رفتن به مطلب

ازمایش اینترنت بین سیاره ای ناسا و سازمان فضائی اروپا

EVOLUTION
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

- 2012-11-10

esa-nasa-test-interplanetary-internet-by-remote-controlling-lego.jpeg?1352554925

ناسا و سازمان فضایی اروپا مدت زمان زیادی است که بر روی یک پلتفرم اینترنت میان سیاره ای کار می کنند که بتواند سفینه های فضایی، کاوشگرها و ربات های سیاره نورد را به یکدیگر متصل کرده و به کنترل آنها بپردازد. اما در اولین قدم آنها آزمون شان را از اهداف بزرگ به ابعاد کوچک تقلیل دادند: رباتی ساده که از قطعات لگو ساخته شده است.

سونیتا ویلیامز، رهبر جدید ایستگاه فضایی بین المللی، به تازگی هنگام چرخش به دور زمین و از درون ایستگاه بین المللی، یک ربات ساده را در مرکز ماموریت های سازمان فضایی اروپا (در Darmstadt آلمان) هدایت کرد. این آزمایش سرآغاز جهشی بزرگ در اکتشافات فضایی است و نوید بخش امکان کنترل کاوشگرها و ماشین های اکتشافی بر سطح سیارات از طریق فضانوردان درون سفینه است.

پروتکل مورد استفاده برای این ارتباط DTN یا Disruption Tolerant Networking است. در زمین هنگامی که از اینترنت استفاده می کنیم، داده ها معمولا به پاکت های کوچکی شکسته شده و سپس به نزدیک ترین گره کاری (node) ممکن ارسال می شوند تا صحیح و سالم به دست شما برسند.

این شیوه برای روی زمین که شما می توانید ماشین های زیادی را هر جا که دوست دارید راه بیاندازید و از صحت کارکرد آنها اطمینان یابید، کاملا کاربردی و مقرون به صرفه است. اما در فواصل بسیار زیاد فضایی، چندان کاربردی نیست. جایی که شما باید برای انتقال پاکت های داده، به زنجیره ای کوچک در مسیری طولانی اعتماد کنید.

اما در DTN داده ها قدم به قدم ارسال می شوند و اطلاعات دریافتی در یک node و نقطه اتصال، به صورت موقت ذخیره می شوند تا هنگامی ارتباط برقرار شد، ارسال آنها به node بعدی انجام شود.ناسا امیدوار است با این تکنولوژی، فضانوردان با سفینه های فضایی درون مدارهای ماه یا مریخ، به کنترل ربات های کاوشگر (همچون Curiosity) در سطح سیاره بپردازند. شایعات نیز از ماموریت بزرگ ناسا جهت ارسال ربات های کاوشگر دور کنترل بر پایه پروتکل جدید به سطح ماه در آینده نزدیک خبر می دهند.

به گمانم به زودی فضانوردان می توانند برای سرگرمی، جام اتومبیل های رادیوکنترلی را روی سیاره مریخ برگزار کنند.

منبع : نارنجی

ویرایش شده توسط MEHRAN 2012
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بابا مهران جان اینجا تا سر کوچه برسه کار بزرگی کرده کجای کاری :)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

شرمنده عطا جان

اومدم یک امتیاز به جمله قشنگت بدم متاسفانه امتیاز دانم تمام شده و کار نمیکنه ! شرمنده!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنون مهران جان جالب بود .

اما این چرخ هاش زیادی کوچیک نیستند ؟ رو اسفالت هم گیر میکنه چطوری میخواد بره سطح سیاره کاوش کنه :mellow: .

راستی پینگشون خیلی بالا میره نمیتوننن از زمین ماشین بازی کنن :lol:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنون مهران جان جالب بود .

اما این چرخ هاش زیادی کوچیک نیستند ؟ رو اسفالت هم گیر میکنه چطوری میخواد بره سطح سیاره کاوش کنه :mellow: .

راستی پینگشون خیلی بالا میره نمیتوننن از زمین ماشین بازی کنن :lol:

با درود خد مت دوست عزیز محمد

دوست گرانقدرم حالا گذشته از شوخی این تصویر بسیار مضحکی که در تمامی سایتهای ایرانی

بنام روبات مریخ نورد Curiosity یا همان کنجکاوی که توسط مهندسین ناسا طراحی و ساخته

درج گردیده و بیشتر ادمی را بیاد اسباب بازیهای بنجل چینی یکبار مصرف میاندازد , چنان تصویر

مسخره و خنده داری دارد که ادمی را از هر چه کاوشگر و ربات فضا نورد است بیزار میسازد !!

اخر من نمیدانم دنیای علم و تکنولوژی و یا مثلا دنیای ورزش چه ربطی به دنیای 30 یا ست دارد!

اخر شما مثلا این تصویر واقعی مریخ نورد کنجکاوی را مقایسه فرمائید با ان عروسک مسخره !

220px-PIA16239_High-Resolution_Self-Portrait_by_Curiosity_Rover_Arm_Camera.jpg

ویا مثلا این یکی :

220px-PIA15279_3rovers-stand_D2011_1215_D521-crop2-CuriosityRover.jpg

ویا این یکی که نقشه دیتیل روبات مربوطه است :

400px-Drawing-of-the-Mars-Science_Laboratory.png

ویا

200px-Msl-arm.jpg

The turret at the end of the robotic arm holds five devices.

بقیه را هم که خودت میتوانی به سایت کاملا معتبر ویکیپدیامراجعه کرده و کل تصاویر

و موضوع را بطور کامل مطالعه و از اخبار و تصاویر زیبای ان کاملا لذت ببری !!

بله دوست عزیزم :

هم چرخش خیلی کوچک و خنده دار است و هم .....

تا منظور نمایش دهندگان ان چی باشد دوست گرامی !!

ضمنا مقاله علمی مربوطه در ویکیپدیا را مطالعه نما که بسیار جالب است و اتفاقا مدیریت

پرواز ان یک مهندس ایرانی بنام بابک فردوسی میباشد که چندی پیش ایشان را در همین

رابطه در برنامه ای علمی از طریق تلویزیون میدیدم که توضیحات لازمه را به زبان

شیرین فارسی ایراد مینمودند و من هم از ایرانی بودن ایشان نیز بسیار برخود میبالیدم !!

با تشکر : مهران

post-11245-0-68442700-1352681857_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

به امید خبرای تخیلی :دی

دوست گرامی

متاسفانه متوجه منظورتان نمیشوم . اگر منظورتان این اخباریست که بنده عرض نمودم

بهتر است که خدمتتان یاد اور شوم که این موارد همگی واقعیت میباشد و همگی بوقوع

پیوسته است و بنده قدم به قدم این ماجرا را دنبال نموده ام . ولی خب متاسفانه تا زمانیکه

با امثال ان عروسکهای خنده دار سرو کارمان بیشتر نباشد از این بهتر هم توقعی نمیتوان

داشت !

و اگر هم اشتباه میکنم به بزرگی خود لطفا مرا ببخشید !

لینک به دیدگاه

دوست عزیز به دل نگیر یه مزاحی کردم(( بیخیالش همینجا خاکش میکنم))

منم خودم عاشق مستند مخصوصان بین سیاره ای هستم و دنبال میکنم

شرمنده اسباب اشفتگی شما شدم :)

لینک به دیدگاه

اونوقت اینجا همین اینترنتی Dialup + رو که به اسم اینترنت پرسرعت ADSL2+ میدن رو هم دارن از دستمون میگیرن؟؟؟!!!

جالبه والا

تصورشو بکنید؛ ایده رو ببینید؛ از اونجاییکه نمیتونن آدم بفرستن به کرات دورتر تو کهکشان، روبات میفرستن برای کاوش و با اینترنت ارتباط میگیرن باهاش

فوق العاده اس :ohmy: :ohmy: :ohmy:

چه معلوم

چند سال دیگه میان روبات میفرستن از کهکشان میره بیرون و بقیه دنیاها و کهکشانها رو کاوش کنه بعد با اینترنت باهاش ارتباط برقرار میکنن

فوق العاده اس ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :ohmy: :ohmy: :ohmy:

تصورشم فوق العاده اس چه برسه به عمل :ohmy: :ohmy: :ohmy:

ویرایش شده توسط ardalan2227
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...