رفتن به مطلب

چيدمان صحيح فن ها در كيس كولر مستر 690 ؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام.

دوستان عزيز بنده يه كيس كولر مستر دارم كه موقع خريدن دو تا فن 12 روش بود.يكي روي درب و يكي هم جلو كيس كه هر دو مكنده هستن.

يه فن 12 هم پشتش هست كه هواي داخل رو خارج ميكنه.

من يه فن هم قسمت پايينش گذاشتم كه هوا رو از پايين كيس به دتخل هدايت ميكنه.

اين فن پاييني با اين كه دقيقا از همون فن هاي رو خودكيس هستش(كولر مستر) با اين حال صداي زيادي داره.

بالاي كيس هم جاي دو تا فن بزرگ داره و همينطور در قسمت بغل (دقيقا پشت سي پي يو ) جاي يه فن كوچيك داره.

دويستاني كه با اين كيس آشنا هستن لطفا راهنمايي كنن كه چه فن هاي ديگه اي بخرم و چطور رو كيس سوار كنم كه اصلا صدا نداشته باشه؟ قيمتش مهم نيست فقط صدا نداشته باشه.

فن گرافيكم هم زياد صدا داره(4870 ) و اونم باس عوض كنم.

منتظر نظرات اساتيد هستم.

لینک به دیدگاه

سلام ! ابتدا بفرمایید که مدل دقیق کیس تون چیه ؟ ایا مدل nvidia edition هستش یا مدل معمولیه ؟

البته من در تعداد فن های موجود روی این کیس شک دارم و فردا مطمئن میشم و خبر میدم ! ولی در مورد چیدمان شون در کیس شما :

1 - شما باید مشخص کنید که ایا اهل اورکلاک هستید یا خیر ؟

2 - و همچنین اگه نام و مدل دقیق مادربردتون رو بفرمایید خیلی بهتر میشه نظر داد !

3 - و همینطور بفرمایید که ایا فن های کیس رو به مادربرد متصل کردید یا مستقیما به پاور وصل کردید ؟

در کل من فکر میکنم ایراد کار جای دیگه ای باشه ! بعید میدونم فن های فابریک این کیس دارای صدای زیادی باشن و تا جایی که میدونم و تحقیق کردم ! این کیس و فن های اون ! از کم صداترین ها هستند ! ( مگر اینکه فن ها رو عوض کرده باشن که خودتون اشاره کردید برند سازنده فن ها کولر مستر هستش ! پس این شک منتفیه ) مورد دیگه ای که به ذهن میرسه اینه که یا فن ها به مادربرد وصل نشده باشن و یا برنلمه های مخصوص کنترل دور فن رو فعال نکرده باشید که اگه مدل مادربردتون رو مشخص بفرمایید میشه بهتر نظر داد ! یک فرض دیگه هم وسواس و حساسیت زیاده شماس !

به هر حال و با فرض بر اینکه همه چی مرتب باشه ! و اورکلاکی هم در کار نباشه و ..... ! شما یک فن در جلوی کیس برای مکش هوا و یک فن هم در پشت کیس برای خروج هوا رو نیاز دارید بعلاوه یک فن هم در سقف کیس برای خروج هوای گرم و سبک ! بنظر من این 3 فن میتونن کل گردش هوای داخل کیس رو در حداقل ممکن تثبیت کنند ! و بهتره فن روی درب ( روبروی پردازنده ) رو بردارید و فن زیری ( کنار پاور ) و همچنین فن 8 سانتی پشت پردازنده رو هم بی خیال شید !

ناگفته نمونه این نظریه تنها بر اساس شبهاته و باید ابتدا سوالات رو بصورت کامل پاشخ بدید تا بشه دقیقتر نظر داد !

موفق باشید / بازنده

ویرایش شده توسط بازنده
لینک به دیدگاه

سلام ! ابتدا بفرمایید که مدل دقیق کیس تون چیه ؟ ایا مدل nvidia edition هستش یا مدل معمولیه ؟

البته من در تعداد فن های موجود روی این کیس شک دارم و فردا مطمئن میشم و خبر میدم ! ولی در مورد چیدمان شون در کیس شما :

1 - شما باید مشخص کنید که ایا اهل اورکلاک هستید یا خیر ؟

2 - و همچنین اگه نام و مدل دقیق مادربردتون رو بفرمایید خیلی بهتر میشه نظر داد !

3 - و همینطور بفرمایید که ایا فن های کیس رو به مادربرد متصل کردید یا مستقیما به پاور وصل کردید ؟

در کل من فکر میکنم ایراد کار جای دیگه ای باشه ! بعید میدونم فن های فابریک این کیس دارای صدای زیادی باشن و تا جایی که میدونم و تحقیق کردم ! این کیس و فن های اون ! از کم صداترین ها هستند ! ( مگر اینکه فن ها رو عوض کرده باشن که خودتون اشاره کردید برند سازنده فن ها کولر مستر هستش ! پس این شک منتفیه ) مورد دیگه ای که به ذهن میرسه اینه که یا فن ها به مادربرد وصل نشده باشن و یا برنلمه های مخصوص کنترل دور فن رو فعال نکرده باشید که اگه مدل مادربردتون رو مشخص بفرمایید میشه بهتر نظر داد ! یک فرض دیگه هم وسواس و حساسیت زیاده شماس !

به هر حال و با فرض بر اینکه همه چی مرتب باشه ! و اورکلاکی هم در کار نباشه و ..... ! شما یک فن در جلوی کیس برای مکش هوا و یک فن هم در پشت کیس برای خروج هوا رو نیاز دارید بعلاوه یک فن هم در سقف کیس برای خروج هوای گرم و سبک ! بنظر من این 3 فن میتونن کل گردش هوای داخل کیس رو در حداقل ممکن تثبیت کنند ! و بهتره فن روی درب ( روبروی پردازنده ) رو بردارید و فن زیری ( کنار پاور ) و همچنین فن 8 سانتی پشت پردازنده رو هم بی خیال شید !

ناگفته نمونه این نظریه تنها بر اساس شبهاته و باید ابتدا سوالات رو بصورت کامل پاشخ بدید تا بشه دقیقتر نظر داد !

موفق باشید / بازنده

كيس معمولي هستش.

مادربرد من giga ex58 ud5 هستش و اهل اور هم خواهم شد اگه جرات كنم.

الان هر چهار تا فني كه رو كيس هستن به خود برد وصل شدن.

الان يك فن جلوي كيس هستش.

يكي عقبش.يكي روي در و يكي هم پايين.

سي پي يو زياد دماش بالا نميره ولي مشكل من گرافيك هستش كه دماش هميشه بالاي 65 هستش مگه اين كه دور فنش رو بزارم رو 100 درصد كه اونم صداش غير قابل تحمل ميشه.

لینک به دیدگاه

كيس معمولي هستش.

مادربرد من giga ex58 ud5 هستش و اهل اور هم خواهم شد اگه جرات كنم.

الان هر چهار تا فني كه رو كيس هستن به خود برد وصل شدن.

الان يك فن جلوي كيس هستش.

يكي عقبش.يكي روي در و يكي هم پايين.

سي پي يو زياد دماش بالا نميره ولي مشكل من گرافيك هستش كه دماش هميشه بالاي 65 هستش مگه اين كه دور فنش رو بزارم رو 100 درصد كه اونم صداش غير قابل تحمل ميشه.

سلام

دوست عزیز دمای کارت طبیعیه و مشکلی نداره و شما دور فن رو بزارید روی 40 نیازی نیست روی 100 بزارید و این سری کارتهای ati در کل دمای بالایی دارند ولی با بالا بردن سرعت فنشون قابل حل شدنه.

لینک به دیدگاه

سلام

دوست عزیز دمای کارت طبیعیه و مشکلی نداره و شما دور فن رو بزارید روی 40 نیازی نیست روی 100 بزارید و این سری کارتهای ati در کل دمای بالایی دارند ولی با بالا بردن سرعت فنشون قابل حل شدنه.

دوست عزيز سرعتش رو رو 60 ميزارم باز دماش كمتر از 65 نميشه.

خود بردش هم شديد داغ ميشه نميشه بهش دست زد.

لینک به دیدگاه

دوست عزيز سرعتش رو رو 60 ميزارم باز دماش كمتر از 65 نميشه.

خود بردش هم شديد داغ ميشه نميشه بهش دست زد.

سلام

دوست عزیز عجیبه ولی فکر کنم با سرعت فن روی 40 دما حدودا به 55 برسه شما مطمئنید که فن کارتتون درست کار میکنه ؟؟

لینک به دیدگاه

سلام

دوست عزیز عجیبه ولی فکر کنم با سرعت فن روی 40 دما حدودا به 55 برسه شما مطمئنید که فن کارتتون درست کار میکنه ؟؟

والا مطمئن كه چه عرض كنم.فقط ميدونم كار ميكنه چون صداشو ميشنوم.

فكر ميكنم بايد به فكر خريد يه فن واسه كارت گرافيكم باشم ولي موندم چي بخرم.

لینک به دیدگاه

والا مطمئن كه چه عرض كنم.فقط ميدونم كار ميكنه چون صداشو ميشنوم.

فكر ميكنم بايد به فكر خريد يه فن واسه كارت گرافيكم باشم ولي موندم چي بخرم.

دوست عزیز یه سوال تا به حال شده هیدسینک کارت رو از روی بردش جدا کنید ؟؟؟

لینک به دیدگاه

سلام ! دوست عزیز اونچه مسلمه فن گرافیک شمام مثل خیلی های دیگه که از محصولات ati/amd استفاده میکنند ! مشکل داره ! بنظر من بجای صرف هزینه برای خرید فن مرغوبتر برای این کارت ! بهتره یک کارت 260 / core 216 بخرید و خودتونو از هر جهت راحت کنید ! چرا که خیلی قویتر و خنک تر از این کارته ! قیمتشم ارزونتره !

و اما در مورد فن ها ! ببینید اولا تا زمانیکه اورکلاک کنید ! بهتره تعداد فن ها و نحوه چینش شون رو طبق پست قبلی حقیر ! تعیین نمایید ! و فراموش نکنید که هر چقدر تعداد فن ها بیشتر باشن ! به همون نسبت نویز و صدای بیشتری هم تولید خواهند کرد ! اگه فن های فابریک کولر مستر بنظر شما زیاده ! پس معلومه خیلی حساس هستید و بهتره که تعداد فن ها رو کاهش بدید و به همون صورت که گفتم بچیدین شون ! البته اگه زمانی هم تصمیم به اورکلاک گرفتید ! با توجه به دمای قطعات ! اگه نیازی بود میتونید مثلا فن 12 سانتی روی درب ( روبروی پردازنده ) و فن 8 سانتی پشت مادربرد رو نصب کنید ! ولی بازم میگم فعلا همون 3 فنی که گفتم کافیه !

( 1 - فن 12 سانتی جلوی کیس / مکش . 2 - فن 12 سانتی پشت کیس / خروج . 3 - فن 12 سانتی سقف کیس / خروج )

در ضمن نگفتید اون فن غیر کولر مستری که خودتون نصب کردید ! از چه برندیه ؟ ولی اگه قرار به استفاده از فن های دیگه شد ! پیشنهاد میکنم از فن های ultra silent گرین استفاده کنید !

همچنین در تمامی مادربرد های امروزی ! تنظیماتی برای کنترل دور فن ها ( و باتبع کنترل صداشون ) وجود داره که در هر برند ! اسم خاصی دارن ! مثلا در مادربرد های برند اسوس اسم این برنامه Q FAN هستش و یا در مادربرد های گیگابایت ! SMART FAN ! من دقیقا نمیدونم که در حالت پیش فرض مادربرد شما ! ایا این قابلیت فعاله یا خیر ! ولی بهتره خودتون یک نیگاهی بندازید ! برای اینکار باید به بایوس تشریف برده و طبق تصویر زیر ! اقدام به تنظیم نمایید ! من 2 گزینه مربوطه رو در یک چارت قرمز رنگ قرار دادم تا راحت تر بتونید اقدام کنید ! همونطور که مشاهده میفرمایید ! گزینه اول رو باید ENABLE کرده و گزینه دوم رو هم روی AUTO ست کنید !

اینطوری مادربرد با توجه به دمای قطعات ! دور فن های متصل به بردشو تنظیم میکنه و در مواقعی که نیاز داشته باشه دور رو بیشتر و در موارد غیر لزوم هم ! دورشو کمتر میکنه ! مسلما با کمتر شدن دور فن ها ! نویز و صدای اونام کمتر خواهند شد ! و تجربه نشون داده که در اکثر مواقع ! استفاده و فعال کردن این نوع برنامه ها ! باعث کاهش نویز و صدا میشن ! چرا که در حالت عادی ! فن ها با تمام سرعت و دور در حال فعالیت هستند ! و به دما کاری ندارن ! ولی با فعال کردن این نوع برنامه ها همه چی به دما بستگی داره و میتونید با خاطری اسوده ! کنترل دما و سرعت فن ها رو به خود مادربرد بسپارید !

امیدوارم عرایض حقیر مورد توجه و کاربردتون واقع شن ! بازنده

ucoh8jm9lrkv3lhco2uf.jpg

لینک به دیدگاه

سلام ! دوست عزیز اونچه مسلمه فن گرافیک شمام مثل خیلی های دیگه که از محصولات ati/amd استفاده میکنند ! مشکل داره ! بنظر من بجای صرف هزینه برای خرید فن مرغوبتر برای این کارت ! بهتره یک کارت 260 / core 216 بخرید و خودتونو از هر جهت راحت کنید ! چرا که خیلی قویتر و خنک تر از این کارته ! قیمتشم ارزونتره !

و اما در مورد فن ها ! ببینید اولا تا زمانیکه اورکلاک کنید ! بهتره تعداد فن ها و نحوه چینش شون رو طبق پست قبلی حقیر ! تعیین نمایید ! و فراموش نکنید که هر چقدر تعداد فن ها بیشتر باشن ! به همون نسبت نویز و صدای بیشتری هم تولید خواهند کرد ! اگه فن های فابریک کولر مستر بنظر شما زیاده ! پس معلومه خیلی حساس هستید و بهتره که تعداد فن ها رو کاهش بدید و به همون صورت که گفتم بچیدین شون ! البته اگه زمانی هم تصمیم به اورکلاک گرفتید ! با توجه به دمای قطعات ! اگه نیازی بود میتونید مثلا فن 12 سانتی روی درب ( روبروی پردازنده ) و فن 8 سانتی پشت مادربرد رو نصب کنید ! ولی بازم میگم فعلا همون 3 فنی که گفتم کافیه !

( 1 - فن 12 سانتی جلوی کیس / مکش . 2 - فن 12 سانتی پشت کیس / خروج . 3 - فن 12 سانتی سقف کیس / خروج )

در ضمن نگفتید اون فن غیر کولر مستری که خودتون نصب کردید ! از چه برندیه ؟ ولی اگه قرار به استفاده از فن های دیگه شد ! پیشنهاد میکنم از فن های ultra silent گرین استفاده کنید !

همچنین در تمامی مادربرد های امروزی ! تنظیماتی برای کنترل دور فن ها ( و باتبع کنترل صداشون ) وجود داره که در هر برند ! اسم خاصی دارن ! مثلا در مادربرد های برند اسوس اسم این برنامه q fan هستش و یا در مادربرد های گیگابایت ! smart fan ! من دقیقا نمیدونم که در حالت پیش فرض مادربرد شما ! ایا این قابلیت فعاله یا خیر ! ولی بهتره خودتون یک نیگاهی بندازید ! برای اینکار باید به بایوس تشریف برده و طبق تصویر زیر ! اقدام به تنظیم نمایید ! من 2 گزینه مربوطه رو در یک چارت قرمز رنگ قرار دادم تا راحت تر بتونید اقدام کنید ! همونطور که مشاهده میفرمایید ! گزینه اول رو باید enable کرده و گزینه دوم رو هم روی auto ست کنید !

اینطوری مادربرد با توجه به دمای قطعات ! دور فن های متصل به بردشو تنظیم میکنه و در مواقعی که نیاز داشته باشه دور رو بیشتر و در موارد غیر لزوم هم ! دورشو کمتر میکنه ! مسلما با کمتر شدن دور فن ها ! نویز و صدای اونام کمتر خواهند شد ! و تجربه نشون داده که در اکثر مواقع ! استفاده و فعال کردن این نوع برنامه ها ! باعث کاهش نویز و صدا میشن ! چرا که در حالت عادی ! فن ها با تمام سرعت و دور در حال فعالیت هستند ! و به دما کاری ندارن ! ولی با فعال کردن این نوع برنامه ها همه چی به دما بستگی داره و میتونید با خاطری اسوده ! کنترل دما و سرعت فن ها رو به خود مادربرد بسپارید !

امیدوارم عرایض حقیر مورد توجه و کاربردتون واقع شن ! بازنده

ucoh8jm9lrkv3lhco2uf.jpg

دوست عزيز از وقتي كه صرف ميكنيد براي پاسخگويي به اين حقير سپاسگزارم.

اولا من به هيچ وجه كارت فعليمو با 260 تعويض نميكنم به هزار و يك دليل.

آخه 4870 كجا 260 كجا.

دوما اون فني كه گذاشتم هم كولر مستر هستش.

يه فن سي پي يو 212 كولر مستر داشتم كه بعد از خريدن اين سي ژي يو و برد جديد به دردم نخورد فنش رو درآوردم انداختم رو كيس.

سوما برنامه كاتاليست كه همراه كارت بود و البته ورژن 9.3 اون رو خودم دانلود كردم واسه اور كارت و همچنين كنترل سرعت فن كارت كاربرد داره ولي اگه بخوام دماش بياد زير 60 بايد سرعت فن رو ببرم نزديكاي 100 در 100 كه اونم باعث افزايش صدا ميشه.

اون دو گزينه هم دقيقا همونطوريه كه اشاره فرموديد.

ویرایش شده توسط mr.reza
لینک به دیدگاه

دوست عزیز یه سوال تا به حال شده هیدسینک کارت رو از روی بردش جدا کنید ؟؟؟

جير دوست عزيز.تا به حال هچين كاري نكرده ام.

لینک به دیدگاه

دوست عزيز از وقتي كه صرف ميكنيد براي پاسخگويي به اين حقير سپاسگزارم.

آخه 4870 كجا 260 كجا.

دوما اون فني كه گذاشتم هم كولر مستر هستش.

يه فن سي پي يو 212 كولر مستر داشتم كه بعد از خريدن اين سي ژي يو و برد جديد به دردم نخورد فنش رو درآوردم انداختم رو كيس.

سوما برنامه كاتاليست كه همراه كارت بود و البته ورژن 9.3 اون رو خودم دانلود كردم واسه اور كارت و همچنين كنترل سرعت فن كارت كاربرد داره ولي اگه بخوام دماش بياد زير 60 بايد سرعت فن رو ببرم نزديكاي 100 در 100 كه اونم باعث افزايش صدا ميشه.

اون دو گزينه هم دقيقا همونطوريه كه اشاره فرموديد.

سلام ! خواهش میکنم عزیز ! قابل شما رو نداره !

راستش بنظر من این وسط 2 تا ایراد وجود داره ! یکی اینکه شما خیلی حساس هستید و دیگری هم همون مشکل کارت تونه !

آخه 4870 كجا 260 كجا.

راستی من منظورتونو از این جمله تون متوجه نشدم ! نمیخوام در این مورد بحث کنم ! ولی کنجکاو شدم چند تا از اون هزار و یک دلیل تون رو بدونم ! واقعیت اینه که احساس کردم منظور شما توان بیشتر کارت 4870 در مقابل کارت های 260 هستش !

اگه اینطور باشه بد نیست اشاره کنم : کارت 4870 از هر دو ورژن کارت 260 از هر جهت ضعیفتره ! چه از نوع gtx 260 / core 216 و حتی از نوع قبلی و معمولی این کارت هم ضعیفتره و تنها برتری کارت 4870 مربوط به برهه ای از زمان بود که تفاوت قیمتی اون با 260 حدود 100 تومن بود و به همین دلیل خیلیا کارت 4870 رو پیشنهاد میکردن و دلیل شون هم این بودش که اون مقدار توان و قدرت بیشتر کارت های 260 ارزش 100 تومن اختلاف رو نداره ! ولی متاسفانه با اینکه در حال حاضر قیمت ارزون ترین و کم کیفیت ترین کارت 4870 بیشتر از بهترین و با کیفیت ترین کارت gtx 260 / core 216 هستش !

ولی همچنان بسیاری هستند که این کارتو پیشنهاد میدن ! بنظر من عشق به برند و عدم اطلاع از قیمت های روز از اصلی ترین دلایل این معضله که بیشترم در سطح ایران رواج داره ! اگه هم به این ادعای من ( توان و قدرت مطلق کارت های 260 نسبت به 4870 ) شک دارید ! میتونم هزاران تست و بنچ براتون بذارم و همچنین مطمئنا اساتید هم میتونن نظر حقیر رو تایید کنن ! حتی طرفدارهای این برند !

امیدوارم از این گفته حقیر سو برداشت نشه و بحساب طرفداری از برند مورد علاقم گذاشته نشه ! چون هدفم فقط اطلاع رسانی بود و ربطی به نظر و سلیقه شخصیم نداشت !

با تشکر / بازنده

ویرایش شده توسط بازنده
لینک به دیدگاه

والا شما 2000 تا هم بنچمارك يزارين با كمال شرمندگي نميتونم حرفتون رو قبول كنم چون هر دو اين كارت ها رو دارم!!!!:->

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...