رفتن به مطلب

آموزش نوشتن معادل فارسی حروفی اعداد در محیط اکسل

AtAgAmEr
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

سلام

خیلی وقتها شده که در محیط اکسل چندین رقم رو نوشتیم و خواستیم که معادل حروفی آن اعداد رو هم بنویسیم ؛ من خودم که تنبلی می کنم برا نوشتن حروفی اعداد ، برا همین این چند خط کد رو براتون آماده کردم که به روشی که در زیر میگم می تونین در محیط اکسل معادل حروفی اعداد رو هم داشته باشین/ برنامه رو تا تریلیون آماده کردم

( البته سورس کد برنامه در محیط ویژوال بیسیک 6 رو هم براتون اینجا گذاشتم )

برا اینکه مشکلی در حروف فارسی نداشته باشیم باید از chrw استفاده کنیم تا بتونیم با کدهای معادل به حروف فارسی دست یابیم در عکس زیر میتونین کدهای معادل حروف فارسی رو داشته باشین

در عکس بالا نوشته شده LIST 1 که اگه دقت کنین می تونین نحوه استفاده از دستور مربوطه رو در قسمت چپ عکس ( محیط کد نویسی ) ببنین

مثلاٌ :

برا تولید عدد صفر در LIST 1 باید از این کد استفاده بشه 

(ChrW(1589) & ChrW(1601) & ChrW(1585

که 1589 معادل حرف  " ص "  و 1601 معادل حرف  " ف "  و 1585 معادل حرف  " ر " هستش که اینها رو هم می تونین در عکس بالا از سمت راست اولین ستون مشاهده کنین /

خوب تا اینجا فکر نکنم مشکلی باشه / حالا میریم به سراغ اکسل

فرض می کنیم که ما کدهای مربوطه رو در یک فایلی با نام hurufi.bas  داریم ، ( که من اینجا این فایل رو هم گذاشتم براتون ) اکسل رو باز میکنیم  و کلیدهای ترکیبی Alt + F11 را می زنیم تا وارد محیط Microsoft Visual Basic  شویم / در عکس زیر می تونین نحوه فراخوانی فایل hurufi.bas  رو ببینین.

که خواهیم داشت

خوب برا اینکه بتونیم از این کد ها استفاده کنیم بر می گردیم به همون فایل اکسلی که باز کرده بودم و در هر خانه ای که دوست داریم عدد مورد نظر رو می نویسیم  و بعد در خانه ای که می خواهیم معادل فارسی آن عدد رو داشته باشیم به شکل زیر عمل میکنیم

( در ستون I  و سطر 2 من عدد مورد نظرم رو نوشتم و بعد در ستون I و سطر 3 نوشتم  (hu(I2=  )

یعنی اینکه معادل حروفی قارسی ستون I در سطر 2 رو برام بنویس ، کجا ؟؟؟ در  ستون I و سطر 3

که بعد از نوشتن (hu(I2= و زدن اینتر خواهیم داشت

================================================================

چند نمونه از خروجی این آموزش

دریافت فایل hurufi.bas

دریافت سورس کد برنامه برای ویژوال بیسیک 6

=================================================================

ممکنه بگین این خط

Form1.Text2 = manfie & Horof(sahih) & alamate_ashar & Horof(ashari) & harfe_ashar

یا این یکی

(((Form1.Text2 = (manfie & Horof(Abs(number

توی کد چه میکنه ؟؟

اینا برا کسانی هستش که اگه بخوان در ویژوال بیسیک از این کد استفاده کنن به دردشون میخوره که باید این کد ها رو جایگزین کد های زیر کنن به ترتیب

hu = manfie & Horof(sahih) & alamate_ashar & Horof(ashari) & harfe_ashar

و

(((hu = WorksheetFunction.Trim(manfie & Horof(Abs(number

امیدوارم که بتونین استفاده کنین ازش

یا حق

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

راستی سوالی بود در مورد کد در خدمتم / زیاد توضیح ندادم چون هدف فقط خروجی برنامه بود

لینک به دیدگاه

سپاس از زحمتی که کشیدید 

من چند سال پیش این دو تا را از نت گرفتم که تاریخ و عدد را تبدیل میکنه

2d2a_Excel_AddIns_with_Help.zip

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

مصطفی جان/ آره زیاد هستش ( که بعضی ها هم دچار مشکل میشن / البته تا حدودی اینا رو برطرف کردم ؛ حالا مونده چی از آب در بیاد ) مشکل هعم اینکه برا اینکه بتونیم بیشترین عدد رو داشته باششم باید عدد رو به صورت Currency معرفی کنیم که در این صورت اگه عدد از یه محدوده بالا بره 2 رقم بیشتر از تریلیون درست از آب در نمیاد مثلاً عدد رو گرد میکنه برا خودش و برا جلوگیری از این مشکل باید اعداد رو به صورت String به برنامه معرفی کرد که اینم خودش در موقعیت های اعداد منفی دچار مشکل میشه ؛ اینم تا حدی که میتونستم حل کردم مشکلش رو /

انشاالله که جواب میده این فایل

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

مرسی عطا جان بابت مطلبی که گذاشتین

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
سلام

مرسی عطا جان بابت مطلبی که گذاشتین

مخلصیم عطا جان

بعضی وقتها خودم یه چیزایی سرهم میکنم / بعضی وقتها هم یه چیزایی هستش که دستی روشون می کشیم /

نیت استفاده بهینه هستش

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...