رفتن به مطلب

کمک در رابطه با اورکلاک

AlleN
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

من می خوام سیستم خودمو اور کنم.لطفا کمک کنید بگید تا چه حدی می تونم قطعات زیر رو اور کنم که سیستم پایدار باشه؟ ( سیستم قبلیمو اور کرده بودم ولی گفتم قبل از اور این سیستم یه اطلاعاتی از دوستان کسب کنم.)

اینم مشخصات سیستم:

M.B : Asus P5Q - P45 - Asus AiTweaker

CPU : Intel E5200 - 2.5Ghz - FSB 800 - 2MB

CPU Fan : Cooler Master Silence :)

RAM : OCZ 2*2GB - Bus 800 - Gold Gaming Series

VGA : HIS HD 4830 - 512MB DDR3

Power : Green GP535A

=========================

در ضمن چه طوری پایداری سیستم رو تست می کنید ؟ من سیستم قبلی رو که اور کرده بودم بعد از حدوده 1 ساعت صفحه ابی می اومد و سیستم ریست می شد.ایا برنامه ای واسه تست داره یا اینکه طوره دیکه ای تست می کنید؟

ویرایش شده توسط AlleN
لینک به دیدگاه

من این سی پی یو رو اور نکردم اما برای تست استیبل بودن سی پی ی و از برنامه prime95 استفاده کنید این برنامه 100درصد فشار رو برای سی پی یو میاره و نشون میده چقدر پردازنده تون با اون فرکانس کار میکنه

لینک به دیدگاه

با سلام

دوست عزیز شما می خواید تمام قطعات رو اور کنید ( CPU / VGA / RAM )

برای اور کردن گرافیک می تونید از برنامه ی Riva Tuner یا ATi Tray Tools استفاده کنید.

دانلود Riva Tuner

دانلود ATi Tray Tools

برای چک کردن دما هم می تونید از GPU-Z استفاده کنید.

دانلود GPU-Z

برای تست پایداری گرافیک هم می تونید از برنامه ی ATi Tool استفاده کنید.

دانلود ATi Tool

برای استفاده از این برنامه به صورت زیر عمل کنید:

برای تست پایداری توسط این نرم افرار بر روی Scan For Artifacts کلیک کرده و بگذارید 10 دقیقه تست انجام شود.در صورت عدم مشاهده ارور و یا ناپایداری کارت در آن فرکانس پایدار هست.ناپایداری ها میتواند به صورت ارور توسط نرم افزار و یا هنگ کردن سیستم و خطها و نقطه های ناپایداری باشد.

بر گرفته از توضیحات امید خان (Omid_Vmod )

با تشکر از ایشان :):D:cool:

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

من می خوام سیستم خودمو اور کنم.لطفا کمک کنید بگید تا چه حدی می تونم قطعات زیر رو اور کنم که سیستم پایدار باشه؟ ( سیستم قبلیمو اور کرده بودم ولی گفتم قبل از اور این سیستم یه اطلاعاتی از دوستان کسب کنم.)

اینم مشخصات سیستم:

M.B : Asus P5Q - P45 - Asus AiTweaker

CPU : Intel E5200 - 2.5Ghz - FSB 800 - 2MB

CPU Fan : Cooler Master Silence :)

RAM : OCZ 2*2GB - Bus 800 - Gold Gaming Series

VGA : HIS HD 4830 - 512MB DDR3

Power : Green GP535A

=========================

در ضمن چه طوری پایداری سیستم رو تست می کنید ؟ من سیستم قبلی رو که اور کرده بودم بعد از حدوده 1 ساعت صفحه ابی می اومد و سیستم ریست می شد.ایا برنامه ای واسه تست داره یا اینکه طوره دیکه ای تست می کنید؟

با سلام

دوست عزیز پایدار نگه داشتن رو باید خودتون تست کنید کلی نمیشه گفت.به شخص و شرایط زیادی برمیگرده.ولی رسیدن به فرکانس 4.0GHz برای CPU دور از انتظار نیست(320X12.5).البته باید دما رو هم در نظر گرفت.

برای تست پایداری میتونید از نرم افزار Prime95 استفاده کنید.اگه نیازی دارید لینکش رو در اختیارتون قرار بدم برای دانلود.

کارت رو هم باید با انجام تست پایداری به حداکثر فرکانسها برسونید.ولی حدس میزنم رو 650/1000 مشکلی نداشته باشه.این فرکانسها رو تست کنید توسط Ati Tool اگه مشکلی نداشت افزایش بدید اگر هم مشکلی پیش اومد کاهش رو تا مقدار پایداری لحاظ کنید.

منتظر نتایج هستم.:->

لینک به دیدگاه

امتحان کردم موقعی که صفحه انتخاب ویندوز (ا ک س پی و ویستا میاد ) سیستم ریست میشه.

اینم عکس ها:

6hheaido236aw64xh7m.jpg

mucln9fx7moxch9ni3.jpg

42ybm7mfq93vmy67r8.jpg

==============

من فقط کارهای زیر رو انجام دادم:

Ai Overclock Tuner = Auto Changed To Manual

Cpu Ratio Settings = Auto Changed To 12.5

FSB Frequency = 200 Changed To 250

DRAm Frequency = Auto Chenged To DDR2-1000mhz

به بقیه دستی نزدم.سیستم ریست میشه.ولتاژ CPU هم از 1.7 به بالا نمی رفت که جامپر CPU_OV روی مینبرد رو حاشو عوش کردم درست شد ولی بازم به ولتاژ دست نزدم.لطفا راهنمایی کنید چی کار کنم؟ریست میشه.

لینک به دیدگاه

دوست من اول یه چند نکته بگم:

به هیچ وجه ولتاژ رو بالاتر از 1.7 ندید.چون با Air از این بیشتر جایز نیست.

اورکلاک حساب و کتاب داره گاهی شما میتونید با تنظیمات درست ولتاژ کم اعمال کنید گاهی اوقات به خاطر تنظیمات بد باید زور خودتون رو با ولتاژ اضافی بزنید.

گزینه های زیر رو Disable کنید:

Cpu Spread Spectrum

PCIE Spread Spectrum

احتمالا گزینه های دیگه ای هم Disable باید بشند.دیگه اونها رو خودتون تست و انجام بدید.

و اگه قسمت Smart Fan فعال هست Disable کنید.CPU Clock Skew رو بزارید رو 200

اگه تونستید به صورت دستی ولتاژهای NB و FSB رو تنظیم کنید.مثلا رو 1.1

اول هم از FSB 280 شروع کنید.یعنی فرکانس 3500MHz و همچنین رم رو 560MHz بزارید.فعلا اورکلاک CPU رو انجام بدید بعد برید سراغ رم.چون اینطوری گیج نمیشید.تایمینگها رو هم دست نزنید.

ولتاژ CPU رو هم باید با تست پایداری دقیق متوجه بشید.ولی الان 1.3 بدید اگه پایدار بود کاهش بدید اگه نبود تا 1.35 افزایش بدید.

منتظر نتایج هستم.

لینک به دیدگاه

سلام.

انجام دادم ولی یه سوال دارم موقع تست پایداری سی پی پو یه تا گزینه میاد کدوم یکیو بزنم؟اینم عکسش.(ببخشید حوصله نداشتم بنویسم.)

d5sfw9p4z59hrerlbo8.jpg

=========

اینم عکس های سی پی یو زد: (فعلا به رم دست نزدم تا ببینم چی میشه)

ولی بعد از اور نمی دونم چی شد که نسبت Ram به CPU از 1:2 به 1:1 تبدیل شد.

aozqqt08p46pufhlrlxe.jpg

1i3s56lgwao8p92aikj.jpg

لینک به دیدگاه

تست کردم سی پی یو با ولتاژ 1.3 و 1.35 و fsb 280 ناپایدار بود.برنامه ارور میده.ولی الان روی ولتاژ 1.3 با fsb 266 برابر با 3324 راحت کار میکنه.دلیل اینم که روی 280 ناپایدار بود فکر کنم ولتاژ بود.رم رو هم الان در ddr2_800 گذاشتم داره کار میکنه.

(در ضمن اقا امید مثلا اگه من بخوام با فن ستوک اینتل تا 280 اور کنم روی چند بزارم اخه نگاه نکنین نوشتم کولر مستر :) چون با فن ستوک اینتل زیاد فرقی نداره.یعنی فرض کنید هیچ فرقی نداره :D )

لینک به دیدگاه

تست کردم سی پی یو با ولتاژ 1.3 و 1.35 و fsb 280 ناپایدار بود.برنامه ارور میده.ولی الان روی ولتاژ 1.3 با fsb 266 برابر با 3324 راحت کار میکنه.دلیل اینم که روی 280 ناپایدار بود فکر کنم ولتاژ بود.رم رو هم الان در ddr2_800 گذاشتم داره کار میکنه.

(در ضمن اقا امید مثلا اگه من بخوام با فن ستوک اینتل تا 280 اور کنم روی چند بزارم اخه نگاه نکنین نوشتم کولر مستر :D چون با فن ستوک اینتل زیاد فرقی نداره.یعنی فرض کنید هیچ فرقی نداره :D )

دوست عزیز برای تست کردن گزینه ی دوم رو بزنید.

ولی در مورد کولینگ دما رو کنترل کن و نزارید تو 100% Load دما بیشتر از 65-70 درجه بشه.

باز هم خوب پیش رفتید.اگه بتونید با این کولینک تو دمای مطمئن رو FSB 280 نگه دارید خوب هستش.ولتاژ رو به 1.4 افزایش بدید رم رو هم رو 560MHz بزارید.دما رو هم چک کنید حتما.

منتظر نتیجه هستم.

لینک به دیدگاه

رم رو بهدا ببرم بالا یا همیشه رو همون 560 باشه؟

اگه همیشه باید رو 560 باشه که خیلی بد میشه.من با سیستم قبلی از همین نوع رم تا 1150 و CPU E2180 2.1ghz رو تا 3.2 اور کرده بودم.

لینک به دیدگاه

رم رو بهدا ببرم بالا یا همیشه رو همون 560 باشه؟

اگه همیشه باید رو 560 باشه که خیلی بد میشه.من با سیستم قبلی از همین نوع رم تا 1150 و cpu e2180 2.1ghz رو تا 3.2 اور کرده بودم.

اون فرکانس رم و من خودم گفتم فعلا بزارید رو کم تا در پایداری پردازنده مشکلی پیش نیاد.بعد از فهمیدن فرکانس cpu میتونید رم رو هم اگه مین و رم اجازه بدهند(توانش رو داشته باشند)بالا تر هم ببرید.مثلا بزارید 933 یا 1120

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام.

بخشید دوباره این تاپیک رو باز می کنم.من باید جوابی به اقا امید میدادم (نتیجه اورکلاکی که در موردش 1 ماه و نیم پیش همین تاپیک رو زده بودم و بعدا از اور منصرف شدم. :D ).سیستم رو الان اور کردم و نتایج رو می زارم._ببخشید اقا امید یکمی دیر جواب دادم o:-) )

=========

Mainboard : Asus P5Q

CPU : Intel E5200 @ 3750mhz @ FSB : 1200

RAM : 2*2GB OCZ Gold @ BUS : 906mhz @ CL6

VGA : HIS HD 4830 @ 640/990

=========

utf0afdz5m65lkvmoap.jpg

81soyb52sgp1rswz8emb.jpg

n13g2lma19beqv0hfvln.gif

البته کارت گرافیک رو تا 680/1050 هم اور کردم پایدار بود ولی بقیشو نرفتم ترسیدم و همون 640/990 (هر کدوم 10 واحد کمتر از مقداری که اقا امید گفته بودن) گزاشتم.

2 تا تست هم می زارم از برنامه های Performance Test 7 و 3DMark 06 v1.1. (ببخشید وقت نکردم از حالت عادی سیستم تست بگیرم تا مقایسه کنم.)

AlleN.rar

لینک به دیدگاه

با سلام enrique777red عزیز

عالیه.خوب پیش رفتید.فقط یه چند تا نکته:

1-به نظر میرسه بشه تو فرکانس 3750MHz ولتاژ کمتری هم اعمال کرد.حتما با ولتاژهای کمتر هم تست کنید و دما رو هم دقیقا چک کنید.سعی کنید در حالت 100% Load دما بالاتر از 70 نره.

2-در مورد اورکلاک کارت گرافیک هم حتما تست پایداری رو انجام بدید.

3-چرا رمها رو CL6 گذاشتید؟

4-از اورکلاک لذت ببرید.:D

لینک به دیدگاه

سلام به اقا امید و بقیه دوستان

1- هرکاری کردم نتونستم از این پایینتر بیارم (دارم با فن ستوک اور می کنم)

2-تست پایداری رو اجام دادم(پایداره)

3- توی حالت cl5 سیستم پایدار نیست.رم به درد اور نمی خوره واسه همین دارم عوضش می کنم (خود شرکت ocz سری گلد خودشو فقط برای کار گیم طراحی کرده و خودش هم اعلام کرده فقط واسه گیم هسته و نه کار دیگه)

4- ممنونم :D

لینک به دیدگاه

یه مشکلی دارم :D

من وقتی اور کرده بودم سیستم در حالت باز بود ولی وقتی توی کیس بستم قطعات رو روی همون تنظیمات بود و دستکاری نکردم ولی وارد ویندوز که میشم تا می خوام تست پایداری بگیرم برنامه prime95 همون موقع که استارت رو میزنم Error میده و بعضی موقغ ها هم سیستم اصلا بالا نمی اد ریسارت می کنه.لطفا کمک کنید.فکر کنم رم باشه.روی رم نوشته 5-5-5@1.9v منم واسه همین ولتاژ رم رو روی 1.9 تنظیم کرده بودم حالا که زمان تاخیر رم 5 نیست و 6 هسته.به نظرتون ولتاژ رو باید تغییر بدم.روی چند بزارم؟

لینک به دیدگاه

یه مشکلی دارم :D

من وقتی اور کرده بودم سیستم در حالت باز بود ولی وقتی توی کیس بستم قطعات رو روی همون تنظیمات بود و دستکاری نکردم ولی وارد ویندوز که میشم تا می خوام تست پایداری بگیرم برنامه prime95 همون موقع که استارت رو میزنم error میده و بعضی موقغ ها هم سیستم اصلا بالا نمی اد ریسارت می کنه.لطفا کمک کنید.فکر کنم رم باشه.روی رم نوشته 5-5-5@1.9v منم واسه همین ولتاژ رم رو روی 1.9 تنظیم کرده بودم حالا که زمان تاخیر رم 5 نیست و 6 هسته.به نظرتون ولتاژ رو باید تغییر بدم.روی چند بزارم؟

من نظرم اینه یه بار 1قدرم به رمت ولتاژ بده وتست کن ببین باز به مشکل بر میخوری یانه من نظرم اینه رمت رو رو ولتاژ 2ولت بزارید.اگر نشد یه قدم دیگه بزارید روی 2.1 اگه اکی بود بدونید رمتون ولتاژ بیشتری میخواسته اوقت برای خنک کردن رمتون باید از یه خنک کننده استفاده کنید البته اون موقع دستی هم میشه ساخت اگه دوتا رم داشته باشید ودوال چنل باشه به صورتی که یه مقوی به بدنه سمت چپ رم سمت چپی واونطرفشو به بدنی سمت راستی رم راستی بچسبونید بالاش دو تا سوراخ کنید واز دو عدد فن 3.3سانتی متری استفاده کنید که هوای خنک رو بهش بدمه بسیار عالی عمل میکنه وخودم روی رم پاتریوت تست کردم.البته امکانش که رمتون تو ولتاژ 2 پایدار بشه زیاده چون تعریف رم های گلدن ocz رو زیاد شنیدم

لینک به دیدگاه

باز هم کار نکرد.صفحه ابی میاد ریستارت میشه. :D

ممکنه رم خراب شده باشه؟ o:-)

لینک به دیدگاه

باز هم کار نکرد.صفحه ابی میاد ریستارت میشه. :D

ممکنه رم خراب شده باشه؟ o:-)

نه عزیزم2تا راه میم.نه یا این رم در اون فرکانس نمیتونه با اون تایمینگ5کار کنه.یا اینکه مسئله Divider پیش اومده که توضیحش فکر کنم یکم طولانی باشه.اگر امکان داره یکبار تایمینگ رو اتو بزار ببین اصلا با اون فرکانس خود رمت خودکار با چه تایمینگی بالا میاد

لینک به دیدگاه

راستی این رم ها برای بازی ساخته شدند نه اورکلاک ولی رسیدن به باس 1000با تایمینگ 5 دیگه فکر کنم باید برسه.اما من احتمال زیاد مشکل رو از Divider میدونم که با یکم دقت میتونید از سدش رد بشید

لینک به دیدگاه

تایمینگ رو هم دستی و هم اتوماتیک امتحان کردم کار نمی کنه.

در ضمن اینم قبل از اینکه سیستم رو داخل کیس ببندم (موقع اور کلاک بیرون از کیس بود) تنظیمات اورکلاک رو تو قسمت O.C Profile توی بایوس در O.C Profile 1 سیو کردم.بعد از بستن سیستم هم همونو Load کردم نمی دونم چرا اینطوری می کنه.چیزی رو تغییر نداده بودم که :D

اگه زحمتی نیست میشه Divider رو توضیح بدید؟

لینک به دیدگاه

تایمینگ رو هم دستی و هم اتوماتیک امتحان کردم کار نمی کنه.

در ضمن اینم قبل از اینکه سیستم رو داخل کیس ببندم (موقع اور کلاک بیرون از کیس بود) تنظیمات اورکلاک رو تو قسمت O.C Profile توی بایوس در O.C Profile 1 سیو کردم.بعد از بستن سیستم هم همونو Load کردم نمی دونم چرا اینطوری می کنه.چیزی رو تغییر نداده بودم که :D

اگه زحمتی نیست میشه Divider رو توضیح بدید؟

Divider قطعه ایست کوچک روی مادربورد که وظیفه تقسیم و دهدهی مقادیر به قطعات است.البته من نمیدونم چقدر میتونم مفید در مورد این توضیح بدم اما با یه مثال توضیح میدم:

فرض کنید مادربوردی داریم که یک کارت گرافیک روی ان نصب است و 1عدد رم و یک پردازنده.این مادربورد از فرکانس مسیر1333 بهره مند است.ببینید بطور خودکار فرکانس کارت گرافیک 100 هست که با ضریبش ضرب میشه فرکانس هستش یعنی GPU تنظیم میشه و فرکانس رم هم همون FSB هست که در ضریب رم ضرب میشه حالا اگر ما میزان فرکانس مسیر رو کم کم از مرز استانداردش خارج کنیم گاها مشکلاتی همچون Divider گلوبان گیر ما میشه.فرض کنید مادربورد ما بلک اپس از فاکسکان هست که تا فرکانس مسیر2000و FSB500 پشتیبانی میشه.حالا ما FSB رو میزاریم روی 550 و فرکانس مسیر میشه2200 و اونوقت فرکانس رم و کارت گرافیک وپردازنده بالا رفته ولی بصورت نامتعارف و اون قطعه Divider به مشکل میخوره البته مثال بنده مثالی هست که با پردازنده E8500 دقیقا در همین FSB رخ داده اونوقته که مادربورد که به میزان FSB به رم فرکانس میداد نامتوازن به رم فرکانس میده ورم نمیتونه عدد ثابتی رو در ضریب خودش ضرب کنه وباس رو بسازه اونجاست که صفحه ابی یا Die Page بالا میاد که از ان نقطه با تغییر FSB به صورت 2تا 2تا به بالا یا 2تا 2تا به پایین سعی میکنیم این مشکل را برطرف کنیم.البته ممکنه من کاملا واضح نتونسته باشم توضیح بدم اما در گوگل یه سرچ بزنید ممکنه توضیحات کاملتری وجود داشته باشه بنده همینم که بلدم از اقای حمید ناجی یادگرفتم در الکامپ امسال در جمعی که تو غرفه گرین بودیم.باتشکر

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...