رفتن به مطلب

آموزش اوورکلاک کاربردی Intel E6500 توسط Armin2012

ARMIN
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با درود به همه دوستان.

خوب بالاخره مطلب منم حاضر شد. بدون هیچ حاشیه یکراست بریم سر اصل مطلب:

اطلاعات سیستم:

CPU:

INTEL E6500 (2M Cache, 2.93 GHz, 1066 FSB)

COOLER: FAN STOCK INTEL

RAM: KINGMAX DDR3 2X2G 1333 CL. 9

VGA: ONBOARD G41

INTEL X4500

PSU: TRUST 480 W

شرایط:

خوب مشخصه این یک سیستم کاملا ارزون و معمولیه. اصلیترین کاربرد این سیستم انجام کارهای اداری معمولی و اینترنت هستش بنابراین کارت گرافیک مجزا ندارد و از گرافیک آنبرد چیپست G41 اینتل استفاده میکند. 3 سال پیش 4 عدد از این سیستم برای دپارتمان مالی شرکتی تهیه کردم. تا یک سال پیش ویندوز XP بر روی آنها نصب بوده و مشکلی نبود. ولی از اول امسال که به ویندوز 7 آپگرید شدند سرعت این سیستم ها بسیار پایین آمده و کارمندان پس از مدتی از سرعت کم اونها شاکی شدند. برای همین یک روز تابستانی به بایوس این مادربردها سرکی زدم تا ببینم چه میتوان انجام داد. آن موقع متوجه قدرت نهفته ی این شیران خفته شدم.

قصد من از این مطلب بیشتر نشان دادن اوورکلاک با حداقل امکانات ممکن، بدون هزینه، در یکی از معمولیترین سیستم هاست که کولر استوک داره، رم معمولی، مادربرد ارزون با پردازنده ای که مخصوص اوورکلاک نیستش.

شناخت قطعه ی موضوع اوورکلاک:

پردازنده

E6500 اینتل از خانواده Wolfdale بر طبق ساختار 45 نانومتری نسل دوم Core™2 Duo ساخته شده و این پردازنده ذاتا" همان E7500 Core™2 Duo میباشد. ولیکن اینتل برای ارائه اون در بازار پردازنده های ارزان قیمت، آمده یک مگ از کش Level 2 آن را Disable کرده تا اسما" درجه اش را به دسته پنتیوم 4 تقلیل دهد. البته جای شکرش باقیست فن آوری Virtualization در E6500 موجود است ولی E7500 فاقد آن است.

بیس فرکانس E6500 برابر 266 و ضریب کلاک هسته ها برابر 11 میباشد که در نهایت سرعت فرکانس پردازنده برابر2.93 گیگاهرتز و (FSB) آن برابر 1066 در حالت دیفالت است.

(TCASE) حداکثر دمای مجاز قابل تحمل این پردازنده طبق سایت اینتل 74.1 درجه سانتیگراد.

سناریو اوورکلاک این سیستم:

در هر سیستمی که کولر استوک بر روی پردازنده نصبه، اصولا نمیشه اوورکلاک کرد چون بعضا" دمای پردازنده خارج از کنترل بالا میره. با ولتاژ عادی فرکانس پردازنده را میتوان فقط کمی افزایش داد ولی از یک حدی به بعد، همزمان با بالارفتن فرکانس نیازمند افزایش ولتاژ برای پایداری بیشتر پردازنده هستیم. افزایش ولتاژ هم برابر با افزایش حرارت است و کولر استوک ناتوان از دفع این حرارت می باشد.

ضمن اینکه برای افزایش ولتاژ فقط مادربردی توانایی رساندن برق با ثبات و مطمئن به پردازنده را داراست که مجهز به فازهای فراوان برای کنترل دقیق ولتاژ و رگلاتور آن و انتقال با ثبات آن ولتاژ به پردازنده هستش. اصولا در مادربردهای ارزان قیمت این چنینی تعدد مدارهای پرقدرت کنترل ولتاژ وجود ندارد.

در نتیجه دست نزدن به ولتاژ پردازنده و قراردادن کنترل آن بر روی AUTO برای جلوگیری از افزایش دما از اهم واجبات است.

وضعیت سیستم در حالت عادی:

CPU Freq. 266X11=2.93 GHz / RAM Freq: 1066 MHz @ CL.8

بنچمارک Cinebench: 1.5PTS

x94am3ub2pqrszc1lpow_thumb.jpg

بنچمارک CPU AES نرم افزار AIDA64: 10860

idmbz07kmd2vbar3zkj_thumb.png

Latency در نرم افزار AIDA64: 85.4ns

2pf8am9lbrvhpfsbbgsl_thumb.png

بایوس:

3obihvr85r3tfbj8wqsp_thumb.jpg

امتیاز ویندوز 7 به پردازنده: 6.2

امتیاز ویندوز 7 به رمها: 6.4

شروع اوورکلاک:

در پردازنده ضریب بسته به مانند E6500 باید تنها با افزایش بیس فرکانس به فرکانس بالاتر رسید. در این مرحله تنها فاکتور محدود کننده رم می باشد. چرا که با افزایش فرکانس پایه CPU، رمها نیز فرکانسشان افزایش می یابد.

برای محاسبه بیس فرکانس رم در DDR3 تنها باید فرکانس اسمی را تقصیم بر 4 کرد تا بیس فرکانس رم معلوم شود: 1333 ÷ 4 = 333

خوب در دو حرکت، ابتدا فرکانس را تا 300 بالا می آوریم. خوشبختانه سیستم روی 3.3 بالا می آید. در حرکت دوم با قراردادن فرکانس بر روی 333 به نتایج زیر می رسیم:

CPU Freq. 333X11=3.66 GHz / RAM Freq: 1333 MHz @ CL.9

بنچمارک Cinebench: 2.01 PTS

75otdr49a3p6jz3vey4_thumb.jpg

بنچمارک CPU AES نرم افزار AIDA64: 13611

m32sisz54tc8fuc2ojbc_thumb.png

Latency در نرم افزار AIDA64: 74.7ns

7b9pnypksho577fjjljw_thumb.png

شات CPUz: 2610601.png

دما: Min: 37˚c idle و Max: 67˚c Load

zunxrt96pzwo18vd6se_thumb.png

بایوس:

5zhjb3zpyimxodedo3d_thumb.jpg

حداکثر توان ممکن:

حال با افزایش بیشتر فرکانس بالاتر از 333، به سد رم ها بر میخوریم. متاسفانه در این مادربرد گزینه ای برای پایین آوردن ضریب فرکانس رم موجود نیست. پس نمیتوان فرکانس رم را جداگانه کاهش داد. تنها آپشن موجود افزایش پله ای بیس فرکانس تا زمان بالا نیامدن سیستم است.

بیس فرکانس را 2 تا 2 تا افزایش میدهیم. در همان ابتدا سیستم پست نمیشود و با اخطار رم مواجه میشویم. با بازکردن تایمینگ رم به 10، خط قرمز 333 کمی عقبتر میرود. نهایتا" به 340 می رسیم. حداکثر فرکانسی که سیستم به حالت نرمال بالا می آید.

CPU Freq. 340X11=3.74 GHz / RAM Freq: 1360 MHz @ CL.10

بنچمارک Cinebench: 2.06 PTS

016kld3s1tbats33fun_thumb.jpg

بنچمارک CPU AES نرم افزار AIDA64: 13906

lulfbzuia0ll6wrvog1s_thumb.png

Latency در نرم افزار AIDA64: 74.5ns

aikz81gutg5zobmxaw6p_thumb.png

شات CPUz:

2610596.png

دما: Min: 37˚c idle و Max: 67˚c Load

oewurxapob8vakhdr0mk_thumb.png

بایوس:

p8nb7cunagjckqzps9k_thumb.jpg

لازم به ذکر است در هنگام اوورکلاک استرس تست یک ساعته با AIDA64 گرفته شده و سیستم به خوبی استیبل بوده است. نکته قابل توجه در این سیستم که بستر مناسبی رو برای اوورکلاکینگ میده انتخاب خوب مادربرد و پلتفورم هستش که زمینه رو برای افزایش سرعت پردازنده فراهم میکنه. در بایوس مادربرد تنظیمات خاصی موجود نیست. حتی وقتی خواستم با ولتاژ رم کار کنم متوجه شدم ولتاژ رم به صورت غیر عادی پله های بلندی داره و افزایش آن کمکی به افزایش فرکانس نکرد که به نظرم این گلوگاه بیشتر از خود مادربرد است که توانایی فرکانس بیش از این را ندارد تا خود رم. نکته مهم در اغلب اووکلاک ها این است که ما سرعت درگاه PCIE را دستی روی 100 بگذاریم تا از آسیب زدن به کارتهای PCIE نصب شده جلوگیری شود. البته خوشبختانه در این سیستم هیچ کارت اضافه ای بر روی مادربرد نصب نبود.

در این مادربرد تنها گزینه ی اووکلاکینگ گزینه ی Fine CPU Clock Ratio بود که نیم درصد به ضریب فرکانس پردازنده در حالت دیفالت اضافه میکرد. مثلا بیس 266 در حالت دیفالت را ضربدر 11.5 میکرد و فرکانس مثلا تا 3 گیگاهرتز افزایش میافت. ولیکن اگر بیس فرکانس رو خودتون روی Manual میگذاشتین و تغییر میدادین دیگر این گزینه با اینکه فعال بود ولی در عمل به هیچ عنوان کار نمیکرد و سقف ضریب همواره 11 در تمامی حالات باقی می ماند.

در کل امکانات بسیار اولیه ای در دسترس بود که بشه تغییر داد. ولی همون حد هم کافی بود تا به ما یک اوورکلاک کاربردی و نزدیک به 28 درصد افزایش سرعت بدهد که به نظرم برای این سیستم قابل قبول است.

در پایان، به غیر از افزایش مشهود سرعت سیستم، شاهد افزایش امتیاز پردازنده در ویندوز 7 از 6.2 به 6.8 بودیم. امتاز رم هم از 6.4 به 6.9 رسید.

rcyfv50i49bdz4veioqv_thumb.png

ویرایش شده توسط Armin2012
لینک به دیدگاه

با درود به همه دوستان و اعضای محترم،

خوشحال ميشم من رو هم از نظراتتون خوبتون بی بهره نگذارید. @};- @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بابا اورکلاکر، دمت گرم جالب و مفید و مختصر :clapping:

......................

ای ناقلا این همه اطلاعات داشتی و بروز نمی دادی کلک ! :D

......................

راستی اور ساده ای هم از سیستم خودتم میذاشتی بد نبود با اون انتک جیف نیست اور نشه... :D

(الان اور میکنه میسوزه میگه تو گفتی وسوسه شدم) =))

------------------

ویرایش شده توسط nima2007
لینک به دیدگاه

ممنون نيما جان.

عزيز دل الان مادربردم B75 هستش و هيچ امكان اووركلاكى نداره. انتك هم خيلى حيفه ولى خوبيش اينه كه اغلب با 600 دور كار ميكنه و كيس رو كاملا بيصدا نگه ميداره. از سيستم خودم فقط كارت گرافيكم رو اووركردم ولى اوور گرافيكم بار علمى نداشت واسه همين تو سايت قرار ندادم.

لینک به دیدگاه

درود.

بسیار خوب بود. مسلماً توان مادربرد در همین حد هستش و قاعدتاً اگر برد بهتری داشتید خیلی بیشتر می تونستید اور کنید.

2 سوال دارم از خدمتتون :

1) Robust Graphics Booster چیه ؟

2) System Memory Multiplier چیه ؟

با تشکر فراوان بابت مقاله بسیار عالیتون.

لینک به دیدگاه

• 5 ماه بعد...

سلام آقا آرمین.من یه سیستم دارم G31.

DDR 2.میخواستم بپرسم توی DDR 2 هم برای محاسبه بیس فرکانس رم باید فرکانس اسمی رو تقسیم بر 4 کرد؟

این حرکت رو,رو سیستمی که کارت گرافیک روش نصبه انجام بدم گرافیک داغون میشه؟

ویرایش شده توسط Mahyar23172
لینک به دیدگاه

سلام آقا آرمین.من یه سیستم دارم G31.

DDR 2.میخواستم بپرسم توی DDR 2 هم برای محاسبه بیس فرکانس رم باید فرکانس اسمی رو تقسیم بر 4 کرد؟

این حرکت رو,رو سیستمی که کارت گرافیک روش نصبه انجام بدم گرافیک داغون میشه؟

مهیار جان در پست بعدی اطلاعات کامل  رمهای DDR2 رو برات میگذارم ببین رم شما کدوم فرکانسه، جلوش فرکانس بیس رو نوشته.

سیستمی که کارت گرافیک روشه، حتما سرعت درگاه PCIE رو از روی حالت AUTO دربیار و روی 100 فیکس کن که آسیب بهش نرسه. 

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

DDR2 PC2-4200, DDR2 PC2-5300, DDR2 PC2-6400, and DDR2 PC2-8000

In DDR2 modules, the numbers that come after the "PC2" refer to the total bandwidth of the module. For this type of memory, a higher number represents faster memory, or more bandwidth. Occasionally DDR2 is referred to as a "Friendly name" like "DDR2-533" or "DDR2-667". When written this way, the numbers after "DDR2" refer to the data transfer rate per second (/s) of the components. DDR2 is not backward-compatible with DDR.

Friendly Name Industry Name Peak Transfer Rate Data Transfers/Second (in Millions) DDR2-400 PC2-3200 3200 MB/s 400 DDR2-533 PC2-4200 4266 MB/s 533 DDR2-667 PC2-5300 5333 MB/s 667 DDR2-800 PC2-6400 6400 MB/s 800 DDR2-1066 PC2-8500 8533 MB/s 1066

DDR2 PC2-4200 (commonly referred to as DDR2-533) memory is DDR2 designed for use in systems with a 266MHz front-side bus (providing a 533MT/s data transfer rate). The "4200" refers to the module's bandwidth (the maximum amount of data it can transfer each second), which is 4200MB/s, or 4.2GB/s.

DDR2 PC2-5300 (commonly referred to as DDR2-667) memory is DDR2 designed for use in systems with a 333MHz front-side bus (providing a 667MT/s data transfer rate). The "5300" refers to the module's bandwidth (the maximum amount of data it can transfer each second), which is 5300MB/s, or 5.3GB/s.

DDR2 PC2-6400 (commonly referred to as DDR2-800) memory is DDR2 designed for use in systems with a 400MHz front-side bus (providing an 800MT/s data transfer rate). The "6400" refers to the module's bandwidth (the maximum amount of data it can transfer each second), which is 6400MB/s, or 6.4GB/s.

DDR2 PC2-8000 (commonly referred to as DDR2-1000) memory is DDR2 providing a 1,000MT/s data transfer rate). The "8000" refers to the module's bandwidth (the maximum amount of data it can transfer each second), which is 8000MB/s, or 8GB/s.

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

مهیار جان در پست بعدی اطلاعات کامل  رمهای DDR2 رو برات میگذارم ببین رم شما کدوم فرکانسه، جلوش فرکانس بیس رو نوشته.

سیستمی که کارت گرافیک روشه، حتما سرعت درگاه PCIE رو از روی حالت AUTO دربیار و روی 100 فیکس کن که آسیب بهش نرسه. 

سلام آقا آرمین.ممنون از پاسخگوییتون.

DRAM Frequency:399.0 مگا هرتز هستش.توی CPU Z.

cpu multiplier هم قابل تغییر نیست.پس فقط باید base clock رو افزایش داد؟

لینک به دیدگاه

سلام آقا آرمین.ممنون از پاسخگوییتون.

DRAM Frequency:399.0 مگا هرتز هستش.توی CPU Z.

cpu multiplier هم قابل تغییر نیست.پس فقط باید base clock رو افزایش داد؟

بله، البته شما باید ابتدا Multiplier رم رو کاهش بدید، یعنی ضریب رم رو کاهش بدید که سرعت رمهای شما که 800 مگاهرتزه، کمتر بشه، بعد به همون اندازه کم کم Base Clock FSB رو زیاد کنید، به اندازه ای که دوباره فرکانس رم شما برگرده به 800 مگاهرتز که بود. اینطوری CPU اوورمیشه، و محدودیتی از لحاظ رم نخواهید داشت.

لینک به دیدگاه

بله، البته شما باید ابتدا Multiplier رم رو کاهش بدید، یعنی ضریب رم رو کاهش بدید که سرعت رمهای شما که 800 مگاهرتزه، کمتر بشه، بعد به همون اندازه کم کم Base Clock FSB رو زیاد کنید، به اندازه ای که دوباره فرکانس رم شما برگرده به 800 مگاهرتز که بود. اینطوری CPU اوورمیشه، و محدودیتی از لحاظ رم نخواهید داشت.

در مورد سرعت pcie هم فقط یه همچین گزینه ای هست:

Auto Detect DIMM/PCI CLK:Enableهستش که فکر میکنم اگه Disable کنمش ردیف بشه.

Spread Spectrum :هم که باید Disable کنم؟اینم عکس محیط بایوس هستش.

http://och.boxup.ir/images/17846087472989105448.jpg

واسه رم هم نمیشه ضریب رو کاهش داد.اینم عکسش.

http://och.boxup.ir/images/92776088361083952239.jpg

ویرایش شده توسط Mahyar23172
لینک به دیدگاه

در مورد سرعت pcie هم فقط یه همچین گزینه ای هست:

Auto Detect DIMM/PCI CLK:Enableهستش که فکر میکنم اگه Disable کنمش ردیف بشه.

Spread Spectrum :هم که باید Disable کنم؟اینم عکس محیط بایوس هستش.

http://och.boxup.ir/images/17846087472989105448.jpg

واسه رم هم نمیشه ضریب رو کاهش داد.اینم عکسش.

http://och.boxup.ir/images/92776088361083952239.jpg

نه اون اولی PCI CLK زو دوباره Enable کن. ارتباطی نداره. ولی دومی درسته، Spread Spectrum باید Disable بشه، بگذار یه نگاهی به بایوست بندازم ببینم گزینه چی داری.

لینک به دیدگاه

نه اون اولی PCI CLK زو دوباره Enable کن. ارتباطی نداره. ولی دومی درسته، Spread Spectrum باید Disable بشه، بگذار یه نگاهی به بایوست بندازم ببینم گزینه چی داری.

آقا آرمین فکر میکنم اگه بیخیال شم بهتره. :D

این مین هیچ آپشنی نداره.نه میشه سرعت pcie رو کم کرد.نه میشه ضریب رم رو کم کرد.

لینک به دیدگاه

آقا آرمین فکر میکنم اگه بیخیال شم بهتره. :D

این مین هیچ آپشنی نداره.نه میشه سرعت pcie رو کم کرد.نه میشه ضریب رم رو کم کرد.

مهیار جان، گمونم حق با شما باشه، حقیقتش G31 آپشنهای خیلی کمی داره.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...