رفتن به مطلب

آموزش اورکلاک پردازنده ی Intel Core i5 3570K با برد Asus P8Z77-V توسط MJ Motamedi

MjMotamedi
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

سلام خدمت دوستای عزیزم.
اورکلاک این سی پی یو رو برای دو فرکانس 4 گیگاهرتز ، برای دوستانی که از کولر قوی بهره مند نیستند و 4.4 گیگاهرتز برای دوستانی که کولر مناسب دارند خدمتتون نشون می دم.

تصویر زیر مربوط به تست پرایم قبل از اور است.

default.jpg

خوب برای فرکانس 4 گیگاهرتز (که مثل اب خوردن میمونه) همانند تصویر زیر خیلی ریلکس وارد تنظیمات بایوس شده از گوشه سمت راست بالا منو Advanced را انتخاب می کنیم و سپس وارد قسمت Ai Tweaker میشویم.
در این قسمت ابتدا Ai Overclock Tuner را روی حات Manual می گذاریم و بعد Turbo ratio راهم روی Manual ست میکنیم در انتها Core Ratio Limit-1 را به 40 تغییر می دهیم.حالا تنظیمات رو ذخیره کنید و ریست.

1a.jpg

2a.jpg

این هم تست پرایم برای فرکانس 4 گیگاهرتز: که میبینیم حدودا 11 درصد کارایی نسبت به حالت نرمال بهتر شده

40ratio.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

حالا نوبت به مرحله دوم میرسه که برای فرکانس 4.4 گیگاهرتز است.

مثل حالت قبل میریم در منوی AI Tweaker و گزینه های AI Overclock Tuner و Turbo ratio را روی Manual ست می کنیم. حالا گزینه Core Ratio Limit-1 را به 44 تغییر می دهیم.

1b.JPG

حالا یه مقدار میایم پایینتر و میریم سراغ گزینه ی CPU Voltage و اون رو میزاریم رو Manual. و ولتاژ 1.25 را زیر آن ست می کنیم. و در انتهای صفحه گزینه CPU Spread Spectrum را Disable می کنیم.

3b.JPG

برای مرحله پایانی وارد منو Advanced وبعد CPU Configuration وسپس CPU Power Management Configuration شوید و گزینه های Enhanced intel speed step , C1E,C3,C6 را Disable کنید
و حالا تنظیمات را دخیره کنید و ریست.

2b.JPG

این هم تست پرایم برای فرکانس 4.4 گیگاهرتز : همونطور که پیداست 20 درصد افزایش کارایی داریم

4.4-32.jpg

با تشکر از وقتی که برای دیدن این پست گذاشتین.

مشخصات سیستم :

CPU : Intel Core i5 3570K

Cooler : Thermalright Macho

MoBo : Asus P8Z77-V

Ram : Corsair Vengeance 2X4 GB 1600

VGA : Asus HD 6850 DC 1GB

SSD : Intel 120 GB 330 SATA III

HDD : WD Green 1TB

PSU : Green 785 W OC

Case : Green X9 Predator

ویرایش شده توسط MJ Motamedi
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

آموزش به پست اضافه شد، دوستان اگه سوالی داشتند در خدمت هستم.

لینک به دیدگاه

سلام

برادر عزیز لطف می کنید در مورد کولینگ سییتمتون یه توضیحی بدید . دما به نظر من خیلی عالیه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

اگر مشخصات سیستم تست رو هم بگید خیلی بهتر میشه.

جالب دمای هسته ها هست که هسته 0 و 3(اولی و چهارمی)خیلی خنک تر از 2-1 هستند.اختلاف دمای هسته 3 و 1 به 18 درجه رسیده در لود.

لینک به دیدگاه

ممنون عزیز . با توجه به کولر من , تا چند میشه اور کرد الان همه رو 41 هست که تو بازی دما به 38 هم می رسه . راستی این برنامه چیه عزیز ؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

برادر عزیز لطف می کنید در مورد کولینگ سییتمتون یه توضیحی بدید . دما به نظر من خیلی عالیه

دمای مناسب این سیستم چند دلیل داره که توضیح میدم خدمتتون

اول اینکه تهویه کیس ایکس 9 بدلیل وجود دو فن بزرگ روی در و بالای کیس و فن کف کیس بسیار مناسب است.

دوم اینکه من حالت فن پشت کیس رو که به سی پی یو نزدیک است رو روی توربو قرار دادم که به خروج سریع هوای عبوری از روی پردازنده کمک میکنه.

سوم دمای اتاق بوده که در زمان انجام تست حدودا 18 درجه بوده که تاثیر خودشو نشون داده.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

اگر مشخصات سیستم تست رو هم بگید خیلی بهتر میشه.

جالب دمای هسته ها هست که هسته 0 و 3(اولی و چهارمی)خیلی خنک تر از 2-1 هستند.اختلاف دمای هسته 3 و 1 به 18 درجه رسیده در لود.

دوست عزیز مشخصات سیستم رو به پست اول اضافه کردم.

این اختلاف دمایی که شما به آن اشاره کردید هم برای من سوال شده که به چی مربوط میشه(بعضی وقت ها تا 22 درجه هم مشاهده شده!)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنون عزیز . با توجه به کولر من , تا چند میشه اور کرد الان همه رو 41 هست که تو بازی دما به 38 هم می رسه . راستی این برنامه چیه عزیز ؟

دوستم با این فنی که شما دارین و همون فن سسیتم من مشکلی از لحاظ دما بر نمیخوریم و به راحتی تا 4.6 به صورت 24*7 میتونیم اورکلاک کنیم.

مشکلی که من داشتم به سیستم عامل بر میگرده که ویندوز 8 بود.من با همین تنظیمات و مشخصات روی ویندوز سون تا 4.6 اور کردم و سیستم پایدار بود.

اما پس از نصب ویندوز 8 از فرکانس 4.4 بالاتر نتونستم بیام و دلیلش رو هم متوجه نشدم.

برنامه RealTemp است که از لینک زیر میتونی دانلود کنی.

http://uk1-dl.techpowerup.com/SysInfo/Real_Temp/RealTemp_370.zip

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اول اینکه تهویه کیس ایکس 9 بدلیل وجود دو فن بزرگ روی در و بالای کیس و فن کف کیس بسیار مناسب است.

دوم اینکه من حالت فن پشت کیس رو که به سی پی یو نزدیک است رو روی توربو قرار دادم که به خروج سریع هوای عبوری از روی پردازنده کمک میکنه.

سوم دمای اتاق بوده که در زمان انجام تست حدودا 18 درجه بوده که تاثیر خودشو نشون داده.

همونطور که حدس میزدم دلیل اصلی هوای اتاق یا همون محیط هست.همونطور که سندی بریج ها به دما محیط خیلی حساس بودند و تاثیر پذیر بودند آیوی ها هم همینطورند و دمای محیط که پایین باشه خیلی بهتر خنک می شوند.

در سندی بریج ها اگر دمای محیط 20درجه بود دمای پردازنده مثل 2500 در حالت دیفالت و با فن استوک حدودا 33-35 درجه بود حالا وقتی دمای محیط میشد 32 دمای همون پردازنده میشد 52-50.یعنی با افزایش دمای محیط دمای پردازنده خیلی بیشتر از اون نسبت اولیه بالا میره.

دوست عزیز مشخصات سیستم رو به پست اول اضافه کردم.

این اختلاف دمایی که شما به آن اشاره کردید هم برای من سوال شده که به چی مربوط میشه(بعضی وقت ها تا 22 درجه هم مشاهده شده!)

اختلاف دما بین هسته ها طبیعی هست تا حدی و دلیل این اختلاف زیاد میتونه خمیر زیر IHS باشه.

دوستم با این فنی که شما دارین و همون فن سسیتم من مشکلی از لحاظ دما بر نمیخوریم و به راحتی تا 4.6 به صورت 24*7 میتونیم اورکلاک کنیم.

مشکلی که من داشتم به سیستم عامل بر میگرده که ویندوز 8 بود.من با همین تنظیمات و مشخصات روی ویندوز سون تا 4.6 اور کردم و سیستم پایدار بود.

اما پس از نصب ویندوز 8 از فرکانس 4.4 بالاتر نتونستم بیام و دلیلش رو هم متوجه نشدم.

برنامه RealTemp است که از لینک زیر میتونی دانلود کنی.

http://uk1-dl.techpowerup.com/SysInfo/Real_Temp/RealTemp_370.zip

مشکلات ناپایداری در اورکلاک برای وین 8 رو قبلا در سایت های دیگه خودنم .تا فیکس شدن اینقبیل مشکلات باید منتظر ماند.

من از وین سون اپدیت تا اکتبر 2012 استفاده می کنم که خیلی ویندوز استیبلی هست.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

من خودم این cpu رو اور نکردم . خریده بودم نرم افزار مادربورد رو نصب کردم دیدم همه رو 41 هست . میشه بگید از چه برنامه ای استفاده شده .؟ با نرم افزار مادر بورد نمیشه اور کرد ؟ جریان voltag دادن چیه ؟ من هنوز اماتورم , ساده توضیح بدی ممنون میشم . :lol:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من خودم این cpu رو اور نکردم . خریده بودم نرم افزار مادربورد رو نصب کردم دیدم همه رو 41 هست . میشه بگید از چه برنامه ای استفاده شده .؟ با نرم افزار مادر بورد نمیشه اور کرد ؟ جریان voltag دادن چیه ؟ من هنوز اماتورم , ساده توضیح بدی ممنون میشم . :lol:

دوست عزیز از طریق خود نرم افزار Asus AI Suit هم میشه اینکار رو انجام داد و لی تا همون فرنکاس حدود 4 بهتره که از اون استفاده بشه.

قضیه ولتاژ از این قراره که هر چه فرکانس کاری رو بالا میبرید مادربرد ولتاژ بیشتری رو برای تغذیه به سی پی یو میده و این ولتاژ یه مقدار از

اون چیزی واقعا سی پی یو نیاز داره بشتره و این باعث میشه که دمای سی پی یو بالا بره.

برای جلوگیری از این موضوع ما ولتاژ رو خودمون ست می کنیم تا بتونیم بهترین تناسب ولتاژ با فرکانس رو پیدا کنیم.

شما چون از ویندوز 7 استفده می کنی میتونی با ولتاژ 1.23 شروع کنی روی فرکانس 4.6 گیگاهرتز بعد تست بگیری و اگه به مشکل نخوردی میتونی 0.1 بیاری پایین تر ولتاژ رو.

البته این ولتاژ برای هر سی پی یو فرق داره و شما میتونی ولتاژ مناسب خودت رو که تو همین حول و حوشه رو پیدا کنی.

برای تست پایداری سیستم هم از نرم افزار Prime95 میتونی استفاده کنی.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با توجه به دمای اتاق که 18 درجه بوده باید پایین ترین دمایی که برای هسته ها ثبت شده در بهترین حالت ممکن از 18 درجه کمتر نباشه. ولی هسته شماره 4 حد اقل دمای 9 درجه رو ثبت کرده! احتمالا سنسور دمای داخل CPU یا مشکل داره و یا درست کالیبره نشده. چون امکان نداره هیچ ایرکولینگی دما رو از دمای محیط پایین تر بیاره

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با توجه به دمای اتاق که 18 درجه بوده باید پایین ترین دمایی که برای هسته ها ثبت شده در بهترین حالت ممکن از 18 درجه کمتر نباشه. ولی هسته شماره 4 حد اقل دمای 9 درجه رو ثبت کرده! احتمالا سنسور دمای داخل CPU یا مشکل داره و یا درست کالیبره نشده. چون امکان نداره هیچ ایرکولینگی دما رو از دمای محیط پایین تر بیاره

بهمن همیشه ریز بین و تیز بینی....

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

فکر کنم وقتی که برنامه ی RealTemp اجرا می شود در همان لحظه اول دمای درستی را نشون نمیده چون دما رو با برنامه HWMonitor هم مقایسه کردم و اون همچین دمای کمی رو (9 درجه) رو اعلام نکرد.

ولی در ادامه کار دمای نشون داده شده توسط دو برنامه یکسان بود.

لینک به دیدگاه

درود. بسیار عالی بود . فقط عکس ها حذف شدند.

اگر براتون مقدوره عکس ها رو مجدد روی لیون آپلود کنید تا بنده هم بتونم چند سوال مطرح کنم.

با تشکر از مقاله بسیار عالیتون @};- 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
درود. بسیار عالی بود . فقط عکس ها حذف شدند.

اگر براتون مقدوره عکس ها رو مجدد روی لیون آپلود کنید تا بنده هم بتونم چند سوال مطرح کنم.

با تشکر از مقاله بسیار عالیتون @};-

مرسی از لطفت پوریا جان @};- 

عکس ها آپلود شد مجددا.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام دوست عزیز 

ضمن تشکر از شما بابت ارایه این آموزش در یک نگاه سطحی چند مورد بنظرم رسید گفتم عنوان کنم .

- هنگام ثبت نتیجه یک تست 2D همیشه از نرم افزار Cpu-Z برای نشان دادن وضعیت فرکانسی و ولتاژ سی پی یو و .... استفاده نمائید .

- تلاش کنید تا حد امکان با ولتاژ پائینتری سی پی یو را استیبل کنید چون با کاهش ولتاژ سی پی یو، کاهش دما را نیز مشاهده خواهید کرد .( چون من فکر می کنم برای فرکانس 4400 در بدترین شرایط نیازی به ولتاژ 1.25 نمیباشد )

در ضمن برای به نمایش گذاشتن محیط و تنظیمات بایوس میتوانید از کلید F12 استفاده کرده و از محیط بایوس اسکرین شات بگیرید  :)

این هم یک نمونه ثبت نتیجه تست wprime 1024 هنگام اور سی پی یو 3570K در فرکانس 4400 که دارای اطلاعات لازم از قبیل پنجره اطلاعات cpu-z و تنظیمات ولتاژ و .... نرم افزار Asus AI Suite  و ارایه دمای سیستم توسط نرم افزار core temp  میباشد.  :)

vokdjvi5qq6truxl6o8.jpg

در ضمن بهمن جان هم به نکته خیلی مهمی اشاره کردند و من هم کاملا با نظر ایشان موافقم .

ویرایش شده توسط Behzad Tak
لینک به دیدگاه

با اجازه من 2 تا سوال دارم از خدمت دوست عزیزم

1-

در این عکس

http://jmotamedi.persiangig.com/image/Overclocking/2b.JPG

سه گزینه بعدی 1-Core ratio limite برای چیه ؟؟؟ (منظورم گزینه های 2-3-4 هستش)

چرا فقط به اولی مقدار بیشتر میدیم ؟؟ بقیه رو نباید دست زد ؟؟ اگر بیشتر کنیم چی میشه ؟؟؟

2-

در این عکس

http://jmotamedi.persiangig.com/image/Overclocking/2b.JPG

چرا گزینه Turbo mode فعال مونده ؟؟ اصلا برای چی هست این گزینه ؟؟؟

و چرا گزینه اول CPU Ratio  رو حالت Auto هست ؟؟؟ (اون گزینه چه کاری رو انجام میده)

ممنون

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

در پاسخ سوال اول خدمت دوست عزیزم متال هیرو باید بگم که گزینه اول یعنی اینکه وقتی یک هسته سی پی یو در حال استفاده است

ضریب روی چی باشه ،گزینه دو یعنی وقتی دو هسته در حلا کار است ضریب روی چی باشه و گزینه سه وقتی سه هسته باهم و گزینه چهار

وقتی چهار هست فعال هستند از چه ضریبی استفاده بشه.شما می تونین گزینه اول رو بالاتر از بقیه بدید و این زمانیه که یک برنامه قدیمی که

از تکنولوژی مولتی ترید پشتیبانی نمیکنه اجرا میشه و مثلا ضریب اوی رو میدیم 47 و اون برنامه با فرکانس 4700 مگاهرتز روی هسته یک اجرا میشه.

حالا اگه ما گزینه بعدی رو 46 داده باشیم هنگامی که یه برنامه از دو هسته کار میکشه با فرکانس 4600 مگاهرتز اجراه میشه یعنی 100 مگاهرتز کمتر از قبل

ولی با دوهسته.و به همین ترتیب برای سه هسته 4500 و چهار هسته 4400.

ولی از اونجایی که برنامه های جدید اکثرا مولتی ترید هستند و من هم بیشتر گیم بازی می کنم همه رو روی 45 گذشتم یعنی در هر صورت همیشه فرکانس روی 4500 است.

ولی میشه به صورت 47-46-45-44 هم ست کرد و مانعی ندارد.

در پاسخ سوال دوم خدمت دوستم باید بگم که گزینه CPU Ratio که فرمودید همان ضریب سی پی یو برای اورکلاک است با این تفاوت که اگه از اینجا ست بشه و گزینه Turbo Mode خاموش بشه

فرکانس سی پی یو در حالت بیکار هم روی 4500 می مونه ولی در این حالت وقتی سی پی یو بیکار است ولتاژ کمتری توسط مادربرد داده میشه و ضریب هم پاین میاد (فکر کنم روی 22) و این

باعث کمتر مصرف شدن برق میشه.

لینک به دیدگاه

یه سوال دیگه شما میگی اگر سی پی یو رو تا 4500 ببریم اگر نیاز باشه روی 4500 کار میکنه اگر بیکار باشه میاره پایین فرکانس رو ؟؟ همین منظورتون بود دیگه؟؟

ولی خوب برای 4500 مگاهرتز شما ولتاژ دستی میدی سیستم نمیتونه کمترش کنه و میتونه؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

• 6 ماه بعد...
یه سوال دیگه شما میگی اگر سی پی یو رو تا 4500 ببریم اگر نیاز باشه روی 4500 کار میکنه اگر بیکار باشه میاره پایین فرکانس رو ؟؟ همین منظورتون بود دیگه؟؟

ولی خوب برای 4500 مگاهرتز شما ولتاژ دستی میدی سیستم نمیتونه کمترش کنه و میتونه؟؟؟؟

منم دقیقا همین سئوالو دارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چیکار باید کرد؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
منم دقیقا همین سئوالو دارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چیکار باید کرد؟

توی ویندوز وارد قسمت power option بشید

change advanced power settings رو کلیک کنید

از منوی که باز میشه قسمت Processor Power Managment v باز کنید

گزینه minimun processor state رو روی 1 یا 5% بزارید

اینجوری هر موقع cpu بیکار بشه کلاک اتوماتیک پایین میاد

لینک به دیدگاه

ایول داداش عالی بود B) مرسی

لینک به دیدگاه

دوست عزیز کلاک میاد پایین ولی سوال بنده ولتاز سی پی یو بود ولتاژ هم پایین میاد ؟؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
دوست عزیز کلاک میاد پایین ولی سوال بنده ولتاز سی پی یو بود ولتاژ هم پایین میاد ؟؟

بله ولتاژ هم کم میشه، اگر بخواید عکس هم می تونم بزارم که مطمئن بشید

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...