رفتن به مطلب

فرو کردن دست در نیتروژن مایع با دمای منفی ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد

EVOLUTION
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

اگر دستتان را در نیتروژن مایع فرو ببرید، یخ زدگی و از بین فتن پوست دستتان حداقل صدمه‌ای است که با آن مواجه می‌شوید. اما راهی وجود دارد که بتوانید این کار را بدون کوچک ترین صدمه ای انجام دهید!

توجه: در این مطلب نکات ایمنی و جزئیات دقیق آزمایش ذکر نشده است، به همین دلیل تاکید می‌شود از انجام این آزمایش خودداری کنید، چراکه ذره‌ای خطا یا اشتباه می‌تواند به از دست رفتن دست شما منجر شود.

zimg_004_6-%2Bnitrojen.jpg

همانطور که در مطلب «فرو بردن انگشت درون سرب مذاب» اشاره شد، تئودور گری از خبرنگاران سایت پاپ‌ساینس عاشق انجام آزمایش‌های عجیب است. یکی دیگر از آزمایش‌های معروف وی فرو بردن دستش درون نیتروژن مایع است. خود وی با شوخ‌طبعی خاصی درباره این آزمایش می‌گوید: «زمانی‌که من برای نخستین بار این عکس از دست مردی را دیدم که درون نیتروژن مایع با دمایی حدود منفی 195 درجه سانتی‌گراد فرو برده شده بود، بلافاصله با خود فکر کردم که این مرد باید دیوانه باشد! تنها کافی است که یک ثانیه دست خود را درون چنین مایعی قرار دهید و آنگاه به پوست جدیدی نیاز خواهید داشت. حتی این واقعیت که این دست خود من بود و ما این عکس را تنها چند لحظه قبل گرفته بودیم، نتوانست حیرت‌زدگی من را کم کند!»

گری می‌گوید که به طرز شگفت‌آوری وی حتی احساس سرما هم نکرد. به همان دلیلی که قطرات آب بر روی یک ماهیتابه داغ جست‌وخیز می‌کنند، پوست دست وی هیچ صدمه‌ای ندید. تقریبا به صورت بی‌درنگ یک لایه عایق از بخار بین آب و فلز داغ شکل می‌گیرد که قطرات آب را نسبتا سرد نگه می‌دارد، بدون آنکه واقعا قطرات با سطح داغ تماس داشته باشند آنها را چند ثانیه روی هوا شناور نگه می‌دارد. در خصوص نیتروژن مایع، گوشت دست مثل ماهیتابه، سطح داغی است که دمای آن چند صد درجه بالای نقطه جوش آن است. بنابراین لحظه‌ای که دست آزمایشگر با مایع تماس حاصل می‌کند، یک لایه محافظ از گاز نیتروژن تبخیر شده را ایجاد می‌کند؛ همان‌طور که ماهیتابه یک لایه بخار آب ایجاد می‌کند. این لایه زمان کافی را برای گری فراهم کرد تا دستش را درون نیتروژن مایع فرو ببرد و باز آن را بیرون بکشد. اگر تنها چند لحظه بیشتر دستش را درون نیتروژن نگاه می‌داشت، دست وی مسلما دچار سرمازدگی شدید می‌شد.

zimg_003_6-%2Bnitrojen2.jpg

این پدید با نام اثر لیندنفراست شناخته می‌شود. نخستین بار، یوهان گاتلوب لیدنفراست، پزشک آلمانی قرن هجدهم بود که توانست این پدیده را توضیح دهد و آن را به نام خود ثبت کند. با استفاده از اثر لیدنفراست می‌توان عکس این آزمایش را نیز انجام داد، یعنی می‌توانید انگشت خود را نیز درون فلز مذاب فرو ببرید.

http://www.hupaa.com/20120310071230009/%D9%81%D8%B1%D9%88-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%AA%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%86-%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B9-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%86%D9%81%DB%8C-%DB%B2%DB%B0%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%AC%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%AA%DB%8C%E2%80%8C%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AF

قابل توجه اوور کلاکر های عزیز. یه موقع وسوسه نشین ها !!  ( مزاح )

مهران

ویرایش شده توسط MEHRAN 2012
لینک به دیدگاه

یه نامردی اسم نمیبرم :دی (پوریا لیون) ریخت رو من :)))))

میخواست رو دستم هم بریزه که این جانب محل رو به سرعت ترک کردم =)))))

ولی دوستان روی کف دست اگر کم ریخته بشه خودش چون اختلاف دمای زیادی داره به این ور و اون ور پرتاب میشه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دقیقا همینطوره !! بواسطه اختلاف دمای بسیار زیادی که با دمای دست داره تو یه لحظه کوتاه تا

دمای بدن رو جذب بکنه هیچ اتفاقی نمی افته ولی ...... وای به اون موقع که دمای بدن جذب

اون بشه ..... اون موقست که سرما ( البته در طبیعت چیزی به اسم سرما وجود نداره و در واقع

عدم گرماست که سرما رو بوجود میاره ) شروع میکنه به نفوذ کردن و تا مغز استخون هم جلو

میره و تمام بافتهای زنده رو نابود میکنه !!! اینارو برای این میگم چونکه رشته خودم مکانیک حرارت و

سیالات بود .

کلا فیزیک حرارتی خیلی مباحث جالبی داره !!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

منم مکانیک جامدات بودم آرمین جان...

ولی استادامون از این نکته های کاربردی ;)  یادمون ندادن.

شایدم به سالاتیا گفته باشن. شاید هم اصلاً بلد نباشن :D

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
منم مکانیک جامدات بودم آرمین جان...

ولی استادامون از این نکته های کاربردی ;)  یادمون ندادن.

شایدم به سالاتیا گفته باشن. شاید هم اصلاً بلد نباشن :D

بادرود

البته دوست بسیار عزیزم تو دانشکده عمرا" ازین اموزشها نمیدادن و من اینو تو فضای نت دیدم . ;)

در ضمن حرارت و سیالات خیلی با طراحی جامدات فرقی نداره . 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تو واحدهای پاس شده شاید نهایتاً 20 واحد فرقش باشه. مثلاً شما تبرید و تهویه و هیدرولیک... پاس کردین ما طراحی شاسی و مقاومت 3 و .... ولی تو بازار کار هر جا میرم میگن ای کااااااااااااااااشششششششششش سیالاتی بودی :wacko:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

واقعا چقدر این علوم جالبه !

چند وقت پیش یکی از بچه ها پست داده بود که بخار نیتروژن مقداری به آدم حس خوبی میده !!! ;)

حالا هم ....

خبرهای رکورد بچه ها هم پشت سر هم

خدایی عجب چیز دوست داشتنی هست.

لینک به دیدگاه

تجربه کار با نیتروژن از جذاب ترین کارهایی بود که تا به حال انجام دادم

در حد گرد نخود فاز میده =)))

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...