رفتن به مطلب

FSB vs Multiplier

m!dn!ght
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

سلام دوستان

مدتی هست که دارم در مورد overclocking تحقیق می کنم

تقریبا در همه سایت های تخصصی موضوعی با عنوان FSB vs Multiplier وجود داره و نظرات بسیار مختلفی داده شده

ممنون میشم تجریبات خودتون رو در این زمینه به اشتراک بزارید

اول هم خودم شروع می کنم

تستی که من انجام دادم به این صورت بود که بار اول Multiplier رو روی 46 و FSB رو روی 100 قرار دادم و تعدادی تست گرفتم

در این حالت فرکانس cpu به 4.6GHz رسید و دما هم تا 84 درجه رسید ( در حال حاضر کولر مناسب ندارم با Transformers3 تست می کنم)

در تست دوم Multiplier رو 33 و FSB رو 126 دادم که فرکانس cpu به 4.2GHz رسید

با تست هایی که انجام دادم اینبار دما از 76 رد نشد در صورتی که در برنامه های بنچمارک تفاوت کارایی بسیار ناچیز بود

نتیجه کلی که گرفتم این بود که با اورکلاک کردن از طریق افزایش FSB میشه در فرکانس پایینتر با دمای کمتر کارایی بهتری گرفت نسبت به افزایش Multiplier

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تفاوته اصلی اینجاست که زمانی که یه اورکلاکر میخاد فرکانس بزنه از مولتی بیشتر استفاده میکنه 

چرا = چون fsb  به محضه تغییر فرکانس ( nb ht تو amd  و qpi , باس رم و ... ) افزایش پیدا میکنه که این افزایش تایه حدی قابله کنترله 

مثلا مادربوردی که رم باس 1600 ثاپورت میکنه پایین ترین رقم واسه انتخاب باس رم رو 533 هست (همون 1066) 

پس وقتی طرف بخاد با fsb اور کنه به 270 یا 280 نرسیده باس رم به 1600 میرسه که یعنی دیگه fsb تعطیل و میمونه multi 

البته ما یه دون پایه تو اورکلاک هستیم و منتظره اطلاعت تکمیلی دوستان 

لینک به دیدگاه

دقیقاً نتیجه گیری کلی درستی انجام دادید. ولی این نتیجه گیری کلی هستش...

بهتره پلت فورم و مدل پردازندتون رو هم اشاره کنید تا بشه بهتر در رابطه با تجربه دیگران دونست.

به صورت کلی افزایش FSB باعث افزایش پهنای باند مادربرد و رم ها و در کل افزایش عملکرد کلی سیستم می شه.

ولی نکته ای که ممکن از دید پنهان بمونه ریسک بیشتر اورکلاکینگ با FSB هستش. این رو هم به صورت کلی عرض می کنم... چون اصولاً پلت فورم ها با هم متفاوت هستند مثلاً توی سندی بریج FSB بالای 108 برای پردازنده تا حدی خطرناک هستش و امکان سوختن پردازنده بالا می ره ولی این میزان برای Ivy تا 115 هم امکان داره ... 

یک سری از پردازنده ها و پلت فورم ها دارای میزان استراپ هستند ، مثل پلت فورم 2011 Intel ، که توی این پلت فورم شما با دادن یک پله استراپ بیس کلاک (FSB) رو به 125 می رسوندید. در این حالت مولتی پلیر از اعداد بالا مثل 50 به اعداد پایین مثل 40 کاهش پیدا می کنه. شما قبلاً فرکانس پردازنده 5GHz رو با مولتی 50 و بیس کلاک 100 می زدید ولی با یک پله استراپ می تونید فرکانس 5GHz رو با مولتی 40 و بیس 125 بزنید. این استراپ به شما کمک می کنه فرکانس مموری خودتون رو بالاتر ببرید.

تفاوت عمده Haswell با Ivy اینه که شما بجای اینکه تا 115 بتونید بیس بدید می تونید استراپ بدید و تا FSB بالای 180 بیس بزنید ، این داستان باعث می شه تا آقای کریستین نی (Christian Ney) بیاد و فرکانس رم تا 4231.2 مگاهرتز بزنه :

http://hwbot.org/submission/2386635_christian_ney_memory_clock_ddr3_sdram_2115.6_mhz

این فرکانس با بیس 151 زده شده که البته نباید مموری کنترلر هیولای هازول رو نا دیده گرفت ...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

توی پلت فورم های سابق مثل 775 عمدتاً اور از طریق بیس بود چون تعداد پردازنده های ضریب باز اون پلت فورم خیلی کم بود. برای همین اورکلاکرها توی 90% موارد مولتی رو تا ماکسیمم بالا می بردند و بعد شروع به بیس کلاک دادن می کردند. حالا چرا 90% موارد ؟ چون توی اون پردازنده ها چیزی به نام وال یا دیوار (wall) وجود داشت. یک وال فرکانس داشتیم یک وال FSB ... معمولاً توی اور وال FSB گریبان گیر اورکلاکر می شد، برای همین مولتی ماکسیمم انتخاب می شد. اگر زمانی پردازنده ای فرکانسش بالاتر می رفت ولی با مولتی بالا نمی شد به فرکانس بالا رسید، اورکلاکر مولتی رو تا حدی کم می کرد و شروع به دادن FSB می کرد تا به وال FSB برسه و حد ماکسیمم فرکانس پردازنده رو در بیاره.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

توی یک سری دیگه از پلت فورم ها چون FSB بسیار بالا می ره شما برای رفع محدودیت بایستی PCI-E Frequency رو از 100 تا 104 یا حتی کمی بیشتر افزایش بدید تا بتونید FSB بیشتری بدید... این کار برای SSD ها و کارت های گرافیک ریسک زیادی داره ...

و

.

.

.

@};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

پوریا جان ممنون از توضیحات بسیار عالی

این مشخصات سیستم بنده هست

MB: Sabertooth x79

cpu: 3930K

Ram: Patriot VipeXtreme D4 Bus1866

توی تنظیمات مادربرد یک Option به نام OC Tuner هست

وقتی این گزینه رو فعال کنم سیستم به صورت اتوماتیک اورکلاک میشه و خود مین برد FSB رو 126 و مولتی رو 33 تنظیم می کنه

برای من که هدفم فقط افزایش کارایی هست نه رکورد زدن فکر می کنم اورکردن از طریق fsb بهتر باشه چون الان  در فرکانس 4.2 اختلاف کارایی بسیار ناچیزی نسبت به فرکانس 4.6 با FSB 100 می بینم، در صورتی که هم ولتاژ کمتره هم دما پایین تر

ویرایش شده توسط m!dn!ght
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

شما یه wprime  بگیر تا تفاوت معلوم شه عزیز

یعنی 12 عدد 400 مگاهرتز افزایش فرکانس تفاوتش کمه 

یه تست بزار اگه شد 

درود 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
شما یه wprime  بگیر تا تفاوت معلوم شه عزیز

یعنی 12 عدد 400 مگاهرتز افزایش فرکانس تفاوتش کمه 

یه تست بزار اگه شد 

درود 

توی اون فرکانس نمی تونم تست سنگین بگیرم دما بالا میره

تا 1/2 هفته دیگه واتر کولر می بندم تست های بهتری میگیرم

مسئه اینجاس زمانی که فرکانس 4.6 هست FSB روی 100 هست

و زمانی که فرکانس 4.2 هست FSB روی 126

فکر می کنم در حالت دوم بیشتر بودن مقدار FSB کمتر بودن فرکانس cpu رو جبران کرده

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یکی از بزرگترین اورکلاکر هایه ایرانی واسه هممون تویح دادن تاثیر رو دیگه Poorya_Lion

طبق گفته ایشون fsb باعث افزایش فرکانس هایه مرجع مادربورد مثله رم و mch  میشه که افزایش کارایی سیستم  و کاهش ns سیستم (زمان پاسخ گویی) میشه 

پس بهترین اور رو میشه ترکیبی از این دو دونست 

یکی افزایش فرکانس و یکی فرکانس رم و الباقی 

نه 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...