رفتن به مطلب

Core 2 Dou & Dual Core

Recommended Posts

با سلام خدمت دوستان.

خیلی وقته فرق بین سی پی یو های Core 2 Dou و Pentium Dual-Core برام یه سوال شده.

کسی می دونه فرق بین این سری ها چیه و کارایی کدوم بهتره؟

خودمم هم دو تا سی پی یو دارم یه دونه Pentium Dual-Core 5200 با یه دونه Pentium 3.4Ghz Full ( حالا نمی دونم Pentium 4 بود یا Pentium خالی) به نظرتون کدوم یکی رو روی مین Asus P5Q ببندم بهتره؟هر دوشون هم LGA 775 هستند . اطلاعاتی که ازشون دارم :

5200: FSB: 800 - 2 MB - 45nm - Wolfdale

3.4 GHZ : FSB : 800 - Hyper Thrading

به نظر شما کدوم یکی بهتر جواب میده؟

لینک به دیدگاه

فرق بین سی پی یو های Core 2 Dou و Pentium Dual-Core

اینها سری تولید اینتل هستند که با هم فرقهایی هم دارند از جمله استفاده از فناوری 45 نانو متری مقدار کش بالا تر و...... که در Core 2 Dou وجود داره .

به نظرتون کدوم یکی رو روی مین Asus P5Q ببندم بهتره؟

5200 چون Pentium 3.4Ghz Full تک هسته هستش و از 5200 ضعیفتره.

لینک به دیدگاه

درود

دوست خوبم این توضیحات به روشن شدن مسئله کمک میکنه.

اینتل بعد از شکستی که تو سال 2005 در مقابل AMD داشت نسل CORE 2 رو نسل فراتر از پنتیوم خواند و واقعا هم تونست به اهدافش برسه که تونسته الان فاصله ی زیادی رو با رقیب دیرینه اش ایجاد کنه.

یکی دو سال گذشته رو اگر به یاد داشته باشید که اکثر پردازنده های اینتل(Core 2 duo)قیمتی بالی 150 هزار داشتند و پردازنده های AMD در مقابل قیمت مناسبی در مقابل کاراییشون داشتند.اینتل برای رقابت در زمینه ی ارزان قیمت ها با AMD به فکر چاره افتاد و سری Pentium Dual-Core رو وارد بازار کرد که در حقیقت همون Core2 ها بودند با فرکانس کمتر و FSB کمتر و سطح کش پایینتر که سری 65 نانومتری واقعا تونستن که در مقابل ارزان قیمتهای AMD ارز اندام کنن و رقیب فروش اونها بشن(2140 و2160و2180و2200 )

فایل زیر حرفهای منو تایید میکنه.

http://www.rayansaba.com/newlink/cpu-compare.pdf

اکنون سیاست اینتل به گونه ای شده که پزدازنده های خود را به مدل های متفاوت ارائه میکنه تا هر فردی با هر توان مالی بتونه یه پردازنده ی خوب داشته باشه.مثلا E500 ,E5300 با قیمتی زیر 100 دلار ارایه میشن که در اصل همون CORE 2 ها هستن که دو بار ضعیف شدن.مثلا E8200 با فرکانس 2.66 ارائه شده و FSB 1333 عمل میکنه و 6 مگ کش سطح دو رو به همراه داره وبا قیمتی بالای 150 تومان به فروش میرسه.نسخه ی ضعیف شده ی اون E7300 میباشد که اینتل برای این دسته از پردازنده ها نام core2 رو نیز اطلاق کرده که با همون فرکانس کاری E8200 عمل میکنه وبا FSB 1066 و 3 مگ کش سطح دو عمل میکنه(قیمتی حدود 120 تومان) و نسخه ی ضعیف شده ی اون که شبیه به پردازنده ی شماست که با نام dual core شناخته میشهE5300 میباشد باهمون فرکانس کاری دو پردازنده ی مذکور کار میکنه و FSB 800 و 2مگ کش سطح دو که برای کاربرانی ساخته شده میخوان زیر 100 تومان(در حال حاظر با دلار زیاد فرقی نمیکنه)هزینه کنن.همه ی پردازنده های مذکور 45 نانومتری بوده و خیلی هم خوب اور میشن.

مطالب بالا نظر شخصی بنده هست و کسی لطفا بد برداشت نکنه ومن میخواستم این دوست عزیزمون موقعیت فعلی این دو پردازنده رو بدونه و نضر شخصی من هم روی E5200 میباشد.

موفق باشید

لینک به دیدگاه

در مورد فرق dual core و core 2 duo باید بگم که اینها سری ساخت هستن . و هر کدوم از اینها امکان داره از نظر قدرت و کارایی و مشخصات با هم تفاوت داشته باشن . مثلا E5200 سری dual core هستش ولی 45 نانو هستش و E4600 سری core 2 duo هستش و 65 نانو و به دلیل اینکه 5200 مشخصاتش هم از نظر فنی و هم از نظر فرکانس از 4600 بیشتره در اکثر تستها قویتر بوده و نسبت به قیمتش هم خریدش به صرفه تره . ولی در مورد پنتیوم 4 و سری D اونها هم از نظر دما مشکل داشتن و هم از نظر مصرف و قیمتشون هم زیاد خوب نبود و در مقابل AMD خریدش بهتر به نظر میرسید .

در کل فرق اینها اونقدر گیج کننده نیست و زیاد سخت نگیرید . :|

لینک به دیدگاه

من همیشه با این سوال مشکل داشتم :

Core 2 Duo: یعنی دو هسته داره که دو به دو با هم دوباره دو هسته دارند، هر هسته دو مگ کش داره و هر مگ کش فقط به یک هسته وصله.

Dual Core: چهار مگ کش داره.

لینک به دیدگاه

Core 2 Duo: یعنی دو هسته داره که دو به دو با هم دوباره دو هسته دارند، هر هسته دو مگ کش داره و هر مگ کش فقط به یک هسته وصله.

Dual Core: چهار مگ کش داره.

سلام علی جان

در کل Core 2 Duo ها 45 نانومتری هستند و کش بالاتری نسبت به Dual Core ها دارند ولی Dual Core ها کش پایینتری دارند و ازفناوری 65 نانو بهره میبردند که اینتل برای اینکه بازار خودش رو حفظ کنه در برابر قیمت پایینهای ای ام دی این پردازنده ها رو با قیمت مناسب و کارایی خوب تولید کرده.

مثلا E5200,E2180,E2160.....که واقعا با توجه به قیمتشون کارایی خوبی دارند.

لینک به دیدگاه

Core 2 duo: یعنی دو هسته داره که دو به دو با هم دوباره دو هسته دارند، هر هسته دو مگ کش داره و هر مگ کش فقط به یک هسته وصله.

Dual core: چهار مگ کش داره.

علیرضا اینجور که میگی نیست . مثلا همین مدل 5200 دو مگ کش داره . در کل در نوع ساختار بستگی داره . اونجور که من فهمیدم دوال کور ها زیاد روشون تغییرات ایجاد نشده ولی کور 2 دو ها تغییرات زیادی روشون اینجاد شده و با فرکانسها و کشهای مختلفی ارائه داده میشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...