رفتن به مطلب

سوال در مورد water cooling ها ...

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

1. تو واتر کولینگ ها به غیر از آب میشه مایعات دیگری هم استفاده کرد ؟

2. عملکرد واتر کولینگ ها دقیقاً چه طوریه ؟

لینک به دیدگاه

بله میشه و بهتره از همون مایع دیگه باشه تا آب!!!

عملکردشون دقیقا اینه که وقتی مایع خنک از لای سینک ها و فلز های بلاک رد میشه، گرمای فلزی که از طرف سی پی یو یا گرافیک گرم شده رو به خودش میگیره و منتقل میکنه به رادیات سیستم خنک کننده. اونجا گرما رو دفع میکنه و خنک میشه و مجددا فرستاده میشه به سمت بلاک تا گرماشو بگیره و این چرخه تکرار میشه.

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

درود

خب دوستان دیدم این تاپیک هست گفتم تاپیک تکراری نزنم بهتره!

برای اولین تجربه می خوام از واتر کولینگ استفاده کنم.

الان لوپ رو برای تست نشتی بیرون از کیس روشن کردم و الان روشنه. فقط مشکل اینه که توش پر حبابه! چطوری میشه از شر این حباب های هوا خلاص شد؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

پمپ یا مخزنتون یه بخشی داره که توش مایع میریزی(دریچه اش)

مال من اینطوریه که وقتی باز هم باشه مایع ازش خارج نمیشه چون اون قسمتش با قانون فشار مایعات کار میکنه :دی که اون قسمت رو باز میذارم و میذارم سیستم چند دقیقه کار کنه و کم کم حبابها از بین میره و هواگیری میشه

لینک به دیدگاه

درود

خب دوستان دیدم این تاپیک هست گفتم تاپیک تکراری نزنم بهتره!

برای اولین تجربه می خوام از واتر کولینگ استفاده کنم.

الان لوپ رو برای تست نشتی بیرون از کیس روشن کردم و الان روشنه. فقط مشکل اینه که توش پر حبابه! چطوری میشه از شر این حباب های هوا خلاص شد؟

با انجام چند تا کار:

1. با چند بار خاموش و روشن کردن پمپت

2. با تکان دادن شلنگ های کولینگت

3. با تکون دادن خود مخرن آب (یعنی اینکه در حالتی که روشنه بلند کنی و به چپ و راست با یه زاویه کم از هر سمت 20 30 درجه بچرخونی

دقت کن که باید این کار کردن واترکولینگت در بیرون کیس باید 12 الی 24 ساعت باشه

لینک به دیدگاه

از تمام دوستان ممنونم.

دارم تمام روش هایی که توسط دوستان بیان شد رو امتحان می کنم امیدوارم که نتیجه بده!

edit:

مقداریش خارج شده اما هنوز توش حباب هست. هر کاری هم که فکر بکنید کردم! خاموش روشن کردن، چپ و راست کردن در حالی که درش باز بوده! و ...

وقتی درش بازه صدایی میاد که انگار حباب داره خارج میشه اما خارج نمیشه!!

یه چند تا عکس گرفتم دوستان ببینید می تونید راهنمایی کنید؟

2yg7huqc38durfn2ixf.jpg

anbyga3bbctd6cdy3pj5.jpg

1amwizxsfrr5bhdmwvor.jpg

ویرایش شده توسط OC_King
لینک به دیدگاه

آقا هر کاری می کنم خارج نمیشه! درش رو هم باز میذارم خارج نمیشه!

برای اینکه خارج بشه باید مخزن تا لبش پر باشه؟

لینک به دیدگاه

داداش گلم واسه منم همینطور بود به سختی خارج میشد.

درش رو باز بزار کامل پر نکن بالاش خالی باشه بزار کار کنه رادیاتت رو یکم تکون بده چون شیلنگ هات 1/2 هست طول میکشه تا هوا خارج شه بعد اینکه بزار کار کنه مایع گرم که بشه و جا واسه خروج داشته باشه هواش کامل خارج میشه

لینک به دیدگاه

قاعدتا هواگیری این واترکولینگ هم باید شبیه به هواگیری رادیاتور ماشین باشه. :D .

به نطرم شما رادیاتور را جوری قرار بدید که لوله ها کاملا در سطح افقی قرار بگیرن، بعد مخزن  نگه دانده سیال را بالاتر از مجموعه قرار بدید تا هوا به سما بالا و مخزن بره.  این مدلی که الان لوله قرتر گرفته ، یعنی دارای قوس هست و هوا در بالاتر نقطه لوله میمونه.

البته من این موارد را تبجربه نکردم و به صورت کلی بیان کردم. گفتم شاید به کارتون بیاد ^_^ ^_^

لینک به دیدگاه

دوست عزیز واتر کولینگ هم مثل رادیات ماشینه اینقدر بریز تا لبریز شه البته نه پر پر...بهد درشو ببنده یک ذره که کار کرد گرم شد درشو باز کن تا هواش خارج بشه...

میتونی این کارو در حین روشن بودن واتر کولینگ هم انجام بدی مشکلی نداره...

لینک به دیدگاه

قاعدتا هواگیری این واترکولینگ هم باید شبیه به هواگیری رادیاتور ماشین باشه. :D .

به نطرم شما رادیاتور را جوری قرار بدید که لوله ها کاملا در سطح افقی قرار بگیرن، بعد مخزن  نگه دانده سیال را بالاتر از مجموعه قرار بدید تا هوا به سما بالا و مخزن بره.  این مدلی که الان لوله قرتر گرفته ، یعنی دارای قوس هست و هوا در بالاتر نقطه لوله میمونه.

البته من این موارد را تبجربه نکردم و به صورت کلی بیان کردم. گفتم شاید به کارتون بیاد ^_^ ^_^

کاملا درسته

لینک به دیدگاه

آقا هر کاری می کنم خارج نمیشه! درش رو هم باز میذارم خارج نمیشه!

برای اینکه خارج بشه باید مخزن تا لبش پر باشه؟

ببین من کلی ویدیو آموزشی در مورد واترکولینگ دیدم

این راههایی که گفتم تنها راههایی که میتونی انجام بدی 

جز این راهی نداری

ببین یه کاری که میتونم بگم انجام ندادی اینه که شما شلنگها رو قبل از اتصال به رادیاتور در زبر شیر آب قرار ندادی

اینکار باعث میشه که شلنگها هوای خودشون رو از دست بدن و مولکوهای هوا به جداره داخلی شلنگ بچسبند که باعث عبور بهتر هوا میشه 

ضمنا شما نباید مخزن آب رو پر از آب کنی

مخزن رو تا نیمه پر اب کن

بعد برای چند ثانیه روشن کن (4 5 ثانیه) که واتر توی لوپ قرار بگیره و مخزن آبت خالی میشه

بعد دوباره واتر میریزی و این چرخه رو ادامه میدی

بعد تو عکس می بینم رادیاتور رو خوابوندی؟؟/

رادیاتور رو به طور عمودی قرار بده تا در مجاورت هوا باشه

زادیاتور رو صاف و عمودی قرار بده تا حبابهای هوایی که تو شلنگها هستن و به رادیاتور میان از رادیاتور خارج بشن

انجام بده و نتیجه رو بگو

باید جواب بگیری 

چون راهی هم نداری

لینک به دیدگاه

این شلنگها شلنگهایی که مخصوص واترکولینگه؟؟

از شلنگ متفرقه اسفاده نکردی؟؟

یه کم مشکوک میزنه 

اون شلنگهایی که من دیدم شفاف ترن

لینک به دیدگاه

از تمامی دوستان ممنونم. دارم فعلاً پیگیری می کنم تا ببینم چی میشه!

بله عزیز شلنگ خود XSPC هست! اینکه کدر شده به خاطر اینه که مایع توش کف کرده!!

لینک به دیدگاه

معمولا یکسری مواد افزودنی هست که به آب اضافه میکنند ( مثل ضدیخ . اتانول و دیگر مواد افزودنی)  که این مواد باعث میشوند انرژسی سطحی بین آب و بدنه رادیاتور و لوله های رادیتاور را به حد اقل برسووند، حسن این مواد این هست که چسبندگی حباب ها به دیواره را کم میکنه و باعث خروج این موارد از رادیاتور بشه.  به اصطلاح wet ability  یا surfectant را افزایش میده.  مثلا  این مواد در مایع ظرفشویی هم هست ولی خوب چون باعث کف کردن میشه، بدرد کار شما نمی خوره.

حالا من یک پیشنهاد دارم . برای تفریح هم بد نیست. شما یک مقدار ضدیخ ماشین به این  مایع اضافه کن ، هم رنگش سبز فسفری میشه . هم اینکه به حل مشکلت کمک میکنه .

البته قبلش یک بررسی بکن ببین کولر شما و اجزاو داخلشین با ضدیخ واکنش نشان می دهند یا نه  ( که البته بعید تاثیر منفی بگذاره ولی خوب بهتره تحقیق کنید)

لینک به دیدگاه

البته برای واترکولینگ یک مایع مخصوصی هست که همین ویژگی ها رو داره به نام Coolant که باید با نسبت مخصوص با آب مقطر مخلوط بشه. الان من نسبتش رو درست مخلوط نکردم یعنی کم مایع ریختم چون حواسم نبوده! حالا باید خاموشش کنم و مایع رو ازش خارج کنم و مایع مناسب رو بهش بکنم امیدوارم که درست بشه!!

لینک به دیدگاه

البته برای واترکولینگ یک مایع مخصوصی هست که همین ویژگی ها رو داره به نام Coolant که باید با نسبت مخصوص با آب مقطر مخلوط بشه. الان من نسبتش رو درست مخلوط نکردم یعنی کم مایع ریختم چون حواسم نبوده! حالا باید خاموشش کنم و مایع رو ازش خارج کنم و مایع مناسب رو بهش بکنم امیدوارم که درست بشه!!

ببین دوست عزیز

به نظر من هیچ ربطی به اینکه بخوای مایع دیگه ای اضافه کنی نداره

چون من تو ویدیویی که دیدم طرف از آب مقطر استفاده کرده بود بدون هیچ مایع اضافی ای

به نظرم (حالا درسته تا به حال واترکولینگ نداشتم و تجربه ندارم که ایشالا میگیرم) مشکل از رادیاتوریه که تو تصویر به شکل خوابیده گذاشتی 

رادیاتور کارش اینه که گرمای موجود در آب رو به شکل هوای گرم از خودش رد کنه

حالا تو این تستی که شما انجام میدی چون کامل نصبش نکردی به سی پی یو و سایر قسمتهای سیستمت گرمایی در آب وجود نداره

و این هوای خروجی همون حبابهاییه که درون شلنگ وجود داره

رادیاتور را به شکل عمودی بذار و کارهایی که گفتم رو دوباره انجام بده

مطمئنا راه دیگه ای هم نداری 

چون راه دیگه ای نیست 

با تکون دادن شلنگ

چرخوندن مخزن آب

یا باز گذاشتن درب مخزن آب و روشن کردن پمپ

چون در این حالت پمپ آب موجود در مخزن رو مکش میزنه و در نتیجه اون حباب آب بوجود میاد

چون در مخزن بازه حبابها خارج میشن

روشن و خاموش کردن پمپ

با اینکارا باید جواب بگیری

حالا باز خود دانی

راستی چند گرفتی؟؟

یه قیمت از کل قطعات بده اگه میتونی

ضمنا از کجا گرفتی؟؟؟

ویرایش شده توسط Dark Bloo
لینک به دیدگاه

البته رادیاتور که الان به خاطر تست روی زمین بود. وگرنه روی سقف کیس می خوام نصبش کنم!

خب من حدود 150 میلی لیتر دیگه ترکیب آب و کولانت اضافه کردم. الان ظاهراً کل هوا از بین رفته. مخزن هم فقط یه کوچولو سرش خالیه. اما حالا که روشن می کنم دیگه توش حرکت اب رو نمی بینم! حبابی هم نیست که نشون بده آب داره حرکت می کنه یا نه!

چطوری میشه فهمیدم آب حرکت می کنه یا خیر!؟

ویرایش شده توسط OC_King
لینک به دیدگاه

آفرین که همبن کارو کردی...

مسیر شیلنگ هارو دنبال کن ببین حباب نیست...در ضمن فنشم در بیار تا یکذره رادیات گرم(داغ) بشه اگه بازم حبابی ندید درشو ببندو وصل کن به کیستو یا علی...برو حالشو ببر

با تشکر

ویرایش شده توسط M.H
لینک به دیدگاه

البته رادیاتور که الان به خاطر تست روی زمین بود. وگرنه روی سقف کیس می خوام نصبش کنم!

خب من حدود 150 میلی لیتر دیگه ترکیب آب و کولانت اضافه کردم. الان ظاهراً کل هوا از بین رفته. مخزن هم فقط یه کوچولو سرش خالیه. اما حالا که روشن می کنم دیگه توش حرکت اب رو نمی بینم! حبابی هم نیست که نشون بده آب داره حرکت می کنه یا نه!

چطوری میشه فهمیدم آب حرکت می کنه یا خیر!؟

برای اینکه مسیر حرکت آب رو ببینید یک مقدار پلاستیک خورد شده به اندازه 0.1 میلیمتر رنگی بریزید تو آب.

(اسمشو دقیق نمیدونم، ولی تو این اسباب بازی هایی که توش آب هست هم وجود داره. براق و درخشان هستن دونه دونه!)

لینک به دیدگاه

برای اینکه مسیر حرکت آب رو ببینید یک مقدار پلاستیک خورد شده به اندازه 0.1 میلیمتر رنگی بریزید تو آب.

(اسمشو دقیق نمیدونم، ولی تو این اسباب بازی هایی که توش آب هست هم وجود داره. براق و درخشان هستن دونه دونه!)

اسمش اکلیل هست :D ;)

لینک به دیدگاه

اسمش اکلیل هست :D ;)

سلام

جسارت نباشه ها اما تا جایی که من دیدم اکلیک روی اب میماند

لینک به دیدگاه

بله اسمش که اکلیل هست

اما خب می ترسم بهش بکنم! من 4 روز کل شهر رو گشتم تا خالص ترین آب رو براش پیدا کنم! اکلیل بریزم دیگه نمیشه در آورد

البته فهمیدم اگر روی سی پی یو نصب بشه و دما عادی باشه یعنی داره حرکت می کنه :D

لینک به دیدگاه

به نظر من هم لازم نسیت شما داخلش اکلیل بزنی که جریان آب رو ببینید. همین که دمای cpu پایین هست یعنی آب جربان داره . فکر نکنم نگرانی خاصی وجود داشته باشه.

لینک به دیدگاه

راستی چند گرفتی؟؟

یه قیمت از کل قطعات بده اگه میتونی

ضمنا از کجا گرفتی؟؟؟

آقا اگه ایرادی نداره بگو واترکولینگت رو چند گرفتی؟؟

به تشریح قیمت تمام قطعات

و اینکه از کجا گرفتی؟؟

ممنون

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...