رفتن به مطلب

چند سوال در مورد رابطه هارد ها و بافر شون !

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان ! راستش چند تا سوال درمورد هارد ها و بافر شون داشتم که از خدمت اساتید تقاضای پاسخ دارم ! و پیشاپیش سپاسگذارم !

1- ایا میان حجم هارد و بافر اون رابطه ( یا استاندارد معینی )وجود داره ؟ مثلا میشه یک هارد 250 دارای 32 مگ بافر باشه ؟ ( هر گونه اطلاعاتی در این زمینه دارید ! لطف میکنید اگه در اختیار جمع هم قرار بدید !

2- ایا سرعت 2 عدد هارد 500 با 32 مگ بافر ! بیشتر از یک عدد هارد 1 ترابایتی با 32 مگ بافره ؟ منظور اینکه اگه از 2 تا هارد 500 با 32 مگ بافر استفاده کنیم سرعت بیشتری داریم یا از یک دونه 1 ترابایتی با 32 مگ بافر ؟ البته جدای جریان raid ها و از این قبیل ! فقط بصورت معمولی ! ؟

3 - اگه 2 هارد مشابه داشته باشیم که هر دو دارای 16 مگ بافر باشن و یکی شون 250 و یکی هم 500 گیگ باشه ! ایا میتوان گفت که هارد 250 بدلیل حجم کمتر و بافر یکسان با مدل دیگر ( 500 ) ! دارای سرعت بیشتریه ؟

با تشکر / فرامرز

ویرایش شده توسط بازنده
لینک به دیدگاه

سلام دوستان ! راستش چند تا سوال درمورد هارد ها و بافر شون داشتم که از خدمت اساتید تقاضای پاسخ دارم ! و پیشاپیش سپاسگذارم !

1- ایا میان حجم هارد و بافر اون رابطه ( یا استاندارد معینی )وجود داره ؟ مثلا میشه یک هارد 250 دارای 32 مگ بافر باشه ؟ ( هر گونه اطلاعاتی در این زمینه دارید ! لطف میکنید اگه در اختیار جمع هم قرار بدید !

2- ایا سرعت 2 عدد هارد 500 با 32 مگ بافر ! بیشتر از یک عدد هارد 1 ترابایتی با 32 مگ بافره ؟ منظور اینکه اگه از 2 تا هارد 500 با 32 مگ بافر استفاده کنیم سرعت بیشتری داریم یا از یک دونه 1 ترابایتی با 32 مگ بافر ؟ البته جدای جریان raid ها و از این قبیل ! فقط بصورت معمولی ! ؟

3 - اگه 2 هارد مشابه داشته باشیم که هر دو دارای 16 مگ بافر باشن و یکی شون 250 و یکی هم 500 گیگ باشه ! ایا میتوان گفت که هارد 250 بدلیل حجم کمتر و بافر یکسان با مدل دیگر ( 500 ) ! دارای سرعت بیشتریه ؟

با تشکر / فرامرز

درود

فرامرز جان تا الان استانداردش اینگونه بوده که حداقل ظرفیت هارد برای 32 مگابایت بافر 500 گیگابایت بوده.

اگر نخواهیم قضیه رید رو در نظر بگیریم شخصا معتقدم دلیلی برای سرعت بیشتر دو هارد 500 نسبت به یک ترابایت نباید باشه{البته این موضوع جای بحث داره و این یک عقیده شخصیه}

در مورد سوال سومتون شاید بتونیم دلیل ذکر شده شما رو دلیل برتری هارد با ظرفیت پایینتر و با بافر یکسان بر هارد با ظرفیت بالاتر بدونیم ولی چیزی که بیشتر به نظر مهم میرسه درصد فضای اشغال شده از فضای کل هارد هست و البته استانداردهای دیگه مثل ساتا دو بودنش و البته سری هارد تولید شده و فیرم ور اختصاصی هر کارخانه برای سری مربوطه و یا حتی نوع ساپورت کانکتور مینبورد از هارد با توجه به نرخ انتقال اطلاعات بر ثانیه

خوب شاید خیلی از کاربران اهمیت زیادی به کارایی هارد دیسک ندهند اما اگر سیستم مانیتورینگ منابع ویندوز ویستا رو توجه کرده باشید که در حین اجرای برنامه ها میزان استفاده از رم و سی پی یو و هارد رو نشان میدهد به اهمیت کارایی هارد در کل سیستم بیشتر پی میبریم

.

ویرایش شده توسط MR PC
لینک به دیدگاه

سلام ! مثل همیشه ممنون جناب خسروی ! ( معذرت )

در قسمتی از فرمایشات تون اشاره کردید که سرعت هارد به فضای اشغال شده یا نشده اون هم بستگی داره !

با این حساب اگر ما کلا 500 گیگ اطلاعات داشته باشیم ! سرعت یک هارد 1 ترابایتی ( که باتبع 500 گیگ ان ازاد خواهد بود ) بیشتره !

یا 2 هارد 500 گیگ ! ( که مسلما این مورد هم در کل 500 گیگ اشغال و 500 گیگ هم فری خواهد داشت ) ؟؟؟

با فرض اینکه از یک برند و با بافر یکسان و فریم ور و... خلاصه کاملا مشابه یکدیگر باشند !

بازم از توجه و لطف تون صمیمانه سپاسگذارم ! دوستدار شما / فرامرز

لینک به دیدگاه

سلام ! مثل همیشه ممنون جناب خسروی ! ( معذرت )

در قسمتی از فرمایشات تون اشاره کردید که سرعت هارد به فضای اشغال شده یا نشده اون هم بستگی داره !

با این حساب اگر ما کلا 500 گیگ اطلاعات داشته باشیم ! سرعت یک هارد 1 ترابایتی ( که باتبع 500 گیگ ان ازاد خواهد بود ) بیشتره !

یا 2 هارد 500 گیگ ! ( که مسلما این مورد هم در کل 500 گیگ اشغال و 500 گیگ هم فری خواهد داشت ) ؟؟؟

با فرض اینکه از یک برند و با بافر یکسان و فریم ور و... خلاصه کاملا مشابه یکدیگر باشند !

بازم از توجه و لطف تون صمیمانه سپاسگذارم ! دوستدار شما / فرامرز

درود

در این صورت اگر قرار باشه ما کل فضای یکی از هاردهای 500 رو اشغال کنیم و دیگری رو خالی بگذاریم کارایی یکی به شدت پایین میاد و دیگری بلا استفاده میمونه یا اینکه 250 تا رو در یکی و 250 گیگ دیگر رو در هارد دوم ذخیره کنیم که اونم باز در صورتی که رید نباشه مثلما به نظر بنده همان هارد یک ترابایتی کارایی بیشتربی رو خواهد داشت.البته در نظر هم داشته باشید هر اندازه ظرفیت هارد با یک حجم فیزیکی یکسان بیشتر باشه امکان آسیب پذیری و ایجاد شدن بد سکتور بیشتر خواهد بود و حساس تر خواهد بود.

ویرایش شده توسط MR PC
لینک به دیدگاه

سلام دوستان ! اقا یک چیزی شبیه چشمی روی هارد من هستش که خواستم از دوستان خواهش کنم ! اگه در این موزد اطلاعی دارند ! زحمت بکشن و نام و کارایی اونو مشخص کنند ! برای راحتی کار ! یک تصویر از هاردی مشابه و از برند هارد خودم ( HITACHI ) براتون میذارم که اون قسمت مورد نظر و سوالمو با یه فلش قرمز رنگ مشخص کردم !

6rm9xaiwuax33t1nzxub.jpg

با تشکر / فرامرز

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
سلام دوستان ! اقا یک چیزی شبیه چشمی روی هارد من هستش که خواستم از دوستان خواهش کنم ! اگه در این موزد اطلاعی دارند ! زحمت بکشن و نام و کارایی اونو مشخص کنند ! برای راحتی کار ! یک تصویر از هاردی مشابه و از برند هارد خودم ( hitachi ) براتون میذارم که اون قسمت مورد نظر و سوالمو با یه فلش قرمز رنگ مشخص کردم !

6rm9xaiwuax33t1nzxub.jpg

با تشکر / فرامرز

سلام ! دوستان کسی نمیتونه کمک کنه ؟

فرامرز

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...