رفتن به مطلب

اکسیژن خالص به تنهایی میسوزه ؟ نمیشه که !

Mahyar Curious
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

اکسیژن

درود دوستان :

یه مطلبی که چند روزه ذهن منو مشغول کرده اینه که این کپسول های اکسیژن خالص که توی بیمارستان جوشکاری و ... استفاده میشه توش کاملا o2 هستش و اگه ما اون هارو باز کنیم و یه شعله بگیریم جلوش آتش میگیره اما همونطور که میدونید اکسیژن خودش اکسید کنندس و باید با یه ماده (مثلا گاز خونگی ) ترکیب بشه و بعد بسوزه اما توی هوا 78 % نیتروژن و 20 درصد اکسیژن هست و مواد دیگه هم فوقوالعاده ناچیزن .

واکنش نیتروژن و اکسیژن هم که اصلا گرماگیر هست و ممکن نیست بسوزه !

اکسیژن با اکسیژن هم که اصلا واکنش نشون نمیده .

پس چی هست که داره میسوزه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :blink: :wacko:

ویرایش شده توسط ۞ MR_MOHAMMAD ۞
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

محمد جان در هوا جوش که ماده سوختی وجود داره.اگر دقتکرده باشید دو شلنگه هست. ولی کپسول اکسیژن بیمارستان رو نمیدونم!شما امتحان کردید که آتش می گیره!؟

لینک به دیدگاه

توی جوشکاری ترکیب استیلن و اکسیژن هست که میسوزه گاز اکسیژن بیمارستان هم شعله ای که شما میگیرید جلوش را باعث میشه بهتر بسوزه و خودش به تنهایی نمیسوزه.

ویرایش شده توسط mostafaa
لینک به دیدگاه

.............

ویرایش شده توسط central_core
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

محمد جان در هوا جوش که ماده سوختی وجود داره.اگر دقتکرده باشید دو شلنگه هست. ولی کپسول اکسیژن بیمارستان رو نمیدونم!شما امتحان کردید که آتش می گیره!؟

هوا برش کپسول اکسیژن خالیش هم میسوزه . همه کپسول اکسیژن ها میسوزند !

لینک به دیدگاه

دوست عزیزقبل از اینه که یک صفحه تایپ کنید پست رو با دقت بخونید ! :Frustrated: :-w

بنده هم همینها رو توی پست گفتم و تهش پرسیدم پس چرا اکسیژن خالص به تنهایی میسوزه در حالی که باید ماده سوختنی هم باشه .

منبعد یادم باشه تو تاپیک های شما هیچ پستی قرار ندم که باعث آزردن خاطر شما نشه.

ویرایش شده توسط central_core
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنون

این رو هم قبلا خوندم کامل خودش هم همین سوال من رو از بقیه پرسیده. تمام پاسخ هارو هم خوندم به نتیجه نرسیده :huh:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

منبعد یادم باشه تو تاپیک های شما هیچ پستی قرار ندم که باعث آزردن خاطر شما نشه.

حق با شما هست نباید اینطور پاسخ میدادم معذرت میخوام :(

آخه چند ساعته دارم سرچ میکنم به این استاد اون تلفن کردم هیچ جوابی نتونستم بگیرم واسه همین تمرکزهم بهم ریخته اعصاب واسم نمونده . امیدوارم متوجه باشید چی میگم :(

امیدوارم منو ببخشید اخه واسه همه پیش میاد یه وقتایی یه حرفهایی میزنند که بیشتر واسه نبود تمرکز هستش :huh:

کاملا حق باشما هست و بنده جلوی جمع از شما معذرت میخواهم :wub:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اکسیژن توی کپسول های بیمارستان هم اگر انرژی فعال سازی براشون فراهم بشه منفجر میشن.

لینک به دیدگاه

البته در سوختن خود اکسیژن شکه به نظرم این وسط چیز دیگست که میسوزه و اکسیژن تنها این سوختن رو حفظ می کنه

اگر در شرایط خلاء هم بسوزه اونوقت این سوال صادقه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

البته در سوختن خود اکسیژن شکه به نظرم این وسط چیز دیگست که میسوزه و اکسیژن تنها این سوختن رو حفظ می کنه

اگر در شرایط خلاء هم بسوزه اونوقت این سوال صادقه

سوال منم همینه

پس چی هست که داره میسوزه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :blink: :wacko:
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

عجب !!!!!

تا حالا نشنیده بودم از چند نفر بپرسم اگر چیزی فهمیدم می گم

لینک به دیدگاه

اکسیژن می سوزه.

کپسول ها اکسیژن خالص رو اگر جلوی خروجیشون آتش بگیری شروع به سوختن می کنند. اصلاً برای سوختن شما باید اکسیژن داشته باشید. هرچی اکسیژن بیشتر شعله هم بیشتر. وقتی یک فندک رو روشن می کنی در اصل داری از سوختن اون 20% اکسیژن توی هوا استفاده می کنی. یک وقت هستش که شما به انرژی و شعله بیشتری (نسبت به اون 20% وجود در هوا) احتیاج داری و ماده سوختنیت به اکسیژن زیادی نیاز داره ، که میان از ترکیب ماده سوختنی با اکسیژن استفاده می کنند. مثل جوشکاری ها. اکسیژن توی خلع هم می سوزه ولی مواد دیگه توی خلع نمی سوزند(البته این رو 100% مطمئن نیستم).

هر وقت هم درصد اکسیژن کم بشه شعله خاموش می شه ، یکی از روش های اطفاء حریق جنگل ها ، به این شکل هستش که یک خط آتش قابل کنترل با فاصله از محل آتش سوزی درست می کنند اون خط آتش اکسیژن بین خودش و محل آتش سوزی رو مصرف می کنه و باعث می شه آتش سوزی اصلی خاموش بشه، بعد اون خط آتش رو به سادگی خاموش می کنند.

من خودم این مورد رو امتحان کردم ، بالای ظرف نیتروژن یک فندک روشن کردم وقتی به دهانه ظرف نیتروژن نزدیکش کردم خاموش شد، این به دلیل کمبود اکسیژن توی اون ناحیه بود.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اکسیژن می سوزه.

کپسول ها اکسیژن خالص رو اگر جلوی خروجیشون آتش بگیری شروع به سوختن می کنند. اصلاً برای سوختن شما باید اکسیژن داشته باشید. هرچی اکسیژن بیشتر شعله هم بیشتر. وقتی یک فندک رو روشن می کنی در اصل داری از سوختن اون 20% اکسیژن توی هوا استفاده می کنی. یک وقت هستش که شما به انرژی و شعله بیشتری (نسبت به اون 20% وجود در هوا) احتیاج داری و ماده سوختنیت به اکسیژن زیادی نیاز داره ، که میان از ترکیب ماده سوختنی با اکسیژن استفاده می کنند. مثل جوشکاری ها. اکسیژن توی خلع هم می سوزه ولی مواد دیگه توی خلع نمی سوزند(البته این رو 100% مطمئن نیستم).

هر وقت هم درصد اکسیژن کم بشه شعله خاموش می شه ، یکی از روش های اطفاء حریق جنگل ها ، به این شکل هستش که یک خط آتش قابل کنترل با فاصله از محل آتش سوزی درست می کنند اون خط آتش اکسیژن بین خودش و محل آتش سوزی رو مصرف می کنه و باعث می شه آتش سوزی اصلی خاموش بشه، بعد اون خط آتش رو به سادگی خاموش می کنند.

من خودم این مورد رو امتحان کردم ، بالای ظرف نیتروژن یک فندک روشن کردم وقتی به دهانه ظرف نیتروژن نزدیکش کردم خاموش شد، این به دلیل کمبود اکسیژن توی اون ناحیه بود.

درود :

پوریا جان اکسیژن اصلا نمیسوزه !

اکسیژن به دلیل الکترونگاتیوه بالا خودش اکسید کننده کننده هست یعنی الکترون های لایه اخرش رو به راحتی با دیگر مواد به اشتراک میگزاره و اونها رو اکسید میکنه .

اگه این کار کند باشه مثل زنگ زدن آهن ما نمیتونیم انرژی آزاد شده رو مشاهده کنیم واگر سریع اتفاق بیفته مثل سوختن متان (CH4 + 2 O2 = CO2 + 2 H2O ) با تولید انرژی همراه هست که ما به قول معروف میگیم سوختن .

اکسیژن توخلع نمیسوزه چون چیزی وجود نداره که بخواد اکسیدش کنه .

اگه میبینید فضاپیماها دارن حرکت میکنند یک ماده اکسید کننده (مثل اکسیژن) به همراه سوخت حمل میکنند و با هم ترکیب میکنند و بعد میسوزه .

نیتروژن هم چون گاز نجیب هستش در دمای بالا با اکسیژن واکنش نشون میده یعنی گرماگیر هست و توی دمای خونه بیشتر از سوختن جلو گیری میکنه .

درون اتمسفر طبیعی هم چون 79 درصد نیتروژن هستش ما منفجر نمیشیم و الا اکسیژن تا الان همه جا رو برده بود تو هوا .

و سوال اینه که بدون شک داره یک چیز با اکسیژن مخلوت میشه و میسوزه اون چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

فکر کنم به دلیل وجود مقدار هیدروژن آزاد در طبیعت باشه که باعث این واکنش میشه. این گاز های نجیب که میگن، خیلی هم نجیب نیستند. گاهی اوقات یک حرکت هایی از خودشان ننشان می دهند. :D :D

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

فکر کنم به دلیل وجود مقدار هیدروژن آزاد در طبیعت باشه که باعث این واکنش میشه. این گاز های نجیب که میگن، خیلی هم نجیب نیستند. گاهی اوقات یک حرکت هایی از خودشان ننشان می دهند. :D :D

هومن جان نیتروژن نجیبه . هیدروژن که فوقوالعاده خفن با اکسیژن واکنش نشون میده و چیزی که تولید میشه آبه مقطر هست .

ماشین هایی که سوختشون هیدروژن هست میتونید یه لیوان بزارید زیر اگزوزشون آب مقطر بخورید حالشو ببرید :D

اما هیدوژن آزاد تو هوا گیر نمیاد چون هرچی بوده با اکسیژن واکنش نشون داده

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

آقا سلام

روزت بخیر

سواله جالبیه

اول اینکه نیتروژن جز گازهای نجیب نیست. عناصرهلیوم نئون آرگون کریپتون زنون و رادون و آناناکتیوم(عنصر 118 و سنگینترین عنصر موجود)

در مورد سوالت.

من دبیرستان رشتم ریاضی فیزیک بود و دانشگاه مهندسی مکانیک. ولی تو سمپاد خیلی تلاش میکردن چیزای عجیب غریب یاد دانش آموزها بدن.

یکی از این چیز ها که دقیقا یادمه. دیدن فیلم علمی بود که تو یکی از قسمتاش اکسیژن تو خلا داخل یه ظرف شبیه بشر سر بسته

میسوخت. خیلی جالب بود.همه کف و سوت میزدن. انگار فیلم اکشن گذاشتن. ولی خوب اون آزمایش تو شرایط خاصی بود ظاهرن. و محصولشم ازن بود O3... دیگه ام در این مورد خودسوزی اکسیژن چیزی نشنیدم تا این که شما یادم آوردی

ویرایش شده توسط emdadrayanekaraj
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

آقا سلام

روزت بخیر

سواله جالبیه

اول اینکه نیتروژن جز گازهای نجیب نیست. عناصرهلیوم نئون آرگون کریپتون زنون و رادون و آناناکتیوم(عنصر 118 و سنگینترین عنصر موجود)

در مورد سوالت.

من دبیرستان رشتم ریاضی فیزیک بود و دانشگاه مهندسی مکانیک. ولی تو سمپاد خیلی تلاش میکردن چیزای عجیب غریب یاد دانش آموزها بدن.

یکی از این چیز ها که دقیقا یادمه. دیدن فیلم علمی بود که تو یکی از قسمتاش اکسیژن تو خلا داخل یه ظرف شبیه بشر سر بسته

میسوخت. خیلی جالب بود.همه کف و سوت میزدن. انگار فیلم اکشن گذاشتن. ولی خوب اون آزمایش تو شرایط خاصی بود ظاهرن. و محصولشم ازن بود O3... دیگه ام در این مورد خودسوزی اکسیژن چیزی نشنیدم تا این که شما یادم آوردی

درود :

ممنون از توجهتون .

منظورم از نظر واکنش پذیری با اکسیژن هستش .

O3 ؟ جالب شد اوضاع داره یه سر نخ هایی گیر میادش .

تحقیق کنم ببینم چی دستگیرم میشه .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اما تشکیل O3 موقعی اتفاق میفته که O1 با O2 ترکیب بشه . اما توی کپسول فقط O2 هستش .

لینک به دیدگاه

والا چیزی که ما تو کتابای راهنمایی سال ها پیش خوندیم اینطور بود که برای ایجاد احتراق و شعله سه عامل باید حتما حظور داشته باشند یکی عامل محرک حرارتی یکی ماده سوختی یکی هم اکسیژن

هر کدوم این سه حلقه نباشند سوختی هم در کار نیست

اینجا عامل حرارتی معلومه اکسیژن هم که معلومه و حلقه گمشده این ماده سوختیه

این ماده سوختی چیه ؟؟؟

اکسیژن به تنهایی نمیسوزه چون اگر اینپطور بود که دیگه در موتورها نیازی به ماده سوختی به نام بنزین یا گازوییل نبود و فقط اکسیژن رو در سیلندر فشرده می کردند و جرقه شمع باعث احتراق میشد .

حالا این ماده سوختی چی هست خدا میدون

کم سردرد داشتیم اینم بهش اضافه شد :laughing: با بالا رفتن قیمت دلار و گرونی ها هو این حرفها اینو دیگه کجای دلم بزارم ؟ I%20Do%20not%20Know.gif

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اکسیژن (O2) با جذب اشعه ماوراء بنفش (UV) به دو اتم اکسیژن جداگانه (O2 + HV -> 2O) تقسیم میشود. ( O3 <-O + O2) اتم اکسیژن شناور به سرعت با یک اتم اکسیژن سوم برای تشکیل ازن ترکیب میشه.

عزیز اکسیژن به خودی خودش در خلا نمیسوزه ولی با فرهم کردن شرایط میشود واکنش o3.jpgبرگشت داد. البته با صرف انرژی و در شرایط خاص آزمایشگاهی. و اون موقع است که میتونیم بگیم اکسیژن سوخت.

ویرایش شده توسط emdadrayanekaraj
لینک به دیدگاه

درود محمد جان، @};-

راستى ببينم تاپيك زير 3 صفحه اى هم دارى؟ ميگم اگه الان تاپيك بزنى چرا فلان گنجيشك از اين شاخه به اون شاخه ميره، بازم همه هجوم ميارن كامنت ميدن تاپيكت سه چهار صفحه همين جور جلو ميره. :lol:

خوش به حالت مهره مار دارى. B)

ویرایش شده توسط Armin2012
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اکسیژن (O2) با جذب اشعه ماوراء بنفش (UV) به دو اتم اکسیژن جداگانه (O2 + HV -> 2O) تقسیم میشود. ( O3 <-O + O2) اتم اکسیژن شناور به سرعت با یک اتم اکسیژن سوم برای تشکیل ازن ترکیب میشه.

عزیز اکسیژن به خودی خودش در خلا نمیسوزه ولی با فرهم کردن شرایط میشود واکنش o3.jpgبرگشت داد. البته با صرف انرژی و در شرایط خاص آزمایشگاهی. و اون موقع است که میتونیم بگیم اکسیژن سوخت.

درود :

این واکنش ها در لایه ازون صورت میگیره و درصد O1 جداشده فوقوالعاده پایین هستش .

اصلا میشه گفت درصد O1 موجود در هوای آزاد سطح زمین صفر هستش .

لینک به دیدگاه

سلام

یه چیزی بگم منم (البته شاید علمی نباشه ، ولی بقلول بچه ها تیر تو تاریکی)

تو هوا بغیر نیتروژن , و اکسیژن مواد دیگه هم هستن درسته خیلی کم هست ولی وقتی شرایط ایده آل باشه (وجود 100% اکسیژن خالص) ممکنه بسوزه ، مثل اهن که تو اکسیژن خالص شعله ور میشه

ولی چیزی که پست رو بخاطرش زدم اینه :

رنگ شعله

چون معمولا از رنگ شعله میشه فهمید چی داره میسوزه

مثلا شعله سبز باشه میگیم مس داره میسوزه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...