رفتن به مطلب

آموزش اورکلاک پردازنده ی Intel Core i5 3570K با برد Asus P8Z77-V توسط MJ Motamedi

MjMotamedi
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام . مرسی بابت پست مفیدتون. یه کولر خوب که تو بازار موجود باشه برای اور امن تا 4.8 گیگا هرتز هم پیشنهاد بدید بهم ممنون میشم . بودجه هم 150-200 تومن...

راستی نمیشه جوری تنظیم کرد که خود مادربرد موقع بار کم یا بیکاری ولتاژ و فرکانس رو کاهش بده ؟

ویرایش شده توسط Amir751
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
سلام . مرسی بابت پست مفیدتون. یه کولر خوب که تو بازار موجود باشه برای اور امن تا 4.8 گیگا هرتز هم پیشنهاد بدید بهم ممنون میشم . بودجه هم 150-200 تومن...

راستی نمیشه جوری تنظیم کرد که خود مادربرد موقع بار کم یا بیکاری ولتاژ و فرکانس رو کاهش بده ؟

برای اورکلاک دائمی در این فرکانس اصلا ایرکولر پیشنهاد نمیشه 3570 وقتی از فرکانس 4.5 بالاتر ببریش به صورت تصاعدی گرماش بیشتر میشه

4.8 رو این cpu ها حتی با کولرهای 350 تومنی هم نمیشه کاملا مهار کرد

بین 4.5 و 4.8 هم اینقدر تفاوت نداره که ارزش ریسک کردن داشته باشه

ویرایش شده توسط m!dn!ght
لینک به دیدگاه

برای اورکلاک دائمی در این فرکانس اصلا ایرکولر پیشنهاد نمیشه 3570 وقتی از فرکانس 4.5 بالاتر ببریش به صورت تصاعدی گرماش بیشتر میشه

4.8 رو این cpu ها حتی با کولرهای 350 تومنی هم نمیشه کاملا مهار کرد

بین 4.5 و 4.8 هم اینقدر تفاوت نداره که ارزش ریسک کردن داشته باشه

ممنون . حالا برای اور در حد همون 4.4 که خودتون گفتید کولر Thermalright HR-02 Macho کافیه به نظرتون ؟ تا 200 تومن من تو بازار فقط همینو دیدم که 6 تا heat pipe داره . البته نظرم رو Thermalright Archon بود که 270 تومن نمیتونم هزینه کنم .

Tower 120 Extreme هم هست ولی فکر کنم از 2 تای اول بهتر باشه . اگه مورد بهتری تا 200 تومن سراغ دارید ممنون میشم بگید که تو این 1-2 روز بگیرم چون دما با کولر استوک خیلی بالاست ( تو بازیا به 87 درجه هم میرسه ) ...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ممنون . حالا برای اور در حد همون 4.4 که خودتون گفتید کولر Thermalright HR-02 Macho کافیه به نظرتون ؟ تا 200 تومن من تو بازار فقط همینو دیدم که 6 تا heat pipe داره . البته نظرم رو Thermalright Archon بود که 270 تومن نمیتونم هزینه کنم .

Tower 120 Extreme هم هست ولی فکر کنم از 2 تای اول بهتر باشه . اگه مورد بهتری تا 200 تومن سراغ دارید ممنون میشم بگید که تو این 1-2 روز بگیرم چون دما با کولر استوک خیلی بالاست ( تو بازیا به 87 درجه هم میرسه ) ...

پیشنهاد من کولر Ture Sprite با یک فن اضافه هست با قیمت ۱۲۰ تومن ( حدود ۳۰/۴۰ تومن هم یک فن خوب اضافه کنید)

خودمم همین کولر رو روی ۳۷۷۰ دارم و روی فرکانس ۴.۵ و کاملا راضی هستم

این کولر نسبت همه کولرهای رده ۲۰۰ تومن بهتره بخصوص به خاطر اندازه اش با رمها هم به مشکل بر نمی خورید

ویرایش شده توسط m!dn!ght
لینک به دیدگاه

پیشنهاد من کولر Ture Sprite با یک فن اضافه هست با قیمت ۱۲۰ تومن ( حدود ۳۰/۴۰ تومن هم یک فن خوب اضافه کنید)

خودمم همین کولر رو روی ۳۷۷۰ دارم و روی فرکانس ۴.۵ و کاملا راضی هستم

این کولر نسبت همه کولرهای رده ۲۰۰ تومن بهتره بخصوص به خاطر اندازه اش با رمها هم به مشکل بر نمی خورید

مرسی که جواب دادید . فکر نمی کنید اگه همون 30-40 تومن رو بزارم و 1 Macho بگیرم در همون حد کارایی بگیرم . چون ظاهرا Macho از True spirit یه level بالاتر باید باشه . درسته ؟

لینک به دیدگاه

با استفاده از راهنمایی های این تاپیک و چند تا منبع دیگه تو اینترنت بالاخره سی پی یو تو ولتاژ 1.215 و Core Ratio 44 و LLC Auto  استیبل شد .

این هم از نتایج تست :

دما و ولتاژ ها قبل از اورکلاک :
-در حالت بیکاری :
88429048859080075144.png

-در حالت لود 100% با برنامه Prime95 در حالت Blend :
02022726724429886868.jpg

دما و ولتاژ ها بعد از اورکلاک :
-در حالت بیکاری :
46626231578271184025.jpg

-در حالت لود 100% با برنامه Prime95 در حالت Blend :
73845181523878662238.jpg

-------------------------------------------------------------------------
فقط از دوستان و اساتید محترم چند تا سوال داشتم . من موقع بستن کولر چون بار اول بود قلقش رو نمیدونستم . بعد از زدن خمیر و جایگذاری کولر 1-2 بار مجبود شدم کولر رو بردارم و دوباره بزارم سر جاش (یعنی بعد از پخش شدن خمیر کولر رو چند بار مجبور شدم بردارم) . آیا نیازه که خمیر رو تعویض کنم و این بار بعد از جایگذاری، کولر رو برندارم ؟ تاثیری روی دماهای فوق داره ؟
این دماها برای این ولتاژ و فرکانس با این کولر بالا نیست به نظرتون ؟ اگه خمیر عوض شه بهتر میشه ؟
یه سوال دیگه . برنامه خود ایسوس حدود 20-25 درجه دمای سی پی یو رو پایین تر نشون میده و وقتی دما تو برنامه های دیگه به 90 اینا میرسه تازه Asus Suit پیغام میده که دمات رو 70 درجست !!  به نظرتون اشکال از برنامه هاست یا از برنامه ایسوس ؟ راستی بایوس آخرین ورژنه ...
در ضمن دور فن های کیس روی متوسط هست ولی 3 فن ورودی و 3 فن خروجی دارم. دمای خونه هم 28 درجه و دمای داخل کیس با توجه به تصاویر 33 درجه...

دو تا سوال هم از استارتر تاپیک دارم . من تو ولتاژ 1.215 و بدون اینکه تغییری در CPU Spread Spectrum و Enhanced intel speed step , C1E,C3,C6 بدم اور کردم و سی پی یو کاملا پایداره و بر خلاف روش شما ، در هنگام بیکاری هم Downclock میکنه به 1.6 گیگاهرتز .  اگه ممکنه توضیح بدید اساسا چه نیازی به تغییر این گزینه ها در 4.4 گیگاهرتز بود ؟ و عملکرد هر کدوم از این گزینه ها چی هست که باید غیر فعال بشن ؟

دوم هم اینکه دماهای شما خیلی آرمانی پایین هستن . ممکنه یه تست هم با Prime95 بزارید که مشخص بشه دماهای بالایی که من گرفتم طبیعی هست یا خیر؟ (چون ظاهرا بیشترین فشار و دما در تست Prime95 رخ میده)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود دوست عزیز

من موقع بستن کولر چون بار اول بود قلقش رو نمیدونستم . بعد از زدن خمیر و جایگذاری کولر 1-2 بار مجبود شدم کولر رو بردارم و دوباره بزارم سر جاش (یعنی بعد از پخش شدن خمیر کولر رو چند بار مجبور شدم بردارم) . آیا نیازه که خمیر رو تعویض کنم و این بار بعد از جایگذاری، کولر رو برندارم ؟ تاثیری روی دماهای فوق داره ؟

بعید می دونم نیاز به تعویض باشه.بارها این کارو کردم و تاثیری در دما نداشته.

این دماها برای این ولتاژ و فرکانس با این کولر بالا نیست به نظرتون ؟

شما با کمتر از این ولتاژ تست کردین که استیبل میشه؟ تو این وضعیت یک صدم یک صدم از ولتاژ کم کنید ببیند میتونید روی ولتاژ پایینتری استیبلش کنید؟

دو تا سوال هم از استارتر تاپیک دارم . من تو ولتاژ 1.215 و بدون اینکه تغییری در CPU Spread Spectrum و Enhanced intel speed step , C1E,C3,C6 بدم اور کردم و سی پی یو کاملا پایداره و بر خلاف روش شما ، در هنگام بیکاری هم Downclock میکنه به 1.6 گیگاهرتز .  اگه ممکنه توضیح بدید اساسا چه نیازی به تغییر این گزینه ها در 4.4 گیگاهرتز بود ؟ و عملکرد هر کدوم از این گزینه ها چی هست که باید غیر فعال بشن ؟

گزینه ای C مربوط به پاور سیوینگ هستند و در فرکانس بالا باعث عدم ثبات میشوند البته این قضیه سی پی یو به سی پی یو متفاوت هست و ممکن یک سی پی یو با فرکانس خاصی با فعال بودن این آپشن ها استیبل باشه و سی پی یو دیگر نباشه.

سی پی یو قبلی که بنده داشتم یک سی پی یو های ولتاژ  بود که برای فرکانس 4400 1.25 ولتاژ طلب میکرد و در صورت فعال بون این آپشن ها در ویندوز بعضی ارور ها در بعضی برنامه ها بلو اسکیرن میداد.

اما این سی پی یو جدیدم با ولتاژ 1.14 در همین فرکانس و با بدون تغییر در هرگونه تنظیم دیگری استیبل است و با ولتاژ 1.20 در فرکانس 4600 باز هم بدون تغیر تنظیم دیگری کاملا استیبل است و تست XTU را پاس میکند.

دوم هم اینکه دماهای شما خیلی آرمانی پایین هستن . ممکنه یه تست هم با Prime95 بزارید که مشخص بشه دماهای بالایی که من گرفتم طبیعی هست یا خیر؟ (چون ظاهرا بیشترین فشار و دما در تست Prime95 رخ میده)

این تست ها در یک روز سرد پاییزی گرفته شده :) و دیگه اون سی پی یو و اون دمای  اتاق فعلا موجود نیست که براتون تست پرایم95 بگیرم.ولی دمای شما به نظر طبیعی است

بازم اگر سوالی بود در خدمت هستم. @};-

لینک به دیدگاه

درود دوست عزیز

بعید می دونم نیاز به تعویض باشه.بارها این کارو کردم و تاثیری در دما نداشته.

شما با کمتر از این ولتاژ تست کردین که استیبل میشه؟ تو این وضعیت یک صدم یک صدم از ولتاژ کم کنید ببیند میتونید روی ولتاژ پایینتری استیبلش کنید؟

گزینه ای C مربوط به پاور سیوینگ هستند و در فرکانس بالا باعث عدم ثبات میشوند البته این قضیه سی پی یو به سی پی یو متفاوت هست و ممکن یک سی پی یو با فرکانس خاصی با فعال بودن این آپشن ها استیبل باشه و سی پی یو دیگر نباشه.

سی پی یو قبلی که بنده داشتم یک سی پی یو های ولتاژ  بود که برای فرکانس 4400 1.25 ولتاژ طلب میکرد و در صورت فعال بون این آپشن ها در ویندوز بعضی ارور ها در بعضی برنامه ها بلو اسکیرن میداد.

اما این سی پی یو جدیدم با ولتاژ 1.14 در همین فرکانس و با بدون تغییر در هرگونه تنظیم دیگری استیبل است و با ولتاژ 1.20 در فرکانس 4600 باز هم بدون تغیر تنظیم دیگری کاملا استیبل است و تست XTU را پاس میکند.

این تست ها در یک روز سرد پاییزی گرفته شده :) و دیگه اون سی پی یو و اون دمای  اتاق فعلا موجود نیست که براتون تست پرایم95 بگیرم.ولی دمای شما به نظر طبیعی است

بازم اگر سوالی بود در خدمت هستم. @};-

مرسی از وقتی که گذاشتید . 

کمترین ولتاژی که تو Prime95 صفحه آبی نمیداد همین ولتاژ بود (1.215) . البته من small FFTs رو که سنگین ترین تستش هست ران میکردم ...

البته شاید اگه اون C ها رو تغییر بدم ولتاژ پایین تر هم بتونم ست کنم ...

راستی تو این دما ها و فرکانس ، اگه به صورت 7/24 استفاده کنم که عمر سی پی یو پایین نمیاد ؟

بی زحمت تست XTU که گفتید رو یه لینکی یا اسم کاملش رو بفرمایید تا منم بگیرم یه تست بکنم ...

بازم ممنون...  @};-

ویرایش شده توسط Amir751
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
آموزش به پست اضافه شد، دوستان اگه سوالی داشتند در خدمت هستم.

سلام دوست گرامی . :wub:

1- چرا با F12 از بایوس شات نگرفتید ؟ 

2- چرا برای فرکانس 4000 ولتاژ اعمال کردید ؟ 

3- چرا گزینه های مربوط به صرفه جویی در انرژی را غیر فعال کردید ؟ فکر نمیکنید برای این کار یک مقدار عجله کردید ؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
 سلام دوست گرامی . :wub:

1- چرا با F12 از بایوس شات نگرفتید ؟ 

2- چرا برای فرکانس 4000 ولتاژ اعمال کردید ؟ 

3- چرا گزینه های مربوط به صرفه جویی در انرژی را غیر فعال کردید ؟ فکر نمیکنید برای این کار یک مقدار عجله کردید ؟

1-F12 کیبردم خراب بود در آن زمان :(

2-برای 4000 ولتاژ ندادم

3-منظور شما از عجله رو نمی فهمم ولی تو پست قبلیم توضیح دادم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
1-F12 کیبردم خراب بود در آن زمان :(

2-برای 4000 ولتاژ ندادم

3-منظور شما از عجله رو نمی فهمم ولی تو پست قبلیم توضیح دادم

1- واقعا حیف شد ، کیفیت عکس ها خیلی بهتر از این میشد . 

2- شرمنده ، اشتباه شد . 

3- فکر میکنم برای فرکانس هایی مثل 4400 هم نیازی نیست ، آپشن های مربوط به power saving غیر فعال باشند . خصوصا که آیوی بریج نسبت به سندی بریج پایدارتر هست و فقط مشکل دما داریم . 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...