رفتن به مطلب

سی پی یوهای آینده اینتل به مادربورد می چسبند

اشتراک گذاری

Recommended Posts

IMAGE634900026965297341.jpg

سی پی یوهای آینده اینتل به مادربورد می چسبند 1.png

سخت افزار - نسل بعدی سی پی یوهای دسکتاپ اینتل، به مادربورد چسبیده و قابل به روز رسانی به صورت سنتی نخواهند بود.

این خبر نه چندان خوشایند را منابع مستقل تایید کرده اند و می گویند سی پی یو ها به مادربورد لحیم خواهند شد و سنت به روز رسانی آنها توسط کاربران دسکتاپ بدست فراموشی سپرده خواهد شد.

سی پی یو های موسوم به haswell که قرار است روی دسکتاپ های سال 2014 آنها را مشاهده کنیم، شامل این ویژگی خواهند بود.

اینتل ظاهرا با تغییر نقشه راه توسعه فنی خود این تصمیم را گرفته و مصمم به اجرای آن است. برادول دسکتاپ ها بنا به تایید کارشناسان در زد دی نت چنین خواهند بود. چسباندن سی پی یو به مادربورد البته چیز نویی نیست و اغلب لپ تاپ ها و دسکتاپ های all-in-one این مدلی بوده اند اما این اولین بار خواهد بود که سی پی یوهای دسکتاپ سنتی نیز چنین ویژگی پیدا خواهند کرد.

بیشتر کسانی که به صورت دستی سیستم جمع می کنند از این تصمیم سرخورده خواهند شد. البته دلیل دیگری هم آورده شده و اینکه ممکن است سی پی یو های برادول متناسب با دسکتاپ های تاور (tower desktop)نباشند.

در طول چند سال گذشته خط پردازنده های اینتل در یک برنامه قابل پیش بینی شده جهت مثبتی داشته است و این برنامه توسعه سالانه معروف به تیک توک بوده است که به طور مرتب دو سال به دو سال به اجرا گذاشته شده است که سندی بریج و بعد هاسول در این رنج قرار می گیرند.

تولید نسل جدید ریزپردازنده ها با توجه به صرفه جویی در مصرف انرژی ساخته می شوند در سیاست توک tok اینتل معمولا روی عملکرد سی پی یو ها کار می کند. در این بین باطری لپ تاپ ها نیز با مصرف کمتر انرژی عمر بیشتری خواهند داشت.

ممکن است تمرکز اصلی اینتل برای برادول روی لپ تاپ و نسخه های موبایل تنظیم شده باشد. از سوی دیگر سی پی یو های جدید نیز روی مادربوردهای نسل آینده نصب خواهند شد و این موضوع نیز بحثی دیگر است.

منبع: ارس تکنیکا، اینتل

لینک به دیدگاه

مشکلی نیست !

من مطمئنم آقا بهمن و آقا بهزاد و بقیه دوستان یه راهی برای کندن سی پی یو پیدا می کنند!!

تازه بجاش amd می زارن تا چشم اینتل درآد دیگه از این کارا نکنه!

لینک به دیدگاه

اما این اولین بار خواهد بود که سی پی یوهای دسکتاپ سنتی نیز چنین ویژگی پیدا خواهند کرد.

والا قبل از اینم مادربورد هایی با CPU آنبورد دیده بودیم

اینتل و ای ام دی

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود :

اتفاقا خیلی روش عاقلانه ای هستش . هم از نظر اقتصادی و هم کارایی .

ویرایش شده توسط ۞ MR_MOHAMMAD ۞
لینک به دیدگاه

از اینا که به این زودی سرور و سیستم های اند در نمیاد B)

اورکلاک که جای خود دارد :D

لینک به دیدگاه

الان برای همین سوکت 1155 فعلی

بیشتر از 80 مدل CPU 1155 داریم

بیشتر از 10 مدل چیپست تولید شده اگه با هر چیپست فقط یک مدل مادربورد تولید بشه (میدونیم با هر چیپست حداقل 3یا4 مدل مادربور میزنن ) میشه 10 تا مادر بورد

حالا شما 10 مدل مادر بورد با 80 مدل پردازنده دارین که میشه 10*80 = 800 حالت مختلف

یعنی قدرت انخابتون خیلی بازه

ولی اگه پردازنده به مادربورد بچسبه به نظرتون یه شرکتی مثل ایسوس میاد 800 مدل مختلف درست کنه ؟؟؟

100% نه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

الان برای همین سوکت 1155 فعلی

بیشتر از 80 مدل CPU 1155 داریم

بیشتر از 10 مدل چیپست تولید شده اگه با هر چیپست فقط یک مدل مادربورد تولید بشه (میدونیم با هر چیپست حداقل 3یا4 مدل مادربور میزنن ) میشه 10 تا مادر بورد

حالا شما 10 مدل مادر بورد با 80 مدل پردازنده دارین که میشه 10*80 = 800 حالت مختلف

یعنی قدرت انخابتون خیلی بازه

ولی اگه پردازنده به مادربورد بچسبه به نظرتون یه شرکتی مثل ایسوس میاد 800 مدل مختلف درست کنه ؟؟؟

100% نه

اون 800 مدله 800 تا تفاوت محصوص داره باهم ؟

این سیاست ها همش واسه خالی کردن جیب من و شما هست .

اوایل که usb3 آمده بود اگه یادتون باشه هر شرکت یه طوری مین میزد که یه تعدادی از مادربورد هاش USB3 داشته باشند و یه تعدادشون USB2 با اینکه چیپ یکشانی داشتند و واسه کارخانه فرقی نمیکرد .

لینک به دیدگاه

اون 800 مدله 800 تا تفاوت محصوص داره باهم ؟

این سیاست ها همش واسه خالی کردن جیب من و شما هست .

اوایل که usb3 آمده بود اگه یادتون باشه هر شرکت یه طوری مین میزد که یه تعدادی از مادربورد هاش USB3 داشته باشند و یه تعدادشون USB2 با اینکه چیپ یکشانی داشتند و واسه کارخانه فرقی نمیکرد .

از آخر جواب میدم :دی

اون مادربورد هایی که با چیپست های قدیمی تولید میشدند و USB3 داشتند (Native) نبودند یعنی یه شرکت مثل گیگا بایت میمود تو طراحی مادربورد یه کنترلر USB3 اضافه تر میزاشت......

حرف شما کاملا درسته که اونا میخوان جیب منو تورو خالی کنن و اون 800 مدل 100 تا 100تا مشابه هم هستن

حالا فرضا 3770K قیمتش 320$ باشه و شما 500$ پول داری

شما خوشت میاد وارد یه مغازه بشی بگی 3770K میخوام یارو برگرده بگه من اینو 300$ بهت میدم ولی باید یه Maximus V EXTREME هم به قیمت 380$ ازم بخری !!!

یعنی شما 680$ باید پول بدی ولی 500تا بیشتر نداری یعنی کلا باید بیخیال شی

یا نه میری یه مغازه دیگه 3770 رو 320 میخری از یه جای دیگه هم یه P8z77-M با قیمت 120 دلار

و 440$ خرج میکنی ؟؟؟

-------------------------

و مطمئن باش اینتل با این کار فقط هزینه های خودش رو کم میکنه

اصلا هم بخاطر من و شما این کارو نکرده

لینک به دیدگاه

نه این طور نظرات فنی نیست

اولا با کاهش حجم سی پی یو ها قرار دادنشان روی سوکت از لحاظ فضا به صرف نیست . مثل گوشی های موبایل که همه سی پی یو هاشون لحیم شده است

من به نسل سندی و ای وی بریدج بر گردم . شما برای سندی بریدج انتخاب زیاد داشتی p67 , h67 , z68

برای ای وی بریدج فقط z77 زده شد و شما توی انتخاب چیپست تنوع قدیم را نداشتی

به نظر من بهتر شد . اول کنترلر گرافیک سی پی یو و اور کلاکینگ ساپورت شد . و قیمت هم به صرف تر شد شما مادر برد های z67 و z77 را مقایسه کنید

وقتی تمرکز روی یک محصول بشود هزینه پایین می اید .

قطعا اینتل به فکر خودشه که کنترلر حافظه و گرافیک را داخل سی پی یو میزنه هم از لحاظ فنی و هم پول توی جیب ایسوس نره صرف اقتصادی

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

حالا اشکالی نداره

میریم AMD میبندیم B)

لینک به دیدگاه

اولا با کاهش حجم سی پی یو ها قرار دادنشان روی سوکت از لحاظ فضا به صرف نیست . مثل گوشی های موبایل که همه سی پی یو هاشون لحیم شده است

من به نسل سندی و ای وی بریدج بر گردم . شما برای سندی بریدج انتخاب زیاد داشتی p67 , h67 , z68

به نظر من بهتر شد . اول کنترلر گرافیک سی پی یو و اور کلاکینگ ساپورت شد . و قیمت هم به صرف تر شد شما مادر برد های z67 و z77 را مقایسه کنید

قطعا اینتل به فکر خودشه که کنترلر حافظه و گرافیک را داخل سی پی یو میزنه هم از لحاظ فنی و هم پول توی جیب ایسوس نره صرف اقتصادی

B75 Q75 Q77 H77 Z75

Z77

Ivy Bridge chipsets

در ضمن شما دوتا چیپست از یه نسل مثل H77 با Z77 قیمتاشو نگاه کن بعد بگو صرفه با کدومه

http://lioncomputer....egory/131/1155/

----

کاهش حجم ؟؟؟؟؟ اصلا بگو 1x1 mm وقتی این ذره متوسط 65 وات مصرف میکنه و طبعا داغ میشه ، باید یه کولر روش گذاشت یا نه ؟؟

پس چه لحیم شه چه با سوکت باشه اطرافش باید خالی باشه تا کولر رو بچسبونی و در فضای نهایی هیچ تغییری نمیکنه

-----------

راستی از نظر فنی شما هم خیلی استفاده کردیم

منتظر نظرات فنی بعدی هم هستیم

ویرایش شده توسط Saeed#
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

امیدوازم از امتیاز منفی که دادم ناراحت نشید .

منفی بابت :

یک جورایی توهین کردید .

بدون اطلاعات پست زدید و تو پستتون کلی هم اشتباه داشتید .

این 8 خط نظر فنیتون کلش توی یک جمله ی قبلی بنده و آقای Saeed# خلاصه شد و یه چیزی هم کم آمد .

موفق باشید .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اون دوستانی که میگن میریم سمت AMD

باید بگم که

AMD به نظر داره غزل خداحافظی رو میخونه

و فقط میمونه اینتل

ویرایش شده توسط momo000000
لینک به دیدگاه

من قصدم توهین به کسی نبود ، این بستگی به نوع خواندن متن بر می گردد، نمی دانم چه طور توهین برداشت شد ؟

گفتم نطرات فنی نیست یعنی که مثلا گفته شده اگر به مغازه بروی مجبور بشی باید یا چیزی نخری یا 3770 و maximus exterame را با هم بخری . برای من تا حالا اتفاق نیافتاده

و اینتل هم نمی خواهد مشتریانش را از دست بدهد . اون کسی که تاپیک را شروع کرده قشنگ گفته . یعنی اینتل معماری تیک تاک را برای تولید پردازنده دنبال می کند .

بله فصا مهم است تولید قطعات تیمرسانا به دو صورت پایه دار و نصب سطحی انجام میگیرد . پکییج های مختلفی هست مثلا TQMP MLF

و پایه دار که روی سوکت زیف نصب می شوند .

قطعا پکیچ های نصب سطحی هم کوچکترند و هم ارزانتر . مثل A6 یا tegra3

ارزانتر بودن که ارزانترند

من یک جمله ای نوشتم اشتباه شد قبول دارم . گفتم چیپست فقط z77 تولید شد نه h77 ,و غیره هم که جناب سعید فرمودند هست تمرکز روی z77 است

یک مادر برد h61 را یک مدل خاص شما می توانستی مثلا با قیمت 123000 تومان بخری در همان زمان مدل z68 قیمتی کنتر از 250000 تومان پیدا نمیکردی

الان هم قیمت z68 در حدود 500000 تومان . از یک برند خاص

ولی الان مین z77 را با قیمت چایین تری میتونی نسبت به z68 بخری

در واقع چیپست جایگزین z68 چیپست z77 هست نه h67 یا b75

الان اون تنوعی که در مین های چیپست سری های h77 , b75 و غیره هست

همون تنوعی هست که مدل های h61 , h67 و p67 داشتند

قطعا نه چون تمرکز روی چیپست z77 است . تعداد معصولات را ببینید

اینتل قصد دارد بازار را از رقیبان بگیرد مثل اینتر نت اکسپلورر که در ویندوز قرار گرفت

ولی انحصار طلبی نیست . بنا بر استرانژی تمرکز که اینتل قصد دارد اکثر قطعات را درون واحد پردازش مرکزی ببرد به جز پورت های ورودی خروجی این ایجاب میکند سی پی یو کوچک باشد

شما قصد نداشته باشید روی یک مین برد تهایتا 7 اینچی ما یک سوکت و یک کولر بزرگ شاهد باشیم

کسی که تاپیک را شروع کرده هم عکس با ارتباطی قرار دارده و هم فنی مطلب نوشته

در ضمن افراد مختارند از amd استفاده کنند تا احیانا مغازه بروند مجبور بشن باید یا چیزی نخرن یا 3770 و maximus exterame را با هم بخرند

لینک به دیدگاه

در ضمن من منظورم اشکالات تایپی نیست

کاهش حجم ؟؟؟؟؟ اصلا بگو 1x1 mm وقتی این ذره متوسط 65 وات مصرف میکنه و طبعا داغ میشه

همه می دونن واحد سطح میلیمتر مربع است

برای حجم باید گفت 1m*1m*

1m

شما یک نگاهی به یکاهای اندازه گیری بیاندازید

البته من منطورتان را فهمیدم . می خواستین بگویین کاهش سطح .

لینک به دیدگاه

حالا از این حرفا بگذریم

به نظرم این خبر صحت نداره و شایعس چون:

1- اگر این اتفاق بیافته اور کلاکر ها محدود میشن حسابی، چون این غشر رو سی پی یو و مادربورد مانور زیادی میدن و کار های خفنی میکنن، حتی مادربوردای بزرگتری هم میخوان!

2-اون موقع شرکت های تولید کننده ی مادربورد هم محدود میشن

3-هر کسی با هر بودجه ای نمیتونه سیستم دلخواه بنا به نیازشو ببنده

4-به قول یکی از دوستان اگر مادربورد و سی پی یو هم کوچیک شن کولر کوچیک نمیشه

5-....

ولی اینو قبول دارم که بهتره واسه نسل جدید ، دو تا چیپست ، یکی معمولی و یکی خفن بزارن ، حالا تو مادربوردا شرکتا اونقدر تنوع میدن که دیگه میشه مدل مد نظرو ازشون بیرون کشید!

ولی کلا به نظرم اصلا این خبر صحت نداره مطمئن باشید ، چون به این کار به غشر حرفه ای آسیب میخوره

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

منو یاد اوایل نسل می اندارد که مجبور بودیم مثلا 920 رو با مادربرد گیگا یا ایسوز با رمش باهم بگیریم که یکی با شوق گرفتم 1100 تومن! :crying:

لینک به دیدگاه

دوستان خوشبختانه پس از اعلان AMD در مورد ساپورت کامل بازار دسکتاپ و ارائه پردازنده مجزا از برد، اینتل هم اعلان کرد همچنان به تولید و ارائه فرمت سوکت LGA و پردازنده جدا از برد ادامه خواهد داد. نگرانی ها بیهوده بوده.

Intel denies BGA-only processor plan rumours

ختم تاپیک!! :lol:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

حتی اگر پردازنده و مادربورد به هم بچسبند مردانی از سرزمین پارس آنرا جدا میکنند! :دی

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

حتی اگر پردازنده و مادربورد به هم بچسبند مردانی از سرزمین پارس آنرا جدا میکنند! :دی

که اسم یکیشون فرجام هست

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...