رفتن به مطلب

رکورد اورکلاک CPU & Memory اعضای سایت

Maximus
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام به همه 

آقا من یه مشکلی دارم شاید برا شما خنده دار باشه ولی من نمیتونم حلش کنم

من تخصص زیادی تو اورکلاک ندارم و بلدم نیستم

یه مادربرد msi m3 gaming با یه رم gskill trident z fsb 3000 cl 15-16-16-35 و یه i5 6600k با خنک کننده enermax t40

خریداری کردمنتها وقتی سیستمو بستم بالا نمیومد در صورتی که تو دفترچه مادربرد ذکر شده رم با اورکلاک تا 3600 ساپورت میکنه

سیستم اصلا تو بایوس نمیره که فرکانسو ببرم بالا دیفالت تا 2133 فرکانس رم ساپورت میکنه بقیش با oc

برا اینکه بدونم سیستم سالمه یه رم 2133 خریدم و سیستم بالا اومد

منتها با رما خودم وقتی میزارم سیستم بالا نمیاد حتی تو بایوس نمیره. بایوس مادربرد آپدیت کردم رما رو هم جا به جا کردم فایده نداشت. خود ماتریس زنگ زدم نمیدونستن.

ممنون میشم راهنمایی کنید

ویرایش شده توسط dr_chop
لینک به دیدگاه

• ارسال 1.2k
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

سلام به همه 

آقا من یه مشکلی دارم شاید برا شما خنده دار باشه ولی من نمیتونم حلش کنم

من تخصص زیادی تو اورکلاک ندارم و بلدم نیستم

یه مادربرد msi m3 gaming با یه رم gskill trident z fsb 3000 cl 15-16-16-35 و یه i5 6600k با خنک کننده enermax t40

خریداری کردمنتها وقتی سیستمو بستم بالا نمیومد در صورتی که تو دفترچه مادربرد ذکر شده رم با اورکلاک تا 3600 ساپورت میکنه

سیستم اصلا تو بایوس نمیره که فرکانسو ببرم بالا دیفالت تا 2133 فرکانس رم ساپورت میکنه بقیش با oc

برا اینکه بدونم سیستم سالمه یه رم 2133 خریدم و سیستم بالا اومد

منتها با رما خودم وقتی میزارم سیستم بالا نمیاد حتی تو بایوس نمیره. بایوس مادربرد آپدیت کردم رما رو هم جا به جا کردم فایده نداشت. خود ماتریس زنگ زدم نمیدونستن.

ممنون میشم راهنمایی کنید

شاید رم ها مشکل دارن ، رم هارو روی یه سیستم دیگه تست کنید

موقعی که رم های خودتون رو میزارید نمیتونید وارد تنظیمات بایوس بشید ؟ این مشکل عجیبه !

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

GSKILL Trident-Z 4000MHZ CL15-18-18-39 @ 1.45v

Gigabyte Z170X-SOC Force

Intel i7 6700K

Cooler Master Seidon 120M

بدون شرح تست Aida64 !

rg7tqw89rfv9vkmfv70e.jpg

تست Hwbot Prime

3cr54xkvbxnsgh2j1teb.jpg

سلام

اصولا وقتی مینویسید بدون شرح شات تست باید شرح لازم را بده و مشخص باشه با چه رمی و در چه شرایطی این نتیجه بدست اومده   :)

پس لطفا به نحوی اطلاع رسانی کنید که داستان چی بوده و یا یه شات کامل بزارید مثل شات زیر که مشخصات کامل و تایمینگهای آن به وضوح مشخص باشه   :rolleyes:

vl8s75osbt6swgr7jg8.jpg

اسکور پرایم هم خیلی کم شده برای این فرکانس و باید توئیک کنید و بالای 7000 رو فرکانس 5000 اسکور بده بهتون  ;)

ویرایش شده توسط Behzad Tak
لینک به دیدگاه

شاید رم ها مشکل دارن ، رم هارو روی یه سیستم دیگه تست کنید

موقعی که رم های خودتون رو میزارید نمیتونید وارد تنظیمات بایوس بشید ؟ این مشکل عجیبه !

رم ها نو هستن برا همین اینا رو چک نکردم

ولی هیچ جای اصفهان و حتی نمایندگی تهران نتونستن مشکلمو حل کنن.

اصلا رما خودمو میذارم اصلا صفحه بالا نمیاد و مانیتور هیچی نشون نمیده

لینک به دیدگاه

رم ها نو هستن برا همین اینا رو چک نکردم

ولی هیچ جای اصفهان و حتی نمایندگی تهران نتونستن مشکلمو حل کنن.

اصلا رما خودمو میذارم اصلا صفحه بالا نمیاد و مانیتور هیچی نشون نمیده

مشکل یا هماهنگی رم با مادربرد هست یا اینکه خود رم ها مشکل دارن 

با تست رم ها روی مادربرد های دیگه مشخص میشه ، از جایی که رم هارو خریدین بپرسین تا حالا روی چه مادربردهایی استفاده شده این رم ها و شماهم رم های خودتون رو روی همون نوع مادربرد ها تست کنید 

لینک به دیدگاه

مشکل یا هماهنگی رم با مادربرد هست یا اینکه خود رم ها مشکل دارن 

با تست رم ها روی مادربرد های دیگه مشخص میشه ، از جایی که رم هارو خریدین بپرسین تا حالا روی چه مادربردهایی استفاده شده این رم ها و شماهم رم های خودتون رو روی همون نوع مادربرد ها تست کنید 

رما از همین سایت خریداری شده اند. الان رما رو یه مادربرد دیگه تست شدن و سالمن.

الان سوال من اینه چطور تو خود سایت msi زده کامل ساپورت میشه ولی این رما به این مادربرد انگار نمیخوره. در صورتی که تا 3600 ساپورت میکنه مادربرد.

بعدشم حالا من با این رما چیکار کنم کسی هم ازم نمیخره. عجب مسخره بازی شده این برند.

ممکنه این رما به این مادربرد نخورن؟

لینک به دیدگاه

اگه رم ها روی مادربرد دیگه کار میکنن و مادربرد شما هم با رم های دیگه با همین فرکانس کار میکنه پس مشکل از هماهنگی و ساپورت باید باشه که الان تو سری اسکای لیک گاهی دیده میشه 

لینک به دیدگاه

اگه رم ها روی مادربرد دیگه کار میکنن و مادربرد شما هم با رم های دیگه با همین فرکانس کار میکنه پس مشکل از هماهنگی و ساپورت باید باشه که الان تو سری اسکای لیک گاهی دیده میشه 

دقیقا هم رما و هم مادربرد سالمن و حرف شما دقیقا درسته شانس منم رو مادربرد من ناهماهنگه.

میدونم جاش نیست و اینجا نباید پرسید ولی فقط اگه میشه راهنمایی کنید من اینو فروختم چه رمی به نظرتون بگیرم . کیفیت برام مهمه. 

ممنون از جوابتون

لینک به دیدگاه

دقیقا هم رما و هم مادربرد سالمن و حرف شما دقیقا درسته شانس منم رو مادربرد من ناهماهنگه.

میدونم جاش نیست و اینجا نباید پرسید ولی فقط اگه میشه راهنمایی کنید من اینو فروختم چه رمی به نظرتون بگیرم . کیفیت برام مهمه. 

ممنون از جوابتون

این لیست رم های مورد تایید سایت msi : https://www.msi.com/Motherboard/support/Z170A-GAMING-M3.html#support-mem

حالا نمیدونم رم های شما هم تو لیست هست یا نه ، چندین مدل رم با فرکانس 3000 که هست ، چک کنید ببینید رم های شما تو این لیست هست ؟ ( دقیقا شماره مدلش همون باشه )

لینک به دیدگاه

این لیست رم های مورد تایید سایت msi : https://www.msi.com/Motherboard/support/Z170A-GAMING-M3.html#support-mem

حالا نمیدونم رم های شما هم تو لیست هست یا نه ، چندین مدل رم با فرکانس 3000 که هست ، چک کنید ببینید رم های شما تو این لیست هست ؟ ( دقیقا شماره مدلش همون باشه )

مشکل همینه تو لیست هست رما ولی با اونا نمیاد بالا.خخخخخخخخ

لینک به دیدگاه

• 4 هفته بعد...

سلام خدمت دوستان عزیز.

سوالی که داشتم این بود که :

آیا با اورکلاک و بالا رفتن لحظه ای پردازنده تا 100 درجه ممکنه در آینده شاهد افت کیفیت چیپ باشیم به صورتی که در فرکانس مثلا 4600 با واتر کولر 70 بود اما پس از مدتی الان 4500 رو 80 هست؟

البته من دقیق مطمئن نیستم که قبلا اون 4600 که زده بودم 70 درجه برای کدوم نرم افزار بودش؟ 

این سوالم به این دلیله که بنده احساس میکنم چیپ من نسبت به فرکانس خودش و ولتاژش و واتر کولر انرمکس 120 s  گرمای زیادی تولید میکنه.

بنده الان یه گشت وقتی زدم دیدم دوستان نسل های قبل رو به راحتی تا 4.9 اور کردن اما من با این نسل نمی تونم حتی 4.6 رو بزنم؟؟!؟!؟!

راجع به اینکه استعداد چیپ ها در اور کلاک با هم متفاوته چبزهایی خوندم و میدونم. اما با عکس هایی که از 6700k تو اورکلاک دیگران دیدم در حقیقت عادی ترین چیپ هم میتونه با دمای 80 4600 رو پاس کنه.ولی چیپ من تو 4500 80 در جه اس؟!؟! بنظرم نسبت به دیگران غیر عادیه.

post-24506-0-26087300-1466592621_thumb.jpg

post-24506-0-38582500-1466592880_thumb.jpg

ویرایش شده توسط delsorkh
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

مادربردتون چیست ؟

دمای محیط چند هست ؟

لینک به دیدگاه

مادربردتون چیست ؟

دمای محیط چند هست ؟

z170 pro دمای محیط رو نمی دانم اما تهران هستم و کولر هم روشن.

اینم عکس از محیط نرم افزار خود مادر برد.

post-24506-0-29658700-1466594617_thumb.jpg

post-24506-0-99942200-1466594904_thumb.jpg

post-24506-0-16524100-1466598105_thumb.jpg

post-24506-0-26455200-1466598119_thumb.jpg

post-24506-0-97893000-1466598144_thumb.jpg

post-24506-0-66404700-1466598164_thumb.jpg

ویرایش شده توسط delsorkh
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تنظیمات بایوس را مشابه شاتهای زیر انجام بدید .( تا اونجا که بایوستون امکان داره )

http://lioncomputer.ir/uppic/images/jkhuoab5h1k4em48dx4x.jpg

http://lioncomputer.ir/uppic/images/hc55v18bt610sjlrwwyu.jpg

http://lioncomputer.ir/uppic/images/mr0mfphvypf94scyhcwk.jpg

ولتاژ سی پی یو را هم به جای 1.3 که الان گذاشتید بزارید رو 1.25v

لینک به دیدگاه

سلام خدمت دوستان عزیز.

آیا با اورکلاک و بالا رفتن لحظه ای پردازنده تا 100 درجه ممکنه در آینده شاهد افت کیفیت چیپ باشیم به صورتی که در فرکانس مثلا 4600 با واتر کولر 70 بود اما پس از مدتی الان 4500 رو 80 هست؟

البته من دقیق مطمئن نیستم که قبلا اون 4600 که زده بودم 70 درجه برای کدوم نرم افزار بودش؟ 

این سوالم به این دلیله که بنده احساس میکنم چیپ من نسبت به فرکانس خودش و ولتاژش و واتر کولر انرمکس 120 s  گرمای زیادی تولید میکنه.

سلام،

دمای بالای 80درجه (65 درجه نوشته شده بود)، نه در دراز مدت بلکه در کوتاه مدت نیز باعث خرابی و افت شدید کارایی قطعه می شود. این خرابی پیش رونده است و علاوه بر دما، اگر ولتاژ ورودی بیش از حد نیاز باشد، شدت خرابی بیشتر می شود. این فرایند ربطی به نوع پردازنده ندارد بلکه بستگی به خصوصیات ساختاری و فناوری ساخت آن دارد، که در پردازنده های اینتل، دمای شروع ناپایداری 65 درجه است.

در یکی از سایت های آلمانی مرتبط با اورکلاک، با همکاری اینتل بر روی پردازنده های آن شرکت، توسط میکروسکوپ الکترونی آزمایشاتی انجام داده بودند. بار ناشی از اضافه ولتاژ باعث ایجاد ترک در ترانزیستورها می شود و با افزایش دما، ترک ها عمیق تر می شوند و شکستگی درونی رخ می دهد که با نشت جریان همراه است. این نتایج ربطی به پردازنده ی خاصی ندارد و تمامی پردازنده های اینتل که از بستر سیلیکونی استفاده می کنند را شامل می شود.

(در بسیاری از) در برخی آزمایشات که برای ثبت رکورد با نیتروژن مایع انجام می شود، پس از مدتی قطعه می سوزد! که مهمترین دلیل آن، اضافه ولتاژی است که به قطعه اعمال می شود.

ویرایش شده توسط +Wise+
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام،

دمای بالای 65 درجه، نه در دراز مدت بلکه در کوتاه مدت نیز باعث خرابی و افت شدید کارایی قطعه می شود. این خرابی پیش رونده است و علاوه بر دما، اگر ولتاژ ورودی بیش از حد نیاز باشد، شدت خرابی بیشتر می شود. این فرایند ربطی به نوع پردازنده ندارد بلکه بستگی به خصوصیات ساختاری و فناوری ساخت آن دارد، که در پردازنده های اینتل، دمای شروع ناپایداری 65 درجه است.

در یکی از سایت های آلمانی مرتبط با اورکلاک، با همکاری اینتل بر روی پردازنده های آن شرکت، توسط میکروسکوپ الکترونی آزمایشاتی انجام داده بودند. بار ناشی از اضافه ولتاژ باعث ایجاد ترک در ترانزیستورها می شود و با افزایش دما، ترک ها عمیق تر می شوند و شکستگی درونی رخ می دهد که با نشت جریان همراه است. این نتایج ربطی به پردازنده ی خاصی ندارد و تمامی پردازنده های اینتل که از بستر سیلیکونی استفاده می کنند را شامل می شود.

در بسیاری از آزمایشات که برای ثبت رکورد با نیتروژن مایع انجام می شود، پس از مدتی قطعه می سوزد! که مهمترین دلیل آن، اضافه ولتاژی است که به قطعه اعمال می شود.

سلام

ممنون میشم برای این 65 درجه یه منبع معرفی بفرمایید

تا جایی که من میدونم هر پردازنده ای با لیتوگرافی متفاوت تحمل دمای متفاوتی رو هم داره

65 شاید در دوران سندیبریج دمای بغرنجی به حساب بیاد اما نه برای 1150و 1151 

http://ark.intel.com/products/75123/Intel-Core-i7-4770K-Processor-8M-Cache-up-to-3_90-GHz

اگه دقت بفرمایید حداکثر میزان دمای مجاز برای سطح IHS ذکر شده 72.72 که دمای IHS در پردازنده های سری 1150 و 1151 با دمای داخل پردازنده متفاوته به دلیل اینکه بینشون از خمیر استفاده شده و Solder یا لحیم نشده.. و اگه دمای سطح IHS 72 درجه باشه در همون لحظه دمای کورها حداقل 10 الی 15 درجه داغتره(چون خمیر بین die و IHS نمیتونه 100 درصد تبادل حرارت داشته باشه و یه دلتای 10 الی 15 درجه ای بوجود میاره که بستگی به شرایط داره) و پردازنده در اون دما ممکنه به TJ Max برسه

برای 6700k هم :

http://ark.intel.com/products/88195/Intel-Core-i7-6700K-Processor-8M-Cache-up-to-4_20-GHz

میزان حداکثر دمای IHS توصیه شده که باید در همون حد بمونه 64 درجست که با توجه به اینکه 6700k هم لحیم شده نیست و از خمیر بهره برده باز هم دمای کورها یه دلتای حداقل 10 الی 15 درجه ای با دمای خود IHS داره

دقت بفرمایید که این نظر شخصی نیست بلکه واقعیت ساختار پردازنده های نسل های اخیر اینتل هست+ اطلاعات درج شده در سایت اینتل و علم به اینکه بین IHS و core ها دلتای حداقل 10 درجه ای وجود داره... اصن من دروغ میگم خوبه؟ چند نفر توی این فروم هستن که پردازنده i7 داشتن از سری 1150 و 1151 و دمای کورهاشون 65 نشده باشه... شما این پردازنده هارو کولر استوک بنداز_ مثل خیلی از افراد _و یه تست سنگین همین الان که تابستونه با ولتاژ دیفالت ران کن ببین دما چند میشه...

در مورد نیتروزن هم خودتون تست کردین که به این نتیجه رسیدید؟  ممنون میشم منبع معرفی بفرمایید چون با همون سایت های اورکلاک آلمانی هم با هر 4 تا فعالشون هم در ارتباط هستیم

بنده و خیلیای دیگه که در همین فروم هم هستن اورکلاک اکستریم انجام می دیم و بارها قطعاتی رو زیر نیتروژن بردیم و هیچ مشکل خاصی مشاهده نشده مگه بدشانسی یا تنظیمات اشتباه منجر به اتفاقات نا خوش آیند بشه... که در بدترین حالت احتمالش یه چیزی حدود 1 توی 100 تاست و شانس دگرید شدن هم بستگی به این داره که در دمای نا مناسب وحشتناک ولتاژ داده باشن ....وقتی هم قطعه ای رو به اسم زیر نیتروزن رفته  با دادن اطلاعات کامل هم به فروش رسوندیم هم هیچ مشکلی پیش نیومده تا به حال...

این افراد اورکلاکر اکستریم:

http://hwbot.org/league/combined?offset=-5&countryCode=IR

همگی در همین فروم لیون هم عضو هستن ... من که بی علم و دانشم و باقالی ام اصلا... از اونها بپرسید که چقدر چیپ سوزوندن نسبت به تعدا دفعاتی که زیر نیتروژن تست گرفتن و چند درصد بی مشکل بودن... 

و خیلی ها باشون معامله کردن و اصلا اورکلاکرهای اکستریم معمولا از همدیگه خرید میکنن ... پس اگر قرار بود زیر نیتروژن بردن حتی 50 درصد اوقات هم باعث سوختن قطعات بشه دیگه الان هیچ قطعه ای نداشتن این جماعت اورکلاکر! در نهایت این افراد که تازه نصف امکانات اورکلاکرهای خارجی رو هم ندارند ممکنه در طول عمر اورکلاکریشون که تقریبا" همشون بالغ بر 3-4 سال هست در نهایت ممکنه 2-3 تا قطعه سوزونده باشن با بالای 40 بار تست نیتروژن گرفتن...

یک پردازنده اینتل رو راحت تا 10 بار هم میشه با خمیر خودش زیر نیتروژن برد و در نهایت خمیرش خراب میشه که خمیر رو عوض میکنیم و بازم میشه بارها زیر نیتروژن بردش... اون ولتاژ اضافی در دماهای -120 الی -190 اعمال میشه که زمین تا اسمون فرق داره با اینکه اون ولتاژ در دمای معمولی داده بشه.. تشریف ببرید مطالعه کنید که تفاوت تاثیر ولتاژ اضافی بر روی چیپ ها در دماهای متفاوت(یعنی در حالت دمای مثبت در مقابل دمای -190) چگونه است و خودتون متوجه میشید ... دوستان پردازنده هایی دارن روی سیستم دمه دستیشون کار میکنن که 30 بار زیر نیتروژن بردنش و 2-3 سال هم از عمرشون میگذره و عین روز اول اگه نباشن مشکلی هم ندارن یا گرافیکهای سری انویدیا 400 و 200 و 500 که بارها زیر نیتروژن رفتن و بازم دارن گیمشون رو ران میکنن... AMD های 5000 یا 4000 :|

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

سلام خدمت دوستان عزیز.

سلام

ممنون میشم برای این 65 درجه یه منبع معرفی بفرمایید

تا جایی که من میدونم هر پردازنده ای با لیتوگرافی متفاوت تحمل دمای متفاوتی رو هم داره

سلام،

قبل از پاسخ گویی به شما، از نوشتار صمیمانه، محبت آمیز و مودبانه ی شما سپاس گزارم.

در مورد دما، به دلیل بی دقتی در نوشتن متن و درج اطلاعات غلط، عذرخواهی می کنم و سپاس گزارم که این مورد را به من گوشزد کردید. (در حال نوشتن پایان نامه هستم و در زمان نوشتن، مرورگر و MSO Word در کنار هم باز بودند و بی دقتی چنین نتیجه ای به همراه داشته است.) در زمان نوشتن متن، دمای 80 درجه سلسیوس مد نظرم بود.

دو ویدیو آپلود کردم، یکی از آن ها در مورد دمای 80 درجه است و دیگری در مورد فرکانس های بالای 5GHz. البته اگر با دمای 80 درجه سلسیوس مشکلی نداشته باشید.

http://www.mediafire.com/download/6ux2zcqd3cfdd59/80C.flv

http://www.mediafire.com/download/yo1igj5vj52gy9x/5GHz.flv

"این فرایند ربطی به نوع پردازنده ندارد بلکه بستگی به خصوصیات ساختاری و فناوری ساخت آن دارد." نقل قولی از نوشته ی قبلم بود. لطفا به مواردی که اشاره کردم، خرده نگیرید. تکرار مکررات خسته کننده است.

فکر می کنم از معدود کسانی باشم که در ایران تجربه ی اورکلاک با هلیوم مایع(نه نیتروژن مایع) را داشته است. دیدن Liquid Helium Pot از نزدیک، تجربه ی بسیار جالب و شگرفی است، چه برسد به آزمایش با آن.

محتوای دو سایت زیر در مورد تاثیر اورکلاک بر ترانزیستور های تشکیل دهنده و دیگری در مورد لحیم کاری و انتقال حرارتی است.

http://overclocking.guide/the-risks-of-overclocking/

http://overclocking.guide/the-truth-about-cpu-soldering/

قبل از نوشتن پاسخ نهایی، عرض کنم، بنده ادعایی در زمینه اورکلاک ندارم و هیچ وقت ادعایی نداشته و نخواهم داشت. مهندس عمران را چه به اورکلاک!

همانطور که خودتان می دانید، هیچ اورکلاک کننده ای، روش های اختصاصی خود را با دیگران به اشتراک نمی گذارد. بعضی از افرادی که به آن ها اشاره کردید، حدود 8-7 سال پیش از دوستان نزدیکم بودند و همیشه به بودن در کنار آن ها و نتایجی که کسب می کردند و می کنند افتخار می کنم. متنی در مورد اورکلاک رم برای شخص شخیص شما قرار می دهم. فردی که به دنبال پیشرفت است، از تمامی منابع استفاده می کند. به نظرم، مهم ترین راه کار برای پیشرفت در اورکلاک، علاوه بر تجربه و کسب آگاهی از تجربه ی دیگران، ارتباط با محیط آموزشی و کسب اطلاعات آن ها است. سایت زیرین محتوی اطلاعاتی در زمینه ی رم است که توسط افرادی که با شرکت SK Hynix (هاینیکس کره جنوبی) تعامل دارند، انجام گرفته است.

http://www.mediafire.com/download/p81bc2bc5c0152i/ieeetc64-XX.pdf

به عنوان کلام پایانی و نه در قبال جوابی به شما:"کسی که بیشتر بداند، کمتر حرف می زند."

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام،

قبل از پاسخ گویی به شما، از نوشتار صمیمانه، محبت آمیز و مودبانه ی شما سپاس گزارم.

در مورد دما، به دلیل بی دقتی در نوشتن متن و درج اطلاعات غلط، عذرخواهی می کنم و سپاس گزارم که این مورد را به من گوشزد کردید. (در حال نوشتن پایان نامه هستم و در زمان نوشتن، مرورگر و MSO Word در کنار هم باز بودند و بی دقتی چنین نتیجه ای به همراه داشته است.) در زمان نوشتن متن، دمای 80 درجه سلسیوس مد نظرم بود.

دو ویدیو آپلود کردم، یکی از آن ها در مورد دمای 80 درجه است و دیگری در مورد فرکانس های بالای 5GHz. البته اگر با دمای 80 درجه سلسیوس مشکلی نداشته باشید.

http://www.mediafire.com/download/6ux2zcqd3cfdd59/80C.flv

http://www.mediafire.com/download/yo1igj5vj52gy9x/5GHz.flv

سلام بحث بنده روی همون 65 درجه ای بود که در ابتدا فرمودید و روی 80 درجه هیچ بحثی ندارم گرچه اون هم باعث مشکل آنی نمیشه. ممنون از ویدئو ها اما منظورتون رو متوجه نشدم که چه چیزی در ویدئو ها نهفته بود چون تکرار مکرراتی بود که اورکلاکر های تازه کار هم بهش میرسن بعد یه مدت تست ...... یه توضیحات خیلی کلی بودن راجع به فرکانس 5 گیگاهرتز و اینکه ممکنه 5 بزنن یا نزنن یا در مورد لود یا لود ننداختن یا انجام کاری در 5 گیگاهرتز

که توی همین ایران همونطور که ایشون گفتن فقط عکس نمیگیرن از 5 گیگاهرتزشون و تست هم اجرا میکنن...

"این فرایند ربطی به نوع پردازنده ندارد بلکه بستگی به خصوصیات ساختاری و فناوری ساخت آن دارد." نقل قولی از نوشته ی قبلم بود. لطفا به مواردی که اشاره کردم، خرده نگیرید. تکرار مکررات خسته کننده است.

فکر می کنم از معدود کسانی باشم که در ایران تجربه ی اورکلاک با هلیوم مایع(نه نیتروژن مایع) را داشته است. دیدن Liquid Helium Pot از نزدیک، تجربه ی بسیار جالب و شگرفی است، چه برسد به آزمایش با آن.

محتوای دو سایت زیر در مورد تاثیر اورکلاک بر ترانزیستور های تشکیل دهنده و دیگری در مورد لحیم کاری و انتقال حرارتی است.

http://overclocking.guide/the-risks-of-overclocking/

http://overclocking.guide/the-truth-about-cpu-soldering/

ممنون میشم نتایجت تست هاتون رو با ما در میون بذارید تا استفاده ببریم... به قول همون ویدئو دوست اینتلیمون که گذاشتین همینطوری نمیشه گفت 5 زدیم... باید کاری انجام شده باشه... بله هلیوم برای من هم شگفت انگیز خواهد بود اما نه در این حد که بخوام جایی بگم تا خودم رو ببرم بالا... چون راهش نیست...

اتفاقا این لینکی که دادید بسیار روشنگرانه بود و نمیدونم چطور ازش نتیجه برعکس گرفتید... بگذریم که این سایت هم سایت جدیدی هست و این مطالب در منابع قدیمی تر هم موجود بودن :

"

Todays CPUs are being manufactured in structures close to sizes of atoms. The structure of Intels Haswell CPUs is only 22 nm thick whereas an iron atom is only about 0.25 nm thick. At this level, quantum physics is very important and there are several effects causing the degradation of a microprocessor.

Electromigration is already quite well-known in the overclocking community and caused by high current densities in very small traces. Since the traces are made out of copper, an raised temperature will increase this effect even more. Eventually, the electromigration will cause damage in traces and will lead to a permanent malfunction of your processor.

migration-300x210.png

Void in a trace caused by electromigration. [source: dwpg.com]

However, this effect is always present and will eventually kill the CPU no matter if it was overclocked or not. It depends on the production tolerance if it appears sooner or earlier. Some CPUs will last 15 years, others only 3 years. You never know how fragile your CPU is, so just give overclocking a try and don’t worry. It could be that your CPU lasts 10 years even with overclocking. And who keeps a CPU for such a timeframe?

"

به جمله سبزرنگ توجه بفرمایید... در باره تاثیر ولتاژ و جریان بالا هست... و گفته شده که افزایش دما هست که این اثر رو افزایش میده(پس کاهش دما کاهشش میده).... پس خیلی منطقیه که هرچقدر کاهش دما داشته باشیم این اثر ولتاژ و جریان بالا کمتر بشه(با در اورکلاک با همون نیتروژن هم دما به راحتی تا -190 کاهش پیدا می کنه و آسیب پذیری در مقابل ولتاژ و جریان به پایینترین حد ممکن میرسه )... و در ادامه هم باز هم تایید حرف بنده بود در مورد تاثیر اورکلاک بر سلامت قطعه که با رنگ قرمز مشخص کردم.. جوری که شما جمله بندی کردید رو اشاره یادآوری میکنم بهتون .. فرمودید "در بسیاری از آزمایشات که برای ثبت رکورد با نیتروژن مایع انجام می شود، پس از مدتی قطعه می سوزد! که مهمترین دلیل آن، اضافه ولتاژی است که به قطعه اعمال می شود"

مسئله استفاده نا مناسب شما از کلمات هست! اون "در بسیاری" یکی از غیر منطقی ترین کلمات قابل انتخاب بود.. مخصوصا با توجه به اینکه فرض میگیریم خودتون همه لینکهایی رو که به من دادید خونده باشید... تنها کلمه مناسب به جای "در بسیاری" می تونست "گهگاهی هم قطعات پس از مدتی میسوزند پس از تست نیتروژن"

شاید فقط یک کلمه فرقش باشه اما خودتون هم اونقدر به ادبیات فارسی مسلط هستید که معنی زمین تا آسمون تفاوت پیدا می کنه

قبل از نوشتن پاسخ نهایی، عرض کنم، بنده ادعایی در زمینه اورکلاک ندارم و هیچ وقت ادعایی نداشته و نخواهم داشت. مهندس عمران را چه به اورکلاک!

همانطور که خودتان می دانید، هیچ اورکلاک کننده ای، روش های اختصاصی خود را با دیگران به اشتراک نمی گذارد. بعضی از افرادی که به آن ها اشاره کردید، حدود 8-7 سال پیش از دوستان نزدیکم بودند و همیشه به بودن در کنار آن ها و نتایجی که کسب می کردند و می کنند افتخار می کنم. متنی در مورد اورکلاک رم برای شخص شخیص شما قرار می دهم. فردی که به دنبال پیشرفت است، از تمامی منابع استفاده می کند. به نظرم، مهم ترین راه کار برای پیشرفت در اورکلاک، علاوه بر تجربه و کسب آگاهی از تجربه ی دیگران، ارتباط با محیط آموزشی و کسب اطلاعات آن ها است. سایت زیرین محتوی اطلاعاتی در زمینه ی رم است که توسط افرادی که با شرکت SK Hynix (هاینیکس کره جنوبی) تعامل دارند، انجام گرفته است.

http://www.mediafire.com/download/p81bc2bc5c0152i/ieeetc64-XX.pdf

والا اگه قرار بود خیلی وش های اختصاصی به اشتراک گذاشته نشن این همه آدم توی  hwbot به همدیگه یاد نمیدادن و یه آدم بی سوادی مثل من هم چیزی یاد نمیگرفت.. اگر هم از تمامی منابع استفاده نمیکردیم هم من و هم سایر دوستان یک دهم چیزی رو هم که بلدیم بلد نبودیم....اگه من دارم اینجا جواب شما رو میدم از اونها دارم دفاع می کنم که در پابلیک بهشون میگید در بسیاری از تست هاشون قطعات رو می سوزونن... 

البته همون دوستان n ساله شما هم در مورد شما و برخی مسائل مربوطه هم صحبت میکنن به عنوان جوکِ سال خودشون با ما...

به عنوان کلام پایانی و نه در قبال جوابی به شما:"کسی که بیشتر بداند، کمتر حرف می زند."

اتفاقا من به این جمله خیلی اعتقاد دارم و زیاد هم توی این بحثها دخالت نمیکنم... اما دلیل پاسخ دادن و هم لحن تند بنده اینه که خودتون همچین حرفی رو میزنید _بصورت کنایه به دیگران_ اما در تاپیک مربوط به بحثی که نتایج اورکلاک و راهنمایی در این زمینه هست چیزی میگید که اشتباهه که کاملا مصداق مخالفِ کمتر حرف زدن هست ....

مایک دراپــت

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

در بسیاری از آزمایشات که برای ثبت رکورد با نیتروژن مایع انجام می شود، پس از مدتی قطعه می سوزد! که مهمترین دلیل آن، اضافه ولتاژی است که به قطعه اعمال می شود.

سلام دوست عزیز 

تو هر زمینه برای اورکلاک مرزها و محدودیتهائی تعیین شده که اگر به آنها توجه نشود عواقب منفی در بر خواهد داشت و این داستان ربطی به نیتروژن یا واتر یا ایر ندارد و اگر وقت گذاشته و سرچ کنید متوجه خواهید شد آمار سوختنهای قطعات رو ایر خیلی بیشتر از نیتروژن هست ( به دلیل کم تجربه بودن اورکلاکرهای آماتور )

همیشه اضافه ولتاژ باعث آسیب دیدن قطعات خواهد شد و ربطی به استفاده از نیتروژن یا استفاده رو ایر یا واتر ندارد وتاکید شما به استفاده نیتروژن و سوختن و ... اشتباه و گمراه کننده هست !

من اصولا آدم کنجکاوی هستم و با دیدن این نوشته شما شدیدا کنجکاو شدم بدونم شما چی رو با هلیوم اور کردید و کنجکاور تر هم هستم تا نتایج حاصل از این اورکلاک را اینجا قرار بدید و قطعا از دیدن مستندات این موضوع لذت برده و خوشحال خواهم شد ( البته بر عکس این موضوع هم صدق خواهد کرد و امیدوارم فقط فکر نکرده باشید و شاهد مستندات شما باشیم )

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز 

من اصولا آدم کنجکاوی هستم و با دیدن این نوشته شما شدیدا کنجکاو شدم بدونم شما چی رو با هلیوم اور کردید و کنجکاور تر هم هستم تا نتایج حاصل از این اورکلاک را اینجا قرار بدید و قطعا از دیدن مستندات این موضوع لذت برده و خوشحال خواهم شد ( البته بر عکس این موضوع هم صدق خواهد کرد و امیدوارم فقط فکر نکرده باشید و شاهد مستندات شما باشیم )

سلام،

پردازنده Q6600 با دو مادربورد، Asus P5Q P45 و مادربورد چیپست Asus X48 که مشخصاتش یادم نیست. حدود 8 سال پیش این آزمایش انجام شده بود. کل هزینه ی آزمایش 3 میلیون تومان بود. حدود 700-500 میلی لیتر هلیوم مایع با محفظه نگهداری اش در اختیارمان بود. LH Pot را خودمان با استفاده از آلیاژ سفارشی وارداتی تراشکاری و ساخته بودیم. مدت زمان آزمایش تقریبا 60 دقیقه بود و در محیط آزمایشگاهی انجام گرفته بود. حتی چندید دمنده و سشوار صنعتی نیز اجاره کرده بودیم. خمیر حرارتی هم Liquid Pro بود.

مشخصات رایانه ای که با آن آزمایش را انجام داده بودیم.

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=3421&page=312#entry716321

البته از رم های متفاوتی استفاده کرده بودیم. یکی از رم ها بر روی رایانه ی خودم بود، UMAX بود با چیپست D9GMH = B6-3 و دیگری D9GKX = B6-25E(احتمالا Super Talent). به هنگام آزمایش، نتایج بر روی سایت Hot Overclock به اشتراک گزاشته شده بودند. با نام اورکلاک رم تا 1300MHz با هوا.

مشخصات رایانه به هنگام اورکلاک را در یک فایل متنی ذخیره می کردم ولی عکسی موجود نیست. به دلیل تازه کار بودن، نتایجم را در HWBOT به اشتراک نمی گزاشتم.

اطلاعات گذشته را دوباره می گردم و در صورت یافتن با پیغام خصوصی به شما ارسال می کنم.

در مورد دیگر موارد گفته شده توسط شما و آقای Farjam، دیگر نیازی به ادامه ی گفت و گو نیست. حق با شماست و من قانع شدم.

عکس خرابی به جا مانده بعد از آزمایش که قبلا در همین سایت به اشتراک گزاشته شده بود:

http://8pic.ir/images/1tel1adfa0n072z2zbg8.jpg

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=46566&page=11#entry738438

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام،

پردازنده Q6600 با دو مادربورد، Asus P5Q P45 و مادربورد چیپست Asus X48 که مشخصاتش یادم نیست. حدود 8 سال پیش این آزمایش انجام شده بود. کل هزینه ی آزمایش 3 میلیون تومان بود. حدود 700-500 میلی لیتر هلیوم مایع با محفظه نگهداری اش در اختیارمان بود. LH Pot را خودمان با استفاده از آلیاژ سفارشی وارداتی تراشکاری و ساخته بودیم. مدت زمان آزمایش تقریبا 60 دقیقه بود و در محیط آزمایشگاهی انجام گرفته بود. حتی چندید دمنده و سشوار صنعتی نیز اجاره کرده بودیم. خمیر حرارتی هم Liquid Pro بود.

البته از رم های متفاوتی استفاده کرده بودیم. یکی از رم ها بر روی رایانه ی خودم بود، UMAX بود با چیپست D9GMH = B6-3 و دیگری D9GKX = B6-25E(احتمالا Super Talent). به هنگام آزمایش، نتایج بر روی سایت Hot Overclock به اشتراک گزاشته شده بودند. با نام اورکلاک رم تا 1300MHz با هوا.

مشخصات رایانه به هنگام اورکلاک را در یک فایل متنی ذخیره می کردم ولی عکسی موجود نیست. به دلیل تازه کار بودن، نتایجم را در HWBOT به اشتراک نمی گزاشتم.

اطلاعات گذشته را دوباره می گردم و در صورت یافتن با پیغام خصوصی به شما ارسال می کنم.

در مورد دیگر موارد گفته شده توسط شما و آقای Farjam، دیگر نیازی به ادامه ی گفت و گو نیست. حق با شماست و من قانع شدم.

عکس خرابی به جا مانده بعد از آزمایش که قبلا در همین سایت به اشتراک گزاشته شده بود:

دوست عزیز اینها مستند نیست و در حد یه سری نوشته هست و احیانا توقع ندارید که با نوشتن این چند خط چیزی باورم بشه ؟

شاید برای یه سری افراد که ندونن اورکلاک چی هست این نوشته جالب باشه ولی برای من در حد مسخره کردن اورکلاک هست !!!

مستندات یعنی اینکه از ادواتی که باهاش تست گرفتید عکس بزارید و نتایج بدست آماده از تست را ارایه کنید .

500-700 میلی لیتر !!!

پردازنده q6600 !!!

اصلا چی شد به فکراستفاده از هلیم مایع افتادید ؟

اصلا میدونید چی میشه که برای اورکلاک از هلیم به جای نیتروژنی که دمای آن 196- درجه سانتیگراد هست استفاده میکنند ؟

راستی میدونید کلد باگ حدودی پردازنده q6600 چند هست ؟ 

لطفا جوابهائی بدید که من و دیگران قانع بشیم ومجبور نشیم مانند کسانی که کمتر میدانند زیاد حرف بزنیم  ;)

ویرایش شده توسط Behzad Tak
لینک به دیدگاه

سلام،

دوست عزیز ، ممنونم از این اطلاعات جذابی که ازئه میدید.

ولی باور کردنش برای آورکلاکر های حرفه ای یک مقدار سخت و مضحکه آور هست.

استفاده از LHe برای پردازنده های سری Core 2 Quad 65nm که در بهترین حالت و شرایط ممکن میزان CB و CBB از -120 کمتر نمیشه اصلا امکان پذیر نیست ! حتی بسیاری از پردازنده سری PhenomII / FX که فاقد کلد باگ روی LN2 هستند روی LHe دچار Cold Bug Boot و یا Cold Bug می شوند ، من خودم با پردازنده های سری Core 2 Quad Q9550 روی Dice کلد باگ گرفتم چه برسه به هلیوم مایع که نزدیک به صفر مطلق هست ! 

ممنون میشم نتایج خودتون رو به صورت مستند اینجا قرار بدین تا شاید ما هم بتونیم استفاده کنیم....

ویرایش شده توسط Arman
لینک به دیدگاه

سلامی دوباره،

خیر، اطلاعی از Cold Bug و تفاوت Cold Boot با Boot شدن معمولی ندارم.

هدفم از این مطالب، جلب توجه و کسب مثبت بود. از مدیریت سایت هم عذرخواهی می کنم که با اهداف واهی نظم سایت را به هم زدم.

امیدوارم از نتایج و تجارب شما عزیزان استفاده کرده باشم و بتوانم قدمی رو به جلو در اورکلاک بردارم و از مرحله ی مبتدی بودن عبور کنم.

بیش از این خواهان ادامه به گفت و گو در این مورد نیستم. از شما عزیزان خواهش می کنم، من را به دلیل بر هم زدن آرامش تان ببخشید. خاطر نشان کنم، در حدی نیستم که به رقابت با شما برخیزم. چندین سال است در مراحل ابتدایی در جا می زنم.

انشالله حرف های نا آگاهانه ام به جای عکس العمل های دیگر، خنده بر لبان تان آورده باشد.

لینک به دیدگاه

سلام به همه دوستان
اورکلاک سیستم نفتی من !
main:P31A7 biostar
2گیگ رم ddr2
البته رم رو اور نکردم
با فن
deepcool mini cpu cooler v.2
111Um.png

ویرایش شده توسط alireza_ek
لینک به دیدگاه

سلام من همون تنظیماتی که گفتید رو انجام دادم و الان خوشبختانه تا 4700 اور کردم البته خمیر لیکوید اولترا هم استفاده شد هم یه خود cpu زدم و هم به ihs  خیلی هم کم بود و به زور به جفتش رسید.!!! :-t

الان در موقعی که رندر میگیرم دما 70 هستش

سوال اینه که آیا میشه با این دما و ولتاژ استفاده همیشگی داشته باشم با علم به اینکه من خیلی رندر می گیرم :-B 

.

post-24506-0-41800300-1467427577_thumb.jpg

ویرایش شده توسط delsorkh
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...