رفتن به مطلب

Mod کردن Vdroop چه تاثیری در اورکلاک پردازنده دارد؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود

دوستان این تاپیک رو برای ادامه بحث سوال مسابقه ایجاد کردم و لطفا هر کسی نظری داره اینجا مطرح کنه .

و لطفا به دور از هر گونه جنجال و ناراحت کردن همدیگه بحث رو ادامه میدیم تا بقیه افرادی که خارج از این گود هستن خاطره خوبی از این تاپیک داشته باشن با دوستان بسیار با محبت فروم لیون .

:D

لینک به دیدگاه

سلام

با تشکر از هیات داوران من این حایزه را تقدیم میکنم به گوگل که واقعا بدون کمک ایشون نمیشد.=D>=D>=D>=D>=D>=D>

البته من از این سلف و ولتاژ واین چیزا در حد مبانی برق 1و2 سردرمیارم اما فکر میکنم جواب گزینه 4 است.

اول یه سوال چرا اصلا vdrop را باید مود کرد خوب به اندازه دراپ ولتاز اضافی میدیم.خوب حتما یه محدودیتی وجود داره که با مود کردن این محدودیت از بین میره و میشه ولتاژ بیشتری رو به سیپسیو رسوند.

حالا از اینا هم که به کنار مردمسالاری دینی و غیردینی هم حکم میکنه که گزینه 4.:D

لینک به دیدگاه

من يک سئوال دارم چرا وی دروپ بايد وجود داشته باشه؟اصلا ما از مينبورد حذفش کنيم،چه اتفاقی ميافته؟بصورت علمی و منطقی خواهش ميکنم جواب بدين

لینک به دیدگاه

خوب این کاهش ولتاژ برای جلوگیری از آسیب رسیدن به قطعات هستش فکر کنم و اگه زیاد باشه خوب نیست اگه نباشه هم خوب نیست برای من افت ولتاژ چیزی حدود 0.016 برای cpu هستش:D

اگه شما این افت رو مقدارش رو کم کنید میتونید پردازنده رو در مقدار ولتاژ کمتری پایدار کنید .

مثلا مینبرد من p35 ds3l افتش حدود 0.030 بودش ولی حالا با این مد کردن میتونم پردازنده رو در ولتاژ کمتری نسبت به حالت قبل از مد پایدار کنم

پس گزینه شماره 2 جواب این سوال هستش

ویرایش شده توسط game-love
لینک به دیدگاه

خوب این کاهش ولتاژ برای جلوگیری از آسیب رسیدن به قطعات هستش فکر کنم و اگه زیاد باشه خوب نیست اگه نباشه هم خوب نیست برای من افت ولتاژ چیزی حدود 0.016 برای cpu هستش:D

اگه شما این افت رو مقدارش رو کم کنید میتونید پردازنده رو در مقدار ولتاژ کمتری پایدار کنید .

مثلا مینبرد من p35 ds3l افتش حدود 0.030 بودش ولی حالا با این مد کردن میتونم پردازنده رو در ولتاژ کمتری نسبت به حالت قبل از مد پایدار کنم

پس گزینه شماره 2 جواب این سوال هستش

مينبورد ول کنيد! يک عدد سيم معمولی! در دست بگيريد و آمپر سر و ته اندازه بگيرين ،حالا اندازه سيم چند برابر کنيد و باز اندازه بگيرين، آمپر کاهش پيدا ميکنه ،علت هم مقاومت سيم و در نهايت ولتاج هم دراپ ميخوره ،حالا اگر از مين حذف شه يعنی بکارگيری ولتاژ در يک نمودار پيوسته در ماکزيمم سقف تعيين شده،و اين يعنی قطعات ارزون قيمت مينبورد در طی مدت کوتاهی به ملکوت ميرن! شما تونستی ولتاژ پايين تری ست کنی ،چرا؟ چون به عمل تفاوت سطوح ولتاژی نرمال و افتان کم شدن و ولتاژ واقعی بيشتری داره تزريق ميشه ،پس احتياجی نيست از همون اوّل يک حد بالا ولتاژ تو بايس تعيين کنی که اگر افت کرد رکورد گيريت بهم بخوره ،ولتاژ پايينتری ست ميکنی وی با اين تفاوت که اين ولتاژ ديگه در لود کمترين افت پيدا ميکنه و کمبود ولتاژ نداری،اميدوارم واضح گفته باشم

لینک به دیدگاه

ما در فرکانس معمولی Vdroop داریم یعنی در حالت idell ما مثلا 2.4 ولت داریم و در حالت لود 2.370 میرسه این اختلاف که میتونید با cpu-z هم اندازه بگیرید رو میگن Vdroop و ما با مود کاری میکنیم که این اختلاف ولتاژ کم بشه یا کلا اختلاف ولتاژی نداشته باشیم و ما هنگامی که اوور میکنیم مثلا همون مثال آقا امید که 4 ghz هست این اختلاف ولتاژ بیشتر میشه یعنی ما Vdroop بیشتری داریم که با مود کردن این اختلاف رو کم میکنیم یا به صفر میرسونیم یعنی اگر ما در اون فرکانس 2.5 در حالت آی دل داشته باشیم در حالت لود 2.4 اختلاف ولتاژ داریم که باز هم میگم که ما این اختلاف رو با مود کم میکنیم مثلا به 2.470 در حالت لود میرسونیم یعنی ما کاهش ولتاژ رو کم کردیم و در اصل افزایش ولتاژ داشته ایم .

نظر من اینه که وقتی کاهش ولتاژ داریم دیگه کاری نمیکنیم که باز کاهش ولتاژداشته باشیم

لینک به دیدگاه

با سلام

من یه جمع بندی میکنم اگر دوستان به نظرشون اشتباه هست اون رو اصلاح کنند .

ما در فرکانس معمولی Vdroop داریم یعنی در حالت idell ما مثلا 1.4 ولت داریم و در حالت لود 1.370 میرسه این اختلاف 0.3 ولت که میتونید با cpu-z هم اندازه بگیریم رو میگن Vdroop و ما با مود کاری میکنیم که این اختلاف ولتاژ کم بشه یا کلا اختلاف ولتاژی نداشته باشیم و در هنگام اور کلاک و در فرکانسهای بالاتر این اختلاف ولتاژ یا Vdroop بیشتر میشود اگر فرکانس 1.5GHZ تنها 0.3 ولت Vdroop داشتیم در فکانس 3GHZ این اختلاف یا Vdroop مثلا به 0.5 میرسه و حالا با مود که شما تغییرات سخت افزاری در مادربورد میشه مثلا عوض کردن خازن باعث میشه که این اختلاف ولتاژ در دو حالت IDELL و LOAD یا همون Vdroop کاهش پیدا کنه یا صفر بشه که این امر در واقع باعث افزایش VCORE در حالت LOAD میشه . تا به اینجا بحثی وجود ندارد .

اما ما هنگامی که اوور میکنیم مثلا یه پردازنده رو از 2.5GHZ به 4GHZ میرسونیم باید از حداکثر ولتاژی که مین بورد به ما میده استفاده کنیم به دلایل اوور کلاک و البته این افزایش فرکانس همون طور که بالا گفتم افزایش Vdroop رو خواهیم داشت مثلا ما در اون حالت باید 1.6 ولت به پردازنده اعمال کنیم که با توجه به Vdroop این ولتاژ در حالت لود شاید به 1.53 مثلا برسد که در واقع ما در هنگامی که سیستم رو زیر فشار قرار میدهیم باعث میشود که VCORE یا همان ولتاژ پردازنده به 1.53 برسد و حالا ما ما با مود مین بورد این Vdroop رو که تقریبا 0.47 بود کم میکنیم و مثلا به 0.13 میرسونیم که این یعنی افزایش ولتاژ هسته پردازنده و اما حالا به نکته ای که آقا امید مد نظرشون بود میرسیم یعنی کاهش VCORE .

خوب ما با ولتاژ 1.6 تونستیم سیستم رو پایدار کنیم و با مود مین بورد هم تونستیم Vdroop رو کاهش بدیم و در واقع VCORE رو تونستیم افزایش بدیم اما این ولتاژ کم خطرناک هست در واقع قبل از مود VCORE تونسته بود با 1.53 پایدار باشه حالا که مین رو مورد کردیم و ولتاژ هسته رو در حالت لود به 1.87 برسونیم میتونیم ولتاژ کل رو کم کنیم تا جایی که VCORE در حالت لود به 1.53 برسه با در نظر گرفتن مود مین و این یعنی اینکه با بستر رو آماده کردیم که بتونیم مقداری ولتاژ کل رو کاهش بدیم و این همون منظور آقا امید هست که به عبارتی میشه P => Q واین خود نامردی هست که ما بریم آخر آخر یه مبحث سنگین رو بخواهیم در واقع آقا امید اگر اون عنوان به دنبال دارد رو عنوان نمیکردن گزینه 2 به طور کامل غلط میشد و البته گزینه 4 هم غلط نیست به خاطر این که با انجام مود مین یا همون مود Vdroop ما افزایش فرکانس نداریم در واقع من در همین عبارت گیر کرده بودم که افزایش فرکانس نداریم ولی چون گزینه 2 به نظرم کاملا غلط بود دیگه تنها گزینه درست 4 بود . و اگر در گزینه 4 عنوان به دنبال دارد نیز ذکر میشد آنگاه این گزینه هم درست بود .

همون طور که گفتم اگر اشکالی وجود دارد دوستان ذکر بکنند چون این دریافتهایی بود که داشتم .

در مورد جوایز هم که آقای حسینی خودشان تصمیم میگیرند چون من قبول دارم که اون سوال 1 را اشتباه جواب داده ام :D

اگر آقا امید یا دوستان دیگر از بنده ناراحت شدند من عذر خواهی میکنم و امیدوارم که بنده رو ببخشند .

علی جان، ما دو دسته آدم داریم

1- کسی که واقعیت ها حتی تلخ را میپذیرد

2- کسی که واقعیت را میبیند اما سر لج دارد

امیدوارم شما از دسته دوم نباشید، تعریف ها چیزهای ثابتی هستند، پس چه من بخواهم آنرا تشریح کنم

چه شما، هر دو براساس یک رفرس یک مطلب را بیان خواهیم کرد.

علی جان شما هم که همیشه با ما با اقدار رفتار میکنی ولی علی جان این رو بدن من اگر واقعیت رو بدونم هیچ گاه با اون سر لج نخواهم داشت و بهتر است که شفاف سازی بشه نه که سریع ما هم جبهه بگیریم و همچنین چند دسته دیگه هم داریم .

اگر شما هم از بنده ناراحت شدید به بزرگواری خودتون ببخشید بزرگوار

با تشکر

ویرایش شده توسط AL! REZA
لینک به دیدگاه

ببینید اگه منظور گزینه 2 رو کاهش vcore در تنظیمات بایوس در نظر بگیریم پس همون گزینه 2 درست هستش .

چون من وقتی توی بایوس ولتاژ 1.375 رو ست کردم هنگاه تست با prime سیستم پایدار نبود پس ما باید در بایوس ولتاژ بیشتری رو تنظیم کنیم تا سیستم پایدار بشه .

اما وقتی من در همون ولتاژ 1.375 مد رو انجام دادم و با prime تست گرفتم سیستم پایدار بود و این یعنی دیگه نیازی نیست تو بایوس مقدار ولتاژ رو زیاد کنیم.

اما اگر منظور گزینه 2 رو کاهش vcore بعد از انجام مد در محیط ویندوز در نظر بگیریم خوب آره در هنگاه لود ما ولتآز بیشتری رو خواهیم داشت.

لینک به دیدگاه

خوب منظور سوال 2 این هست که شما بعد از اینکه مود کردین و افزایش ولتاژداشتین بعد بیاید ولتاژ رو کاهش بدین وگرنه به طور اتوماتیک این کار اصلا انجام نخواهد شد در واقع یعنی اینکه بعدا خودمون بیایم این ولتاژ رو کاهش بدیم وگرنه ما اصلا کاهش ولتاژی نخواهیم داشت و در واقع ما با مود کردن افزایش ولتاژ خواهیم داشت مگر اینکه خودمون بریم و در داخل بایوس کاهش بدیم که البته سوال منحرف کننده است و میشه این طور استنباط کرد که طراح میخواسته درصد خیلی کمی بتونن به این سوال جواب بدن

لینک به دیدگاه

سلام به تمامی دوستان

در طی بحثهایی که از دیروز به وقوع پیوست بنده هیچ صحبتی نکردم تا بدونم اطلاعاتی که خود دوستان بدست آوردن در چه حدی و از کدام منبع هست که جای تقدیر داره.

اما حالا اطلاعات در این مورد:

از نظر لغوی Droop به معنی پژمرده شده یا افتادن هست که در کاربردی که ما مد نظرمون هست معنای افت شدید رو میگره.

در اوایل خیلی ها فکر میکنند که Vdroop ناشی از ضعف در طراحی مینبوردها هست اما بعدها مشخص شد که Vdroop یک نکته ی بسیار مهم از قبل پیش بینی شده توسط Intel هست که باعث افزایش طول عمر پردازنده در حالت Load در نظر گرفته شده.

اما برای اورکلاکرها Vdroop زیاد خوب نیست.حالا شاید جای این سوال باشه که چرا سازندگان مادربورد این مدار رو از برد حذف نمیکنند؟

در واقع Vdroop به راحتی از برد مین قابل حذف هست ولی چون این یک استاندارد شرکت Intel هست هیچ مادربورد سازی حق حذفش رو نداره و فقط این اجازه بهشون داده خواهد شد که Option قسمت Vdroop رو در Bios قرار بدهند...

اما کاربرد MOD کردن Vdroop چیه؟

اولین نکته اینکه MOD کردن Vdroop کار راحتی نیست که هر شخصی به راحتی از پس اون بر بیاد و نیاز به نقشه ی برد داره که در دسترس هر شخصی نیست و یا اطلاعات بسیار کاملی در رابطه با علم الکترونیک.اما نکته اساسی که دوستان به هیچ وجه به اون توجه نکردن این بود که MOD کردن Vdroop باعث میشه که stability پردازنده افزایش پیدا کنه.(این موضوع رو فعلا در نظر داشته باشید)

اما جداگانه به مزایا و معایبش اشاره کنیم:

مزایا:پایداری پردازنده خیلی بهتر میشود-اگر پردازنده توانایی این رو داشته باشد که به فرکانسهای بالاتر برسد این کار رو میتوان براش به انجام رسوند که این مطلب بیشتر برای ثبت رکورد مورد توجه هست-ولتاژی که در بایوس SET میشود دقیقا یا بسیار نزدیک به پردازنده اعمال میشود-تنظیمات اورکلاکر دقیقتر میشود

معایب:دمای پردازنده نسبت به ولتاژهای برابر افزایش پیدا میکند(که بستگی به نوع خنک کنندگی داره)-عمر مفید پردازنده کم خواهد شد-فشار مدار تغذیه پردازنده و دیگر مدارات تا حد کمی افزایش پیدا میکنه

در واقع به صورت ساده Vdroop یه مدار هست که با MOD کردن اون این مدار رو از برد خارج یا غیر فعال میکنیم.

اما حالا یه مثال برای جا افتادن دقیق مطلب:

فرض بر این بگیرید که ما برای پایدار کردن یک پردازنده در فرکانس 4.0GHz باید ولتاژی در حدود 1.65 رو در Bios اعمال کنیم.از طرفی Vdroop مین ما 0.05 ولت هست.پس در اصل Vcore ما 1.6 هست.حالا با Vdroop زدن دیگه ما احتیاجی به این نداریم که در Bios ولتاژ 1.65 رو Set کنیم و 1.6 اعمال میکنیم.حالا نکته اساسی اینه که با توجه به مزیت Vdroop زدن که افزایش پایداری پردازنده هست امکان این وجود داره که بتونیم باز هم با ولتاژهای کمتری پردازنده رو در همان فرکانس پایدار کنیم مثلا 1.58 یا کمتر که به نوع مادربورد بستگی دارد.

حالا میرسیم به سوالات:

گزینه ی 4 در صورتی درست بود که ذکر میشد:باعث افزایش Vcore و افزایش فرکانس رو به دنبال دارد........یعنی اینکه اجازه افزایش فرکانس در Bios هست.

اما جواب اینگونه نبود.

حالا در گزینه ی 2:کاهش Vcore را در فرکانس مورد نظر به دنبال دارد.......که بعد از Vdroop زدن در Bios قابل انجام هست.اما اگر در همین گزینه ذکر میشد که باعث کاهش Vcore میشود این گزینه اونوقت غلط بود.

بالاخره مسابقه تمام شده و فکر نمیکنم حق کسی ضایع شده باشه.دوستانی هم که فکر میکنند نوع سوالات بد بوده من ازشون عذر خواهی میکنم و همنطور هم که گفتم من باید سوال رو جوری طراحی میکردم که کمتر کسی بتونه به اون جواب بده وگرنه که خیلی ها به سوالات جواب میدادند و اونوقت بعضی دوستان با وجود درست جواب دادن سوالات جایزه ای دریافت نمیکردند.:Dکه اونوقت ما شرمنده اون دسته از دوستان میشدیم.

ان شاء الله مسابقات بعدی بهتر خواهد بود.

موفق باشید.

ویرایش شده توسط Maximus
لینک به دیدگاه

اگر بايس ذکر ميشد ،طبيعی ما در بار دوّم مقدار پايينتری ست ميکنيم ،ولی فرض بر اين قضيه است که ما مقداری ست ميکنيم و قبل و بعد از اعمال وی دروپ ،ولتاژ هسته پردازنده تست ميکنيم ،خيلی راحت در محيط ويندوز هر کسی انجام بده ميبينه تحت وی دروپ وی سی سی کمترين افت داره و نسبت به حالت نرمال ولتاژ بالاتری داره ،البته گزينه 4 هم دچار مشکل چون فرکانس ذکر شده و بهتر بود طبق صحبت جناب موسوی درج ميشد که افزايش ولتاژ در نتيجه نيل به فرکانس های بالاتر ميتونه حاصل بشه

لینک به دیدگاه

از صحبت های اميد خان ممنونم ،به هر حال اينگار هر کسی يک طور سئوال درک کرده ، فقط در آخر يک توصيه خدمت دوستان عزيز ،زبان انگليسی در متون فنی درکش کمی دشوار ميشه،اگر من اين صحبت ميکنم جسارت نشه ،خود من به شخصه يک دهه بيشتر که به مطالعه اين زبان ميپردازم ،يه مدرک مترجمی زبان هم از دانشگاه قوزاباد! يدک ميکشم ولی با اين حال باور کنيد متون علمی و فنی چندين مرتبه ميخونم چون بعضی جمله سازی باعث درک اشتباه ميشه،در آخر به خود وی دروپ دقت کنيد،دروپ در اينجا يک اسم که به صورت ترکيبی استفاده شده و نه يک فعل،دروپ در اين تريکب معنی "سستی" و "افت" ميده که اتفاقا منظور همون افت ولتاژ که ما کنترلش ميکنيم،با سپاس از همه دوستان،يا حق

لینک به دیدگاه

اما حالا یه مثال برای جا افتادن دقیق مطلب:

فرض بر این بگیرید که ما برای پایدار کردن یک پردازنده در فرکانس 4.0GHz باید ولتاژی در حدود 1.65 رو در Bios اعمال کنیم.از طرفی Vdroop مین ما 0.05 ولت هست.پس در اصل Vcore ما 1.6 هست.حالا با Vdroop زدن دیگه ما احتیاجی به این نداریم که در Bios ولتاژ 1.65 رو Set کنیم و 1.6 اعمال میکنیم.حالا نکته اساسی اینه که با توجه به مزیت Vdroop زدن که افزایش پایداری پردازنده هست امکان این وجود داره که بتونیم باز هم با ولتاژهای کمتری پردازنده رو در همان فرکانس پایدار کنیم مثلا 1.58 یا کمتر که به نوع مادربورد بستگی دارد.

حالا میرسیم به سوالات:

گزینه ی 4 در صورتی درست بود که ذکر میشد:باعث افزایش Vcore و افزایش فرکانس رو به دنبال دارد........یعنی اینکه اجازه افزایش فرکانس در Bios هست.

اما جواب اینگونه نبود.

حالا در گزینه ی 2:کاهش Vcore را در فرکانس مورد نظر به دنبال دارد.......که بعد از Vdroop زدن در Bios قابل انجام هست.اما اگر در همین گزینه ذکر میشد که باعث کاهش Vcore میشود این گزینه اونوقت غلط بود.

امید جان این استدلال شما هم از نظر فلسفی مشکل داره !

اما چرا ؟

اصلا به صورت فلسفی و بخواهیم مد کردن Vdroop رو در بین اورکلاکر ها ریشه یابی کنیم میشه اینطور شرح داد :

بسیاری از برد های قدرتمند نظیر بردهای High-end Asus با آبشن هایی نظیر Load Line Calibration در Setup شون این کار ( حذف Vdroop ) رو بدون هیچ گونه مد سخت افزاری انجام می دهند . در Blackoops Foxconn هم گزینه vdroop compensation همین کار رو انجام میده .

چون PWM Controller ی که در اون برد ها به کار رفته این کار رو انجام میده ، از طرفی دارای circuit قدرتمندی برای تغذیه توان پردازنده هستند .

اما یک سری برد ها این قابیلت رو دارا نیستند ، یا اگر هم دارا باشند میشه گفت به هیچ وجه کاربردی نیست .

از این نوع برد ها میشه ASUS P5K رو نام برد که انواع و اقسام Vdroop mod ها براش در حال حاضر موجوده .

اما چرا اورکلاکرها اقدام مد کردن Vdroop در این سری برد ها می کنند ؟

ASUS P5K دارای مدار تغذیه پردازنده به صورت 3Phase Analog PWM Controller می باشد که حداکثر 1.7v را می توان برای CPU Vcore اعمال کرد . اما این مقدار در حالت Load به مقداری حدود 1.62v کاهش پیدا می کند !! یعنی چیزی حدود 0.08v که به شدت آزار دهنده است ! (:D

توضیحات بالا به این دلیل بود که به این نتیجه برسیم که اورکلاکر ها در چه مواقعی اقدام به مد کردن Vdroop می کنند :

در واقع اورکلاکر ها در بردهایی این چنینی که نهایت Vcore قابل دسترس در Setup را اعمال کرده اند و نتیجه در حالت Load برایشان قابل قبول نیست ، اقدام به مد کردن Vdroop می کنند .

ضمنا این نکته را هم باید در نظر گرفت که Mod کردن Vdroop نیز مقدار افت ولتاژ را به 0 نمی رساند ، بلکه حدودا 60 الی 70 درصد افت ولتاژ را کم می کند .

وگرنه Mod کردن Vdroop به هیچ وجه در ولتاژ های پایینتر کاری عاقلانه نیست ! چون :

برای مثال در صورتی در فرکانس 3.5GHZ برای E5200 که TDP حدود 100W را طلب می کند در VID 1.45v در حالت Load ولتاژ core 1.375v را داشته باشیم . در صورتی که بخواهیم همان 1.45v را با احتصاب Vdroop داشته باشیم ، می توان با اعمال ولتاژی حدود 1.525v این مقدار را جبران کرد ، و عملا نیازی به Mod کردن Vdroop نیست .

باز هم تکرار میکنم که جواب ها استاندارد نبودند

ویرایش شده توسط Mahdi_Moosavi
لینک به دیدگاه

درود به همه دوستان و توضیحاتشون .

خلاصه هر کسی از دید خودش سوالی رو مطرح میکنه شاید هر کس دیگه ای بود هم اشتباه به نوع دیگری میکرد و اقا امید هم در این زمینه زحمت بسیار کشیدن . من فکر میکنم که بعضی از اشتباهات خیلی خیلی بهتر از بعضی از درستیهاست . همین تاپیک رو شما ببنید اگر ابهامی وجود نداشت اینقدر اطلاعات اینجا نمیریخت . مگه هدف ما همین نیست ؟ پس من خیلی خیلی خوشحالم که سوال مبهم و شاید هم اشتباه بوده . و از همینجا از امید گلمون بسیار تشکر میکنم . =d> .

لینک به دیدگاه

امید جان این استدلال شما هم از نظر فلسفی مشکل داره !

اما چرا ؟

اصلا به صورت فلسفی و بخواهیم مد کردن Vdroop رو در بین اورکلاکر ها ریشه یابی کنیم میشه اینطور شرح داد :

بسیاری از برد های قدرتمند نظیر بردهای High-end Asus با آبشن هایی نظیر Load Line Calibration در Setup شون این کار ( حذف Vdroop ) رو بدون هیچ گونه مد سخت افزاری انجام می دهند . در Blackoops Foxconn هم گزینه vdroop compensation همین کار رو انجام میده .

چون PWM Controller ی که در اون برد ها به کار رفته این کار رو انجام میده ، از طرفی دارای circuit قدرتمندی برای تغذیه توان پردازنده هستند .

اما یک سری برد ها این قابیلت رو دارا نیستند ، یا اگر هم دارا باشند میشه گفت به هیچ وجه کاربردی نیست .

با سلام دوباره به مهدی عزیز

البته شما برخی جاها صحبت های بنده رو تکرار کردید که در ادامه عرض خواهم کرد و فکر میکنم منظورتون از Blackoops همون Black Ops بوده,درسته؟

اولا اینجا بحث,بحثه فلسفی نیست بحثه مداری و علمی مطرح هست و شما اومدید فلسفه ی Vdroop رو که بین اورکلاکرها وجود داشت رو مطرح کردید.ببینید مهدی جان Vdroop یه مدار واقعی در مادربوردها هست که کارش کاهش ولتاژ پردازنده در Load و تا حدی در Idle هست.اون Option ها هم که برای Disable کردن Vdroop در مادربوردهای High-End هست به این صورت عمل میکنه که خطای Vdroop رو با تکنیکهای خاص از جمله با کمک مدارهای واسط موازی اضافی Vdroop رو بسیار کاهش میده.وگرنه در اون مادربوردها هم Vdroop وجود فیزیکی داره

دوما این کلمه رو که شما از دفترچه ی Black Ops مطرح کردید!!!!

یعنی Vdroop Compensation خودش گویای همه چیز هست.کلمه ی Compensation یعنی جبران یک چیز و چون مدار Vdroop در High-End ها وجود داره این جبران از طریق مدار دیگر و تکنیکهای جدید که در بالا عرض کردم انجام میشه.

سوما افت ولتاژ پردازنده همیشه ناشی از Vdroop نیست و اینجا یک فاکتوری مطرح هست با عنوان VOFFSET که اون هم موثر هست که دیگه بحث به درازا میکشه.....

در هر صورت صحبتهای شما از زاویه ی دیگری بوده.

از این نوع برد ها میشه ASUS P5K رو نام برد که انواع و اقسام Vdroop mod ها براش در حال حاضر موجوده .

در مورد نبود Option Vdroop در این برد به قیمت و هدف تولید این محصول دقت کنید.با توجه به مواردی که بالا گفتم اصلا نیازی نیست که این محصول رو مثل Black Ops طراحی کنند.

توضیحات بالا به این دلیل بود که به این نتیجه برسیم که اورکلاکر ها در چه مواقعی اقدام به مد کردن Vdroop می کنند :

در واقع اورکلاکر ها در بردهایی این چنینی که نهایت Vcore قابل دسترس در Setup را اعمال کرده اند و نتیجه در حالت Load برایشان قابل قبول نیست ، اقدام به مد کردن Vdroop می کنند .

مهدی عزیز همیشه هم اینطور نیست که اگه آخرین ولتاژ رو SET کردیم و بازم کم آومد Vdroop رو بزنیم.دقت کنید که وقتی در Bios ولتاژ 1.65 رو اعمال میکنیم و Vdroop حدود 0.05 ولت هست در مدار داریم از سیستم 0.05 ولت برق اضافی میکشیم.این 0.05 ولت به مدار اعمال میشه و اثرات خودش رو میزاره که جای بحث داره.اما اگه Vdroop رو بزنیم همون 1.6 اعمال میشه و اون 0.05 ولت اضافه در مدار اعمال نمیشه.

وگرنه Mod کردن Vdroop به هیچ وجه در ولتاژ های پایینتر کاری عاقلانه نیست ! چون :

برای مثال در صورتی در فرکانس 3.5GHZ برای E5200 که TDP حدود 100W را طلب می کند در VID 1.45v در حالت Load ولتاژ core 1.375v را داشته باشیم . در صورتی که بخواهیم همان 1.45v را با احتصاب Vdroop داشته باشیم ريال می توان با اعمال ولتاژی حدود 1.525v این مقدار را جبران کرد ، و عملا نیازی به Mod کردن Vdroop نیست .

مهدی جان به نظر شما این حرف شما تکرار این صحبت بنده نیست؟

فرض بر این بگیرید که ما برای پایدار کردن یک پردازنده در فرکانس 4.0GHz باید ولتاژی در حدود 1.65 رو در Bios اعمال کنیم.از طرفی Vdroop مین ما 0.05 ولت هست.پس در اصل Vcore ما 1.6 هست.حالا با Vdroop زدن دیگه ما احتیاجی به این نداریم که در Bios ولتاژ 1.65 رو Set کنیم و 1.6 اعمال میکنیم

باز هم تکرار میکنم که جواب ها استاندارد نبودند

مهدی عزیز بنده بهتون پیشنهاد میکنم که این جمله رو تکرارش نکنید چون حداقل برای بنده بی اهمیت هست.

اونطوری که من متوجه شدم برای شما از Intel هم بیان دلیل بیارن نمیتونند شما رو قانع کنند و همچنین در صورت ادامه بحث توسط شما به هیچ وجه جوابی نخواهم داد چون مطالب کاملا واضح و اثبات شده هست.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

با سلام دوباره به مهدي عزيز

البته شما برخي جاها صحبت هاي بنده رو تکرار کرديد که در ادامه عرض خواهم کرد و فکر ميکنم منظورتون از Blackoops همون Black Ops بوده,درسته؟

عالي ! تازه بحث گرم شده ! =D>

ما داريم بحث علمي ميکنيم يا قراره غلط املايي ( يکي از ضعف هاي بنده ) هم ديگر رو بگيريم ؟

اولا اينجا بحث,بحثه فلسفي نيست بحثه مداري و علمي مطرح هست و شما اومديد فلسفه ي Vdroop رو که بين اورکلاکرها وجود داشت رو مطرح کرديد.ببينيد مهدي جان Vdroop يه مدار واقعي در مادربوردها هست که کارش کاهش ولتاژ پردازنده در Load و تا حدي در Idle هست.اون Option ها هم که براي Disable کردن Vdroop در مادربوردهاي High-End هست به اين صورت عمل ميکنه که خطاي Vdroop رو با تکنيکهاي خاص از جمله با کمک مدارهاي واسط موازي اضافي Vdroop رو بسيار کاهش ميده.وگرنه در اون مادربوردها هم Vdroop وجود فيزيکي داره

منظور بنده ريشه يابي اين مبحث بود ، که شما به جاي قبول کردنش توضيحات عملکرد اين گونه مدار ها رو بيان کرديد .

ضمنا من وجود Vdroop رو حتي با مد کردن رد نکردم ، توضي داده بودم که :

ضمنا اين نکته را هم بايد در نظر گرفت که Mod کردن Vdroop نيز مقدار افت ولتاژ را به 0 نمي رساند ، بلکه حدودا 60 الي 70 درصد افت ولتاژ را کم مي کند .
سوما افت ولتاژ پردازنده هميشه ناشي از Vdroop نيست و اينجا يک فاکتوري مطرح هست با عنوان VOFFSET که اون هم موثر هست که ديگه بحث به درازا ميکشه.....

منظور بنده از افت ولتاژ در جملات بالا فقط افت ولتاژ روي RLL براي کنترل Vdroop بوده . در مورد VOFFSET هم منظورتون رو به روشني بيان کنيد ، چون در علوم الکترونيک اين مورد در بسياري از مباحث کاربرد داره . بحث به درازا هم بکشه مشکلي نيست ، بنده تا اخرش شما رو همراهي مي کنم .

تحصيلات دانشگاهي بنده در رشته الکترونيک هست ، خوشحال ميشم عملکرد اينگونه مدار ها رو خيلي روشن تر بيان کنيد . چون بنده تمام مفاهيم رو به روشني متوجه ميشم ، حتي اگه ساده سازي هم انجام نشه ، بنده متوجه مي شم ، پس خوشحال مي شم در اين مورد با شما بيشتر بحث کنم .

در مورد نبود Option Vdroop در اين برد به قيمت و هدف توليد اين محصول دقت کنيد.با توجه به مواردي که بالا گفتم اصلا نيازي نيست که اين محصول رو مثل Black Ops طراحي کنند.

بنده اين مورد رو براي ادامه صحبت هام مثال زدم ، برداشت شما اشتباه بوده .

مهدي عزيز هميشه هم اينطور نيست که اگه آخرين ولتاژ رو SET کرديم و بازم کم آومد Vdroop رو بزنيم.دقت کنيد که وقتي در Bios ولتاژ 1.65 رو اعمال ميکنيم و Vdroop حدود 0.05 ولت هست در مدار داريم از سيستم 0.05 ولت برق اضافي ميکشيم.اين 0.05 ولت به مدار اعمال ميشه و اثرات خودش رو ميزاره که جاي بحث داره.اما اگه Vdroop رو بزنيم همون 1.6 اعمال ميشه و اون 0.05 ولت اضافه در مدار اعمال نميشه.

طبق مباحث موجود در الکترونيک اين صحبت شما هيچ گونه توجيح علمي نداره !

اختلاف پتانسيل الکتريکي باعث ايجاد جريان الکتريکي در مدار ميشه و حاضل ضرب اين دو مورد توان الکتريکي نام داره .

مقدار ولتاژي که نهايتا به پردازنده ميرسه توان مصرفي پردازنده رو تعين ميکنه ، نه مقدار ولتاژي که Setup اعمال مي کنيم ! شما واقعا اين مطلب به اين سادگي رو قبول نداري ؟! . در واقع هر چه ولتاژ بيشتري به پردازنده برسه ، پردازنده جريان بيشتري را طلب خواهد کرد . افزايش اين دو ، افزايش انرژي مصرفي پردازنده رو در پي داره .

با اتکا با مطالب فوق ، فرض کنيد ما حداکثر ولتاژ اعمالي موجود در يک مادربورد را به CPU اعمال کرديم . براي مثال با احتصاب 1.7V VID فقط 1.62V ولتاژ Vcore خالص بدون مد کردن Vdroop داريم . حال اگر اين موارد را در پردازنده E2180 در فرکانس 3500Mhz در نظر بگيريم . TDP 190W خواهيم داشت . در واقع جرياني حدود 115A طلب خواهد کرد .

حال اگر با مد کردن Vdroop به مقدار 1.66v در حالت Load برسيم ، مقدار TDP 200W خواهد شد و جرياني حدود 120A را طلب خواهد کرد !

در واقع هدف اصلي تامين انرژي الکتريکي بيشتر براي تامين توان مصرفي پردازنده است نه به قول شما :

سيستم 0.05 ولت برق اضافي ميکشيم

اينطور بحث کردن خنده داره ! واحد ولتاژ ، ولت هست نه برق !! ضمنا اون جريان ( I ) هست که در مدار جاري ميشه يا به اصطلاح کشيده ميشه !

مهدي جان به نظر شما اين حرف شما تکرار اين صحبت بنده نيست؟

فرض بر اين بگيريد که ما براي پايدار کردن يک پردازنده در فرکانس 4.0GHz بايد ولتاژي در حدود 1.65 رو در Bios اعمال کنيم.از طرفي Vdroop مين ما 0.05 ولت هست.پس در اصل Vcore ما 1.6 هست.حالا با Vdroop زدن ديگه ما احتياجي به اين نداريم که در Bios ولتاژ 1.65 رو Set کنيم و 1.6 اعمال ميکنيم

خير ، به هيچ وجه ! وقتي که توان مصرفي پردازنده با Vcore نهايي حساب ميشه ، و وقتي ميشه با ولتاژ هاي بيشتري که در Setup وجود داره ، اون مقدار Vdroop رو ميشه جبران کرد چرا بايد اقدام به mod کردن Vdroop کرد ؟!

آخه کجاي دنيا همچين کاري رو ميکنن ؟! اگر اينطوري بود که شما ميگي ، اصلا چرا Intel براي کنترل Current پردازنده هاش از Vdroop استفاده ميکنه !؟ خواهش ميکنم لج بازي نکنيد ، يه کم بيشتر فکر کن .

اونطوري که من متوجه شدم براي شما از Intel هم بيان دليل بيارن نميتونند شما رو قانع کنند و همچنين در صورت ادامه بحث توسط شما به هيچ وجه جوابي نخواهم داد چون مطالب کاملا واضح و اثبات شده هست.

بنده تو تاپيک مسابقه ، تماما از PDF هاي اينتل براي شما دليل و برهان و فرمول مي آوردم ، ولي شما تا الان فقط و فقط از نظرات شخصي خودتون اظهار نظر کرديد !

خواهشن بحث علمی بکنید و احانت نکنید !

من فقط و فقط به خاطر آقاي حسيني و ارادتي که نسبت به ايشون دارم بحث رو ادامه دادم ، وگرنه شرکت در بحث هاي اين انجمن هيچ گونه نفع مادي و معنوي براي بنده نداره .

یقیه کاربرها هم فرق صحیح از غلط رو به خوبی تشخیص می دهند .

با تشکر .

لینک به دیدگاه

متاسفانه تو ايران اگر به يک باور برسيم ديگه خيلی سخته که دست از باورمون بکشيم! بحث سر اين نيست کی درست ميگه کی غلط ،وقتی کسی قانع نميشه آخر بحث پايان خوبی نداره، البته من خودم گفتم!جسارت نشه

لینک به دیدگاه

جناب موسوی و امید عزیز ممنون از شما و توضیحاتتون .

در کل فکر میکنم که بحث خیلی کش پیدا کرده و فکر میکنم که همه دوستان در مورد این مباحث به نتایج درست و نسبتا منطقی رسیدن . به نظر من همیشه باید بحث تبدیل به یک بحث علمی بشه . چون اینطوری میشه با دلیل همه چیز رو بیان کرد . وگرنه بیشتر نظرات شخصی باعث مسائل دیگه ای میشه . در این مورد این بحث هر کسی استدلال خودشو داره و کسانی که میخوان نتیجه بگیرن گرفتن . و فکر کنم که دلیلی نداشته باشه زیاد و خیلی این بحث رو کش بدیم .

گفتیم دلیل مسابقه بالا بردن سطح علمیه و این امر تا اینجای تاپیک فکر کنم بدست اومده . =d>

ولی جالب اینجاست که هیچ کدوم از این برنده ها ادرسشون رو پیغام نمیدن که ما جوائز رو بفرستیم . دوستان من منتظرم و میدونم که برای لذت مسابقه در مسابقه شرکت کردین :|

دوستان همیشه آرامش و لبخند و همیشه لبخند یادتون نره :D

لینک به دیدگاه

با سلام به دوستان

فکر نمیکنم که این بحث به جایی برسه.چون دوستمون مدار الکتریکی رو با مدار الکترونیکی یکی فرض کردند.رفتار ترانزیستور نیمه رسانا با مدارات معمولی فرق داره...!!!تازه کل cpu مدار الکترونیکی هم نیست,رفتار مدارات منطقی هم مطرح هست.....

بنا به فرمایشات جناب حسینی و دیگر دوستان نیازی نمیبینم که بحث ادامه پیدا کنه.با اجازه ی دوستان تاپیک بسته میشود.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...