800h rtx 2060 ram 24 ssd512 خواستی 30 می دم گرافیکش از3050 هم قویتره 

FA506iv

https://www.asus.com/laptops/for-gaming/tuf-gaming/asus-tuf-gaming-a15/techspec/

لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، zen گفته است:

ولی طبق تجربه ما تعمیر کار ها dell و HP تو لپتاپ ها از همه بهتره و خرابی کمی داره . ولی چرا تو ایران مردم ایسوس میخرن چون مردم ایران ذاتا اشغال خر شدن یعنی هر چیز اشغالی را به مردم بدی میخرن . همه دنبال جنس ارزون اشغال هستن . 

ولی hp و dell ارزون تره ها . نو ک بستگی ب کانفیگ داره و تقریبا نزدیک ب همن از نظر قیمتی . منظورم کارکرده هاشون بود

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱۴۰۳/۶/۵ در 10:12، soheyl1 گفته است:

درود

توی بازار جهانی، اول و دوم اچ پی و دل هستن، سوم اپل، چهارم لنوو و پنجم ایسر، ایسوس هم رتبه ی بعدی با اختلاف نسبتا زیاد به ایسر هست.

ایسوس فقط بازار آسیا رو داره و توی ایران هم خیلی خوب جا افتاده و همه فکر میکنن بهترین برند دنیاست.

همه ی برند ها یه سری مشکلات دارن، ولی کیفیت اچ پی و دل، نمونه نداره، اینکه هم مدل های 5010 و 5110 دل بخاطر ضعف کولر، همشون گرافیک میسوزوندن، دلیل نمیشه بقیه مدل هاشون هم این جوری باشن و بسوزن.

طبق تجربه، ایسوس ویووبوک های 15 جدید افتضاح هستن. انگار بدنه شون از پلاستیک بازیافتیه، ویووبوک های 16 هنوز کیفیت خوبی دارن، سری rog هم توی مدل های جدید، شدیدا ضعف طراحی و کیفیت ساخت قطعات داخلی داره. اگه میخواید ایسوس بگیرید، یا تاف یا ویووبوک 16. ایسر هم بعضا میگن نسبت به نوسان برق حساسه و زیاد خرابی برد داره.

من هم با پیشنهاد دوستمون برای خرید سری victus موافقم، شدیدا لپتاپ با کیفیتی هست و اگه از نزدیک ببینیدش، مطمئنا سمت هیچ برند دیگه ای نمیرید.

لینک به دیدگاه

سلام

اگر بخواییم با بازار جهانی مقایسه کنیم دو برند دل و اچ پی بیشترین فروش جهانی رو دارند و بعدش ایسوس هست.

اگر در کل میخوایید مبلغ پرداختیتون و بازدهی سخت افزار باهم بالانس باشه دل تهیه کنین.

اگرم ک زیبایی و باطری قویتر و طراحی جذاب تر میخوایین اچ پی تهیه کنین.

پ ن ..بشخصه از هر دو برند در ایران حداقل دوری میکنم.دلیلشم پر بودن بازار از اشغالایی ب اسم استوک اروپا هست.

لپ تاپ خریدش ب خودیه خود ریسک هست دیگه چ برسه استوک باشه

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۶/۵ در 10:12، soheyl1 گفته است:

ن بر اساس تجربه استفاده خودم گفتم یک لپ تاپ ایسوس از سال ۹۲ دارم ک بکوب دارم ازش استفاده میکنم هنوزم همه چیش اوکی هست ، یکی هم ۴ سال قبل خریدم اونم عالی و اوکی و بی نقص هست 

متسفانه مشکل اکثر ماها همینه(کلی) که میایم تجربه استفاده از محصول رو به خودمون محدود میکنیم. مثلا من از یه محصول استفاده کنم خوب باشه یعنی بهترین در دنیاس. نه واقعا اینجور نیس خود شخص من وقتی دارم میگم فلان برند همچین مشکل و کیفیتی رو داره یهو دارم تجربه چندین ساله و بررسی و تعمیر چن هزار دستگاه میگم ولی اینکه یک شخصی یه بار استفاده کرده باشه اون بشه معیار این غلط ترین حالت مشاوره ای طور هست.

در دومورد اچ پی و دل که گفتین نحوه استفاده بشدت در عمر قطعه تاثیر گذاره یه فردی بیاد نادرست استفاده کنه خب معلومه خراب میشه نشه جای سوال داره

در ضمن برای یه سری سوء تفاهم ها و برداشت های بد نشه اینم بگم اچ پی  دل ایسوس لنوو و... برای بابامو سهامدارش نیستم که ازش دفاع کنم ولی این موارد طبق تجربه شخصی و بازخورد مشتری ها به دست اومده و ما هم سعی میکنیم چیزی معرفی کنیم که به نفع مشتری باشه سودش که تو جیب منو شما نمیره کارخونه سود میکنه عشق میکنه ولی خب باید چیزی بگیم که حداقل درست باشه و پول مشتری به فنا نره.

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Hamid.29 گفته است:

متسفانه مشکل اکثر ماها همینه(کلی) که میایم تجربه استفاده از محصول رو به خودمون محدود میکنیم. مثلا من از یه محصول استفاده کنم خوب باشه یعنی بهترین در دنیاس. نه واقعا اینجور نیس خود شخص من وقتی دارم میگم فلان برند همچین مشکل و کیفیتی رو داره یهو دارم تجربه چندین ساله و بررسی و تعمیر چن هزار دستگاه میگم ولی اینکه یک شخصی یه بار استفاده کرده باشه اون بشه معیار این غلط ترین حالت مشاوره ای طور هست.

در دومورد اچ پی و دل که گفتین نحوه استفاده بشدت در عمر قطعه تاثیر گذاره یه فردی بیاد نادرست استفاده کنه خب معلومه خراب میشه نشه جای سوال داره

در ضمن برای یه سری سوء تفاهم ها و برداشت های بد نشه اینم بگم اچ پی  دل ایسوس لنوو و... برای بابامو سهامدارش نیستم که ازش دفاع کنم ولی این موارد طبق تجربه شخصی و بازخورد مشتری ها به دست اومده و ما هم سعی میکنیم چیزی معرفی کنیم که به نفع مشتری باشه سودش که تو جیب منو شما نمیره کارخونه سود میکنه عشق میکنه ولی خب باید چیزی بگیم که حداقل درست باشه و پول مشتری به فنا نره.

بله درسته 

و قطعا تبلیغ ایسوس هیج سودی برای من نداره ، فقط صرفا جهت این گفتم ک خریدار یا افرادی ک شاید بعد ها این تاپیک رو ببینن بتونن بهتر تصمیم بگیرن 

من خودم خرید و فروش لپ تاپ هم انجام میدم ( تعمییر کار نیستم ) و بین لپ تاپ های متعددی ک از این برند گرفتم با هر نوع کانفیگ هیچ مشکلی ندیدم حتی در بلند مدت در حالی ک در لنوو و اچ پی و دل ب وفور دیدم در کوتاه مدت 

بازم نمیگم نظر من صدرصد درسته این فقط صرفا یک تجربه بوده 

اگه شما تعمیر کار هستید بیشتر توضیح بدید ک دلیلتون برای اینکه ایسوس رو از بقیه پایین تر میدونید چیه

لینک به دیدگاه

قیمت و خرید لپ تاپ 16 اینچی ایسوس مدل Vivobook 16 M1605YA-MB345-R7 7730U 16GB 512SSD - کاستوم شده (digikala.com)

قیمت و خرید لپ تاپ 15.6 اینچی اچ پی مدل FB1013DX-15- R5 16GH 512SSD RTX2050- کاستوم شده (digikala.com)

ویرایش شده توسط Black Boy
لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، soheyl1 گفته است:

اگه شما تعمیر کار هستید بیشتر توضیح بدید ک دلیلتون برای اینکه ایسوس رو از بقیه پایین تر میدونید چیه

چندین مدل لپ تاپ های لنوو نسل جدید و قدیم باز کردیم که مشکل کولینگ داشتن. حتی یه مدل باز کردم در کمال ناباوری توش کلا فن نبود همینجوری لوله مسی خالی بود از نظر بدنه واقعا بیکیفیت هستن پلاستیک بازیافتی شرف داره به متریال اینا.
تو ایسوس  هم همین قضیه ها هست بدنه بیکیفیت و بدرنخور. دو سه سری لپ تاپ هاش که نسل هفت و هشت هستن برداشته یه هیت سینک آلومنیومی 2*2 روی گرفیک GTX و CPU i7 گذاشته و بجای خنک کاری با لوله مسی فقط هیت سینکه و اومده با پلاستیک بدنه مسیر هوا ایجاد کرده. تو هفته کم کمش چن ده تا برا تعمیر میان و برد PCB انگار چن لایه کاغذه( بهش استخوانی هم میگن) در صورتی که در برند های معتبر فایبرگلاس با کیفیته و وقتی رو استخوانی هیتر میگیری برد سیاه میشه. در کل داخل اینا رو ببینین فاجعس
ببینین کل بازار وقطعات که داریم اینجوریه: اروپایی ها(دل و اچ پی) خرابی بشدت پایین و کم ولی تعمیر پذیری واقعا سخت دارن. معمولیا(ایسوس و لنوو) خرابی فوق العاده زیاد ولی تعمیر میشن. 
تونستم و شرایطش فراهم بود سعی میکنم عکس های مقایسه ای بزارم.
ولی جدی تا الان یه مورد اچ پی و دل گیمینگ نیومده ولی تاف و راگ چندین مورد با مشکل فن اومده که فناشون میسوخت
باز تاکید دارم تک تک اینا از روی تجربه و فیدبک هاست و با بازار و تبلیغات هیچ کاری ندارم

لینک به دیدگاه

31 دقیقه قبل، Hamid.29 گفته است:

چندین مدل لپ تاپ های لنوو نسل جدید و قدیم باز کردیم که مشکل کولینگ داشتن. حتی یه مدل باز کردم در کمال ناباوری توش کلا فن نبود همینجوری لوله مسی خالی بود از نظر بدنه واقعا بیکیفیت هستن پلاستیک بازیافتی شرف داره به متریال اینا.
تو ایسوس  هم همین قضیه ها هست بدنه بیکیفیت و بدرنخور. دو سه سری لپ تاپ هاش که نسل هفت و هشت هستن برداشته یه هیت سینک آلومنیومی 2*2 روی گرفیک GTX و CPU i7 گذاشته و بجای خنک کاری با لوله مسی فقط هیت سینکه و اومده با پلاستیک بدنه مسیر هوا ایجاد کرده. تو هفته کم کمش چن ده تا برا تعمیر میان و برد PCB انگار چن لایه کاغذه( بهش استخوانی هم میگن) در صورتی که در برند های معتبر فایبرگلاس با کیفیته و وقتی رو استخوانی هیتر میگیری برد سیاه میشه. در کل داخل اینا رو ببینین فاجعس
ببینین کل بازار وقطعات که داریم اینجوریه: اروپایی ها(دل و اچ پی) خرابی بشدت پایین و کم ولی تعمیر پذیری واقعا سخت دارن. معمولیا(ایسوس و لنوو) خرابی فوق العاده زیاد ولی تعمیر میشن. 
تونستم و شرایطش فراهم بود سعی میکنم عکس های مقایسه ای بزارم.
ولی جدی تا الان یه مورد اچ پی و دل گیمینگ نیومده ولی تاف و راگ چندین مورد با مشکل فن اومده که فناشون میسوخت
باز تاکید دارم تک تک اینا از روی تجربه و فیدبک هاست و با بازار و تبلیغات هیچ کاری ندارم

منظورتون از اروپایی ها چیه؟ دل و اچ پی مگه آمریکایی نیستن

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۶/۱۱ در 01:54، zexer2020 گفته است:

منظورتون از اروپایی ها چیه؟ دل و اچ پی مگه آمریکایی نیستن

بله برند آمریکایی هست و تولیداتشون بخاطر کاهش هزینه تولید در چین هستش. تو کشورای اروپایی یه شرکت میاد مثلا 2000 هزار دستگاه از یه مدل میگیره این شرکت دستگاه ها رو به مدت گارانتی دستگاه که توسط کارخونه داده میشه که معمولا بین 2 تا 5 سال هست استفاده میکنن. بعد از تموم شدن گارانتی خود کاخونه سازنده میاد دستگاه هارو جمع میکنه بجاش با یه مابه التفاوتی دستگاه نو و به روز تحویلشون میده میره همینجوری رو لوپ. بعد اونایی که جمع آوری شده اونایی که سالم باشن میرن دبی و از اونجا به کشورایی جهان سوم فرستاده میشه اونایی که مورد پیدا کردن یا تعمیر میشن یا اوراق میشن و میرن بازیافت. بخاطر همون به اینا میگم استوک اروپایی.

این چیزیه که از چند نفری که کارش وارداته شنیدم.

لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، Hamid.29 گفته است:

بله برند آمریکایی هست و تولیداتشون بخاطر کاهش هزینه تولید در چین هستش. تو کشورای اروپایی یه شرکت میاد مثلا 2000 هزار دستگاه از یه مدل میگیره این شرکت دستگاه ها رو به مدت گارانتی دستگاه که توسط کارخونه داده میشه که معمولا بین 2 تا 5 سال هست استفاده میکنن. بعد از تموم شدن گارانتی خود کاخونه سازنده میاد دستگاه هارو جمع میکنه بجاش با یه مابه التفاوتی دستگاه نو و به روز تحویلشون میده میره همینجوری رو لوپ. بعد اونایی که جمع آوری شده اونایی که سالم باشن میرن دبی و از اونجا به کشورایی جهان سوم فرستاده میشه اونایی که مورد پیدا کردن یا تعمیر میشن یا اوراق میشن و میرن بازیافت. بخاطر همون به اینا میگم استوک اروپایی.

این چیزیه که از چند نفری که کارش وارداته شنیدم.

واقعا جای تأسف داره آدم هر روز یچیز جدید میشنوه و بیشتر به عمق فاجعه پی میبره

الان مانیتور الجی من روش زده بود Jordan only این قضیش چیه؟ نکنه ریفر اردنه که شرکت گارانتی مفت خریده به قیمت نو میفروشه؟

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، zexer2020 گفته است:

واقعا جای تأسف داره آدم هر روز یچیز جدید میشنوه و بیشتر به عمق فاجعه پی میبره

الان مانیتور الجی من روش زده بود Jordan only این قضیش چیه؟ نکنه ریفر اردنه که شرکت گارانتی مفت خریده به قیمت نو میفروشه؟

دیگه جهان سوم همینه و هیچ وقت هم پیشرفت نخواهد کرد...
مانتیور که گفتین ممکنه برا یه سری شرایط باشه مثلا نوع برق یا حتی به سفارش باشه. دزدی تاجر های ایرانی تو قطعات کامپیوتر افتضاح عه و ممکنه ریفربیشد که میگید هم حتی باشه و هیچ کس از قضیه پشت اینا خبر نداره

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...